Het rommelt op de Balkan „Benelux is historische noodzaak" „Geen bestaan meer voor 3 landen apart" WEERBERICHT Allen zijn het eens over goede geest Indonesische bewondering en waardering voor ontvangst „Indonesiërs tegemoet treden in nieuwe geest" 88ste Jaargang MAANDAG 29 AUGUSTUS 1949 30 No. 26781; LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Jaspai te Eindhoven: Tienduizenden Belgen waren gisteren heid van de Benelux-landbouwdag. Dou3ne-Unie verklaarde, dat op deze gedemonstreerd wordt. De Benelux publiek gaat er zich rekenschap van gaat worden. In deze phase komen gebeuren van de allereersteorde, aldus aantal hoge functionarissen. Dit want er is geen bestaan meer voor onze We zijn er nog niet, want het niet eenvoudig zyn, doch als onze leden waarden te scheppen om samen steen der moeilijkheden onoverwinnelijk raak, zal aan alle partners offers naard! Mr J. Linthorst Homan sprak zijn grote bewondering uit voor deze syn thetisch opgebouwde en verantwoord opgezette landbouwtentoonstelling. Zo als Nederland er nog nooit een gezien heeft. De regering en de landbouworganisa ties, aldus spr., zijn eensgezind in twee doeleinden: 1. Mede gezien het bevolkinsvraagstuk moet er bestaans zekerheid verzekerd worden aan de goed geleide bedrijven: 2. De produc tie dezer bedrijven moet zo hoog mo gelijk worden opgevoerd. Spr. zeide, dat het dwaas zou zijn de ogen te sluiten voor de verschillen, die tussen de drie partners bestaan, maar het is gelukkig dat de moeilijkheden groot en zwaar zijn, want daardoor zijn we in staat ze nu en volledig uit te praten en op te lossen. Een der be waren en zeker niet het kleinste is het feit dat we ons nog geen Benelux-boe- ren voelen. Doch dit proces heeft tijd nodig. De laatste tijd zijn we elkaar veel beter gaan begrijpen. Prof. K. Pinxthe uit Leuven legde er ook de nadruk op, dat het goed is dat er moeilijkheden optreden. Voordat de ene partner zich aan de andere heeft aangepast, kost jaren van voorberei ding Aan drie essentiële voorwaarden moet de overeenkomst voldoen, aldus spr., n.l. 1. de landen moeten alle drie aanvaarden dat er offers gebracht die nen te worden. Dit zal een psycholo gisch proces tot aankweken van weder zijds begrip en waardering zijn. 2. De veelvoudige aspecten van de overeen komst zullen steeds in het oog dienen te worden gehouden. 3. Ieder lid zal moeten kunnen instaan voor de politie ke, monetaire en sociale stabiliteit in eigen land. Als belangrijke economische voorde len der Unie noemde spr.: Ieder land gaal zich specialiseren op die goede ren die het goedkoper dan de andere partners kan produceren, waardoor de arbeidsproductiviteit en het ren dement stjjgt. Ieder land krijgt een groter afzetgebied voor zijn totale productie. De uitbreiding der econo mische soliditeit zou ook op de bui tenlandse markten haar invloed niet naar Eindhoven gekomen ter gelegen- Mr E. Jaspar, secretaris-generaal der tentoonstelling dc ware Beneluxgeest zit niet in een crisis. Integendeel, het geven, dat het eindelijk werkelijkheid de enghartigen naar voren. Het is een spr., en zeker geen hobby van een gebeuren is een historische noodzaak, landen apart, harmoniseren der drie economieën zal er in slagen de psychologische voor voor steen te bouwen, dan zullen geen blijken. Het realiseren van deze grote kosten, maar het doel is deze offers missen, aangezien de Benelux een economische macht zal zijn, waarmee bij handelsverdragen rekening zal worden gehouden. Onze conjunctuur gevoelige economie zal bij samenwer king minder afhankelijk