Prettige sfeer en geest van samenwerking ter R J.C. Officiële opening Tentoonstelling „De mens en zijn Harmonieus begin en vertrouwen in vlot verioop sfaflonsp/ein en schaal i a 20Q WEERBERICHT Waardering en goede wensen 88ste Jaargang DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1949 00 No. 26778 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red. 21507 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 LEIDSCH DAGBLAD "boven alle lof verheven noemde, de Gouverneur van Oost-Vlaanderen en tot alle andere bouwers der expositie in letterlijke en figuurlijke zin, waarbij hij in het bijzonder hulde braoht aan de directie der Verenigde Haagse Studio's, de heren Hardebol en Jansen, die hier een opmerkelijke en bewonderenswaar dige prestatie leverden. MR DR A. A. VAN RHLJN VER RICHT OFFICIËLE OPENING. De Secretaris-Generaal van het Mi nisterie van Sociale Zaken, mr dr A. A. van Rhijn. die optrad als plaatsver vanger van de minister, mr dr A. M. Joekes, beschermheer der tentoonstel ling, die in verband met de Ronde- Tafelconferentie verhinderd was aan wezig te zijn, zei de gaarne bij de ope ning van deze tentoonstelling van de belangstelling der Nederlandse Rege ring te willen doen blijken. Leiden is steeds geweest een centrum van weten schap en bedrijfsleven. Het bedrijfs leven gaat ver in de historie terug; de gilden waren hier van grote betekenis. Heel rustig ging het daarbij vaak niet toe: de berichten melden, dat de Leidse gezellen in de 15e eeuw vaak „commo de ende grote beroerte" maakten. De Leidse wervers maakten meermalen „een uutganc", d.i. een staking, waarbij alle stakers gezamenlijk de stad verlieten. Gelukkig zijn de verhoudingen in het bedrijfsleven thans wat rustiger. Spre ker waardeert zeer de Belgische mede werking aan deze tentoonstelling, waar in een vrucht van de Benelux kan wor den gezien. De doeleinden dezer tentoonstelling zijn o.a. om de vakopleiding en de ar beidsvreugde te verhogen. De vakoplei ding in Nederland laat nog te wensen over, ondanks het vele, dat in de nijverheidsschool, bij de opleiding in de werkplaats en in de Rijkswerkplaatsen wordt verricht. Nog 45% van de Jongens van 14 jaar ontvangt geen enkel on derwijs meer. Voor de voorgenomen in dustrialisatie is ruimere vakopleiding onmisbaar. Wanneer H.M. de Konin gin op de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" te Amsterdam de aandacht vraagt voor de kansen van Pietje, het typsch Nederlandse kind, dan moet zeker ook hieraan worden gedacht. Aandacht geeft de tentoonstelling te recht ook aan het verhogen der ar beidsvreugde. Het is minder juist te doen alsof de vroegere handarbeid steeds arbeidsvreugde kende en de ma chine daaraan een einde heeft ge maakt. De dokwerker kent bij het ont laden van een sohip aan de electrische kraan zeker meer arbeidsvreugde dan toen hij als sjouwer te zware lasten op zijn rug moest torsen. Nieuwe onder zoekingen hebben geleerd hoe belang rijk zijn: het rechtvaardig oordeel van de chef, de prettige omgang met de collega's, het ontvangen van verdiende waardering, het oordeel over de positie van een arbeider bij hem thuis, e.d. In het bedrijfsleven moet daarop worden gelet. In de oudheid bestond er geen "waar dering voor de handenarbeid van de mens. De Griekse wijsgeer Aristoteles achtte deze alleen goed voor slaven. De voorname burger hield zich slechts be zig met de kunst en het bezoeken van de volksvergadering. By de Oude Ger manen, die ons land bewoonden, ont breekt evenzeer de arbeldswaardering. De geschiedschrijver Tacitus vertelt, dat de Germanen „het voor een zwakheid en lafheid hielden, datgene wat men in een bloedige strijd zich veroveren kan, in het zweet des aanschijns zich door arbeid te verwerven." Het Christelijk geloof heeft een heel andere arbeids- waardering gebraoht. De grote zen dingsapostel Paulus was tegelijk een eenvoudig tentenmaker. Thomas van Aquino grondt de arbeid in het natuur recht en de wil van God. Luther ziet onze dagelijkse taak als een „goddelijk beroep". Hiermede, aldus besloot spr., is de juiste houding van de mens te genover zijn arbeid gegeven. WANNEER IS DE EXPOSITIE GEOPEND Volledigheidshalve vermelden wij hier nogmaals de tijden, dat de expositie te bezichtigen is. Zij is geopend .tot en met Zaterdag 3 Sept., dagelijks behalve des Zondags. De uren, waarop men ge legenheid krijgt de tentoonstelling in ogenschouw te nemen zijn van 13.30— 17.30 en van 1923 uur, en bovendien op Vrijdag 26 Aug., Zaterdag 27 Aug. en Vrijdag 2 Sept. van 10'12 uur v.m. Burgemeester Van Kinschot spreekt bij de opening der tentoonstelling een welkomstwoord. Instelling diverse commissies iDe Centrale Commissie van de RTC heeft gisteren het volgende communi que uitgegeven: „De Centrale Commissie van de RTC hieLd haar eerste formele bijeenkomst in de Trèveszaal te 's-Gravenhage, waarbij de leiders der delegaties, hun plaatsvervangers en de Unci aanwe zig waren. Deze bijeenkomst, gepresideerd door de voorzitter der Nederlandse delega tie, mr J. H. van Maarseveen, vond plaats in een prettige sfeer cn in de geest van samenwerking. Als eerste punt werd aan de orde gesteld de samenwerking van de Cen trale Commissie. Voor deze commissie zijn door de verschillende delegaties de volgende leden aangewezen: Nederlandse delegatie: mr Vari Maar seveen, mr Stikker en dr Van Royen. Republikeinse delegatie: drs Hatta, mr Rum en mr Pringgcdigdo. BPO-delegatie: Sultan Hamid II, Gde Anak Agung Gde Agung, dr Suparmo, terwijl de Unci, zoals in art. 11 van het reglement van orde is bepaald, eveneens deel uitmaakt van deze Cen trale Commissie. Vervolgens werd aan de hand van art. 13 van het Rjv.O., waarin de werk zaamheden van de Centrale Commissie zijn aangegeven aan de orde gesteld de instelling van de verschillende commis sie. Conform art. 27 van het R.v.O. werden de volgende commissies inge steld: i 1. Commissie voor staatkundige en staatsrechtelijke aangelegenheden2. Commissie voor financiële en econo mische aangelegenheden; 3. Commis sie voor militaire aangelegenheden; 4. Commissie voor culturele aangele genheden; 5. Commissie voor sociale aangelegenheden. Besloten werd, dat de verschillende delegaties Donderdagmorgen vóór 12 uur de door haar voor deze commissie aangewezen leden, adviseurs en des kundigen zullen mededelen aan het se cretariaat-generaal, zodat de commis sie-samenstelling dan haar beslag kan krijgen. Ten aanzien van de verdeling van werkzaamheden in deze commissies werd overeenkomstig par. VII van het RTC document van 22 Juni de volgen de werkindeling opgesteld: In commissie 1 de voorlopige consti tutie van de Ver. Staten van Indone sië, het charter van de Souvereiniteits- overdracht, NederlandsIndonesisohe Unie, toezicht op het nakomen der overeenkomsten, buitenlandse betrek kingen. zelfibeschik'kingsreoht, contrac ten met zelfbesturende landschappen, nationaliteit en burgerschap, uitwisse ling van hoge - commissarissen, Nieuw - Guinea.. In commissie 2 financiële en econo- misohe betrekkingen. In oommissie 3 militaire overeenkom sten en de terugtrekking der Neder landse strijdkrachten. In commissie 4 culturele 'betrekkin gen en in commissie 5 rechtspositie van de burgerlijke ambtenaren op het ogenblik der souvereiniteitsoverdraoht in functie zijnde. De eerste bijeenkomst der verschil lende - commissies werd "Tiep&ald op Vrijdagmorgen 10 uur teneinde hen in de gelegenheid te stellen nog deze weck een begin te maken met hun arbeid. Besloten werd dat het voorzitterschap dezer commissie evenals van de Cen trale Commissie beurtelings zal 'worden waargenomen door een lid der Neder landse, een lid der Republikeinse en een lid der BFO-delegaties. terwijl de Unci desgewenst de commissievergade ringen zal kunnen bijwonen. Eenstemmig werd door de delegatie leiders en Unci in de Centrale Com missie de opvatting uitgesproken, dat de conferentie in de beste harmonie is begonnen en men alle vertrouwen heeft, dat de conferentie in deze geest voortgezet, een vlot verloop zal heb ben. HET HOREN DER MINDER HEDEN. Een woordvoerder van de BFO deelde het volgende mede: Blijkens het Reglement van Orde kunnen vertegenwoordigers van de min derheden tot de algemene vergadering der RTC worden toegelaten, indien één der delegaties de wens daarioe te ken nen geeft. Ter voorkoming van misverstand wordt er echter door de woordvoerder van de BFO met naduk op gewezen, dat blijkens bovengenoemd reglement deze vertegenwoordigers alleen ge hoord kunnen worden na een daar toe strekkend, eenstemmig besluit van de Centrale Commissie. Toen om ongeveer 5 uur minister Van Maarseveen de trappen afdaalde, werd hem bovengenoemd communiqué van de BFO botreffende 't horen der ver tegenwoordigers van de minderheden voorgelegd. De minister bleek enigszins verrast en keerde onmiddellijk met Anak Agung, de premier van Oost-In- donesië. naar de Frèveszaal terug. Er werd neg gedurende ruim een half uur gesproken met Sultan Hamid, Anak I Agung en dr Suparmo. Na afloop wen ste minister Van Maarseveen geen com mentaar op het communique te geven, en Anak Agung deelde slechts mede: ,Dit communique dient men uitslui tend te zien als een reactie op sommi ge commentaren in de Nederlandse pers." Desgevraagd verklaarde mr Blaauw, een der vertegenwoordigers van de Ne derlandse minderheid, mede: „Wij lezen de betrokken artikelen van het regle ment van orde zo, dat de Centrale Commissie inderdaad te bepalen heeft, welke de belangen zijn, die de minder heden raken, doch indien de Centrale Oommissie eenmaal heeft uitgemaakt, welke die belangen zijn hetgeen in derdaad eenstemmig zal moeten ge- sohieden is de voorzitter verplicht de vertegenwoordigers in de gelegen heid te stellen te dien aanzien hun standpunt uiteen te zetten. Betreffende een noodzakelijke eenstemmigheid hier over in de Centrale Commissie lezen wij in het reglement niets," aldus mr Blaauw. De besprekingen werde» gehouden in het Nederlands en in het Engels. Het Nederlands werd vertaald in het En gels, het Engels niet in het Nederlands. Er werd geen Indonesisch gesproken. Het gesprokene werd opgenomen met een „tachocype". Mej. Paula Maita, cue, naar zij ons meedeelde, de eerste typis te in Nederland is, die deze machine hanteert, behaalt een snelheid van 300 lettergrepen per minuut in het Neder lands en 250 woorden in het Frans, Duits en Engels. „Ik heb niet veel moei te gehad de besprekingen by te houden" zo zeide zij. Prinsesjes bezochten „Hoge Veluwe" De Prinsesjes Beatrix en Irene brach- en gistermiddag met twee vriendinnetjes een bezoek aan het Nationale Park „De Hoge Veluwe". Na een rondgang door het museum Kröller-Müller werd de lunch in het restaurant .De koperen kop" gebruikt. Later werd de oude boer derij „De Pampel" bezocht. De Prinses jes waren hier spoedig goede vrienden met het mouflon-lammetle. dat door de lachtopziener, de heer Pluim is opge fokt. Het was de eerste maal. dat de Prin sesjes een tocht naar „De Hoge Veluwe" m& akten. Dr KOETS IS OPTIMISTISCH In een interview met het Republi keinse Persbureau Antara heeft dr P. J. Koets zich optimistisch uitgelaten over de huidige gang van zaken in Indonesië. „Ik hooD dat het wederzijdse wantrou wen tussen de partiien eens en voor a! weggevaagd kan worden", zo zeide hii. Dr Koets' optimisme is gebaseerd op twee redenen: 1. Tot nu toe was het voornaamsteobstakel op de weg naar een regeling van het Nederlands-Indo nesische conflict de interim-periode die aa- de overdracht van de Souvereiniteit zou voorafgaan. Die kwestie van de in- "rim-Deriode is nu eeheel van de baan en de R.T.C. besprekingen gaan over de directe overdracht der souvereiniteit 2. De Republikeinen en Federalisten ziln in het zelfde kamp gekomen waar door een einde is gemaakt aan de split sing in de Indonesische beweging. Over de economische toestand ver klaarde de heer Koets: „Het is het standuunt der Nederlandse regering d-ri economische eenheid van ge heel Indonesië met inbegrip van het Republikeinse eebicd gehandhaafd moet worden. Slechts od die manier kunnen alle economische problemen bevredigend worden opgelost." (U.P.) FIETSER UIT ANKEVEEN GEDOOD. I Od de dorpsweg te Nederhorst ten Berg is gisteravond de 30^ timmerman J. Hage uit Ankeveen. die met een aantal mede-arbeiders naar huis fietste, doch aan de linkerzijde van de weg reed. door een van de andere zijde naderende autobus eegrepen. Hij sloeg met het hoofd door de voorruit en werd op slag °"?dco:i. Het slachtoffer laat een vrouw en zes kinderen na. AANHOUDEND WARM. He B;it verwacht tot morgenavond: klacht plaatselijk mist. Morgen over- ïfc»00 de niesste plaatsen vrij zonnig met 's middags in het Zuiden van kans 00 enkele verspreid op- tijp - onweersbuien. Zwakke tot ma- £öWlAd ,hoofdzakeliik tussen Oost en ï*LAardend warm weer (Opge ef te 10 uur). 