Urenlange debatten over lidmaatschap in Yeiligheidsraad Kwamen goederen van „Ned. helpt Indië" in verkeerde handen! doktoren aan europa's ziekbed Manouïlsky fulmineert tegen „Jezuïfen"-Sfa!en Arbeider gedood bij fabrieksbrand na ontploffing Biologisch product maakt atoombom waardeloos WE E.R BERICHT 88ste Jaargang ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1949 No. 26792 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro oo.: 67055 Men zal moeilijk kunnen ontkennen, dat er aan de gezondheid van Europa bard „gedokterd" wordt. Helaas is het hegTip Europa thans heel wat kleiner geworden dan feitelijk de betekenis daarvan is. Want behalve Sovjet-Rusland vallen momenteel de Baltische landen. Polen, Tsjecho-Slo- -s-akije. Hongarije en de Balkan behalve Griekenland er niet meer onder, daar al deze landen zuchten onder het Te- riem van Moskou, dat de banden met Europa heeft verbroken. Misschien zal Zuid-Slavië zich weer bij het Westen «ten te voegen, dat is overgebleven 3ls „kern" van ons oude werelddeel. Maar ook Zweden neemt een geïso leerde positie in, terwijl het Franco- Spanje nog altijd door West-Europa in ce ban wordt gedaan, hoezeer het zelf gaarne aansluiting zou willen. Men ziet hoe het begrip Europa zodoende wel heel erg is verengd. Want wat is er bo vendien met Duitsland? Het overgeble ven Europa bloedt na de twee wereld oorlogen de gevolgen van de eerste waren feitelijk nog niet geheel hersteld, toen de tweede begon! uit duizenden wonden en de genezing vergt het uiter- f.e van hen die als dokter zijn geroe pen aan het ziekbed. Telkens en telkens worden nieuwe proeven genomen, maar volledige genezing is nog altijd niet in acht. Weliswaar groeit de eenheidsgedachte senderogen, maar het is logisch, dat de oude nationalistische leuzen niet in een handomdraai ter zijde kunnen worden gesteld. Men moet het doel bereiken langs lijnen van geleidelijkheid, waarbij Her veel geduld zal moeten worden be tracht. De Europese Raad te Straatsburg beeft zijn eerste zitting te Straatsburg volbracht. Over het geheel kan men tevreden zijn over de afloop van deze bijeenkomst, ook al is er in wezen nog weinig „tasbbaars" bereikt. De idee van een Europees parlement heeft echter wortel geschoten en zal vermoedelijk niet meer afsterven. Het lijkt ons juist, cat men niet te hard van stapel is ge lopen, gedachtig aan de zo dikwerf maar sl te waar gebleken zinspreuk: hard lopers zijn doodlopers. Beter is het te handelen volgens de leus: langzaam aan, dan breekt het lijntje niet! Zo is b.v. de toelating van Duitsland niet tot een beslissing gebracht, al ls la principe erkend dat Duitsland in de assemblee thuis hoort. En zo lijkt het ons verstandig. Laat Duitsland maar eerst eens tonen, dat het rijp is voor het lidmaatschap van de Westeuropese gemeenschap. Het treft in dit opzicht gelukkig dat momenteel het eerst sinds 1933 werkelijk democratisch gekozen Westduitse parlement te Bonn bijeen is gekomen. De eerste geluiden daar zijn, helaas, niet onverdeeld gunstig, want ce rechtse partij, die vermoedelijk zal worden opgenomen in de door Adenau er. de leider van de Chr. democraten, te vormen regering, de Duitse partij, die nog het meest gematigd is van de rechtse partijen, heeft zich reeds ver- ret tegen iedere erkenning van Duitse schuld aan de jongste wereldbrand, in welke vorm dan ook. Zie, dat is aller minst geschikt om vertrouwen te wek ken in een verandering in de Duitse mentaliteit, hetgeen toch ook een eer ste vereiste mag worden genoemd om te kunnen geloven in Duitse trouw aan de democratische gevoelens in denk wijze. ^Ook de terugkeer van zovele vroegere Duitse Nazi-bladen is weinig geschikt om vertrouwen te vestigen, al zal men ?