zijn van de wereldmarkt. Het economisch nationalisme bleef zich in bijna alle landen handhaven. Wjj rnoeten er voor zorgen dat deze kwade oorzaak zal worden weggeno men. Mc Neil beschuldigd Rusland van oorlogshetze McNeil, de Britse minister van staat, keft in zijn stemdistrict, Greenock, de »vjet-unie beschuldigd van „oorlogs- hetze en koekoeioneer in de Balkan" c-oor haar campagne begen Tito. Het communistische propaganda-of- fensief, dat „sinds de Duitse campagnes in 1939 ongeëvenaard in kwaadaardig heid en scherpte" was. stelt, volgens McNeil, de sovjet-regering aan de kaak *'-$ „een verstoorder van de \rede en een bedreiging voor de onafhankelijk heid van een kleine natie". .De geruchten over troepenconcentra- tegen Joego-Slavië, zeide McNeil Biet te geloven. Hi) was echter van me ning, dat de sovjet-autoriteiten de ver spreiding ervan toelaten. •Steeds opnieuw heeft iedere sovjet- rtissLsche diplomaat van Molotof en «ysjinsky af tegen mij gepreekt over de ■ouverelniteit van de kleine naties en noodzaak om deze te eerbiedigen", zo sdde McNeil. „Zij verklaarden en terecht dat inmenging van een grote -ogendheid in de zaken van een kleine kq bedreiging van de vrede is. Ik kan aannemen, dat de sovjetregering 05 het ogenblik de geldigheid van deze conclusie is ontgaan". .Ofschoon de minister niet geloofde, ut iemand een oorlog tegen Tito voor bidt. laakte hij de sovjet-russlsche «inpagne als „ongepast in een tijd als «ze. nu sovjet-rusland zich als de kam- l'-oen van de vrede voordoet". -Het heeft een internationale over eenkomst betreffende de atoomenergie, ce ontwapening en de oprichting van een internationale politiemacht onmo- f:U)s gemaakt, doch tracht niettemin liefde voor de vrede, die fatsoenlijke pensen instinctief koesteren, te exploi- Wen. aldus McNeil. IETS MEER WIND. Bilt verwacht tot morgenavond: mannacht hier en daar nevel of mist. T"gens veranderlijke bewolking maar bi* ?veral droog weer. Morgen later *e das in het Noord-Westen van het ^1. Plaatselijk enige lichte regen, v?, later meest matige wind krim- 1 naar richtingen tussen West en w P^tfde of iets hogere tempera- dan vandaag. ^gemaakt te 10 uur). 30 Augustus, op: 5.47 uur; onder: 19.33 uur. ^an op: 14.36 uur; onder: 21.55 uur ®£CTater te Katwijk te 7.23 en 19.49 - ttaacf testaat rit ies pagina's. COMMUNISTISCHE REGERING IN MANDSJOERIJE. De communistische radio te Peiping deelde mee, dat na een congres van zes dagen te Moekden een Mandsjoe- rijse „volksregering" is gevormd. Lin feng staat aan het hoofd van de nieuwe regering. Radio Peiping zei verder, dat roevr. Soen yat sen, de weduwe van de stich ter der Chinese republiek en schoon zuster van maarschalk Tsjang kai sjex, uit Sjanghai in Peiping is aangekomen en dat zij door Mao ttoeng, de com munistische leider, werd begroet. De communistische radio-omroep heeft de verovering door de Chinese commu nisten gemeld van Lantsjow aan de grote muur, de hoofdstad van de pro vincie Kansoe en op een na de grootste stad van Noord-West-China. SOCIALE VOORZIENINGEN IN SCANDINAVIË. De ministers van Sociale. Zaken van Noorwegen, Zweden, Denemarken, Fin land en IJsland hebben na een drie daagse conferentie te Oslo een conven tie getekend, volgens welke burgers van deze vijf landen, die ln een van de vier andere landen wonen, daar een ouderdomspensioen krijgen uitbe taald. mits zjj vijf jaar voordat 't pen sioen betaalbaar is in dit land hebben gewoond. De conferentie heeft de regeringen van deze vijf landen ook aanbevolen een dergelijke conventie voor armen zorg