9? maple leaf m „Over 50 jaar ligt Sjanghai bij Nunspeef" Drie firma's werd stand te Eindhoven geweigerd Bakker en Pronk in Stayersfinale EENVAGE HERINNERING „Volkeren moeten wereldeenheid wensen" PANDA EN DE MEESTER-UITVINBER Radio-programma 58ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 23 Augustus 1949 Tweede Blad No. 26776 „Congres World Student Federalists": Zieke wereld vol vrees In het kader van het derde wereld congres van de World Student Federa lists, werd gisteravond in Krasnapolsky te Amsterdam 'n openbare bijeenkomst cehouden onder voorzitterschap van de president van de WSF, Joseph Wheeler (USA) Mr N. J. C. M. Kappeyne van de CopelJo, penningmeester van de World Federation of United Nations Associa- :ions, sprak over het onderwerp: „Het belang van de ontwikkeling van de ge specialiseerde afdelingen van de Uni ted Nations als middel om te kcmen to; de vorming van een wereldrege ring'- Hij besloot met de woorden: „Er is pas een mogelijkiheid tot het scheppen van een wereldrechtsorde, wanneer de volkeren elkaar beter hebben leren ken nen en dat is dank zy de voortschrij ding van de techniek thans mogelijk geworden." De bekende vlieger Viruly, die Zon dagavond van een vlucht naar Canada was teruggekeerd, zei: „Als vlieger heb il tienduizenden malen gezien dat er geen grenzen bestaan. Ik ben voor het Ideaal van een wereldregering, omdat mijn werk mij heeft geleerd, dat dit geen ideaal is maar reeds werkelijk heid. De vliegtuigen overbruggen de af stand van Amsterdam naar China in 2 dagen en daeht u dat een vliegenier nog zou geloven in grenzen, terwyl hij overal één soort mannen, vrou wen, kinderen, parasieten, opbouwers enz. ziet? Vandaag over 50 jaar ligt Sjanghai, indien de techniek zo won derbaarlijk snel blijft voortschrijden, ongeveer bij Nunspeet en dan weer na vijftig jaar moet een veld tocht van ons land naar Azië even belachelijk zijn als thans een veldtocht van Amsterdam naar Haar lem." De president van het uitvoerend co mité van de „World Movement for World Federal Government", Abbé Pierre Groues (Frankrijk) zei: irDe oorlog, die dreigt is altijd erger dan de oorlog die pas achter de rug is en het vreemde is, dat de mensheid zich in óe laatste wereldoorlog in volle samen werking heeft vrijgevochten van de ty- rannle en dat diezelfde mensheid zich na de oorlog in vrijheid weer heeft ver deeld. Als die mensen, zoals ieder het in zjjn hart voelt, gaan samenwerken voor de vrede en voor een wereldrege ring, dan kunnen zij van de wereld een eenheid maken, zoals ieder mens van zijn hart een eenheid heeft gemaakt." Scheveningse strand in 1950 beter begaanbaar? VERMOEDELIJK EEN PLANKIER VAN DEKLUIKEN. (öpeciale berichtgeving). Naar wij vernemen overweegt de Maatschappij Zeebad Scheveningen om een deel van het Scheveningse strand in het komende seizoen beter begaan baar te maken en zijn voor-oorlogs aanzien te hergeven. Het betreft hier het leggen van een breed plankier langs de verschillende strand-etablissementen, opdat de bezoekers niet door het mulle zand behoeven te lopen. Het valt uiteraard niet te betwijfelen dat deze verbetering ook de nering doenden welkom zal zijn. Bij het op maken van de begroting in Januari a.s. 