Slechts onderlinge harmonie lussen beide schenkt gelukkige samenleving Leiden ook thans bron van idealen jjste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 25 Augustus 1949 Tweede Blad No. 26778 DE (I)Ens De heer J. C. van Schaik. Hoeden af voor het Ambacht Met de waardering van het am bacht is het fout in Nederland. Deze (out ls niet zo jong als de dag van sisteren; het is onmogelijk met een jaartal te zeggen hoelang we deze erkeerde gedachte reeds in ons midden koesteren. Het is bovendien een hardnekkig kwaad, dat zich niet gemakkelilk laat uitroeien. Toch wordt dit euvel thans zo'n maatschappelijk eevaar. dat het no- dii is bij iedereen, die de ernst dsanan nog niet voldoende beseft, eens stevig aan de bel te trekken! Het gaat hier vooral om het vol gende: le. Door dit verkeerde inzicht eaan veel longelui. die een uitge broken ter-hnische aanleg in hun rinsers hebben en die ook door hun joede verstand in een dergelijke verkkring 'een goede carrière zou- len maken, een paar jaar naar voortgezet onderwijs en belanden ten slotte in een eenvoudige kan toorloopbaan, die hun op den duur jeen bevrediging biedt. 2e. In tal van vakken is een te kort aan goede vakmensen, bovenal voor leidende functies. Dit heeft tengevolge. dat ons land ten op- dchte van landen als Zwitserland technisch kunnen ver ten ach ter blijft. En dat terwijl we vol gens prof. Van de Waterink zo'n erote schare begaafde jongens heb- >?n, dié ons zouden kunnen helpen Nederland ook in dit opzicht op eerste ril en te doen plaats ne men. Het is zeer belangrijk, dat iemand voldoening heeft in zijn werk. Tal van ouders beseffen dit te weinig. Dit zal zo blijven, zolane wij een kantoorman, die dagelijks zijn pen houder hanteert, om misschien het meest eenvoudige routinewerk te verrichten „hoger" aanslaan dan een monteur, die met goed gebruik van hoofd en handen een mooi stuk ehen werk levert. Daardoor werden ra worden velen in een verkeerde looobaan gedrongen, wat gewoonlijk te laat beseft wordt. Toen ik in 1948 het plan voor de tentoonstelling „De Mens en zijn Arbeid" in bespreking bracht, zat caarbij de bedoeling voor de ouders ra de jongelui over het ambacht in te lichten. Daarvoor wordt er op «ze tentoonstelling gearbeid: het ie eeen tonen van afgewerkte pro feten alleen. Hierdoor spreekt jeel meer dan anders de schoon heid, de bekoring van het werk. Moze deze tentoonstelling allen -eer dan ooit duidelijk maken, dat «or technisch werk veel vakbe- ^aamheid en een goed verstand hfie is. Een bekwaam vakman in zijn Oïerall dwingt onze bewondering af. '°or het intellect nemen we in Ne erland de hoed af. welnu dan. .Het werk van een goede am- «chUman eist evenveel oefening en L$nis als dat van menig beroep, «5 ach mae sieren met de naam •^ellectueei". daarom: Hoeden af voor het ambacht! *+- Hij die een ambacht heeft geleerd krijgt steeds de kost waar hij verkeert. en S'!n J. C. van Schaik Wethouder van Onderwijs. ■■■uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Foto L-D./Van Vliet "stand die voor zichzelf spreekt. de modellen van de oude ""Schepen en de noodkreet om f'8fn haven ligt de ontwikke- 'M katwijk aan Zee tot een Zangrijkste visserscentra aan 'ordzeewaarvan de betekenis fee gehele afdeling duidelijk 'oren treedt. Katwijk weet wèl t'ganda te voeren voor haar belangen! ■IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIUJUUIIIIIIIIIIIII Er is een tijd geweest, niet zo heel lang geleden, dat de vlucht der techniek en de mechanisatie der productie en industrie leidden tot toe komstdromen waarin de mens des ochtends even een knopje om moest draaien om de industrie dan de gang te brengen, om dan lekker lui. omringd door alle goede gaven van dit ondermaanse, op z'n rug in het zonnetje liggende nog dwazer dromen te fantaseren. De wrede werkelijkheid van industriële crisis, werkloosheid, technisch volmaakte massaslachting van mensen e.d. hebben de mens onherroepe lijk uit die dromen gewekt. Zeker, nog steeds bestaat terecht de hoop. dat eens door eerlijke verdeling van een nog veel groter goederen productie de materiële welvaart alom tot grote hoogte kan worden op gevoerd. maar de mens heeft door ervaring het besef opgedaan, dat hij zijn arbeid niet missen kan. om gelukkig te leven en te zamen