De Mens en zijn Arbeid Spontane waardering van „een moeder" Hoorapparaten Batterijen UIT DE RIJNSTREEK Zal Malta zijn eigen weg gaan' Woubrugse raad nam afscheid UIT DE OMSTREKEN Laatste berichten ZATERDAG 27 AUGUSTUS Ruim 5000 bezoekers De Leidenaar vormt blijkbaar geen uitzondering op de regel, dat de Hol lander de kat graag eerst uit de boom kjjkt. Het gaat althans met de publieke belangstelling voor de vakexpositie „De Mens en zijn Arbeid" crescendo. En wel met een sterke stijging. Gis teravond toen de loketten werden ge sloten. hadden naar schatting 5000 be talende bezoekers de controle gepas seerd en het is met volstrekte zeker heid te voorspellen, dat dit aantal van daag minstens verdubbeld zal worden. De belangstelling was gisteren van dien aard. dat op geen enkel moment en od geen enkele plaats enige stagnatie in de circulatie ontstond. Hfct tentoon- stelimssbestuur heeft verscheidene mid delen beraamd om ook bij een grotere toeloop zulks in de toekomst te Voorko men. Uiteraard blijft spreiding gewenst, zodat wie overdag de gelegenheid"heèft om de tentoonstelling te bezoeken, er verstandig aan doet óm dit niet tot 's avonds uit te stellen. De praktijk van de belde afgelopen dagen heeft de wen selijkheid aangetoond om. dè tentpon- stelling niet meer "s avonds tussen half- zes en 7 uur te slult?n, zodat zij voortaan van ls middags lialftweè tot 's avonds 11 uur doorlopend geopend Is. Dit heeft het voordeel, dat ook 211 die 's middags teeten half vijf het gebouw be treden rustig hun- rondgane kunnen voltooien Deze uitgebreide demonstratie van subliem vakmanschap bevat inder daad te veel aantrekkelijkheden en in teressante bijzonderheden dan dat het moeeliik zou zijn-haar ih een uurtje te ..doen". i - t Mocht de toeloop dergelijke afmetin gen aannemen.-dat. de overzichtelijkheid van de expositie daardoor in gevaar komt, dan overweegt fiet. bestuur haar in de loon van de volgende week nog enige ochtenden extra open te"stellen.. Gisteravond werden vdor het eerst onder de bezoekers- enige geschenken uitgedeeld, beschikbaar gesteld door de deelnemende groepen. Het toeval wilde, dat één daarvan, een heerlijke taart, ten deel viel aan een lone echtpaar, waar van de echtgenoot een uur later iarig werd. ..Het komt prachtig uit. zo zei ons de fortuinlijke huisvrouw, met het o<l? od de warmte had lk nog niets bij de banketbakker besteld". Die bestelling zal ook nu wel achterwege blijven, waaruit blijkt, dat zélfs een tentoonstel ling zonder commerciële inslag, toch nog concurrentie kan uitoefenen!! ALGEMENE WAARDERING De bezoekers zijn vrijwel zonder uit zondering enthousiast over hetgeen zij te zien krijgen. Sommigen kondigen na voltooiine van hun rondgang onmid dellijk een tweede bezoek aan: anderen beloven ongevraagd al hun- huisgeno ten. familieleden en vrienden tot een bezoek te zullen opwekken. Als een aardig en. voor het tentoon- stellingsbestuur ongetwijfeld vleiend symptoom van deze algemene waarde ring. laten wii hieronder de inhoud vol-; een ven een „ingezonden stuk", dat ons hoöenmorgen bereikte en waarin „Een Moeder" uiteraard ongevraagd - haar indrukken weergeeft: - - OORDEEL VAN „EEN MOEDER" „Van het gehele gezin was ik de eer ste die naar de tentoonstelling trok Moeder Wat zou een Moeder daar zoe ken? Wel precies alles wat ze al jaren lang wilde weten. Enkele tientallen jaren hoorde ik Pa praten van zijn werk en zou eraag hem beter begrijpen. Toen de fabriek een excursie van de vrouwen van het volk" op touw zette, bood lk mij soontaan aan - met eigen ogen zien hoe, wat en waar Pa zijn werk verricht. Je wordt als Moeder ten zeerste geïnteres seerd bij de beroepskeuze van Je zoon. .Zou het wat zijn voor hem? Is het de opoffering waard?" Moeders "ontvangen graag eeld van der groter wordende zoons maar de toekomst voor Je kind hè? Dat weegt, zwaar! En in welke richting? Is er eenmaal een. keus gedaan, dan kan' Moeder rekenen op verhalen over leer stof - maar er iets van begrijpen! Gaan ze naar Middelbare scholen, wel dan laten ze Ma los als ze denken „daar weet ze tooh niks van'1, maar over het ambaoht zwijgen ze niet. Heer lijk om dan over die tentoonstelling te dwalen. De ijver van die jongens te zien. ze eens op de vingers te kijken, aandacht te hebben voor beroepen waar Je nooit over hoorde. Bewondering te krijgen voor „de mens en zijn arbeid en dat terwijl die mens in de eerste plaats je eigen man en zoon is. Thuis gekomen tegen de éne zoon gezegd „je bent het knapste wanneer je een overall aan hebt en tegen de andere „neem vooral je vrouw mee als je gaat kij ken". Belangstelling hebben en wekken daarvoor gaat Moeder. Hartelijk dank voor het gebodene!" Commentaar lijkt ons overbodig GEBR. PAES. BREESTRAAT 58, TELEFOON 23620, naast Stadsgehoorzaal, Lelden. ZIE ONZE ETALAGE. (Advert.) AGENDA HEDEN: Stadszaal: Tentoonstelling „De Mens en zijn Arbeid". 