'al de Maatschappij beslissen of zij de hoge kosten van zulk een plankier, dat uit geklamde dekluiken zal bestaan, kan dragen. Tevens zal dan worden nagegaan of met het oog op de wo ningbouw de materiaalpositie zodanig is, dat het benodigde hout hiervoor be schikbaar zal zijn. Generaal Kruis bij operatie „Edelweiss" Dg chef van de Nederlandse Gene rale Staf en mevrouw Kruis hebben gistermorgen, vergezeld van de Neder landse militaire attaché te Brussel, ko lonel Forbes Wels, de operatie Edel weiss bijgewoond, welke door een deta chement van het Nederlandse wapen der verbindingstroepen in de omgeving van de stad Luxemburg wordt uitge voerd. De generaal onderhield zich ge ruime tijd met officieren en manschap pen over het verloop dezer operatie. De oefeningen bestonden voorname lijk uit een oefenrit in het bergachtige terrein rond de stad Luxemburg in sa menwerking met een peloton van het wapen der Koninklijke Marechaussee, en uit het inrichten van een berichten dienst voor een grote gevechtseenheid. Na afloop der oefeningen verklaarde kolonel Laanen, de commandant van het depot verbindingstroepen te Utrecht, die de operatie leidt, dat de oefeningen een bevredigend verloop hadden. Hij onderstreepte het grote be lang dat de verbindingstroepen hebben in* de moderne legers en wees er op. dat dit wapen over een grote reserve moet kunnen beschikken. Gisteravond heeft het trompetter- else filmster Roger Livesey en de eer- j korps van de Huzaren van Boreel een ste wereldburger Garry Davis, werden muziekuitvoering gegeven in de Belgi- tenslotte gedraaid. Ische-stad Aarlen. De president van de World Move- ment for World Federal Government, lord John Boyd Orr, veklaarde o.a.: „Ik zie de wereld als een zieke, die vol vrees is. De oorzaak van deze moeilijkheden is het feit dat wy nog in deze eeuw leven, maar dal de we tenschap reeds een eeuw verder Is. Het werpen ran de atoombom op Hi- rosjima heeft de mens bang gemaakt voor zichzelf en heeft hem doen zien, dat de wetenschap zyn leven be dreigt. De enige uitweg is, dat de vol keren de wereldeenheid wensen. De regeringen kunnen dan niet achter blijven." v Dr Malcolm Joseph Mitchell (Trini dad) sprak als secretaris van de „Lea gue of coloured peoples" en schetste de verdrukking, die de gekleurde volke ren sinds mensenheugenis hebben moe ten doorstaan. Graimophoonplaten met bpodschappen van sir Sarvapalli Rahdakrishnan, een vriend van Mahat-ma Gandhi, de En- R.T.C.-delegaties kwamen bijeen INFORMELE BESPREKINGEN TUSSEN KOPSTUKKEN. De openingsweek van de R.T.C. is gisteren begonnen met een plenaire biieenkomst van de delegatie van de BFO en een vergadering van de Re publikeinse delegatie. Ook de Neder landse delegatie kwam bijeen. Voorts hadden in de afgelopen da gen een aantaJ informele ontmoetin gen plaats ojn. tussen Hatta en prof. Ronune. tussen Sukiman en prof. Romme. tussen dr Sumitro en minis ter Mansholt, enz. In. het afgelopen weekeinde kwamen nog kleine groepen uit de Nederlandse delegatie bijeen ter bespreking van vraagstukken betreffende de Neder lands-Indonesische Unie. militaire on derwerpen en financieel-economische Droblemen Van Republikeinse zijde liggen een aantal ..workingpapers" ter indiening gereed. Van de ziide van de BFO wordt hard gewerkt aan het opstellen hiervan. Gisteren zijn op Schiphol aangekomen de volgende leden der Republikeinse de legatie voor de R.T.C.de heren Hamid Algadri. Achmed Kosasih. Sabaruddin en Abikusno Djokrosukoso. HOOFDAMBTENAREN MINISTERIE VAN FINANCIËN. Nederlandse havens in gevaar? TENGEVOLGE VAN NIEUWE MILITAIRE MAATREGELEN. Naar Sydney Gruson uit Den Haag in de „New York Times" schrijft, zal de Nederlandse regering bij de Ver. Staten en Engeland een protest in dienen tegen de nieuwe maatregelen van de militaire regerine in Duitsland met betrekking tot het scheepvaart verkeer over de Riin. „een van de hoekstenen van de Nederlandse eco nomie". Gruson meldt, dat volgens de Neder landers deze maatregelen het beginsel van vriie scheepvaart op de Riin schen den, dat werd vastgelegd in de Conven tie van Mannheim van 1868. En wat van Sportsplintcrs Stichting „Landbouwtentoonstelling" krijgt ongelijk Gisteren werd voor de Arrondisse mentsrechtbank te 's-Hertogenbosch in kort geding de eis behandeld van de firma's Calvé, Delft. P. Sluys, pluim