„De Bataven" organiseert wedstrijd om Clubkampioenschap van Nederland Vandaag begint de beslissende strijd öm de Davis (up EENVAGE HERINNERING Bouw van een nieuwe stad bij Batavia PANDA EN DE MEESTER-UÏTVINDER Zes sterkste clubs strijden om „P.H.-beker" Moderne woningen, brede wegen en parken voor honderd duizenden Kerkelijk Leven Radio-programma 88ste Jaargang LE1DSCH DAGBLAD Vrijdag 26 Augustus 1949 Tweede Blad No. 26779 Athletiekcracks komen naai de Leidse Hout (Van een bUzondere medewerker). Zondagmiddag wordt op de sintelbaan in de Leidse Hout een van de belanf- djkste wedstrijden van het athletieksei zoen verwerkt. Het is de strijd om het Clubkampioensehap van Nederland, ook wel bekend onder de naam „Prins Hendrik-beker wedstrijd". En de Koninklijke Nederlandse Athletiek Unie heeft aan de Leidse atletiekvereniging „De Bataven" de eervolle opdracht gegeven deze interessante wedstrijd te organiseren. De roodjaatjes zullen dus die dag de gastheren zijn van de zes sterkste athletiekclubs in den lande en daarmede automatisch van een groot aantal bekende athletieksterren. Van de zes deelnemende verenigin gen zijn er direct vier in de finale ge komen, tw. A AC (titelhoudster) en AV "23 (beide Amsterdam), Vlug en Lenig (Den Haag) en „Haarlem". De twee andere finalisten. DOS (Rotterdam) en Kunst en Kracht (Tilburg) klassifi- ceerd-m zich voor de eindstrijd in een te Roosendaal gehouden voorwedstrijd. Als biizonderheid kunnen wij hierbij vermelden, dat „De Bataven" tijdens deze voorwedstrijd door een misver stand een punt verspeelde, zodat de bij na zekere tweede plaats aan Kunst en Kracht moest worden afgestaan. FRITS DE RUYTER KOMT TERUG. Op de deelnemerslijst prijken vele be kende namen. Frits de Ruyter. die zijn spikes enige tijd geleden aan de wilgen hing, kan blijkbaar moeilijk afscheid nemen van de athletiek en viert in deze wedstrijd zijn come back. Naar verluidt, zijn de tijden, die hij tijdens de trai ning maakte, zeer behoorlijk en is er dus zeker nog geen reden om aan te nemen, dat Frits over zyn hoogtepunt heen is. A.V. '23 heeft zich weer van zijn medewerking verzekerd. Buiten De Ruyter telt de Amsterdamse ploeg o m. als deelnemers: A. Blok (400 meter). A. Keyzer (hoogspringen). Meyer en Gabe Schol ten op de' 100 meter en Takken op de 110 meter horden. Ook de tweede Amsterdamse club, AAC, verschijnt au grand complet. Het ziet er dan ook naar uit, dat de twee hoofdstedelijke clubs een enerverend duel zullen voeren om de hoogste Nederlandse athletiekeer, dat ongetwijfeld het hoogtepunt van de wedstrijd zal zijn. Voor AAC komen o.a. uit de Gebroe ders Zwaan óp de korte afstand. Ba- kels op de 400 meter, Ribbens op de 1500 meter, de marathonkampioen Overdijk op de 5000 meter, terwijl Brasser de AAC-kleuren bij het discuswerpen en kogelstoten zal verdedigen. GEVAARLIJKE OUTSIDER. Voor Vlug en Lenig, dat men als een gevaarlijke outsider kan beschouwen, komen aan de start Jan Klein en Th. Saat op de 100 meter. Constant Mahleu op de 400 meter, A. de Bxmyn op dis cus en kogel, Leeuwenhoek bij het ver springen en Vorenkamp en v. d. Poll bij het speerwerpen. Cor Lamoree, de nationale kampioen polstokhoogspringen, maakt uiteraard deel uit van de Haarlemploeg. Het is dus wel een geschitter van be kende namen, die er borg voor zijn, dat deze wedstrijd, althans dat hopen wij, een goede propaganda zal zijn voor de „Moeder aller Sporten", de athletiek. Ook de bijnummers, die de diverse on derdelen van de strijd om het Club- kampioenschap moeten opvullen, zijn goed 'bezet. De Leidse athletiekliefhebbers wacht Zondag in de Leidse Hout dus een ath- letiekkamp van nationale betekenis. SLIJKHUIS KOMT. Nader vernemen wü nog, dat ook Wim Slijkhuis (onder voorbehoud van zijn tijdige terugkeer uit Stockholm, waarop alle