Informele contacten ter R T C duren voort President Trnman over economische wereldproblemen weerbericht Amerikaanse notities 88ste Jaargang DINSDAG 30 AUGUSTUS 1949 00 No. 26782 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Komt Sjahrir naar ons land? De werkzaamheden ter R.T.C. op de eerste dag der nieuwe week beston den hoofdzakelijk uit informele con tacten tussen de delegatieleden on derling en agendabesprekingen tus sen de voorzitters der verschillende commissies. Zo hebben de drie voorzitters van de fandeel-economische commissie gis termorgen vergaderd; besloten vanmid- c'ag de commissie bijeen te roepen. Van Indonesische zijde stelt men zich Toor vandaag in de commissievergade ring algemene beschouwingen te hou den over het terrein van werkzaamhe den en hierbij de resultaten van de in- yr-Indonesische conferentie tot basis ei uitgangspunt te nemen. Men hoopt j'idan ook te komen tot opstelling van ;en voorlopig agenda en een indeling is sabcommissies. Gisteren heeft ook een aantal leden Tan de sectie der BFO vergaderd. Ook ;ond nog een bijeenkomst plaats van de vooraanstaande leden van de Repu- fcükeinse sectie met de leidende figu ren uit de sectie der BFO. Gesproken is over de nadere uitwerking, van de staatkundige beginselen, neergelegd in k resultaten van de inter-Indonesi- sche conferentie, met name over de cpstelling van een voorlopige constitu tie, die hierin werd aangekondigd. HET REPUBLIKEINSE KABINET. In kring-en van de BFO, zowel als in het Republikeinse milieu hoort men algemeen de naam van Sukarno als de toekomstige president van de R.I.S. Als eerste minister wordt Moh. Hatta genoemd en als minister van Binnenlandse Zaken Anak Agung Gde Agung. De Sultan van Pontia- nak zou de portefeuille van Defensie toegewezen krijgen, ofschoon anderen spreken over de Sultan van Djokja Sultan Hamid als commandant van het Federale leger. Voorts noem de men in Republikeinse kringen Sjahrir algemeen als minister van Buitenlandse Zaken. Het is niet uitgesloten, dat Sjahrir k een bepaald stadium van de bespre ngen naar ons land zal komen en tan adviers zal dienen over de presi- t;n>aanwijzing. De werkzaamheden der staatkundige commissie zijn nog niet vastgesteld. MILITAIRE COMMISSIE. De militaire commissie, welke door de aankomst van de Republikeinse mi litaire deskundigen thans volledig kan vergaderen, heeft nog geen datum van bijeenkomst vastgesteld. Men hoopt hierin vandaag te slagen, wanneer een informele bijeenkomst zal plaats heb ben tussen een aantal leidende figu ren uit de verschillende secties der mi litaire commissie. Hierbij zullen o.m. aanwezig zijn van Nederland: Fockema Andreae, Moorman, Thompson; van Republikeinse zijde: Leimena, Simatu- pang en van de zijde der BFO Sultan Hamid en Sugondo. DE KWESTIE NEDERLANDS— NIEUW-GUINEA. De president van Oost-Indonesië Su- kawati heeft te kennen gegeven te ver wachten dat Oost-Indonesië. na afloop der R.T.C.het gezag over Ned. Nieuw- Guinea zal uitoefenen. Een groep intellectuelen uit Nieuw- Guinea, die onder leiding staat van de invloedrijke Indonesische Nederlander Johan Ariks, heeft een petitie inge diend bij Koningin Juliana, waarin er op wordt aangedrongen dat Ned.- Nieuw-Guinea een onafhankelijke staat zal worden, die reohtstreeks onder de Nederlandse kroon staat. Vandaag vertrekt een delegatie naar Den Haag, wier leden die politieke ele menten van Nieuw-Guinea vertegen woordigen, die wensen dat er 'n krach tige band zal blijven bestaan tussen de Nederlandse kroon en Ned.