Nederlandse delegatie teleurgesteld over „slaakt hel vuren" Strijd tussen Darul Islam en T. N.I: weerbericht Int. Transporfarbeidersbond zei anfi-communislische campagne in Na 10 Jaar! Toestand rond Solo, Semarang en en Surabaja ernstig Duizenden vluchtten in paniek uit Pagerbarang Nieuwe Sovjet-nota aan Belgrado Nog even uitstel boycot Panamese schepen Het noodlottige halssnoer 60s te Jaargang WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1949 00 No. 26783 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. w. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Morgen is het 10 jaar geleden, dat het Hitler-Duitsland met zijn machtige legers, die het met zo erote zorg had opgebouwd, Polen binnenviel, na een ultimatum, dat practisch voor ieder land onaanvaardbaar zou zijn geweest. Hitier wilde zijn oorlog om zijn plan nen te kunnen verwezenlijken. Twee dagen later had de Duitse in vasie in Polen in 18 dagen was deze beëindigd met de volledige ineenstor ting van de jonge Poolse staat ge leid tot de oorlog met Engeland en Frank rijk. die zou uitgroeien tot de grootste en verderfelijkste oorlog uit de gehele ge schiedenis, de z.g. totalitaire oorlog, die niemand spaarde. Een misdadig regiem rilde de wereld veroveren en haar be stieren. Gelukkig is deze ramp de wereld be spaard gebleven. Het op laag geweld, bedrog en holle phrases gebaseerde stel sel der Nazi's is ten slotte vernietigd, de Fiihrer meeslepend in zijn neder laag. die ten slotte door zelfmoord zich san'de aardse gerechtigheid onttrok. Maar de wereld zucht nog steeds on der de rampzalige gevolgen van deze onzinnige greep naar de macht, bloe dend uit duizenden wonden. Langzaam ls zij bezig zich te herstellen. Uiterst langzaam en telkens opnieuw bedreigd door nieuwe gevaren. Gevaren, die zelfs een derde wereld oorlog niet geheel buitensluiten, ook al ls de situatie momenteel in zoverre wel ïDigszins opgeklaard, dat voor een di rect grijpen naar de wapenen blijkbaar niet meer behoeft te worden gevreesd. Edoch, afgewend is het gevaar niet. want een andere dictatuur is gevolgd op die der Nazi's, een dictatuur, die vóór een niet gering deel dezelfde gevaren voor de wereld In zich bergt en in enkele opzichten misschien zelfs gevaarlijker mag worden genoemd. Laat ons hopen, dat de werkeiyk de mocratische landen het gevaar nog tij dig hebben waargenomen en het zulleh kunnen keren door eendrachtig samen gaan op elk terrein van het leven, ma terieel en geestelijk. Daarvoor mag geen enkele opoffering te groot worden ge- Echt. Anders: arme wereld.... Rond de R.T.C. Ver. Staten vroegen nog niet om Surabaja Onbrandbare kleding PROEVEN WORDEN GENOMEN. De Amerikaanse luchtmacht hield toot de eerste maal een demonstratie ïan onbrandbare kleding, waarmee men In staat was mensen te redden uit brandende vliegtuigen. De overall bestaat uit negentien ver killende lagen en weegt 25 pond. Reeds zes personen en enige brand- Teerlieden meldden zioh als vrijwilli gs om de kledij op de proef te stel len. Wanneer de resultaten bevredi gend zijn, zullen op alle vliegvelden cergelijke costuums neergehangen wor- cen en zullen eveneens de reddlngs- :kegen van de passagier-vliegdiensten mee uitgerust worden. Het materiaal was bestand tegen een kitte van tweeduizend graden. Voor 't geacht is een kleine glasplaat aange bracht, die met een goudoplossing is bestreken. Dit is om de infra rode stra in te breken. Het heeft eveneens tot [wolg, dat alleen van binnen uit door 'iet glas gekeken kan worden. (UP.). De Ver. Staten hebben tot dusver geen stappen ondernomen bij de Ne derlandse regering om een toekomstige marinebasis in Surabaja voor de Ame rikaanse marine te verkrijgen, aldus verneemt de speciale correspondent ter RTC van het A NP. In kringen van de Nederlandse delegatie Deze kwestie is In de Nederlandse delegatie nog niet ter sprake gekomen, omdat de delega tie van dit Amerikaanse verlangen niets meer weet, dan in persberichten hier over is gezegd. Over de vraag of de Nederlandse marine in Indonesië zal