De meningsverschillen ter R.T.C. over hef gewicht der Ned.-lnd. Unie Gemeenschappelijke Ned.-Rep. bestuur residentie Surakarla Vuurgevecht in de Columbiaanse Kamer weerbericht Veel. wenst nu organisatorische banden, Indonesië wil deze laten groeien Assemblée te Straatsburg beëindigd Europees Hof voor Mensenrechten goedgekeurd Geen terugtrekking Nederlandse troepen Er werd niet gesproken r alleen geschoten Vier commissie's ter bestrijding van dollarcrisis 58ste Jaargang VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1949 00 No. 26791; LEIDSCH ill DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro oo.: 57055 Een werkgroep van de politieke commissie der R.T.C. houdt zich thans bezig met discussies over de Nederlands-Indonesische Unie, waanbjj dui delijke verschillen van inzicht aan den dag zijn getreden omtrent het „gewicht" van deze binding tussen souvereine staten. Gelijk bekend staat Nederland een nauwere organisatorische band voor dan Indonesië, dat de Unie beperkt zou willen zien tot een verdrag tussen twee bevriende souve- reine staten, waarvan de bepalingen moeten worden uitgevoerd door die staten afzonderlijk, welk verdrag verstevigd zou worden door de symboli sche functie van de Kroon als hoofd van de Unie. Kloof niet te diep voor overbrugging Het A.NP. verneemt, dat deze tegen- ,:ellingen zich voordoen ten aanzien ian de van Nederlandse zijde gewenste linie-Raad van ministers, het Interpar lementair College, het Unie-Gerechts lof en de functie van de Kroon als loofd van de Unie. De Unie-Raad, die volgens Neder landse plannen zou worden gevormd door gelijke aantallen Nederlandse en Indonesische ministers, heeft naar Indonesische smaak te veel gelijkenis met een Unie-Kabinet om voor de Indonesische delegaties in deze vorm aanvaardbaar te zijn. Men stelt zich aan die kant op het standpunt, dat persoonlijk contact tussen de minis ters van beide landen zeer nuttig zal lijn en de gemeenschappelijke belan gen zal kunnen dienen, maar dat de ministers van elke Unie-partner toch uitsluitend verantwoordelijk zullen moeten blijven tegenover hun eigen land en niet tegenover de Unie in haar geheel. Volgens dezelfde redenering is men aan Indonesische zijde tegen een In terparlementair College, dat overeen komst zou tonen met een Unie-Parle ment en verwerpt men ook de ge dachte van een Unie-Gerechtshof, omdat men vindt dat de rechtspraak beide landen tot in de hoogste in stantie toe afzonderlijk moet geschie den. Wat de Kroon betreft blijft men vasthouden aan het standpunt, dat deze slechts de functie van een sym bool mag hebben en dat het verkeerd zou zijn te pogen, daaraan een func tionele inhoud te geven. Hieraan werd in Indonesische krin- ten echter toegevoegd, dat tussen In donesiërs en Nederlanders geen verschil van mening meer bestaat over de be ginselen: 1. dat de Unie gebaseerd moet zijn de vrije wil van de beide volken; 1 en dat geen der partijen de andere ook maar op enig terrein mag over heersen. De Indonesische politieke lei- 'rs vinden het begrijpelijk, dat Neder- nd de banden tussen de twee staten raag zo zichtbaar mogelijk zou willen saken, maar zij verzetten zich daarte- «en om een reden, die hoofdzakelijk psychologische is: zij zouden het gevoel" hebben, dat de Indonesische Buvereinltelt niet volledig zou zijn. Daarbij wordt toegegeven, dat derge- dte psychologische overwegingen aan de zijden voortvloeien uit het feit t de souvereiniteitsoverdracht voor :donesië als een winst en voor Neder- als een verlies moet worden ge- een verschil dat het uitgangs- M van redenering