-Nieuw- Guinea. HATTA VOORLOPIG NIET OP REIS. De woordvoerder van de Republikeinse delegatie ter R.T.C. heeft met de mees te klem de berichten tegengesproken, die zeggen, dat Hatta binnenkort naar Engeland of naar de Ver. Staten zal reizen. Hatta is in de eerste plaats voor de R.T.C. in Den Haag en denkt er niet over buitenlandse uitnodigingen aanvaarden, zolang de zaken hier niet geregeld zijn," aldus de woord voerder. Abdul Malik, die voorzitter is van de BFO-sectie in de culturele commissie, deelde mede, dat hij van mening was, dat Indonesië vertegenwoordigd moet worden in de a.s. vergadering van de Unesco in Parijs. Indonesiërs zouden z.i. kunnen worden opgenomen als leden of als waarnemers in de Neder landse delegatie. H.KH. Prinses Wilhelmina, die mor gen Haar 69ste verjaardag hoopt te vieren. Zuid-Slavië vraagt lening Joego-Slavië heeft de Amerikaanse export-importbank thans officieel om een lening verzocht. Dit is het eerste rechtstreekse verzoek om financiële hulp van Tito sedert zijn breuk met Moskou, bijna 15 maanden geleden. Naar gemeld wordt, steunt de minis ter van Buitenlandse Zaken, Acheson, het Joegoslavisch verzoek. De lening moet Tito helpen de economische „blok kade" te overwinnen, die door Rusland en zijn satellieten is opgelegd. Ambtenaren verklaren, dat Joego-Sla- vlë ongeveer 25 millioen dollar wenst voor de aankoop van Amerikaanse ma chinerieën en uitrusting voor de iood-, koper- en zinkmijnen. 24 UUR GRENZEN OPEN. Bof voor Oost-Duitsers. Voor de eerste maal sinds de afloop van de oorlog was de grens tussen de Britse en de Scvjetrussische bezet tingszones gedurende vier en twintig uur geopend. Dit vond in het afgelo pen weekeinde plaats te Lübeck, waar over de grens tussen het door de Brit ten bezette Sleeswük-Holstein en het in de Sovjetrussisc-he zone liggende Mecklenburg loopt. Later werd de af sluiting hersteld. Blijkbaar heeft een aflossing plaats gehad. Een stroom van bezoekers heeft tij dens het afgelopen weekeinde de Brits- Sovjetrussische zonegrens overschreden. Door enkelen van hen werd, als een symbolische handeling, de tolboom in RotJhenhausen, waar vroeger de grens kon worden overschreden, verbrand, waarbij om het vuur werd gedanst. Duitse mannen en vrouwen uit de Sovjetrussische bezettingszone werden door hun landgenoten in de Britse zone uitgenodigd op feestmaaltijden, terwijl kinderen die weer naar Oost-Duitsland terug gingen, grote voedselpakketten van boeren ten geschenke kregen. NOODLOTTIGE BRAND TE PARIJS. Gisteren is een luxueus ingerichte bridge club naast het Astoria hotel in de Parijse Champs Elysees wijk gele gen, uitgebrand. Drie personen kwa men om het leven. Het vijf verdiepin gen bevattende gebouw werd praclisch volledig een prooi der vlammen. De manager van de club de eigenaar en zijn dochter kwanten in de vlammen om. Twee andere vrouwen slaagden er in om via een raamkozijn naar een naburig gebouw te ontsnappen. (UP.). Polen niet communistisch MAAR ONDER DE RUSSISCHE LAARS. Generaal Anders, de commandant van het Poolse leger in ballingschap, zei dat slechts „bruut geweld" Rusland zal kun nen dwingen tot een terugtocht uit Po len en uit de andere Oost-Europese landen die. het thans beheerst. .Rusland heeft alleen respect voor bruut geweld", zei gen. Anders op een persconferentie ter gelegenheid van de 10e verjaardag van de Duitse inval in Polen op 1 September 1939. „Rusland zal Polen en de andere Oost-Europese landen die nu achter het IJzeren Gordijn liggen pas verlaten na machtsvertoon van de Westelijke mo gendheden". meende hij. „Het Atlantisch pact heeft tot dus verre een dergelijk machtsvertoon nog niet opgeleverd, maar ik hoop dat het nog eens zover zal komen", zei hij. Het pact had Rusland nog in het geheel geen halt toegeroepen, vond hij. Generaal Anders, die zelf maanden lang in een Russisch concentratiekamp heeft gezeten eer hij werd vrijgelaten om het Poolse leger te vormen, dat la ter met de geallieerden in Afrika', Ita lië en West-Europa heeft gevochten, zei dat verzet in Polen vrijwel uitge sloten was. Hij zei dat het merendeel van de leidende figuren der Poolse emigranten huiverig zijn voor het uit lokken van verzet onder de Poolse be volking, omdat een dergelijke actie slechts het voorwendsel voor nieuwe vervolgingen zou opleveren. „Een opstand zou slechts verspilling van bloed en energie betekenen en geen effect sprteren", zei hij. „Wie zou hel pen indisn de Polen in opstand zouden komen?" „Zolang het Moskouse regime stand houdt is een opstand tegen de Poolse regering onmogelijk, maar de regering zal zeker worden weggevaagd binnen 24 uur nadat de Russen het land zullen hebben verlaten", zei hij. (U.P.), De regeringsvorming in West-Duitsland SOCIALISTEN IN OPPOSITIE. In Duitse politieke kringen neemt men thans aan, dat de laatste hinder nissen voor de vorming van een Duitse bondsregering op basis van een coali tie tussen christendemocraten, libera len, centrum en Duitse partij overwon nen zijn. Steunende op deze partijen zal bondskanselier dr Adenauer kunnen rekenen op 218 van de 402 stemmen in de federatieve bondsdag. Het hoofd punt van het programma zal worden gevormd door de voortzetting der hui dige economische politiek. Daarnaast zullen sociale voorzieningen, vluchte lingenhulp en woningbouw op de voor grond worden geplaatst. De pogingen van christelijke vak bondleiders om te trachten alsnog de vorming van een bredere coalitie, die ook de sociaaldemocraten zou inslui ten, mogelijk te maken, hebben defini tief gefaald. Aan de bedoelingen van de z.g. lin kervleugel van de christen-democraten is overigens tegemoet gekomen, door dat aan Jakob Kaiser een plaats in de nieuwe regering zal worden toegewezen als minister voor het vluchtelingen vraagstuk. Voorts wordt aangenomen, dat dr Adenauer zal trachten ook als minister van Arbeid een vakbondleider te benoemen. In politieke kringen wordt ook opge merkt, dat een parlementaire opposi tie, gedragen door de sociaal-demccra- ten. wenselijker is dan een oppositie van neo-nazi's en communisten, die over zou blijven bij het vormen van een grote coalitie. De sociaaldemocra tische partij heeft zich reeds op deze oppositie ingesteld en dr Schumacher en zijn partijleiders hebben de richt lijnen opgesteld voor wat zij noemen een „zeer duidelijke oppositie". Uit socialistische partijkringen verluidt evenwel, dat deze richtlijnen geen ver rassingen bevatten en vrij matig zuilen zijn. Niet terug naar isolationisme Bij de te Philadelphia gehouden jaar lijkse bijeenkomst van het American Legion heeft president Truman gespro ken over economische wereldvraagstuk ken. Hij zeide o.m. dat de Ver. Staten de komende financiële betrekkingen te Washington met Engeland en Canada zouden besohouwen als besprekingen onder vrienden over vraagstukken, wel ke allen aangaan. De president noemde vier basisvoorwaarden voor het oplossen van de huidige economische wereld moeilijkheden, 21J. 1. Een gezonde economie en een zich uitbreidende wereldeconomie zijn van essentieel belang voor wereldvrede; 2. Gezonde en voorspoedige betrek kingen tussen de naties berusten op de ruil van goederen en diensten op een zakelijke basis; 3. De vrije landenmoeten onophou delijk streven naar het doel van weder zijdse concessies en naar samenwerking; 4. De democratische landen moeten zich niet bemoeien met