EM 75 ets Op de stadionbaan namen Van Vlieten Derksen revanche op Harris Nog geen reslauraiie foren ie Nieuwkoop Jubileum in de poffenbakkerswereld Inwoners van Oegstgeest Telefoon 22444 UIT DE RIJNSTREEK Centrale verwarming voor gemeentehuis Officiële publicatie Met een enkel woord RECHTZAKEN Kerkelijk Leven Beurs van Amsterdam WOENSDAG 31 AUGUSTUS Ook Schulte en Pronk bonden wereldkampioenen aan hun zegekar Ruim 50.000 toeschouwers bejubel den gisteravond in het uitverkochte Olympisch stadion te Amsterdam een indrukwekkende en volledige revan che van Nederlandse sprinters en stayers op de nieuwe wereldkam pioenen van Kopenhagen en een par ticuliere revanche van Gerrit Schulte op de Nederlandse Wielren Unie, die hem niet had uitgezonden voor de achtervolging. Stoommachine Schulte toonde op nieuw zijn grote klasse in de achtervol- gin ,toen hij de nieuwe Italiaanse we reldkampioen achtervolging Coppi, die ook verleden jaar tijdens de wereldkam pioenschappen in Amsterdam het hoofd voor Gerrit had moeten buigen, op de stadionbaan geen schijn van kans'gaf. Schulte nam direct de leiding en was na vijf ronden 25 meter uitgelopen. Toen er nog vier ronden te rijden waren liep Coppi er tien in. maar Schulte had blijkbaar voldoende reserves voor een flinke eindspurt en zelfs de ongeloof lijke blunder van de rondeteller, die de bel een ronde te vroeg luidde, kon aan Schulte's overwinning geen afbreuk doen. De fout werd tijdig bemerkt, twee pistoolschoten annuleerden het belge rinkel en de beide renners joegen voort, nu werkelijk de laatste ronde in. waarbij Schulte opnieuw een vijftal meters uit liep op de zwaar en weinig soepel rij dende Coppi. Met een voorsprong van drie seconden sloeg Schulte de Italiaan se wereldkampioen in de tijd van 6.23.3. Maar niet alleen in de achtervolging, ook bij de sprint was de Nederlandse zege volkomen. De nummers 1. 2, 3 en 4 van het wereldkampioenschap in Ko penhagen. te weten de eerste Britse we reldkampioen sprint Harris, onze land genoten Derksen en Van Vliet en de Fransman Gerardin reden ieder één sprintwedstrijd tegen ieder hunner drie tegenstanders. Van Vliet won ze alle drie. Derksen verloor alleen van Van Vliet, de wereldkampioen 1949 Harris sloeg alleen Gerardin. die op zijn beurt f-}}e drie de wedstrijden verloor. Van Vliet werd dus in het totaalklassement eerste. Derksen tweede, Harris derde en Gerardin vierde. In één uur 20 min. 44 sec. legde Pronk achter zijn gangmaker Wiersma 100 km af en nam daarbij, evenals Bakker, re vanche op de wereldkampioen Frosio. Bakker werd tweede op 90 meter en Fro sio derde op 200 meter. Lange tijd had de Fransman Lesueur de leiding en sloeg daarbij herhaalde aanvallen van Pronk. Bakker, de Zwitser Besson, Frosio en Clautier af. tot de Heilo'er er na 53 km. In slaagde Lesueur los te rijden. Pronk nam toen de kop en sloeg op zijn beurt alle verdere aanvallen zijner tegenstan ders af. Tegen het einde nestelde Bak ker zich op de tweede plaats. Hij werd nog één keer bedreigd door Frosio, die zich drie ronden van het einde los reed bij een laatste krachtsinspanning om de leiding van Pronk over te nemen. De Italiaan viel toen weer terug, maar wist de derde plaats tegen de Zwitser Besson te houden. De nieuwe Nederlandse wsgkamploen bü de amateurs Faanhof, die met Kunst. Lagrouw en Van Breenen in de ploegachtervolging voor Holland een flinke voorsprong nam tegen Brabant, toonde wat hij waard was, toen eerst Lagrouw door bandenpech moest uitval len en daarna ook de achterband van zijn eigen karretje sprong. Aangezien de tijd van de derde aankomende renner in elke ploeg beslissend was voor de uitslag, bleef Faanhof moedig doorrijden en wist zowaar, ondanks deze handicap, eerder de eindstreep te passeren dan de Brabantse ploeg aan de overkant, hoe wel hij drie ronden lang op een platte band had gereden. WANDELSPORT. TWEE LEIDENAARS IN MONSTERRIT AMSTERDAM- LEEUWARDEN. De Leidse lange alstandwandelaars A. de Roinijn en Jac. Landwaart zullen dit week-eind deelnemen aan de mon- stertocht AmsterdamLeeuwarden. Zaterdagmiddag om 12 uur wordt het startsein voor deze 150 K.M. lange tocht gegeven. De wandelaars moeten binnen 29 uur Leeuwarden bereikt hebben. SCHAATSENRIJDEN. DATA SCHAATSWEDSTRIJDEN VASTGESTELD. Het bestuur van de I.S.U. heeft de data voor de Europese en de wereld kampioenschappen schaatsenrijden 1950 als volgt vastgesteld: Europese kampioenschappen: 1112 Februari, Oslo, kunstrijden voor dames, heren en paren. 