met anderen een harmonische samenleving te vormen. En evenzeer groeit het besef, dat de techniek de meester van de mens wordt, wanneer de mens zich niet boven de machine stelt, die machine en de techniek als eigen kinderen ziet. waarvoor men van nature liefde koestert, en die men door persoonlijke zorg en interesse, "door vaak zware maar steeds bezielde arbeid langs de goede paden voert. Die arbeid behoort bij de mens. en de techniek mag slechts dienen, om diezelfde arbeidskracht tot hoger productiviteit op te voeren, niet de arbeid in discrediet te brengen. Dit stellen van de menselijke arbeid boven de techniek en boven de, gecompliceerde machine der samenleving impliceert ook beheersing daarvan, vakkennis in de ruimste zin des woords. Een vakbeheersing. welke tot tweeledig doel heeft, de arbeid die de mens niet kan ontberen een inhoud te geven in plaats van de ledigheid van mechanisch auto matisme. en de techniek tot een zegen voor de mens te maken, in plaats van een vloek, zoals in de huidige maatschappij in zo velerlei opzicht het geval is. De mens en zijn arbeid. Twee onafscheidelijke begrippen in een gelukkige samenleving. Leiden, dat aan zoveel grote gedachten en grote bewegingen in de geschiedenis een sterke stimulans heeft gegeven, dat door de eeuwen heen centrum is geweest van industrieën, waarin zich veelal het sterkst de sociale zijden van de verhouding tussen mens en arbeid deden ge voelen. is ook in deze dagen een bron van de herlevende eerbied voor de arbeid als ambacht, dus als bewust noodzakelijk gevoelde, op kennis en verdieping gegronde bezigheid. De Mens en zijn Arbeid. Woorden waaronder een probleem schuil gaat. doch tevens, in deze dagen in de Sleutelstad, een poging om het antwoord op dit probleem gemeengoed van de samenleving te maken. Vele malen reeds hebben wij geschreven over de expositie, welke onder zo welgekozen naam vandaag in het centrum van de Sleutelstad zou worden geopend. Thans, na harde en bezielde arbeid - als karak teristieke bevestiging van wat de expositie zeggen wil - van zeer velen, zijn haar poorten geopend, en biedt zij Leidenaar en Nederlander van dichtbij en verre een schouwspel, dat de moeiten van de gegeven arbeid ten volle beloont. Een hulde aan de initiatiefnemers, de uitvoerders en organisatoren, welke tevens de waarde van de expositie zwaar onder streept! Wat de expositie biedt, voldoet aan hoogste eisen Deze lauwerkrans is geen frase. Wie door de niets aan duidelijkheid te wensen overlatende poort voor de Stads zaal de expositie betreedt, kan de rechtvaardiging van deze hulde aan de werkers van de tentoonstel ling van hoog tot laag onmiddellijk constateren. Uiteraard staan wij op deze Leidse expositie, de grote zaal binnenkomende, temidden van materiaal, betrekking hebbende op textielindustrie en aan verwante bedrijven. Laken- en deken- ïddustrie hebben Leiden sinds eeuwen een faam gegevèn, waaraan ook thans erkenning wordt gegeven in de opwal- lende plaats, aan deze nijverheidstak toegekend. In onze voorgaande be schouwingen over De Mens en zijn Arbeid wezen wij op het streven van de organisatoren, niet zozeer de pro ducten van de menselijke arbeid uit te stallen, dooh het arbeidsproces zelve te tonen, niet in afbeeldingen en sta tistieken, doch in de werkelijkheid, door de arbeid aan de machines en met de werktuigen door ambachtsmen sen te laten demonstreren. De aard van de wolindustrie maakte helaas voor deze overigens zo belangrijke industrie het in practijk tonen van de arbeid niet mogelijk. De machines waren te om vangrijk en moeilijk werkende buiten hot verband van het gehele bedrijf, om overgebracht te worden naar de Stads- zaal, weshalve de wolindustrie door overigens artistiek aangebrachte en uitgevoerde afbeeldingen werd beschre ven, waarbij de wol zo goed als van schaap tot deken een illustratieve verbinding tussen de afbeeldingen vormt, In deze zelfde sfeer heeft uiter aard ook de kledingindustrie een plaats gevonden, terwijl als verwante bedrijven bontwerkerij, schoenmakerij en wel wat tè vaag verwant optiek zijn on dergebracht. Zo nauw verweven als de textielin dustrie was met de historie van^ Lei den, zo centraal staan uitbreidings plannen van de gemeente en spoor- wegwerken in de hedendaagse be