elkanders bin nenlandse politiek. Kort na de oorlog, aldus Truman, bleek, dat het economische leven der wereld ernstiger verstoord was dan men had verwacht. Nieuwe moeilijkheden op de weg naar herstel ontstonden door de agressieve buitenlandse politiek van de Sovjet- Unie, waardoor ongerustheid en vrees ontstond, welke het herstel belemmer den. Hij zeide, dat op basis van de vier door hem genoemde punten de vrije Truman's wapenprogram Amerikaanse senaatscommissies buitenlandse zaken en voor de pldsrachten hebben met 11 tegen 9 aimen het voorstel aanvaard, dat 155 -noen dollar van het wapenprogram 3 president Truman kan worden ge- voor leverantie van gereedschap- sn grondstoffen ten behoeve van de ipenindustrieën in de landen van het •ttusche Pact. (Hierdoor zou voor millioen wapens kunnen worden ge- -aakt). commissies bepaalden voorts dat -D gelden zouden worden gebruikt voor «bouw van nieuwe wapenfabrieken west-Europa; 2. de bestrijding van ,/rten van het onderhoud van fa- «en of uitrusting en 3. betaling van --;e diensten in fabrieken dan aie ^technische deskundigen uit de Ver. Bij de Oost Rivier te New York ver rijst een imposant gebouw. Het is het secretariaatsgebouw van de Verenigde Naties. Het wordt 39 verdiepingen hoog. Arbeiders werken op het ogenblik aan .de 26ste verdieping. Rechts achter de V.N. wolkenkrabber verheft zio'n het gebouw van Chrysler, links het Efnpiie Stale Building. PLAATSELIJK ENIGE REGEN. Bilt verwacht tot morgenavond: er net algemeen veel bewolking Plaatselijk enige regen of motre- voornamelijk in de Noordelijke B vao het land. Zwakke, later ma- ,en langs de kust nu en dan vrij j?''lp wind tussen Zuid- en Zuid- Vt Ir> het binnenland vannacht iets koud Overigens weinig veran- 3 van temperatuur. - luP?emaakt te 10 uur). 31 AUGUSTUS. op: a49 uur; onder: 19.31 uur. op: 15.58 uur; onder; 22.34 125' 5j^Jater te Katwijk te 8.19 en "timmer bestaat uit zes pagina's. Staking in Finland gaat voort Gisteren hebben zich bijna 1.500 me taal-arbeiders van de op een na groot ste Finse havenplaats, Turku, gevoegd bij de door de communisten tegen de loonpolitiek der sociaal-democratische regering gerichte staking. Velen zijn werkzaam in fabrieken, die voor her stelbetaling aan de Sovjet-Unie werken. Harki, hoofd van het Finse herstelbe talingsbureau, noemde de staking „een duidelijke schending van het vredesver drag", daar Finland in het verdrag niet ontheven werd van door de Sovjet-Unie opgelegde boeten wegens vertraagde af leveringen, veroorzaakt door stakingen. De vakvereniging der metaalarbeiders, die onder sociaal-democratische leiding staat, heeft de staking veroordeeld. In een oproep tot de stakers verkla ren Harki en andere vakverenigings functionarissen, dat Finland in de ko mende zes maanden ter waarde van 12 millioen dollar metalen producten als herstelbetaling aan de Sovjet-Unie moet leveren. Boeten moesten betaald worden over de gehele levering, ook al was de aflevering van slechts een gering deel vertraagd. In/Helsinki was een installatie voor het fabriceren van montage-woningen gereed voor aflevering met uitzondering van een aantal buizen, die de metaal arbeiders weigerden te monteren. Hier door werd de aflevering opgehouden. De Vulcan-werven to Turku, die traw lers voor de Sovjet-Unie bouwen, zijn ook zwaar door de staking getroffen. De regeringsfabrieken te Pori, waar de sociaal-democraten in de meerder heid zijn, werken normaal door. (Speciale correspondentie). EEN HUIS VOOR 50 CENT. Mynheer en mevrouw Birnbaum te New York hebben bekend gemaakt dat zij bereid zijn een nieuw huis (zes ka mers). compleet