4—5 Februari, Helsinki hardrijden voor heren. Wereldkampioenschappen: 68 Maart (Wembley) kunstrijden voor dames, heren en paren. 1112 Februari, Mos kou, hardrijden voor dames. 1819 Fe bruari, Eskilstuna (Zweden) hardrijden voor heren. SCHAKEN. ALGEMENE VERGADERING LEIDSE SCHAAKBOND. De jaarlijkse algemene vergadering van dc Leidse Schaakbond, bU de aan vang van het nieuwe seizoen zal plaats vinden op Zaterdag 17 September a.s. in ,De Doelen". Als belangrijkste punt van de agenda zal de competitie-indeling worden be handeld, alsmede daarmede verband houdende zaken. VRIENDENSCHAAR EN V.T.L. KRUISTEN DE DEGENS. De verenigingen Vriendenschaar en V.T.L. hebben ter oefening voor het nieuwe seizoen de degens gekruist. Vriendenschaar bleef met 6—5 de meerdere en wel als volgt: J. Kanbier (Vriendenschaar)J. Nie- vaart (VTL) O—l. F. Teleng—J. van Dijk 1—0, C. P. SjardijnH. Stoute 1-0. J. Koet—H. J. Dingjan 1—0, J A. N. den Tonkelaar—W. A. Smit 0—1, J. W. L. MonneeJ. Vermond J. BeekmanJ. v. d. Zon 01, F. v. d. Kaay—J. Hensing W. F. Flaman -A. C. Teleng 1—0. P. Sjardjjn—H. v. d. Zon 10, L. J. v. d. Meide Sr.H. Tervooren 0—1. DAMMEN OM DE HUISMANS BEKER, De grote verrassing in de tweede ronde van deze door DCL georganiseer de wedstrijd was wel de nederlaag van F; Lardee tegen de nieuwe wedstrijd leider P. Zeegers, die in een moeilijk gespeelde partij een fout zet van Lar dee afstrafte en daardoor de partij won. De tweede surprise was de overwinning ran veteraan Wassenaar over B. v. d. Putten, w. Schimmel en J. Beltspeel- remise, terwijl W. v. d. Reyden van J. Pauw won. De stand na de 2e ronde is: P. Zeegers 4 pnt., W. v. d. Reyden 4 pnt.. p. Lardee 2 pnt.. B. v. d. Putten 2 pnt,, w. Wassenaar 2 pnt., W. Schim mel 1 pnt., J. Belt 1 pnt. en J. Pauw pnt. kunnen van dezelfde lage taxi-tarieven profiteren als de Leidenaars. Ritprijzen vanaf BEL OP (Adv.) „De Mens en zijn Arbeid" THANS REEDS 19.000 BEZOEKERS. Komt overdag! De dagtotalen van het aantal bezoe kers aan de Tentoonstelling „De Mens en zijn Arbeid" vertonen nog steeds een climax. Gisteren waren het er ruim 5000, waardoor het totaal steeg tot boven de 19.000. Hieronder bevonden zich verscheide ne honderden leerlingen van lagere scholen, die in toenemende mate ge bruik maken van de gelegenheid om onder leiding van hun onderwijzers een collectief bezoek aan de tentoonstelling te brengen. alphen DE WETHOUDERSVERKIEZINGEN. Naar bekend, zullen in de op 6 Sep tember te houden raadsvergadering ook de nieuwe wethouders gekozen worden. Wij vernemen hierover, dat het wel vast staat, dat de beide zitting heb bende wethouders, de heren W. Brou wer en J. v. d. Berg, weer herkozen zullen worden als zodanig. De herver kiezing van de derde wethouder, de heer C. M. Deerenberg, is niet zo ze ker, zo vernemen wij uit welingelichte kringen, daar men niet ongenegen schijnt hiervoor in de plaats een kans te bieden aan een andere R.K. figuur. Deize wethoudersverkiezing kon ook in RK. kringen wel eens enige strijd te zien geven. DE TRIBUNEBOUW VAN ALPHEN". De nieuwe overdekte tribune, welke op het Alphen-terrein op de plaats van de vroegere, door de bezetters afge broken tribune, gebouwd wordt, is bijna gereed en zal officieus Zondag a.s. tij dens de Rijnstreekbeker-wedstrijden in gebruik worden genomen. De accomodatie van het Alphense sportpark heeft door deze aanwinst 'n enorme verbetering ondergaan, wat voor het sportleven in de Rijnstreek van de grootste betekenis kan zijn. Alphen aan den Rijn is nu tenminste in staat niet alleen bij voetbalwedstrij den, maar ook bij andere belangrijke openluchtgebeurtenissen, de gasten goed te kunnen ontvangen. Wij willen slechts hopen, dat met deze belangrijke ulbbreiding der acco modatie ook het spelpeil gelijke tred zal houden en nu ook weer een trapje hoger zal komen. LEDENVERGADERING ALPHENSE BOYS. Tijdens de drukbezochte ledenverga dering van de R.K. Voetbalvereniging .Alphense Boys" maakte de voorzitter, de heer A. Breukel, zijn voornemen be kend om als voorzitter te bedanken en gaf hiervoor gezondheidsredenen op. Hartelijke woorden sprak de heer Breukel jegens de geestelijke adviseur, kapelaan Ohr. Vriesekoop, die wegens benoeming te Rotterdam deze parochie heeft verlaten. Vooral de jeugdafdeling der AJB. ziet hem node gaan. Ook de heer Chr. Nieuwen huizen had als be stuurslid bedankt. In de beide vacatu res werd voorzien door de benoeming met algemene stemmen (er waren geen tegencandidaten ingediend) van de neien C. J. Winninghoff en P. J. Schip per. Met 99% van de totaal uitge brachte stemmen werd eerstgenoemde vervolgens tot voorzitter gekozen. De nieuwe geestelijke adviseur, ka pelaan E. A. S. M. Duym, sprak 'n kort woord, dat vele beloften inhield voor de toekomst. De heer Breukel werd op voorstel van de leden tot ere-voorzitter be ne tmd. Het nieuwe bestuur is thans als volgt samengesteld: C. J. Winninghoff, voor zitter: J. P. Vriesekoop, seer,; J. Win kel, penningm.; F. Redegeld, P. J. Schipper. A. de Korte en L. Vriese koop. leden. De elftalcommissie werd aangevuld en is thans als volgt samengesteld: de heren D. Groenendijk, C. v. d. Louw, M. Krumpelman, A. de Jong en A. v. Egmond. De Boys vieren binnenkort het 20- jarig bestaan, waartoe een feestcom missie is samengesteld, die de plannen zal uitwerken. De nieuwe voorzitter, de heer Win- nlngihoff, bracht namens de leden en de andere bestuursleden dank aan de heer Breukel. Een mooie staat van dienst heeft hij gedurende 12 jaren op gebouwd in het belang van de voetbal sport in katholiek verband. Tevens richtte spr. zich in duidelijke taal tot de leden dèr vereniging. Hij vermaande de leiding getrouw te blijven, de elf talcommissie tot steun te zijn en de naam van de katholieke voetbalvereni ging hoog te houden. Raadsvergadering Na de opening van de raadsverga dering te Nieuwvecn deelde de voor zitter mede, dat hU een verzuim had ontdekt, zowel van hemzelf als van de Raad. Wat was dan wel het geval? De heer Groenendijk heeft n.l. op 1 Augustus j.l. de dag herdacht, waar op hij voor 25 jaar werd benoemd tot gemeente-secretaris alhier. Daarom maakte de voorzitter van deze gele genheid gebruik om, mede namens Deze bodegraven EVANGELISATIETENT. week staat weer de Jaarlijks terugkerende Evangelisatietent op het terrein bij het station. Iedere avond om 8 uur wordt gespreften over „Christus het antwoord op alle levensvragen". hazerswoude VERDRONKEN Gistermorgen omstreeks kwart voor twaalf is in een onbewaakt ogenblik, dicht by de ouderlijke woning, het 3- jarige dochtertje van de fam. G. de Frankrijker verdronken. waddinxveen DOOR TRACTOR OVERREDEN EN GEDOOD. Hedenmorgen is de 54-jarige los werk man M. van Hoogerdijk uit de Kerk straat alhier door onbekend gebleven oorzaak op het land van de heer Koet sier aan de Onderweg onder een land- bouwtractor geraakt en op slag gedood. Twee arbeiders stonden ter weerszij den van' de tractor, toen de heer K. het sein gaf om te gaan schaften. De trac tor had nog geen vier meter gereden, toen de bestuurder door hulpgeroep werd opgeschrikt. Hij stopte direct 't voer tuig. Evenwel bleek toen, dat de zware tractor reeds over de borstkas van het slachtoffer gereden was. De heer H. is gehuwd en