Komt Joego-Slavische kwestie voor Veiligheidsraad? Commissiewerk te Straatsburg WEERBERICHT Volkspolitie in sovjet-zone op militaire leest geschoeid 58ste Jaargang DONDERDAG I SEPTEMBER 1949 00 No. 26784 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie:' B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Westelijke mogendheden zien nauwlettend toe Functionarissen der V.N. en de lei- dèrs dér delegaties te Lake Success hebben wel is waar nog geen aanwij zing ontvangen, dat Joego-Slavië reeds van plan is bij de Veiligheidsraad een klacht tegen de Sovjet-Unie in te dienen, doch men acht een dergelijke stap niettemin waarschijnlijk. De Joegoslavische delegatie is niets bekend over de verblijfplaats van de permanente Joegoslavische afgevaar digde Jose Vilfan, die naar verluidde op weg van Joego-Slavië naar Lake Suc cess was. Engelse noch Amerikaanse afgevaar digden zijn voornemens het initiatief in dezen te nemen. Zij laten het aan de Joegoslavische regering over om te beslissen, of haar geschil met de Sovjet unie een „situatie" vormt, die een ge vaar voor de wereldvrede kan vormen. Functionarissen van de V. N. wijzen er op, dat tot nog toe in de berichten wei- concrete bewijzen zijn te vinden, dat het gebied of de onafhankelijkheid van Joego-Slavië onmiddellijk wordt be- eigd. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, ver klaarde echter, dat de Westelijke mo gendheden overleg pleegden over de Russische „zenuwenoorlog" tegen Joe go-Slavië. De V. S. hielden de ont wikkelingen zeer nauwlettend in het oog. De ambassadeurs der Westelijke mo gendheden in Belgrado pleegden met elkaar o»erleg zonder evenwel volgens een speciaal program te werk te gaan. Volgens Acheson had Joego-Slavië de S. geen verzoek om wapens gedaan. De Grieken schenen, na hun recente overwinning in het Grammosgebergte, op weg te zijn naar een oplossing van het guerilla-vraagstuk. De leden van het nationale verdedi gingscorps te Belgrado hebben in een Frank Howley over de Sovjets NIET ERG VRIENDELIJK. e-generaal Frank Howley, die boodschap maarschalk Tito de verzeke ring gegeven van hun steun tegen „de apostelen van de Kominform". „Tegenover al hun manoeuvres stel len wij ons groeiend socialisme, dat niet kan worden vernietigd door de beledi gingen van Moskou of andere Komin- formlanden", aldus de boodschap. Het officiële orgaan van de Joegosla vische communistische partij, Borba, meldt, dat „een Joegoslavische oorlogs misdadiger", Mikos Jelitsj, tot hoofd van de politie is benoemd in het Hon gaarse stadje Magayboy, dat aan de Joegoslavische grens ligt. Na souveieiniteitsoverdrachi Verplaatst H.V.K. zetel naar Buitenzorg? EN SUKARNO NAAR BATAVIA. Nederlandse kringen te Batavia ont hulden dat de plannen voltooid zijn om de zetel van de H.V.K. naar Bui tenzorg te verplaatsen, wanneer de souvereiniteit aan de Indonesiërs is overgedragen. Volgens deze plannen zal de HVK dan zijn intrek nemen in het oude Buitenzorg-paleis. De beide paleizen in Batavia die tot dusverre de residentie van de GG waren, zul len waarschijnlijk het huis worden van de eerste president der Ver. Sta ten van Indonesië. Men neemt aan dat dit Sukarno zal zijn. (U.P.), op het punt staat zieh. terug te trekken als Amerikaanse bevelhebber in Berlijn heeft op een afscheids-persconferentie verklaard, dat de Sovjetrussen mogelijk I hun pogingen om de Westelijke mo gendheden uit Berlijn te verdrijven zou- den verdubbelen, indien zij zouden me- i hierbij succes te kunnen hebben. I Zij zouden echter niet slagen en zij moesten het ook maar niet proberen. Ik zou niet gaarne voorspellen, aldus Howley, dat het Amerikaanse volk een dergelijk probleem op dezelfde wijze zou oplossen, als zij de vorige keer gedaan hadden, Howley wenste verder geen uit leg aan deze verklaring te geven. Een modus vivendi werd erkend, doch het voorbije mocht niet worden vergeten. Men