JUftMl De tentoonstelling „De Mens en zijn Arbeid" Tegen een R.K. Ambachtsschool Met een enkel v/oord STADSNIEUWS MENSENREDDERS BEZOCHTEN DE „ORANJE". Meestal zien de redders, die de red dingboten langs onze kusten bemannen, de grote schepen slechts vaag, tijdens stormen, als zij slechts oog hebben voor fcet leven van hun medemensen, dat in gevaar is. Vandaag echter hebben zij een van de fraaiste schepen, die de Nederlandse koopvaardijvloot bezit het m.s. „Oranje" van onder tot boven bezichtigd. Onder auspiciën van de Noord- en Zuid-Hollandse Reddingsmaatschappij brachten namelijk 100 personen, van wie de meesten redders een bezoek aan de „Oranje". WATUURAZ1JN.0P-ZN.BEST. (Adv.) Suhardjo weigert naar Borneo te gaan SAMENWERKING PLAATSELIJKE COMMISSIE'S ZEER STROEF. Hoewel van Nederlandse zijde aan het bezoek van generaal-majoor Su hardjo van de TNI naar Zuid Bor neo, waar de laatste dagen een op leving van de guerillastrUd wordt gemeld, ale hinderpalen uit de weg zijn genomen en de resident er van op de hoogte is gesteld, dat Suhardjo vandaag met twee stafofficieren zou aankomen, weigerde Suhardjo van morgen naar Borneo te vertrekken. Hij verklaarde, dat hij zijn vertrek om militair-technische redenen had uitgesteld en dat hij alleen wenste te vertrekken in gezelschap van militaire waarnemers van de Unci. Van Repu blikeinse zfjde is namelijk voor Zuid- Borneo een 14e plaatselijke gemengde commissie geprojecteerd. Van Nederlandse zijde toonde men zich zeer teleurgesteld over het feit, dat Suhardjo niet vertrokken was. Ten aanzien van de Republikeinse wens om in Bandjermasln een plaatse lijke gemengde commissie in te stellen, wees men er van de zijde van de Ne derlandse vertegenwoordiging in de Centrale Gemengde Commissie er op, dat het thans zeker niet gewenst is ook gebieden bulten Java en Sumatra in de werkzaamheden van de Centrale Gemengde Commlsle te betrekken. Reeds nu is 'gebleken, dat de samen werking in de verscheidene plaatselijke gemengde commissies zeer stroef is. In vele gevallen zijn de Republikeinse ver tegenwoordigers in deze commissies door de Republikeinse regering in Dlokia nog niet op de hoogte gesteld of hebben zij nog geen instructies ont vangen. Wenst Amerika sterke Marinebasis te Surabaja? NEDERLAND ZOU ER ZIJN FACILITEITEN BEHOUDEN. De correspondent van de New York Times Sydney Grusin bericht uit Den Haag, dat „de Ver. Staten naar men venvacht, in tenminste een van de meest belangrijke kwesties waar over op de R.T.C. beslist moet wor den, een beslissende stem zullen heb ben n.l. de toekomstige positie van de Nederlandse Marinebasis te Sura baja. Er zijn berichten, volgens welke de Ver. Staten reeds de Indonesiërs en de Nederlanders hebben medegedeeld, dat zij enorm belang hebben bij het voort bestaan van een 9terke basis te Sura baja, als onderdeel van de defensie plannen voor het gebied van de Stille Oceaan, aldus Gruson. Deze berichten zijn weliswaar door geen enkele offi ciële kring bevestigd, doch zij blijven bestaan. Genoemde kwestie zal waar schijnlijk het eerst in de militaire com missie ter sprake komen. In verband met genoemde houding van de Ver. Staten zullen over dit vraagstuk waar schijnlijk minder moeilijkheden bestaan dan over het tijdschema voor het te rugtrekken van het Nederlandse leger uit Indonesië. De Indonesiërs hebben zo goed als geen marinestrijdkrachten en de meeste waarnemers zijn het er over eens, dat de meest practisch? oplos sing voor de Nederlanders zou zijn, de faciliteiten te Surabaja te behou den". T.N.I.