ism HAAS AZIJN „Amsterdams Philharmonisch Orkest" is opgericht Hoe de groep Sneevliet werd aangebracht Chaiiffeursdiploma's A, B en C worden van kracht Alle wol is geen SGHEEPJESWOL lïffilliM* Radio-programma WOENSDAG 31 AUGUSTUS Grotere zekerheid ▼akbewaamheid beroeps chauffeurs Onder auspiciën van de „Contact commissie chauffeursvakbekwaamheid C.C.V." /uilen voortaan uniforme chaffeursdiploma's in Nederland geldig zijn. Ingesteld zjjn thans het diploma A, het zg. bronzen inryddiploma en het diploma B, (zilver), dat aantoont, dat de chauffeur vakbekwaam is. Het gouden diploma (C)voor allround- vaklieden zal op een nader te bepalen datum worden ingesteld. Door verkeers- en vervoersbonden kunnen onder toezicht van de contact commissie examencommissies worden ingesteld. De te stallen eisen zijn vast gelegd. De opleiding van de chauffeurs geschiedt met behulp van schriftelijke, mondelinge en practyklessen en wordt gegeven op de gebieden van autoteoh- nlsche kennis, kennis van verkeers- voorschriften. rijvaardigheid, algemene vervoerskennis en administratieve ken nis De eisen voor diploma B, zyn uit den aard der zaak zwaarder dan voor diploma A. De eisen voor het vak, „Kennis ver- keersvoorschriften en rijvaardigheid" voor het diploma A en B zjjn gelijk. Voor de vakken autoteohnische kennis, algemene vervoerskennis en admi nistratieve kennis worden echter voor Planters bezield met volharding ALLES IS NOG NIET VERLOREN. „De planters op de ondernemingen zijn de ^roassadeurs van de Neder landse goodwill in Indonesië". Deze verzekering gaf, kort voor zijn terug keer naar Surabaja, waar hij de N.V My tot Exploitatie der Ver. Majang- landen vertegenwoordigt, dr R. Brink, wie als bioloog speciaal de veredeling van de rubber- en koffiecultuur ter harte gaat Dat er ook planters zyn, die geen heil meer zien in de positie van de Neder landers, en passage bespreken om naar het moederland terug te keren, kon dr Brink zich best begrijpen. Er wordt op de ondernemingen onder uiterst moel- ïyke omstandigheden en met grote ri sico's voor eigen leven en bezit gewerkt, maar desondanks zyn de planters over het algemeen bezield met een taaie geest van volhouden en met een energie om er uit te halen wat er uit te halen valt. Dat er onder de planters een sombere stemming zou heersen, moest dr Brink dan ook met nadruk tegen spreken. Als het lijfsgevaar maar vermindert, zo is hun oordeel, spelen vrij het met de Inheemse bevolking wel klaar. Ondanks de tegenkantin gen blijft hun ondertoon derhalve: voortgaan, in goed contact met de bevolking, want alles is nog niet ver loren. Dr Brink achtte het wenseiyk. dat meer buitenlands kapitaal in Indone sië zal worden geïnvesteerd, waardoor andere landen groter belang kry'gen bU een goede gang van zaken op langere termijn. Concluderend zeide hU de indruk te hebben, dat als de sentimenten een maal tot rust zfjn gekomen en de toestand zich ietwat heeft gestabili seerd, er voor de Nederlanders, zjj het in tegenstelling tot vroeger, uit sluitend als economisch object en niet meer als sociaal object, ook onder de gewijzigde omstandigheden in Indo nesië altijd als deskundigen een werkterrein zal overblijven. DE VLAGGEN UIT TE BATAVIA. De Nederlandse gemeenschap in Ba tavia heeft vanochtend ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses V/il- helmina alom gevlagd. Het personeel van de landskantoren heeft vryaf ge kregen. Er was echter geen parade en défilé zoals andere jaren. Een Rus verdwenen EEN VREEMDE GESCHIEDENIS. De Russische ambassade te Washing ton heeft verklaard, dat zy het