blijven, was men van mening, dat dit grotendeels zal afhangen van de Indonesische de legaties, die hieromtrent hun wensen naar voren zullen moeten brengen. Van Nederlandse zijde schijnt men geen bijzonder voordeel te zien in hand having van een Nederlandse vlootbasis In Indonesië na de overdracht van de souverelniteit. In de Nederlandse delegatie bestaat enige teleurstelling over de tot nu toe bereikte resultaten van de order tot staken van de vijandelijkheden. In verschillende gebieden is de ont wikkeling inderdaad hoopvol, doch in het bijzonder in Oost- en Midden- Java (voornamelijk rond Solo, Sema rang en Surabaja) is de toestand be paald ernstig. In deze gebieden voert het republikeinse leger een tactiek van penetratie uit, waartegen het Nederlandse leger niet kan optreden, vanwege het bevel om niet te vuren. De Republikeinse militairen verschij nen plotseling vanuit him schuil plaatsen in de desa's en door hun tegenwoordigheid alleen reeds inti mideren zij de bevolking. Voorts ver beteren de republikeinse troepen hun posities ten koste van die der Ne derlandse troepen. Gisteren is over dit probleem uitvoe rig gesproken met de Republikeinse militaire autoriteiten, die thans in Den Haag verblijven. Hierbij werd van Ne derlandse zyde gewezen op de schade lijke gevolgen van deze schendingen van het bestand op de Nederlandse pu blieke opinie en daardoor op de succes sen van de R.T.C. Van Republikeinse zijde noemde men de rapporten over de infiltraties onjuist en gaf men als ex plicatie, dat de Republikeinse troepen in genoemde gebieden reeds aanwezig waren ofschoon verborgen. Na de order tot staken van de vijandelijkhe den zijn zij uit hun schuilplaatsen te voorschijn gekomen, zodat zij niet handelen in strijd met de handleiding tot uitvoering van de order. Men is van Nederlandse zijde van mening, dat de situatie ernstige gevaren inhoudt.. De rol. die de Unci hierin speelt, ls nood- Bezittingen kort en klein geslagen Verleden week Vrijdag heeft 'n goed Wapende groep van de Darul Islam Tm naar schatting 200 man, het on derdistrict Pagerbarang (Balapu- iiug) ten Zuiden van Tegal aange zien, nadat eerst het aan te vallen gebied volledig werd omsingeld en door schoten van alle richtingen uit de bevolking in paniek was gebracht. P®e Darul Islam bende, die onder -ding stond van Amir Fatah, voorma- Luit.-Kol. van de TNI, thans com- ^indant van de D.I.. onder de naam Sjarif Hidajatullah, werd gevolgd honderden mannen, die gewapend Wen met bamboepieken en sabels, de pchte „tiga-daerah" methode van niet voor ons is, is tegen ons" ^passende. öe aanval was gericht tegen de zich w dit onderdistrict bevindende TNI ^voorts tegen een ieder, die met de samenwerkte en die de 17e Aug. 'tetelijk heeft gevierd. geleidelijk wat koeler. Bilt verwacht tot morgenavond .^est zwaar bewolkt met morgen atselijk enige regen. Zwakke tot •use langs de kust nu en dan vrü y wind tussen Zuid-Oost en --fl-West. Tamelijk warme nacht. ysen overdag aanvankelijk ongeveer rit temr*vatiiur als vandaag, la- in M Westen van het land echter *Mer. I SEPTEMBER. w1 °P; 5 50 uur; onder: 19.29 uur. j-^an op: 17.06 uur; onder: 23.27 uur «ojwater te Katwijk te 9.35 en 22.17 Doodty). tununcr bestaat nit vier pagina's. Huizen, meubels en andere bezittin gen van de bevolking werden kort en klein geslagen, waardoor de bevolking in paniekstemming voor deze vanda- listen wegvluchtte. Tijdens het geivecht tegen de T.N.I. sneuvelden 3 man van de T.N.I. en 5 man van de DJ., terwijl er verder een desaman werd gedood en velen (ook vrouwen) werden mishandeld en ont voerd. De avond hierop werd in de desa Dja- tirokeh een massale bijeenkomst ge houden, waarbij duizenden mensen aanwezig waren. Aan de aanwezigen werd bekend gemaakt, dat de D.I. de strijd zou aanbinden tegen de T.N.I. en zijn handlangers of helpers als wraak tegen de door de T.NI. begane wreedheden. Daarentegen zouden KL politie, K.N.IJj.. BJB. en alle andere „Recomba-overheids dienaren" met rust gelaten worden. Zaterdag werd Pagerbarang weer aangevallen en Zondag nogmaals. Deze laatste aanval heeft de tegen stand van de T.N.L totaal gebroken, zodat thans de D.I. heer en meester is in Pagerbarang. Duizenden mensen, mannen, vrouwen en kinderen hebben in haast en pa niek hun huizen verlaten en zoeken thans hun toevlucht in Balapulang. Het B.B., dat handen te kort komt om hulp te verlenen, heeft Sociale Zaken ingeschakeld, die terstond 1 ton rijst en 2 kwintaal gedroogde vis naar Balapulang zond. 500 goed gewapende D.I.