heeft geen kinderen. KANAALDIJK WORDT VERLICHT Door het leggen van een gasringlel- ding in de Kanaaldijk is het mogelijk geworden deze donkere dijk van een straatverlichting te voorzien. Een tiental gaslantaarns zal tus sen de Kanaalstraat en de Burgemees ter Trooststraat worden neergezet. Met de uitvoering van het werk werd deze week een begin gemaakt. GUNNING. De uitvoering van het grondwerk aan de Jan Dorrekenskade. het verbreden van de Sniepweg en het leggen van een riolering voor de toekomstige woning bouw is gegund aan de Bouwonderne ming Bowako te Ldkkerkerk voor een bedrag van f. 47.109. Deze firma was de laagste inschrijf ster bij de openbare aanbesteding. JEUGDZWEMMEN. In verband met deze nog steeds groeiende belangstelling heeft het Tentoonstellingsbestuur besloten ge- durende de laatste drie dagen, dus j ma Leermeester Gezel Binder slaagden morgen, Vrijdag en Zaterdag de de heren J. Boonstra, H. H. van Cam- expositie doorlopend open te stellen pen, S. Engelsman en J. van Kleef. Al van 's morgens 10 tot 's avonds deze heren zijn werkzaam bij de fa. N, 11 uur. Samsom N.V. alhier. Gisteravond was de toeloop af en toe zo groot, dat het noodzakelijk was de deuren korte tijd te sluiten tenein de de stroom van bezoekers de gele genheid te bieden zioh over de vele tentoonstellingszalen te verspreiden. Met nadruk willen wij daarom nog maals opwekken om deze indrukwek> kende ambachtsdemonstratie zoveel mogelijk overdag te bezoeken; men be wijst er zichzelf een dienst mee. Niet minder dan 98 Jongens en meisjes verwierven het zwemvaardighelds- speldje van de Kon. Ned. Zwembond. De jeugdige zwemmers tot 12 jaar moesten hiervoor 25 meter schoolslag en 25 meter rugslag zwemmen, terwijl voor de kinderen van 12—14 jaar de respectieve afstanden vijftig meter waren. Van de eerste groep verwierven 29 meisjes en 22 jongens het speldje, voor de tweede groep waren het 28 meisjes en 19 jongens. woubrugge Kaasdag in ere hersteld Voor het eerst sinds 1939 is weer de zomerkeuring van kaas gehouden in café Witteman te Hoogmade. Het ini tiatief ging uit van de L.T.B., alle be langhebbende organisaties verleenden haar medewerking. Onder de vele be langstellenden bevonden zich o.m. de twee regenten van de Stichting Erven C. Sprongh, mr H. M. van Fenema, T. Mooij en J. Veilhorst te Leimulden j burgemeester van Zandvoort. en jhr mr en J. Leget te Leiden. Voor het diplo- j B. de Roy v. Zuiderwijn, te Den Bosch. De prijswinnaars waren 1. Th. Zwet sloot. Hoogmade, met Goudse kaas, 2. L. C. v. d. Geest, Hoogmade, met Goud se kaas, 3. wed. B. van Leeuwen, Hoog made, met Leidse kaas. Aan de Grafische School te Am sterdam slaagden voor het diploma Leermeester Gezel Drukker, de heren De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr L. A. Kes- per, die ere-woorzitter is van het ere- comité, heeft tegen morgenmiddag zijn bezoek aangekondigd. De Burgemeester zal spreekuur houden op Donderdag 1 September a.s. van 2.30 3.30 uur. Meindert H. Zaalberg gehuldigd De naam Meindert H. Zaalberg Is in de pottenbakkerij zeker niet de eerste de beste. Het was daarom niet te ver wonderen, dat zovelen gistermiddag naar de toonzaal van de firma Zaalberg aan de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude waren getrokken om door hun aanwe zigheid luister bij te zetten aan de vie ring van diens 30-jarig beroeps-jubi leum. De artistieke toonzaal was een bloe mentuin geworden, waarin de vele gas ten nauwelijks een plaatsje konden vin den. Burgemeester Smeets van Zoeter woude en burgemeester Van Diepenin- gen van Leiderdorp met him echtgeno- BINNENL VND. Bij de Tweede Kamer ls Ingediend wetsontwerp ter voorziening ln de "«hoefte aan kasgeld voor de Indonesi- Khe dienst hier te lande gedurende het W 1949. In de Staatscourant is een beschik king opgenomen, waarbij met Ingang van ^«ptember 1949 de prijzen voor paple- 'ea zakken worden vrijgelaten. De prijs- •oorschrlften voor zgn. „vethulzen" blij- TfQ echter gehandhaafd. Het onderzoek naar de valse bank- etten van f 100. die verleden week m ^uid-Llmburg ln beslag z\jn genomen, ls niet afgesloten. Het wordt deze week •wirtgezet ln Duitsland door de Rijks- 'yoerche, afd. Falsificaties, ln samen- •«slng met de recherche van Heerlen, ook een vijftal valse f. 100 biljetten werd genomen en de brigade terse el van de Kon. Marechaussee, die tkbtte5*6 arrestatle in deze zaak ver" p T.T.