Ned.-lndonesische Unie brug tussen West Europa en Z.O.-Azië" Eersie Kamer aanvaardde verplichte wachtgeld- en werkloosheidsverzekering Militaire verbetering, politieke spanningen in Borneo Geen nationalisatie van nu particuliere mijnen, olievelden etc. Met een enkel woord Kerkelijk Leven Dr Sumitro DONDERDAG 8 SEPTEMBER Indonesië vooralsnog geen groot exporteur De diplomatieke correspondent van ANP-Aneta had gisteren een onderhoud met dr Sumitro Djojohadikusumo. Re publikeins financieel deskundige en lid van de Republikeinse delegatie op de Ronde-Tafel-Conferentie. Dr Sumitro zeide o.m.: „Na de overdracht der souvereiniteit zal ons eerste werk zijn, het volk weer aan het werk te krijgen; dat is belang rijker dan het bouwen van economische luchtkastelen. Wij zijn er ons van be wust, dat het eerste jaar van onze on afhankelijkheid geheel zal staan in het teken van een worsteling om ons be staan en het is aan twijfel onderhevig, of wij gedurende die tijd in staat zul len zijn, om zelfs maar een begin te maken met de uitvoering van herstel plannen. Dr Sumitro wees er op, dat het doel van de productie in het eerste jaar voornamelijk zal zijn gericht op de binnenlandse consumptie en der halve niet zal leiden tot een. vergro ting van de export. Naar zijn mening zal het wel meer dan twee jaren du ren, voordat de exporten uit Indo nesië een flinke toename te zien zul- len geven en wellicht wel vyf jaren voor de nieuwe staat zich zal kunnen verheugen in een uitvocrsurplus. Het is volgens dr Sumitro te verwach ten, dat Indonesië nog gedurende het eerste jaar van zijn onafhankelijkheid een dolïarlening nodig zal hebben en in dit verband herinnerde hij er aan, dat er verleden jaar tussen Nederland en de Export-Importbank te Washington over een crediet van 200 millioen dol- TEGEN „SPIEKEN". Iemand, die examen deed ter ver krijging van het certificaat voor mijnibestuurder, is te Johannes burg door de plaatselijke magis traat veroordeeld tot een boete van 25 pond, subs. 2 maanden ge vangenisstraf, omdat was komen vast te staan, dat hij gedurende het examen gebruik had gemaakt van een aantekenboek, dat hij onder zich had verborgen. Connally beschuldigt Tsjang-Kai-Sjek VLUCHT MET 138 MILLIOEN DOLLAR? Senator Tom Connally (democraat uit Texas) heeft generaal Tsjang Kai Sjek er gisteren in de Senaat van be schuldigd „zich uit de voeten te heb ben gemaakt" met 138.000.000 dollar aan goud. Senator Connally, die zich verzette tegen militaire steun aan het natio nalistische China, riep uit: „Tsjang Kai Sjek liet zyn volk in dc steek en vertrok naar Formosa". Hij zeide, dat Tsjang Kai Sjek was gevlucht met goud, dat rechtens toebe hoorde aan de nationalistische rege ring. Tsjang is niet langer de leider van deze regering en niemand kan zeg gen, wie de verantwoordelijke leiders in niet-communistisch China zijn, aldus Connally. Connally ls voorzitter van de Senaats commissie voor buitenlandse betrekkin gen en de voornaamste woordvoerder inzake buitenlandse betrekkingen van Truman's regering in de Senaat. JOENNAN NEUTRAAL? Volgens functionarissen, die in con tact staan met de waarnemende Chi nese nationalistische president, Li Tsjoeng-Jen. is het mogelijk, dat gene raal Loe Han met maarschalk Tsjang Kai Sjek tot een overeenkomst komt. Generaa? Loe zou er in toestemmen de provincie Joennan neutraal te ver klaren in de strijd tussen nationalisten en communisten. De nationalistische minister-president Jen Hsi-Sjan, is ook naar Tsjoengking vertrokken voor een onderhoud met Ts.iang Kai Sjek. Volgens buitenlandse reizigers, die uit Koenming, de hoofdstad van Joennan, te Hongkong zijn aangekomen, is er in Joennan reeds enige maanden een toe nemende anti-nationalistisch senti ment, opgewekt door professoren en studenten, die een vaste communisti sche kern zouden vormen. Blfjkcns berichten uit Saigon zul len de Franse troepen, die de Indo- Chinese p-ens met China bewaken, moeten terugtrekken om botsingen met Chinese regeringstroepen, die voor de communisten vluchten, te vermijden. De Franse strijdkrachten aan de grens zijn slechts 30.000 a 50.000 man sterk