1.3011 uur mam. MAANDAG: Stadszaal: Tentoonstelling „De Mens en *Ün Arbeid" 1.30—11 uur n.m. DINSDAG: Hoogl. Kerkgracht 21: Aandeelhouders- Terg. N.V. Leldsche Uitgeversmij. 10.15 uur. Stadszaal: TentOonatelllng „De Mens en *iln Arbeid", 1.30-^-11 uur nam. "WOENSDAG: Stadszaal: Tentoonstelling „De Mens en zijn Arbeid", 1.3011 uur nam. DONDERDAG: Stadszaal: Tentoonstelling .-.De Mens en öJn Arbeid". 1.30—11 uur nam. De avond-* nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 21 Augustus 13 uur tot Zaterdag 3 Sep tember 8 uur waargenomen door Apotheek kok. Rapenburg 9. Tel. 24807 en Apotheek ■Jot Hulp der Menschheld", Hooigracht Tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wllhelmlnapark 8. Tel. 26274. De geneeskundige dienst der hulsartsen Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur 'ot Maandagmorgen 8 uur waargenomen ooor de doktoren P. van Es. Jasperse. ö'mons en Veldhuyzen. 219160eBSt,geest door dr Varekamp. Tel- De dienst der dierenartsen door de Q«ren Commandeur en Weehlng. DE BIOSCOPEN. Ca,sl"° „Rumoer op de afd. pantoffels" <a"e leeft.) Zon 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. r~ „De Geveltoerist" (14 Jaar) Zat Zon 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur; overige 2.30. 7 en 9.15 uur. Lvvor „De weg naar Rlo" (alle leeft - - '."G UOOl «1U V J en Zon 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. hlanon ..Missie naar China" (18 Jaar) «n 9.15 uur. „Tarzan in New York" leeft.) Zat en Zon 2 15 en 4.30 uur, overige dagen 2.30 uur. f.x ..Het eiland der verdoemden" (14 Zon. 2.15, 4,15, 7.15 en 9 15 uur; erlBe dagen 2.15, 7.15 en 9.15 uur. ALPHEN Burgerlijke Stand Hendriks Antje. d. van J. Rijswijk en M. C. Vonk; Margrleta. d x:an w. van der Mark en H. Y. Metz: Wllhelmina Gerarda. d. van B. de Rijk en Ar van Egmond; Cornells Eckhart, z. van W. Janmaat en M. E. Werner; Jan Adrianus, z, van P, Reumerman en J. Glltjes. Ondertrouwd: Pleter Voskuilen. 26 Jaar en Matje Cornelia Raaphorst. 23 Jaar; Cornells van Arkel, 24 jaar en Jannetje -van Triest. 21 Jaar. GetrouwdGerardus Leonardus van den Ende, 28 Jaar en Cornelia Hendriks Duijn- dam.30 Jaar; Johannes Ouwerkerk. 31 Jaar en Cornelia Theodora Balvert, 36 Jaar; Pleter Cornells van Gent. 21 Jaar en Cella Verkade, 20 Jaar; Pleter Bezemer. 23 Jaar en TYHntJe van der Ster, 28 Jaar: Cornells van Elk, 34. Jaar .en. Maria Leemburg, 27 J. BOSKOOP Ouden van Dagen op stap. Begunstigd door prachtig zomerweer hebben de Ouden van Dagen uit deze gemeente volop genoten van een auto tocht door de duinstreek rondom Haar lem. Het was voor Boskoop en haar oudjes weder voor het eerst na de oorlog een hele gebeurtenis. Er waren 178 deel nemers (sters) die waren verdeeld over 19 luxe auto's en 4 bussen. Ook de ver pleegden uit het Tehuis voor Ouden van Dagen waren present. Voorafgegaan door een tweetal Rijks- politie-ambtenaren per motorrijwiel ging de tocht over Leiden, Oegstgeest, Noord- wiikerhout alwaar werd gepauzeerd voor de thee. Vervolgens naar Zandvoort langs de strandboulevard naar Bloemen- daal, alwaar wederom werd gepauzeerd in de theetuin „Kraantje Lek". Daarna werd gereden naar het Park „Groenen- daal", alwaar een fijn diner stond te wachten. Voor de maaltijd een aanvang .nam richtte de voorzitter van het comi té de J. H. van Osnabrugge enig? woor den van dank. aan hen. ,die hadden medegewerkt om de tofcht te doèn sla gen. waarop Burgemeester Verkerk, die de tocht had medegemaakt het. comité dank bracht voor de uitnemende v"'ze, waarop het had gewerkt- Voor het gouden bruidspaar Van Tol Geers was de eetzaal van het restau rant kwistig met bloemen versierd. Na de maaltijd toog men huiswaarts. Om half 9 uur werd Boskoop bereikt. De