-ambtenaren hebben ln sa- met de Rijkspolitie van en de gemeentepolitie te Deventer mint1 in8ezetenen van Wllp die met een geheime zender aan r1 werk waren: de zendlnstallatle ls in genomen. ïr,»..^an 19 September tot 12 November r.-v. °P de Volkshogeschool „Allards- k'dln Bakkeveen een cursus voor op- lne, tot gezinsverzorgster gegeven. BIJ Dlnxperlo zyh nieuwe grenscor recties tot stand gebracht. Hr Ms torpedojager „Tjerk Hlddes 3" die ln de west geoefend heeft, ver trekt 7 September a s. uit Willemstad. 8 September bezoekt het schip Trinidad, van 10 tot 14 September Paramaribo en op 19 en 20 September verblijft het te St. Vincent. Van 24 tot 27 September 1 wordt Casablanca aangedaan. waarna het 1 October te Den Helder wordt ver wacht. Een 61-jarige gemeentewerkman te Roermond wist ln een der lindebomen aan de Minderbroedersingel een nest met duiven te zitten. In het halfduister klom hl) ln de boom om de dieren te pakken. Hij viel echter en werd zó ernstig ge wond. dat de man naar een ziekenhuis moest worden overgebracht, waar hU ls overleden. Gistermiddag heeft de voorzitter van de „Fêdératlon Internationale Phar- maceutique", dr E. Hóst Madsen uit De nemarken de algemene vergadering van de Federatie, ln het Indisch Instituut tfe Amsterdam geopend. BUITENLAND. Goldstein, oud-penningmeester van het Jewish Agency, heeft verklaard, dat Israël bij een goedgelelde economische ontwikkeling ruimte bood voor een uit eindelijke bevolking van 4 tot 5 millloen Joden. Binnen de eerstkomende 5 Jaar zal de bevolking tot 2 millloen stijgen; thans bedraagt zij 1 millloen. Ongeveer 8000 personen hebben ln Oberhausen (Ruhrgebied) een protest demonstratie gehouden tegen de ont manteling van de „Ruhrchemle". een fabriek voor synthetische benzine, waar mede begonnen werd. Naar de „Solr" bericht, zal als ge volg van de evacuatie van Bonn door de Belgische troepen, het Belgische ge vechtscorps ln Duitsland worden terug gebracht tot een divisie. De tweede en derde divisies zijn opgeheven als actieve eenheden. Hongarije heeft thans ook het Britse voorstel tot Instelling van een gemengde Hongaars-Engelse commissie van onderzoek naar de beweerde schen ding van het vredesverdrag door Hon garije verworpen. Een dergelijk Ameri kaans voorstel was reeds eerder door de Hongaarse regering afgewezen. Deense geleerden, die op het eiland Bomholm opgravingen doen. hebben een benen schaats gevonden, waarvan men aanneemt, dat zij 1500 Jaar oud ls en de oudste ls die ooit gevonden werd. Gisteren is ln de streek van Spo kane (V. St.) een viermotorig vliegtuig te pletter gevallen. Aan boord bevonden zich 15 personen, van wie 14 er ln slaagden zich met behulp van een valscherm te redden. Eén persoon ls vermist. Een groep Franse grondarbelders stuitten tijdens hun werkzaamheden bi] Valenciennes op een ton. waarin meer dan vijfhonderd pond aan oude gouden en zilveren munten verborgen zat. De waarde ven de vondst wordt geschat op 50 millloen francs. ten en de directeur van de Lakenhal, drs E. Pelinck, raakten ondanks hun officiële plaats nogal eens een keer in de knel, wanneer weer nieuwe belang stellenden de toch nog te kleine ruim te binnenkwamen. Als eerste spreker trad de vader van de jubilaris, de bijna 70-jarig heer H. Zaalberg, naar voren. Deze „oudste fir mant" haalde herinneringen op aan de tijd, dat Meindert als jong broekje aan vaders hand mee mocht naar