Economische besprekingen leWashingion begonnen „Terugkeer van crises voorkomen" „Scheppen van evenwicht tussen dollar en pond" Brabant bereidt Koninldijk Paar een enthousiaste ontvangst Koffiemaaltijd in een stal Löbe: „Wij zullen nog lang steun nodig hebben" Duitse volk verwacht orde en veiligheid WEERBERICHT Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro oo.: 57055 Gisteren Is te Washington de Brits-Canadees-Amerikaanse' conferentie over het Britse dollarprobleem begonnen. Bevin, sir Stafford Cripps en sir Oliver Franks, de Britse ambassadeur in de V.S.» Leaster Pearson, de Canadese minister van Buit. Zaken, Douglas Abbott, de Canadese minister, minister van Financiën, en Hume IA rong, de Canadese ambassadeur te Washington, openden op het Dep. van Buit. Zaken hun besprekingen met de Amerikaanse minister van Financiën, John Snyder, zijn assistent, William C. Marin, Paul Hoffman en Dean Acheson. Snyder deelde na afloop mede, dat op deze inleidende bijeenkomst geen formele agenda werd vastgesteld. Wel zijn de ministers overeengekomen werkgroepen te vormen, welke in details de afzonderlijke aspecten vs-n het te behandelen vraagstuk zullen bespreken na de bijeenkomst, welke vandaag zal worden gehouden. Ten aanzien van de duur van de conferentie is niets vastgesteld. Men ziet in, aldus minister Snyder, dat het te behandelen vraagstuk groote moeilijkheden met zich brengt, die niet vatbaar zijn voor een gemakkelijke of snelle oplossing. Naar minister Snyder voorts zeide, verwachten de Ver. Staten, „dat het probleem zal worden overwogen in het kader van de Amerikaanse buiten landse economische politiek zoals die tot uiting komt in het programma voor wederzijdse handelsovereenkomsten, dc internationale handelsorganisa tie, het Europese herstelprogramma en de instellingen, waarin de overeen komst van Bretton Woods voorziet." Over de op deze eerste samenkomst gehouden redevoeringen ontlenen wij het volgende: Minister Snyder verklaarde, dat de V.S. bereid zijn op de daartoe geëigen de wijze Engeland te helpen in zijn strijd tegen de moeilijkheden van het dollartekort. ..Alle haar voren gebrach te voorstellen zullen in welwillende overweging worden genomen" ten einde te trachten de kloof van het dollarte kort in de sterlinggebieden van de handel met de VB., dat meestal op on geveer 400 millioen pond sterling per jaar geschat wordt, te dichten, aldus Snyder. Wij hopen als resultaat van deze be sprekingen op elke wijze, die ons moge lijk is, de betere uitvoering van onze fundamentele programma's te verge makkelijken," zo besloot Snyder. Sir Stafford Cripps deed een beroep I op de VB. en Canada om Engelands mogelijkheden om dollars te verdienen I uit te breiden. Sir Stafford deelde mee, wat Enge- I land heeft gedaan om het probleem van zijn dollartekort op te lossen. Hij zei dat Engeland zijn importbeperkin- zou moeten voortzetten, hoe on- I aangenaam en weinig wenselijk dit I ook is. Het scheppen van de voorwaarden voor een evenwicht tussen dollar en pond sterling is de taak, die ons al len wacht. Sir Stafford zeide voorts, dat de con ferentie wordt gehouden tegen een achtergrond van ernstige bezorgdheid over de toekomst van de Westelijke allen ondervinden, is het scheppen van evenwicht in onze internationale betalingen." „Ik ben er zeker van," aldus sir Staf ford, dat de periode van hulpverlening geacht moet worden ten einde te lopen met het einde van het plan-Marshall in 1952 en dat wij thans enige verbete ringen in onze economieën moeten overwegen, welke de terugkeer van crises kunnen voorkomen en welke meer beschouwd kunnen worden als stappen in de richting van een per manente oplossing, dan als