en zouden niet in staat zijn de 300.000 man Chinese troepen, die in de provincies Kwangtoeng en Kwangsi door de communisten met omsingeling bedreigd worden, tegen te houden. BEZORGDHEID OVER COMMUNISTISCHE OPMARS Prins Viwatsjai Tsjaijant, de Siamese minister van financiën, die een bezoek aan Engeland brengt heeft verklaard, dat Siam zich zeer bezorgd maakt over de communistische opmars in China. Minister Tsjaijant zeide. dat Siam zeker niet over voldoende strijdkrach ten beschikt om een inval te weerstaan. ..Indien er een aanval op Siam on dernomen wordt, zullen wij om hulp moeten vragen en ik hooo. dat wii die van Engeland en Amerika zullen krij gen. daar onze belangen de hunne zijn". Siam heeft een lening van ongeveer 5 millioen pond sterling nodig om zijn ontwikkeling te verhaasten, zo zeide hij. INVESTERING BUITENLANDS KAPITAAL IN WEST-DUITSLAND? Naar de diplomatieke correspondent •van Reuter te Londen van betrouwbare zijde verneemt zullen de Britse, Franse en Amerikaanse Hoge Commissarissen in West-Duitsland de komende weken bijeenkomen en trachten een definitie ve overeenkomst, tot stand te brengen betreffende de investering van buiten lands kapitaal in de nieuwe West-Duit se staat. Men zou thans niet ver meer ▼an deze overeenkomst verwijderd zijn T)z voornaamste moeilijkheden, welke r'-z? zomer naar de regeringen verwe- „u Leesten worden, zijn opgelost. lar voor de reconstructie van Indonesië is onderhandeld, welk crediet echter niet is geopend ten gevolge van de po litieke onrust in Indonesië. Later zullen verdere internationale credieten nodig zijn, maar de mogelijk heid om deze te verkrijgen, zal natuur lijk afhangen van het resultaat van deze strijd, zowel als van een gezonde financiële politiek van de nieuwe staat. „Wij hebben gezond geld en een gezon de begroting nodig", zeide dr Sumitro, „hetgeen niet noodzakelijkerwijs bete kent, dat wij een volledig sluitende be groting moeten hebben. Het kan best zijn, dat de Indonesische begroting de eerste twee of drie jaren niet sluitend zal zijn. Een uitgebreide studie van Indonesië's economisch potentieel, in de eerste plaats ter inventarisatie van de be staande productiemogelijkheden en in de tweede plaats om de voorwaarden en mogelijkheden voor industrialisatie in een verdere toekomst te kunnen bepa len, wordt door dr Sumitro van de groot ste betekenis geacht. Hij hoopt aat het mogelijk zal zijn, dat de Verenigde Na ties de daarvoor nodige studiegroep ter beschikking zullen kunnen stellen als een onderdeel van het programma dei Verenigde Naties tot hulpverlening aan de minder ontiikkelde gebieden. De Indonesische econoom zeide, van mening te zijn, dat de economische be tekenis van Zuid-Oost Azië voor West- Europa in de naaste toekomst nog gro ter zal worden dan ze op het ogenblik reeds is. In dit verband merkte hy op, dat Nederland binnen dit kader de vracht vaarder zou kunnen worden tussen deze beide belangrijke gebieden en dat bijgevolg de Nederlands-Indonesische Unie, mits goed geleid en vrij van alle dwang, een brug zou kunnen vormen tussen West-Europa en Zuid-Oost Azië. De heer Sumitro voegde daar echter met nadruk by, dat zulk een ontwikkeling alleen mogelijk zou zijn, als Nederland concurrerende voor waarden zou kunnen aanbieden en als de samenwerking wederzijdse voor delen zou opleveren. Omtrent het economische stelsel van de toekomstige Republik Indonesia Se- rikat merkte de heer Sumitro op, dat overheidscontróle op het handels- en betalingsverkeer op zijn minst voor de komende 2 3 jaar nodig zal zijn. Hij verwacht nationalisatie van vi tale bedrijven, zoals openbare nuts- werken en spoorwegen, maar niet van mijnen, olievelden e.d., die thans in particuliere handen zyn. Het is mo gelijk, dat in de toekomst concessies voor nieuwe projecten alleen zouden worden gegeven in de vorm van een gemengd bedrijf. Daar de bevolking van Indonesië niet op hetzelfde niveau staat als Westerse volken zal het volgens dr Sumitro no dig zijn, dat op economisch gebied de staat een grotere activiteit ontwikkelt, daarbij echter een ruim veld latend voor het particuliere initiatief. Hij