kans ls) van de party zal zijn. Het is wel bij ieder bekend, dat Slijk huis momenteel op het toppunt van zijn kunnen staat Het bewijs hiervoor lever de hij Zondag j.l. in Antwerpen, waar hij de wereldrecordhouder en Olympi sche'kampioen Gaston Reiff op de 1500 m. partij gaf, Hij sloeg hem met zulk een machtsvertoon In de wereldtijd van 3 min. 43.8, dat wij met reden mogen verwachten, dat Wim geen gelegenheid onbenut zal laten, om zijn huidige vorm uit te buiten. Dan zullen wij hem Zondag a.s. op de 3000 m. zien starten, en zal hij de strild opnemen tegen vele cracks uit den lande. Wij noemen Van Kampen (SVV), v. d. Nat en Snoep (Minerva), Vorstenbosch (Adelaar) en Cor Kraan van de organiserende vereniging zelf. de Bataven. De wedstrijden vangen aan oni 2 uur. DUITSERS NEMEN DEEL AAN STUDENTENSPORTWEEK. Aan de internationale studenten sport week van 29 Aug. t/m. 4 September te Msrano (It.) zullen voor het eerst sinds de oorlog ook Duitse studenten deelne men. West-Dultsland zendt een ploeg van niet minder dan 36 athleten. BRIDGE-CLUB „HET JUISTE BOD". Ook de tweede wedstrijd in dit jaar om de zilveren Wisselkrans tegen de Bridgeclub „De Jump" te IJmuiden is door de Noordwljkerhoutse bridgeclub gewonnen en wel met 84. CRICKET FLAMINGO'S—FREE FORESTERS. Op de tweede dag van de cricket- wedstrijd Flamingo'sFree Foresters, die in Haarlem werd gespeeld, zetten de Hollanders de afgebroken innings voort en voerden de stand op van 145 runs tot 215 runs. Van Baasbank met 54, en Menschaar met 22 hadden hierin een belangrijk aandeel. De Free Foresters begonnen dus hun tweede innings met een achterstand van 63 runs. Door sohitterend batten sloten de Engelsen op een totaal van 283 runs voor het verlies van 2 wickets. Bloy en Shuttleworth scoorden beiden een prachtige century. Zij bleven resp. met 112 en 116 runs not out. Flamingo's brachten het hierna tot 110 runs voor het verlies van 3 wiokets. Teen was de tijd verstreken. Planten scoorde 33 not out, Labou- chère 13, de Villeneuve 28 en Van Baasbank 10 not out. Het resultaat was dus een draw. Australië is favoriet (Van onze correspondent te New York). Er is een merkwaardige reeks van uit slagen inzake de finale om de Davlscup. 1919: kampioenen van de Ver. Staten ln het dubbelspel: Norman Brokks Gerald Patterson (Australië). Enkele weken daarna: de Davis Cup gaat naar Australië. 1939: kampioenen van de Ver. Staten in het dubbelspel: Jack Bromwich Adrain Juist <na een zege over hun Australische landgenoten Jack Craw fordHarry Hopman). Enkele weken daarna: de Davis Cup gaat naar Australië, 1949: kampioenen van de Ver. Staten in het dubbelspel: BromwichSidwell (na een zege over hun Australische landgenoten Frank SedgmanGeorge Worthington) Een week jaarna (dit weekeind), de Davis Cup Bovenstaande opsomming laat zien, dat wanneer de Australiërs in het ver leden zegevierend uit de Amerikaanse dubbelspel-kampioenschappen kwamen, zij in triomf de zo zeer gezochte ten- nistrofee. de Davis Cup, mee naar huis konden nemen. En ook dit jaar heerst er in het Australische kamp groot op timisme. Men is daar zelfs overtuigd, dat minstens drie overwinningen zullen worden behaald..,. Hierbij valt de klemtoon op „minstens", want feitelijk rekent men op vier De Amerikaanse Davis Cupploeg, die vandaag tot en met Zondag in het Amerikaanse tennis-mekka, Forest Hills (nabij New Yoi<k) de strijd met de „Aussies" zal aanbinden, wordt gevormd door Ted Sohroeder Wimbledonkam- ploen 1948). Richard (Pancho) Gonza les (Amerikaans kampioen 1948) voor de enkelspelen en William TalbertGard- lier Mulloy voor het dubbelspel. De Australische ploeg, die zich door een overwinning op Italië ln de eind strijd speelde, bestond uit Sedgman en Sidwell voor de enkelspelen en Brom wich—Sedgman voor het dubbelspel. Tijdens