te tekenen. Willen de Sdvjets incidenten uitlokken? UP. meldt: De militaire chefs van de Kominform zijn momenteel bijeen te Sofia en zij hebben aangekondigd binnen korte tijd een zeer belangrijke mededeling te zullen doen. Tegelijkertijd kan worden medege deeld dat er een grondige wijziging is ontstaan in de Sovjet strategie. De Sovjets hebben hun troepen thans gro tendeels uit Roemenië teruggetrokken en overgeplaatst naar Hongarije langs de Joego-Slavische grens. Uit betrouwbare bron werd vernomen dat ook Anna Pauker de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken, de conferentie bijwoonde. Het onderwerp van de besprekingen vormt de volgende stap die tegen maar schalk Tito zal worden ondernomen door de Kominform. Waarschijnlijk begon de bijeenkomst, toen enkele dagen geleden plotseling alle mensen die in het grootste hotel van Sofia, het Bulgaria hotel woonden, aanzegging kregen hun appartementen onverwijld te verlaten, het hele hotel werd gesloten. Er werden uitgebreide veiligheids maatregelen getroffen en dag en nacht patrouilleerde zwaargewapende politie door de straten in de buurt van het hotel. Generaals uit Roemenië. Hongarije, Polen en de Sovjet-Unie liepen naar ooggetuigen vertelden in deze dagen het hotel In'en uit. Tot nu toe kon echte*- noz geen en kele general geïdentificeerd worden en ln diplomatieke kringen beeint men te geloven dat het wel een scha kel kon zijn in d° z°nuwer>oorlog. di° momenteel door de Kominform tegen maarschalk Tito en de zijnen wordt gevoerd. In de Joego-Slavische hoofdstad heerst een koortsachtige activiteit De buitenlandse" vertegenwoordigers hollen van de ene besprekin? naar de andere en lopen in en uit bii het Joego-Sla- vlsch ministerie van Buitenlandse Za ken. E- gaan meer en meer stemmen op om het hele geschil van de Soviet- Unie met Joego-Slavië voor de Veilig heidsrad te brengen. Hoofdambtenaren van het Joego- Slavische ministerie van Vervoer heb ben bevestigd dat 12 Augustus een Sovjet-Russisch rivierschip van de ma- Besluiten te Straatsburg Door commissies van de Europese assemblee te Straatsburg zijn Zaterdag twee besluiten genomen: 1). Er zal een plan worden opgesteld voor een nauwere politieke vereniging van Europa, dat voor 30 April van het komend jaar aan het „kabinet" der ministers van buitenlandse zaken zal worden voorgelegd. 2) Er zal. volgens beginselbesluit, een lijst worden opgesteld van mensenrech ten, tot de» bescherming waarvan alle twaalf ledenstaten zich zullen verplich ten in het kader van een Europees handvest. Het eerste besluit werd genomen door de 23 leden tellende commissie voor al gemene zaken onder voorzitterschap van Georges Bidault. het tweede besluit door de commissie voor juridische en admi nistratieve aangelegenheden. OVERSTROMINGEN IN NIEUW ZUID WALES. Het Noordelijke kustgebied van Nieuw Zuid Wales is geteisterd door een over stroming, die het gevolg was van zware regenval. Tot dusver zijn twee personen verdronken ln Kempsey, waar het wai ter meters hoog in de straten staat. Honderden mensen zaten geïsoleerd op de daken van hun huizen. Bij het red dingswerk konden geen boten worden gebruikt, gelet op de stroom. Een ge bied van 130 km2 staat onder water. Een vliegboot heeft rubberboten uitge worpen, maar vele werden door de stroom meegevoerd. LATER ZAKTE HET WATER Volgens waarnemers ziet de stad Kempsey er uit, alsof zij door een cy cloon Is getroffen. Meer dan 30 gebou wen zijn door de stroom -weggesleurd en honderden woningen zijn zwaar be schadigd. De wegen liggen bezaaid met verongelukte vrachtwagens en auto's. rine de Donau in de richting van Hon garije is opgevaren en geweigerd heeft om, ingevolge- de reglementen, bij de Joego-Slavische grens te stoppen. Ook bij de terugtocht weigerde het vaartuig te stoppen. Een ambtenaar van het ministerie verklaarde „overtuigd te zijn, dat Joego-Slavië de nodige maat regelen zal treffen om herhaling van dusdanige schendingen te voorkomen". 