behoorde zich te realiseren, dat het woord van een communist niet te vertrouwen was, „of hij nu op een zeep kist staat of een schitterende uniform draagt". De lessen in de afgelopen tijd waren echter niet slechts van één kant gege ven, zo voegde hij er met een glimlach asn toe. Zij, die poogden Duitsland van een te scheuren hadden geleerd, dat zij geen geweld tegenover het Ameri kaanse volk konden toepassen: thans werden de zaken aan de conferentie- tafel besproken, zonder vrees voor een «dreiging. t Zij, die de wereld in een nieuwe oor- bg wensten te sterten, zouden zulks niet '•agen, dank zij het Atlantische pact. to de Sovjet-sector heerste nog steeds ïren volledige vrijheid en de Sovjet- hissen deden geen werkelijke pogingen om het stadsleven normaal te maken, pe moeilijkheden in Berlijn waren en- tol en alleen door de Sovjet-autoritei- jfn veroorzaakt. Op de vraag of de Russen hun volgende offensief in Ber lin zouden beginnen antwoordde How- j-y: „Wanneer zijn zij dan met hunof- 'ensief opgehouden?" Hij maakte een vergelijking tussen tot leven in Berlijn in 1945 en thans; tojt-Berlijn had een benoemd bestuur, torwijl West-Berlijn een gekozen be stour had. Generaal Robertson, de Britse gou verneur in Duitsland, zeide na zijn be- aan Londen, dat Berlijn in de ogen wereld hoog aangeschreven zou jUan, omdat Berlijn het meest had bij dragen tot de vorming van de Duitse tomocratie. tovgeland had geenszins de 'bedoeling c:n zich van Berlijn af te keren. Ber- was de toekomstige hoofdstad van 'bksland. Het was alleen afgesneden hn zijn ach.terland. De stad had de kikade met succes weerstaan en zij •to de financiële hulp, die zij zo drin- c"i nodig had, ontvangen. Nadert voltooiing De commissie voor algemene (poli tieke) zaken van de te Straatsburg, ver gaderende assemblee van de Raad van Europa heeft haar rapport voltooid. Er werd geen besluit genomen betreffende het door Winston Churchill ingediende voorstel strekkende tot het uitschrijven van een speciale zitting van de assem blee voor Januari as., waarbij ook Duitsland vertegenwoordigd zou moeten zijn. De voorzitter van de commissie, de voormalige Franse minister van buiten landse zaken Georges Bidault, deelde tijdens een persconferentie mede: „Ik ben van mening dat alles goed gaat. De bereikte resultaten zijn beter dan ik had verwacht speciaal met het oog op de uiteenlopende nationale belangen. Ik ben van mening, dat iedereen voldaan is". Serrarens, de Nederlandse voorzitter van de sociale commissie, verklaarde dat de commissie er in haar rapport bij alle leden van de raad van Europa op aan zal dringen voort te gaan met hun strijd voor het bereiken van maatschap pelijke zekerheid. Hiertoe zal de wetge ving over deze materie moeten worden uitgebreid. Door de juridische commissie is be paald dat het Plint van de conventie betreffende de rechten van de mens. dat gaat over de vrijheid om deel te nemen aan verkiezingen en een oppositie te vor men, thans niet van toepassing kan worden verklaard op de overzeese ge biedsdelen der leden-staten. Voor het overige zal de conventie van de rechten van de mens volledige rechts geldigheid hebben voor de moederlan den en voor hun overzeese gebiedsdelen. De uit 23 leden bestaande economi sche commissie van de Europese assem blee heeft een beroep gedaan op de V.S. om de invoerrechten te verlagen en heeft een- waarschuwing gericht tot de bevolking van Europa, dat zij gevaar loopt spoedig honger te lilden en zonoer werk te geraken. Het rapport der commissie bevat vijf belangrijke voorstellen: 1. Aan het kabinet" van minis"' rs van buitenlandse zaken wordt gevraagd alle practische stappen te nemen voor het zo spoedig mogelijk tot stand komen van een multilateraal betalingssysteem met inbegrip van het herstel van de omwisselbaarheid der Europese valuta's mits de noodzakelijke beveiligingsmaat regelen voor de overgangsperiode wer den getroffen. 