Republikeinse visie op financieël-economische kwesties Wat de Leidse Raad Maandag a.s, zal behandelen Een R.K. Ambachtsschool thans voorgesteld Met een enkel woord DINSDAG 23 AUGUSTUS l Voor nationalisatie der Javase Bank „Omtrent de schuldcnregeling tus sen Nederland eri Indonesië zullen wtj niet zoveel moeilijkheden hebben in dien Nederland tenminste zich er voor wacht voor de rezelincr der schulden waarborgen te stellen, die wil met het oog cd onze souvereiniteit niet kunnen aanvaarden," aldus verklaarde een economisch deskundige van de Repu blikeinse delegatie. „De formuleringen, die men in Neder landse kringen van deze waarborgen soms hoort, maken ons wel eens onge rust Wii krijgen n.l, soms de indruk, dat Nederland als het ware de neiging heeft ons voor te schrijven, welke fl- nancieel-economische politiek wij moe ten gaan volgen". Als voorbeeld wees deze zegsman op het Contract-Fox. In kringen van de Republikeinse dele gatie staat men op het standpunt, dat het Contract-Fox geen onderwerp kan zijn voor de R.T.C.. Het is een zuiver- interne Indonesische aangelegenheid. Wel zal de Republikeinse delegatie dit punt bespreken met de BJF.O. .Een andere moeilijkheid vormt vol gens dez-e deskundiee de oosit-ie van de Javase Bank. In Republikeinse kringen staat men nationalisatie van de bank voor. Men is bereid dit niet- plotseling te doen. maar met een bepaalde over gangsperiode. Gedurende die periode moet echter uitgesloten ziin. dat de bank een eigen politiek voert onafhankelijk van de financiële politiek der regering. Voorts wees de zegsman er op. dat de bestaande Nederlandse economi sche organen volledig hun werkzaam heid zullen kunnen blijven verrichten, voor zover deze on particulier initia tief steunen, „Indonesië kan voor Ne derland. weer een belangrijke bron van dollarinkomsten worden. In zover re heeft Nederland in Indonesië grote mogelijkheden. Wanneer wij er on verhoopt niet in zouden slagen tot samenwerking te komen, dan betekent dit voor Nederland een onherstelbaar slag." Voor Indonesië geldt dit niet in de zelfde mate. aangezien wii nog andere mogelijkheden hebben, met aiame de hulp van de Internationale Herstelbank en andere dergelijke lichamen. ,.In ver band hiermede werd gewezen naar het economisch rapport van president Tru man aan het congres, waarin als pro- Valse bankbiljetten van 100.- in omloop Het hoofd van het. Bureau Criminele Voorlichting van het Ministerie van Justitie te Den Haag. vestigt er de aan dacht op, dat valse Nederlandse bank biljetten van f. 100.— in omloop zijn. De algemene indruk van deze biljetten is bedriegelijk. Het papier is wat slap per en vertoont over het gehele biljet gelijkvormige stippen, al of niet ge kleurd. De bruine kleur is vooral bij de woorden „honderd gulden" iets te licht van tint. De letters van de tekst van de strafbepaling zijn volgelopen of be schadigd, Bij „Betaalt aan toonder" zijn de B. en R. vervormd. Bij aantreffen van een dergelijk bil jet wordt verzocht zich onmiddellijk met de plaatselijke politie te verstaan, teneinde de identiteit van de aanbieder zo spoedig mogelijk te kunnen vaststel len. HAND VERBRIJZELD DOOR KANTELENDE MACHINE. Gisteren waren enkele arbeiders van de expediteur Sluiters uit Vlaardinger- ambacht bezig een drukmachine die vervoerd moest worden van Rijswijk naar Oversohle, op een vrachtauto te