tijdelijke middelen. Wij zijn vast besloten alles te doen om onze productiekosten te verlagen en onze industrieën in staat te stellen de goederen, die de rest van de wereld nodig heeft, op basis der concurentie te leveren." Sir Stafford deed op de VB. en Ca nada eveneens een beroep Engeland halverwege tegemoet te komen, door het verkopen van goederen in Noord- Amerika gemakkelijker te maken. De politiek van soberheid voor En geland moet gehandhaafd blijven, op dat dit land zijn begroting in even wicht kan brengen. Sir Stafford sprak niet over de kwes tie der eventuele devaluatie van het pond sterling. „Ik ben er zeker van, aldus sir Staf ford, dat de periode van hulpverlening geacht moet worden ten einde te lopen met het einde van het plan-Marshall in 1952 en dat wy thans enige verbe teringen in onze economieën moeten overwegen, welke de terugkeer van cri ses kunnen voorkomen en welke meer beschouwd kunnen worden als stappen in de richting van een permanente op zijn vast besloten alles te doen om onze productiekosten te verlagen en onze in dustrieën in staat te stellen de goede ren, die de rest van de wereld nodig heeft, op basis der concurentie te leve ren." Sir Stafford deed cp de V.S. en Ca nada eveneens een beroep Engeland halverwege tegemoet te komen, door het verkopen van goederen in Noord- Amerika gemakkelijker te maken. De politiek van soberheid voor Enge land moet gehandhaafd blijven, opdat dit land zijn begroting in evenwicht kan brengen. Sir Stafford sprak niet over de kwes tie der eventuele devaluatie van het pond sterling. De Canadese minister van Financiën, Douglas Abbott, deed een beroep op de V.S. hun internationale economische politiek in overeenstemming te brengen met de huidige toestand, teneinde het dollartekort van de wereld te helpen oplossen. Hij vroeg te overwegen of de Ameri kaanse politiek met betrekking tct de tariefrechten en de investeringen in het buitenland „aangepast is aan de huidi ge internationale toestand". Voor het oplossen van het dollartekort in de wereld zijn wijzgingen nodig, zowel in de Amerikaanse als Canadese politiek. In welingelichte kringen te Londen werd verklaard, dat de Eritse plannen voor herstel o.m. omvatten plannen op lange termijn voor de ontwikkeling van koloniale gebieden, waarvan de totale kosten ruim 250 pond millioen pond zullen bedragen. Amerikaanse overzeese investeringen als middel tot verhoging van de levens standaard in nog niet voldoende ont wikkelde gebieden zullen een belang rijk onderwerp van behandeling zijn. Intereuropese betalings- overeenkomst 1949/1950 ondertekend De vertegenwoordigers der 10 Marshall- landen hebben gisteren te Parijs de in tereuropese betalingsovereenkomst voor 1949/50 ondertekend. In deze overeen komst zjjn de trekkingsrechten (credie- ten, die door de Marsihall-landen in nationale valuta worden verleend) voor het tweede jaar van het ERP vastgelegd. TOENEMING INTER-EUROPESE HANDEL VERWACHT. De Britse plaatsvervangende secreta ris-generaal van de organisatie voor Europese economische samenwerking heeft medegedeeld, dat de waarde van de handel tussen de aan het plan- Marshall deelnemende landen in 1949/50 naar raming 9'/2 10 milliard dollar zal bedragen, vergeleken met 8y2 milliard in de periode van 1 Juli 1948 tot 30 Juni 1949, het eerste jaar van het intra-Euro- pese betalingsstelsel. RICHARD STRAUSS IN LEVENS GEVAAR. Opnieuw ernstige instorting. Richard Strauss verkeert in levens gevaar, aldus maakt zijn arts in een communiqué bekend. De 85-jarige Duitse componist, die aan angina pectoris lijdt, heeft opnieuw een ernstige instorting gekregen, nadat in zijn toestand een verbetering was ingetreden. GEEN HOOP VOOR