-mannen zouden zich in het onderdistrict Pager barang bevinden. De aanvallen zouden zijn ondersteund door troepen D.I. uit West-Java. Het ligt in de kennelijke bedoeling van de D.I. om de diverse plaatsen stormenderhand met de hulp van de opgezweepte massa een voor een te veroveren waartoe de aanval op Pagerbarang als een proefneming werd beschouwd. In Wonosobo heeft de politie een be ruchte bende rampokkers, toen deze van een rampokpartij terugkeerden, aangevallen. De leider en zijn handlan ger werden neergeschoten. zakelijkerwijze een van matiging, aldus Nederlandse delegatiekringen, die hier aan toevoegen, dat de vertegenwoordi gers van de Unci in de locale gemengde commissies (waarvan er helaas nog slechts vijf zijn ingesteld, ofschoon er 13 waren geprojecteerd) zeer behoed zaam te werk gaan uit de overweging, dat al te sterke nadruk hunnerzijds op de schendingen van het bestand zou kunnen leiden tot consequenties, die door niemand worden verlangd. Een ander belangrijk punt. dat op dit ogenblik in kringen van de Nederlandse delegatie de aandacht heeft, ls de kwestie van het ..horen" der vertegen woordigers van de minderheden en der z.g. „waardevolle belangen" In dit verband staat de Nederlandse delegatie beslist op het standpunt, dat deze vertegenwoordigers niet alleen ge legenheid moet worden gegeven de ver gaderingen der conferentie bij te wo nen, maar ook in staat moeten worden gesteld hun stem te doen horen. TECHNISCHE COMMISSIE VOORLOPIGE GRONDWET. De delegaties van BFO en Republiek hebben thans de technische commis sie tot opstelling van de voorlopige grondwet voor Indonesië benoemd. Het ligt in de bedoeling, dat de com missie in haar werkzaamheden gelijke tred Z3i houden met de resultaten, die cp de R.T.C. worden bereikt. Bepaalde punten, waarover de conferentie over eenstemming bereikt en die in de voor lopige grondwet moeten worden opge nomen, zullen das eerst na bereikte overeenstemming in de technische vorm van grondwetsartikelen worden gegoten. Vice-admiraal Kist opvolger van vice-admiraal Pinke als commandant zeemacht ln het oosten. Bij K-J3. is Schout bij Nacht F. J. Kist, eertijds plaatsvervangend chef van de Marinestaf, met ingang van morgen tijdelijk bevorderd tot vice-ad miraal. Vice-admiraal Kist is tevens aangewezen om vice-admiraal A. S. Pinke op te volgen als Commandant Zeemacht in het Oosten en zal morgen met de „Willem Ruys" naar Indonesië vertrekken. Zoals bekend werd hfj als plaatsver vangend ohef van de Marinestaf opge volgd door commandeur A. de Booy. sultan hamid ii zal breda bezoeken. Sultan Hamid II is voornemens dezer dagen de Kon. Mil. Academie te Breda te bezoeken, waar hij zijn officiersop leiding ontving. De werkzaamheden aan het Noorse vlaggeschip „Oslofjord", dat in April van dit jaar van stapel liep, zijn reeds zo ver gevorderd, dat men gegronde hoop heeft omstreed midden October een proefvaart te kunnen maken. De ..Oslofjord", waarop de schoor steen en masten al zijn aangebracht. Toon zeer vijandig Maandag heeft de Sovjet-Unie Joe- go-Slavië een nieuwe nota doen toeko men. die in soherpe bewoordingen is gesteld De Sovjet-Unie verklaart hierin, dat zij haar steun aan de Joegoslavische territoriale aanspraken op Oostenrijk intrekt wegens de onderhandelingen van maarschalk Tito met het Westen. De Sovjet-Unie beschuldigt het re giem van Tito van verraad der eigen nationale rechten. „Door een daad van lafheid en verraad verloor Joego slavië Karinthië", aldus de nota. (Sloweens Karinthië is de Oosten rijkse grensprovincie, waar Tito tijdens de besprekingen over het Oostenrijks vredesverdrag aanspraak opmaakte). „De Joegoslavische regering heeft het kamp der democratie verlaten en de bevolking der Sovjet-Unie houdt niet van deserteurs, zy veracht hen. Er be staan verschillende soorten deserteurs. De Joegoslavische regering behoort tot de categorie van openlijke deser teurs met voorbedachten rade, die niet aarzelen om op hun desertie tc pochen ten einde blijkbaar hier voor deel uit te halen. In deze omstandig heden zal de Joegoslavische regering begrijpen, dat zij niet op beleefdheid of zelfs op eerbied van de Sovjet-re gering kan rekenen". Belgrado heeft van zijn aanspraken op Karinthië afgezien „in een geheime overeenkomst met de Britse regering die twee jaar geleden gesloten werd", aldus de beschuldiging van Moskou. Maarschalk Tito's nota van 20 Augus tus. waarin werd gezegd: „het is aan de gehele wereld bekend, dat de Joego slavische regering haar strijd voor de hereniging met Sloweens Karinthië nooit heeft opgegeven", was dus geheel onwaar, aldus deze Sovjet-nota. Om ..agressieve imperialistische kringen" in Engeland. Amerika en Frankrijk wel gevallig te zijn, had Joego-Slavië „ge handeld als een vijand van de Sovjet- Unie" Onder deze omstandigheden ..kan de Sovjet-regering niet langer de territoriale eisen van Joego-Slavië ver dedigen". Volgens de nota heeft de Sovjet-Unie Oostenrijk's onafhankelijkheid gesteund tegen de bedreiging van een Brits plan. Oostenrijk, Hongarije en een deel van Zuid-Duitsland in een Donau-monar- chie te verenigen. Er bestaat ook een Op het congres van de International Transportworkers Federation to Rot terdam zijn gisteren vijf resoluties aangenomen. In de eerste, handelende over communistische activiteit, wordt gezegd dat volgens rapporten van vertegenwoordigers der i.T.W.F., er een uitge sproken terugkeer van ondermijnende activiteit van de zijde van communis tische en crypto-communistische organisaties te constateren is over do gehele wereld. Deze activiteit is gericht op het verstarren van de han del en het tegengaan van de economische opbouw. Communisten trachten de controle te krijgen over verschillende organisaties, zogenaamd om de belangen van de arbeiders tc dienen, doch in feite om deze organisaties dienstbaar tc maken aan de belangen van de buitenlandse politiek der Sov jet-Unie. De vergadering veroordeelt deze sub versieve machinaties als strijdig met de materiële en morele belangen van de vrijwillig georganiseerde werkers en van de gemeenschap en als bedoeld om de pogingen om de goede verstandhou ding tussen de volkeren te bevorderen, te ondermijnen. Ook sociale vooruit gang en het veilig stellen van de we reldvrede worden hierdoor bedreigd. De resolutie dringt er verder bij het uitvoerend comité van de ITWF op aan stappen te nemen tot het voeren van een anti-communistische cam pagne en pleit voor het verlenen van steun aan hen die de strijd voor vrije organisatie voeren in landen waar totalitaire principes gelden. Een tweede resolutie heeft betrek king op het vormen van een „Dockers and Seamen's Department" in 't com munistische wereld vakverbond. Het uit voerend comité wordt verzocht te over wegen of de statuten van de ITWF uitgebreid kunnen worden met een be paling waarbij het mogelijk is een vak verbond, dat handelt tegen de princi pes en belangen van de ITWF, uit te sluiten van het lidmaatschap, tot de volgende halfjaarlijkse vergadering. De derde resolutie heeft betrekking op de Canadese zeeliedenkwestie. Hier in wordt nog eens onderstreept, dat op de conferentie te Genève op 14 Juni j.l. werd uitgesproken, dat de Canadese zeeliedenstaking van politieke aard was en strijdig met de houding van de ITWF ten aanzien van Europa's her stel. De vierde resolutie betreft de inter nationale maritieme arbeicLsconventies, aangenomen in Juni 1946 te Seattle. Rapporten wijzen uit, dat ratificatie hiervan in de verschillende landen nog weinig voortgang maakt. Als laatste resolutie nam de vergade ring die aan betreffende de eventuele