takelen. Door onbekende ooi-zaak ls de machine (2300 kilo) gekanteld, waar door de heer G. Hinterding uit Over- schie met zijn hand bekneld raakte tus sen de machine en een muur. De hand werd gedeeltelijk verbrijzeld en de onbboden geneesheer adhtte over brenging naar het ziekenhuis Antonius- heve te Voorburg noodzakelijk. RICHARD STRAUSS GAAT GOED VOORUIT. Riohard Strauss, die zeer ernstig ziek was tengevolge van een hartaanval, hoopt spoedig de orchestra tie van de kinderopera, die hij aan het schrijven is voort te zetten. De 85-jarige toon dichter gaat goed vooruit en zijn tem peratuur is normaal, adus de behande lende geneesheer. MEVR. SMITT-AVIS PARTICULIER SECRETARESSE VAN DE KONINGIN In verband met het aan mej. mr H. A. Sneller op haar verzoek verleend eervol ontslag is met ingang van 1 Oct, as. tot particulier secretaresse van H.M. de Koningin benoemd mevrouw N. Smitt-Avls te Blaricum, thans twee de secretaresse van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland. grammapunt wordt ontvouwd een dol- larsteun aan economisch minder ont wikkelde gebieden. Het ligt echter voor de hand. dat deze hulpbronnen langza mer inwerking komen en wii daarom van Nederlandse hulp. vooral wat betreft uit rusting en technische krachten gaarne «rebruik zullen maken. Wij hopen slechts dat men van Net erlandse ziide dit niet uit overwegingen van sentiment of po litiek onmogelijk maakt." Over de oplossing van de politieke problemen was de zegsman vrii ontimis- tisch gestemd. Ten aanzien van Nieuw- Guinea verklaarde hij: „Indien op deze Conferentie eenstemmig zou worden vastgesteld, dat Nieuw-Guinea een in-* tegrerend deel van Indonesië is en zal blijven, dan valt ons over de practische bestuursregeling en alle daarmede sa menhangende kwesties gemakkelijk te oraten." Geef ook Uw leven weer kleur! Jaag die Rheumatlsche Pijnen uit Uw leden. o 'n Leven met Rheumatische Pijnen mag eigenlijk geen leven genoemd wor den. Dat is lijden voor en na en lijden van de ergste soort. Maak een einde aan die rampzalige pijnen; jaag ze uit Uw leden. Met Kruschen Salts. Iedere morgen die kleine dosis drijft alle pijn- venvekkende afvalstoffen uit Uw bloed. Dat komt omdat Kruschen de activiteit van Uw bloedzuiverende organen op wekt tot jeugdige werking en die, waar ze door de jaren of door omstandig heden verzwakt of verslapt zijn, voor ziet van nieuwe energie. De zes mine rale zouten van Kruschen zijn de zuiverste natuurproducten, ieder voor zich nodig voor Uw organen, om af doend en regelmatig te functionneren. Helpt Uw organen een handje. Met Krusohen. Ge plukt er zelf de vruchten van in de vorm van nieuwe levens vreugd, van een opgewekt, veerkrachtig en levenslustig gestel. Kruschen is ver krijgbaar bij alle Apothekers en Dro gisten, (Advertentie) Zelfbestuur als wapen tegen communisme RODEN IN WERKELIJKHEID ANTI-NATIONALISTISCH. De „New York Herald Tribune" doet een beroep op de Westerse de mocratieën „zichzelf voorvechters te noemen van het zelfbestuur in Azië". „De Ver. Staten en andere Wester se mogendheden moeten er zoveel mogelijk de nadruk op leggen, dat de Westerse landen vrijheid aan de Aziaten verleend hebben en dat succes van de communisten aldaar het her stel van de buitenlandse overheersing betekent. Het communisme zou een slechtere vorm van explotatie van de Aziaten betekenen dan zij ooit in het'koloniale tijdperk ondervonden en op die moge lijkheid moet bij Iedere voorkomende gelegenheid de nadruk gelegd worden". De wens van de Aziaten tot zelfbe stuur zou dus „als wapen tegen het communisme gebruikt kunnen wor den". Het blad wijst op de vrijheid, die men op de Philippijnen, in India. Pakistan, Birma en op Ceylon verkregen heeft, en op hetgeen Indo-China en Indone sië te verwachten hebben, dat „niets minder dan zelfbestuur is". Tot nu toe is door de Westerse mo gendheden weinig gebruik gemaakt van de enorme kracht van het natio nalisme in Azië. De roden konden zich tijdelijk voordoen als nationalis ten en hebben aldus gebruik gemaakt van een streven, waar zij in werkelijk heid tegen zijn. Dit konden zij, omdat enige politieke groepen in Europa de ij dele hoop koes terden, dat het oude koloniale systeem zou kunnen herleven. Deze hoop had nooit enige werkelijke achtergrond, het geen thans erkend wordt aldus het blad. verfris U dan met (Adv.) BRAND IN GOEDERENWAGON. Vanmorgen om halfaoht ontstond door het warm lopen van een pot brand in een wa.gon van een goederentrein, die op weg was van Dieren naar Zut- phen. De lading, bestaande uit balen lom pen, ging grotendeels verloren en d#e betreffende wagon werd zo goed ais vernield. LUIT,-GENERAAL BUURMAN VAN VREEDEN OP INSPECTIEBEZOEK. De Legercommandant, Luit.-Gene- raal Buurman van Vreeden is gisteren naar Bandjermassin vertrokken voor een kort insnectiebezoek en zal van daag in Batavia terugkeren. Algehele overeenstemming te Medan VERTROUWEN IN „STAAKT HET VUREN". De locale gemengde commissie te Medan heeft Zondagochtend voor de eerste maal vergaderd. De voorzitter van de locale gemengde commissie te Medan, Luitenant-Commander Y. Alex ander van de Amerikaanse Marine, ver klaarde, dat de besprekingen in een zeer vertrouwelijke sfeer werden gevoerd. Hij was vol vertrouwen, dat het „staakt het vuren" in liet gebied, res sorterende onder de Medanse com missie (Sumatera Timur en Atjch) geen moeilijkheden zal opleveren. Op alle punten, die werden behandeld, werd algehele overeenstemming be reikt. Inmiddels zullen de Republikeinse vertegenwoordigers en de Unei-wa.arne- mers contact opnemen met de op Suma tera Timur aanwezige T.N.I.-eenheden. Kolonel HidayaC is in Medan terug gekeerd na edn tweedaags bezoek aan Sibolga, v/aar hij verschillende com mandanten heeft ontmoet. Hidayat verklaarde, dat de samen werking niets te wensen overliet. Van Nederlandse zyde werd alle mogelijke medewerking ontvangen, vooral wat betreft de verbindingen. Zondag is Hidayat naar Bukittinggi geweest voor het opnemen van contact met de Republikeinse commandanten aldaar. Mij. tot financiering van Indonesie's herstel H.V.K. TOT OPRICHTING GEMACHTIGD. Bedrijfskapitaal 3(H) millioen gulden. De H.V.K. is thans bij besluit ge machtigd tot het in leven roepen van de Nederlands-Indonesische Maat schappij tot Financiering van het her stel van Indonesië N.V. Het bedrijfs kapitaal zal 308 millioen gulden (Lid. Crt.) bedragen, verdeeld in 50.080 pri oriteitsaandelen A van elk f. 1000, waarvan de helft uitsluitend ge plaatst zal kunnen worden bij en ten name van de Nederlandse Staat en de helft ten name van Indonesië, 200.000 gewone aandelen B van elk f. 1000 en 50.0*00 preferente aandelen C van elk f. 1000. Alle aandelen A zijn reeds geplaatst en volgestort. De uitgifte van de ove rige aandelen zal geschieden door de directie tegen een nader vast te stel len koers, welké niet beneden pari mag zijn. De door de Staat der Nederlanden verrichte volstorting van de aandelen A isgeschied door middel van het ver lenen van een credlet ten behoeve van de vennootschap op een bij de schat kist geopende speciale rekening ten be drage van de tegenwaarde in Neder landse valuta van het bedrag der deel neming. De directie van de nieuw op gerichte maatschappij bestaat uit twee directeuren en indien de Koning zulks besluit een president-directeur. Zij zullen worden benoemd door de algemene vergadering van aandeelhou ders. Een directeur zal worden gekozen uit een voordracht, opgesteld door de Nederlandse Minister van Financiën en één uit een voordracht, opgesteld door de Gouverneur-Generaal van Indone sië, Voorts zullen nog worden opgericht een Raad van Toezicht en een Com missie van Advies. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Llpmann-van der Venn, z., Den Haag; Vos-Versteeg, z., Zeist. Gehuwd: J. A. van Haaften en C. A. Schagen, Den Haag; J, R, van Wuliften Palthe en N. Kreeft, Balikpapan. Overleden: J, C. de Zwaan, m., 35 Jaar, Den Haag; H, A. Hautzsch-van Albada, v.. 60 jaar, Den Haag; F. S. C, van Voorst Vader-Metzlar» v., Den Haag; A. van Dee- len, m., 72 Jaar, Voorburg; J. Labruyére, m,, 73 jaar, Den Haag; H. Beens, m., 67 jaar, Enschedé; G. C. S. Reeser, m., 70 jaar, A'dam; J. Smid, m., 73 Jaar, R'dam; A. J. Holmberg de Beckfelt-van Ooster zee, v.. 70 Jaar, Den Haag; H. P. v, d. Wal. m 66 jaar, R'dam; C. van der Kloot, m., 74 Jaar, Hlllegersberg. Een nieuw woonwagenkamp BINNENLAND Het bedevaartplaatsje Kevelaar ln het Rijnland staat bij de Nederlandse bedevaartverenigingen weder ln bijzondere gunst. Maria van Kevelaar telt blijkbaar ln ons land nog tienduizenden vereerders Dat bleek de laatste Zondagen, toen bul ten de Duitse processies uit het Rijnland zeker tien Nederlandse processies aan wezig waren met gemiddeld 300 tot 400 processlegangers uit Amsterdam, Nijme gen. Zeeland en het Maas en Waal ge bied. Te Doetlnchem ls gistermorgen door dr W. C. Groeneveld Meyer, directeur- generaal van de afdeling Middenstands zaken van het Dep. van Economische Zaken de internationale bakkerstentoon stelling „Dobato". die tot en met 28 Augustus aldaar gehouden wordt, geopend. Gisteren vierde graaf J. H. F. du Monceau, die Jarenlang opperceremonle- meester was van Prinses Wilhelmina, zijn 90ste verjaardag HIJ woont sedert 25 Jaar met zijn echtgenote op het landgoed „Dennebroek" op de grens van Barneveld en Lunteren. Ter gelegenheid van deze verjaardag kwam o.a. H.K.H. Prinses Wil helmina hem gelukwensen. Te Wijk aan Zee ls het 3-Jarlg jon getje F. M, uit Beverwijk van een muurtje van nauwelijks een meter hoogte gevallen. Het kwam op zijn hoofdje terecht, brak een halswervel en was op slag dood. Op de Hemweg in de bocht bl| de aanlegsteiger van de Velzer pont slipte een sportwagen, botste tegen een paaltje en sloeg over de kop. De 50-Jarlge be stuurder en de naast hem gezeten dame liepen een hersenschudding op en enkele fracturen Zij zijn ln het Wllbelmlnagast- huis te Amsterdam opgenomen. Gistermiddag ls de 14-jarlge scholier Henk van Drunen te Rotterdam, bij het zwemmen verdronken. Gisteravond is per KLM-lljntoestel mr A. Spits, Nederlands gedelegeerde bij de Ver, