LAAT UW MOND VERZORGEN! a Ned. Herv. kerkeraadsleden op het voetbalveld AMERIKAANS PLASTIC KUNSTGEBIT EENVAGE HERINNERING DE MEESTER-UITYINDER DE MENS EN ZIJN ARBEID De predikanien Geursen en Spruyt verwisselden de „houten broek" voor de voetbalbroek De Perponclierstraat 107 DEN HAAG - Telefoon 392090 Schot uit politie-revolver trof Rijnsburger in het hart Verwarde affaire leidde tof dood van lid reserve politie Laatste berichten Beurs van Amsterdam MAANDAG, 29 AUGUSTUS Aantal bezoekers nadert de 10.000 Hoewel 'de zomerse temperatuur wei nig tót"' teritoonstellingsbezoek animeer de, heeft de expositie „De Mens" en Zijn Arbeid" Zaterdag toch niet over gebrek aan belangstelling te klagen ge had. Zowel overdag als des avonds heerste in de diverse zalen een gezel-, llge drukte, welke een rustige beschou- Dokter A. Seret 70 jaar Dokter A, Seret. Een der meest bekende Leldse huis artsen, dokter A. Seret, bereikt a.s. Woensdag de „leeftijd der sterken". Geboren te Tiel op 31 Augustus 1879, werd de jonge Seret Leidenaar toen hij zich als student in de medicijnen aan de Universiteit alhier liet inschrijven en hij is sindsdien Leidenaar gebleven. En wel: in hart en nieren! Na zijn bevordering tot arts in 1904 was hij korte tijd wetfkzaam als as sistent bij de hoogleraren Van Leersum en Korteweg om zich al spoedig daarna te vestigen als huisarts. Als mens en als medicus welke fi guren bij hem niet te scheiden zijn heeft dokter Seret zich in 'al die jaren een zeer groot aantal1 vrienden verwor ven waartoe'in de-eerste plaats- zijn patiënten en oud-patiënten behoren. Want niet alleen dat dezen een diep geworteld vertrouwen stellen in zijn be kwaamheden als-„geneesheer" in de let-' terlijke betekenis van aat woord, maar zijn hartelijk medeleven in tijden van voor- en tegenspoed, welke elk gezin kent en ondervindt, heeft gemaakt, dat velen hem in de jarenlange omgang zijn gaan beschouwen 'als een oprecht en waar huisvriend. „De heer Serët zo hebben wij het jaren geleden een van z'n collegae ho ren zeggen is het prototype van de goede huisarts; hij zegt nooit te veel, maar altijd juist genoeg. Hij heeft het razend druk, maar geeft z'n patiënten de indruk, ■- dat hij over' een zee van'tijd beschikt, waardoor zijn be zoeken altijd kalmerend en -rustgevend werken". Naast zyn praktijk en zijn werkzaam heden als huisdokter van- het, Diacones- senhuls, heeft dokter Seret. in vroeger jaren ook op sociaal-medisch terrein tal van functies waargenomen: voor zitter van de Leidse Huisartsenvereni ging, secretaris van de plaatselijke af deling der Mij. tot. bevordering der Ge neeskunst, voorzitter van de afd. Leiden van de Ned. Bond voor.Particuliere Zie kenverpleging, lid van de examencom missie voor verpleegsters .enz. Vele van deze functies heeft hij in de latere jaren aan jongeren overgedragen, maar zjjn belangstelling voor al deze za ken is nog onverflauwd. Moge hij nog vele jaren veler huis vriend blijven! wing nochtans volkomen mogelijk maakte. Onder de bezoekers mérkten wij andérmaal c?p jhr en mevrouw Van Kinschot en wethouder Van Sc'naik. die zich na hun eerste officiële bezoek omtrent verschillende détails nader wensten te oriënteren. Als gevolg van de zeer. regelmatige toeloop ging onze voorspelling, dat het Vrijdagavond be reikte