gemeubileerd en een waarde vertegenwoordigende van vijf tienduizend dollar, op staande voet voor 50 cent te verkopen. Aan dit wat on gebruikelijke aanbod is de voorwaarde verbonden dat zij na de verkoop van alle lasten af zijn, welke voor hen met het bezit van het huis gepaard zijn gegaan. De 30-jarige student Alfred Birnbaum en zyn vrouw, Edna, zijn een ogenblik buiten zichzelve van vreugde geweest toen zij drie weken geleden berioht kregen dat zij in een soort loterij', verbonden aan een pro- paganda-actie ten behoeve van Israël, als prijs een gemeubileerd huis hadden gewonnen waarvan de waarde, met het bijbehorende meubilair, op 15.000 dollar moest worden gesteld. Maar reeds die zelfde dag begonnen ook de zorgen. Want de woning is er een van het pre-fabricated type, die tijdelijk ergens is opgetrokken tegen een vergoeding van 50 dollar per dag, ingaande op de zesde dag na de eigendomsoverdracht. Edna en Alfred hebben niet zoveel geld dat zij die vijftig dollar kunnen op brengen. Zij weten geen geschikte plaats waar zij de woning opnieuw zouden kunnen laten optrexken en zij hebben bovendien geen mogelijkheden om de daaraan verbonden kosten te betalen. Een bekende onderneming heeft aangebeden voor het transport te zorgen. Zij wil daarbij echter het huis geheel intact laten. Maar in de eerste plaats is voor een dergelijk ver voer de toestemming van een einde loze reeks van aut-.ice ..:i. elke dag langer kost weer vijftig dol lar). Doch daarenboven moet dat transport toch ook neg altijd achttien honderd dollar kosten. Omdat - als dat alles voor elkaar zou kunnen komen de Birn'oaums niet de minste kans zien om de be lasting te voldoen, die met een der gelijke, plotseling verkregen rijkdom nu eenmaal gepaard gaat, hebben zij be kend gemaakt dat het huis met alle lusten en vooral met alle lasten, direct voor 50 cent (de prijs van het lot) kan worden overgenomen 41 MILLIOEN AUTO'S. Een officiële telling heeft uitgemaakt dat er momenteel meer dan 41 millioen geregistreerde auto's in de Ver. Staten zijn. Tien millioen hiervan werden in geschreven in de periode '45'48 en dat was de grootste sprong in de ge schiedenis van de auto-industrie. Tus sen '20 en '25 groeide het aantal in schrijvingen van een totaal van 10 tot 20 millioen, maar er waren daarna veertien jaren nodig om een totaal van 30 millioen te bereiken. BOBBY WALTHOUR. Een der allergrootsten uit de wereld van de wielrennerij, Bobby Walthour, is ernstig ziek. De nu 71-jarige Wal thour is voor de wielersport geweest wat Babe Ruth later in Amerika werd voor baseball. In 1904 alleen vestigde hij 26 nieuwe wielerrecords. Een val in 1929 gedurende een Europese tour was oorzaak van het breken van zijn reoh- tersleutelbeen voor de 29ste keer. Het betekende het einde van zijn glorieuze loopbaan als wielrenner. DE „BLINDE". Te New York is een jongeman aan gehouden. die reeds geruime tijd door detectives „geschaduwd" werd. Beecher Beth Macleod droeg altijd een grote denkere bril en was in het bezit van een doktersattest, verklarende dat hij blind was. De 20-jarige Macleod be vond zich dagelijks op straat en deed met zijn bedelarij geen slechte zaken. Na wegens wangedrag uit de marine- dienst te zijn ontslagen, was hij er niet in geslaagd een behoorlijke be trekking te vinden. Sinds begin Januari was hij daarom gaan bedelen als „blin de" en hij bevond er zich wel bij Met zijn vrouw bewoonde hij een aardige flat op Brooklyn. Hij verdiende min stens drie dollar per uur en had zich bereids een auto aangeschaft om „naar zijn werk" te rijden.... naties der wereld hun doel konden be reiken van een gezonde