26 AUGUSTUS jRJ °P: 5.41 uur; onder' 19.42 uur. 11 op: 3.36 uur; onder; 20.41 uur L*. (N.M "^aier te Katwiik te 4.28 en 16 57 u. DQm,ner bestaat uit acht pagina's. Vaktentoonstelling verwacht thans duizenden De expositie werd heden omstreeks bet middaguur met een korte officiële plechtigheid voor het publiek openge steld voor de duizenden, die bot Zater dag 3 Sept. worden verwacht. Daarbij aerd allerwege waardering tot uitdruk king gebracht voor het initiatief voor en de organisatie en uitvoering van deze tentoonstelling, die ongetwijfeld in brede kringen een verdiende waardering zal oogsten. Burgemeester jhr mr F. H. van Kin schot heette de genodigden voor deze plechtigheid welkom na een genoeglijk samenzijn, tijdens hetwelk een hartver sterking werd genuttigd. De officiële opening ging gepaard met de 'oeste wensen voor het welslagen van de tentoonstelling, waarvan de verwe zenlijking der doeleinden voor brede kringen van ons volk van zo eminent direct belang, en voor ons volk als ge heel van zo vérstrekkende indirecte 'be tekenis zijn. REDE VAN DE HEER LANDMAN. De voorzitter van het Tentoonstel lingscomité, de heer D. L. Landman her innerde allereerst aan de oorsprong, doel en streven der expositie, waarover wij reeds meerdere malen uitvoerig schre ven. Na hulde te hebben gebracht aan sethouder Van Schaik voor zyn initia tief, stond spr. uitvoerig stil bij de in richting der tentoonstelling, welke elke commerciële doelstelling en elk persoon lijk belang mist. Tussen alle deelne mende groepen is de bijbehorende op leiding geweven. Er is naar gestreefd systematisch bij iedere groep te doen uitkomen: de jongeman in opleiding en daarnaast zijn opname in het bedrijf uit de door hem geleverde eindproduc ten. Naar sprekers overtuiging kunnen de ideële doelstellingen worden be reikt. ARBEIDSVREUGDE. Arbeidsvreugde ontstaat door de men sen in die beroepen werkzaam te doen zijn waarvoor ze de beste aanleg en ambitie bezitten. Wij moeten trachten de veel gemaak te fouten te herstellen, met name ter vermijding van de dagelijkse vuile han den of de met olie besmeurde overall, kinderen naar onderwijsinstellingen te zenden, waarvoor ze noch aanleg, noch ambitie hebben. Ook moeten wij trachten ouders en kinderen duidelijk te maken, dat men door een vak goed te leren stellig een plaats in de wereld veroveren kan. ARBEIDSFIERHEID. Arbeidsfierheid kan worden bereikt indien de betreffende personen in vak bekwaamheid en/of kunstzin zodanig Korden opgeleid en opgevoed, dat zij in topkwaliteit verkeren en zich met de teste in de lande of in de wereld kun nen meten. Indien we zover zijn kan een gezond, doch stellig niet overdreven standsbe wustzijn ontstaan. Wij zd.in ervan overtuigd, dat deze ideële grondslagen voor een in de we reld betekenis hebbend Nederland, waarbij we met beide benen op de Pond kunnen blijven staan, levensvat baarheid heeft en wij zouden deze over tuiging gaarne ook aan anderen over dragen. Immers willen wij in de naaste en «erdere toekomst onze betekenis in de wereld handhaven, dan zullen we naast Wenschappelijk begaafden, ook de be schikking moeten hebben over een goed kfer van vaklieden. Mensen met in de «rete plaats liefde voor hun vak. doch daarnaast uitnemend geschoold en practisch ervaren. Het ideële en het landelijk commer ce belang kunnen naar elkaar wor den gebogen. Dete grondslagen zullen krachtige, zelfverzekerde mensen vormen, wetend »at ze willen en kunnen. Zij zullen vreugde bezitten in hun prk, daarmede een hoeksteen vormend een gelukkig gezin. VAKBEKWAAMHEID. Wat vakbekwaamheid is dient duide- gedemonstreerd te worden. "enier moet aan