aantal bezoekers 24 uur later verdubbeld zou zijn, nagenoeg in ver vulling. Hun aantal benadert inder daad de 10.000! Een tiental bezoekers kwam Zater dagavond in aanmerking voor een der waardevolle geschenken, welke iedere dag worden uitgeloofd. Toch blijft onzerzijds de -indruk be staan, dat velen zich tot dusverre af zijdig hielden uit vrees door een over grote belangstelling niet in de "gelegen heid te zijn tot een rustige observatie. Deze vrees is tot yu toe zelfs op de spitsuren volmaakt ongegrond geble ken, doch zij wint aan waarschijnlijk heid naarmate meerderen hun bezoek tot een der laatste dagen uitstellen. Want gehoord de enthousiaste getuige nissen van vrijwel alle bezoekete, kè,n het haast niet anders of de publieke interesse zal in de loop van deze week tot grote hoogte stijgen. Wij wezen er reeds eerder op, dat deze tentoonstelling zulks ten volle verdient. Niet alleen en stellig niet in de eerste plaats om het algemene maatschappelijke belang dat zij wil dienen, maar bovenal door haar at tractieve opzet, haar overzichtelijke in deling en de unieke gelegenheid welke zij biedt om nader met het. ambacht kennis te maken, c.q. die kennis te verdiepen. Van allen, die instemmen met het doel dezer expositie, en wie doet datniet? mag als minimum- bijdrage tot haar welslagen een per-, soonlijk bezoek worden verwacht. Zoals duizenden bezoekers spbntaan getuigden: men zal er dankbaar voor zjjn dit advies te hebben opgevolgd! Jeugdelftal moest met 1-0 het onderspit delven Kerkeraadsleden der Ned. Herv. Gemeente te dezer stede, die in on derlinge discussies rond de kerke- raadstafel reeds vele malen voor „hete vuren" stonden, hadden Za terdagmiddag op het voetbalterrein aan de Zoeterwoudse Singel voor een ogenblik hun waardigheid afge legd en het voetbalshirt aangetrok ken. En zo kon het gebeuren, dat de predikanten Geursen en Spruyt deze middag hun „houten broek" (preek stoel) voor de voetbalbroek hadden verwisseld. Koster Sira van de töe- terskerk, die nauw met het kerke- raadsleven is betrokken, was deze middag eveneens van de partij en zorgde voor een technisch(l) par tijtje voetbal. Als tegenpartij was een jeugdelftal geformeerd uit leden van de Mondaccor- deonclub .Kunst en Genot", opgesteld. Doel van deze vriendschappelijke ont moeting was Leiden, of liever K. en G., aan een tamboer- en pijpercorps te hel pen. Reeds geruime tijd geleden waren enkele personen met dit doel een geld- 'actie begonnen. En deze middag zouden aan kerkeraad- en jeugdelftal wat geld „bij elkander trappen". DE WEDSTRIJD. Met. medewerking van het K.N.M.I. te De Bilt kwamen tegen halfdrie de eer ste bezoekers al aan. In de kleedhokjes werden de spelers getraind en voetbal shirts gepast. Een ouderling veitdaarde met enige angst in zijn stem, dat de laatste door hem gespeelde wedstrijd reeds 17 jaar geleden was! Van een an dere speler stonden vrouw en volwassen kinderen op de tribune, vol verwachting hoe Pa voor zijn club. zou strijden. Toen de ongeveer 1000 bezoekers (waaronder we de vele dames zeker niet willen vergeten) op de tribunes of op het gras gezeten waren, kwamen de elftal len in het veld. Het elftal van de Kerkeraad was als volgt samengesteld: Doel: wethouder D. v. d. Kwaak. Backs: J. Kwestroo en P. Guley. Half linie: ds