is daar om van mening, dat het stelsel van „ge mengde economie" de beste oplossing zotf zijn voor de economische behoeften van Indonesië. Stemmen voor aansluiting bij Republiek Een aantal leden van het bestuur van Zuid-Borneo is afgetreden en heeft daarop een Indonesisch Nationaal Co mité gesticht, waarvan de Republikein se leiders Burhauddln en Raden Saban tot voorzitter resp. secretaris werden gekozen, aldus bericht United Press. Het comité richtte het verzoek tot de Nederlandse resident om het bestuur in Zuid-Borneo te mogen overnemen. Volgens te Bataria ontvangen berich ten is ook het plaatselijke bestuur van Bandjermasin afgetreden. Het is nog niet bekend of de Nederlandse resident de ontslagaanvragen heeft aanvaard, NOODWEER VERWOEST GROOT DEEL VAN ANDALUSIÊ. Een onweer, gevolgd door een water hoos, die 40 minuten duurde, heeft gis teravond een groot gedeelte van Anda- lusié verwoest. Te Monte Sacro zijn 4 vrouwen van wie drie zigeunerinnen verdronken. Talrijke personen liepen verwondingen op. De hoofdweg van Granada naar Madrid is onbruikbaar. De sneltrein naar Madrid kon het sta tion van Granada niet verlaten, daar de spoorweg op 14 punten onderbroken was. Te Jean staan talrijke straten on der water en een 50-tal huizen is onder gelopen. De schade aan de wijnbergen is zeer aanzienlijk. MARXISTISCHE „ATOMEN- SPLITSEN NIET! De voordelen van krank zinnigheid". Lord Bertrand Russell, de be kende Engelse filosoof, politicus en auteur, fchri.jft in de „Evening Standard" dat Stalin door ziin tak- tiek van uitschakeling van weten schapsmensen die buiten de paden van de partijrichtliinen treden uit eindelijk zal bereiken dat hij in een nieuwe oorlog de nederlaag zal lijden Hii gaat uitvoerig in op de maat regelen welke de Russische com munistische hiërarchie kortelings heeft genomen tegen geleerden die het officiële landpunt ten aanzien van het vraagstuk der verhouding tussen erfelijkheid en omgeving hebben aangevallen. Het enige ant- wbord dat ik kan bedenken is dat zekere machten de heersers van Rusland hebben gedreven tot zoiets als krankzinnigheid", meent hij. Russell is van oordeel dat de in terventies van Stalin op alle moge lijke gebieden nog veel gevaarlijker conseciuenties meebrengen dan die van Hitier. Omdat de marxistische wetenschap volgens hem van een eeuw geleden dateert zal een vol gens „marxistische principes" ge construeerde atoombom waarschijn lijk niet ontploffen, zo merkt hij ironisch op. Hij ziet daarom rede nen voor optimisme ten aanzien van het door zo velen gevreesde ge vaar van een oorlog met Rus land(U.P). Inmiddels wordt gemeld, dat de al gemene staking die thans reeds negen dagen duurt, zich verder heeft uitge breid in het gebied van Zuid Borneo. Thans ligt ook Kandangan. 90 kilome ter ten Noorden van Bandjermasin, in de greep van het conflict. Hoewel men in Nederlandse kringen zeer teleurgesteld is over het feit dat de stakingssituatie op Zuid Borneo nog niet verbeterd is nadat de order tot staken van het vuren van kracht is geworden, acht men het een gunstig teken dat de militaire situatie verbeterd is. Sinds de proclamatie van het bevel cp 2 September zijn van Zuid-Borneo geen ernstige incidenten gemeld Ech ter maakt men zich zorgen over de voedseltoestand In Bandjermasin. Ne derlandse bronnen zeiden dat als ge volg van de staking de voedselaanvoer van het Zuiden is afgesneden waardoor een groot aantal personen uit het ge bied van Kandangan geëvacueerd moest worden. Generaal-majoor Suhardjo, die be trokken is geweest by de onderhande lingen over het staken van het vuren op Zuid-Borneo, is te Djokjakarta aan gekomen. „De bevolking van Borneo blijft trouw aan de Republiek", zeide hij bij zijn aankomst. Hij liet er op volgen: „Elke poging om een afzonder lijke staat Borneo buiten de Republiek te stichten is tot mislukking gedoemd. De Republiek heeft onbetwist de steun van het volk." Suhardjo zeide. dat de guarilla-acti- viteit opgelaaid is sinds de negende Mei, 43 uur nadat de inhoud van de voorlopige UNO overeenkomst Bandjer masin had bereikt. De aanhangers dei- Republiek, zo zeide