de werk plaats. De tweede spreker was de jongste firmant, de 25-jarige Maarten, die ter gelegenheid van dit jubileum wat aar dewerk had bijeen gezocht uitMeinderst begin-periode. In zijn kort maar har telijk speechje wees hij er op, hoe dit werk uit Meinderts eerste jaren, ge plaatst naast werk uit de laatste tijd, een ontwikkelingsgang laat zien van het traditionele naar het artistiek verant woorde. Dat dit niet zonder strijd gaat, ls ieder, die enigszins met het potten- bakkersbedrijf op de hoogte is, zonder meer duidelijk. Burgemeester Smeets van Zoeterwou de prees de jubilaris, wiens opkomst hij van het begin af had meegemaakt, als kunstenaar en als mens en Nederlan der, bij dat laatste doelend op de be langeloze hulp, die door hem in de be zettingstijd steeds werd verleend. Als voorzitter van de Bond van Kunst en Industrie sprak de heer Gispen een hartelijk woord van waardering tot de jubilaris; Iskar Aribo de bekende Leid se pianist, haalde persoonlijke herinne ringen op en de bekende pottenbakker Bert Nienhuys. bracht Meindert hulde als kunstenaar. Het bestuur van de stichting K. en O., dat in zijn geheel aanwezig was. vond ln de heer Han de Wilde een uit stekend woordvoerder en namens de zakenrelaties trad de heer v. d. Geer naar voren. Zeer onder de indruk dankte Meindert Zaalberg in eenvoudige bewoordingen voor de hem gebrachte hulde. Na een kleine pauze, waarbij in de tuin verversingen werden geserveerd, voerden mevrouw Truus Rensink—Zaal berg (sopraan) en Iskar Aribo een mu zikaal hoogstaand programma uit, dat door de jubilaris en zijn gasten buiten gewoon werd gewaardeerd. de Raad de jubilaris met dit feit ge luk te wensen, al was liet dan wel enigszins laat Verder werd medegedeeld, dat in overeenstemming met het besluit van is benoemd tot onderwijzeres aan de de vorige zitting, mejuffrouw Versteeg O.L. School met ingang van 1 October a.s. De restauratie van het gemeente huis is aanbesteed en gegund. De to taal som was f. 11186. Ged. Staten heb ben enkele wijzigingen aangebracht in de tarieven van de lègesgelden. De overeenkomst omtrent de afvoer van het stadsvuil is nog niet tot stand ge komen. Op een reclame van de heer Hulsebosch omtrent wegbelasting werd afwijzend beschikt. Ten aanzien van de tuinbouwtentoonstelline. welke te Roe- lofarendsveen wordt gehouden, zal de gemeente een garantie stellen van f. 250.Volgens een advies van de Rijksdienst voor monumentenzorg zal een klok van 600 K.G.. voor de oude dorpstoren te zwaar zijn. Na onderzoek is gebleken, dat de toren een algemene restauratie behoeft. De kosten hiervan zouden f. 40.000bedragen. Voorlopig zal er dus nog geen klok in de dorps- toran luiden. Op de gang van zaken bil de vlees keuringsdienst wordt nogal kritiek uit geoefend. De voorzitter zegt in dit ver band toe. met andere gemeenten in overleg te treden. Hierna komt aan de orde het voorstel om vier percelen ln de buurtschap Slikkendam van waterleiding te voor zien Het betreft de woningen van J. Baara, Wed. Rietveld, J. Groeneveld en J. P. Groeneveld. De mogelijkheid ls aanwezig om de hoofdleiding per jaar uit te breiden: met een gegarandeerde wateropbrengst van f. 180— kan wor den volstaan. De gezamelijke opbrengst van de 4 percelen wordt geraamd op f. 75.per jaar. De raad besloot om de garantie toe te zeggen. Hiermede ls dan in een dringende behoefte voor zien De heer E. H. van Dam vraagt nog eens naar het kwantum water, dat de bewoners van de cemeentewoningen mogen gebruiken. De voorzitter zegt. dat de bedoelde kwestie is opgelost, want er is gebleken dat. men werkelijk Het voorstel om tegelijk met de res- teveel water gebruikt, tauratie van het gemeentehuls. centrale verwarming aan te legeen. wordt, hier na van alle kannen bekeken. De heer E. H van Dam vindt dat de kosten erg tegenvallen, waarmede de heer Augusti- nus het volkomen eens is, De heer Augustinus informeert ook naar het brandstoffenverbruik. Men is wel van mening, dat, het. niet zo veel verschil zal maken in het kolenverbruik of men met kachels stook of met een centrale verwarming. De kosten voor de laatste zullen f. 7580.bedragen, waarbij komt f. 1000.voor brericwerkzaamhe- den. Tevens moet de schuur verplaatst worden, die naast het gemeentehuis staat en waarin een kelder zal moeten komen voor een ketel; De kosten hier voor bedragen plm. f. 3300.Ten slot te moet. er nog een portaaltje komen tussen het gemeentehuls en de schuur, waarvan de kosten op plm. f. 700.