P. W. Spruyt, Chr Ra- meau en K. Mokkenstorm. Voor: J. Sira, koster van de Pieters kerk, ds M. W. J. Geursen, J. Kleer, D. Marck en L. v. d. Stoel. Reserves waren dr A. Th. v. Leeuwen en A. van Egmond. De voorzitter van de Keiteeraad, ds D. J. Vossers. had reeds in de kleedkamer „zijn team" moed ingesproken en ook de aanwezigheid van de scriba, ds J. de Wit deed de ietwat nerveuze veteranen kennelijk goed. Het K. en G-elftal keek zeer geïnte resseerd naar het „omvangrijke" elftal en een speler zei onomwonden, dat de „de oudjes wel zou laten lopen." Dat is ook gebeurd en zelfs de scheidsrechter, A. v. d. Velden, kreeg het soms behoor lijk warm. Op het veld verzamelde ds Vossers de elftallen om zich heen en sprak beide toe. Hij hoopte een sportieve wedstrijd te zien en zo'mogelijk een gelijke stand 1—1 of 12—12! Nadat K. en G. de toss gewonnen had en de zon tegen koos, trapte ds Vossers de bal met een flinke trap af. Het spel was begonnen. Reeds dadelijk nam het Kerkeraads- elftal de leiding en de 50-jarige voor speler Kleer rende verwoed met de bal naar het Jongensdoel. Herhaaldelijk ont stonden gevaarlijke momenten voor dat doel en telkens kreeg de jeugdige kee per Piet Kluivers een applausje van het enthousiaste publiek. Koster J. Sira'had werkelijke te weinig dopjes onder zijn voetbalschoenen, want vele keren kon hij het grastapijt van zeer dichtbij bekijken. Bijzonder mede lijdend was de tribune niet. óók niet toen ds Spruyt vergeefs de bal trachtte weg te koppen. Daar ds Geursen leider geweest was in een L.C.K.V.-kamp en de meeste kampeerders hun leider kwamen toejuichen, klonk herhaaldeliik de yell: „G-e-u-r-s-e-n" over het veld hetgeen wel invloed had op de prestaties. Na ongeveer 30 min. spelen kwam de rust met stand 00. Opgefrist door een flesje limonade, betraden de spelers voor de tweede maal het veld. Aanvoerder D. v, d. Kwaak had blijk baar zijn mannen goed geïnstrueerd, want in hoog tempo vloog de bal over het veld heen en weer. De K, en G.- jongens gooiden er ook een schepje op, zodat voor het wethouderslatwerk eni ge duels ontstonden, die de keeper be nauwde ogenblikken bezorgden. Plotse ling kreeg L. v. d. Stoel de bal te pak ken en na enig samenspel, schoot J. Kleer met vervaarlijke snelheid de bal op het K. en G.-doel. Snerpend klonk de fluit van de scheidsrechter, luid ge juich op de tribune en het kerkeraads- elfta! danste van plezier Stand 10. Dadelijk na „de bal middenuit" waag den de K. en G.'ers een kans, doch óf de backs óf het creluk was hun tegen. Maar herhaaldelijk kwam de aanval terug en uit een voorzet van Ton Maaskant kon een schot, op het doel gelost worden. D, v d. Kwaak stomote het ledèr terug, wéér een schot. Van alle kanten kwamen de spelers toelo pen en, uit het benen-gewirwa" vloog de bil t>us<?en de istten door. net in. Zcu dat de gelijkmaker ziin? Dcch de scheidsrechter zwaaide afwerend: dit rio,elrunt kon ni°t eeteld worden. Alzo bleef de stand 1—0, waarmee het einde kwam. Trots op deze sportieve overwinning' stapten de heren het veld af en ston den een ogenblik later onder de douche. „Dat moeten we meer doen" was de mening van de veteranen. Het mode- ramen van de kerkeraad kwam per soonlijk de spelers gelukwensen De organisatoren van deze w-^trtld waren over het spel, de