hy, waren teleurge steld over het feit, dat Borneo niet in de Republiek was opgenomen, waarna zij met een guerilla-campagne begon nen. Aanvang premie-betaling medio volgend jaar? (Van onze parlementaire redacteur) Gisteren kwam de Eerste Kamer in middag- en avond-vergadering bijeen Ier behandeling van het wetsontwerp inzake verplichte verzekering van werknemers tegen geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid. Niet minder dan acht senatoren voerden daarbij het woord, die op verschillende onderdelen critiek uitoefenden zonder nochtans het ontwei*p in zijn geheel af te wijzen. Integendeel, veelal prezen zij •het voorstel als een zegenrijke maat regel en sluitstuk van het Nederlandse systeem van sociale voorzieningen Mi nister Joekes schetste nog eens in gro te trekken Inhoud en bedoeling der wet en wees er op dat twee millioen werk nemers er van zullen profiteren. Vol gend jaar komt de ouderdomsvoorzie ning nog aan de orde, en dan is de gehele sociale wetgeving afgerond. In vlotte stijl weerlegde de Minister de geopperde bedaren. Wat betreft de wachtgeldregeling voor de haven-re serves, meende spreker dat ook die zal moeten geschieden op de wijze, die de wet aangeeft. Intussen erkent hij de bijzondere omstandigheden bij die soort arbeid en zal dat probleem nader on der ogen zien. Als de werklozenkassen zijn afgewik keld. zal het werkloosheidsbesluit 1917 kunnen worden ingetrokken. Aan de inwerkingtreding d»r nieuwe wet zullen nog heel veel werkzaam heden vooraf moeten gaan: de op richting, en goedkeuring der statuten, van de diverse bedrijfsverenigingen, de aanstelling van het bestuur van het alg. werkloosheidsfonds enz. Indien zulks met voortvarendheid ge schiedt. zal. zo is de voorlopige me ning van de Minister, on 1 Juli 1950 begonnen kunnen worden met de premieheffing voor deze nieuwe wet. Het is jammer, dat zij niet vroeger tot s and kwam. toen er practisch geen werkloosheid was en er dus een reserve kon worden gekweekt Maar de stand der arbeidsmarkt is ook thans nog vrij gunstig: per ultimo Augustus waren er 45.950 werklozen, dat is goed 2 procent der aanwezige arbeidskrachten. De Minister besloot met de wens. dat ook onder het volk eenzelfde belang stelling voor deze wet zou bestaan als in het parlement was gebleken. Het wetsontwerp werd na korte re plieken z.h.st. aangenomen, met de communisten tegen. Insgelijks keurde de Kamer goed het wetsontwerp „Voorbehoud der bevoegd heid tot toetreding tot het verdrag be treffende de arbeidsinspectie in in dustrie en handel" (Genève 1947), na dat prof Molenaar (VVD) zioh tegen Kerkelijk offensief in Praag begint PRIESTERS WILLEN GEEN AMBTENAREN ZIJN. In kerkelijke kringen te Praag is men van meninr dat deze week het verzet tegen de door de communisti sche regering uitgevaardigde wet, waardoor alle Driesters tot ambtena ren gemaakt worden, zal beginnen. Deze voorspelling werd gedaan, nadat in het kerkelijk orgaan dat de regering uitgeeft, werd beweerd, dat het excom municatie-decreet uitgevaardigd was door de Paus. op bevel van het Aineri- kanse ministerie van Buit Zaken. Het kerkelijk offensief zal een einde maken aan de wapenstilstand die de laagte twee maanden geheerst heeft. Het zal gericht ziin tesen de „kerk wet" omdat deze het meest gevaarlijke waoen is van de regering Het wetsontwerp dat tijdens de herfst- zitting van de Nationale Assemblee ter ratificatie voorgelegd zal worden, voor ziet in hoee .clarissen voor de priesters, de mogelijkheid tot het indienen van declaraties, vacanties met doorbetaling van salaris, pensioen, enz. Maar priesters die niet aan de rege ring Gehoorzamen. worden uit hun ambt ontzet(UP.) Centraal Brouwerij kantoor werd 10 jaar geleden opgericht DE HOLLANDER KAN BIJ DE BELG IN DE LEER GAAN! Het Centraal Brouwerij Kantoor (C.B K gevestigd in Amsterdam, werd 18 September tien jaar geleden vrij willig gesticht door de 100 brouwerijen die ons land in 1939 telde, waarvan er nu nog 70 over zijn. Voorzitter van het C.B.K. werd de tegenwoordige Minister van Buitenlandse Zaken mr D. U. Stikker. Voor die tijd was de bierbrouwerij op geen enkele