— komen. Het merendeel van de Raad is voor het voorstel en daarom besluit men toch om het voorstel doorgang te doen vinden. D» heer Aucustinus wenst te worden geacht tegen te hebben ge stemd. De heer E. H. van Dam hoopt dat er nu ook aandacht zal worden be steed aan het. huis van de gemeente, dat in het Zuideinde staat. Daar moet n.l heel nodig de verfkwast od wor den gezet. De voorzitter zegt dat het schilderwerk voor dat huis reeds ls aanbesteed. Omtrent de vraag wie het bijkomend werk van de centrale verwarming zal moeten uitvoerenbesluit, men dat eveneens door Kwakkenbos te laten uitvoeren, aangezien het. zeer onprac- tisoh is een nieuwe aanbesteding hier voor te houden. Na dit agendapunt nam de burge meester het, woord en hield in verband met het feit dat dit de laatste zitting was van de oude raad. een toespraak. Hij memoreerde o.m., dat tijdens de zit.tiner van de Raad in huidige samen stelling gewichtige besluiten zijn geno men. Hij noemde de woningbouw, de regeling voor de schooi artsendienst, de vernieuwing van de Dorpsstraat, hei; ondergronds maken van het electrlcl- teitsnet, de subsidie voor het bewaar school-onderwijs, restauratie van we gen. instelling van de gemeentelijke technische dienst en noe vele andere zaken van imoortantle. De goede har monie in de Raad heeft gelukkig nooit geleden. Spr. was er van overtuigd, dat de besluiten door de leden genomen de sympathie van de ingezetenen hebben gehad. De vieri scheidende raadsleden, de he ren Blijleven. Van Koert, Zekveld en Augustinus kregen waardering over hun werk te horen en veel dank. De idealen van de heer Zegveld zullen de nieuwe raad ongetwijfeld nog maan denlang werk geven. De heer Augusti nus kwam reeds in 1919 in de Raad. Hij werd steeds gezien als een man met 'n oprecht en gaaf karakter; het samen- I werken met hem was een genoegen. (Wordt vervolgd) 45 nieuwe textielpunten geldig Het ministerie van economische zaken deelt mede. dat met ingang van 1 Sep tember 1949. van de textielkaart VA 905 geldig worden, de bonnen gemerkt ,.U één punt", ..V één punt" „U vijf pun ten". „V vijf punten". „U reserve" ter waarde van 10 punten en „V reserve" ter waarde van 15 punten. BORSOF UITGELEVERD. Nader wordt gemeld, dat de Rus Bor- sof ln Wenen aan de sovjet-autoritei ten overgeleverd is. DOODSTRAF. VOOR KUTER. Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde de 35-j. Duitser H. P. Kuter uit Hasterland (Duitsland), die na de eerste wereldoorlog als oorlogs pleegkind werd opgenomen in 'n sluis wachtersgezin in Friesland en daar ge durende 14 Jaar werd opgevoed, tot de doodstraf. Kuter was ten laste gelegd, dat hij als lid van het „Sonderkommando Feldmeyer" in het laatste jaar van de oorlog in Groningen en Friesland om Silbertannemoorden heeft gepleegd. Ned. Herv. Kerk Aangenomen: naar Wijk b(J Duustede F. L. van "t Hooft te Blezellnge; naar Doetlnchem (als prea - dlr. van „Ruimzicht" G. Moen te De venter. Bedankt: voor Spyk (Gr.) J. G. Pan- hulse te Hardenberg; voor Harderwijk (vac.-J. J. Timmer) H. Talsma te 's-Gra- venhage; voor Hlen en Dodewaard G. J. Hintzbergen te Almkerk. Geref. Kerken Aangenomen: naar Zuldland H. Scholing te Kamperland naar Sassenhelm (vac.