behoorlijke op komst, de finantiële resultaten èn het enthousiasme van het publiek zeer te- Wanneer U 's morgens Uw slechte tanden bij ons laat trekken, plaatsen wij nog dezelfde dag eèn MUURVAST IN DE MOND. Volledige garantie. Trekken desgewenst in Evipanslaap. Behandeling door Tandartsen. Spreekuur van 9 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds. FEUILLETON 50) door NATALIE SHIP MAN En toen hoorde hij heel in de verte de fluit van de trein en al zijn angst, loste slch op in een machtige golf van liefde en geluk en daaronder als een kille On derstroom de vrees, dat zü er niet 'zijn ZOU.... Maar zij was er. Zij kwam naar hem tce, slank en mooi in het grijze pakje, dat zij gedragen had op de dag, dat hij met haar de stad uit gewandeld was over de rivier. Zü 'zag hem eerst niet, v-ant zij keek naar beneden, in haar yeurs zoekend. Teen lie,p zü door, vrü snel lopend en met een kleine tas in °e hand. Eerst ging hij' op haar af, niaar bleef staan en wachtte. Plotse- "n? hief zühet hoofd op en zag hem hü dacht, dat hü nog nóóit in ziin 'oven zo iets gezien had 'als de uitdruk- 5E? va--n vreugde, die haar gezichtje ''ereelderde. Het benam hem büna de adem; het deed hem zioh zo bewogen «n nederig voelen, dat hü büna niet o*ren kon- Hij ging naar haar 'toe, toen stond hü voor haar. Zy liet naar tas vallen en hü nam haar beide banden in de züne. 7 zei zy en haar diepe blik hield 7 zijne vast en scheen hem geheel te omvatten. Jim, hoe wist je dit? Alden Z8i óees: Ik weet het altyd, .7 Ik... Zü"trachtte'te lachen, maar PW.jtimg werden haar heldere ogen joor tranen verduisterd. Ik kan nu 0'h praten, zei zü- Laten we daar nog f'fn mee wachten na* JerKi SinSen zy naar beneden aar óe wagen en stapten te 7 Ontbijten?, vroeg hy, schudde het hoofd. - Niet tenzü jü liet wilt. 7. Neen. Hij reecj de stad ^0Qr de heldere jsheid van de morgen, een nslotte zette tiij de wagen stop op (W malle zijweg, die tussen de wilgen mz naar de rivier leidde. Hü waohtte Ijgend, voelend hoe hevig zyn hart t6in Tenslofcte wendde zij zich tot jTT zei zy, ik ben erg onaardig (j'7-.je geweest. Al die weken al j--w ilia, dat Jij zo ongelooflü'k vriende- J voor mij was. Ik zal je nooit kun- Len zeggen nu ^aei uit, Let. lieveling, ^faaii meet. Ik kan het nu, om- ^i.alles anders' is. vJ wendde haar ogen af en keek toen weer aan met die heldere use blik, die hü' altyd gekend had aarvan hü zoveel hield. Het was buitengewoon vriendelijk van je, zoals je me met mijn moeder geholpen hebt. Als ik het je toen had kunnen vertellen maar ik had nooit iemand verteld, dat zy ncug in leven was. Niemand wist het, behalve ds fa milie. Ik had haar niet gezierl sedert ik acht en een half jaar oud was. Zij had altüd in Californië gewoond. Je kunt wel raden hoe; je hebt "gezien wat er met haar gebeurd is. Haar stem trilde even. Ik had geen woord van haar ge hoord sedert ik negentien was. Ik dacht, dat zü wel gestorven moest zün. Maar dat was zü niet. Zü was weer getrouwd voor de derde keer en verleden maand had haar man haar verlaten en was zü volkomen ingestort. Zü ontdekte, waar ik was door Nicht Callie en telefoneerde mü uit New- York. Ik ging haar opzoeken. Zij wilde met mü mee terug. Zü stond er op, om dat te doen. Ik wist niet, - wat ik doen moest, Jlm. Er was