2. De oprichting van een permanent raadgevend orgaan voor credietpolitiek. 3. Het bijeenroepen van een economi sche conferentie van de 12 leden-landen en hun overzeese gebiedsdelen. 4. Het zo spoedig mogelijk bijeenroe pen van een industriële conferentie, waarop vertegenwoordigd zullen rijn werkgevers, werknemers, verbruikers en overheidsdiensten, voor het doen van concrete v >or stellen aan de assemblee tot verhoging der productie van de voor naamste industrie- en landbouwbedrij ven. 5. Het opstellen van een ontwerp Europese conventie voor de contröle op internationale kartels. Het vraagstuk van de valuta-omwls- selbaarheid werd in het rapport der commissie opgenomen, ondanks oppositie van de zijde der Britse Labourvertegen- woordlgers Laatstgenoemden slaagden er echter in de commissie er van te overtuigen het devaluatievraagstuk niet aan te roeren, in verband met de ko mende financiële besprekingen te Wash ington. DEMONSTRATIES TEGEN ONTMANTELING. De arbeiders van de ohemische fa briek te Oberhausen in het Ruhrge- bied hebben heftig gedemonstreerd te gen de ontmanteling van hun fabriek. Een auto van de Britse bestuurs commissie, waarin de directeur zat van de firma, die de ontmanteling had aan genomen, werd door de demonstranten omvergeworpen en de directeur werd gemolesteerd. Drie vrachtwagens met ontmante lingsarbeiders werden voor de fabriek tegengehouden. De demonstranten dwongen de chauffeurs met hun wa gens terug te keren en bekogelden de ontmantelingsarbeiders met stenen en scheldwoorden. Binnen een 'halfuur hadden echter de meeste arbeiders gehoor gegeven aan het bevel van de stadscommandant, koloBel Noir, om weer aan het werk te gaan. Intieme verjaardag-viering te Apeldoorn GANSE KONINKLIJKE FAMILIE VEREEND. Voor de zomerresidentie Apeldoorn v/as het gisteren een nog wat vreemde situatie: H.K.H. Prinses Wilhelmina op 't Loo en tóch geen Koninginnef eest De vlaggen gaven als vanouds kleur aan het straatbeeld, de Oranje-speldjes deden in aantal niet onder voor vroe ger en menigeen maakte een omweg langs het Paleis, dat er van buiten zo verlaten uitzag, maar waarboven de Koninklijke standaard verkondigde, dat ook Koningin Juliana er toefde. Zo kon het een waar familiefeest worden: want behalve Koningin Juliana en de vier Prinsesjes, die er al enige dagen waren, hadden ook ZK.H. Prins Bernhard en diens moe der gisteren op 't Loo hun intrek ge nomen. Een autorit In de omgeving en een wandeling in het bos dat op deze heerlijke zomerse dag reeds zijn eerste herfsttinten toonde waren het enige, dat buitenstaanders toevallig konden opmerken. Voor het overige speelde alles zich in de intieme huiselijke kring af. PLAATSELIJK ENKELE BUIEN. Bilt verwacht tot morgenavond: erancierlijke bewolkng met plaatse- enkele regen- of onweersbuien, morgen overdag ook nu en dan .-•.fjeschijn. Aanvankelijk weinig wind, j;-- meest matige wind uit Zuidelijke gingen. Nog weinig verandering van MKratuur. (Opgemaakt te 10 uur). 2 SEPTEMBER. °P: 5 52 uur; onder: 1926 uur. Zon «aan op: 17.55 uur; onder: 5'M^at8r te Katw0k te 11.12 en 4 nummer bestaat uit zes pagina's. Goede vangst van Scotland Yard BUIT VAN GROTE WAARDE. Scotland Yard maakte bekend dat de buit ontdekt is van een internationale bende van juw-elendieven. In een bank kluis in Londen werd een kistje in be slag genomen met een grote hoeveelheid losse diamanten ter waarde van naar schatting een half millioen gulden. De juwelen waren nog niet gesorteerd, zo deelde een zegsman van Scotland Yard mede, en daarom moet de schat ting worden beschouwd als een mini mum. In de kluis werden verder goud staven ter waarde van 100.000 gulden gevonden. De buit was daar kennelijk opgeslagen om later, zodra de kust vei lig werd geacht, van de hand te worden gedaan. Scotland Yard deelde mede dat niet met zekerheid te zeggen is welke de her komst van de juwelen is. De goudstaven waren kennelijk verkregen door om- smelting van ringen, broches en arm banden, Arrestaties rijn tot dusverre nog niet verricht. „Wij weten op wiens naam de kluis staat, maar wij hebben veel meer belang bij de leiders van de bende. Zij hebben reeds half Europa geterrori seerd, en wij zullen aan hun daden geen eind kunnen maken eer wij de leiders in handen hebben", zo verklaarde een der hoge autoriteiten van Scotland Yard. (United Press). Hij wiedt, hü veegt, hij graaft Op de lijn bii Chicago loopt een loco motief. die veel goede eigenschappen be zit. Met een vaart van 8 km per uur rijdt hij over de spoorbaan en haalt het onkruid bii de rails weg, veegt het ter zijde en graaft en passant nog een grep pel voor de afwatering. In de winter kan hij ook worden gebruikt om sneeuw te ruimen. De Amerikaanse .Jantje van alles" tij dens ziin werkzaamheden. Mgr Beran krijgt hulpbisschop naast zich Naar in kerkelijke kringen te Praag wordt meegedeeld, zal in Tsjecho-Slo- wakije een derde katholieke bisschop met volledige kerkelijke plechtigheden worden gewijd zonder dat daarvoor toestemming van de Tsjechoslowaakse staat is gevraagd. De nieuwe benoeming, die Maandag van het Vaticaan is afgekomen, betreft de Praagse parochiegeestelijke Kajetan Matousek, die tot hulpbisschop van Praag zal worden gewijd en als zodanig mrg Beran, die onlangs verklaarde, dat hij in zijn paleis gevangen wordt ge houden, zal assisteren. De teruggekeerde Rus UITLEVERING TE WENEN. In welingelichte Amerikaanse krin gen wordt verklaard, dat vóór de uit levering aan de Russische autoriteiten van de Russische luitenant-vlieger Barsof een gehele nacht telegrafisch van gedachten is gewisseld tussen het State Department en de Amerikaanse leger autoriteiten in Oostenrijk. Het State Department stond op uitlevering, maar het leger was er tegen. De leger- autpriteiten zouden hebben getracht Barsof van gedachten te doen veran deren. In genoemde Amerikaanse kringen wordt gezegd, dat de terugkeer van Barsof naar de Russen een volledige wijziging in de Amerikaanse geheime dienst, zowel te .Wenen als te Washing ton, tot gevolg zal hebben. Barsof had gedurende zijn verblijf in de Ver. Sto ten vele bezoeken aan de Sovjet-am bassade te Washington gebraoht en men gelooft, dat hij vele geheimen van de.geheime dienst heeft onthuld. Bij de uitlevering weigerden de Rus sen te voldoen aan een verzoek om naar de Amerikaanse kant van een brug te komen om Barsof over te ne men. Zij stonden er op, dat men naar het midden van de brug zou komen. Aan Barsof werd nog eens gevraagd of hij bezwaar tegen de uitlevering had. Hij mompelde dat hij niets had te zeg gen. Toen hij naar de Russïsohe offi cieren op de brug toe ging, glimlachte hij. Ook de Russen glimlachten, toen zij hem in een auto duwden Luitenant Peter Pirogof, die tegelijk met Barsof is gedeserteerd én sedert het vorige jaar in de V.S. verblijft, heeft verklaard dat de Russische am bassade te Washington hem heeft ge dreigd en getracht heeft hem om te kopen om naar Rusland terug te keren. Pirogof schrijft thans een boek over zijn ervaringen. TAIFOEN TEISTERT TOKIO. Een taifoen met een snelheid van 128 km per uur raasde over Tokio. De stroomvoorziening ls eestoord en elec- trische treinen ziin tot stilstand ge bracht. Van honderden huizen rijn de daken afgerukt. De taifoon ging gepaard met slagre gens. Grote verwoestingen riin aange richt in het kustgebied van de stad. De laatste keer dat Tokio door een taifoon werH getroffen was in 1938, 9 oersonen ziin gedood en 54 gewond. I In de haven van Yokohama zonkèn twee schenen. Van de bemannine van fién j dezer zijn 42 personen spoorloos verdwe nen. 16 schepen in de haven sloegen los. Gisteren is er een begin gemaakt met de drie-daagse oefenmars van verschil lende legeronderdelen door een groot deel van Gelderland en Overijsel. Tij