vee-, vee- en vogelvoederfabriek, en de N.V. Hooghiemstra Veevoederfabriek tegen de Stichting Landbouwtentoon stelling 1949 te Eindhoven, die vandaag haar deuren geopend heeft. Indertijd hadden genoemde fabrieken een uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan de landbouwtentoonstelling, welke door hen aangenomen werd. Hun inschrijving werd echter later door de Stichting afgewezen, omdat er niet vol doende ruimte was. Daarop ontvingen eisers een uitnodiging om te exposeren op een Middenstandstentoonstelling, die georganiseerd wordt m een apart paviljoen van de Landbouwtentoon stelling op hetzelfde terrein. Ook dit aanbod werd door de .firma's aangeno- DR HERMAN B. BARUCH VERTREKT VRIJDAG. Dr Herman B. Baruch, ambassadeur der Ver. Staten in ons land. wiens ontslagaanvrage dezer dagen door pre sident Truman werd aanvaard, zal Vrij dag a.s. met de „Nieuw Amsterdam" naar de Ver. Staten terugkeren. ONTSLAG EEN VERRASSING? Sommige Amerikaanse kranten leg gen verband tussen president Tru man's aanvaarding van dr Herman Baruch's ontslagaanvraag en het feit. dat de verhouding tussen de President en de staatsman Bernard Baruch. de broer van de ambassadeur, de laatste tijd koeler is geworden. Intimi van ambassadeur Baruch te Washington verklaren, dat hij niet voornemens was geweest zijn post te verlaten en dat de aanvaarding van zijn ontslagaanvraag voor hem een ver rassing was. Volgens deze klingen was Baruchs ontslagaanvraag in Januari jl. bij de president ingediend als een formaliteit overeenkomstig de gewoon te, dat functionnarissen van de uitvoe rende macht hun ontslag indienen als het hoofd van de uitvoerende macht de president zijn ambtstijd begint. men en later door de tentoonstellings commissie van de R.K. Middenstands bond geaccepteerd. Nu weigerde het bestuur van de Stichting Landbouw tentoonstelling de genoemde firma's de toegang tot het tentoonstellingsterrein, toen deze hun stands in wilden gaan richten in het paviljoen van de Mid denstand. Genoemde firma's hebben de Stich ting vervolgens in kort geding gedag vaard. om de president van de recht bank aan de Stichting het bevel te laten geven, de deuren der tentoonstel ling voor de genoemde firma's te ope nen. zodat zij hun stands kunnen in richten. Verder werd door elk der drie firma's een dwangsom van f. 10 000.geëist voor elke dag. dat het bestuur van de Stichting Land bouwtentoonstelling dit zou nalaten. Gisteren diende deze zaak voor mr K. Schellenbach fungerend president van de rechtbank te Den Bosch. Door de Stichting werd aangevoerd, dat zij haar weigering in principe baseerde op de omstandigheid, dat deze tentoon stelling in hoofdzaak uitgaat van de R.K. coöperaties en dat het particulier initiatief slechts mede kan doen op een gebied, waarop door de coöperaties nog niet voldoende wordt voorzien. Het be stuur der Stichting meende, dat het tentoonstelllngsreglement liaar het hoogste recht geeft alsnog deze deel nemers de toegang te weigeren. De president wees de eis volledig toe. Hij was van oordeel, dat de aan vaarding van de inschrijving van de eisers door het Middenstandstentoon- stellingscomité definitief was en dat de Stichting alleen in geval van om standigheden buiten haar wil hierop zou kunnen terugkomen, waaronder de aangevoerde reden niet te rang schikken is. In verband met het door prof. dr M. n<>" axoter belang is voor de Nederlan J. H. Smeets, thans waarnemend se- j ders. zij zijn van mening, dat deze maat- cretaris-generaal van het Ministerie i regelen de toekomst bedreigen van de van Financiën per 1 October as. ge- haven van Rotterdam en in mindere vraagd ontslag uit 's Rijks dienst, heeft mate die van de havens van Amsterdam, de Minister van Financiën de vclgende voorzieningen getroffen. Mr H. A. M. van den Dries, thans plaatsvervangend Thesaurier-generaal, is aangewezen als plaatsvervangend secretaris-generaal en wordt zolang de secretaris-generaal mr H. L. s'Jacob in Indonesië vertoeft, met de waarne ming van de functie van secretaris generaal belast. Als plaatsvervangend Thesaurier-ge neraal wordt aangewezen mr F. J. van Meerwijk, thans hoofd van de afd. Economische en Sociale Zaken aan de generale thesaurie, terwijl als hoofd van deze afdeling wordt aangesteld drs A. J. van Raalte, thans directeur van het Gommissariaat van Oorlogs schade. Antwerpen en Gent. De Nederlandse havens zijn bijna ge heel uitgeschakeld, hoewel het volgens de Nederlanders in bijna alle gevallep eoedkoper zou ziin deze havens en de waterwezen van de Riin te gebruiken dan de Noordduitse havens en de Duitse spoorwegen. De Nederlanders zijn van mening, dat de bezettende mogendheden in het biizonder de Amerikaanse mi litaire regering weloverwogen het Ne derlandse economische leven in gevaar hebben eebracht uit bezorgdheid over het herstel van Duitsland. De Nederlan ders hopen dat deize houding zal wor den gewijzigd wanneer het Departe ment van Buitenlandse Zaken het be heer over Duitse aangelegenheden over neemt. Wereldkampioenschappen wielrennen Kunst stelde teleur Naar wi) vernemen zal ook de Ame rikaanse Olympische zwaargewichtkam- oioen Davis aan het wereldkampioen schap gewichtheffen te Scheveningen deelnemen. Officials van de K.N.A.U. hebben het traject nagemeten waarop Zaterdag jl. de Marathon te Twenthe werd ge lopen. Het bleek 2630 meter tekort te zijn. zodat de gemaakte tijden, die uiter mate snel waren, in een geheel ander licht komen te staan. Met de series achtervolging voor amateurs en de series voor de wed strijd achter de grote motoren be gonnen gisteren te Kopenhagen de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan. Deze eerste dag bracht enerzyds blijdschap in het Neder landse kamp, anderzijds ontgooche ling. De teleurstelling werd veroorzaakt door het falen van de Nederlandse ach tervolgingskampioen bij de amateurs. Kunst, die in zijn serie tegen de Finse politie-agent Kuusinen een slechte wedstrijd reed. moeilijk draaide en dan ook kansloos verloor. Ook in de achtste finales, waarin de helft van de ver liezers geplaatst was. dolf Kunst het onderspit, nu tegen de Belg Glorieux, al moet gezegd worden, dat onze land genoot in deze rit beduidend beter reed. ■vr» Tfufft kaau/yenc/ Alleen-verkoop voor Nederland E. G. BOUWER's Handelsvereeniging Amsterdam-Z. (Adv.) FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN Ke zou me als ik jou was, maar al te schuldig voelen, zei mijn schoonmoeder nogal droogjes. Zoiets snoest toch vroeg of laat gebeuren. Tony is al veel te lang hard op ver killende dingen af gereden. Zij voeg- er even later aan toe: Ik vraag af, of zij er op gesteld zou zijn, dat. haar een bezoek bracht. Wat denk Je' Ik weet zeker van wel, alleen Hy zweeg en voelde, dat hij een kleur kreeg. Maar je denkt niet, dat het zo'n Prima Idee is. Zij keek hem scherp aan. Wel, misschien is het dat ook niet. J* zal haar iets zenden en er een «riefje bij doen. Wat gaat zij doen, als ril uit het ziekenhuis komt? Zij praat er over om te trachten wn baan te zoeken, maar zij zal ge durende enige tijd een stijve linker houden. Hij fronste even het voor hoofd. Dat weet zij nog niet Maak je maar niet benauwd over Je hebt zelf genoeg aan je hoofd. Hij trachtte haar blik te doorstaan, ®et-6een hem niet gelukte. Als u Alden bedoeltik heb jaar in de laatste .tijd niet gezien. Zij teelt het erg droik.een hoop werk doen Inderdaad? Mrs. Hasketh keek riem heen naar de deur. Op het ogenblik schijnt zaj het druk te *eW>en met een vrouw. Zij boog en «Jtuaohte en Jim wachtte, zonder zich r® te draaien, tot Alden langs hun nil» i2011 komen. Maar zij kwam «er langs. Terzijde kijkend zag hij haar f.n £ellner volgen naar een tafel, die «au de andere kant van de kamer in verste hoek stond. Zij was in ge- Jyschap van een dame die een buiten- JjJoon slank figuur had, gekleed in «n opvallende zwart en wit bedrukte japon en met een grote witte hoed. Al- jm ging zitten en keerde zich toen jju om en glimlachte even in Jims 'Cfiting, een sneif vaag glimlachje, fn M- Z1J weer de andere kant op •i rilj 2ag alleen haar profiel, scherp ^esn camee onder de rand van haar zïjQ hart klopte, zoals het gedurende matste twee weken hernaaldelijk JJJ gedaan, als hü meende haar op bp i aar te zien komen, of m of uit een bus te zien stappen, j,,Wn.restaurant binnengaan. Zij was water nooit geweest... En nu was nier in dezelfde kamer, terwijl zij j3en hem sprak en zijn ogen ver- Maar de dame, die zij bij zioh Wie is dat? vroeg Bmily Hasketh. actrice? Zy komt mij bekend voor. Is het een Hij keek even naar de tafel in de heek. Alden bestudeerde het menu met voorover gebogen hoofd, maar haar gezellin leunde achterover in haar stoel en keek met grote donkere ogen de kamer rond. Toen Jim nogmaals naar haar keek, voelde hij een eigenaardige prikkeling langs zijn rug lopen. Hij had Rita Brayle nooit gezien; op de avond van die schietpartij was zij voor hem alleen een snikkende stem achter een gesloten deur geweest; tragisch en tccii tegelijk onaangenaam en met iets si nisters, tenminste voor Jim, die aan haar dacht, als aan Honora's moeder. Maar er hadden talloze foto's van haar in de bladen gestaan en hy had ze alle grondig bestudeerd, om te zien, of er ook enige trek van Honor a in 't mooie gelaat van de bedorven vrouw te vin den was. Nu wist hy plotseling met een adembenemende zekerneid, aat zij het was. Zij was dus niet dood; zij was al die jaren in leven geweest en nu was zij teruggekeerd. Dat was het eni ge, wat hij niet geweten had, de oor zaak van Aldens vrees, de reden, waar om zij het verleden niet met hean kon delen. Het verleden was het verleden niet; het was het heden en het kon niet worden vergeten, Waarom heeft zij het mij niet gezegd?, dacht hij. Het arme kind Weer keek hij naar het mooie gelaat van de vrouw, waarop de tijd diepe sporen had achtergelaten. De donkere ogen schitterden koortsachtig en wa ren diep in hun kassen gezonken; de wangen waren ingevallen en de juk beenderen geaccentueerd met oranje- rouge. Zij zag er ziek, vermoeid en ver vallen uit, ondanks haar chique kle ding en net groene vuur van smarag den. die zij om haar magere pols droeg. Zij leek inderdaad, wat Emily Hasketh en de dames van haar leeftijd een actrice noemden. Wie denk Je, dat zij is? herhaalde Mrs. Hasketh. Ik heb er geen Idee van. Zijn stem klonk quasi onverschillig. Wat wil je als dessert hebben, Bm? Aardbeienijs, zei zy. Zijn hart zonk hem in de schoenen. Hij had gehoopt, dat zij het dessert zou overslaan, want hij wilde weg. Haar blik ging terug naar de andere tafel. Alden ziet er niet erg gelukkig uit, zei zij. Waar ter wereld kan zij haar gevonden hebben? Oh, zei hij, zij woont waarschijn lijk in hetzelfde pension. Alden is altijd vriendelijk voor allerlei mensen Ja maar Mrs. Hasketh zweeg en Jim keek snel op. In die verste hoek was een discussie gaande. De kellner had Rita Brayle een coktail gebracht en zij had die geproefd en terug gezonden, Aldens gezicht was verborgen door haar hoed, maar iedere lijn van haar hals sprak van spanning en ellende. De oudere vrouw daarentegen was geheel cp haar gemak en bekeek met haar ellebogen op de tafel en haar kin op de hand gesteund de gehele kamer door wolken sigarettenrook. Het waren magere han den met uitstaande aderen, als de handen van een oudere persoonlijkheid. Hij dacht: Zij kan toch niet ouder zijn dan vijftig jaax. Zij is ziek hard ziek. Alden boog zioh voorover en zei iets en hij kon de ongeduldige, bijna onbe schaamde beweging van haar moeders hoofd zien en de bittere plooi om haar mond, toen zij antwoordde. (Wordt vervolgd) 15). „Hè? Wat? Wat zeg je?" riep de begaafde uitvinder, terwyl hy met een slag de achterdeur van zijn paard sloot. Maar Panda hoefde al niets meer uit te leggen. Door die slag viel er rinkelend nog een laatste los onder deeltje uit het paardenhoofd, dat er nu verdrietig-leeg uitzag. „O!" gromde hij. ..O! Altijd tegen slag! Die eeuwige tegenslag! Ik ver draag het niet langer!" .Maar waarombegon Panda voorzichtig. „Wat waarom? jy met je eeuwige vragen! Help me liever eens! Geef me dat foto-electrlscih kunst-nostril aan! En die gelijkriohtende oogappel! En die thelepathlek-verdeler! Zo! Goed! Vlug! Vlugger!" Panda gaf dus snel alles aan, wat er daarnet uitgevallen was, en hy vond, dat er voor zo'n paard toch nog maar heel wat komt kyken. Nu er zou nog meer komen kijken! Want tenslotte klapte Ernest Klapper nu ook het voor luikje toe, en riep verheugd: ..Ziedaar. Pampa! Alles zit weer op zyn plaats! Niets vergeten Let op!" Nu werkt mijn paard! Maar intussen klonk er een massa gerammel van de achterzijde. Door de slag van het voorluikje was het ach terdeurtje weer open gegaan ennu ja. kijk maar op de plaat; het was weer mis! „Tegenslag! Tegenslagriep Er- nest Kapper. En dit laatste was de De vreugde werd veroorzaakt door onze stayers Bakker en Pronk, die beiden hun serie wonnen en zich daarmede in de finale plaatsten. Slechts drie stayers vertrokken voor de eerste serie, n.l. in deze volgorde: Bakker, Leliaert (België) en Lamboley (Frankrijk). In totaal moesten 270 ronden gereden worden en toen een derde gedeelte achter de rug was. 33 1/3 km, was de stand precies dezelfde ge bleven. Maar intussen had Lamboley vijf, zesmaal geprobeerd Bakker aan te vallen, die deze attaques echter re soluut terugwees. In de volgende 33 km. herhaalde zich het spelletje. Steeds om de 20 ronden een aanval van Lam boley, maar elke poging werd te niet gedaan. En intussen zat de Belg Le liaert er maar rustig bij. Eerst 47 ron den voor het einde probeerde hy Lam boley te verschalken, maar de Frans man versnelde tijdig, zodat de Belg geen kans kreeg. De rit werd gewonnen door onze landgenoot Bakker met ongeveer 30 meter voorsprong op de wereldkampioen Lamboley, die weer 50 meter verschil op de Belg Leliaert had. In de tweede serie reden: Besson (Zwits.), Bethery (Frankr.), Pronk (Ned.) en Meuleman (België). De tactiek werd al spoedig duidelijk, Besson kreeg het in deze serie te ver duren tegen de drie andere stayers te zamen. Bethery bleef vlak voor Bes son ryden en achter de Zwitser wis selden Pronk en Meuleman steeds van plaats, vielen Besson telkenmale aan, waarbij deze enkele stevige prikken ontving. Maai- Besson gaf zich zomaar niet gewonnen. Na de eerste 50 km was de stand dezelfde: op kop Besson, met Bethery (als laatste) vlak voor hem en Meuleman of Pronk vlak ach ter de Zwitser, En zo gingen de laatste 35 km. in. In eens veranderde de Fransman van tactiek. In plaats van vlak voor Bes son te blijven rijden versnelde hij het tempo, in vier, vijf ronden was hij weg, passeerde Meuleman. daarna Pronk en joeg nu achter Besson aan. Maar hij bleek te veel van zijn krachten te heb ben gevergd. Toen kwam Pronk terug en 75 ronden voor het einde volgde er een felle aanval van onze landgenoot. Twee ronden lang duurde de stryd en toen moest Besson loslaten, de strijd was gestreden, drie tegen één. Pronk lag inmiddels op kop met Bethery op de tweede plaats. Besson als derde en Meuleman als vierde. Bethery bleek over de meeste reserves te beschikken in deze moordende rit en 62 ronden voor het einde passeerde hij in één flits Pronk en Meuleman, onmiddellijk daarna, zodat de Belg een ronde achter kwam te liggen. 