State Department heeft gevraagd een onder zoek in te stellen naar de „plotselinge verdwijning" te Washington van een Sovjet-burger, die maatregelen trof om naar huis terug te keren. Het be trof een zekere Borsof, die in 1948 „in de Amerikaanse bezettingszone van Oostenryk is gedeserteerd" en door de Amerikaanse autoriteiten naar de VS. zou zyn gebracht. Hy had zioh 28 Juli op de ambassade gemeld met de mede deling, dat hij „berouw" van zyn deser tie had. Hy verzocht om bescherming en vervoer naar Rusland, aldus de ver klaring van de ambassade. Toen hij toebereidselen voor zyn terugkeer trof,, was hij verdwenen. De ambassade was „verontrust over de plotselinge ver dwijning" en verzocht het State De partment de man op te sporen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat een gewezen lid van de Sovjet luchtmacht, zekere Borsof, „wegens veiligheidsredenen" 2 Aug. gearresteerd is en naar Oostenryk is overgebracht, waar hy „vryelyk zal kunnen beslissen of hij naar de Sovjet-Unie terug wil keren of in Europa wil blijven onder Amerikaanse jurisdictie", zyn kame raad, Pirlgof. met wie hjj het vorige jaar in een Sovjet-legervliegtuig in de Amerikaanse zone van Oostenrijk was geland, had de wens te kennen gege ven om in Amerika te blyven. KEIZER HIROHITO GEÏNTERVIEWD Keizer Hirohito van Japan heeft in een interview met een correspondent van de Daily Graphic" verklaard, dat Japan zyn uiterste best doet, vryheid in een nieuwe democratie te bevorde ren. De keizer hoopte Engeland als voorbeeld voor het herstel van Japan te nemen en verklaarde zich overtuigd, dat generaal Mac Arthur en de Ameri kaanse bezettingstroepen omstandig heden hebben gesonapen, waaronder de democratie kan bestaan. Vrede en sta biliteit kunnen in het gebied van de Stille Oceaan worden geschapen door een krachtige overeenkomst tussen de betrokken landen, aldus Hirohito. Vol gens de correspondent scheen de kei zer in het byzonder gesteld te zyn op vriendschap met Australië. het diploma B. hogere eisen gesteld, dan voor het diploma A. Het B-diploma kan worden beschouwd als het alge meen vaardigheidsbewys. Het toekomstige diploma C is bedoeld voor de „specialisten" in het chauf feursvak o.a. de chauffeurs op de bui tenlandse routes. In de toekomst zal door het instellen en algemeen erkennen dezer diplo ma's grotere zekerheid voor werkne mers en werkgevers op het gebi?d van vakbekwaamheid van de leden van het ongeveer 80.000 man sterke corps der beroepschauffeurs bestaan. Opgemerkt dient, dat enkele bestaan de diploma's, zoals dat van de Centra le autobestuurders, gelyk gesteld zijn aan de nieuwe diploma's. Deze worden op vertoon van de reeds bestaande gel dige diploma's afgegeven. Het C-diplo- ma is gelijk gesteld aan het nieuwe zil veren examenstuk <B), hoewel de eisen voor het eerstgenoemde iets zwaarder zijn dan voor het laatste. De opleiding voor de diploma's zal steeds een jaar duren. In vele gevallen zal door dp werkgevers, die hun kost bare materieel aan de chauffeurs moe ten toevertrouwen, de opleiding worden betaald. Leraren M.O. wensen salarisverhoging BELEID HOOFDBESTUUR GOEDGEKEURD. Op de algemene vergadering van le raren by het M.O. te Enschedé ls breed voerig gesproken over de salariskwestie. Er waren in de vergadering twee stro mingen: de ene richting, voorgestaan door afgevaardigden uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, stelde krach tige actie voor, het hoofdbestuur daar entegen voelde meer voor georgani seerd overleg. Met 72 tegen 33 st. werd het beleid van het hoofdbestuur in deze goedgekeurd. De