sterk beïnvloedt. Daarom, zo zegt men in Indonesische kring, zou het beter zijn om na die overdracht, wanneer de psychologi sche verschillen geleidelijk zullen ver dwijnen, de practük te laten uitwijzen hoe bepaalde vormen van samenwer king; tussen de Unie-partners tot stand zullen komen en levende in houd zullen krjjgen. Men voegt daar echter bij, dat de -ooi tussen het Nederlandse en het •donesische standpunt, voor zover de Naties die standpunten van elkaar ^en, niet van zodanige aard is dat conferentie er niet uiteindelijk een "3 over zou kunnen slaan. SULTAN HAM ID VERWONDERD, REPUBLIEK STELT GERUST. .Sultan Hamid U, het hoofd van de «rah West Borneo, heeft tegenover politieke correspondent van AN P.- xta zijn verbazing geuit over uitla- :=cn, die de Republikeinse generaal- ^.oor Suhardjo volgens persberichten hebben gedaan met betrekking tot Borneo, waarbij Suhardjo zou hebben opgemerkt, dat elke poging om een af zonderlijke staat Borneo buiten de Re publiek te stichten, tot mislukking Is gedoemd. Sultan Hamid zeide: „De Re publiek heeft zowel in de overeenkomst van Linggadjati als die van de Renville Borneo genoemd als een samenstellen de staat van de Verenigde Staten van Indonesië." Sultan Hamid, die ook de innige sa menwerking tussen de BFO en de Republiek aanstipte, zeide reeds over de betreffende berichten te hebben gesproken met de Republikeinse ver tegenwoordigers op de Ronde-Tafel conferentie. Deze ontkenden echter ten stelligste dat het brengen van Borneo binnen de Republiek in de bedoeling van de Republikeinse Re- j verlening aan Tito zouden moeten Amerikaanse lening aan Tito OOK AAN ISRAËL EN ECUADOR. De Amerikaanse Export-Import Bank heeft bekend gemaakt een crediet van 20 millioen dollar aan Joego-Slavië te hebben toegewezen. De bank deelde ver der mee, dat een lening van 2.350.000 dollar aan Israël voor de aankoop van Amerikaanse materialen voor haven werken, voornamelijk te Haifa, werd goedgekeurd. Gredieten voor Ecuador ter financiering van de aankoop van benodigde Amerikaanse materialen voor het herstel van de door de recente aard beving aangerichte schade zullen door de bank in overweging genomen worden. Het crediet voor Joego-Slavië is de eerste rechtstreekse lening aan de regering van Tito sinds de breuk met Moskou, 15 maanden geleden. Joego- Slavië kan tot een bedrag van 12 mil lioen dollar onmiddellijk van de le ning gebruik maken om zich Ameri kaanse materialen en uitrusting aan te schaffen voor het herstel van de mijnindustrie. Het besluit om de lening aan Joego- Slavië toe te kennen zou voornamelijk door toedoen van Acheson zijn geno men. Functionarissen te Washington vrklaarden, dat de minister van defen sie Johnson, zich aanvankelijk tegen het plan verzet had op grond van de mening, dat Amerika geen oorlogspoten tieel" aohter het „ijzeren gordijn" moest soheppen. Acheson daarentegen zou ge zegd hebben, dat de V.S. het „bere kende risico" van economische hulp- België leent Nederland 38 millioen dollar IN KADER VAN MARSHALJf-LAN. In het kader van het Marshallplan leent Belgie in totaal aan andere lan den 87.5 millioen dollar gedurende het tweede Marshallhulp-jaar. Daarvan zijn 38 millioen dollar voor Nederland be stemd. Nederland kreeg 139 millioen dollar trekkingsrecht op België. CRITCHLEY OP AUDIËNTIE BIJ H.M. DE KONINGIN. Het Australische lid van de UNCI, de heer Critchley. is hedenochtend door H.M. de Koningin in audiëntie ontvan gen op het Paleis Soestdyk. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllj NOTA BENE! Voormalige nationaal-socialisten te München, die hun overheidsfunc ties hebben verloren wegens hun lidmaatschap van de partij, heb ben een vereniging opgericht met als hoofddoel „herstel der welver diende rechten" voor alle ambte naren, die hun betrekkingen heb ben verloren door denazificatie, gevangenschap of willekeurig ont slag. (U.P.). ïllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllll Spaak: „Ver. Staten van Europa zijn mogelijk" In haar laatste bijeenkomst heeft de Europese Assemblee te Straatsburg gistermiddag het zeer omstreden voor stel van haar juridische commissie tot het instellen van een Europees Hof voor de Mensenrechten aangenomen. Met een veel grotere meerderheid dan verwacht werd heeft zij haar goedkeu ring gehecht aan het advies, dat in deze aan de ministers van Buiten landse Zaken zal worden uitgebracht. Tegelijk aanvaardde de Assemblée het door de commissie opgestelde advies tot het aangaan van een Conventie inzake de mensenrechten, nadat de gehele dag aan een zeer Intensieve en soms harts tochtelijke bespreking van dit onder werp was gewijd. Tevoren had de Assemblée een niet minder vitaal debat gevoerd over een reeks van elf fundamentele mensen rechten, die met verwijzing naar de ver klaring over de mensenrechten van de V. N. in de ontwerp-conventie is opge nomen. Urenlange discussies werden 'gevoerd rond het recht van ouders inzake op voeding van kinderen en het recht op het bezitten van eigendom. gering zou liggen. nemen. De Republikeinse minister van Defensie, de Sultan van Djokjakarta, heeft bekend gemaakt dat de Republikeinen volledige overeenstemming met de Ne derlanders hebben bereikt over het toekomstige bestuur van de residentie Surakarta met inbegrip van de stad Surakarta, aldus meldt United Press. De minister zeide dat de overeenkomst deze week van kracht zal worden en dat zy overdracht van de Nederlandse militaire patrouillering naar de ci viele autoriteiten omvat, onder gemeenschappelijk Republikeins-Nederlandse contróle. Hij voegde hier aan toe dat het bestuur van de stad zelf esveneens zou worden overgedragen van het Nederlandse leger naar het gemeen schappelijk bestuur. Nederlandse kringen zeiden evenwel dat 't Nederlandse leger zich niet uit de stad zal terugtrekken. Zij onthulden dat de overeen komst twee dagen geleden bereikt is. Genoemde kringen wilden zich er niet over uitlaten of zulk een gemeenschappelijk civiel bestuur, zo het suc ces zou hebben, ook in andere delen van Java zou worden toegepast. Na in de nachtzitting de rest van het werk te hebben afgedaan is de eerste Europese consultatieve Assemblée uit een gegaan, nochtans met de bedoeling haar werk door middel van haar com missies en in het bijzonder van haar permanente commissie voort te zetten. Het verloop van" de Assemblée heeft in kringen der delegaties over het alge meen een aanzienlijke mate van vol doening gegeven.. BEWOGEN SLOTWOORDEN. Vannacht om twintig na twaalf rees Spaak van de voorzitterszetel op om een kort en bewogen slotwoord tot de As semblée te richten. HU zeide o.a., dat een byzonder goede samenwerking tus sen beide organen van de Raad van Europa heeft bestaan. Spaak verklaarde uiterst voldaan te zijn over het resultaat van de eerste Assemblée, die volgens hem een eve nement van kapitale betekenis voor de historie van Europa is geweest. Spaak geloofde, dat de Assemblée er ln geslaagd was wellicht dc beslissen de stap te zetten op de weg naar do Europese eenheid. De Assemblee had volgens Spaak bewezen, dat de Ver. Staten van Europa mogelijk zijn. De leden der Assemblee hoorden Spaak's woorden staande aan. De