dens het overtrekken van de door de pontonniers geslagen pontonbrug bij Pajunerden. doen vliegtuigen hierop een aanval. DE WERKLOOSHEID IN BELIGIfc. Een der oorzaken van het Belgische begrotingstekort in 1949 is de ongunstige ontwikkeling der werkloosheid. Bij het opmaken van deze begroting was de re gering uitgegaan van een maandgemid- delde van 141.000 werklozen die een ver goeding zouden ontvangen van ongeveer fr 55 per dag. Het gemiddelde aantal werklozen is gedurende de eerste zeven maanden evenwel gestegen tot 228.000 en men heeft zich ook genoodzaakt ge zien de vergoeding te verhogen tot fr 65 oer dag. De werkloosheid vergt thans dagelijks fr 15 millioen waarvan fr 10 millloen door de staat wordt gedragen. Geschat wordt dat de werkloosheid in totaal dit jaar fr 4,5 milliard zal kosten, waarvan fr 3,5 milliard ten laste komt van de staat. RAAD NOORD-ATANTISCH PACT De raad, in de instelling waarvan wordt voorzien in het Noord-Atlantisch verdrag, zal op 17 September a^. voor <de eerste maal te Washington bijeen- Komen. Men verwacht, dat de ministers van buitenlandse zaken van alle staten- ondertekenaren van het verdrag de bij eenkomst zuilen bijwonen. GRIEKS-ITALIAANSE OVEREENKOMST ETEKEND. In een door Italië en Griekenland te Rome getekende overeenkomst worden alle haneende kwesties betreffende de Dodecanesos en de verrichting door Italnë van 155 millioen dollar herstel betalingen in de volgende vijf jaar ge regeld De overeenkomst werd getekend door graaf Sforza de Italiaanse minis ter, van buitenlandse zaken .en de Griek se gezant te Rome. Amerika doezelt niet meer ALDUS MINISTER JOHNSON. Johnson, de Amerikaanse minister van Defensie, heeft op een bijeen komst van het Amerikaanse legioen te Philadelphia, waar hfj voor het eerst als leider van het nieuwe gecombineer de ministerie van Defensie sprak, ver klaard, dat de V.S. veel hebben gedaan om „de fouten van onze demobilisatie rage te herstellen". Wij mogen aan het doezelen geweest zijn, maar thans zyn wy klaar wakker, aldus Johnson. De minister vergeleek de na-oorlog- se buitenlandse politiek der Sovjet- Unie met.die van Japan onmiddellijk na de eerste wereldoorlog. „Op hetzelf de ogenblik van de wapenstilstand op 11 November 1918 beraamde onze bond genoot uit de oorlogstijd Japan reeds een agressie". Johnson beschreef de snelle demobilisatie van de V.S. na de tweede wereldoorlog en voegde er aan toe: „Hier ligt een parallel met het eind van de le wereldoorlog, want op de dag van de overgave was onze bondgenoot uit de oorlog, de Sovjet-Unie, reeds bezig met haar eigen plannen. Wij zijn onverbiddelijk besloten, dat de ge schiedenis zich niet zal herhalen". DE INVLOED DER ATOOMSTRALEN. Amerikaanse geleerden zouden een mid del hebben ontdekt om de dieren im- muum te maken tegen de atoomstralen. Het nationaal laboratorium van Ar- gonne. dat deze ontdekking heeft bekend gemaakte voegt er aan toe. dat 70 k 80 der muizen die door middel van een pro duct ..Cysteine" genaamd, lmmuum waren gemaakt, een atoombestraling welke nor maal de dood had moeten veroorzaken, hebben overleefd. ..Cysteine" ls een tamelijk goedkoop product en wordt getrokken uit wol en paardenhaar. Iwan Smirhoff verlaat de K.L.M. EERVOL ONTSLAG VERLEEND. Aan de bekende vliegenier Iwan Smirnoff, thans Inspecteur by de hoofdinspectie Bedrijfsvoering van de K.L.M. is ofa zijn verzoek, met ingang van 1 September, eervol ontslag uit die functie verleend. Smirnoff heeft 26 jaar bj de K.L.M. gevlogen. Hij vluchtte tijdens de eerste wereldoorlog voor de Russische revolu tie uit zyn vaderland. In 1918 trad hij als vlieger in dienst bij de Royal Air Force, waarna in 1922 zijn aanstelling bij de KL.M. volgde. Hij maakte in 1928 zijn eerste Indië-vlucht. Smirnoff maakte in December 1933 te zamen met Soer, Grosveld en Van Beukering met de .Pelikaan" zjn re cordvlucht naar Batavia en terug. Naar