boycot van Panamese schepen. De boycot van Panamese schepen wordt, omdat daarom ls verzocht, nog even uitgesteld in afwachting van de voorgestelde onderhandelingen. Dit geschiedt op voorwaarde dat de Panamese regering haar verzekering gestand aoet, dat vooraanstaande Pa namese reders eventuele verdere onderhandelingen met vertegenwoordi gers van de zeelieden garandeert. Tenslotte moeten de oesprekingen die onder auspiciën van de Panamese re gering zullen worden gehouden officieel worden geboekstaafd en gepubliceerd. mm stakingen in finland mislukken. De arbeiders van de werkplaatsen der staatsspoorwegen, waar de commu nisten veel invloed hebben, werken nog. doch hebben loonsverhoging „binnen twee weken" geëist. Het algemeen vak verbond heeft alle stakende afdelingen order gegeven het werk voor morgen te hervatten op straffe van uitgestoten te worden. In twintig van de drie-en- tw*intig havens van Finland wordt thans gewerkt^ ofschoon in sommige op beperkte schaal. De winkels hebben volop voedselvoorraad en het verkeer verloopt weer normaa). regenmaken! In de streek van Bordeaux zijn op nieuw proeven gedaan, om kunstmatige regen te verwekken. Gebruik makend van de aanwezig heid van cumulus-nirrobuus-wolken heeft een vliegtuig boven Bouscat kool zure sneeuw uitgestrooid. De operatie slaagde volkomen en te Bordeaux viel overvloedige regen. An dere proeven, boven gemeenten in de omstreken van Bordeaux, slaagden eveneens. De ogen van de kanonmers van het rine zullen binnenkort danig op de proef worden gesteld door de gedra gingen van de als schietschijf funge rende Martin KDM-1, een draadloos bestuurd straalvliegtuig, dat met een snelheid, welke bijna gelijk is aan die van het geluid, door de lucht raast. Tot dusver vormden de met geringer snelheid vliegende, draadloos bestuurde gevechtsvliegtuigen het „levend" doel wit bij de training van de luchtdoel- artilleristen der Amerikaanse Marine. De Nationale Militaire Stichting en de Glenn L. Martin Co. hebben bekend gemaakt, dat de productie van een verbeterde uitgave van de als schiet schijf dienende, zich met hoge snel heid voortbewegende vliegtuigen met terugwijkende vleugels, die draadloos bestuurd worden, ter hand genomen wordt. Geen langzaam bewegende „zittende eenden", zcals de schietschijven ge noemd worden, meer in de toekomst. De Martin KDM 1 uitgerust met straalmotor, beweegt zich op topsnel heid door het heelal. EEN NIEUW IDEOLOGISCH PROCES OP KOMST. Een boek van Renaud de Jouvenel is aanleiding geworden tot een proces dat in de herfst te Parijs gevoerd zal wor den en dat ongetwijfeld zekere weer klank zal hebben. De Jouvenel. die in zijn boek de stal breekt over de regimes in de landen van Oost-Europa van vóór 't tot stand komen van de volksdemocratieën, is voor de rechtbank gedaagd op verzoek van Kupi, ondervoorzitter van het on langs opgerichte Albanese „nationale comité", Constantinesco, journalist, Diano, gewezen Italiaans gevolmach tigd minister te Moskou, en Dimitrof, gewezen Bulgaars gezant en voorzitter van het „comité der Bulgaren In bal lingschap". Als vertegenwoordigers van de eisers zullen optreden Izard en Lehman, de gewezen verdedigers van Kravchenko, de schrijver van: „Ik verkoos de vrij heid". „reactionnair plan" van nationalisti sche kringen in sommige Slavische sta ten, waaronder Joego-Slavië, om Oostenrijk onder de nabuurstaten te verdelen, aldus de nota. Deze twee omstandigheden brachten maarschalk Stalin er toe in Mei 1945 een brief te schrijven aan de Oostenrijkse kanselier Karl Renner, waarin hij hulp bij het handhaven van de onafhankelijkheid, integretitelt en het welzijn van Oosten rijk beloofde. Maar dit betekende niet, dat de Sovjet-Unie de grenzen van Oostenrijk garandeerde. „Dat is een uitvinding en leugen van de Joego slavische regering". De Integriteit van een staat en de stabiliteit van zijn grenzen zijn twee geheel verschillende kwesties, aldus de nota. „Alleen mensen, die het laatste contact met het marxisme hebben ver loren. kunnen deze twee zakon verwar