vergadering is het o.a. nog eens geworden over de samenstelling van de permanente commissie (kleine Assem blée), die tydens de tussen-periode het werk van de commissies der Assemblée zal coördineren. In deze commissie, die Spaak tot voorzitter heeft en vier vice- presidenten telt, werden tot leden o.m. gekozen de Nederlandse afgevaardigden Serrarens en Van der Kieft. Tydens nationale luchtvaartwedstryden in Cleveland (Ohio) stortte de machine van Bill Odom. bekend door ziin vlucht rond de wereld met de ..Reynold's Bombshell" en wereldrecordhouder voor een lanee-afstand-vlucht, op een huls ln Berea en vloog daarna in brand. Odom en de bewoonster van het huis. mevrouw Laird kwamen om het leven, evenals een baby. Deze foto. welke vijf minuten na het ongeluk werd genomen, toont het huis. geheel in vlammen gehuld, terwijl omwonenden de inwoners van het huls trachten te redden. De hoog oplaaiende vlammen beletten dit echter. (Telefoto). ^HEFFING NOODMAATREGELEN IN GRIEKENLAND. D* Griekse premier, Alexander Diome- heeft bekend gemaakt, dat de rege- van plan is de staat van beleg en '-fte noodmaatregelen, die tUdens de in Griekenland, werden afgekon- op te heffen. De maatregelen zou- geleidelyk, gebied voor gebied, on- gemaakt worden. In de derde eeuw bepaalde een wets artikel. dat alle jonge Venetianen water sport moesten beoefenen. Dit werd met enthousiasme nageleefd, en de jaarlijkse .Regata" vormde het hoogtepunt der watersportgebeurtenissen. De „Regata" heeft zich door de loop der eeuwen heen weten tp handhaven. Nog jaarlyks wordt er met veel geestdrift door de bewoners van Venetië aan de roeiwedstrijd deel genomen. De winnaar hiervan krijgt een rode vlag. de tweede een witte en de derde een groene, welke kleuren teza men de Italiaanse vlag vormen. Voor de wedstrijd begint, houden de boten een parade op het grote kanaal van Venetië. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Bilt. verwacht tot morgenavond: I jHot zwaar bewolkt met later in het i ^-Westen van het land plaatselijk lichte reeen In de nacht zwakke '^erdao- meest matige wind tussen en Zuid-West. Ongeveer dezelfde •.^atuur als vandaag. (Opgemaakt 13 uur). 10 SEPTEMBER. op: 6.05 uur; onder: 19 08 uur op: 20 uur; onder; 9.15 uur. i'^vater te KatwUk aan Zee te 17,26 uur. BDtnmer bestaal uit zes pagina's. VOLSLAGEN NEDERLAAG DER FINSE COMMUNISTEN. Finlands socialistische premier, Karl Fagerholm, heeft gisteravond verklaard, dat „de blauwdruk van de communisti sche strategen", die plannen gesmeed hadden om de Finse regering „op de knieën te brengen" door een nauwkeu rig voorbereid stakingsoffensief, „een volledige nederlaag" tot gevolg had ge had. De communisten hadden plannen gemaakt om de regering ten val te brengen en daarna de staatsmacht aan zich te trekken. Kort na de rede van de premier ge lastte de Finse Transportarbeidersbond zyn staking, die 20 van Finlands 23 havens trof, af. ROBERT MURPHY AMERIKAANS AMBASSADEUR IN BELGIË. Robert D. Murphy, hoofd van de af- deMng voor Duitse en Oostenrijkse zaken van hef Amerikaanse Departement van Buitenlandse zaken, is door president Truman tot ambassadeur in België be noemd. Liberaal afgevaardigde gedood Tydens een gisterochtend vroeg in de Columbiaanse kamer van afgevaar digden gehouden debat kwam het tot een schietpartij, waarbij het liberale lid Gustavo Jimenez werd gedood en de liberale oud-minister Jorge Soto del Corral een schotwond in het rech terbeen kreeg. Er zouden ongeveer honderd schoten gelost zijn. Het vuur werd geopend door de con servatieve afgevaardigde Carlos del