12 Augustus was de dag volgende op die waarop de eerste Russische nota, delde, was verzonden. Dit incident, zo die Joego-Slavië als „vijand" behan- verklaart men te Belgrado, bewijst de zelfbeheersing der Joegoslaven, die deze duidelijke uitdaging niet hebben be antwoord. EEN NIEUWE PARTIJ IN DUITSLAND. Oost- en Westdultse politici en zaken lieden hebben op een bijeenkomst te Go- desberg (Rijnland) besloten tot de op richting van een permanent bureau voor Duitse economische en politieke een heid. De bijeenkomst werd o.a. bijgewoond door Rudolf Nadolny, voormalig Duits ambassadeur te Moskou, dr Andree Her mes. voormalig christen-democratische leider in de sovjet-zone, die als gastheer optrad, evenals op een dergelijke bijeen komst in Maart j.l., Friedrich von Pritt- witz und Graffon, voormalig Duits am bassadeur te Washington, en dr Paul von Binder, voormalig minister van fi nanciën van Zuid-Wuerttemberg. Nadolny verklaarde tegenover journa listen, dat de groep in Maart j.l. was gesticht „om een tegenhanger in het Westen te scheppen voor de propaganda voor Duitslands eenheid in de Oostelijke zone". Hij was niet van plan een massa beweging te beginnen, welke zou concur reren met de partijen. Dr Hermes zei, dat men zou streven naar economische en politieke eenheid „op basis van vrijheid en herziening van de Oder-Neisse grens". iiMSfiHnNl HATTA TOCH NAAR LONDEN EN LAKE SUCCESS? De Republikeinse premier, Moham med Hatta, zou, volgens het Republi keinse nieuwsbureau „Antara", door de Britse Labourpartij uitgenodigd zijn naar Londen te komen en deze uitnodi ging hebben aanvaard. Volgens dezelfde bron zou Hatta de algemene vergadering van de VN te Lake Success bijwonen. E.T.C. na een week: Wanneer men een tooht door ons land maakt, valt het op hoeveel plaat sen door de oorlog schade hebben ge leden. Nu, ruim vier Jaar na de be vrijding, is het percentage opgebouwde en gerestaureerde gebouwen nog tame lijk klein. Ook Groningen behoort tot de rij steden, die aware besohadigln- gen heeft opgelopen. Op het ogeniblik wordt er echter hard aan de opbouw gewerkt. Bij de Vis markt worden fundamenten uitgegra ven. Wanneer men na de eerste week van de R.T.C. de balans opmaakt, dient in het bijzonder de aandacht geves tigd op de goede geest, waarin de be sprekingen zijn begonnen. In gesprek ken met vooraanstaande leden van alle delegaties is deze gedachte telkens naar voren gebracht. De Indonesische gedelegeerden merkten hierby op, dat de wijze waarop zij in ons land zijn ontvangen hun bijzondere bewondering en waardering heeft. Zowel de Republikeinse delegatie als de B.F.O- zijn het er over eens, dat de Mi. Van Kleffens: „Het oude keeit nooit terug" Hoe men er niet komt! Mr. E. N. van Kleffens, is Zaterdag morgen met zijn echtgenote met het s.s. Westerdam weer teruggekeerd naar zijn aimbassadeurspost te Washington. In een vraaggesprek, dat gisteravond over Hilversum II werd uitgezonden ver klaarde hij o.a.: „Er is ongetwijfeld, sinds ik hier in Mei van het vorige jaar was, een veel juister beeld en waardering ontstaan van de internationale situatie. Begin 1948 was er te veel neiging