de voorbereiding voor de wed strijd tegen Italië bleek de Australische Davis Cup-veteraan, de twee-handige Jack Bromwich, dermate uit vorm dat hij zijn plaats in het enkelspel aan Sidwell moest afstaan. Nu echter Brom wich tijdens de Amerikaanse dubbel spelkampioenschappen heeft laten zien dat hij weer geheel de oude is be staat er geen twijfel aan. dat deze held van de 1939-campagne weer opgesteld zal worden. De „Aussies" rekenen er natuurlijk op, dat hun dubbelcombinatie Bromwich— Sidwell (Amerikaanse kampioenen 1949) zal zegevieren over Talbert—Mulloy. Ted Schroeder, de Wimbledon-kam- ploen van 1949, heeft geen enkele wed strijd gespeeld sedert zijn terugkeer van Engeland. Men heeft hem thans in een koortsachtig tempo zo goed mogelijk klaar gestoomd. Van de vier enkelspelers lijkt deson danks Schroeder de sterkste en waar schijnlijk zal hij zijn beide 'enkelspelen wel voor Amerika winnen. In de lijn van de Australische strategie ligt het, dat zij de wisselvallige Gonzales met alle kracht te lijf gaan om deze belde enkel spelen in de wacht te slepen, hetgeen hun met het dubbelspel de benodigde drie overwinningen en de Cup zou geven. Een resultaat van 11 na de eerste speeldag zou niet behoeven te verbazen, gelijk resultaat een grote mogelijkheid, odk voor de derde speeldag is een der- Dat betekent, dat het dubbelspel de climax van het tournool zal vormen. Voor de liefhebbers van een felle heren- dubbel zal er dus wel wat te genieten zijn, vooral omdat Talbert—Mulloy na PAARDENSPORT. Grote buitenlandse inschrijving voor Rotterdams Concours Van 1 t/m. 5 September a.s. zal op het terrein van de Rotterdamse Manege aan de Kralingse weg. een officieel in ternationaal concours hippique worden gehouden. Op dit ogenblik zijn door de organisa toren reeds 550 inschrijvingen ontvan gen, waaronder die van prins Bern- hard. die met zeven paarden in verschil lende nummers zal meedoen. Verder zijn inschrijvingen ontvangen van équipes uit België met twaalf paarden, uit Zwe den met elf paarden, uit Zwitserland met twee paarden, uit Engeland met dertien paarden en uit Frankrijk met tien paarden. Individuele Inschrijvingen werden ook nog ontvangen uit Zwitser land. Er zullen ook vele Nederlandse ruiters deelnemen. BILJARTEN. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN T.O.G. Ook de Spijkerbad mocht er niet in slagen, de jubilerende club een neder laag toe te brengen. Het ls zelfs op een grote nederlaag uitgelopen voor de Spijkerbak, daar E. Bakker (T.O.G.) in uitstekende vorm was. Na de drie eerste partijen had de Spijkerbak een achterstand van 34 carb., zodat er dus nog een kansje overbleef, doch Bakker speelde daarna 250 carb. in 8 beurten. Zijn moyenne bedroeg 31.25, de hoogste serie 104 carb.; het was voor zijn te genstander P. Mulder een onbegonnen taak en deze bracht het niet verder dan 38 carb. De Spijkerbak verloor met 246 caramboles. De overige uitslagen waren: 3e kl.: TOG 3—Carambol 4 391—325 carb.; 4e kl.: TOG 4—TOG 2 (Lange- raar) 327293 carb.; 5e kl.: TOG 5— Vierkantje 2 210—218 carb. DAMMEN. Vrede in Dambond hersteld De moeilijkheden, welke bij het sa menstellen van het wedstrijdrooster voor het tournool om het damkam pioenschap van Nederland waren ge rezen, doordat enkele tot het deelne men aan het kampioenschap gerech tigde spelers om principiële redenen niet op Zondag wensten te spelen, zyn thans uit de weg geruimd. Zoals men weet, had de NDJ_ een rooster gepubliceerd, waarop de dam mers Onnink (Aalten). Van Dyk <Wa- geningen) en Doornbos (Appingedam) niet voorkwamen. De felle protesten, die hierna bij het bestuur van de Neder landse Dambond binnenkwamen zijn aanleiding geweest tot het beleggen van een bijzondere bestuursvergadering. Ty- dens deze vergadering werd besloten het oorspronkelijk