ren en aan elkaar gelijk stellen" In de nota wordt verklaard, dat het beginsel van zelfbestemmingsrecht der naties van toepassing moet zijn op alle naties, ook die als zodanig verdwenen zijn. Juist op grond hiervan had de Sovjet-regering het plan voor de vor ming van een Donau-monarchie en voor de verdeling van Oostenrijk ver worpen, aldus de nota. Er heerst te Belgrado een rustige stemming, al maakt men zich wel enigszins bezorgd in verband met be trouwbaar geachte berichten, volgens welke ln Zuid-Hongarije Sovjet-Russi sche troepen zouden worden samenge trokken. In deze berichten was sprake van een gehele divisie en van gedeelten van twee divisies gevechtswagens, die zich in het Kechskemet-gebied zouden bevinden. 40 K.M. van d'e grens. Ook vliegtuigen zouden daarbij zyn. Gister avond deden te Belgrado geruchten de ronde over nieuwe Sovjet-Russische •.roepenversterkingen. De mogelijkheid, dat deze troepenbe wegingen voorbereidingen zouden kun nen zijn voor een eventuele aanval op Joegoslavië, werd door diplomatieke waarnemers te Belgrado niet geheel uitgesloten geacht. Daar echter niet gepoogd is de troe pen-concentraties in Zuid-Hongarijé geheim te houden, ach1 men het waar schijnlijker dat ze bedoeld zijn als een nieuwe manoeuvre ln de zenuwen oorlog tegen Joego-Slavië. terwijl een neven-bedoeling vermoedelijk is de Westerse landen te suggereren dat het niet. raadzaam is de regering-Tito eco nomische hulp te verlenen, daar dit een slechte geldbelegging zou zijn Andere waarnemers te Belgrado bren gen de troeoen-bewegingen in verband met benarde bJnr>en'.and««» gebeurte nissen ln Hongarije In dit verband wo**dt t/p^Pid dat d° voormalige Hon gaarse minister van Buitenlandse Za ken. Laslo Rajk, in de loop van de volgende maand te Boedapest, op be schuldiging van hoogverraad, terecht zal staan. De regeringsvorming in West-Duitsland Nog voordat dr Adenauer een Wesi- Duitse federatieve regering gevormd heeft en zijn programma heeft ont vouwd, is hy scherp onder vuur geno men door de sociaal-democratische op positie en moet hy de gevaren van een groeiende argwaan in een deel van zijn eigen party, de chrlstelyk-democrati- sche unie, onder de ogen zien. Dr Schumacher heeft de lijnen uit gestippeld van zyn oppositionele poli tiek. zy bevatten wel ls waar niet veel nieuws, doch waarnemers schonken by- zondere aandacht aan de wyze, waarop de sociaal-democratische party de na druk legt op eisen, die tot de leden der vakbonden moeten spreken. Schumachers eisen zyn samengevat in 16 punten en komen neer op een hernieuwde veroordeling der vrye eco nomie, die z.i. moet uitlopen op een ruïnering der Duitse arbeidskracht. In het socialistische program komen wen sen voor, die sedert Jaar en dag in vak bondskringen levensocialisering der basis-industrie, medezeggenschap van arbeiders in bedrijven en inschakeling der vakbonden in het economische be leid. Ook enkele politieke eisen staan op het program als beperking der gealli eerde contróle, wyziglng van het Ruhr- statuut, behoud van het Saargebied etc. Schumacher heeft voorts in zyn pro gram onverbloemd laten doorscheme ren, dat hij de katholieke clerus be schouwt als de voornaamste tegenstan der in zyn stryd tegen de christeiyke party. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIMIIIIIIIIIII Morgen een nieuw feuilleton: Majoor Jim Foraker zou nooit in zoveel moeliykheden zijn geraakt als hy niet in strijd met de poli- tie-voorschriften had gehandeld. Men spreekt soms van liefde op het eerste gezicht en dat moet bij hem wel het geval zijn ge weest toen hy het ontzielde lichaam vond van een meisje. De situatie werd voor Jim Foraker oog ernstiger, toen bleek dat z\J een halssnoer droeg, dat hij zelf indertyd had vervaardigd. De auteur Gordon McDonell neeft om deze gegevens een boeiend en belangwekkend ver haal geschreven, dat wy gaarne ter lezing aanbevelen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUllUIUnilllllllllllllllllllllllllllHIIU

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1