tot „panieke righeid", en niets is gevaarlijker voor een volk dan angst. President Roosevelt heeft zijn landgenoten eens voorgehou den, dat zij slechts voor één ding be vreesd hadden te zijn, en dat was voor „vrees", met al haar demoraliserende uit- en nevenwerking. Dat is een alge mene waarheid, die ook voor ons geldt. Ik ga dus in menig opzicht gesterkt en bemoedigd terug. Er is echter één gebied waarop ik niet zonder enige bezorgdheid ben. Dat is de houding tegenover Indonesië. Ofschoon zeer vele landgenoten de nieuwe verhoudingen waarin wij, door feiten of inzicht of beide gedwongen, tot Indonesië zullen staan, geestelijk ver werkt te hebben. Is een minderheid er blijkbaar nog niet in geslaagd, die gees telijke spijsvertering te voltooien. Die „indigestie" uit zich in gemelijkheid, en op een typisch Nederlandse manier in afgeven op de overheid die „weer slap" is geweest, en wier beleid en zelfs inte griteit in twy'fel wordt getrokken. Laat hen die overal „een misse boel" menen te zien toch erkennen, dat wfj de loop der geschiedenis niet naar eigen voorkeur, en als het ware op be stelling geleverd kunnen krijgen, en onder de ogen durven zien dat, wan neer twee partijen, die moeten onder handelen, elk op hun stuk blijven staan, men er nooit komt. En ook werd ik nog al eens herinnerd aan de oude waarheid dat men geen vloed getij en geen politieke beweging kan tegenhouden door een beroep te doen op wetsteksten. Intussen is de R.T.C. bijeengekomen. Gevolgd op het accoord, dat mijn collega Van Royen met de heer Rum bereikte. Nu kan ons getaand internationaal prestige weer rijzen. Wat Amerika betreft, daar is gaandeweg al behoudt men er in gewortelde ideeën op het gebied van vrijheid voor elk volk dat vrijheid wil toch wat meer begrip gevormd voor de reële moeilijkheden en gevaren in Z.O. Azië, waarvan Indonesië zo'n belangrijk deel is. Wij Nederlanders hebben altijd gezegd dat onze ethische politiek in Indonesië gericht was op steeds ruimer autonomie, uitmondend in zelfstandigheid voor In donesië. Gebeurtenissen waarover wij geen maoht hadden, hebben die gang verhaast. Misschien teveel. Laat ons evenwel, getrouw blijven tegenover onszelf en tegenover Indone sië. in elk geval tonen dat wij met onze emancipatiepolitiek oprecht zijn geweest, en aan Indonesië niet de zelfstandigheid misgunnen, die het doel heette van ons eigen beleid. In een nieuwe geest moeten wij de Indonesiërs tegemoet treden. Denkt er toch aan hoe jammer het is geweest dat wij de Belgen na de afscheiding van 1830 veel te lang hebben aange zien voor en bejegend als muiters. Laat ons toch lering trekken uit onze eigen rijke geschiedenis, en de hand ook eens in eigen boezem steken. Dan is er. ook in en met Indonesië, weer een nieuwe toekomst voor allen. Het oude keert nooit terug. Ik weet geluk kig dat zeer, zeer velen dat ook zo vcclen. overdracht van de souvereiniteit in be langrijkheid bovenaan staat. Men ver wacht hierover weinig moeilijkheden, aangezien de drie delegaties op dit punt eenstemmig zijn. Politiek belangrijk is voor de Neder landse delegatie het vraagstufic van het „gewicht" der Unie gezien de meningen, die hierover bestaan in het College van Negen mannen. Tussen de beide Indo nesische delegaties bestaan op dit punt geen ingrijpende meningsverschillen. De besprekingen in de financieel-eco- nomische commissie zullen het moeilijkst zijn. In volgorde van belangrijkheid komt voorts volgens Republikeinse krin gen met het vraagstuk van de Unie de kwestie van de terugtrekking der Ne derlandse