-OFFICIEREN TEVREDEN OVER STAAKT HET VUREN. Onder de vele TNI-offlcleren. die de laatste dagen naar Medan gereisd zijn in verband met de uitvoering van de order tot staken der vijandelijkheden, behoorden twee bekende guerillaleiders uit Oost-Sumatra, majoor Slamat Gin- ting en kapitein Nip Oarim. Beiden zijn gisteren met militaire waarnemers van de Unci naar de Karolanden ge reisd. teneinde contact te krijgen met guerilla-eenheden op de Karohoog- viakte. Bij hun terugkeer verklaarden zij tevreden te zijn over de algemene gang van zaken: „alles verloopt vlot", zo zeiden zij. Majoor Hazir van de TNI is met een waarnemer van de Unci raar Zuld-Asahan vertrokken. RESIDENTIE DJOKJA GEHEEL GEÏSOLEERD. Handel en Industrie liggen volkomen stil. De woordvoerder voor de Neder landse regering te Batavia, de heer J. Rltman, verklaarde na een tournee van twee en een halve dag door de residentie Djokjakarta, dat handel en industrie daar volkomen stil liggen. Als gevolg van de schaarste aan arti kelen is slechts één van de tien win kels open, zeide hij. Ritman rapporteerde dat de traditio nele batik-, zilver- en sigarennijverheid in een toestand van verval verkeert. Voor de ernstige isolatie zal een oplos sing gevonden moeten worden, zeide de heer Ritman. die verder verklaarde dat ten gevolge van bureaucratie de handel tussen de Nederlandse en Republikeinse gebieden gestagneerd ls. Hij vertelde voorts, dat bijna alle ondernemingen herbeplant zijn met rijst om de bevolking, die zich volkomen rustig houdt, op peil te houden. De heer Ritman bracht hulde aan de Indonesische politie en de Indonesische functionarissen, die de stad helder hou den en tal van regeringsgebouwen zelfs opnieuw hebben laten schilderen. Volgens de heer Ritman is het ge bied van Djokjakarta wegens het ont breken van telefoonlijnen, de slechte telegrafische verbindingen en het feit, dat slechts eenmaal in de twee dagen een K.L.M.-toestcl arriveert, in gees telijke zin afgesneden. (U.P.). VRIJDAG 26 AUGUSTUS Kansen voor boerenzoons in Australië TEKORT AAN WERKKRACHTEN ACUUT. „De grootste moeilijkheid voor de Ne derlandse kraohten, die naar Australië willen emigreren, ls gelegen in de hoge reiskosten en in het tekort aan woon gelegenheid voor echtparen en gezinnen. Voor Nederlandse landarbeiders en zo nen van landbouwers, die thuis niet konden hopen nog eens een zelfstandig bedrijf te hebben, bestaat er een goede gelegenheid op zijn minst nog eens deel genoot te worden in een landbouwbe drijf en mogelijk een eigen bedrijf te vestigen. Het zijn goede landbouwers en zij zijn zeer welkom in Australië, waar het tekiort aan werkkrachten een acuut probleem is". Dit verklaarde drs G. de Groot, die namens de Centrale Stichting Land- bouwemigratie een studiereis door Aus tralië heeft gemaakt, in een onderhoud, dat hij -te Canberra had met een hoog geplaatste ambtenaar van het Australi sche ministerie van Voorlichting, John Loughlin. Drs De Groot heeft drie maanden in Australië vertoefd, ten einde zich een beeld te vormen van de agrarisohe omstandigheden in dat land, in het bijzonder met het oog op de emi gratie van Nederlandse boeren en land arbeiders. Drs De Groot noemde Australië één der landen, waar men zich met succes op de veeteelt kan toeleggen. Het is moeilijk een vergelijking te maken met de veeteelt in Nederland, in verband met de fundamentele verschillen in de omstandigheden van de beide landen. Zo zijn de landbouwbedrijven in Austra lië bijvoorbeeld zeven of acht keer gro ter dan die in Nederland, maar de eigendommen zijn er veel minder on derverdeeld. Dit maakt het mogelijk de veeteelt meer te ooncentreren. Het re sultaat is daarvan o^m.. dat melkmachi nes er in veel grotere mate worden ge bruikt. ZIJ worden gebruikt door ten minste een derde van de Australische veeteeltbedrijven. Ernstige botsing tussen brik en fruitauto EEN DODE EN EEN ZWAARGEWONDE. Een ernstige botsing tussen een door een paard getrokken brik en een fruit auto heeft een dode geëist een zwaar gewonde en twee lichtgewonden. Gistermiddag resd de brik met drie Limburgers, die tezamen 239 jaar tel den, op de Ryksweg, toen plotseling het paard door een onverwacht geluid schrok en begon te steigeren. De brik kwam daardoor aan de linkerkant van de weg terecht. Een met grote snelheid achter de brik rijdende fruitauto uit Alkmaar, die bestuurd werd door de heer K. uit Oudkarspel, wilde op dat ogenblik de brik juist passeren en greep nu door de onverwachte wending van het voertuig de brik van achter. Alle drie Inzittenden werden uit de geheel vernielde brik geworpen. De 70-j. M. Raven werd op slag gedood, zijn 65-j. neef H. Raven werd zwaar aan het hoofd en borst gewond en brak beide benen. De derde en oudste inzittende van de brik de 74-jarige E. Raven kwam er het beste af. HU liep slechts lichte verwondingen op. Zij zijn allen afkomstig uit Houthem in Limburg. De fruitauto werd nauwe lijks beschadigd, doch de chauffeur werd door de schok lioht gewond. De slachtoffers hadden aan het ring- rijden in Blarlcum meegedaan. Grotere vrijheid voor Horeca-bedrijven AANTAL GANGEN EN DAGSCHOTELS ONBEPERKT. In de Staatscourant is gepubliceerd de beschikking Horeca-bedrijven 1949 van de minister van Landbouw. Deze beschikking, welke voor Horeca-be drijven het verstrekken van maaltij den, de samenstelling van producten, opnieuw regelt, laat aan de onderne mers grotere vrijheid dan de oude voorschriften, welke in 1948 werden uitgevaardigd. De beperking van het aantal gangen en dagschotels ls vervallen. De voor schriften voor de grootte der vleespor ties, zowel voor warme maaltijden, kof fiemaaltijden als in broodjeswinkels zijn ongewijzigd gebleven, evenals het voorschrift dat kaas alleen in logies bie dende bedrijven bij het onbbijt verstrekt mag worden. De Dinsdag en Vrijdag blij<ven als vleesloze dagen gehandhaafd. Het verstrekken van saucijzenbrood jes is weer toegestaan, alsmede tot 30 September 1949 het verstrekken en verwerken van rijst, welke bulten toe wijzingen om gekocht is van het „Wll- hclminafonds tot bestrijding van de tuberculose in Suriname". Voorts zijn alle oude bepalingen over het verbruik -van voedingsvetten ver vallen. Melkaanvoer sterk gestegen F.N.Z. WIL UITBETALING BINNEN DE FARIEK. Aan de mededelingen van de secre taris van de Alg. Ned. Zuivelbond. de heer J. A. Geluk, ontlenen wij, dat dc melkaanvoer der fabrieken gedurende het eerste halfjaar 1949 gemidcld 34% hoger was dan die in de overeenkom stige periode van 1948. Het gunstige weer en de goede veevoederpositie heb ben hiertoe ongetwijfeld bijgedragen, maar ook de ouder wordende en toe nemende melkveestapel heeft hierop zijn invloed gehad.. Ook het vetge halte der geleverde melk ls nog voort durend stijgende .zodat de vetproduc- tie in nog sterker mate gestegen is dan de melkproductie. Naar de gemaakte producten was de stiising der productie, vergeleken bii het eerste halfjaar 1948. als volgt: boter 29%, kaas 54%, gecondenseerde melk 142% en melkpoeder 45%. Hierbij kan worden aangenomen, dat het consumptiemelk- verbruik vrijwel stabiel is. Bedroeg in 1948 het boterconsumptie nog ruim 28% van de totale vetconsumptle. in het eer ste halfjaar van 1949 is deze teruggelo pen tot 15%. Mede door het nóg ontbre ken van exportmogelijkheden naar Duitsland ls er daardoor een sterke druk op onze boterexport naar Engeland ge komen. diar de afzetmogelijkheid naar andere landen hoewel deze zich de laat ste laren gunstig heeft ontwikkeld, toch van geen voldoende omvang is om de grotere productie op te vangen. Inzake de uitbetaling- van de melk naar kwaliteit stelt de F.N.Z. zich op het standpunt dat die binnen de fa briek moet plaats vinden. Zulks in tegenstelling tot de minister, die voor stander is van een eewestelUk gecen traliseerde verrekening. Het Is de F.N.Z. bekend, dat ook de Stichting voor de Landbouw zich inzake de betalipg der melk naar kwaliteit tot de minister van Landbouw heeft ge wend. in de overweging dat dit een aan- eelegenheld is, welke in de eerste plaats de boeren aangaat en dat derhalve ook de boerenorganisatie eelegenheid dient te hebben, daarvan kennis te nemen en daarover haar mening uit te spreken verfris IJ dan met PROF dr M. J. H. SMEETS VERLAAT FINANCIËN. Bij Kon. Besl. is met ingang van 1 October 1949 aan prof. dr M. J. H. Smeets, directeur van 's Rijks belastin gen en domeinen met de persoonlijke titel van Raad-Adviseur thans fun gerend als waarnemend secretaris-gene raal van het Ministerie van Financiën op zijn verzoek eervol ontslag ver leend, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, aan den lande bewezen. (Adv.) RECLASSERINGSARBEID YAN HET LEGER DES IIEILS. 1600 staan onder toezicht. Het jaarverslag 1948 van de Reclas- serlngsarbeid van het Leger des Hells, memoreert de veranderingen, die in de laatste jaren in de gevangenis en daar buiten hebben plaatsgegrepen en de grote Invloed, die deze hervormin gen op het gevangeniswezen en de re- classeringsarbeid in het algemeen heb ben gehad. Meer dan 1600 reclassan- ten staan onder toezicht van het Leger des Heils, (in 1947 843). In verband met de vooriichtingsarbeid werden 1416 rap porten opgemaakt. Door de afdelingen werden 308 rapporten uitgebracht in verband met een voorwaardelijke in vrijheidstelling. In 1948 werden 11.561 gevangenen be zocht het aantal bezoekuren was 7843 verdeeld over 19 gevangenissen en gestichten. 84 maal werden in Straf- gestichten zang- en muziekuitvoerin gen, diensten en lezingen gegeven. Vooral gedurende de Kerstdagen werd voor de recreatie der gevangenen in samenwerking met andere reclasse- ringsinstellingen behalve voor muziek uitvoeringen ook voor versnaperingen gezorgd. Op Moederdag werd in de cel len en de gemeenschapsverblijven voor bloemen gezorgd en reikten de gevan genisbezoekers moederdagkaarten uit met een gedicht er op. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. Adres aan de Raad Volgend adres is aan de Gemeente raad gericht: Naar aanleiding van het artikel in het „Leidsch Dagblad" over de te be handelen onderwerpen in de vergade ring van de Leidse Raad van Maandag 29 Augustus a.s., hebben wij de eer U inzake het stichten van een RK. Am bachtsschool te Leiden nog het volgen de onder de aandacht te brengen. In 1948 bezochten slechts 205 leerlin gen uit Leiden de Ambachtsschool, ter wijl dit volgens landelijke berekening 450 leerlingen zou moeten zijn. Dit is in verhouding nimmer anders geweest, dus van een daling ls geen sprake. De 245 Leidse leerlingen, die de Am bachtsschool niet bezoeken, moeten be wogen worden dit wel te doen. alvorens in het bedrijfsleven opgenomen te wor den. Hieraan heeft de Ambachtsschool zich zeer veel moeite getroost, echter zonder merkbare resultaten. Het waarschijnlijk achten van een daling van het aantal leerlingen is onjuist. Steeds is er een stijging ge weest van het aantal leerlingen der Leidse Ambachtsschool. Het tekort aan geschoolde arbeids krachten is niet op te heffen door het bouwen van scholen, maar dit tekort ls wel op te heffen door de bestaande en goed geoutilleerde school te bevolken met leerlingen, waarvan met een rede- liike kans verwacht kan wo~den. dat zij zich tot geschoolde vaklieden kun nen ontwikkelen. De hiervoor geschikte leerlingen moe ten op enigerlei wijze g'edwongen wor den een vaktechnische sohool te be zoeken en hiervóór biedt de besohaande inrichting plaats genoeg. Thans ls de toestand zo. dat beschik bare plaatsen op de bestaande Am bachtsschool worden ingemomen door leerlingen, waarvan niet te verwachten is, dat zU in de toekomst tot de ge schoolde vaklieden zullen gaan beho- ,ren. Het aantal leerlingen, dat de Am bachtsschool niet bezoekt, is wel dege lijk naar de scholen voor V.H.M.O en ULO gegaan. Vooral de laatste soholen zijn over bevolkt met leerlingen, die veel beter een technische sohool hadden kunnen bezoeken. Onjuist is. dat het aantal Ambachts- schoolleerllngen zal toenemen, wan neer het achtste leerjaar zal herleven. Immers een leerling kan niet tege lijkertijd het achtste leerjaar èn de Ambachtsschool bezoeken. Door de opschorting van het ver plichte achtste leerjaar is het getal aangemelde leerlingen voor de Am bachtsschool vermeerderd en ongetwij feld zal het aantal aanmeldingen ver minderen, wanneer op 1 Januari 1950 het achtste leerjaar weder wordt in gevoerd. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat leerlingen, die het aohtste leerjaar heb ben doorlopen, een leeftijd hebben van 14 k 15 Jaar, dan niet heer leerplichtig zijn en in de industrie te werk kunnen worden gesteld. Dit laatste geschiedt dan ook by het overgrootste percentage der leerlingen van minder gesitueerde ouders. Dat het als een belang van de eerste orde moet worden gezien. In deze fatale gesteldheid van onze bevolking veran dering te brengen, hebben alle leiding gevende personen van het Nijverheids onderwijs reeds vele jaren ingezien en hieraan is door hen met zeer veel kracht gewerkt De resultaten hiervan zijn uitgeble ven. Dit ernstige euvel is alleen tot op lossing te brengen, wanneer de mede werking van de werkgevers word! ver kregen. dat geen Jeugdige werknemers In hun bedrijven worden aangenomen, dan nadat zij tenminste de tweejarige daeambaohtsschcol hebben gevolgd. Een aanzienlijke toeneming van het aantal leerlingen van de bestaande Am- ba chtsschool door het verbinden van bijzondere cursussen aan de school ls een voorbarige uitspraak, omdat nog steeds in onderzoek is. of voor deze bijzondere cursussen wel een voldoende aangifte van leerlingen te verwach ten is. De berekening van B. en W. inzake de toekomstige bezetting van de Am bachtsschool is onjuist. Het getal leerlingen beroeg in 1949 als volgt: 1 Januari 547. 