wijze in organisatorisch verband verenigd. De reden van de stichting van het C8K. was dat van Regeringszijde in 1939, met het oog op de dreigende oorlog, voorzieningen werden getroffen voor de industrieën, behalve voor de brouwe rijen. Het doel was te zorgen dat de brouwerijen tijdens de oorlog zouden kunnen blijven doorwerken. En al was de. laatste jaren van de oorlog en ook nog enkele jaren daarna door het ge brek aan grondstoffen en de grote vraag „de spoeling wat dun", in deze opzet is men geslaagd zo werd op een persconferentie door het bestuur van het C BK medegedeeld. Het C.B.K is als centrale organisatie der gehele Nederlandse brouwindustrle na de oorlog om belast met de grond- st-offenvoorziening, in nauwe samen werking met de overheid en de experts der brouwindustrle. Om de kwaliteit van het bier op te voeren werd door samenwerking van brouwerijen en C.B.K. het proefstation der Nederlandse Brouw- en Moutin- dustrle te Delft opgericht. Totaal zijn in de brouwerij-industrie 3300.mensen werkzaam, aan loon wordt per jaar c.a, 13 milioen gulden uitbe taald. In de gróót- en tussenhandel zijn 5.000 personen werkzaam met een jaarlijks totaal van 10 millioen gulden aan salaris. De binnenlandse omzet be droeg in 1948 75 millioen gulden, de export 20 millioen. De Nederlander drinkt in verhouding tot het buitenland weinig bier, n.l. 14 liter per hoofd (gerekend naar het jaarverbruik in 1948 140 millioen li ter) in België is dit 150 liter, Enge land ruim 61 liter en Amerika 67 li ter. BINNENLAND Gistermiddag omstreeks 4 uur arri veerde het m s. Cottica van de K.N.S.M. In de sluizen van IJmuiden. Aan boord bevond zich de afgetreden gouverneur van Suriname dr W. Huender HIJ werd ver welkomd door minister L. Götzen en diens echtgenote. Woensdag 21 September hoopt het echtpaar J. PletersM. C Spierdijk te Zaandam zijn 65-Jarlge echtvereniging te vieren. Bruid en bruidegom, belden 86 jaar. genieten een goede gezondheid. De Vereniging van Electrotechnlsche Ambtenaren der Telegrafie en Telefonie bestaat 10 September vijftig jaar Het be stuur houdt op die dag een receptie In Hotel Central te 's-Gravenhage. BUITENLAND Salvatore Gluliano, de Siclllaanse bandietenkoning, heeft gisteren ln de ochtendschemering een bezoek aan Pa lermo gebracht en de muren van het hoofdplein met ondertekende affiches be plakt. Hierna trok hij zich weer ln de bergen terug. HIJ doet een beroep op de politie om niet de wapens tegen hem op te nemen, daar hij „slechts voor zijn moe der vecht", die thans ln de gevangenis zit onder verdenking, dat z(J baar zoon heeft geholpen. Volgens de adjunct-secretarls-gene- Acht leden van de Commissie voor koopvaardij en visserij van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden zullen 25 September met generaal Franco bespre kingen voeren over een Amerikaanse lening aan Spanje. De afgevaardigde James Murphy (democraat), die gisteren naar Europa vertrok, verklaarde voorstan der te zijn van een lening, .gezien de strategische positie van Spanje ln geval van een oorlog". De Tsjechoslowaakse schrijver Ho- stofskl. die sedert enige tijd zaakgelastigde te Oslo was. ls afgetreden uit protest tegen het communistische regiem ln Tsjecho- methode en terminologie had uitge sproken. DE BESTEDING DER MARSHALL-HULP. Bij de aanvang der vergadering maak\e de heer Pollema (CH) enige opmerkingen over de nota van Minis ter Lieftinck inzake de besteding van de tegenwaarde der ontvangen Mar shall-hulp. Wij hebben daarvan des tijds bericht gegeven: de gelden wer den grotendeels besteed voor uitgaven, die bereids waren opgenomen in de Rijksbegroring voor 1949. De heer Pollema zeide, dat zijn frac tie er bezwaar tegen maakte, dat slechts 58 millioen gulden voor pro ductieve doeleinden waren bestemd. De rest van dc 240 millioen gulden der tegenwaarde-rekening was wel nut<ig besteed, maar had noch de productie verhoogd, noch onze mo netaire sanering gediend. Spr. hoopte, dat bij volgende gele genheden eerst overleg zal worden ge pleegd met het parlement. De nota werd daarop voor kennisgeving aange nomen. DRAAIERIG JUBILEUM. De jaarlijkse