de vergetelheid wor- f ontrukt, clat vakbekwaamheid de -undering vormde voor de schoonheid Ja ons land. onze steden en meer ge failleerd onze raadhuizen, kerken, sierwerken, bruggen, musea. Het ls duidelijk, dat het momenteel f t anders kan en mag, want wat wij cecen presteren is de erfenis voor ons geslacht. u* huidige generatie dient de ver- £ö|Koord2lijkheid daarvan te dragen. LEIDEN ALS CENTRUM. Er is alle reden om dit cultuurbe- uïtnjn van Leiden uit aan te wakke- «l Immers dezfe stad heeft een roem- Ifjerleden in wetenschappelijk en cultureel opzicht. Zij heeft altijd op de meest lofwaardige wijze van zich doen spreken. Het schoonst in haar strijd voor vrij heid in de jaren 1573—1574, een strijd, waarmede rij, zoals later bleek, een universiteit verwierf, wier glans ver over de wereld uitstraalde en ook thans nog haar roem op voortreffelijke wijze handhaaft. Met betrekking tot de nijverheid heeft Leiden niet minder haar naam hoog gehouden, getuige de zeer bezienswaar dige, in de Leidse musea aanwezige her inneringen aan het roemrijke verleden van de stad, met name vooral de keur merken voor de Leidse textielproducten en de door Jan van Hout namens de stedelijke overheid ondertekende, in ver schillende talen en aan tal van Ge meenten gerichte brieven, waarin de stadszegels voor de textielproducten werden bekend gemaakt. Het zal de meesten Uwer bekend zijn, dat deze kwaliteitsgedachte ook thans nog in de industrie leeft en zelfs verder reikt dan de textielnijverheid. Leiden is een zeer merkwaardige stad. Naast de Leidse Universiteit riin we reldvermaard de wollen dekens, garens, ankers, kettingen, touw, conserven, kaas In het district verder zilverwerken uit Voorschoten, sierplanten uit Boskoop, visproducten Katwijk, tuinbouwproduc ten Rijnsburg. Ter Aar. bloemen en bloembollen kuststrook, ceramiek Lei derdorp en Zoeterwoude. De door Leiden ondernomen poging tot verhoging van de waardering van de arbeid, het aankweken van arbeïds- eer en arbsidsfierheid. waardering voor het kunstproduct en de poging tot in alle lagen van de bevolking bewustwor ding van de cultuur, is gebaseerd op de roemruchte traditie van stad. weten schap. handel en nijverheid en reeds verworven culturele waarden. Het door mensenhanden gepresteerde zal nimmer volmaakt zijn. Zo ook deze expositie. Echter hopen wij U overtuigd te weten, dat wij getracht hebben onze doelstelling te volgen. Er is op de meest voorbeeldige wijze van de hoogste tot de laagste instanties steun verleend en werk verricht. DANKWOORD. Spr. besloot met woorden van dank tot allen, die aan de totstandkoming van de tentoonstelling hebben medege werkt. Want, aldus spr.. indien er ooit een demonstratie voor het ambacht in het algemeen is gehouden, dan is dit tijdens de organisatie, voorbereiding en opbouw gedaan. De stemming was voortreffelijk en de geest' van de doelstelling vond hier zijn afspiegeling. Er is fantastisch hard en noest gearbeid, er heerste vriendschap en saamhorigheid. Wij beschikten over 'n schare op verschillend gebied uiterst bekwame vaklieden. Zij verdienen de dank van allen, die door deze am- baohtsdemonstratie in de juiste richting worden geleid. Tenslotte richtte spr. zich persoonlijk tot de secretaris-generaal van het Mi nisterie van Sociale Zaken, tot het col lege van B. en W., welks steun spr. Foto L.D./Van Vliet Een deel van de zeer fraaie maquette, voorstellende het ont worpen stationscomplex. Een van de stands van de tentoonstelling „De mens en zijn arbeid", welke ongetwijfeld zeer grote belangstel ling zullen trekken. De lange witte vlakken op de achtergrond zijn de stationsoverkappingen. Het witte gebouw met torentje daarvoor is het nieuwe stationsgebouw. Rechts daarvan onder de spoorbaan door ziet men de tunnel, waardoor het verkeer van de Rijnsburgerweg (rechts boven nog even zichtbaar) naar de Stationsweg trekt (de weg naar links beneden op de fotoen naar de nieuwe weg over het Schuttersveld (naar rechts onder). De grijze blokken stellen bestaande, de witte ontworpen bebouwing voor

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1