Ca stillo. naar aanleiding van een over hem door Jimenez in een redevoering ge maakte opmerking Andere conversatie- ve afgevaardigden begonnen daarop ook te schieten. Er volgde een toneel van Na afloop van de gisteren gehouden bijeenkomst der Britse, Canadese en Amerikaanse delegaties deelde de Amerikaanse Minister van Financiën, John Snyder, mede, dat er vier com missies zijn ingesteld, die de volgende vier mogelijkheden ter bestryding van de dollarcrisis van het sterlinggebied zullen bestuderen: 1. Het vormen van voorraden van goederen, die in het sterlinggebied kunnen worden gekocht. 2. Verzachting van de in het kader van het plan-Marshall ingestelde be perkingen op Engeland, aankopen in het buitenland met het doel Engeland meer vrijheid te geven voor wat be treft het kopen van goederen buiten de Ver. Staten. 3. Vereenvoudiging van de Ameri kaanse douane-procedures. 4. Aanmoediging van de investering van Amerikaans particulier kapitaal in het buitenland. Op de byeenkomst van gisteren is het beroep besproken, dat sir Stafford Cnpps op Amerika en Canada heeft gedaan 'óm Engeland by te staan in zijn sfaeven naar verhoging van zUn dollarinkomen door meer Britse goede ren te kopen. De besprekingen werden uitgestrekt tot het probleem van de verhoging der dollarinkomsten van al le aan het plan-Marshall deelnemende landen. Paul Hoffman, de leider van de E.C.A., zette de mogelykheden uiteen om de afzet van Britse goederen te verhogen, alsmede van de markten voor deze goederen. Snyder zeide met nadruk, dat Enge land geen leningen of schenkingen bui ten het plan-Marshall om heeft ge- van devaluatie van het pond sterling is besproken, weigerde hy te beant woorden. Snyder deelde ten slotte mede, dat de Amerikaanse minister van Handel, Charles Sawyer, voorzitter zal zyn van de werkcommissie, die het opslaan van goederen uit het sterlinggebied zal be studeren. Paul Hoffman, zal voorzitter zyn van de commissie, die verzachting van de E.C.A.-beperkingen zal over wegen. Edward Foley, onder-minister van Financiën der V.S. zal voorzitter zijn van de commissie voor de douane procedures en William Mc Chesney Mar tin, assistent van de Minister van Fi nanciën der V.S., zal de commissie lei den. die de aanmoediging van Ameri kaanse beleggingen in het buitenland zal bestuderen. NAZILID No. 2 TE NEUBIBERG GEARRESTEERD. Herman Esser, tydens het Hitier- regime minister van Economie in Beie ren en lid numero twee van de party der Nazi's, is te Neubiberg in Beieren gearresteerd. In welke kleine gemeente hij zioh verborgen had gehouden. Hy had zich niet in laten sohryven en leefde in een gezin zonder ln het bezit te zijn van een levensmiddelen kaart Esser is onmiddeliyk naar Mün chen overgebracht. 8 Augustus plaatste een Duitse zuive- ringsreebtbank hem op de lijst van „grote Nazi-misdadigers" en veroor deelde hem tot vyf jaar dwangarbeid. Polltie-autoriteiten te Neubiberg gelo ven. dat de arrestatie van Esser ver band houdt met berichten, dat zijn me moires, getiteld ..Hitler, de grote min naar", in een geïllustreerd tydschrift te wilde verwarring, er werd niet meer ge sproken. doch alleen maar geschoten. De president en het kabinet hebben in een communiqué hun afkeuring over het gebeurde uitgesproken en een be roep gedaan op de Dolitieke Dartyen om een .patriottische vriendschap" te be waren. De politieke situatie In Colum bia is de laatste dagen gespannen ge weest. Sterke troepenafdelingen ziin naar drie plaatsen gezonden, waar volgens vroegre berichten uit Tunja 130 km ten N.O. van Bogota 10 personen om het' leven