niemand met wie ik er over praten kon.... Je had er met mü over kunnen praten, zei hü- Neen. Zie je haar ogen keken hem vast aan ik haatte haar. En ik schaamde mü over mezelf, dat ik haar haatte. Het was net of alles in een vreselijke cirkel ronddraaide. Ik was ook bang voor haar dat ben ik al tijd geweest sedert die avond. Hü hield haar handen steviger vast. Denk er niet meer aan, Alden! Dat moet ik wel, omdat het de laatste keer is. Dan kan ik het verge tenvoor goed. Zie jeoh, Jim, hoe kan ik het je aUideiük maken? Zü was altüd mooi en lachend ep opge wekt, Te opgewekt dat wist ik ai toen ik nog klein was. Ik hield van haar. Zü was zo knap; knapper en op gewekter dan de moeder van wie ook. En toen die avond, toen ik dat schot hoorde en naar binnen ging, was zy... iemand anders. Hü kon haar voelen beven. Zü sloot een ogenblik de ogen en ging toen wat kalmer voort: Sedert dat ogenblik ben ik altüd bang voor haar geweest. En als Nicht Callie mü zei, dat ik op haar leek en net was als zü, dan was ik bang. Ik plaoht af en toe te dromen, dat zü terug zou komen en als er weer éen jaar om was, daar op de boerderü en het weer Kerstmis was en ik niets van haar gehoord had, dan dacht ik: Zie zo, dat is weer een jaar voorby. Misschien is zij in een ander land gaan wonen en komt ze nooit terug. Mis schien is zy wel dood. Ze spraken nooit over haar, behalve om mij te straffen, om mü te zeggen, dat ik slecht was, zoals toen die keer met Tom. Ik weet het, zei hü- Zy sprak door; zij moest het hu eens allemaal uitspreken. Zie Je, Jim, ik hield veel van mijn vader. Ik wist, dat hij opgewonden en jaloers was en dat hij te veel dronk, maar ik hield van hem. En het was zün bedoeling niet die avond, om my pün te doen. Ik zag zijn gezicht, nadat het tot hem doorgedron gen was en ik heb nog nooit zo'n uit drukking van afgrünzen op zün gezicht gezien. Teen keerde hü de revolver. Zü beefde hevig. Alden, zei hy, Honora Honora Alden Brayle, zei zij. Ik moest natuurlük mün naam verande ren. ZÜ voegde er zacht aan toe: Het was vriendelijk van de Blanshaws cm mij toe te staan hun naam aan te nemen, Het was vriendelyk van hen, om mij te adopteren, maar zij begre pen sommige dingen niet vele din gen zelfs. Ook de kinderen. Als ik mü eenzaam voelde en huilde, dachten zü, dat ik naar mün moeder verlangde, maar in werkelükheid huilde ik om mijn vader. Ik wilde boven alles ter wereld hem hebben, behalve Jou, My? Hü kon nauwehjks spreken. Je wilt toch niet zeggen, dat je je mü herinnerde (Wordt vervolgd) (Van een onzer redacteuren). Afgelopen nacht heeft zich in Rijns burg een affaire voorgedaan, waaraan een serie vergissingen# wonderlijke toestanden en een door de politie als „ongelukkige samenloop van omstandigheden" omschreven serie gebeurte nissen ten grondslag lagen en welke uiteindelijk leidde tot de dood van de 25-jarige Jan de Mooy, lid van de Rjj nsburgse reservepolitic. Het dodelijke schot kwam uit de revolver van een agent van de Rijkspolitie. Lange voorgeschiedenis De geschiedenis, welke zich afspeelde in en om het huis van het slachtoffer, Noordeinde 30, ontstond naar aanlei ding van éen gebeurtenis, welke zich in het najaar van 1946 afspeelde, namelük de vlucht uit het kamp Duindorp te Scheveningen, van een broer van het huidige slachtoffer, Wim