bekend gemaakte tour- nooi-rooster in te trekken en een nieuw programma samen te stellen op zoda nige wijze, dat ook aan de wensen van de drie betrokken dammers tegemoet werd gekomen. De partijen van het tournool, dat van 10 September tot en met 29 Octooer duurt, zullen 's Zaterdags en 's Zon dags te Amsterdam plaats hebben, ter wijl de Zondagspartijen van de z.g. „principiële spelers" op Vrijdagavonden worden gespeeld. hun weinig fraaie figuur in de Ameri kaanse kampioenschappen thans ge waarschuwd zijn. Mocht Schroeder zich niet snel genoeg in conditie hebben kunnen spelen, dan achten de „Ausies" een kans te hebben op een vierde overwinning. Vermoedelijk zullen zij echter naar het ons voor komt met 3—2 uitslag al volkomen tevreden zijn. FEUILLETON door NATALIE SHIP MAN 48) In de donkere studeerkamer bleef Jim een ogenblik recht voor zich uit staan staren. Een seconde lang had hij de illusie, dat hy dit moment al eens eerder beleefd had. Wie was het nog meer geweest, die deze bruuske manier jan spreken eigen was geweest? Toen terinnerde hij het zich; het was de Ideine dokter geweest, die op de nacht van die schietpartij er bij gehaald was, die Honora naar het ziekenhuis had gebracht en die de volgende dag met nem over haar gesproken had. Eigen aardig. dacht hij, hoe het leven zich- herhaalt hoe het een volledige cirkelgang maakt. Op die avond had het begin van Rita Brayle's drama Bezien wat zij anderen had aange daan. Vanavond, zestien jaar later, zag Ö1J het einde wat zij zichzelf haa aangedaan. Hij dacht aan Emily Has- wths kortaf uitgesproken opmerking: De mensen krijgen in dit leven, wat J'.i verdienen. Als zij anderen gelukkig jnaicen, zijn zij zelf gelukkig en omge- £*erd. De dingen houden elkaar nu «nmaal in evenwicht. Het was bijna re wreed uitgedrukt, als een wet van «t Oude Testament oog om oog Rewind zaait, zal storm oogsten.... Jhar er was ook nog een andere kant Ha de zaak. De dingen houden elkaar 'Q evenwicht. Wel, de dingen moesten J -til au toch eens in evenwicht hou- «a voor Alden. Zij ha-d niets anders verdiend dan geluk en toen hij naar jwj slaapkamer ging, beloofde hij zich- JM, dat zdj dat hebben zou, als hij er D^ar iets aan doen kon. gingen drie dagen voorbij, en nog jN hij niets van Alden gehoord, Plotte belde hij Donald Surroll op. Ik was juist van plan om Je op te «hen, zei de dokter. Je vriendin, mrs jtodrin, heeft longontsteking. Had het parsohijnlijk die avond. De prognose slecht; zelfs rekening houdend met g nieuwe geneesmiddelen, die wij heb- «n. Haar hart geeft het vrijwel op. Jjti meisje blijft momenteel bij haar in sanatorium. Dus dat was de reden van Aldens .^zwijgen. Missohien had Reed Warlon ^M'acantie gegeven. Hij hoopte het Wei? zei Surroll kortaf, tv"" Ik vroeg me af, of er iets is, wat 4 ta kon. Als dat zo is, zal ik het je wel "Ef weten. Adieu. "ie middag ging hij Tony opzoeken. Je hebt,me in de laatste Lijd ver- Sï00*. beschuldigde zij hem. Zij l v nog plat ln bggen, met haar hïnrirarm in het §ips- Met iiaar Soe<:ie ita ^roroelde zü aan de knop van radio, die hard speelde en toen plotseling optiield, Je houdt niet van deze rommel, wel? Nu, ik ook niet. Haar roodbruine ogen waren nog al tijd te groot maar haar magere wan gen waren wat dikker geworden en zij had een beetje kleur, zy lag hem cri- tisch te bekyken. Je 2det er uit, of je een beetje zon nodig hebt. Dat doe ik ook. Jij schijnt wat gehad te hebben. Je ziet er bijna rose uit. Hoogtezon, zei zij met afkeer. Thiamin, Riboflavin. Al die rommel, die op in eindigt. Ik zit er eenvoudig mee volgestopt en met voedsel ook. Als ik naar huis ga, barst ik waarschijnlijk uit, al mijn kleren. Koop wat nieuwe, zei hij glim lachend. Dat is altijd nog wel amusant. Met een onverschillig gezicht zei zij: Ik zal een paar