1 April 642. 1 September 612. Bij herleving van het verpliohte acht ste leerjaar in 1950 zal het aantal leer lingen teruglopen, omdat velen dl» leerjaar moeten bezoeken en dus nleï naar de Ambachtsschool kunnen g^n Na het doorlopen van het achtste leer- jaar zullen vele ouders hun zoon nlr meer naar de Ambachtsschool zenden omdat dit in verband met de leeftijd' van de jongen finantieel niet moe?, lijk is. Het stichten van Ambachtsscholen te Katwijk en Alphen aan den Ryn m ongetwijfeld het aantal leerlingen van de Leidse Ambachtsschool met onge veer 180 leerlingen doen teruglopen. Dit verlies moet gecompenseerd wor den door een grotere aanname van leerlingen uit Leiden en omgeving. Moge vorenbedoelde compensatie mogelijk blijken, dan zal dit zeker ge- paard gaan met verlaging van het peil der leerlingen, waardoor de kans, uit deze leerlingen de gewenste ge- schoolde arbeidskrachten te trekken steeds geringer wordt. Voor onze Am.' bachtsschool is een grotere selectie der candidaten voor toelating noodzakelijk Het aantal leerlingen voor de be staande Ambachtsschool is derhalve voor de eerstvolgende Jaren, wanneer er geen tweede Ambachtsschool zal worden gesticht-, tesamen op ongeveer 600 leerlingen te schatten. Wanneer wel wordt overgegaan tot het stichten van een tweede AmbachU- school, dan zal steeds gerekend moeten worden op een totale bezetting der twee scholen van ongeveer 600 leer lingen. Het vorenstaande geeft wel zeer dui delijk aan, dat een tweede Ambacht school voor Leiden en omgeving niet nodig is. De bestaande Ambachtsschool kan L de behoefte voorzien en bij een even tuele grotere toeloop van leerlingen, zou de zo zeer gewenste selectie bij de toelating kunnen worden toegepast, teneinde met deze vakopleiding in een grotere verhouding te geraken tot de z nodige „geschoolde vakarbeider". (w.g.) Ir J. J. G. VAN HOEK, voorzitter der Vereniging: ,De Ambachtsschool" te Lelden. (W-g.) Mr W. DE CLERCQ, Secretaris. Douane-ambtenaren ontdekten gister ochtend vroeg op de grote heide te Venlo, 300 m. van de Duitse grens, en kele mannen, die zich met een parUi smokkelwaar op pad bevonden. Aan de sommatie tot stoppen werd door de smokkelaars geen gehoor gege ven: waarschuwingsschoten in de lucht hadden evenmin resultaat. De ambte naren openden toen het vuur op de smokkelaars, waarbij de 26-jarige V. uit Venlo vrijwel op slag gedood werd. Ongeveer een jaar geleden was V. uit Indonesië teruggekeerd, waar hij als oorlogsvrijwilliger dienst had gedaan. DIAMANTEN FEEST COÖP. FRUIT EN GROENTEVEILING WATERINGEN. Onder zeer grote belangstelling heeft de veiling te Wateringen haar diaman ten feest gevierd, 's Middags werd een receptie gehouden in het verenigingsge bouw waar vertegenwoordigers van alle tulnb'ouwkringen hun gelukwensen kwa men aanbieden. Zeer vele bloemen sier den de grote zaal van het gebouw. Bij degenen die het bestuur feliciteer den waren de heren H. Remmer van het Centraal Bureau voor Fruitveilingen in Nederland, Ph. W. Klamer, direc teur van het Uitvoer Contróle Bureau, Ir J. M. Riemens. Rijkstuinbouwconsu- lent In Zuid Holland en J. Barendse van de Bond Westland. Ir Riemens prees het werk van wijlen Harry Hoc/.;, de initiatiefnemer aan het Nedrlandse veilingwezen. „Op de tuin bouw- en -veilingorganisaties rust de plicht zijn groots werk voort te zetten", aldus spr. De heren N. J. van der Wel en Th. Borst sprrtcen resp. namens de Vak groep van Veilingen en het Provinciaal Bestuur. 