gehele gemeente was uitgelopen. D? muziekvereniging „Harmonie Excelsior" stond bij de grens der gemeente opge steld. en met muziek voorop ging^de stoet van auto's langzaam naar het raadhuisplein, alwaar de stoet werd ont bonden. Morgen wordt de medische dienst waargenomen door dr C. H. Flim. DR EISENBERGER RESIDENT VAN ZUID-BORNEO. Dr Eiseniberger, hoofdambtenaar ter beschikking van de Algemene Rege ringscommissaris voor Borneo en de Grote Oost is benoemd tot resident van- Zuid-Borneo als opvolger "vari' re sident Deélman. LEIDERDORP AANBESTEDING. Aljiier werd aanbesteed het uitvoeren van béton- en metselwerken voor de hoofdingang bh de oprit van de nieuwe begraafplaats en bijkomende werken. Ingeschreven werd als volgt: A. Mol f. 13.920; Fa. M. v. d. Velden f 13.182; Fa. Th. L. J. Zitman f. 12.500; N. Mol f. 10.840; C. Meerburg f. 10.779 en H. D. v. Osnabrugge f. 10.750. De gunning werd aangehouden. NIEUW VENNEP De medische dienst wordt morgen waargenomen door dr Van Haeringen. NIEUWKOOP DIPLOMA-ZWEMMEN. In" het awembad van de zwemvereni ging „De Plas" behaalden de volgende personen het zwemdiploma: Ans Wil denburg dipl. A, Maria Wirakenius dipl. B., Sjanneke Winkenius dipl. A en B. Wlllv Schutter dipl. A en B, Anny Kalshoven dipl. A en B. Margje Kals- hoven dipl. A en B, Gerarda Wilden burg dipl. A. Jaoob Mayen dipl. A en B, Jan Hendriks dipl. A en B. Burgerlijke Stand Geboren: Pieter- eenalla, d. van W. Cornellssen en H. A. Woerde: Gerrit. z. van D. Kalshoven en A. LooiJ; Katharine Eugenie, d. van J. v. Middelkoop en K. Botz, Tom, z. van H. v. d. Neut en M. v. d. Horst; Leendert Bartholomeus, z. van G. v. Koert en B. Kalshoven; Henrlcus Joannes Maria, z van J. Groeneveld en M. C. Egberts; Reljertje. d. van H v. d. Bosch en A. de Jong: Anna Maria. d. van J. A. Walraven en A v. d. Vaart: Helena Cornelia Maria, d. van H. A Rijnbeek en C. Lelieveld. Leonardus Cornells Marie, z. van M. v. Dam en A. N, Wlllems. Getrouwd: J. A. Vos. 24 Jaar en H. P. Noordergraaf, 23 Jaar; W. A. v. Zoest, 28 Jaar en C. M. v. d. Meer. 26 Jaar Overleden: A Blom, 70 Jaar en A. van Varlk, 82 Jaar. wed. van J. .v. Groeneveld. AGENDA RAAD. Dé Raad der gemeente komt- a.s. Dins dag in apenbare vergadering bijeen. De agenda luidt: 1. Opening en notulen; 2. mededelingen; 3. waterleiding Buurt schap Slikkendam; 4. centrale verwar ming Gemeentehuis; 5. vaststelling der gemeenterekening met rapport Van de commissie voor onderzoek. ONGEVAL. Onze plaatsgenoot, de heer C. B. de Jong. werkzaam bij de Nleuwkoopse Stoomsmederij N. G. Bon, had het on geluk met de reohterhand tussen de machine te geraken, waardoor hem enige vingertoppen werden afgesneden. Voor het verlenen van medische hulp was het noodzakelijk hem naar het Ac. Ziekenhuis te Leiden over te brengen. ROELOF ARENDSVEEN AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. Begunstigd door prachtig zomerweer zijn Donderdag de oudjes van Roelof- arendsveen uit geweest. In gezelschap van de burgemeester, de heer S. Ligthart, dr Muskens en zr Soholten vertrok het gezelschap, on geveer 90 personen, in twee grote bus sen en drie auto's vla Aalsmeer naar Schiphol. Hier werd langzaam gereden, zodat de vele nieuwe gebouwen en han gars goed gezien konden wórden. Door Amsterdam ging het vervolgens naar de eerste pleisterplaats. Oud Valkeveen. De oudjes die in de bussen reeds' ge- tracteerd waren opkoekjes, bonbons, sigaren en sigaretten, werden hier ont haald op koffie en broodjes. Men maakte een rondwandeling In de prach tige omgeving, terwijl enkelen een boottocht maakten. Vla Hilversum, waar gereden werd langs1 de studio's van de omroepverenigingen en het Raadhuis, kwam de stoet Zeist, al waar gedineerd werd. Allereerst voerde het woord de voorzitter van het Comité, de heer Nieuwint. HU memoreerde de moeilijkheden en het vele werk dat ver zet moest worden om deze tocht voor elkaar te krijgen. In het bijzonder dankte hij de secretaris van het comité, de heer Reijnders. die het leeuwenaan deel van de voorbereiding en verzor ging van de tooht heeft gehad. Hierna sprak de burgemeester, die slechts lof had voor de organisatie. Hij hoopte dan ook, dat het volgend Jaar wéér een tocht zou worden georganiseerd. De maaltijd had een zeer geanimeerd verloop. Na het diner werd nog even op het terras