overalls kopen. Dat is de voorgeschreven uniform voor de plaats, waar ik heenga. Ja, een fa briek van oorlogsmateriaal. Die op wekkende gesprekken van jou hebben tenslotte resultaat gehadben je er niet blij om? Maar Tony Oh. ik weet, dat ik een styive arm zal houden. Kijk maar niet zo verbaasd. Ik ben blij, dat ik het hoorde, Hy werd zich bewust van een gevoel van medelijden en bewondering. Wat voor plannen, Tony? Je weet, dat ze werkelijk verba zingwekkende dingen hebben gedaan met het tewerkstellen van gebrekkigen in oorlogsindustrieën waarbij ze van te voren trainden. Er is hier een spe ciaal agentschap in de stad. Ik heb gesolliciteerd en ik ga leren, wat ik precies kan doen en hoe lk er uit kan halen, wat er in zit. Zij eindigde een beetje uitdagend: Dus je ziet Hij nam haar goede hand en hield die stevig vast. Bravo, Tony. Wordt alsjeblieft niet sentimen teel, plaagde zij hem, jij ouwe Zweed- Maar er was een klank van ontroe ring in haar ruwe stem. En jij?, vroeg zij. Ik begin me over jou ongerust te maken. Ik ben best in orde. Ik moet al leen vacantie hebben. En die zal ik spoedig nemen ook. En hoe is het met Alden? Zijn antwoord liet een ogenblik op zidh wachten en zij zei op een andere toon: Of Ls dat een onbesoheiden vraag? Neen, zei hij. zy is naar buiten, waar zy een zieke vriendin verpleegt. want nu kan ik tenminste plannen ma- Maar ik denk, dat zy wel terug zal ken. komen. Dat zal haar geraden zyn ook, zei Tony, anders krygt zy het met my aan de stok. Zy schudde zyn hand en liet die toen los. Zul je het my als eerste vertellen, zoals men wel eens zegt? w Natuuriyk. Maar by zichzelf voeg de hy er aan toe: Als ik het ten minste zelf ooit te weten kom. Scms vraag ik me af, of het wel ooit zo zyn zal. Twee dagen later, toen hy midden in een conferentie zat. ging djn telefoon over. Dr Surroll wenst u even te spreken, zei de stem van de telefoniste. Hij zegt, dat het belangrijk ls. Jageef maar door. Ik had je gezegd, dat ik zou waarschuwen, zei dr Surroll. Mrs. Vin- drin is gisteravond overleden. Longont steking. zy was de laatste twee dagen vrywel bewusteloos. Dank je, Don. Hy hoopte, dat de overige heren op zyn kantoor niet zou den zien, welk een inspanning het hem kostte, om zijn stem normaal te doen klinken, En Miss Blanshaw? zy gaat vanmiddag naar Chicago. De begrafenis zal ln Illinois plaatsheb ben. Er schynt niemand anders te zyn, die het arrangeren kan. Dat is inderdaad zo, zei Jim. Be dankt, dat je het me hebt laten weten, Don. (Wordt vervolgd) ZWEMMEN. ZWEMWEDSTRIJD IN AARKANAAL. Morgenmiddag zal in het Aarkanaal, nabij het Alphense zwembad, een 1 K.M zwemwedstryd worden gehouden met ais inzet het kampioenschap van Alphen. Na afloop van deze -wedstryd vinden er in het zwembad diverse wedstryden plaats, waarby aan het komische gedeelte een grote rol is toe bedeeld. O.a. zal er zakzwemmen zyn en een gecostumeerde waterpolowed- stry-d. DUIVENSPORT. De Blauwband (Sassenheim) hield op Zaterdag 20 Augustus j.l. een wed vlucht met Jonge Duiven vanaf St. Qulntin 280 K.M In concours waren 57 duiven, welke werden gelost te 10 uur 30 min. Aankomst eerste duif 4 uur 12 min. 14 sec., snelheid 828 meter per minuut, laatste duif 4 uur 36 min. 35 sec., snelhel-d 762 meter per minuut. Uitslag: P. C. Baartman 1; G. B. Roo- denburg 2, 9; A. P. Eist 3. 6; H J. Krom 4. 11. 14; J van Rijssel 5. 7. 