^d doen in dit opzicht nog een af wachtende houding aan te nemen. Speciaal Frankrijk is begrijpelijker wijs verontrust door het verloop van zaken in Duitsland en het is te hopen, dat Engeland en Amerika thans meer wr en oog zullen hebben voor de ge rechtvaardigde argwaan van de Fran- 5-Q in de houding en het gedrag der Oostelijke buren dan na de eerste Wereldoorlog het geval was. Het is spijtig, dat de Duitsers op deze hjze reeds direct reden tot bezorgd heid geven, doch men zal goed doen, '■hans daaraan direct alle aandacht te schenken. Ook voor de goedwillende Duitsers 15 het een geduchte handicap. Zeer bekwame dokters zullen hier moeten worden gevonden. De zienswijze, dat de Europese dok ters alleen niet in staat zijn, om West- httopa te genezen, vindt overigens een chdelijke bevestiging in de finantiële «aferentle, die thans te Washington aanvang heeft genomen. Dat de Politieke zijde echter ook een belang- h!k woordje meespreekt, blijkt wel uit tet feit, dat zowel Bevin als Dean «aeson en de Canadese minister van buitenlandse Zaken aanwezig zijn. Po- -:ek en economie zijn tegenwoordig van elkaar te scheiden. Het zullen vermoedelijk de Ameri- hanse doktoren zijn, die tenslotte de umeeswijze voor het zieke Europa zul ten moeten vinden. In plaats van ho- ^ttarium te ontvangen, zullen zij ech ter wel er op toe moeten leggen. Maar zal uiteindelijk toch ook voor hen fclf het beste zijn. Het laat zich aanzien, dat het consult «ar te Washington zeer ingewikkeld zijn en van geruime duur. Zelfs al '°r(it overeenstemming bereikt over de prognose van de ziekte, dan nog zal -t heel wat voeten in de aarde hebben yi het geneesmiddel vast te stellen, «arvoor benodigd, te meer waar dit )"n alle landen grote opofferingen zal ttrgen. kat ons hoop putten uit de weten- •hap. dat algemeen de ernst van de ««e van Europa wordt erkend en dat J, t toegegeven, dat bij voortduren 45ïan de ziekte wel eens een be- ^ttelijke zou kunnen blijken. Zelfs '3* Amerika! G^teren is op Scotland Yard een »weim onderzoek ingesteld naar aanlei- trl, Van een rapport van de raad voor onderzoek dat zeven detectives in T^ashlre langzaam vergiftigd zouden zijn v - het poeder, dat gebruikt wordt bij WiSporen van vingerafdrukken. Jutland Yark is hierover zeer veront- want het grootste aantal doden werd ►,t,vv,aad geregistreerd bij de dactylosco- rvw dlenst- Alle detectives vertoonden °jjen van chronische kwlkverglftl- Bij de behandeling van de lidmaat- schapsaanvragen voor de Ver. Naties heeft de Oekrainse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, dr Manoeilsky, verklaard, dat niemand cr in zou sla gen in de volksdemocratieën de „Je- zuitenstaten" te herstellen. Dit zeide hij, toen het geschil tussen kerk en staat in de Oosteuropese landen ter sprake kwam en de Oosteuropese can- didaten voor het lidmaatschap van geloofsvervolging werden beschuldigd. Manoeilsky ontkende, dat de Oost europese landen de godsdienst vervol gen. „Zij strijden slechts tegen hen, die de godsdienst als een politiek instru ment gebruiken". De Veiligheidsraad heeft 7 afzonder lijke resoluties voor zich van Argentinië tot goedkeuring van de aanvragen om het lidmaatschap van Italië, Finland, Oostenrijk, Ceylon, Ierland, Transjorda- nië en Portugal. Tevens moet de Raad een resolutie van de Sovjet-Unie behandelen tot goed keuring van de aanvragen voor deze landen tegelijk met Bulgarije, Honga rije. Albanië, de Mongoolse Volksrepu bliek en Roemenië. De Britse afgevaardigde achtte het debat een herhaling van dat in de vo rige vergaderingen, waarin de lidmaat- schapsaanvragen zijn behandeld. Hij vond het niet nodig de resoluties in stemming te brengen. Tsarapkin (Sovjet-Unie) verklaarde zich tegen het Argentijnse voorstel, „om dat over alle aanvragen in chronologi sche volgorde moet worden gestemd". Hij stelde daarom voor Albanië's aan vrage eerst in beschouwing te nemen, daar deze het eerste bij de V. N. was binnengekomen. De Sovjetrussische resolutie wordt nu in zoverre gewijzigd, dat ook Nepal voor het lidmaatschap in aanmerking komt, mits de Westelijken alle Oosteuropese landen willen toelaten. Nepal's aanvraag was gelijk ge meld reeds eerder door een Sovjet- russisch veto getroffen. In de loop van de debatten zeide Ma noeilsky nog, dat de Paus „morele zelf moord pleegde" door communisten te excommuniceren en steun te verlenen aan „de oorlogsstokers en de luidruch tigste propagandisten van de atoom oorlog". Na lange discussies besloot de Raad de zitting tot Dinsdag te verdagen. HONGAARSE COMMUNISTEN ALS „SPIONNEN". De Hongaarse Arbeiderspartij (com munistisch) heeft Pal-Justus Vorg, Zoltan Horvath en generaal Gyorgy Pallfy als „spionnen voor buitenlandse imperialistische mogendheden" ge royeerd. Horvath, hoofdredacteur van het communistische blad „Neps-Zava" werd verleden maand gearresteerd, tezamen met andere vooraanstaande personen, ln verband met een „spionnage-com- plot". Generaal Pallfy chef-staf van het Hongaarse leger is onlangs van zijn post ontheven en gearresteerd. INTERNATIONALE VRIENDSCHAPS- TREIN TOT 8 OCTOBER IN ONS LAND. Het reeds aangekondigde bezoek van de Internationale Vriendschapstrein aan ons land zal van 17 September tot 8 October duren. Op het programma staan bezoeken aan Utrecht U721 Sept.), Amsterdam (2224 Sept.), Alkmaar (26—28 Sept.), Haarlem (29 Sept.—1 Oct.), Den Haag (3—5 Oct.) en Rotterdam (68 Oct.). Vuurzee in kunstleerfabriek te Rijen Gisternamiddag is te Rüen (N.-Br.) de lederfabriek der firma A. A. R. Buys aan de Stationsstraat tot de grond toe afgebrand. De 22-jarige ar beider J. Raaymakers, uit die gemeen te kwam daarbij in de vlammen om. In de fabriek, die ongeveer 35 meter lang was, vonden 10 arbeiders werk. Omstreeks kwart voor vijf ontstond er in de fabriek, te midden van de arbei- llllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! MONSTERACHTIGE INKTVIS. Een Deense haringvisser heeft ter hoogte van de kust van Zuid-Noor- wegen een inktvis gevangen met een lichaam ter doorsnede van twee meter, terwijl de vangarmen een lengte van vijf meter hadden. Het nog levende ondier, dat de grootste inktvis is, die in vier eeuwen in Scandinavische wateren werd ge vangen, is in een aquarium te Stockholm ondergebracht. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 14 en 15 September as. zal in hotel „De IJzeren Man" te Vught een "^..nig worden gehouden van de inventaris van het beruchte concentratiekamp. Giste ren was de eerste kijkdag. Uit het ge hele land waren mensen gekomen om te zien of er iets van hun gading was. Slotzitting van de T.U.C. RESOLUTIE TOT STOPZETTING DER „ZUIVERING'' VERWORPEN. Het Britse Algemene Vakverbond, de T.U C., dat 8 milliöen arbeiders verte genwoordigt. heeft gisteren ziin con gres te Bridlington besloten. Nog werd een resolutie, waarin od de regering een beroep werd gedaan om haar zuivering der openbare dien sten van communisten en fascisten stop te zetten, met overweldigende meerderheid verworpen. Een andere resolutie, waarin de eisen der ambtenarenverbonden om volledige vrijheid voor hun leden tot politieke ac- tiviteit^werden gesteund, werd tegen cle wil van het bestuur aangenomen. Tevens werd een resolutie aangenomen, waarin er bij vakverbonden op wordt aangedrongen geen politieke discrimi natie in te voeren voor niet-ambtenaren. Onderhandelingen over West-Duitse regering vlotten niet PRESIDENTSKEUZE MOET EERST BEPAALD ZIJN. De leider der Christendemocratische partij, dr Konrad Adenauer, had giste ren 'n ontmoeting met dr Karl Arnold, minister-president van Noord-Rij nland- Westfalen, met het doel besprekingen te voeren .over de pogingen van de par tijleiders om tot de vorming van een Westduitse, op de rechtse partijen steu nende coalitie-regering te komen. Zijn onderhandelingen zijn gister avond tijdelijk vastgelopen. Zowel de Beierseregering als de vrije dmocrati- sche partij, de vermoedelijk voornaam ste partner van zijn eigen Christelijk- Democratische Unie, hebben hem mee gedeeld, dat naar hun mening de keu ze van de federale president moet zijn bepaald, voordat de coalitiebesprekingen voortgezet kunnen worden. Adenauer heeft nu zijn voornaamste tegenstander, de socialistische leider, dr Kurt Schumacher, verzocht om een spoedige bespreking over de presidents kwestie. NA HET OVERLIJDEN VAN RICHARD STRAUSS. Na een korte herdenkingsplechtig heid in de kamer van zijn villa te Garmisch-Partenkirchen, waar Richard Strauss de afgelopen 25 jaar heeft ge werkt en gecomponeerd, is het stoffe lijk overschot van de componist naar München overgebracht, waar de cre matie zal plaats hebben. De dienst werd alleen door de familie en de naaste vrienden bijgewoond. Het stoffelijk overschot lag opgebaard op een met bloemen bedekte eiken baar. De as zal in de grote tuin van zijn villa in de bergen te Garmisch-Partenkirchen worden begraven. Een professor in de kunstgeschiedenis uit München heeft een dodenmasker en afdrukken van beide handen gemaakt. Vernietig de mensheid niet Enkele onsen kunnen alles doden „De atoombom is waardeloos ge maakt door een biologisch product, waarvan enkele onsen voldoende zijn om ieder mens in de wereld te doden", zo verklaarde dr Broek Chisholm, de Canadese directeur-generaal van de Wereldgezondheidsorganisatie. Hij voegde er aan toe, dat de atoom bom bij wijze van spreken kinderspel was, vergeleken met biologische wapens. Enkele fanatici zullen de mensheid door biologische oorlogvoering kunnen ver nietigen. Arbeidskrachten zullen een te verwaarlozen factor zijn en de zware industrie zou hoegenaamd niets uit te staan hebben met deze vorm van oor log, aldus Chisholm in een toespraak te Saint Cergues (Zwitserland) tot le den van de Wereldunie van vredesorga nisaties, een niet-officieel lichaam, aangesloten bij de V. N., dat op het ogenblik een conferentie houdt. „Als de mensen zich nog enkele jaren gedragen zoals op het ogenblik, zal het mensdom vernietigd worden," zo ging Chisholm verder. „Een oorlog kan 90% van de wereldbevolking doden, een vol gende zal zonder twijfel absoluut af doende zijn. Het is werkelijk nodig, dat de volgende generatie niet is als wij en onze voorouders geweest zijn en dat zij niet dezelfde normen heeft. Want anders zou zij zich op de zelfde wijze gedragen als wij en de mensheid vernietigen." Na een reis van twee jaar is de 10.000 ton metende kruiser .London" in Cha tham (Engeland) teruggekeerd. Drom men familieleden en vrienden waren naar Chatham toegekomen om de be manning te begroeten. In April van dit jaar werden vijftien leden van de bemanning gedood en 13 gewond door de Chinese communisten, toen de kruiser op-de rivier de Jangste 'n poging deed de ..Amethyst" te hulp te komen. Drie zwaar gebaarde leden der bemanning. Canadese Dakota bij Quebec neergestort 23 INZITTENDEN OMGEKOMEN. Een Dakota van de Canadese lucht vaartmaatschappij od de routes over de Stille Oceaan is op 60 km afstand van Quebec neergestort. Alle 23 inzittenden zijn om het leven gekomen Deze ramp ls één van de erg ste van de geschiedenis van de provincie Quebec. Onder de passagiers bevonden zich E T. Stannard en R. J. Parker presi dent en vice-president van de Ameri kaanse kopermaatschappil Kennecott. ders, een ontploffing van althans in verhouding wat later volgde geringe omvang. Directie en kantoorpersoneel wilden in de fabriekshal gaan kijken wat er gaande was, doch kregen daar voor niet meer devtijd, doordat enkele ogenblikken later een geweldige ont ploffing volgde, waarbü steekvlammen van 25 a 30 meter hoog opschoten en die op 15 20 kilometer afstand was te horen. Het vuur verspreidde zich on middellijk over de gehele fabriek, waar in zich zeer brandbare stoffen als cel lulose en benzol grondstoffen voor de kunstlederbereiding bevonden. De va ten benzol waren in kelders onder de fabriek opgeslagen. De Inhoud van twee van deze kelders bleef gespaard, de derde ging verloren. Verder werd het gehele gebouw verwoest. Aanvankelijk werd nog getracht met in de fabriek aanwezige schuimblussers de brand te bestrijden, maar tegen de enorme vuurzee was met dit materiaal niets te beginnen Daarna verscheen de brandweer uit omliggende plaatsen, die omstreeks zes uur de ergste vuurgloed geloofd had, hoewel de brand na die tijd nog even opleefde in het laborato rium, waar verschillende chemische stoffen vlam vatten. Het stoffelijk overschot van J. Raay makers, de jongste zoon van een we duwe, werd pas om halfzeven gevonden. Vermoed wordt dat hij bij een poging tot vluchten is ingesloten. Twee perso nen kregen brandwonden, namelijk de 32-jarige A. van Mook uit Breda en de 50-jarige Th. Simons uit Oosterhout. Zij werden naar het ziekenhuis te Bre da gebracht. De oorzaak van de ontploffingen is nog onbekend. De schade is uiteraard aanzienlijk, maar een enigszins nauw keurige schatting kon nog niet gegeven worden. De fabriek was op beurspolis verzekerd. Met de restauratiewerkzaamheden van de St. Laurenstoren te Rotterdam is een aanvang gemaakt. Zoals men zich zal herinneren, brandedden het schip van de kerk en de toren tijdens het bombarde ment van 1940 geheel uit. De inwendige constructie van de toren bleef staan, dank zif het feit dat men reeds voor de oorlog tijdens herstelwerkzaamheden de nodige versteviging had aangebracht De toren is geheel omgeven door steiger- werk .doch eerst bij voldoende aanvoer van de benodigde hoeveelheid zandsteen kunnen de restauratiewerkzaamheden od grote schaal ter hand worden geno men. Goedkeuring Wetsontwerp Wapensteun 75 MILLIOEN DOLLAR VOOR ANTI COMMUNISTISCHE STEUN. De Verenigde Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen en gewa pende diensten hebben gisteren te Washington de voornaamste punten goedgekeurd van het wetsontwerp lot wapensteun van rond 2.314.010.000 dol lar. Het wetsontwerp omvat 1 milliard dollar voor herbewapening van de landen van het Atltanisch Pact en bestemt 75 millioen dollar voor anti communistische steun in het Verre Oosten. De commissies zullen Maandag het ontwerp formeel en definitief in stem ming brengen, zo verklaarde Tom Con- nally, voorzitter van de Commissie voor buitenlandse betrekkingen. De commissies keurden ook een amen dement goed van senator Connally, waarbij aan president Truman volledige vrijheid gegeven wordt om de 75 mil lioen dollar voor Azië naar eigen goed dunken te besteden. Volgens Connally zou de president op grond hiervan met elke Chinese leider, die hij het geschiktst acht, kunnen onderhandelen. Geen zekerheid omtrent onregelmatigheden in de Republiek De Stichting Nederland helpt Indië deelt ons het volgende mede: De laat ste weken doen er hier te lande uit In donesië afkomstige geruchten de ronde volgens welke een door de Stichting „Nederland helpt Indië" onlangs naar Makassar gezonden en voor distributie onder de bevolking aldaar bestemde hoe veelheid goederen en levensmiddelen door de Oost-Indonesische regering zou ziin overgedragen aan de Republiek. Eveneens verluidt, dat een na de tweede oolitionele actie voor Djokja en omge ving aangelegde voorraad artikelen ont eigend zou ziin en de distributie daarvan in handen zou ziin gesteld van de Re publikeinse autoriteiten In een te Den Haag gehouden ver gadering van het hoofdbestuur van de stichtine „Nederland helpt Indië" bleek men, na hieromtrent terstond in Ba tavia gevraagde informaties, tot dus ver over geen andere positieve mede delingen dienaangaande te kunnen be schikken. dan dat de mogelijke juist heid van deze geruchten voorshands niet categorisch kan worden ontkend. Ten aanzien van het tweede bovenge noemde gerucht kan hieraan nog wor den toegevoegd, dat dit in een persoon lijk schrijven van een der naaste mede werkers der stichting in Batavia als ..waarschiinliik onjuist" wordt gekwalifi ceerd. Uit aan enige leden van het hoofdbestuur ter beschikking staande informaties zal bovendien wellicht kun nen worden afgeleid, dat een en ander Indien deze geruchten niettemin iuist mochten ziin. geen betrekking zouden hebben od goederen van de stichting .Nederland helpt Indië". Daar de stichtine echter tot elke prijs ook in de toekomst haar contribuanten wil kunnen earanderen, dat iuist ook haar naar Indonesië gezonden schen kingen, evenals haar hulpverlening aan ecreoatrleerden hier t<> lande, in derdaad terechtkomen bij diegenen, die voor deze eoederen in aanmerking kunnen worden eetiracht. waarbij de stichtine ook de spreiding van haar 7endinren over de eehelc arehinel en de distributie daarvan onder de be hoef tieen. eeheel in eigen hand wenst te behouden, heeft het hoofdbestuur besloten, voorlopig alleen versehep'n- gen te doen plaats hebben van z.g. „gerichte" verstrekkingen, zodat hel aanleggen van grote voorraden, waar van nog niet vaststaat, wie daaruit zal worden geholpen, voorshands achter wege zullen blijven. Inmiddels wordt een diepgaand on derzoek Infpsteld naar de luiste toe dracht van een en ander en het hoofd bestuur hoopt en vertrouwt dat het re sultaat daarvan van dien aard zal ziin. dat dezp pijnlijke maatreeel spoedie zal kunnen worden ingetrokken. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 1 September serg. maj. J F. H. Hoefs uit Uden. Koninklijk Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 21 Aug sold. Ie kl. Z. Fairas uit Indonesië; gesneuveld 24 Augustus: sold le kl inf. Kas- tanom uit Indonesië; sold. Ie kl inf. Toewoeh uit Indonesië; over leden t.g.v oorlogsverwonding op 25 Augustus: Soend. sold le kl. inf. Engkar uit Indonesië; korp. inf. G. A. Karisoh uit Indonesië; sold. 2e kl inf. Tjatiwa uit Indo nesië; sold 2e kl inf. Wakit, uit Indonesië. WEINIG BEWOLKING De Bilt verwacht tot morgenavond: Tamelijk heldere en koele nacht met weinig wind en plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag over 't algemeen zonnig en droog weer met een zwakke wind, hoofdzakelijk tussen Zuid-Oosten Zuid-West en iets hogere temperatuur dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 11 SEPTEMBER Zon op: 6 07 uur: onder: 19 06 uur. Maan od: 20.11 uur: onder: 10 36 uur. Hooewater te Katwlik aan Zee te 5.35 en 17.55 uur (12 Sept.. 6.04 en 18.24 uur). Dit nummer bestaat uit acht pagina'*

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1