's Avonds werd voor de leden der vel ling een feestavond gegeven in het Veilinggebouw, waarby een gedenk steen werd onthuld ter nagedachtenis aan de heer L. J, Scheffelaar, die in de oorlog in Neuengamme om het leven kwam. GOEDE SNOEKBAARSVANGSTEN OP IJSSELMEER. De JJsselmeervlssers hadden tot nu toe niet bepaald een gunstig seizoen, want nadat einde April de palmgvang- sten behoorlijk waren, zijn deze in de loop van de zomer tegengevallen. De vangsten waren de helft kleiner dan in 1948, waardoor de meeste IJsselmeer- vlssers practisch geen winst konden maken. De prijzen waren tevens ge daald. De snoekbaarsvangsten moeten daar om dit seizoen goed maken. Eind Juli was er te dien aanzien al enige reden tot optimisme en thans blijkt dat deze zoetwatervis, die zich in het IJsselmeer in de loop der jaren na de afsluiting zo goed heeft ontwikkeld, een goede op brengst geeft. Verschillende snoekbaars vissers maakten vangsten van meer dan 200 pond per etmaal. De prijs liep ech ter soms tot 23 cent per pond terug. Wanneer de vangsten zo goed blijven, is de snoekbaarsvisserij voor de IJssel- meervissers enige compensatie voor het slechte palingseizoen, KONINGIN EN PRINSESJES BEZOCHTEN POPPENTENTOONSTELLING. Koningin. Juliana, die thans in het Paleis 't Loo vertoeft, bezocht gister morgen geheel onverwacht de interna tionale poppéntentoonstelling. welke ln de Koninklijke stallen wordt gehouden. Zij was vergezeld van de prinsesjes Margriet en Marijke. Zaterdag doorlopend geopend Het was een aardige gedachte van het Gemeentebestuur en een door de aan wezigen zeer op prijs gestelde attentie om de openingsplechtigheid van de Vak tentoonstelling „De Mens en zijn Ar beid" in de Burgerzaal van het Stad huis te doen opluisteren door muziek van het Leidse Politiemuzlekgezelschap, dat zich daaitoe op de Breestraat aan de voet van het bordes had opgesteld. Toen de genodigden o.w. behalve dr A. A. van Rhijn, de secretaris-generaal van het Ministerie van Sociale Zaken en zijn echtgenote (aan welke laatste door een dochtertje van een der be stuursleden bloemen werden aangebo- BINNENLAND Gistermorgen zijn op plechtige wijze aan de 23-Jarige inwoners van Wateringen de bewijzen van burgerschap uitgereikt. Hierbij werd o.a. het woord gevoerd door Jhr mr C. J A. de Ranltz. burgemeester van Utrecht. De Nederlandse Bakkersbond hield te Doetlnchem zijn 68ste Jaarvergadering on der voorzitterschap van de heer W. C. Kappert. De vergadering toonde zich on tevreden over de ondernemersbelasting, hetgeen ln een telegram aan de minister kenbaar werd gemaakt. Bij de rondvraag gaf men de wens te kennen een vacantie- regellng wettelijk vastgelegd te zien. De Amsterdamse Centrale Recherche, afd. vals geld. meldt dat wederom enkele valse vijfentwintig gulden biljetten zijn Ingeleverd. Het wordt niet onwaarschijn lijk geacht, dat nog verscheidene valse biljetten in omloop zijn, zowel te Amster dam als daarbuiten. Oppassen met dicht gevouwen 25 gulden biljetten blijft dus de boodschapl Dit najaar zal ln het Bouwcentrum te Rotterdam een tentoonstelling worden gehouden, waarvoor men als naam heeft gekozen: „Woningbouw 1950". zy zal de volgende afdelingen omvatten: een econo mische, een sociale, een technische en een architectonische stedebouwkundlge. De Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart ontving van de Belgische Modelluchtvaart Federatie een uitnodiging de Internatio nale ModelvllegtuigwedstrJJden by te wonen die van 3 tot 5 September a s te Brussel worden gehouden. De Kon. Ned. Vereniging heeft een aantal modelvlieg tuigbouwers afgevaardigd. Ter gelegenheid van de 65ste ver- Jaardag van de „Ned. Ver. van Postzegel verzamelaars" organiseert deze vandaag en morgen lu Krasnapolsky te Amsterdam een grote nationale postzegeltentoonstel- llng Te^eiyk met de tentoonstelling houdt de „Nea. Bond van Vereenlglngen van Postzegelverzamelaars" zyn algemene Jaar vergadering. Zeepost kan met de volgende schepen worden verzonden. De datum van ulter- ïyke tenpostbezorglng staat tussen haak jes achter de naam van het schip ver meld- Indonesië: m.s. ..Willem Ruys" (29 Aug.), Suriname m.s. ..Hecuba" (31 Aug.), Curasao s.s. „Stuyvesant" (7 Sept.). BUITENLAND Binnenkort zal over een