15 ronden voor het einde vloog Pronk op Bethery af. De aanval was fel, even raakte onze landgenoot los, maar hy sprong onmiddellyk terug en wist de Fransman ten slotte te passeren. Wiersma zette dezelfde snelheid voort en Pronk wist als eerste de fi nish te passeren. Het was een grote avond voor Nederland. De uitslag luidt: 1. Pronk, tyd 1 uur 33 min. 10 sec.: I 2. Meuleman op 100 meter; 3. Bethery 1 op 200 meter; 4. Besson op 300 meter. CRICKET BONDS XI—FREE FORESTERS. De Free Foresters openden gisteren in Amsterdam hun 22ste toer door ons land met een tweedaagse wedstrijd tegen een Bondselftal. De gasten lieten voortref felijk batten zien en scoorden 229 runs. De Nederlandse bowlingcilfers waren niet fraai: v. d. Vegt 431, H. J. van Weelde 226, Alders 1—31, Harmsen l49, P. Maas 0—30. Het Bondselftal bracht het daarna tot een score van 102 voor het yerlles van 6 wickets (Schuur 44). De wedstrijd wordt heden voortgezet. ZWEMMEN DICK SCHERMERS KANAALTOCHT MISLUKT. Hy gaf spoedig op. De Nederlandse zwemmer Dick Scher mer is gisteravond om 6.35 uur Ned. tyd te Kaap Gris Nez gestart voor zajn Ka naalovertocht. Precies 4 uur en 40 mi nuten later klom Schermer ontmoedigd HENGELSPORT Vlscollege De Voorn hield haar tweede wedstrijd ln dit seizoen en wel ln de Vliet bij Allemansgeest. Na 2 x li uur vissen werd er 6321 gram vis aan de schaal ge bracht. De uitslag luidt: 1. P. v. d. Vl6ch 865 gram (kampioens- wisselbeker en wisselbeker gr. biel); 2. H. Heus. 821 gram; 3. J. Spierenburg, 791 gram; 4. J, v. d. Laan, 634 gram; 5. J. v. d. Vlsch, 569 gram (wisselbeker gr. voorn); 6. J. Lourier, 434 gram; 7. J. Lambooi, 412 gram; 8. B. v. Helden, 389 gram; 9. C. R. v. d. Laan, 314 gram; 10. M. Keereweer, 259 gram; 11. A. Braggaar, 252 gram; 12. J. v. Eek. 128 gram; 13 J. Middelham. 117 gram (wissellauwertak eerste vis le uur); 14. J. Hoorn, 98 gram; 15. P. Verver. 84 gram: 16. K. Mlddelham. 63 gram; 17. C. Kleiman, 49 gram; 18. J. Heus, 32 gram. DUIVENSPORT. „De Luchtbode" te Boskoop hield een wedvlucht vanaf Marbahan. De vogels werden gelost om 6.30 uur. Aankomst le duif 10.13.10 uur. laatste duif 10.40.19 uur. Uitslag: 1. 2. 4, 16 M. v. d. Berg; 3. 23 J. Kraan; 5 C. F. Middelkoop; 6. J. Degen- kamp; 7. 21 H. v. d. Willlk; 8 W. van Leeuwen; 9 A. Sljtzema; 10, 19, 22 G. de Way; 11. 24 M. v. Vliet; 12. 14, 15 J. Ver hoef; 13 W. v. d. Jagt; 17. 18 N. J. v. Buren; 20. 25 G. Lamorle. In concours 101 duiven. Wedvlucht met Jonge duiven vanaf Dordrecht, afst. 35 K.M. De vogels werden felost om 9.15 uur. Aankomst le duif .44.01 uur, laatste duif 9.51.12 uur. Uit slag: 1. 6. 44 W. v. d. Jagt; 2. 24. 37 G. Lamoree; 3, 4 J. Kraan; 5. 10. 14, 21 M. v. d. Berg; 7, 11, 25 26 G. de Way; 8. 13 M. v. Vliet; 9. 17 A. Sytzema; 12. 45 W. v. Leeuwen; 13. 47. 49. 55 H. v. d. Willlk; 15. 22, 36 C. F. Middelkoop; 16. 19. 31. 40. 52 P. de Lang: 18 N. J. v. Buren; 20, 38. 42. 48 K. Stikkelorum; 23, 29 G. Schouten; 27, 32. 39, 46 Th. Overes; 28 A. v. Pruls- sen; 30 A. Verhoef; 34. 41, 54 J. Kamer beek; 35. 43. 51 J. Degenkamp; 50. 56 J. Verhagen; 53 A. J. Ravenstein. In con cours 225 duiven. „De Reisduif" (Hazerswoude) Laatste wedvlucht met Jonge duiven van St. Quintln (Fr.) afstand plm. 267 KM. De duiven werden losgelaten te 10 uur 30 min. met Noord Westen wind. De eerste duif kwam aan om 3 uur 46 min. 23 sec. met een snelheid van 769.8 meter per minuut; de laatste pryswinnende duif arriveerde om 4 uur 22 min. 05 seconden met ee nsnelheld van 769.8 meter per minuut. De uitslag luidt: 1. 5. 10 P. J. Fase; 2. 8. 11. 14 W. Llnd- hout; 4. 9. 