kermis te Wijhe werd gisteren geopend met een huldiging van de heer J. F. Gigen- gack uit Hengelo door het ge meentebestuur, plaatselijke vereni gingen en de vakgroep kermisin- richtlngen ter herdenking van het feit. dat de familie Gigengack 75 jaar achtereen de Wljhese kermis met haar draaimolen heeft bezocht. Jubilerend Westland gaat exposeren De ,Ccóp. Centrale Westlandse Snij bloemen veiling" (CCWS) en de „Bond Westland" herdenken dit jaar resp. hun 25-jarlg en 60-jarig bestaan. De CCWS is de centrale bloemenvei ling, waar het grootste gedeelte der Westlandse bloemen wordt aangevoerd. In 1948 werd geveild voor een bedrag van f 3.858 161,62. Meer dan 1200 kwe kers zijn lid van deze bloemenveiling De Bond Westland is een organisatie, waarbij zijn aangesloten de 12 West landse tuinbouwveilingen. Bij deze vei lingen worden, uitgezonderd de bloe men alle Westlandse tuinbouwproduc ten aangevoerd. In 1948 behaalden deze veilingen een totale omzet van f 56.799.507,04, aangevoerd door meer dan 4000 leden. In 1948 kon voor een bedrag van ca^ f.24.000.000 aan West- lands e tuinbouwproducten worden ge ëxporteerd. Ter gelegenheid van hun jubilea or ganiseren CCWS en „Bond Westland" gezamenlijk een tentoonstelling van 20—24 Sept., in de veilinggebouwen van dc CCWS. Deze moderne hallen hebben een oppervlakte van 3800 m2. Het hoofdgebouw met een oppervlak te van 2560 m2 wordt uitsluitend be nut voor de expositie van groenten, fruit en bloemen. De overige 1300 m2 zyn beschikbaar gesteld aan handel en industrie. De belangstelling van deze zijde was echter zo groot, dat velen moesten worden teleurgesteld. De tentoonstelling wordt Dinsdag morgen' 20 September geopend door de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland. NATUUEAZ1JN OP Z'N BEST (Adv.) raai voor Economische Zaken van" de Slowakije. Als schrijver was Hostofskl on Economische en Sociale raad der V.N. zal langs ln de Tsjechoslowaakse pers „deca het voorgestelde program van technische dent" genoemd, bijstand aan onvoldoende ontwikkelde gebieden ln het eerste Jaar tussen de 15 en 25 millioen dollar kosten, De eerste Zuidafrikaanse muziekfilm Dezer da^en werd het gezin P. Don- Kom saam vanaand" wordt gelijktijdig te kersloot-van der Schans te Dussen ver- pretor'a groot door de geboorte van een drieling. De babies, alle drie Jongens, maken het evenals de moeder uitstekend. Johannesburg, Kaapstad en Dur ban vertoond Op een vooruitvoering te Pretoria waren tegenwoordig o.a. dr Malari en de Nederlandse gezant. Argentinië heeft de secretaris-gene raal der N V. verzocht, de kwestie van de herziening van het handvest van San Franc:sco op de agenda van de a.s. alge mene vergadering te plaatsen. In aanwezigheid van 6000 genodig- den. o.a. de vertegenwoordigers van 66 met zijspan met een snelheid van 75 80 1 landen, ls gisteren de luchtvaarttentoon- km over het Schenkvladuct reed. raakte 1 stelling van Farnborough geopend. Men het wiel van het zijspan los. W. werd tegen hoopt dat deze tentoonstelling aanleiding een lantaarnpaal aangesllngerd, waardoor i zal geven tot de uitvoer van motoren en zijn borstkas werd Ingedrukt. Tijdens het j toestellen ten bedrage van 35 millioen vervoer naar het ziekenhuis ls hij over- pond sterling. Er zijn tal van nieuwe toe- leden. I stellen to bezichtigen. W. Savenkouls en Corn. Etten zijn door onbekende oorzaak van het dak van de St. Therestakerk te Wasplk-Boven, waar zij herstelwerkzaamheden verrichtten, ge vallen. Laatstgenoemde is overleden, de ander werd levensgevaarlijk gewond. Toen de 38-Jarlge G. W. W. uit de Columbusstraat te Den Haag op zijn motor Tien Griekse zakenlieden en In dustriëlen zijn door een Militair Gerechts hof ter dood veroordeeld, beschuldigd van financiering der opstandelingen. Een heftige typhoon die gistermor gen vroeg Hongkong teisterde, noodzaakte een aantal reddingsboten het werk te staken, nadat zij tenminste 41 van de on geveer 76 mensen die zich aan boord be vonden van het Britse schip Tsjaksang. dat ln de lucht vloog, gered hadden. (UP Douane-autoriteiten In Nedersaksen deelden gisteren mede dat zij een groots