gezeten.Hieraan werd echter spoedig een bruut einde gemaakt door een wolkbreuk, die zich boven Zeist ontlastte. Om halfacht werd weer ingestapt en over Utrecht, Woerden, Bodegraven, Alphen a. d. Rijn en Lei den ging de terugtocht huiswaarts. Om kwart voor tien reed men de gemeente binnen. Ten afscheid werd nog een kopje koffie in café Van der Geest ge bruik. Hier bedankte de voorzitter alle aanwezigen nogmaals voor de hulp, die van alle kanten geboden was. Speciaal de Rijkspolitie, die met de Groepscom mandant aan het hoofd veel heeft bij gedragen tot een vlotte reis, kreeg een pluim. Uit naam van de oudjes be dankte de heer P. Bakker. Het was een geslaagde dag, zo zeide hij. en allen hadden het uitstekend naar hun zin ge had. HIJ hoopte dan ook. dat deze tra ditie zou voortgezet worden. De oudjes werden ten slotte naar huis gebracht. TER AAR AUTO TE WATER. Gisteravond omstreeks halfelf ls een Woisbrugse ingezetene, toen hi) zich van het Oranjefeestterrein alhier met zijn auto naar huis wilde begeven, by de brug over de Rlngsloot in het \yater gereden. Gelukkig dat enkele omwonen den het ongeval hadden opgemerkt en te hulp schoten; want hoewel de wagen slechts half gekanteld in de ondiepe sloot lag. bleek, dat de bestuurder der mate in beschonken toestand verkeerde, dat hij niet bij machte was zichzelf uit zhn gevaarlijke positie te bevrijden. De politie maakte proces-verbaal op en nam hem mede naar het bureau ter verdere ontnuohtering. WADDINXVEEN Burgerlijke Stand Geboren: Hendrlka Pleternella. d, van R. J. van de Wal en L. B. Vink: Willem, z. van J Broer en M. Palsgraaf; Ewaldlna. d. van T. Hoogen- doorn en H. J. van Heezlk. Getrouwd: P. A. T. Nellssen en A. W M. Verklei): A. O. Boot en J. M. de BooolJ. Overleden. Cornells Janmaat, 77 Jaar. Dramatische ontwikkeling van het geschil met Engeland 1 (Van onze correspondent te Londen) Bil al zijn moeilijkheden staat Enge land thans tegenover een nieuw drama. Malta eist zijn rechten op. Dit kleine eiland is altijd Engelands troetelkind ge weest. Immers het was onontbeerlijk voor de Britse strategie. In de afgelopen oorlog heeft Malta een heldenrol ge speeld. Thans voelt het zich echter door Engeland in de steek gelaten. Malta's grondprobleem is ziln overbe volking. Minstens 50.000 van de ruim 300.000 inwoners zullen moeten emigre- Een rustig besluit De Raad van Woubrugge kwam Vrij dagavond voor de laatste maal, onder .voorz. Burgemeester J. C. van Wage- ningen in openbare zitting bijeen. Van G. S. was een schrijven ontvan gen dat de gemeente over het jaar 1949 niet meer "in aanmerking komt voor het bouwvolume. Op een verzoek van de „Tentoonstel ling in de Veenstreek", van bloemen, groenten en fruit, wordt besloten deel te nemen tot een bedrag van f.300. in' het financieringsfonds en f30.be schikbaar te stellen voor prijzen. Te vens wordt besloten een bedrag van f.25.beschikbaar te stellen voor prij zen, voor een op 30 Aug .te houden kaasdag te Hoogmade. Op een verzoek van de Bond tegen het schenden door vloeken van Gods Naam. wordt besloten op voorstel van B. en W. e?n bedrag van f. 15.voor het jaar 1949 te schenken. Zonder hoofd, stemming wordt de Wijziging van de verordening op het G.H.B. waardoor evenals boeren- en tuinbouwbedrijven ook bakkers-, melk handelaren en slagers- in aanmerking komen voor het meerderverbruik dan het gestelde max. tegeh.de prijs van 15 ct. per M3. Ook dé gratificatie aan het gemeen- tepersoneel van 2% tot een max. van f. 50.— wordt zonder h. st. aangenomen. De voorz. deelt mede dat de bouw plannen van de Afd. Woubrugge van het „Groene Kruis" van een magazijn met woning voor de verpleegden in vergevorderd stadium verkeren. Dit ge bouw zal verrijzen op de hoek Kerk straat—Dr Lothlaan. B. en W. stellen voor de Kitnl aan genoemde vereniging beschikbaar te stellen. Alle leden kun nen zich daarmee verenigen. De punten Bouwplannen te Hoog made en het Uitbreidingsplan zullen in besloten vergadering worden behandeld. Voor de rondvraag richtte de voorz. nog het woord tot de raad, waarbij hij zijn dank uitdrukte voor de wijze waar op steeds ls vergaderd. De onderlinge verstandhouding ls altijd goed geweest. Hij betuigde zijn spijt dat de heer Boon in de nieuwe raad niet terugkeert. De heer Zwetsloot vroeg inlichtingen over de