zich uitbreiden de wereldeconomie. Dc president waarschuwde de Ame rikanen er tegen niet terug te vallen in het economisch isolationisme en verklaarde, dat alle pogingen in het werk moeten worden gesteld om even als in het eigen land ook in andere landen meer handel, marktultbreiding en economische ontwikkeling tot stand te brengen. Zonder buitenlandse handel, aldus Truman, zouden vele Amerikaanse in dustrieën er minder goed voor Staan en zou het moeilijk en misschien zelfs on mogelijk zijn voor de Ver. Staten om de atomische energie te ontwikkelen. De Amerikaanse welvaart zou ernstig scha de oplopen indien de uitvoer van Ame rikaanse producten werd afgesneden. Als plannen op korte en lange termijn ter overwinning van de economische moeilijkheden noemde hij: 1. Voortzetting van het Europese her stelprogramma, ten einde in de eerst komende drie jaar in dringende behoef ten te voorzien; 2. Aanmoediging van Amerikaanse bedrijven om in stijgende omvang pro ductieve investering in het buitenland te verrichten; 3. Hulp voor de bevolking in nog niet- economisch ontwikkelde gebieden ter uitbreiding van de productie door mo derne industriële en landbouwmethodes; 4. Aanmoediging van nauwere regio nale banden tussen de landen ter ver laging van handelsbarrières en verho ging der productie. Ten slotte verklaarde Truman, dat de V. S. de politiek van onderhandeling over handelsovereenkomsten op wederkerig heidsbasis moeten voortzetten ter ver mindering van de internationale han delsbelemmeringen en hun aankopen in het buitenland moeten vergroten om de wereldhaïidelsbalans in evenwicht te brengen. Verdere versobering in Engeland INSTRUCTIE VOOR WASHINGTON. Het Britse kabinet heeft zijn goed keuring gehecht aan een vijftienduizend woorden tellend complex van instruc ties voor de aanstaande financiële be sprekingen te Washington. Als gevolg hiervan zullen de Britten een nog gro tere soberheid moeten gaan betrachten Het voornemen om de aankopen uit het dollargebied verder te beperken, de voedselrantsoenering te verscherpen en de productie en de export op te voeren, betekent dat er in Engeland harder ge werkt zal moeten worden, zo werd hier aan toegevoegd. Petroleumimporten moeten worden verlaagd, evenals de steenkoolconsumptie en er zullen nieu we pogingen gedaan moeten worden om de productie en de doelmatigheid van de fabrieken te vergroten, opdat de prij zen der Britse goederen op de wereld markt dalen. Bronnen uit de naaste omgeving van de regering verklaarden dat de voor stellen, die van sir Stafford Cripps af komstig zijn, ruimte laten voor een be spreking over devaluatie van het pond wanneer de Verenigde Staten en Cana da deze kwestie te berde willen bren gen. Het standpunt der Britse regering is echter, dat devaluatie slechts in over weging kan worden genomen wanneer hier zekere concessies tegenoverstaan en de zaak op zichzelf niet als een maat regel op korte termijn zal dienen. Deze bronnen constateren dat de in- st:uclies geen onmiddellijke leningen of hulp verlangen. De Britse voorstellen over de betwiste verdeling van de Mars hallhulp zullen ook voortaan via Parijs en niet via Washington behandeld wor den, zo verklaarden zij. (UP.). Duitse politie uit Sovjetzóne naar het Westen gevlucht Vijf leden van de Duitse politie in de Sovjet-zone zijn naar de Amerikaan se zone uitgeweken om te ontkomen aan recrutering voor militaire dienst bij de communistische guerillastrljd- krachten in Griekenland, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse mi litaire bestuur meegedeeld. De vijf vluchtelingen hadden de Amerikaanse autoriteiten verteld, dat 