wij vernemen, is het de bedoe ling an Smirnoff om naar de Ver. Sta ten te vertrekken. Eind dezer week handels overeenkomst met West-Duitsland De handelsbesprekingen, die tussen Nederland en West-Duitsland worden gevoerd, hebben de laatste dagen een gunstig verloop gehad en zullen waar schijnlijk aan het einde van deze week tot het sluiten van een handelsver drag leiden. Een van Duitse zijde getoonde tege moetkoming wat betreft de invoer van levensmiddelen heeft voor de Duitse uitvoer van eindfabrikaten nieuwe mo gelijkheden geopend. Er moeten nog moeilijkheden uit de weg worden ge ruimd met betrekking tot de Duitse uit voer van automobielen, daar Nederland geen prijs schilnt te stellen op de invoer van volkswagens. Ook bestaan er nog moeilijkheden voor de Duitse uitvoer van machines. Het verdrag zal gebaseerd riin op eoederencontingenteringen De omvang van de overeenkomst zal waarschijnlijk de verwachtingen overtreffen. Aantal zou onvoldoende zijn Door het Britse militaire bestuur van Duitsland is een overzicht gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat de „volks politie" in de Sovjetrussische zone slechts weinig weg heeft van een orga nisatie voor vredestijd. ..Zij is geheel op militaire leest geschoeid", aldus deze verklaring. De totale sterkte van de „volkspoli tie" „Bereitschaften" gewapende reservisten) wordt in het Britse overzicht niet genoemd, doch volgens recente schattingen van de Duitse pers is deze tussen de tochtig en honderd duizend man gelegen. Volgens het Britse overzicht Ls de militaire oefening van de „volkspolitie" in Mei van dit jaar begonnen en zal zij in Januari van het volgende jaar vol tooid zijn. Twee der hoogstgeplaatste officieren van deze in de Sovjetrussi sche zene gelegerde pclitie-troepen zijn voormalige generaals van het Duitse leger, namelijk de generaals-majoor Wulz en von Weech. Op 20 Augustus j.l. is een aantal Duitse generaals uit Meskou te Berlijn teruggekeerd. Onder hen bevinden zich de generaals Lattmann. Freitag, Uiex en Heineman. Men vermcedt, dat deze generaals zich zullen bezig houden met een verdere uitbreiding van het in stituut der volkspolitie of met het or ganiseren van propaganda-campagnes voor het door de Russen geïnspireerde I ..nationale front". De eerste eenheden der „volkspolitie" werden in September 1948 gevormd. Dit viel samen met de terugkeer van Duitse krijgsgevangenen uit de Sovjet- Unie. die op hun politieke betrouw baarheid voor de Sovjetrussische be zettingsautoriteiten werden getest en vervolgens, indien zij daartoe geschikt waren bevonden, bij de „Bereitschaf ten" werden ingedeeld. De sterkte van één „Bereltschaft" ls ongeveer 250 man. De uitrusting is niet uniform. Machinegeweren, automati sche pistolen en geweren vormen de wapens. Er zijn onbevestigde berichten, volgens welke verscheidene dezer „volks- politie"-eenheaen de beschikking heb ben over gevechtswagens, terwijl één „Bereltschaft" in het bezit zou zijn van anti-tank-geschut. De oefening is hoofdzakelijk op mi litaire leest gesohoeid. De tijd, uitge trokken voor het onderrichten van de manschappen in de normale taken van de politie-agent, omvat niet meer dan dertien procent van de totale oplei dingsperiode. Het aanwerven van recruten voorde „volkspolitie" blijft voortgang vinden. Jonge werklozen worden ingelijfd, in dien zij politiek betrouwbaar worden geacht en voldoen aan de lichamelijke eisen. Vrijwilligers uit onder commu nistische leiding staande jeugdorgani saties worden eveneens bJJ de ,3ereit- schaften" ingedeeld. „Er bestaat echter," aldus besluit 't overzicht van het Britse militaire be stuur, „een tekort aan vrijwilligers voor de ..volkspolitie". Daarom wordt thans van vele fabrieken geëist, dat zij een bepaald aantal leden van hun werk nemers afe „vrijwilligers" voor dlensl- neming atrttan.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1