-F. E. Hoekstra) H. v. d. Berg te Soest Beroepen: te Tilburg (vac. J. de Vries) P. Visser te GorlnchQm; te Glessen-Rljs- wyk B. G. Mees ten Oever, cand. te Rotterdam. Geref. Kerken art. 31 K. O. Beroe pen: te Barendrecht H. D. v. Herksen, cand. te Ermelo; te Zoutespul H. D. v. Herksen, cand. te Ermelo. Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor Groningen W. Heerma te Rottordam-C; voor Zwyndrecht C. Smits te Driebergen. Bapt. Gemeen ten Beroepen: te En schedé F. E. Huizinga te Leeuwarden. Geref. Gemeenten Bedankt: voor Rotterdam-C (vac. wljler» G. H. Kersten) Chr v d. Woestllne,te Ridderkerk; voor Mlddelharnls D. L. Aangeenbrug te Dor drecht. Evang. Luth. Kerk: Beroepen: te Wll- dervank-Veendam en te Tlel H. L. G. Ouwerkerk te Amsterdam, v.h. pred. te Purmerend. Herst. Evang. Luth. Kerk Beroepen: te Den Helder J. Hallewas, Hv.-Luth. pred. te Nieuwe-Pekela. MARKTBERICHTEN WOERDEN. 31 Aug. Kaasmarkt. 287 par tyen. Eerste soort 1.781.84, 2e soort 1.72 1.76, zware 1.92, extra zware 2.00. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 30 Augustus. De ©ffectenmarkt was vandaag in het algemeen rustiger gestemd dan giste ren. Het verloop in bijna alle afdelin gen was zeer gelijkmatig; de koersen vertoonden slechts zeer geringe fluc tuaties. Berichten, die een nieuwe kijk op de algemene situatie gaven, ontbra ken. Gezien het feit, dat de markt de laatste weken volkomen door de de valuatie-overwegingen is beïnvloed, leek het. alsof vandaag deze gedachte iet wat op de achtergrond was gedrongen. Dit wil niet zeggen dat de beurs geen rekening met devaluatie meer zou hou den. Integendeel, de nog steeds oplo pende notering voor de dollarlening duidt er wel op, dat nog altijd 't mo netaire probleem in sterke mate by het beursverkeer betrokken is. Het hoge niveau waarop b.v. de dollarlening-Ne- derland reeds gekomen is, werd van daag nog geaccentueerd doordat weder om 1% aan het koerspell werd toege voegd. Dollarlening-Nederland beland de dientengevolge op 112 en de dollar lening Philips noteerde 120, beide re cordnoteringen. De lntrnatlonale fond sen lagen niet zo sterk in het middel punt der belangstelling als de vorige dagen. Wel was er beginbeurs weer een grote koper in Kon. Olie, waardoor de koers tot 328 3/4 opliep, maar toen deze transactie was uitgewerkt, bleef dit peil niet behouden. De andere internatio nale fondsen hadden een gelijkmatig en zeer kalm verloop, de scheepvaart markt was wegens mindere belangstel ling een kleinigheid in reactie. Er werd ook niet zoveel omgezet als gisteren. Cultuurfondsen bleven zich op de ach tergrond bewegen, maar moesten nu over de gehele linie 1 2% prijsgeven. Voor bankaandelen was de belangstel ling zeer gering. Eveneens in tegenstel ling tot gisteren. De Staatsfondsenmarkt had een kleurloos verloop en de in guldens lui dende obligatiën behielden algemeen het vorig peil. (Gedeeltelijk ongecorrigeerd) Woensdag 31 Augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— koers v. heden Vorige O. K. 100A 97H Dollar-Ing '47 3 112 Investerlngscert. 3 98,J* Ned. p 1962/4 m.b. 3 98% Indië '37 A 3 95 Grootboek '46 3 97% ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 77% N Ind H.bank 107% Ned Handelmy 156% 188% 266% Philips 248% Wilton Feyenoord 184 Kon Olie 327% 138% DelJ-Bat Rubher 96 Holl Amer UJn 169 Kon Ned Stoomboot 135% Ned Scheepv Unie 165% 160% 76 125% 149% 131% NIET-ACT1EVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (33 100 Den Haag. 1947 I 3 101% R'dam '37 I. n 3% 101% Industr. Obligaties Lever's Zeep MU 3% Kon. Petr. My 1033/4 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credictinstelllngen Amsterd. Rank 169% Rotterd. Bank 175% Twentsche Bank ..179 Industriële Ondernemingen Ned. G en Splr.fabr. 336 Rott. Droogd My 347 Zwanenb. Organon 200 Handelsondernemingen Bora. Sum. H. My 144% Internatlo 181 Albert Heyn 197 Ned Mjj Waiv.Vrt. 118 Spoorwegen Dell Spoorw My ..54 Amerik. fondsen Anaconda Shell Union 26% 37%

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3