langstelling, zodat het geen verwon dering baart, dat beide een ereplaats verwierven op en voor het podium, „onder de rook" van de groots0 Leid se industrietak. Hulde aan de brand weer voor het voortreffelijke staaUie van modelbouw, dat op zo heldere wijze een beeld geeft van de omvang der Leidse uitbreidingsplannen, van de toekomst van Leiden en van de verkeershemei, waarin in de loop der komende jaren de hedendaagse bc- nroevineen de spoorbomen worden herschapen. Wandelen wij verder, dan voert de keurig uitgestippelde weg door het doolhof van afdelingen waarin men de gewone vor-men en gedaanten der ruimten niet herkent ons naar het gymnastieklokaal van de Bree- straatschool, waar de ambaohtskunst onzer Zuiderburen ongetwijfeld sterk de aandacht zal trekken. Een kleine selectie, van wat een soortgelijke ex positie in Gent onlangs te zien gaf, werd ter beschikking gekregen voor De Ménsen zijn Arbeid Meubelkunst, siersmeedwerk, glasbewerking en deco ratieve kunst geven een beeld van het peil, waarop het ambacht staat in het befaamde Vlaamse gildenland. Het moge dan moeite gekost hebben, en gevaarlijke uren vertraging aan de grens, de collectie is gekomen, en grote interesse zal ongetwijfeld haar deel zijn. ACTIEVE ARBEIDSSFEER. Eerst dan komen wij werkelijk in een sfeer van arbeid terecht, wanneer wij door de andere lokalen van de ge noemde school successievelijk timmer- onderricht, het timmeren als volwaar dig ambacht, het metselen, schilderen en werken van de stucadoor aanschou wen. Er wordt gebouwd, getimmerd in een werkplaats, die wü eerst nog niet voltooid dachten, maar die uiteindelijk bleek, ook klaar te zijn, al dient zij dan uit de aard der zaak denken aan een stand in opbouw er wordt ge schilderd denk om de jassen! en gemetseld aan schoorstenen, funde ringen en wat al niet. Niet alleen echter arbeid kunnen wij hier bewonderen, ook een merkwaar dige vooretelling van de arbeidstijd die verloren gaat, cn door welke oor zaken. Een aantrekkelijk beeld, dat vooral duidelijk maakt, welke sociale voorzieningen de arbeider bescher men tegen arbeidsbeletselen buiten eigen schuld. De demonstratie van een vooruitgang op sociaal gebied, welke menig oudere arbeider met dankbaarheid zal vervullen Dan voert onze weg naar de eerste verdieping van de Aahnarktschool, waar de opleiding tot metaalbewerking is ondergebracht. Ook hier overheerst in sterke mate de arbeid zelve boven „dode" voorstellingen in beeld van'op leiding en ambaoht. Direct beneden deze afdeling vinden wij de geschoolde metaalarbeiders aan het werk, hetgeen ongetwijfeld tot de technisch ingestelde jeugdige generatie zal spreken, en de bewondering voor de moderne precisie- tcchnlek bij de ouderen zal oproepen. Passend in deze sfeer wordt buiten de school achter de stadszaal een door lopende demonstratie gegeven in sme den, lassen en gieten, de grondbewer kingen van het metaal, alvorens het aan de precisiewerkers wordt toever trouwd. AMBACHT VIERT HOOGTIJ IN DE NATUUR. En dan komen we in de oorspronke lijke receptiekamer van de stadszaal, bij een afdeling die eigenlijk al van het begin af haar blijk van kunnen heeft gegeven: tuinbouw, bloemisterij en bin dery. Telkenmale wanneer de bezoeker uit het ene gebouw naar het andere dwaalt, en ook in verschillende andere afdelingen, valt zün oog op een fleu rige uitstalling van groen en kleurige bloemdecoraties Tussen de gebouwen leiden slingerpaden door weelderig aan gebrachte begroeiing van heester, bloe men en perken. Het zyn even zovele voorbeelden van wat tuinbouw en bloemisterij aan schoonheid als am bacht bieden. In de receptiekamer maakt de toeschouwer kennis met werkzaamheden, die hem gewooniyk verborgen biyven, doch die alle onont- beeriyk zyn, om het resultaat te ver kregen, -waarin zonder overdryving ieder mens zich verheugt. Hèt spyt ons, wy moeten de bezoeker maar achter laten. Hy kan biykbaar niet scheiden van de arbeid in en aan de natuur, maar wy moeten verder. Vanavond moet alles in de krant staan, ook het vele, dat na de bloemistery nog komt, d.w.z. een lange weg. Zoals, de lange; interessante weg van manuscript tot boek, ln de ronde gang achter het podium van de grote zaal uitgestippeld, leidende langs tekenin gen, cliché's ook voor meerkleuren druk en speciale