voorzitter, de heer W. de Lange uit Den Haag, zei dat de leraren van het M.O. evenveel recht hebben op verhoging als de leraren by het Nij- verheidsonderwys Het is noodzakelyk de funeste nivelleringspolltiek met- kracht te bestrijden. Voorts werd de aandacht gevestigd op „de zeer grote vertraging in de uitbetaling der „ont- knikkings 5 die reeds aan alle ambtenaren omstreeks de jaarwisseling werd uitgekeerd. Het tekort aan bevoegde leraren Is eer vergroot dan verkleind. Onvoldoen de salariëring is daarvan een der oor zaken. Uitstel conferentie Benelux-ministers Belga verneemt uit bevoegde bron dat de conferentie van de Benelux- ministers van Buitenlandse Zaken, die dezer dagen te Brussel zou worden ge houden, uitgesteld is tot de tweede helft van September. De besprekingen van de financiële Benelux-cmmJssie, die tydens de Bel gische regeringscrisis waren onderbro ken, zullen binnenkort hervat worden. Specialisten op het gebied van 't geld wezen van de drie landen nemen hier aan deel. DE „GROTE BEER" VRIJDAG NAAR INDONESIË. Het- troepenschip „Grote Beer" zal Vrijdag a s met aflossingsdetachemen ten van het KNIL de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit de haven van Amsterdam naar Indonesië vertrekken. FRANEKER 750 JAAR STAD. Feestelijkheden zyn ingezet De feestelykheden ter gelegenheid van het 750-jarige bestaan van Frane ker zyn gisteren begonnen met een of ficiële ontvangst op het stadhuis van de Commissaris der Koningin in Fries land, leden van Ged. Staten van Fries land, burgemeester uit omliggende ge meenten en enige hogere vliegerofficie ren o.a. majoor Flinterman, die met zyn eskader aan de feestelykheden zal medewerken. Op het bordes van het stadhuis werd door Sikko van Sjaerdema. „Potestaet van Friesland' aan de magistraat mede deling gedaan van het verlenen der stadsrechten aan Franeker. De edelen uit het gevolg van de Potestaet en enige honderden burgers in costuum stonden opgesteld voor het bordes. Na deze plechtigheid is de tentoon stelling van Handel en Nyverheid door de Commissaris mr H. P. Linthorst Ho- man geopend. Hierna werd de tentoon stelling bezooht- van de Federatie van Friese Studentenverenigingen, inge richt in de oude studenten kroeg ,.De bocht van Guné. welke iets laat zien van het academische leven in de oude academiestad Franeker. Ten slotte werd de markt bezocht, die geheel in 17e eeuwse stijl is opge bouwd; de verkopers droegen histori sche costuums. Hans Kindier in Amerika overleden WERELDBEROEMD CELLIST EN DIRIGENT. Te Watch Hill (Rhode Island) is gis termiddag in zijn woning de beroemde cellist en dirigent Hans Kindier overle den Kindier, die 56 jaar oud was, is ziek geworden na een tournée. die hy de afgelopen Junimaand door Europa maakte. Kindier werd te Rotterdam gebo ren. waar hij zyn muzikale opleiding ontving. In 1914 kwam hil naar de Ver, Staten en werd solo-cellist bij h^t or kest van Philadelphia. In 1931 richtte hy het Nationale Symphonie-orkest van Washington op. Hij maakte verschillende wereldtour- nées met het PhllharmonischOrkest van New York en met andere beroem de orkesten. Nederland krijgt minder Marshall-dollars De leiding van de organisatie voor Europese economische samenwerking heeft een programma opgesteld voor de verdeling van de Marshall-hulp voor 1949/50. Volgens dit programma zou Nederland 309 millioen dollar of 160,6 millioen dollar minder krijgen. Ongeëvenaard in kwaliieii laag in prijs!! pU\ t\or% STRATOCRUISER BOVEN ONS LAND Plaats voor 100 passagiers. De bewoners van Amsterdam, Den Haag. Rotterdam en Utrecht zullen Zon dag tussen 3 en 5 uur een ongewoon groot vliegtuig op betrekkelyk geringe hoogte boven hun steden zien cirkelen. Ht is een Boeing Stratocruiser, die voor het eerst in ons land zyn opwachting komt maken. Tweemaal zal het toe stel, de Great Britain van de American Overseas Airlines, van Schiphol uit langs de kust vliegen tot Scheveningen, om daarna over te gaan tot het brengen van een groet aan de vier genoemde steden. Deze nieuwe verschyning in het Ne derlandse luchtverkeersgebled heeft een lengte van ruim 33 meter en een vleu gelbreedte van 43 meter. Het toestel kan ruim 100 passagiers vervoeren en voert In zyn vier tanks 31.500 liter benzine mee. Nico van der Linden dirigeert in Apollo-Hal tSpeciale berichtgeving). Naar wy vernemen heeft de hoofd stad thans zyn tweede grote orkest gekregen: het „Amsterdams Philhar monisch Orkest", dat reeds aan het einde van deze week zyn eerste con cert zal geven, onder leiding van de stichter, de bekende dirigent Nico van der Linden. Het ligt in de bedoeling van de organisatoren en de dirigent om goede klassieke muziek tot de massa te brengen en zy zullen daar toe in de „Apollo-Hal" concerteren, die is voorzien van een speciaal po dium en, in verband met de accous- tiek, van zware gordijnen. De Apollo-hal „in concertvorm" zal plaats bieden aan 6000 concertbezoe kers. Het Amsterdams Philharmonisch Or kest is samengesteld uit overwegend jongere musici, die echter allen het conservatorium met goed gevolg door lopen hebben. Velen hunner konden bij de bestaande Nederlandse orkesten, wegens gebrek aan vacatures, geen plaats krijgen en stonden voor de keus; amusementsmusici te worden of werk loos te blijven. Voor deze veelal uitne mende musici is de vorming van het Amsterdams Philharmonisch Orkest een uitkomst. Maar ook is het een uitkomst voor de talloze oratorium-verenigingen in ons land, die, op enkele uitzonderin gen na. wegens gebrek aan samenwer- WATUU&AZIJN.OP. Z'N.BESTi (Adv.) NATHAN KATZ OVERLEDEN. Op een reis tussen Bazel en Züridh is Maandag plotseling, ten gevolge van een hartaanval overleden de stidliter van het Wereldkunst-antiquariaat, de heer Nathan Katz, aldus verneemt „Het Vrye Volk". De heer Katz, wiens kunsthandel in Dieren grote internationale bekendheid genoot, verliet in de oorlog 'ons land en vestigde zich metterwoon in Bazel. Waar blijven onze millioenen. 14 NIET BIJ MILITAIR GEZAG VERREKEND. De Algemene Rekenkamer heeft een aanvulling gegeven op de memorie van toelichting over de uitgaven en ont vangsten van het Militair Gezag die niet ten laste zyn gebracht van de Ryksbegrotlng. Daarin staat, dat ten slotte een bedrag van f. 14.588.993,20 onverrekend is gebleven. Dit niet onaardige bedrag is. gespeci ficeerd naar de onderscheidene depar tementen. als volgt: ministerie van Oor log 9.753.413,66 gulden, Wederopbouw en volkshuisvesting 1.224.818,65 gulden, Fi nanciën 928.137,71 gulden. Landbouw, vissery en voedselvoorziening 665.643,31 gulden, Onderwys, kunsten en weten schappen 642.623,82 gulden, Economi sche zaken 599.402,29, Verkeer en water staat 456.514,63, Sociale zaken 253.769,84 gulden. Justitie 58.106,40 gulden, Over zeese gebiedsdelen 4,750,90 gulden, ma rine 1.811,99 gulden. De pogingen om de ontbrekende ver antwoordingen op te sporen 'worden voortgezet. kig met orkesten een noodiydend be staan lijden. Het Amsterdams Philhar monisch Orkest bestaat uit 55 man, die geheel belangeloos en vol enthousiasme enige weken lang zich op elkaar „in speelden". Zij zullen thans uit de op brengst van hun eerste concerten (na een dag voorverkoop waren reeds 4000 plaatsen voor de Apollohal verkocht) hun eerste salaris ontvangen. Vooraanstaande Nederlandse solisten als Jo Vincent, Theo Olof. Henriëtte Bosmans. Geza Frid en Sam. Briel heb ben hun solistische medewerking toe gezegd. Het orkest dat in de nabiie toekomst nog iets uitgebreid zal worden, zal bo vendien tournée's buiten Amsterdam maken, waarvoor thans reeds onderhan delingen gaande zyn. Op 15 October zal In de Amsterdamse gemeenteraad over e?n subsidie-aanvrage van dit nieuwe orkest worden beslist. Handelsbesprekingen te Frankfort vlotten niet WEDERZIJDS VERSCHILLENDE BEZWAREN. De onderhandelingen over het han delsverdrag tussen West-Duitsland en Nederland te Frankfurt hebben een moeilyk verloop in verband met verschil van mening over de omvang van de Nederlandse groentenexport naar West- Duitsland. Nederland wenst in het economische jaar 1949—50 voor 21 millioen dollar groenten aan Duitsland te verkopen, doch van Duitse zyde wordt de invoer- behoefte slechts op de helft van dit be drag geraamd. Nederland zou er vooral naar streven in dit jaar ongeveer een evenwicht te bereiken in de wederzydse leveranties. West-Duitsland heeft op het gebied van de voedselsector vooral belang by de invoer van copra uit Indonesië. Voorts zou Nederland onvoldaan zyn over de geringe invoer van haringen uit ons land. De onderhandelingen zullen ver- moedelyk nog tot het einde van deze week duren. Voorts worden van Duitse zyde de door ons land gevraagde pry- zen voor vis, vee en vlees zeer hoog ge noemd. POSTERIJEN-CAVALCADE TE DEN HAAG. (Van onze Haagse redacteur). Onder de naam „Cavalcade" brengt het Museum der Posteryen aan de Zee straat in Den Haag een nieuwe ten toonstelling in de vorm van een bonte historische „optocht", welke de ont wikkeling van het oostbedryf weergeeft. Maquettes van de vroegste woningen der brievengaarders en van de modern ste postkantoren, de hedendaagse ap paratuur en de vroegere telefoon- en telegraaf-apparaten, oude diligences en de huidige spoorwegpostrijtuigen, dat alles is in natura of afbeelding te be wonderen. Zeer belangwekkend is de verzameling antieke stempels en post stukken. wo onbestelbare brieven uit het jaar 1692! Ook postzegelverzame laars vinden hier collecties, die een be zoek ten volle waard zyn. 10 Jaar tegen verrader geëist In Februari 1942 liet de bode van de Vereniging voor arbeiderslykverbran- ding te Haarlem, die een illegaal blad van (B? groep-Sneevliet verspreid de. en dat deed door het In het or gaan van die vereniging te vouwen, per ongeluk een van die blaadjes achter bij de 51-jarige winkelier G. Kreuning te Heemstede, die lid was van de N.S.B. K. ging met dat blaad je naar het Heerbankwartier van de W.A. in Haarlem, trof daar de hop man Hoogesteyn van de W.A. en de zaak kwam aan het rollen. D? bode van de vereniging werd ge arresteerd en na gruwelijk door de Duitsers te zUn mishandeld noemde hij een aantal namen. Daarna werden bijna alle leden vam de groep-Snee- vliet gearresteerd. H. Sneevliet, de bode. en zes anderen werden gefusil leerd, vier anderen werden naar concentratiekampen vervoerd en keer den niet terug. Gisteren behandelde het Amsterdam se Bijzondere gerechtshof de zaken te gen kreuning en Hoogesteyn. De ad vocaat-fiscaal zei In zyn requisitoir, dat de Duitsers juist toen dit verraad werd gepleegd ook al vla een andere verrader op het spoor van de groep- Sr.eevliet waren gekomen. Dit deed echter, zo zei hy. aan de ernst van Krounings zaak niets af. De eis luidde tegen Kreuning tien jaar met aftrek. In de zaak tegen Hoogesteyn, die al een paar jaar in het buitenland verbiyft, zei de advocaat-fiscaal. Hij is een der beruchtste figuren uit de DAAR WIST DE BILT NIETS VAN™. Zendvloed in de Kon. Schouwburg. (Van onze Haagse redacteur). Een hevige stortbui viel gisteren in het hartje van Den Haag. een bui, wel ke door het K.N.M.I. niet was verwacht en ook niet had kunnen worden voor zegd. De regen gutste nameiyk in de Kon. Schouwburg Door een defect in de technische in stallatie begon het blusapparaat te werken, en toneel, gordynen, decors, enz., waren dryfnat voordat men er in slaagde de zondvloed te stuiten. Resultaat: een avond zonder voor stelling. maar ook een bewys van de sproeicapaciteit der hulsbrandweer. NSB. in Haarlem geweest en heeft zich aan ernstige delicten schuldig gemaakt. Men zou verwachten, dat een dergeiyk individu als een zeer ernstige politieke delinquent in het Huis van bewaring zou zyn op gesloten. Het is anders gelopen. En dat komt, voor zover ik my kan herinneren, door het feit, dat er vlak na de oorlog over hem bijna niets bekend was. Bovendien is hij in de zomer van 1944 toegetreden tot de K.P. en ik neem aan, dat de illegaliteit toen niet de feiten wist, die wy nu weten. Na de oorlog was hy geïnterneerd maar hij werd door het Militair Gezag vry- gelaten en vertrok naar Zweden. De eis was 15 jaar gevangenisstraf. 22). Wat moest Panda nü beginnen? Het stalen dier, dat plotseling was be ginnen te bewegen, had zijn begaafde uitvinder nu al op de grond gegooid en stond rustig op diens bulk te trappelen, terwyi het de ijzeren neus ruw over het doorgroefde gelaat van Ernest Klapper wreef „Help' Help!" schreeuwde Klapper. „Haal die engerd weg!" Dat was natuuriyk gemakkelyker ge zegd dan gedaan, maar Panda besloot, dat hy ten minste Iets moest proberen en daarom klom hy nu maar bovenop het rijdier in het zadel, waar allerlei handles en knoppen om heen geplaatst waren. „Jammer", dacht hy, „dat ik nooit heb leren paardryden maar misschien zou je daar niet eens veel aan hebben op zo'n blikken dingwat moet ik doeneens kyken „Ik ga er aan!" kreet Ernest Klapper intussen. Daar werd Panda zó zenuw achtig van, 'dat hij maar op de eerste de beste knop drukte enja hoor! Het beest pam een kolossale sprong achteruit; een sprong, die Panda by na op de grond wierp. Met een dave rend gebonk van al zyn metalen onder delen hotste het dier door het laborato rium „Kyk toch uit!" schreeuwde Klapper, die onmiddellyk weer adem en moed ge vat had. „Voorzichtig! Hij is teer! Je maakt hem kapot!" KNAAPJE DRONK LYSOL. Zyn toestand is zorgwekkend. De 7-jarige Herman Barends uit de Veerstraat te Amsterdam-Zuid vond in het Olympisch Stadion een flesje, waar uit hy een slok nam Later bleek, dat het flesje lysol bevatte, dat gebruXct werd als ontsmettingsvloeistof voor de toiletten in het Stadion. Bij het Haar lemmermeerstationnetje zakte hy plot seling in elkaar en werd in zorgwek kende toestand in 't Wilhelmina-gast- huls opgenomen. Leden Centrale Plancommissie BENOEMD DOOR MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN. De minister van Econ. Zaken heeft de leden der Centrale Plancommissie benoemd, zy stoat onder voorzitter schap van de secretaris-generaal van het Ministerie van Econ. Zaken. Als leden zullen zitting nemen: lr S. Herweyer, inspecteur in alg. dienst by de directie van de Landbouw, vertegen woordiger van de Minister van Land bouw, Vissery en Voedselvoorziening, de economisch adviseur by het depart, van Verkeer en Waterstaat; het hoofd van de afd. Econ. adviezen van het Depart, van Wederopbouw en Volkshuis vesting; de