opgezette benzinesmokke) op het spoor zijn gekomen. De benzine is afkomstig uit de Russische zone van Duitsland en ver dwijnt in West-Dultsland Gedurende de afgelopen 14 dagen zijn ln totaal 80 000 gallons gesmokkelde ben zine bi] Helmstedt aan "de grens tussen Oost- en West-Dultsland ln beslag geno men door douane en politie. (U.P.j. Gunstig Nederlands oordeel over Straatsburg LOF VOOR SAMENWERKING. De eerste Europese raadgevende ver gadering te Straatsburg heeft naar de mening van de Nederlandse gedelegeer den een verloop, dat reden tot voldoe ning geeft. De heer Van der Kieft (PvdA) ves tigde er de aandacht op, dat de macht van het eerste Europese parlement nog gering is. „Wij kunnen niet veel meer doen dan het comité van ministers be paalde maatregelen in overweging ge ven. En bipnen de grenzen van deze bevoegdheden heeft ae Assemblée niet slecht' gewerkt." Hij beschouwt het als hoofdzaak, dat Straatsburg de mogelijkheid en be staanbaarheid van een Europees parle ment buiten twijfel heeft gesteld. „Deze Assemblée zal niet meer kunnen ver dwijnen en in de toekomst haar eigen stijl en vorm vinden." De heer Serrarens, een der beide ver tegenwoordigers van de K.V.P., was zeer voldaan over de saamhorigheid onder ae gedelegeerden, „Wij staan voor het historische feit, dat Europa zich bewust is van zijn bestaan, zijn taak en zijn roeping," verklaarde hij. „Het is merkwaardig hoe sterk de saamhorigheid is gebleken," vervolgde de heer Serrarens. Ook de Chr. Hist, vertegenwoordiger mr Schmal, sprak zijn voldoening uit over de bereikte resultaten. De organisatie van net werk der As semblée en haar secretariaat achtte hij nog voor veel verbetering vatbaar, doch ae heer Schmal wilde niet vergeten, dat kinderziekten in deze onvermijde lijk zijn. „Waterman" morgen in Rotterdam Het troepentransportschip „Water- man" wordt in de komende nacht in de haven van Rotterdam verwacht. De ontscheping begint morgen te 9.00 uur. WEER TWEE PELGRIMSSCHEPEN TERUG. Na de „Kota Gede" zyn thans met een dag tussenruimte ook de beide an dere pelgrimsschepen van de Kon Rot- terdamsche Lloyd, n.l. de „Kota Baroe" en de „Kota Agoeng", in de Rotterdamse haven teruggekeerd. De laatste twee schepen vervoerden tezamen 2300 pel grims. van wie er onderweg slechts één stierf, hetgaen iets bijzonders is, omdat ei met een dergelijke bedevaart tame lijk veel afgeleefde mensen meegaan, die voor hun verschelden nog hadji (heilig) willen worden Op leder schip werden nog twee Mohammedaantjes geboren. Eigendomsoverdracht woningwet-woningen THANS OOK TOEPASSELIJK OP NIET-OORLOGSSLACHTOFFERS. Begin 1948 heeft de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvèsting uit sluitend voor oorlogsslachtoffers de mo gelijkheid opengesteld om de door hen bewoonde woningwet-woningen, die na de bevrijding gesticht zijn, in eigendom te verwerven. Nu aangenomen mag wor den, dat deze categorie in dit opzicht zo goed mogelijk is geholpen, heeft de Minister bepaald, dat deze regeling in het vervolg ook voor niet-oorlogsslacht- offers zal gelden. Bewoners van woningw et-woningen kunnen dus de door hen bewoonde wo ning kopen, indien het geen semi-per- manente woning is. Uit verstrekte in lichtingen moet- op redelijke gronden vast komen te staan, dat de aspirant koper de woning in de toekomst behoor lijk zal onderhouden en bewonen. Ter tegemoetkoming in de nlet-ren- dabele exploitatiekosten kan de koper een bijdrage op grond van de financie ringsregeling woningbouw 1948 ter be schikking worden gesteld. Belanghebbenden dienen bedoelde ver zoeken bij het gemeentebestuur in te dienen. NIEUWE VERSCHIJNING OP MILITAIR VLIEGVELD Vliegende kreeften Vrijdagmorgen om vier uur zal uit Stavanger een speciaal door de Olie-Scheepvaart- en Bevrach tingsmaatschappij geoharterde DC 3 opstijgen om 3000 kg. kreeften naar Nederland te brengen. Met speciale vergunning van het Departement van Oorlog zal op het militaire vliegveld Woensdreoht geland mo gen worden. Deze kreeften zijn be stemd om weer te worden uitge voerd naar België en Frankrijk. Geen terugtrekking Ned. troepen uit Midden-Java Naar aanleiding