12 P. van Wlerlngen; 6 P. v. d. Male: 16 K. Starreveld. Het eerste kampioenschap Jonge duiven, werd behaald door P. J. Fase met 688 punten. Tweede kampioen werd K. Starre veld met 678 punten en derde kampioen P. v. Wlerlngen met 668 punten. „De Zwaluw" (Voorschoten) Wed vlucht vanaf Marbahan. Afstand 277.92 K.M. In coucours waren 173 vogels. De eerste duif werd geconstateerd om 10 uur 21 min. 16 sec. en bereikte een snelheid van 1201.68 meter per minuut. De laatste prijswinnende duif werd geconstateerd om 10 uur 39 min. en 23 sec. en bereikte een snelheid van 1115.28 meter per minuut. Uitslag: D. M. Kloosterman 1; K. I. Waasdorp 2. 15. 35; G. Teske 3, 12. 30; J. P. v. d. Assem 4. 5. 6, 13. 26. 34; W. Alblas 7. 8. 18; C. Zwaan 9; V. L. Pierlot 10, 21. 28; C. de Mooy 11; G. Zwaan 14. 32. 33; A. W. Querreveld 16. 23; A. van Roojjen 17; Fr. Hendriks 19. 24. 29; A. de Graaf 20; H. H. J. van Klaveren 22, 27. 31; F. C. van Heusden 35. le kampioen Jonge duiven werd J P. v. d. Assem met 278.28 pnt.; 2e kampioen Jonge duiven werd A. van RooiJen met 250.30 pnt.; 3e kampioen Jonge duiven werd K. I. Waasdorp met 247.46 pnt. VOOR WOENSDAG 24 AUGUSTUS Hilversum I (301 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek; 7.45: een woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: Te Deum Lauda- mus; 8.45: vlooi en plano; 9.00: zieken bezoek; 9.30: muziek by het werk; 10.00: Kopenhaags Radio Symphonle Orkest: 10.30: morgendienst door Sr Majoor M. van Echten; 11.00: Cornells Kalkman, tenor; 11.30: muziek van Beethoven; 12.05: ensemble Lachman; 12.30: mededelingen; 12.33: trio Fantasia; 1.00: nieuws; 1.15: orgelspel; 2.00: de Cosmopolitans; 2.30: muziek van Bach; 3.00: Omroeporkest; 4.00: alt-Rhapsodle van Joh. Brahms; 4.15: voor onze meisjes en Jongens; 5.30: San Francisco Symphonle Orkest; 5.45: zigeu nerkwartet; 6.00: Nederlandse koren en korpsen; 6.30; Ned. strydkrachten; 7.00: nieuws: 7.15: Emma Boynet, piano; 7.30: aansluiting met de Usher Hall te Edin burgh; 9.00: gram.muzlek; 9.15: causerie; 9.35: Metropole orkest; 10.15: planowerken van Chopln; 10.40: gram.muzlek; 10.45: avondoverdenking; 11.00: nieuws; 11.15: de bruiloft; 11.40—12.00: planoduo. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.18: gevarieerd programma: 8.00: nieuws: 8.18: gram.muzlek: 8.50: voor de hulsvrouw: 9.00: Franse Kamermuziek; VPRO 10.00: kinderen; 10.05: morgenwij ding; VARA 10.20: onze keuken; 10.35: als de stofzuiger zwijgt: 11.00: (RVU) ziekten by katten; 11.30: populair non- stop-programma: 12 00: orgelspel; 12.30: mededelingen; 12.33: voor het platteland; 12.38: kwartet Jan Corduwener; 1.00: nieuws; 1-20: Gregor Serban en zijn orkest; 1.50: pianomuziek: 2.00: gesproken por tretten; 2.15: Omroepkamerorkest; 3.00: de regenboog: 3.30: Al Goodman en zyn orkest: 3.50: -waar zwerven wh?; 4.00: het orkest van de week: 4.15: voor de kleuters; 4.30: vragen staat vry; 4.55: zo de ouden zongen piepen de Jon gen: 5.15: Mlller-sextet; 5.45: de minder heden ln Indonesië; 6.00: nieuws; 6.15: varia; 6.20: Jean Cavall zingt; 6.30: (RVU) wat dunkt u van de mens?: 7.00: lezing; 7.15: het nieuws uit Indonesië: VPRO 7.30: v. d. Jeugd; VARA 8.00: nieuws 8.05- dingen van de dag: 8.15: socialistisch nieuws: 8.20: Promenade orkest: 9.00: de vervolging van Bob Pretty: 0.30: Inter nationaal muziekfeest Luzern 1949; 10.20: nieuwe opnamen: 10.45: wereldkampioen schapoen wielrennen; 11.00: nieuws; 11.15 12.00: selecties. flinke man te machtig. „Ik geef het in ziin volgboot De zoveelste ooglne ln op!" riep hij gebrokenen hy zonk dit seizoen om het Kanaal te bedwin- slap op een stoel...» Igen was mislukt. AGENDA DONDEKDAG: Stadszaal: Tentoonstelling „De Mens en zyn ArlMAtf", 1.305.30 en 711 uur run»

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5