plaatsvervangend secreta ris-generaal van het Depart, van Fi nanciën; de secretaris-generaal vianhet Depart, van Binnenl. Zaken; de chef directie van Econ. Zaken van het De- part. van Buitenl. Zaken; de raadadvi seur' voor Econ. Zaken van het Depart, van O. G de secretaris-generaal van het Depart, van Sociale Zalken; de di recteur van het Centraal Bureau voor de Statistiek; de regeringscommissaris voor het Europese Herstelprogramma; mr J. van Aartsen, secretaris van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers; prof dr A. H. M. Albregts. directeur- secretaris van het R.K Verbond van Werkgeversvakvereniging en algemeen secretaris van de Alg. Kath. Werkge versvereniging; K. de Boer, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond in Ne derland; P C. W. M. Bogaers, econo misch adviseur van de Ned. Kath. Ar beidersbeweging; J. G. van den Brink, voorzitter van de Ned. Kath. Metaalbe- werkersbond; mr. L. Broekhuysen, lid van het Verbond van Ned. Werkgevers; dr H. J. Frietema. directeur van de Nat Coöp. Raad; di M. W. Holtrop, presi dent van de Ned Bank N.V.. Ir D. de Iongh Wzn, bestuurder der Rotter damse Tramweg-my; prof. H. A Kaag, hoogleraar aan de Kath. Econ. Hoge school; prof. mr J. G Koopmans. hoog leraar aan de Ned. Econ. Hogeschool, prof. dr T. P. van der Kooy, hoogleraar aan de Vrye Universiteit; J. Lageveen, voorzitter van de Alg. Ned. Landarbei- dersbond; prof. dr F. L. van Muiswin kel, voorzitter van de Middenstands- raad; E. J, Muller, oud-directeur N, V Shell Nederland; H. Oosterhuis, voor zitter van het Ned. Verbond van Vak verenigingen; D. W. Ormel, secretaris van het Chr. Nat Vakverbond: T. J. Twijnstra, voorzitter van de hoofdgroep industrie. Sportsplinters Op Zondag a.s. worden op het land goed Te Werve te Ryswijk mixed floret- wedstryden gehouden. De voetbalploeg van de Nederland se Luchtstrydkrachten speelde gister avond te Nymegen tegen de Oostelijke eerste klasser Be Quiok en won met 3—1. Het gevecht tussen Woodcock en Lee Savold om de wereldzwaargewicht titel (Britse versie) is uitgesteld, daar Woodcock de gevolgen van een hem on langs overkomen auto-ongeval nog niet is te boven gekomen. Het zal nu in Mei 1950 georganiseerd worden. Morgenavond ryden de A-, B- C-klassers van de Swift Combinatie een trainlngswedstrijd over 25 k.m. KORFBAL D.A.W. VERSLAAT PERNIX COMB. Gistermiddag speelde DAW 1 in ver band met de feestelykheden te Rijns- burg. een wedstrijd tegen een Peralx Combinatie. De Rynsburgers wisten te- gen alle verwachtingen in met 4—1 te winnen. Deze uitslag moge geflatteerd zijn, de overwinning was echter alles zins verdiend. DAW. pakte de zaken direct na het begin flink aan en smaakte het ge noegen binnen 10 minuten de leiding te kunnen nemen. Kort daarop wist de thuisclub nogmaals te scoren. De Leid- se tegenstanders lieten zich evenwel niet uit het veld slaan en wisten hun achterstand te verkleinen tot 21. Voor de rust vonden de Rynaburgers nogmaals de korf. Ook in de tweede helft werd er door beide partyen hard gewerkt en al was Pernix meer in de aanval dan D.A.W., toch wisten Rijnsourgers de stand op te voeren tot 41. Hiermede kwam ook het einde van deze interessante en sportief speelde wedstrijd. Naar onze mening had een 4-3 stand de verhoudingen echter beter weerge geven. WIELRENNEN SWIFT-RENNERS SLOEGEN GOED FIGUUR. De renners van de Swlft Combinatie hebben in de Ronde van Noord-Hol land voor nieuwelingen een uitstekend figuur geslagen. Aan deze wedstrijd, die over een afstand van 126 km ging, werd door 135 renners deelgenomen, onder wie zeven