de Mooy, die daar gedetineerd was wegens zün dienstneming bij Kriegsmarine en SS gedurende de oorlogsjaren. Reeds verschillende malen heeft de politie in vallen en huiszoekingen in het bewuste huis verricht, aangezien men nu en dan vermoedde, dat de vluchteling daar ver scholen zat. Gisteren kwam een van de andere broers, namelü'k Maarten de Mooy, in Rünsburg terug na uitzitten van gevangenisstraf in Groningen, op gelegd niet vanwege een politiek doch een gewoon misdrijf. De politie kreeg éen tip, dat de voortvluchtige Wim in vreden. Een woord van lof komt toe aan het K. en G.-elftal voor de wijze, waarop het deze (voor de jongens ze ker moeiïük'e) wedstrüd heeft gespeeld. Ook toen het een achterstand had, bleef het zeer rustig en bezadigd spe len. De netto-opbrengst van ongeveer f. 180—, zal het gauw getroost hebben over zyn nederlaag. De collecte aan het eind van de wedstrijd dekte precies de belasting, die voor deze middag be taald moest worden. Keurig! Van de opbrengst kunnen nu enige instrumenten aangeschaft wor den, zodat het corps in de taptoe-op tocht aan de vooravond van 3-October a.s. reeds behcorlük voor de dag ko men kan. Bijzonder sympathiek is, dat de kerkeraadsleden deze zware middag hebben overgehad om de Leidse jeugd te helpen. DR J. C. HOEKENDIJK PREDIKANT IN ALG. DIENST. Dr J. C. Hoekendiik, secretaris bü de Wereldraad der Kerken ,te Genève en alhier woonachtig, is door de Generale Synode der N.H. Kerk beroepen als predikant in algemene dienst, Heden- en morgenavond bloeien in de Hortus Botanicus de Victoria Regia en de Lotus. Piloot levensgevaarlijk gewond BIJ NOODLANDING VAN SPITFIRE. Bü het vliegveld Twente was een Spit fire van de Militaire Luchtvaart, be stuurd door de res. 2e lt.-vlieger De Jong, vanmorgen door motorstoring ge dwongen een noodlanding te maken. Het vliegtuig kwam buiten het veld te recht en werd zwaar beschadigd. De piloot werd levensgevaarlük gewond naar een ziekenhuis in Enschedé ver voerd. STICHTER VAN VREDESTEIN- FABRIEKEN OVERLEDEN. De oprichter der Vredestein Rubber fabrieken in Nederland, ir E. L, C. Schiff Officier ln de Orde van Oranje Nassau is Zaterdagavond te zijnen huize te Voorburg overleden. De heer Schiff is 85 jaar oud geworden, In Juli nam hü, ter gelegenheid van het veertigjarig ju bileum van zü'n industrie officieus af scheid. De overledene was president- commissaris van de N.V. Rubberfabrie ken Vredestein te Loosduinen en Doe- tinchem en van de N.V. Nederlands- Amerikaanse Autobandenfabriek te En schedé, die in samenwerking met Goo drich na de oorlog werd opgericht. De begrafenis is vastgesteld op Woens dag 31 Augustus om twaalf uur op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen te 's-Gravenhage. MEVROUW HAT.TA 1 SEPTEMBER NAAR DEN HAAG. Mevrouw Hatta zal 1 September met een vliegtuig van de KLM naar Den Haag vertrekken. MINISTER RUTTEN ZAL KUNSTENAARSCONGRES OPENEN. De officiële opening van het Kun stenaarscongres 1949, dat op 6, 7 en 8 October in de Kon. Schouwburg te Den Haag georganiseerd wordt door de Ned. Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars in samenwerking met verschillende andere verenigingen, zal officieel worden geopend door de mi nister van O., K. en W., prof. dr F. J. Th. Rutten. Rünsburg zou zü'n aangekomen, hetgeen de vergissing was, waaruit het hele dra ma van vannacht ontstond. Voor een goed begrip van de affaire voor zover dit uit de zeer, summiere verklaringen van de politie en de enigs zins verwarde verhalen van belangheb benden en getuigen valt op te maken dient vermeld te worden dat Jan de Mooy, hoewel lid van de reservepolitie, een enigszins wonderlük karakter had, en zich dikwüls dienovereenkomstig ge droeg. Een van de uitingen daarvan was zün voorliefde, om met een alarmpistool te schieten en daarmee, naar omwonen den ons verklaarden, vele buurtgenoten in het harnas te jagen door nu en dan des nachts er wat op los te paffen. Gisteravond om halftwaölf was het weer zo ver en nu en dan viel er in het huis een schot. Het is niet helemaal duidelük, of dit reeds verband heeft ge houden met de fatale gebeurtenissen,4 welke zioh omstreeks halftwee afspeel den. Het schünt, dat Jan de Mooy op nieuw „in het geweer" is gekomen, toen vier man van de Rijkspolitie zich in de nabüheid van het huis posteerden, om te zoeken naar de voortvluchtige Wim de Mooy, wiens thuiskomst ten onrechte gemeld was naar aanleiding van de te rugkeer van Maarten de Mooy. De politie verklaarde ons, dat zjj aan de deur van het huis heeft aan gebeld en gesommeerd heeft open te doen. Toen dit niet geschiedde, haal de de politic uit een werkplaats in dc buurt een ladder, welke tegen het raam boven de voordeur werd ge plaatst, een agent van de rijkspolitie klom naar boven en wat er daar is voorgevallen is nog niet helemaal dui delijk. Jan de Mooy was in nachtge waad. Toen de agent het raam bin nen wilde stappen, aldus de verklarin gen van de politie en Jan de Mooy tezelfdertijd uit bed stapte en viel, kreeg de agent daarbij een duw, waardoor (1? revolver afging, welke hij in zijn hand hield. Dit schot trof Jan de Mooy in het hart, waardoor de dood onmiddellijk intrad. Andere ver klaringen, eveneens van politiezijde, spraken echter van bedreiging van do agent door Jan de Mooy met een vuurwapen, in casu de overigens on gevaarlijke alarmpistool, waardoor de agent gerechtigd was te schieten. De eerste verklaringen van politiezijde verhaalden bovendien van schieten door Jan de Mooy, hetgeen een schot uit noodweer tot gevolg had. Het is niet duidelük, in hoeverre de aanwe zigheid van het alarmpistool en het schieten eerder op de avond iets uit staande hebben gehad met deze af faire, wanneer inderdaad slechts door een ongelukkige val van Jan de Mooy tegen de naar binnen klauterende agent het ongeluk heeft veroorzaakt. Welke reden er overigens is geweest om op de eerste sommatie van de po litie niet gewoon toegang tot het huis te verlenen is eveneens een open vraag. Een van de broers van het slachtof fer deelde mede, dat van een vooraf gaande sommatie tot openen van de deur geen sprake is geweest, doch het lijkt ons zeer onaannemelijk, dat de po litie direct via een ladder gepoogd heeft op de eerste verdieping binnen te ko men. De verklaringen van de politie dienaangaande waren ook zeer perti nent. Vanochtend waren op het terrein van het drama, waar half Rünsburg van 'n grote mate van nieuwsgierigheid blijk gaf, om. aaywezig burgemeester Höwe- ler van Rünsburg, de districtscomman dant van de Rükspolitie. majoor mr R. Warmoltz, de officier van justitie