brandspuit te Hoogmade. De heer Boon richtte een woord van dank tot de Burgemeester en de leden van de Raad. Nadat de voorz. de vragen van de heer Van den Eng over het toezicht van gemeente-eigendommen en vandeWeth. Angenet over de slordige aflevering van de PTT van bestrating door het leggen van kabels had beantwoord, volgde slui ting. HAARLEMMERMEER Burgerlijke Stand Geboren: Hans, z. van B. Hljstek en E de Kok: Astrld Hélène Louise, d. van L. P. Kruljs en C H. Belmon; Jantje, d. van J. Stellingwerf en E. Koolstra; Marianne, d. van L. M. Kaslander en D. v. Wlrdum, Maria Ca- tharlna Amelia, d. van G. v. Aarle en C. A. Bank; Christina Aaltje, d. va» P. Man tel en S. Veldhulsen; Johanna, d. van G. Spelt en L. Verbeek; Bastlaan Adrlaan, z. van W A. v. Lu'ljk en C. P. A. Duiven voorde; Klaaina, d. van E v. Zadelhof! en R. C. T. Roos; Frederlkus Maria. z. van P. W. v. Santen en M. H. G._ Peters; Bernard, z. van J. Kagchelland en G. v. Leeuwen; Gouwguurda Agatha Maria. d. van T. P. Hulberts en D. J. Schipper; Antonle, z. van A. Nieuwkoop en A. Pferlk; Kommer, z. van J. Groenewoud en M. C. Sneeuw; levenloos kind van P. J. Bak kenhoven en A. M. v. Poecke. Ondertrouwd: Jan Kroezen, 31 Jaar en Relntje Verbeek, .21 Jaar. Getrouwd: TheodorusPetrus Johannes Jackel, 43 jaar en Maria Cornelia van der Kroon, 42 Jaar; Leonardus Johannes van der Burg. 30 Jaar en Jacoba Adrlana NoolJ, 30 jaar; Wllhelmina Maas. 27 Jaar en Maria Josephlna van Gellekom. 26 jaar; Jan Karei van Leeuwen, 42 laar en Llna Mül- ler. 39 jaar; Aren van t Hof. 23 Jaar en Johanna Tamerus. 25 Jaar; Klaas Span ier. 24 Jaar en Gesina van Dulneji. 25 Jaar; Willem Llpplaa, 53 Jaar en Bastlana Meegdes, 38 Jaar Overleden: Cornells Leenheer. 66 jaar, echtg. van A. v. d. Wal: Hendrik van den Berg, 85 Jaar. wednr. van P. J. Couprle; Gerardus Hermanus Maria Lautenschutz. 56 jaar, echtg. van G. M. Bulle. KATWIJK AAN DEN RIJN VAN FIETS GEVALLEN: GEBROKEN BEEN. In hert drukke verkeer bij het kruis punt Wassenaarseweg-Molentuinweg ge raakte mej, v. L.H. het stuur over haar rijwiel kwijt en kwam, daar zij de trot toirband raakte, te vallen en wis niet meer in staat overeind te komen. Een direct ontboden geneesheer constateerde een gebroken been. Overbrenging naar het St. Ells. Ziekenhuis te Leiden was noodzakelijk. LISSE Burgerlijke Stand Geboren: Hermanus z. van F. Doornebal en J. R. Galjaard; Cornelia, d. van J. v. d. Laan en J. SwlJ- neburg; Annetjo Marijke, d. van H. C. v. Glnhoven en"M Kuljpers; Peter, z. van J. Zonneveld en D. Lult. Ondertrouwd: C. J. Zuidhoek en M. E. d. Meer; C. Dolleslager en A. Hulsbos; C. Koning en G. B. J. Huls. Getrouwd: G J. Klein en P. W. v. Steln: J. A. Slootbeek en R. A. v. d. Slot; A. Tettero en C. de Vos; C. J. de Jong en M. den Butter. De medische dienst voor Zondag wordit waargenomen door dr Hootsman. NOORDW1JKERHOUT De medische dienst wordt morgen waargenomen door dr Wösten. SASSENHEIM De Zondagsdienst voor doktoren wordt waargenomen door dr Hueber. VALKENBURG Burgerlijke Stand Geboren: Leendert, z. van D. de Moi>y en A. C. L. Jansen; Johanna, d van A. de Roode en J. Oos- terlee; Johannes Dlderlcus, z. van J. Bin nendijk en T. Hagenaars. Getrouwd: C. L. de Vries en M. Bos. Overleden: levenloos aangegeven kind van A. Gravekamp en E. Nieuwpoort. VOORSCHOTEN 'Gedurende dit weekeinde wordt de medische dienst waargenomen door dr M. v. d. Stoel. VOORHOUT POSTDUIVENVERENIGING „DE VLIEGENDE VOORHOUTERS". In. het Parochiehuis werd door post- duivenliefnebbers en houders alhier een vergadering belegd, om te komen tot oprichting van een zelfstandige ver eniging. Voor leiding en toelichting was hiervoor uitgenodigd de heer A. W. Krol van Leiden, lid van de Ned. Duivenbond. Hoofdzakelijk werden door deze spreker de voorschriften en ver plichtingen toegelicht, welke er ge staan wanneer men duiven laat mee vliegen. Ais bestuur werden hierna gekozen "lis voorz. de heer A. v. d. Slot; de heer C. Colijn als secr. en P. Warmer dam, penningm. 