druktechnieken naar de stemkamer, waar de zetma chines tinkelen en de persen zoemen en zuchten. Wanneer uiteindeiyk de weg langs de uitgevery voltooid is door aan schouwing van de boekbinderskunst, wacht ons een afdeling, die wy eigenhjk reeds by ons binnenkomen een beetje links hebben laten liggen, maar die zulks toch waariyk niet verdient. DRIE EENHEID: VISSERIJ, KATWIJK EN ZEEHAVEN. Het is de visserij, waarvan Katwijk een centrum van nationaal belang vormt, die in de vestibule onze aan dacht vraagt. Vissery en Katwijk vormen samen één begrip. En zij vor men één streven: een eigen zeeha ven... Aan beide zjjden van. de in gang, waarvan de volgens de paden wandelende bezoeker eerst slechts de helft te zien krügt, zyn belang van visserij, belang van Katwyk voor de visserij, en belang van een zeehaven voor Katwijk op uitstekende wijze ge demonstreerd. De makuette van een zeehaven, zoals Katwijk zich zo gaarne zou bouwen, was reeds eerder op de Jaarbeurs in Utrecht te bewonderen een beeld in diorama- vorm van een harlnglogger-in-actie illustreert de aantrekkeiykheid van het beroep van visser, voor wie, zoals iedere Katwiiker. oog heeft voor de schoonheid van de wijde zee. de mysterieuze nacht, de arbeid in een eigen aparte wereld. De heer D. L. Landman. Hij die een goed vak leerde, verwierf een kostbaar bezit Het door de heer Van Schaik, Wethouder v. Onderwys genomen initiatief tot het houden van een tentoonstelling over het ambacht is uitgegroeid tot een evenement van nationale betekenis. Stad- en landgenoot kunnen de Wethouder dankbaar zijn voor zyn loffeiyk denkbeeld en streven. Het is goed en nuttig van tyd tot tyd „Wapenschouw" te houden en de troepen te inspecteren. Voor Leiden is dit niet de eerste maal, gezien haar succesvolle ex positie in 1938 genaamd „Leyds Goedt" en betrekking hebbende op de kwaliteitsproducten. Stellig ook bhans weer nuttig, juist in een tyd van wederopbouw van stad en land en van weder-bewustwording van onze taak in de wereld. Een taak waaraan iedereen met verantwoor- deiykheidsgevoel dient deel te,ne men. Destyds een demonstratie voor het kwaliteitsproduct, thans een voor het kwaliteitsambacht. Voor het tentoonstellingscomité met zyn grote schare van mede werkers uit alle takken van het wetensohappeiyk en bedryfsleven is het een grote genoegdoening dat deze „inspectie" over het ambacht, in Leiden gehouden kon worden. Aanvankèiyk bedoeld als een stedeiyke actie groeide tfe belang stelling voor ons werk over het district en later over het land. Willen wy in de wereld nog iets te betekenen hebben, dan dient de productie in topkwaliteit plaats te hebben. Wat is er schoner in het leven dan een vak goed kennen en vol ledig beheersen? Een vak goed kennen, geeft arbeidsvreugde en arbeidseer. Het vormt zelfverze kerde mensen, zonder angst of vrees voor hun maatschappeiyke toekomst. Van hen, die niet speciaal een ambacht of vak leerden of zullen leren, vragen wy meer eerbied daarvoor aan de dag te leggen. Lelden staat nu in het centrum van de belangstelling. Dat is stel lig niet onverdiend. Want zy is reeds lang een centrum van cul tuur, wetenschap en arbeid. Niet minder wereldvermaard is Leiden en omgeving op industrieel gebied. Leiden is bovendien gunstig ge situeerd in een krans van grote gemeenten, waar de hartslag van Nederland het sterkst wordt ge voeld. Geen wonder dus, dat voor een nationale demonstratie van de ar beid Leiden als centrum uitermate geschikt is en de middelen konden worden betrokken uit en de krach ten konden worden gebundeld in dit gebied. Het te verwachten succes van de groots opgezette tentoonstelling voor kwaliteitsarbeid en kwaliteits producten zal haar hoogtepunt be reiken, wanneer iedereen hieraan deelneemt. De eenvoudigste yorm van mede. werking is de tentoonstelling te be zoeken. De tentoonstelling is leerzaam en attractief. zy zal U een bredere kyk op de dagelijkse arbeid van en eerbied voor de medemens geven. D. L. LANDMAN, Voorzitter IIIIIIIIIIIIUIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Een zeer geslaagde afdeling, waar zeer velen lane zullen verwijlen. Het eerste deel van Katwyks visser# verlatende passeren wy de afdeling be- een belangrijke factor bjj

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 11