troepen, terwijl voor de BJF.O. dan in dezelfde volgorde het vraagstuk Nieuw-Guinea aan de orde komt. De B.F.O. weet zich hierbij gesteund door de Republiek. Men mag aannemen, dat dit punt van de staatkundige commissie niet het een voudigste zal zijn. Over het vraagstuk van de terugtrekking der Nederlandse troepen lopen de meningen nogal uit een. Voor de Republiek is het tijdstip van terugtrekken en de wijze waarop dit geschiedt belangrijk met het oog op de psychologische factoren, die hierbij een rol spelen. Hetzelfde geldt voor de kwestie der marine-basis. Op dit punt heeft de Republikeinse regering vooral rekening te houden met de mogelijk heden der communistische propaganda in eigen land. In de gebieden van de B.F.O. liggen de problemen der interne veiligheid verschillend, zodat men ock verschillende opvattingen heeft over de positie van de Nederlandse troepen en die van het K.N.I.L. De ene deelstaat staat een latere terugtrekking voor dan de andere, terwijl ook de voorkeur van de ene Negara meer uitgaat naar het K.N.I.L. en van de andere meer naar het K L, Van Nederlandse zijde speelt ook de sociale zijde van dit vraagstuk 'n grote rol. terwijl tevens de sociale voorzienin gen voor Nederlandse ambtenaren in Indonesië voor de Nederlandse delegatie een zeer belangrijke zaak is. De formele en informele contacten tussen de delegatieleiders en de dele gatieleden onderling duren voort, evenals die tussen de gedelegeerden van Indonesië en de Nederlandse auto riteiten. Na de grote receptie .in de Ridder zaal hebben weer verschillende ont moetingen plaats gehad. Morgen zal minister Stikker dineren met Hatta. Rum, Sultan Hamid, Anak Agung, prof. Husein Djajadiningrat en dr Van Royen. Een 20-tal gedelegeerden ter R.T.C. van de Indonesische Republiek en de B.F.O. bracht Zaterdag een bezoek aan de Staatsmijn Maurits en het Stikstof- Goethe's geboortedag herdacht DIVERSE PLECHTIGHEDEN. De geboortedag van Goethe, 200 Jaar geleden, is gisteren op bijeenkomsten m heel West-Duitsland herdacht. In de historische St Paul's kathedraal te Frankfort werd op een bijeenkomst medegedeeld, dat een nieuwe .Duitse academie voor taal en poëzie" naar het voorbeeld van de 300 jaar oude „Acade mie frangaise" is gesticht. Tijdens de plechtigheid, welke door duizend speciaal uitgenodigde gasten werd bijgewoond, werd de Goethe-pnjs voor 1949 officieel toegekend aan de schrijver Thomas Mann. Een danktele- gram van Thomas Marin, die de prijs reeds tijdens zijn bezoek aan Duitsland in Juli j.l. ontving, werd uit de V. S. ontvangen. Verder werden medailles toegekend aan Carl Jakob Burkhardt, historicus en diplomaat, André Gide, Frans schrijver, Victor Gollancz, Brits uitgever en schrijver, Robert Maynard Hutchins, president van de universiteit van Chicago, Gerhard Marcks, Duits beeldhouwer, Friedrich Meinicke, Duits historicus, José Ortegay Gasset, Spaans filosoof, en Adolf Grimme. voormalig minister van onderwüsrin Hessen, welke laatste als enige aanwezig w%s Uit Oost. en West-OostenrijLc, België, Frankrijk, Noorwegen, Zweden, Enge land, Tsjecho-Slowakije, Polen en de Sovjet-unie kwamen afgevaardigden bij een voor het huis van Goethe te Wei- mar, voor een plechtigheid, waarmee 't Goethe-festival werd besloten. Het sovjet-Russische persbureau Tass meldt uit Moskou, dat Goethe's geboor tedag in de gehele Sovjet-unie werd herdacht, „als een belangrijke gebeur tenis in de wereld der cultuur, welke bijdraagt tot de vereniging van het pro gressieve deel der mensheid". Benedetto Croce. Italiaans philosoof en de „grote man" van het Italiaanse li beralisme. is tot doctor honoris causa In da philisofie van de universiteit te Frankfort benoemd. Dr Otto Hahn, Duits atoomgeleerde, die in 1944 de Nobelprijs voor scheikun de won. heeft eveneens een doctoraat ontvangen. Dr Hans Bluntschli, prof. in de ana tomie te Bern. verkeeg een eregraad in de medicijnen. Martin Bodmer. philo soof en literatuur-geschiedkundige uit Zwitserland, ontving eveneens een eregraad. Overwinning op Griekse guerilla's De Griekse regeringstroepen melden de top van het Grammos-gebergte en andere belangrijke hoogten in Noord- Griekenland te hebben veroverd. In be richten van het front wordt gezegd, dat aan alle verzet der opstandelingen ten Noorden van de voornaamste bergbrug een einde is gekomen. De gemelde overwinning volgt na een aanval van de regeringstroepen op de voornaamste hoogte (van 2.200 meter), een bolwerk der guerilla-strijders nabij de Albanese grens. De Griekse generale staf beweert, dat bij de eerste aanval 236 tegenstanders werden gedood. De radio der guerillastrijders meldt, dat de Griekse guerillastrijders ln een nota aan de V. N. hebben gezegd, dat zij de Sovjetrussische voorstellen voor een regeling in Griekenland zouden aan vaarden. bindlngsbedrijf. Onder hen bevonden zich dr Mohammed Hatta, voorzitter van de Republikeinse delegatie. Op uitnodiging van de Nederlandse Radio-Unie heeft een 70-tal leden van de Indonesische delegatie ter R.T.C., na 's morgens de zenders van Lopik te heb ben bezocht Zaterdagmiddag een be zoek gebracht aan de studio's te Hil versum. Nadat de burgemeester van Hilver sum, mr J. A. G. M. van Hellenberg Hu- bar. het gezelschap namens het ge meentebestuur had verwelkomd, dankte mr All Sastroadmidjojo, oud-minister van Onderwijs van de Republiek, voor de ontvangst. „Wij voelen ons in uw mid den als uw vrienden", zeide hij. Te Willemstad zijn voor de voordracht van waarnemers ter R.T.C. namens de Ned. Antillen gekozen de heren mr dr Da Costa Gomez, C. A. Eman, C. D. Kroon, pater Möhlman en N. Hehriquez. In de vorige vergadering werd reeds de vertegenwoordiger in Nederland geko zen, zodat de delegatie thans uit zes personen bestaat. Met de K.L.M.-Constellation „Gouda" arriveerden Zaterdagmiddag op Schiphol de Indonesische militaire delegatie voor de R.T.C, bestaande uit dr J. Lei- mena, kol. Simatupang, kol. Subyakto, Suryadarma, luit.-kol. Jahja en majoor Harjono. Kolonel Subyakto zeide, dat van In donesische zijde het uiterste wordt ge daan om moeilijkheden te voorkomen. Dat er desondanks incidenten geschie den achtte hij onvermijdelijk. Na acht maanden guerillastrijd ls het niet zo eenvoudig om tot normale verhoudingen terug te keren. „Alles aldus kolonel Subyaikto zal afhangen van de houding der Ne derlanders." De Nederlandse regering heeft in overleg met de H.V.K toestemming ver leend aan een aantal vertegenwoordi gers van „Waardevolle belangen" hun zienswijze op de R.T.C. naar voren te brengen. Onder hen zijn afgevaardigden van de volgende organisaties: de K.KJVI (Komlté Ketatanegaraan MInahassa, d i. het comité, dat strydt voor een zelf standige Negara Minahassa), Twapro (Organisatie die een aparte band met Nederland wenst buiten 't verband van de R.I.S.) en de Persatuan Tlmur Besar (met ongeveer gelijke doelstelling als de Twapro). Voorts vallen hieronder ver tegenwoordigers uit de zg T.B.A.-gebie den. zoals Benkulen DJambi. TapanuB e.a. Een uit 4 leden bestaande delegatia zal morgen naai Den Haag vertrekken.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1