40 leden gaven zich staande de vergadering op. In het as. voorjaar 1950 zal begonnen worden met de vluchten. Eeniparig was men het er over eens dat de naam der vereniging zal zijn „De Vliegende Voorhouters". Burgerlijke Stand Geboren: Pe trus, z.v. J. Th. v. d. Voorn en M. Los; Alice M H„ d.v. J. J. Weve en A. M. Conyn; Cornelia A. M, d.v. J. P. v. d. Laan en M. C. v. d. Nouland; Johan nes C. M., z.v. H. C. Damen en A. C. Hoogervorst; Gerardus H. M., z.v. J. C. Boere en M. C. Derriks: Anthonetta M J., d.v. J Kortekaas en M. M. Hoo gervorst. Ondertrouwd: A. J. Broeders en C. C. de Groot. Gehuwd: J. W. Jansen 33 j. en E. M. Jonker 29 j. Overleden: Wllhelmina J. M. Brele- veld 9 weken, d.v. J. Breleveld en M. C. Brouwer. Ds E. J. Beker afgekeurd Ds E. J. Beker, Ned.Herv. Predi kant alhier, die in Juni 1948 voor de tijd van twee Jaar naar Indonesië ver trok als legerpredikant is, naar wij vernemen Voor deze dienst afgekeurd. Ds Beker vertoeft momenteel al drie maanden in het hospitaal. Was men allereerst van mening dat hü zich overwerkt had, later bleek dat hij zich onderwerpen moest aan een operatie aan de blindedarm. De operatie en de genezing verliepen naar aller tevre- derheid. Wanneer ds Beker naar huis terug zal keren is nog niet bekend. Hospitaalschepen varen ongeveer om de drie maanden, dus op ziln gunstigst zal dit Januari zijn van het volgende jaar. WASSENAAR PLANNEN VAN „EXCELSIOR", In Den Nieuwen Deyl werd gister avond een vergadering gehouden van het Comité Instrumentenfonds „Excel sior" met vertegenwoordigers van mede werkende verenigingen voor het uitwer ken van verdere plannen ter vergroting van het fonds, dat inmidels is gestegen tot ruim f. 1500. Vastgesteld werd het houden van een zang- en muziekavond uiterlijk begin 'October door de Ge mengde Zangvereniging Bel Canto, het Wassenaars Mannenkoor en de Accor deonvereniging D.V.S. Voorts werd be sloten tot het houden van een grote verloting. De collecte voor de Christelijke Blindenhulp „De Fakkels Bijeen" bracht f. 632.82 op. De medische dienst wordt Zondag waargenomen door de doktoren Bertels en Geerlings. ZOETERWOUDE 30 M. H. ZAALBERG JAAR POTTENBAKKER. Dinsdag 30 Augustus a.s. hoopt de be kende pottenbakker Meindert H. Zaal berg te Zoeterwoude de dag te herden ken, waarop hij 30 jaar geleden zijn werkzaamheden in de pottery aanving. Ten gevolge van de oorlogsomstandig heden is het 25-jarig jubileum niet her dacht. Thans echter heeft men gemeend deze dag niet onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan. Voor belangstellenden zal er die dag gelegenheid zijn de jubilaris geluk te wensen van 1819 uur ln de toonzaal van de pottery, Hoge Rijndijk 51, Zoe terwoude, ren omdat er op het eiland eeen werk genoeg is. Want de bevolking is prac- tisch aangewezen oo de arbeid, welke de Engelse marinewerf verschaft. Het was een schok toen de Britse admiraliteit onlangs besloot 1200 havenarbeiders te ontslaan. Bovendien beschouwde men dit als een truc om de loonsverbetering, welke na veel striid werd verki-egen. weer oneedaan te maken Het ontslag heeft dan ook de grootste beroering onder de bevolking teweeg ge bracht. "ooral ook omdat de medewer king van de dominions bij de) emigratie te gering wordt geacht. De voornaamste der andere grieven ls, dat Engeland de voedselsubsidies heeft ingetrokken met het motief dat. nu Malta Intern zelfbestuur heeft, het voortaan vcor zl1n eigen economie moet zorgen. Malta kan deze 300.000 pond echter niet missen en argumenteert, dat de tienduizend Engelsen, die nu op het eiland wonen, toch ook van de subsi die profiteren. Engeland zou verder de gedemobiliseerden in de steek hebben gelaten door hen niet voor enig beroep op te leiden. In miniatuur speelt zich. in zekere zin tussen Malta en Engeland af wat zich ln het groot tussen Enge land en Amerika afspeelt. Engeland ver wijt Malta dat het een veel te ambitieus blan voor sociale verzekering," inclusief Gezondheidszorg, wil uitvoeren, zonder dat er geld voor is Evenmin als andere Engelse koloniale gebieden, bezit Malta een werkloosheidsverzekering. Daarin heeft zelfs de eigen Labour- regering noe niet voorzien, waarschijn lijk omdat men er op rekende, dat de arbeid op de werven niet zou worden ingekrompen. Engeland heeft echter verhoogde uitgaven in Hongkong en Sin gapore, die Malta het kind van de re kening hebben gemaakt. Bulten het ma rine-bedrijf heeft het eiland hoegenaamd geen inkomsten als men de landbouw buiten beschouwing laat. Malta heeft thans om een aandeel in de Marshall hulp gevraagd, maar het Is daartoe krachtens zijn constitutie niet