van berichten over plannen tot terugtrekken van de Ne derlandse troepen uit enkele delen van Midden-Java en in het bijzonder uit Surakarta, deelt een woordvoerder van het ministerie van Overzeese Gebieds delen ons mee, dat de Nederlandse re gering zich strikt zal houden aan de bepalingen van de gesloten overeenkom sten, zodat van een dergelijke terug trekking van Nederlandse troepen geen sprake kan zijn. HAARLEMSE MTS BESTAAT 30 JAAR. Ter gelegenheid van het 30-jarig be staan van de Middelbare Technische School te Haarlem zijn op 9 en 10 Sep tember a.s. uitgebreide feestelijkheden georganiseerd. Morgen wordt het pro gramma geheel in beslag genomen door zwem-, athletiek- en voetbalwedstrijden terwijl de Zaterdag wordt gevuld door een officiële ontvangst der reünisten ten Stadhuize, lessen aan de afgestudeer den, een receptie door het bestuur van de Ver. van Nijverheidsonderwijs te Haarlem, een gezamenlijke maaltijd en een na-feest met medewerking van Chiel de Boer. ONGEVAL OP DE „BLIJDENDIJK"? Radio Land's End (Cornwall) heeft een boodschap van het Nederlandse vrachtschip „Blijdendijk", opgevangen met de volgende inhoud: „Man vermist bij Start Point Devon". Deze boodschap was aan alle schepen gericht. Het genoemde punt ligt in het uiter ste Zuid-Oosten van het graafschap Devon in Engeland, ongeveer 15 Kilo meter ten Zuiden van Dartmouth. Volgens een functionaris van de Britse Admiraliteit vraagt men zich ai, wat de positie van het schip was op het moment van de boodschap, die geen melding maakt van de positie noch van wat aan boord is voorgevallen. Het ANP verneemt nader, dat ae „Blijdendijk", een vrachtschip van ae Holland-Amerika-LiJn, op weg is ia New York naar Rotterdam Het schip is gisteren de Scillv-eilanden gepasseerd en zal waarschijnlijk eerst Londen aan doen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te WUnls R. W. Steur te Ouddorp; te VporthulMn H. N. v. Hensbergen te Schalkwijk, te Bu sum (vac. W. Lodder) J. Zwljdrecht; te Wijnaldum G K. Wlersma te Herwen, die dit beroep ook aannam. Geref. Kerken Beroepen te Hoogkerk H. H. Blnnema te Vries; te Oosterend K Boorsma te Klelwlndeweer. SCHEEPSBERICHTEN. ALCINOUS. 7/9 van Batavia naar Sura- baya; ALETTA (t), 7/9 van Pladjoe naar Singapore; ALWAKI, New York—Antwer pen—Rotterdam, 7/9 1200 mijl West Scl - lies; ARENDSKERK, Rotterdam—Sydnej. 7/9 van Cochin; BLIJDENDIJK. Londen- Rotterdam, 7/9 dwars Start Point: lu RILLA (t). 7/9 van Liverpool naar lu ragao; ERINNA (t). 7/9 te Pladjoe. J AA P-STROOM, Amsterdam—Duala. van Grandbassa; MARIEKERK. 7/9 van Manilla naar Hongkong; MUIDERKERk. 7/9 van Lgos naar Takoradl; NI(j~vr STROOM. 7/9 van Port Harcourt naar Port Gentil; ORANJEFONTEIN. Belra- A'dam 7/9 te Zanzibar; POLYDORüb. Makassar—A'dam 8/9 te Suez; A'dam—Makassar 8/9 te Surabaya; R^- DERKERK. Brisbane—R'dam 7/9 te Mar seille; RIOUW. 8/9 van Karachi Bahrein; ROEPAT. Batavia—A'dam 7/» v DJcddah. RUYS. Batavia—Buenos Aires 8/9 te Mauritius; SALAWATI. Jaw— York pass. 7/9 Pantellarla; SAROENA. 3 van Miri naar Pladju. SLAMAT. R da® Java 7/9 te Port Said: SUMATRA. Adam —Java 7/9 200 mijl West van Ceylon. SUNETTA (TPladju—Mlrl 7/9 op Moesi Rivier; TALISSE. Liverpool—A'dam 7/9 Lards End; THEMISTO, 7/9 van Luien naar Bremen: UTRECHT. 7'9 van Bandar- shaipour naar Bushlre: VEENDAM. van Havana naar Nassau (Bahamas i. WILLEM RUYS. R'dam—Java 8/9 te Fors Said: FRIESLAND. New York—Java 1-J» te Belawan verwacht. GAROET 5/9 J» Batavia te New York INDRAPOERA. Roj; terdamBatavia 8/9 te Colombo verw-. JAPARA KRL) 7/9 14.30 van Aden. 1' y te Belawan verw.: KERTOSONO. Java-- R'darr pass. 7'9 15 uur Guardaful; MAR KEN. Montreal—R'dam 7/9 18 uur Lanfs End. 9/9 13 uur te R'dam verw.: WATER MAN. Java—R'dam pass 7/9 19 uur Oue«- sant. 9/9 5 uur aan de Hoek van Hj"®na vorwaebf WELTEVREDEN. New York- Java 6/fi te Singapore. AMSTELDIJK. Japan—R'dam. P^:,8'9 Ouessant: DELFTDIJK. 8 9 nm. van Van couver te Rotterdam verw LBERDAM- Boston—R'dam. 7/9 te Norfolk: NIEUW AMSTERDAM. 7-9 4 uur van New Yons naar Sootttampton, Havre en Rotterdam-

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2