kwamen bij botsingen tussen partijen Met moderne waoens uitge ruste groepen zouden aanvallen onder nomen hebben od Saboya en San Ra fael ln de provincie Boyaca en Mogotes in de provincie Santander. Nadat het Columbiaanse verbond van vakverenigingen een algemene staking had afgekondigd, is het bevel daartoe weer ingetrokken, na een onderhoud met het bestuur van de liberale partij, dat de staking afried. In een tot de bevolking gerichte bood schap van de liberale partij werd tot kalmte gemaand in het belang van de Republiek. vraagd. Dc vraag, of de mogeiykheid München zouden verschijnen. Verzoeningsraad verwerpt loonsverhoging Britse spoorwegarbeiders Een door de Engelse regering Inge stelde verzoeningsraad heeft gister avond de eis tot verhoging van het loon der Britse spoorwegarbeiders met 10 shilling per weck, welke door de vakverenigingen der arbeiders was gesteld, met alg. st. verworpen. De directie der (genationaliseerde) spoor wegen en de vakverenigingen hadden by voorbaat verklaard zich naar de uitspraak van de Verzoeningsraad te zullen schikken. Ook de door de vakverenigingen ge stelde eis tot een hogere betaling van tydens de weekeinden verrioht werk werd door de Verzoeningsraad verwor pen. REP. AMNESTIE VOOR DEELNEMERS COMMUNISTISCHE REVOLTE. De Republikeinse radio heeft bekend gemaakt dat de Republikeinse regering een algemene amnestie heeft verleend aan alle organisaries die aan de mis lukte communistische revolte van ver leden jaar hebben deelgenomen Het besluit werd tydens een kabinetezitting genomen. lU.P.j. DIE ARME BEVIN.... Ernest Bevin heeft zich gisteren enige tyd vrUaf gegund van de economische conferentie der drie mogendheden te Washington om een kies te laten trekken, waaraan hy pyn gekregen had; Hij had van de Ambassade het adres gekregen van een tandarts, die hem zou kun nen helpen „in het kader van de behandeling van Britse functiona rissen in het buitenland als onder deel van de nationale Britse medi sche verzekering". Bevin had berekend na de lunch juist even tUd te kunnen vinden voor het bezoek aan deze tandarts, doch de duur van de behandeling viel tegen, zodat Bevin een uur te laat kwam voor de namiddagverga dering. waar hij verscheen met een dikke wang. doch met een zorg minder Tito verdedigt zich tegen aanvallen POLEN KLAAGT AAN. In een toespraak tot vertegenwoordi gers van Joegoslavische emigranten in Frankryk heeft maarschalk Tito om. gezegd, dat de anti-Joegoslavische pro paganda „ons niet veel doet". De dag is niet ver meer. dat machines het leven van het Joegoslavische volk zullen ver lichten, aldus de maarschalk. Machi nerieën zijn voor de ontwikkeling van Joegoslavië van vitaal belang en daar om doet het er niet veel toe, waar zij vandaan komen. Zinspelend op de ge ruchten over een staat van beleg en onrust in Joegoslavië, deelde Tito me- Maarschalk Tito tijdens een van zijn redevoeringen. de, dat 75.000 Joegoslavische soldaten in Joegoslavië dit jaar aan de wegen bouw meewerken. Radio-Warschau heeft een Poolse nota gepubliceerd waarin gezegd wordt, dat de regering van Tito het verdrag van vriendschap en wederkerige by- stand, dat in Maart 1946 werd getekend, „met de voeten getreden en vernietigd" heeft. De nota beschuldigt ook leden van de Joegoslavische ambassade van spionnage en het verspreiden van pro pagandamateriaal tegen Polen, de Sov jet-Unie en hun bondgeno'en. Verder wordt ae Joegoslavische regering be ticht van .reactionnaire neigingen" ea van dienstbaarheid aan de „lnternatio* nalc luiili»'',

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1