8; C. de Zwart 10; J A. Meeuwissen 12; Th. Llndaard 13. Voetbal allerlei Er resten de voetballers nog twee we ken voor de aanvang van de nieuwe competitie en deze laatste week-einds worden door de clubs gretig aange<reDen nog een laatste wapenschouw te hou den. Voor Zaterdag en Zondag staan er dus weer vele vriendschappelijke wed strijden op het programma. Leiden 1 speelt morgenmiddag om 4 uur op het terrein aan de Zoeterwoudse Singel een wedstryd tegen het pas naar de derde klasse K.N.VF. Zaterdagmiddagafde ling gepromoveerde Die Haghe, terwyl ARC in Alphen de stryd aanbindt met de vierde klasser Waddinxveen. Zondag gaat Roodenburg naar Den Haag. waar zy de krachten gaat meten met een VUC-combinatie. Hetzelfde doet LP.C. in Leiden tegen de sterke Rot terdamse derde klasser DHZ en UVS tegen Theole uit Tiel. Gisterenavond werd op het terrein aan de Zoctenvoudse Singel een vriend schappelijke voetbalwedstryd gespeeld tussen het personeel van de Hortus- Botanicus en het personeel van de Ad ministratie der Ryksuniversiteit. welke met een 2—1 zege eindigde voor laatst genoemde. 18) Ernest Klapper snikte zyn leed uit tot hij geen tranen meer had. Daar na werden zijn ogen droog en er steeg een ontzaglyke woede in hem op. Zijn tanden begonnen als molenstenen te knersen. „Nu is het genoeg geweest!" siste hij. „Van vader op zoon..eeuwen lang en al ons geld is op en dat beest be weegt zich nietl Van vader op zoon! En het is niet eens een beest! Nu ls het mooi genoeg geweest. Ik ga er een einde aan maken. Kapot! Kapot moet hy! Nu! Ik verdraag het niet langer!" En terwyl er een schor gegrom uit zyn binnenste opsteeg, begon hij zyn mou wen op te stropen, om vervolgens een enorme voorhamer te grypen. „Het gaat gebeuren!" grijnsde ny boosaardig. „Ellendig beest! Ik zal je vermorzelen! Je hebt mijn leven ver knoeid! Je hebt de levens van alle Klappers verknoeid, van vader op zoon en „En van zoon op vader," viel het paard in. „Ja, dat heb ik al eens ge hoord." „Val me niet in de rede!" schreeuwde Klapper driftig. „Met Je onbeschaamde opmerkingen! Ik zal jeIk zal je.... Maarmaar.... het praat.... Myn paard praat!" „Hy was wee van ontzetting. Uit het binnenste van zyn paard klonk een droog getik van spijkertjes en schroe ven en een stem zei; „Ik ben direct klaar!" „Janee...." Klapper ontdaan, uitbrengen. fluisterde Ernest Meer kon hy niet Verlichting voor benauwd Batavia (Van onze correspondent te Batavia). Op een afstand van ongeveer 20 km buiten Batavia, op een plaats die nu „Kebajoran" heet, wordt door de Dienst voor Wederopbouw onder lei ding van ir Scmawi, een geheel nieu we stad gebouwd. Kebajoran heeft geen bijster gunsti ge klank in de oren van de Batavl- aan. Het Ls altyd 'n soort toevluchts oord geweest voor lieden, die zich by daglicht liever niet in Batavia ver toonden. Ir Semawl hoopt daarom, dat ze zyn stad een andere naam zullen geven. Men heeft gedacht aan „Semawistad", maar de Staatssecreta ris voor Wederopbouw heeft gewei gerd er zijn naam aan te geven. Hy is daar niet Udel genoeg voor„. De nieuwe stad hoe die dan ook in de toekomst moge heten krijgt een snelverbinding met Batavia. De grote brug, die zowel de kali als de spoorbaan zal overspannen, moet in November gereed komen. Intussen is ■men aan de Kebajoranse kant van deze brug bezig een machtige verkeersweg aan te leggen van 40 meter breedte, waarby gerekend wordt op de ver schillende vormen van verkeer: fietsen, bedjaks, delemans en gemotoriseerd vervoer. Of er ook tramlynen zullen komen is nog niet zeker. De verkeers- autoriteiten zyn het daarover niet eens. De tram is een akelig verkeers obstakel en hopeloos ouderwets. Beter zal het zyn haar door autobussen te vervangen, menen velen. Het bouwplan is geraamd voor 100.000 inwoners. Dit jaar nog zullen 2700 wo ningen gereed komen, want er wordt zeer hard gewerkt op Kebajoran. Om dit uitgestrekte terrein inhan den te krygen, heeft men een ware veldslag moeten leveren met de grond- speculanten, die natuurlijk als vliegen om de strooppot zaten toen bekend werd dat daar een satellietstad van Batavia zou verryzen. Men moest tot iedere prys voorkomen, dat de desa man door deze parasieten verleid zou worden zyn grond aan