Spaans- Braziliaanse culturele overeenkomst wor den onderhandeld. In plaats van de ln de oorlog ver woeste plnakotheek zal ln München een modern museum worden gebouwd. Een patrouille van de 2000 man sterke politiemacht, die geheel Sicilië te vergeefs heeft doorzocht naar de bandie tenkoning Salvatore Glullano, Is by een eenzame boerderij ln een hinderlaag ge lopen. Een politieman werd gedood en vier andere gewond. De Japanse communistische vakver bondsleider Jasjiro ls door een Amerikaans militair gerechtshof tot twee Jaar dwang arbeid veroordeeld wegens „onware en afbrekende crltlek op de geallieerde mogendheden". Belde hulzen van het nieuwe West- du! tse federale parlement zullen voor de eerste maal op Woensdag 7 September te Bonn. de voorlopige hoofdstad, bijeen komen. Zes leden van verschillende fracties van het Parlement van Pasundan hebben in een motie by de regering van de Negara er op aangedrongen, het daarheen te lelden, dat het verbod van de roodwitte vlag ook voor Pasudan wordt opgeheven. President Truman heeft zijn instem ming uitgesproken met het besluit van de nationale democratische commissie om een vijftal Zuldeiyke rebellen uit de party te verwyderen. (U.P.). Zuster Fortanier 80 jaar Een der meest bekende verpleegsters van het voormalige Hópitai Wallon, zuster C. A. J. Fortanier, wordt a.s, Dinsdag 80 jaar. Zuster Fortanier trad in October 1899 in dienst, nadat zy eerst in Den Haag aan de Schenkweg nr. 112 werk zaam was geweest. zy werd tot zuster bevorderd 1 Oct. 1900 en 22 Augustus 1S21 benoemd tot hoofd van huis 18. Zij vertrok, door sluiting van het Hópltal Wallon, na 25 Jaren trouwe dienst op 15 September 1924. Er werden voor thuisverpleging ook zusters uitgezonden. Ook zuster Forta nier behoorde daartoe en vele families in Leiden en omgeving hebben aan haar bekwame en goede zorgen nog de beste herinneringen bewaard. Wij vertrouwen verscheidene stadge noten er een genoegen mede te berei den door hier mede te delen dat zuster Fortanier woont: Oude Vest 27 alhier. EXCURSIE VAN „ONS BELANG". Gisteravond maakten 37 leden van de tuintjesvereniging „Ons Belang" een excursie naar de dahliakwekerlj van de firma J. J. Ballego en Zonen aan de RiJnsburgerweg alhier. Allen werden geboeid door de subtie le kleurvariaties en de tientallen ver schillende variëteiten van de kleine mignondahlia's af tot de geweldige soorten met een middellijn van 20 c.m. of meer. De heer A. N. Ballego vertelde op prettige wijze over zijn troetelkin deren en wees steeds op de fijna détails. Het was reeds donker toen de heer Joh. van den Bos, voorzitter, de heer Ballego bedankte voor zijn interessante uiteenzettingen. AANKOOP GROND Aan de gemeente zijn te koop aange boden enige percelen teelland. met aan grenzende sloten over de halve breedte, gelegen in de Bos- en Gasthuispolder, tezamen groot 2.30 88 ha, voor de prijs van ln totaal f. 18.750.—. Hierin is be grepen een in slechte staat verkerende stenen woning en een dito schuur, zo mede een eenvoudige 1 m brede hou ten toegangsbrug De onderhavige percelen zijn begre pen in het onteigeningsplan en ziin no dig voor stadsuitbreiding, overeenkom stig het Dartieel uitbreidingsplan „Lei- den-Zuidwest". B. en W stellen voor dit bod te aan vaarden. LEZING OVER ISRAËL. Gisteravond hield de heer B. Cahen, oud-bestuurslid van de Leidse afdeling van de Ned. Vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de bezettingstijd, een interessante lezing over Israël in „Het Gulden Vlies" De belangstelling was zeer bevredigend, het zaaltje was geheel bezet. Anderhalf uur lang boeide de spreker zijn gehoor. Na een en ander over zijn reis verteld te hebben, schil derde de heer Cahen het leven in de nog jonge staat en de strijd die zo kort geleden woedde. Vol idealisme werd de' toehoorders een reëel beeld voor ogen getoverd. De heer Cahen hoopt mettertijd weer naar Israël te vertrekken en zich al daar te vestigen. Geslaagd voor het eindexamen 5-jarige HB.S. te Surabaja, onze stad genoot korporaal J.