18 k 20 van hun collega's van plan waren ook te vluchten. De politiemannen waren in uniform en in het bezit van legerge weren en pistolen met munitie. Zij wa ren tussen 18 en 25 jaar oud. Zij verklaarden nog dat de bezet- tingsautoriteiten in Oost-Duitsland be zig zijn op grote schaal recruten in te lijven voor de strijd in Griekenland. De bedoeling is alle ongehuwde Duitse politie-mannen beneden de leeftijd van 25 jaar naar het Griekse strijdtoneel te zenden. Er worden met behulp van de ingelijfden geregelde militaire eenhe den gevormd, die met de guerilla-strijd krachten in Griekenland moeten sa menwerken. De uiteindelijke beslissing omtrent de vraag of de uit Oost-Duitsland naar Beieren gevluchte Duitse politie-man nen aldaar mogen blijven, berust bij ecu geheel uit Duitsers samengestelde zuiveringscommisie. De 91-jarige koning Gustaai van Zweden verblijft op het ogenblik met vacantie op het Oeland-eiland, bij de Zuid-Oost kust van Zweden. De krasse vorst met zijn 3 jaar oude achter-kleinzoon Carl Gustaai. „WAAROM GOETHE, WAAROM NIET SHAW?" De secretaris van de vereniging de Engelse Goethe-iestival-vereniging, Wil helm Unger. vertelde aan Shaw 'n in- vulformulier te hebben toegezonden om hem lid en begunstiger van deze vereniging te maken. Unger zei, het formulier terug te hebben gekregen, waarbij de gedrukte slagzin: „Alle Engelse intellectuelen moeten zioh scharen om Goethe's na gedachtenis en werken", met rood pot lood was onderstreept. Daaronder was geschreven: „Waarom Goethe, waarom niet Shaw?" Maar Shaw trad toch tot de vereniging toe, zo zeide Unger. INSECTEN BELEMMEREN TREINVERKEER. Een invasie van op aardappelplanten levende insecten, zgn. „Dorias", heeft ernstige vertraging in het spoorwegver keer tussen Milaan en Como ten gevolge gehad en was er zelfs oorzaak van dat het treinverkeer tussen beide plaatsen vrfiwel stil heeft gelegen. De Insecten zetten zich bij hopen vast op de rails. Op sommige plaatsen waren de rails zelfs bedekt met een vijf centi meter dikke laag insecten. De wielen van locomotieven en wagons slipten over de doodgedrukte beestjes en 'op sommige plaatsen bestond zelfs gevaar voor ontsporing. (U.P.). NIEUWE WAARSCHUWING IN TSJECHO-SLOWAKIJE. De communistische president van Tsjecho-Slowakije zeide tijdens een re devoering die hij te Svolen ter gelegen heid van de vijfde verjaardag van de Slowaakse opstand uitsprak, dat de Katholieke Kerk-hiërarchie de anti communistische strijd in Tsjecho-Slo wakije voerde achter het rookgordijn der religie. Hij waarschuwde dat de regering niet zou aarzelen om iedere poging tot om ver werpen van de regering met kracht neer te slaan zoals dat in Februari ge beurd was. Gottwald zeide: „We zullen niemand toestaan onze republiek te ondermijnen. We weten hoe we een einde moeten ma ken aan de reactie! Eerder op de dag had Gottwald een eindeloze militaire parade afgenomen, men Invoer uit Zwitserland wordt verminderd Tussen Nederland en Zwitserland is een handelsaccoord geparafeerd, dat onder bepaalde voorwaarden zal gelden voor de periode 1 October 1949 tot 1 October 1950. Dit accoord zal nog geratificeerd moeten worden door de Nederlandse en de Zwitserse regering. Eerst daarna zullen bijzonderheden bekend gemaakt kunnen worden. Reeds thans moet er op worden ge wezen. dat tengevolge van de om standigheid dat de opbrengsten in hel goederen-, diensten- en kapitaal verkeer het afgelopen jaar beneden de verwachtingen zijn gebleven. Een vermindering van de invoer uit Zwit serland zal he( komende verdragsjaar niet te vermijden z\jn_

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1