hen te verko pen, waarna die dan voor de dubbele prys aan de gemeenschap zou worden aangeboden. Een snelle en radicale actie was dus noodzakelijk. De H.V.K. gaf de Gouverneur van Batavia opdracht het gehele gebied globaal op te kopen van de bewoners, die er een ruime schadeloosstelling voor ontvingen plus de mogelykheid een gedeelte van het bedrag om te zet ten in een nieuw eigen stenen huis in de plaats van het armoedige bamboe kamponghuisje, waar ze tot nog toe in woonden. Thans reeds ziet men lange ryen witgekalkte huisjes met rode da ken en groene deuren en vensters langs de randen der toekomstige wyken. Daar zullen, bulten de vroegere bewo ners, ook de bedienden der toekomsti-, ge bewoners onderdak vinden. Ik zag een kleine buldozer aan het werk die het terrein effende. Hy leek op een tor, die zich in een zandheu vel w'll ingraven, maar deze tor streek helemaal in z'n eentje de zandheuvel af. „Dat wordt en speelpark" vertelde ir Semawi my. Een enkele, klein for maat bulldozer met een inheemse chauffeur heeft in drie dagen tyd dat karweitje opgeknapt. Een stuk moeras sig welland zal in een plantsoen wor- dèh omgetoverd. „Het grote materiaal hebben we bij de grote weg geconcentreerd", zei myn gids, en hy reed er naar toe Gisteren een zacht glooiend stuk natuur met klapperbomen en wat bamboehutjes. Heden een brede, rechte, rode zand- toaan. Morgen een autostrada.... Een grote bulldozer was bezig een paar klapperbomen op te ruimen. „Moet u eens goed opletten hoe hy dat doet," zegt ir Semawl en er tintelt een vrohjke glans ln zijn ogen. Breed uit lachend doet hy my het verhaal van een Amerikaanse vertegenwoordi ger, die een bulldozer zou demonstre ren en daarvoor een klapperboom had uitgekozen. Met ware leeuwenmoed attaqueerde hy de -boom en beukte er keer op keer tegenaan als een storm ram tegen een middeleeuws slot. In middels gluurde hy angstig naar bo ven, waar de klappers hingen onder de palmblaren, hooz tegen de azuren lucht. Als hy zon kokosnoot op zyn hoofd kreeg, zou hy het niemand na vertellen. Een Indonesisch chauffeur vroeg heel bescheiden, of hy het eens mocht proberen, en maar al te graag gaf de Amerikaan het gevaariyke kar weitje aan hem over. In minder dan geen tyd lag de boom ondersteboven en zelfs de verbaasde Amerikaan was sportief genoeg om mee te lachen. Hy had weliswaar veel vestand van bull dozers. maar onze chauffeur wist meer van klapperbomen. De klapper is geen boom, maar een rietsoort, met alle buigzaamheid van dien. Als hij 'n duw krijgt, veert hy onmiddeliyk weer te rug en wanneer Je hem tydens het te rugveren een nieuwe duw geeft, dan krhg je een klap van belang en legt zelfs een bulldozer het tegen een klap per af. Onze chauffeur had dit dade lijk bekeken en regelde de klappen zo, dat de boom een nieuwe opdoffer kreeg op het ogenblik, waarop hy het dode punt bereikt had en weer wegzwiepte. de vallende klappers aan de andere kant van de bok terecht kwamen. Het moet een grote verleiding zyn om. net als op de film, de kampong huisjes met een bulldozer tegen de grond te kraken, maar dat doet men niet. De muren worden omver getrok ken en daar mogen de voormalige eigenaren van de puinhoop alles weg halen, wat ze hebben willen. In de meeste gevallen betekent dit: alles tot de laatste bamboe toe. Zolang ze het maar binnen de vastgestelde tyd doen, laat men hen hun gang gaan. „We hebben een mobiele werkplaats, een mobiele tankinrichting en een mobiel ingenieursbureau, en zo kun nen we veel werk op verschillende plaatsen verzetten," lichtte ir Sema wi verder toe, toen we by de huizen kwamen die overal ln aanbouw zyn. Voor elk van hen is de plaats zorg vuldig uitgezocht door 'n landschaps architect, zodat men een maximum aan mooi uitzicht krygt en een mi nimum aan last van de buren. De bouw en de plaatsing zün geheel aan de tropen aangepast. Een eerste ver eiste is koele doortocht. Wanneer aan het eind van het jaar het eerste gedeelte klaar is, zal het benauwde en opgepropte Batavia een zucht van verlichting slaken. Generale Synode der Ned. Herv. Kerk in October Naar wy vernemen komt de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk van 1015 October a.s. byeen te Zeist, ln het con ferentiecentrum der N.C.S.V. (Ned. Chr. Studentenvereniging) „Woudschoten". O.m. zal de behandeling worden voortgezet van het ontwerp-Kerkorde. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Scher- penlsse (toez.j J. Brons te Leermens; te Zevenbergen C. W. Corts te De Kaag. Aangenomen naar 's-Gravenmoer A. E. Kolkert te Bunschoten. Bedankt voor Dinteloord en voor Hoo- geveen (toez.) C. Treure te Wllsum. Geref. Kerken Bedankt voor Andijk (vac. S. Rooajen) W. Wiersma te Oudega (Sm). Geref. Gemeenten Beroepen te 's-Gra- venpolder Chr. v. Dam te Werkendam, die bedankte voor Herklngen; te Paterson (Haledon Ave) dr C. Steenblok te Gouda. Bedankt voor Goes H. Llgtenberg te Roterdam-W. VOOR ZATERDAG 27 AUGUSTUS^ Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek. 7.30: Maria ter ere; 7.45; morgengebed en litur gische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: pluk de dag; 9.00: voor de vrouw; 9.05: Sonate; 9.30 Russische en Hongaarse mu ziek; 10.00 Klein, klein kleutertje; 10.15 Potpourri's en selecties; 11.00 „De Zon nebloem"; 11.45 Het Omroeporkest olv. Henk Spruit; 12.00 Angelus; 12 03 Wllly FranQOls .orgel; 12.30 Mededelingen land en tuinbouw; 12.33 Metrooole orkest; 12 55 Zonnewllaer; 1.00 Groeten en verzoekpla ten; 1.30 KRO Amusementsorkest; 1.50 Film en toneel: 2.10 Mannenkoor; 2.50 Boekennieuws; 3.00 Kamermuziek; 3.30 Harmonie; 4.00 Gesprekken met kunste naars; 4.10 Jan de Man. plano; 4.30 „Do schoonheid ven het Gregoriaans 5^00 ,De Wigwam"; 0.00 Gram.pl.; 6.05 Do wereldkampioenschappen wielrennen; 6.15 Journ. weekoverzicht; 6.30 Voor de strijd krachten; 7.00 Nieuws; 7.15 „De vrede en de samenwerking"; 7.25 Het Promenade orkest; 7.45 Voor de Nederlanders ln Duitsland; 8.00 Nieuws ln 't kort; 8.05 De gewone man; 8.12 Danse Macabre; 8 20 Lichtbaken; 8.45 Midden ln het le ven; 9.00 Ivor Moreton en Dave Kaye, plano; 9.15 „Zomersproeten"; 10.00 Ope raconcert; 10.30, „Wil lulden de Zondag ln"; 11.00 Nieuws; il.15 Kwintet; 12.00 Sluiting. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00; Nieuws; 7.18 The Masqueraders: 8.00 Nleruws; 8.18 Gram.pl.; 9.00 Phllh. orkest; VPRO: 10.00 Morgenwijding; VARA 10.20 Radlofeullleton; 10.35 Uitzenddng voor de arbeiders ln de contlnutedr.; 11.36 Plano- duo; 12.00 Gram.pl.; 12.30 Mededelingen land- en tuinbouw; 12.33 Orgelspel; 1.00 Nieuws; 1.15 Kalender; 1.20 Malando en zijn Tango-Rumba-orkest; 1.45 West-Eu ropese commentaar; 2.00 Als een bonte vogelvlucht; 2.20 Amsterdamse Polltle- kapel; 3.00 Acht-en-twintigste ln stad; 3.25 Concert; 4.00 Komt u binnen; 4.15 Amateurs zetten hun beste beentje voor; 4.45 Sportpraatje; 5.00 Vincentlno; 5.30 Om en nabij de twintig; 6.00 Nieuws; 0.16 Populaire liedjes; 7.00 Artistieke staalkaart: VPRO 7.30 Cursus „Vier Vrou wengestalten"; 7.45 „Passepartout"; VARA 8.00 Nieuws: 8.05 Dingen van de dag; 8.12 VARA-Varla; 8.15 Cor Steyn; 8 45 De parade van de glimlach; 9.45 Socialistisch commentaar; 10.00 Stradlva-sextet; 10.25 Klein bpglnnen; 10.40 Orgelspel Cor Steyn 11.00 Nieuws; 11,15 Marcel Thlelemans; 11.40 Plano-duo; 12.00 Sluiting. AGENDA Studszaal: Tentoonstelling ..De Mens en zijn Arbeid", 1012 uur v.m.; 1.30—5.30 en 7—11 uur nam. ZATERDAG: Stadszaa'T°ntoonstelllng „De Mens cn - zijn Arbeid", 1012 uur v.m.; 1.30—5.30 Dat had bovendien het voordeel, dat en 7—11 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5