NOACH'S ARK. Er .is geen hoop, dat men de over blijfselen van de Ark van Noach op de berg Ararat in Oost-Turküe zal vinden, aldus Turkse journalisten, die de expe ditie van de Amerikaan dr Aaron Smith vergezellen. De moeilijke levensomstandigheden, welke te wijten zijn aan de regenval en hevige koude, hebben de leden der expeditie ontmoedigd, aldus wordt ge meld. Dr Smith zou een beloning van 200 dollar hebben aangeboden aan de gene, die een spoor van de ark vindt. Van het West-Duitse Parlement Een muzikale achtergrond op de ope ningsvergadering van het Westduitse parlement werd gevormd door uitvoe ring vqn, werken van Mozart en Beet hoven. De christen-democraat dr Erich Kohier werd gekozen tot president van de i Bondsdag (Tweede Kamer). Kohier, wiens benoeming door Konrad Adenauer was voorgesteld, werd met 346 tegen 15 (communistische) stemmen bij 41 ont houdingen gekozen. De communistische leider Max Reimann had de sociaal democratische vakbondsleider Böhm candidaat gesteld, doch deze verklaar de, dat hij geen candidaat wilde zijn. De Bondsdag kwam na de Inaugura tie van de Bondsraad bijeen. De 73-ja- rige Paul Löbe, voorzitter van de Rijks* dag in de eerste republiek, sprak, gelijk democatieën. „De moeilijkheid, die wij lossing, dan als tijdelijke middelen. Wij gemeld, de openingsrede uit. Hij hield DROOG WEER Bilt verwacht tot morgenavond: ja de nacht en ochtend plaatselijk of mist. Morgen overdag droog en gedeeltelijk bewolkt met een -'•ge wind tussen West- en Zuid-West. M» verandering in temperatuur. l0P2emaakt te 10 uur). 9 SEPTEMBER. Jan op: 6.04 uur; onder: 19.10 uur. Jaan op: 19.50 uur; onder: 8.05 uur. hoogwater, te Katwijk-aan-Zee te 4.28 1659 uur (Springtij). nummer bestaat uit zes pagina's. Een aantal Indonesische gedelegeerden ter Ronde Tafel-Conferentie heeft een bezoek gebracht aan Kerkdriel. waar een gemeenteraadszitting van de gemeente Maasdriel en de wethoudersverkiezing werd bijgewoond. Overzicht tildens de gemeenteraadszit ting Aan de raadstafel v.l.n.r wethou der Van Aalst. R. Tg. Male Wiranata- kusuma. Sewaka. Margono Djojokadi- kusumo. de burgemeester van Maasdriel. mr Th. M. J. de Graaf, lid van de Tweede Kamer en lid van de Commis sie van 9 mannen en als zodanig lid van de delegatie ter R.T.C. mr Ma'mun Su- madipradia. prof mr Sunario Kolopa- king. ir Suwarto, en Patty, werkzaam op de afdeling culturele ontspanning van het secretariaat-generaal der R.T.C, WERELDCONGRES IN INDIA. Internationaal begrip op basis van geweldloosheid. De volgelingen van Gandhi hebben voor December dit jaar twee wereld vre desbijeenkomsten bijeengeroepen, waar toe 50 personen over de gehele wereld zijn uitgenodigd. De bijeenkomsten zullen de eerste week van December te Santini-Keian in West-Bengalen en de laatste week van deze maand te Sevagram in de cen trale provincies worden gehouden. In de tussentijd zullen de genodigden in staat worden gesteld godsdienstige, sociale en opvoedkundige instellingen in India te bezoeken. Het plan voor deze bijeenkomsten, die internationaal begrip op basis van waar heid en geweldloosheid tot stand willen brengen, is reeds door Gandhi goedge keurd. een pleidooi voor het herstel van de eenheid met Berlijn en met de Ooste lijke zone en voor de integratie van Duitsland in Europa als gelijkgerech tigde. Na zijn dank betuigd te hebben voor de geallieerde hulp aan Berlijn en West- Duitsland, deed Löbe een beroep op de openbare mening de Duitse democraten recht te doen wedervaren voor hun op offeringen in de strijd tegen de Nazi's. Löbe zeide, dat het Duitse volk van het werk van dit parlement „een sta biele regering, een gezonde economie, een nieuwe sociale orde en