Leidenaars. Halver wege de race had zioh een kopgroep gevormd van 35 man. waarin de Swift- leden G. Mokkenstorm. R. Wallet en H. de Vos behoorlyk hun partytjemee- bliezen. Vooral Mokkenstorm viel op door zyn vele koplopen. Helaas deed zich in de eindspurt te Zaandam een valparty voor, waarby o.m. H. de Vos, die op dat moment in zesde positie 1"" betrokken was. Het kostte hem i, goede plaats. R. Wallet werd twaalfde en G. Mokkenstorm eindigde op de 16e plaats. Ook G. Vermeulen reed de wed strijd uit. C. v. d. Poel, M. Laken en J. Thomassen moesten door machine pech opgeven. WATERPOLO. WEDSTRIJDEN IN DE ZIJL. Morgenavond worden in de zwemin richting De zyi de volgende wedstrijden gespeeld; LZCI—WZCI; LZC dames- WZC dames, HENGELSPORT. Vlseollege „Vlos" hield een hen- gelwedstryd te Nieuwe-Weterlng. Na 2- maal li uur vissen werd er 5358 gram aan de schaal gebracht De uitslag luidt: 1. (wisselbeker) C. Vermeer, 2. W, de Vos, 3. C. van Weeren, 4. J. Koster, 5 H. Tegelaar Sr. 6: P. v. Vliet Sr; 7. H. Tege laar Jr, 8. A. Kyk ln de Vegte; 9. A. Lei». 10. J. Petiet, 11 P. Kooreman. 12 K. Oi- ferman, 13. P. van Vliet Jr, 14. W. Tege laar, 15. D. v. Tongeren. VOOR DONDERDAG 1 SEPTEMBER Hilversum I (301 M.) KRO 7 00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek. 7.30. gram.muzlek; 7 45: morgengebed en Ikur- glsche kalender; 8.00: nieuws; 8.15: plu* de dag; 9 00: voor de vrouw; 9 05: muziek houdt fit; 9.40: muziek van Grleg: NCRV 10.00 hobokwartet; 10.15: morgendienst door ds J. Kok; 10.45: NCRV-kwarte KRO 11.00: de zonnebloem; 11.45: orgel muziek; 12.00: angelus; 12 03: Siemeu Jongsma, bas; 12 30: mededelingen; 12-w- Septet Johnny Ombach; 12.55: zonne wijzer; 1.00: nieuws; 1.20: de zevenklap per; 1.45: roeromme; NCRV 2.00: Luton meisjeskoor; 2 20: muizek van I. Alben». 2.40: even onder ons; 3 00: Omroeporkest, 4.00 bijbellezing; 4.45: muziek van Plerne, 5.00: radio jeugdjournaal; 530: NCK»- koor; 6.00: Leger des Hellskwartler; 6.M- land- en tuinbouw; 6.30: Ned. strijdkrach ten; 7.00: nieuws; 7.15: Nederlandse or ganlsten; 7.30: ver van moeders PaPP°;. 7.45: RVD antwoordt; 8.00: nieuws; B.w- proloog: 8.15: platenvarla; 9.00: met het buitenland; 9.20: gram.pl.; w»; tulnconcert; 10.15: de vaart der volken. 10.35 muziek van Bach; 10.45: avona overdenking; 11.00: nieuws: 11-15; o* roemde concerten; 11.5012.00; gram-P- Hilversum II (415 MAVRO 7 001 nieuws; 7.15: gram muziek; 7.50' (VPKU» dagopening; 8.00: nieuws. 8.16. ocllt5nn. varia; 8.55: van vrouw tot vrouw; werken van Bach: 9.30: waterstand®"; 9.35: soft and sweet; 10.00: morgenwijding 10.15: arbeidsvitaminen; 10.50: kleutert luister; 1100: de kwintetspelers; ne gram .pi.; 11.45: voordracht: 12.00- P®r' vous chante, 12.30: mededelingen; ï*-*?; in 't spionnetje; 12.38: orgelmuziek; lj; nieuws: 1.15: Avroleans; 2.00: uit de do-, sen van Indonesië: 2.15' sollstenconce» 3 00: klimop; 4.00 een uur met Goetne. 5 00- kaleldoscoop 5.30: gram.muzi": 5 40: Ronde Tafel Conferentie: 5.50: slaan op de tong-tong; 6.00: nieuws; o.ia sjiortpraatje; 6 30: Maria Zamora cn D" orkest: 6.50: lezing; 7.00: stafmuzlek 1 Assen; 7.25: nieuws; 7.30" Edinburgh ternatlonaal festival; 8 40: Monsieur Vlcomte duelleert, hoorspel; 9.05: suri naamse muziek; 9.25: Popularls; voordracht; 10.20: pianomuziek: Jjj-jg!: Skymasters: 11.00: nieuws; 11.15ï-w' Opera-concert. AGENDA woensdag: StadszaalTentoonstelling „De Mens 8® zyn Arbeid", 1.3011 uur nam. DONDERDAG. Stadszaal: Tentoonstelling „De Men» en zyn Arbeid". 10 u. voorin.11 u-

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2