uit Den Haag en de politiedeskundige dr Hulst uit Leiden. DE ORKAAN IN FLORIDA. De schade, die door de orkaan, welke Vrijdag j l. de kust van Florida (V. St.) heeft geteisterd, is veroorzaakt, wordt op büna 50 millioen dollar geschat. Alleen al te West Palm Beach zün meer dan 2.000 woningen in een straal van 5 K.M. beschadigd. Men schat de in deze sector aangerichte schade op büna 4.500.000 dollar. VALSE DOLLARBILJETTEN. De Franse en Britse politie verza melen bewüzen tegen twee Fransen en een Engelsman, die naar men gelooft de voornaamste organisatoren zün van een bende, die honderdduizenden valse dollarbiljetten in omloop heeft ge bracht, aldus meldt de „Daily Express". De Franse politie en de Amerikaanse geheime dienst hebben massa's vals geld ter waarde van 234 millioen dol lar gevonden bü een overval, die on langs werd gedaan op een boerderü bü Marseille, waar valse munters ge durende meer dan een, jaar hadden gewerkt, aldus het blad. (Gedeeltelük ongecorrigeerd) 20) Panda sprong door net voorhoofds- deurtje naar buiten. Dat moest hy wel; hü wilde om te beginnen zün eigen leven redden. Maar dat was nog niét alles! Hy rende naar Ernest Klapper toe en begon te roepen: „Doe dat niet! Het is zonde! Hij is bijna kl,..." „Stil!" brulde Klapper die nu uitzin nig was van razernij. „Bemoei je er niet mee! Het is mijn paard! Ik wil het op mün gemak kapot kunnen slaan!" En tóen voegde hy de daad bü het woord. De voorhamer suisde door de lucht en daalde toen met een ontzettende slag op de metalen kop van het mechanische paard, waar vele Klappers van vader op zoon aan hadden gewerkt. Het was een slag. die een olifant geveld zou hebben én Panda kreeg er hoofdpün yan..., maar toen gebeurde het Het paard zakte niet in elkaar. De kop daalde alleen maar iets lager.... en op hetzelfde ogenblik kwam er van binnen uit een zacht, regelmatig puf fend geluid; Tsj-kd-tssj-kdtjs-kd- tssj-kkd. tssjj-kd-tsssjjj-kden zo verder, sneller en sneller „Hy werkt! Hü werkt! Door die klap!" gilde Klapper. „Assistent! Let op mün genie! Ik heb het voor elkaar! Hü werkt I" Maandag 29 Augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige O. K. koers y. heden Ned. '48 3 100 Ned. '47 3% 3 97% Dollar-Ing '47 3 110 Investerlngscert. 3 97f& Ned. p 1962/4 m.b. 3 98% fndlë '37 A 3 95 Grootboek "46 3 974 ACTIEVE AANDELEN Kolon Bank 78 N lod H.bank 110% Nea Handelmü155% A.K U 184 187% Lever Br. 264y4 266% Philips 239 y4 248% Wilton Feyenoord 178 Kon Olie 319% 327% Amst Rubber 141 140% Deli-Bat Rubber 97 Holl Amer lijn 162 Kon Ned Stoomboot 130% 135% Ned Scheepv Unie 162 167% HVA 162 163 Java Cult. 77 Deli Bat MIJ. 126% Dell Mü 149% 150% Senembah 133% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 99H Den Haag 1947 1 3 101% R'dam '37 I. H 3% 101M Industr. Obligaties Lever's Zeep Mij 3% 103 Kon Petr Mü 104^ NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credictinsteillngen Amsterd. Rank 167% Rotterd. Bank 175 Twentsche Bank 177 Industriële Ondernemingen Ned, G en SplrJabr. 332 Rott. Droogd Mü 343 y4 Zwanenb. Organon 194 Handelsondernemingen Born. Sum R. Mü 146 Internatlo 177 Albert Heyn 193 Ned Mü Walv.Vrt. 116% Spoorwegen Dell Spoorw M(J 56% Amerik. fondsen Anaconda Shell Union 28% *7%

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3