veiligheid voor het particuliere leven" verwacht ondanks „de bijna onoverkomelijke hinderpalen". Millioenen vluchtelin gen, oorlogsslachtoffers en andere slachtoffers van het naziregiem ver wachtten hulp van de Bondsdag. „Wij kunnen dit niet op eigen kracht al leen presteren", aldus Löbe. „Wij zul len nog lange tijd buitenlandse steun nodig hebben". De vergadering koos vervolgens prof. Carlo Schmid, die de sociaal-democrati sche leider was van de constituerende vergadering, tot haar eerste vice-presi dent met slechts enkele stemmen van uiterst rechts tegen. Tot tweede vice- president werd gekozen dr Hermann Schaffer, een vrije democraat. De com munisten onthielden zich van stemming. Kohier, die de Kamer herinnerde aan „onze rechten en plichten als een natie" verwees naar de 20 millioen Duitsers in het Oosten, „voor wie lid maatschap van de Bondsrepubliek dc facto en de jury nog open staat. Het streven is er op gericht, dat het West duitse parlement vroeg of laat 'n par lement voor geheel Duitsland wordt. Kohier betuigde ten slotte „in dit historische uur onze gehechtheid aan Europa en de wereld, niet alleen met ons verstand, maar ook met ons hart". Het Duitse volk wenst niets liever dan dc vrede. Hij sprak de hoop uit, dat een nieuw Duitsland van recht en rechtvaardig heid zou mogen verrijzen. Het laatste deel van Beethoven's 5e Symphonie klonk na Köhlers laatste woorden. Toen hij de zitting wilde slui ten, stond het communistische lid Heinz Renner op voor het indienen van een motie tegen de ontmanteling. Onder rumoer zeide Kohier, dat deze te gele gener tijd in behandeling genomen zou worden. Erich Ollenhauer, plaatsvervan gend fractie-leider van de sociaal-de mocraten, slaagde er ln een socialisti sche motie tegen de ontmanteling voor te lezen, niettegenstaande interrupties van rechts. Hij diende deze met twee andere moties in voor plaatsing op de agenda van de volgende zitting. Hierop sloot Kohier de eerste zitting van de Bondsdag. „DUITSE PARTIJ" ONTKENT ALLE SCHULD. De sterk-nationalistische „Duitse partij", dé meest rechtse groep van de partijen, die eventueel deel zullen ne men aan dr Adenauer's coalitie-regering, heeft geprotesteerd tegen de rede, waar mee Paul Löbe de Duitse Bondsdag heeft geopend. De partij beklaagt zich er over, dat Löbe „een eenzijdige beschouwing over de Duitse schuld" had gehouden en dat hij de slachtoffers der Nazi's eerst had genoemd in plaats van eerst de slacht offers van de oorlog te noemen. Löbe zei in zijn rede, dat hij „de geweldige schuld" erkende, die „door een misdadig regiem op dc schouders van het Duitse volk was geladen". De Duitse party zal zich echter ver zetten tegen vermeldign van Duitse schuld in welke vorm ook. Bezoeken aan Middelbeers, Tilburg, Oosterhout en Lage Zwaluwe Na een bezoek aan Best. waar een krans werd gelegd aan de voet van het monument voor de gevallenen, arriveer den HM. de Koningin en Prins Bern- hard gistermiddag even voor halfeen bii de boerderij van mevrouw Smulders, de burgemeester van Middelbeers en de eniee vrouwelijke burgemeester van Ne derland. Het Koninklijk Paar werd door mevr. Smulders toegesproken. Haar jongste dochter bood aan H.M. de Koningin bloemen aan en haar jongste zoon over handigde de Prins vier plakken choco lade voor de Prinsesjes. De hoge. gasten en hun gevolg maakten onder leiding van de burgemeester daarna een wande ling door de gemeente; alle verenigin gen waren langs de weg vertegenwoor digd. De ouden van dagen hadden een plaats gekregen vlak bii de boerderij, evenals de moeders met kinderen. De kinderwagens stonden alle gezamenlijk op een weiland en een zieke, was op een brancard langs de wee gelegd! Aan