- F. Heijdemann. De chef-banketbakker van de Firma Van Ex ter alhier, de heer H. Smeitink, behaalde te Doetinchem twee tweede prijzen op een internationale tentoonstelling, en wel in de groepen fantasie- en gelegenheidstaarten. den), de Gouverneur van Oost-Vlaan- deren, de heer M. van den Bogaerde en zijn echtgenote, de heer Ch. Famelaer, Hoofdinspecteur van het Technisch On derwijs in België, mr E. J. M, H. Bol- sius, lid van Ged. Staten van Zuid- Holland als vertegenwoordiger van de Commissaris der Koningin, na afloop van de plechtigheid het Stadhuis verlie ten, werden zij verwelkomd met twee coupletten van het Wilhelmus. Nadat gezamenlijk een rondgang over de ten toonstelling was gemaakt, waarbij de autoriteiten zich in zeer waarderende bewoordingen uitlieten over hetgeen hier bereikt is, verenigde het Gemeen tebestuur een 50-tal gasten aan een noenmaal ln „Het Gulden Vlies", waar van verschillende zijden hulde werd g bracht.aan de initiatiefnemer, wethou der Van Schalk en het Tentoonstellings- bestuur, dat zijn denkbeelden uitwerkte en tot verwezenlijking bracht. In het bijzonder werd ook gewezen op de ver blijdende NederlandsBelgische samen werking, zoals deze in de Gentse deel neming ook hier weer tot uiting komt. Vooral de Gouverneur van Oost-Vlaan- deren, de heer Van den Bogaerde en de wnd. commissaris der Koningin, mr Bolsius, vestigden de aandacht op dit aspect en drongen met begrip voor el- kaars moeilijkheden, intern of interna tionaal, aan op het saambundelen der krachten. In deze geest spraken achter eenvolgens de Burgemeester, Jhr mr F H. van Kinschot, die aan het Degin van de dis zijn gasten begroette, door de hierbovengenoemde Nederlandse Belgische gewestelijke autoriteiten, door de voorzitter van het Tentoonstelllngs- bestuur, de heer D. L, Landman, die dank bracht aan zijn talrijke medewer kers ,van hoog tot laag" en door de heer H. de Wilde, die namens „laag" hulde bracht aan „hoog" voor zijn voortref felijke leiding. Ook werd het woord ge voerd door de voorzitter der Kamer van Koophandel voor Rijnland .de heer J G J. Verheij van Wijk, die het belang van goede arbeidsverhoudingen in het licht stelde en wees op de betekenis van liefde voor de arbeid. Hij eindigde met een citaat „Gezegend is de mens, die zijn werk liefheeft", dit in verband brengend met de doelstelling dezer ten toonstelling. Er heerste aan tafel een bijzonder prettige geest. HET TENTOONSTELLINGS- BEZOEK was gisteravond bevredigend zonder grootse afmetingen aan te nemen On geveer 1000 personen doorliepen de prachtig aangeklede zalen, waar alom werd gedemonstreerd. De aandacht zij er nog even in het bijzonder op geves tigd. dat de rondwandeling niet eindig na het bezoek aan de Stadsgehoorzaal en de belde aangrenzende scholen, maar dat ook het Waaggebouw als tentoon stellingsruimte is ingericht. Hier de monstreren de brood- en banketbakkers, de sigarenmakers, de NZ.H.V.M. en de Rijksluchtvaartschool Men vindt er bo vendien een gezellig zitje, waar men aan het einde der lange wandeling kan u»* rusten van de vermoeienissen. MORGEN DE GEHELE DAG GEOEND. Het Tentoonstellingsbestuur verzoekt ons mede te delen, dat de expositie morgen de gehele dag. dus van 10 u"r voormiddag tot 11 uur namiddag onaf gebroken geopend zal zijn. 25 MILITAIREN KEERDEN TERl'G Daar de ..Grote Beer" gisteren ten gevolge van de mist enige uren later aan de kade te Amsterdam meerde of» verwacht werd. kwamen de ongeveer g°demobili.seerde militairen uit Lelde» en omgeving pas tegen halfzeven e hier aan. De heer Van Buel sprak en kele hartelilke welkomstwoorden bil <je grens van de gemeente onder Oewj- geest. Per autobus werden de manne» thuis gebracht De laatste werd om streeks negen uur afgezet, KINDERSPELEN OP GROENOORD- De gehele dag gisteren werden voor een 270 kinderen spelen georeaniseeru in de speeltuin „Groenoord". Vele we»* strijden werden gehouden: de klemiJ» spanden zich zonder uitzondering aiic bijzonder in om een van de fraaie P»'* zen te veroveren. De stemming was stekend alhoewel de jongens nu en wel eens een verboden vechtDaruit' organiseerden. Hun enthousiasme. dat van de meisjes, moest wel eens aw de leiders en leidsters getemperd den. Ongetwijfeld hebben allen de zou nige dag bijzonder genoten.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2