gerech tigd Buitenlandsp betrekkingen en han del vallen, evenals defensie, buiten de competentie van het slechts Dlaatseliike bestuur. EngeUnd zou wel bereid zijn dollars uit de sterlinenool ter beschik king van Malta te stellen, maar Malta meent dat het meer indruk op Amerika maakt om rechtstreeks aan dit land hulp te vragen, dat het naar zich toe wil lok ken door zichzelf aan de Ver. Staten als strategische basis aan te bieden. Het speculeert daarbij op bepaalde Brits Amerikaanse tegenstellingen. Malta voelt zich vooral tekort gedaan omdat Engeland reusachtige bedragen in Duitsland gestoken heeft. De opstan dige Maltezers vragen zich nu af of de Britse liefde voor het veelgeroemde em pire slechts een frase is. Of heeft Malta weinig strategische waarde meer? Kan de Moor gaan, nu hij ziln plicht heeft gedaan? Door de enorme agitatie, welke hoofd zakelijk geleid wordt door de tijdens de besprekingen te Londen afgetreden vu rige en bekwame vice-premier Don Min toff. zijn de zaken er niet eenvoudiger op geworden, Dit aftreden heeft blijk baar reeds tot een solitsine in de Mal tezer Labourpartii geleid. Zal Mintoff nu een Hnks-^ocialistische nartil vormen Zoals "verwacht "werd? Malta davert op. het. ogenblik van tegen Engeland ge- riph.te leuzen. Al deze beroering heeft echter waar- Schijnliik alleen maar ten doel om de Britse regering in beweging te breneen, want de bevolking van Malta is aller minst anti-Engels. Maar voor pressie plegen de Engelsen niet te zwichten. Dat zag ook minister-president Boffa in. die het ultimatum, waarin met ernstige din gen werd eedreigd. dan ook maar introk, omdat er van onderhandelingen andei.s helemaal ceen sprake zou zijn geweest. Tenzij Boffa met een gunstige regeling thuis komt, zou het Mintoff niet moei lijk vallen de macht in handen te kril- gen. In dat geval zou hij op volledige onafhankelijkheid aansturen. Maar het is niet aan te nemen dat Engeland Mal ta zo maar zal laten schieten. Ook voor de oorlog waren er wrijvin gen tussen Halta en Engeland, welke hoofdzakelijk door Italiaanse irredentls- ten werden veroorzaakt Hun nationa lisme kreeg e^fcter de doodsteek, toen Malta door Italiaanse vliegers gebom bardeerd werd. Het grootste deel der Maltezers is niet-Italiaans. doch afsta m- mehngen van de oudp Phoeniciers. Het Maltees behoort tot de semletische ta lengroep. PERSONENTREIN BIJ KEBUMEN OP TREKBOM GELOPEN. Negen doden. Gisteren is nabij Kebumen (Midden- Java) een personentrein op een trek- bom gelopen en door een gewapende bende beschoten. De beschieting kostte aan negen burgers het leven, terwijl zes personen werden gewond. De bende kon door de treinwachten na een hevig vuurgevecht worden verdreven. Enorme korenbrand tussen Exlo en Odoom 30 MIJTEN DOOR VUUR VERTEERD Gisteravond brak brand uit in een der korenmyten, staande tussen Ex- loo en Odoorn. De vlammen sloegen weldra over naar de andere myten, met het gevolg, dat binnen enkele minuten niet minder dan ongeveer 30 myten in brand stonden. De regionale brandweer uit Emmen was spoedig aanwezig met een auto spuit' en een tankwagen. Men kon ech ter weinig meer uitrichten, daar alles in lichterlaaie stond. Het vuur ontwik kelde zo'ri enorme hitte, dat het" t-ot op 30 meter afstand niet te benaderen viel. De brandweer moest zich hoofd zakelijk beperken tot bescherming van de andere korenmyten, die jh de om geving waren opgesteld en waarheen telkens een vonkenregen overwaaide. De brandweer uit Emmen rukte toen weer uit met een tankwagen, om tot vanmorgen vroeg het nablussingswerk te verrichten. De myten behoren voor namelijk toe aan twee kleine boeren, voor wie deze brand een grotj schade post betekent, daar slechts een gedeel te der.myten verzekerd was. De scha de bedraagt in totaal ongeveer f. 20.000. De oorzaak ligt vermoedelijk in het feit, dat voorbijgangers achteloos een brandende sigaretteneindje hebben weggegooid. POSITIE KLM-VLIEGTUIGEN. Op de uitreis: de FHTEP (Pontianak) mee gezagvoerder De wys is vannacht ie Calcutta aangekomen. De PHTET (Tilburg), gezagvoerder Moll ls vanmorgen in Bangkok aange komen. De PHTLO (Klndervliegtulg"), gezagvoerder Zwarthoed is gisteravond ook in. Bangkok aangekomen. Op de thuisreis: de PH-TDL met ge zagvoerder Steinbeck is gistermiddae in Amsterdam aangekomen. De TDG (Gouda), gezagvoerder Ameels-, is van morgen in Ca'ïro aangekomen. Het toe stel wordt vanmiddag om 15.45 uur in. Amsterdam verwacht. De PH-TDK staat in Batavia. JHR Dr NICO VAN SUCHTELEN OVERLEDEN. Bekend letterkundige. Te Ermelo is vannacht op by'na 71- iarige leeftlld overleden de bekendp let terkundige jhr dr Nico van Suchtelen, oud-directeur van de Wereldbibliotheek. Van ziin vele werken noemen wij „Prl- mavera" (1903); Verzen (1905); Quia Absurdum (1906); De tuin der dromen (1913); De stille lach (1916); Uit de diepten der ziel (1917); Demonen (1920); Eva's jeugd (1925); Tot het aleene (1928); Droomspel des levens (1930); Tat tvam asl (1933); Oorlog (1936); Het spiegeltje van Venus (1939). Ook vertaalde hil vele werken, o.a. van Spinoza. Dante. Goethe. Heine. Home rus. Marcus Aurelius, Shakespeare, Erasmus Hoffmann. Met he mis een onzer meest gelezen en zeer gewaardeerde auteurs heen ge gaan. In zjjn kortgeleden verschenen studie „Het eerste nódige" heeft hij nog eens zijn gedachten over mens en maat schappij samengevat. GOLF. DE WEDSTRIJDEN TE NOORDWIJK. Uitslagen van de wedstryd om de B. Dunn Beker, gisteren gespeeld. 18 Holes tegen bogey H.C. t/m. 24. Tevens prijzen beschikbaar gesteld door de heer Dunn voor het grootste aantal eagle's, evenals het grootste aantal burclie's. Voor de beker: W. H. Andre de la Porte, H.C. 12, resultaat 3 up. 2. D. W. Grutterink, H.C. 29, speelde voor 24, met 2 up. Winnaars voor de eagle's kwamen niet voor. Voor de burclie's: 1. W. H. André de la Porte met drie burclie's, 2. D. W. Grutterink met 2 burclie's. SUKAWATI MORGEN NAAR BATAVIA. De president van Oost-Indonesië, de heer Sukawaiti, wordt morgen yoor of ficieel bezoek ln Batavia verwacht. SUHARDJO TOCH NAAR BADJERMASIN. Aneta verneemt, dat generaal-majoor Suhardjo morgenochtend, vergezeld van de Australische waarnemers van dé Unci en twee officieren van zyn staf, zich tooh naar Bandjermasln zal be geven. Van Nederlandse zyde zyn gisteroch tend reeds de Staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken, de heer H. van de Wal en de sous-chef staf, kolonel Pe- reira, daarheen vertrokken. STAKING BIJ GOODRICH- FABRIEKEN IN DE V.S. Elfduizend arbeiders van de Goodrlch- rubberfabrieken te Akron (Ohio), aan gesloten bU het C.I.O., hebben te mid dernacht plaatseiyke tijd het werk neer gelegd naar aanleiding van een me ningsverschil tussen de vakbond en de directie der maatschappij over een nieu we collectieve arbeidsovereenkomst. De voornaamste eisen van de vakbond zijn een loonsverhoging van 25 procent en de toekenning van een pensioen van 100 dollar per maand. V1SSER1JBERICHTEN SCHEVENINGEN, 27 Aug. Besommingen: SCH 71 f.1400; SCH 177 f.820; SCH 119 f.50; KW 215 f.380; KW 61 f.76; UK 105 f.280; TH 1 f.65; PH 47 f.200; JE 93 1/390, ARM 14 f. 80; OD 22 f. 150, OD 17 f. 90; OD 20 f. 76; SL 6 f. 120; SL 2 f. 90; SL 49 f.110; SL 16 L 120; SL 8 f.60; SL 10 f.80. VLAARDINGEN, 27 Aug. Binnen van de harlngvlssery de VL 66 met 11 last; de VL 97 met 6 last. Prys maatjes 25.30 30; volle en maatjes 28.1030.10; volle 33.50—34; tonijn 28.10—30.10. Van de harlngtrawlvlssery KW 227 met 27 last; KW 159 met 35 last en f. 1232 besomming aan verse haring. Pryzen maatjes 24.90 25; volle 2931.90; steur 13.9025; zoute vis 91. KATWIJK AAN ZEE. 27 Aug. Vangst- berichten van hedenmorgen: KW 144 6 k.; KW 67 2 k.; KW 38 30 k.; KW 18 1 k.; KW 47 17 k.; KW 32 1 k., KW 20 20 k.; KW 73 6 k.; KW 25 2 k.; KW 23 17 k.; KW 9 10 k.; KW 47 2 k.; KW 42 10 k.; KW 173 3 k.; KW 170 8 k.; KW 167 4 k.. KW 151 12 k.. KW 65 8 k.; KW 127 30 k.; KW 175 24 k.; KW 22 6 k.; KW 19 5 k.; KW 161 1 k.; IJM 268 10 k.; IJM 2 75 k. Geen vangst: KW 86, KW 29, KW 147, KW 14. KW 5, KW 3, KW 2, KW 54, KW 43, KW 50, KW 45. KW 163. Harlngtrekkers KW 78 25 k.; KW 41 80 k.; KW 39 70 k.; KW 140 30 k.; KW 15 20 k,; KW 168 30 k.; KW 70 45 k.; KW 16 35. k. Geen vangst: KW 48 en KW 110. Gemiddelde harlngdrljfnetvlsseryVlaar- dlngen 10 k.; Schevonlngen 10 k.; Kat- wyk 6 k. FAMILIEBERICHTEN ON'ILEEND AAN ANDERE 8I.ADEN. Bevallen: Vroon-Kranenburg. d„ R'dam; Meerburg-ter Kulte, z.. Enschedé. Overleden: E. J. A. Boellaard. m.. 69 laar, Den Haag; L. den Hoedt, m., 59 Jaar, R'dam; I. M. Klsch-Houthakker, v, 41 Jaar, A'aanu

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3