het einde van deze wandeling stelde de burgemeester aan de Koningin en de Prins de genodigden voor de kof- fiemaaltifd voor. Dë Koningin en de Prins brachten daarna een kort bezoek aan de boerderij. Over een tapijt van bloemen begaf het hoge gezelschap zich van het wponhuis naar de uit 1698 da terende stal. Deze was geheel versierd met bloemen, takken, vlaggen en papier. De Koningin toonde zich opgetogen, al dus deelde mevr. Smulders ons mede. Het gezelschap verenigde zich vervol gens daar aan de dis. Aan het einde van de maaltijd zong de vader van me vrouw Smulders, de heer J. J. Belien. het Koninklijk Paar het lied „Geen vreemde koning geen president" toe. Omstreeks halftwep verlieten de Ko ningin en de Prins Middelbeers en re den vervolgens via Diessen naar Hilva- renbeek en Tilburg. De burgemeester, mr E. H. J, baron van'Voorst tot Voorst, begroette de gas ten. Met matige snelheid werd gereden naar het Paleis-Raadhuis. Langs de ge hele route stonden ter weerszilden van de straat zeer vele mensen, die Ko ningin en Prins hartelijk toejuichten. Direct na het binnentreden van de grote hall werden de autoriteiten voor- UNRUH's DERTIENDE SLACHTOFFER Ook zijn moeder en grootmoeder doodgeschoten. In het ziekenhuis te Camden is een jongen van 10 jaar overleden. Hij isUn- ruh's dertiende slachtoffer. De moeder en grootmoeder van de jongen zijn even eens door Unruh doodgeschoten. Unruh werd gisteren door twee psy chiaters onderzocht. Hij stond bekend als buitengewon vroom en had steeds zijn Bijbel bii de hand. Gisteren verklaarde hii dat hij zijn schietpartij begonnen was. omdat hij .een hekel had aan zijn buren". Ook zeide hij, aan het schieten ge slagen te zijn uit wraak tegen winke liers uit de buurt, een drogist, een schoenmaker, een kapper en een kleer maker, die hem belasterd zouden heb ben. De buren vertellen echter dat Unruh altijd iets tegen winkeliers had, die hij beschouwde als de „wisselaars" van de moderne tijd. Unruh verklaarde, dat hij zijn moor den had beraamd in de bioscoop, waar hij verschillende malen twee films ging zien, n.l.: „I cheated the law" en „The Lady Gembles". Unruh is thans onder strenge politie bewaking in het ziekenhuis. (U.P.). AMERIKA ANTWOORDT TSJECHO-SLOWAKIJE. Grensincident uit propaganda- overweging opgeblazen. De Amerikaanse ambassade te Praag heeft de Tsjechoslowaakse regering er van beschuldigd, dat zij het grensinci dent om propagandistische redenen heeft opgeblazen. Deze beschuldiging is een antwoord op de Tsjechoslowaakse verklaring dat, eeliik gemeld. Amerikaan-e soldaten met geweld een groepje Tsjechen over de grens hebben eevoerd. De Amerikaanse ambassade verklaart, dat de „Tsjechoslowaakse autoriteiten, in plaats van hun zaak op waardige wiize bii de Amerikapen voor te leggen zodat een onderzoek kon worden Snge- teld om te beoalen wie in deze geliik heeft er toe waren over gegaan een nota te publiceren waarin de feiten en het belang van het incident ziin over dreven voor verwrongen propagandis tische doeleinden". Ter gelegenheid van het bezoek dat het koninklijk paar aan Middelbeers bracht, werd een Brabantse koffiemaaltijd ln de stal van een boerderij aangeboden, met bediening, ln Brabantse kledèrdracht. Een overzicht van de tafel, terwijl Z K.H. prins Bernhard een kop koffie wordt aangeboden. "'esteld aan H.M. de Koningin en Prins Bernhard. Vervolgens betrad het Ko ninklijk Paar het bordes aan de zijde van het Willemspleln. waar plus minus zesduizend kinderen stonden opgesteld. De burgemeester hield een korte toe spraak. Van de zijde der jeugd werd door een jongetje en meisje een samenspraak gehouden, afgewisseld door 'een massaal spreek- en zangkoor. Uit naam van het Koninklijk Paar dankte de burgemeester voor deze groot se hulde. Om kwart voor drie vertrok het ge zelschap. Bij het sanatorium „de Klokkenberg" aan de Bredaseweg op de grens der ge meente Tilburg werd nog even gestopt, toen twee dames uit het aldaar verza melde publiek naar voren traden om de Koningin .bloemen, aan te bieden Met flinke saielheid werd vervolgens doorge reden naar Oosterhout. waar een bezoek werd gebracht aan het klooster Catha- rinadal. De proost van het klooster, de heer an Reeth, hield een korte toespraak tot de Koninklijk? gasten, waarin hii er aan herinnerde dat deze 700-Jarige stich ting steeds de beachermine van het Oranjehuis mocht genieten. Vervolgens werden HM. Koningin Juliana en Prins Bernhard uitgenodigd hun handtekening te plaatsen in het gulden boek waarin 0 m. ook de handtekeningen voorkomen van koning Willem III. koningin Wllhel- mina en Prins Hendrik. De Koninklijke gasten met gevolg werden hierna geleld naar de priorin van het klooster. Deze. met traliën gescheiden van het hoge be zoek. sprak haar vreugde uit over deze grote eer. en verleende de Koningin, de Prins en het gevolg het voorrecht om het slot te betreden. Hier vertoefden de sasten enige tijd bij de zusters. H.M. de Koningin onderhield zich geruime tijd met haa*- en bezichtigde diverse beziens waardigheden, Tot slot werden enige ge schenken voor de prinsesjes overhan digd. bestaande uit schoolgerief, door de zusters zelve vervaardigd. Voor prinses Marijke werd een grote gummibal aan geboden. waarop in kleuren afgebeeld de stichting Catharinadal. Na het afscheid werd nog een korte rit door Oosterhout gemaakt. Op doortocht van het Koninklijk Paar door Hoge- en Lage-Zwaluwe bood bur gemeester Godwaldt een legpenning aan, met de beeltenis van Jan Willem Friso. De penning is gemaakt van een draag- medaille van deze Friese stadhouder die in 1711 in de haven van Lage-Zwaluwe verdronk. De Koningin toonde hier zeer veel belangstelling voor. Onder het zin gen van het Wilhelmus door de school kinderen van Hoge- en Lage-Zwaluwe stapte het Koninklijk Paar in de politie- boot. om onder leiding van ir Van Len- nep. rentmeester van het kroondomein, een bezoek te brengen aan de Biesborch en te varen langs de plaats waar Jan Willem Friso is verdronken. Om halfacht werd het eindpunt van de tocht. Sleeuwijk, bereikt. Hier nam de commissaris der Koningin in Noord- Brabant, prof. dr J- E. de Quay afscheid van het Vorstelijk Paar De auto's reden de oont op en nagewuifd door de be volking van Sleeuwijk. vertrokken Ko ningin. Prins en gevolg. ENGELSE REUZENFORTEN NAAR AMERIKAANSE LEGER- MANOEUVRES. Een eskader vliegende reuzenforten ls in gereedheid gebracht om zo nodig van hun bases in Engeland op te stij gen om de „aanvallers" in de grootste Amerikaanse legermanoeuvres in Duits land. die gisteren en masse de Main overstaken, terug te dringen De oefeningen worden door 25 mili taire waarnemers uit West- en Zuid- Europa bijgewoond, o.w. generaal-ma- jaar A. van der Kroon, plaatsvervan gend stafchef van de strijdkrachten te land der Westelijke Unie en Nederlands militair attaché te Parijs. 31 MAAL SOVJET-VETO! Bij de stemming in de Veiligheids raad over de toelating van Nepal als lid tot de organisatie der V.N. heeft de Sovjet-Unie voor de 31ste maal van haar vetorecht gebruik gemaakt. Ne gen landen s-emden voor, de Sovjet- Unie en de Oekraine stemden tegen. Het verzoek van Nepal om toelatinf was eerder goedgekeurd door de Vd- ligheldsraadcommissie voor het lid- j maatschap. 88ste Jaargang DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1949 00 No. 26790 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1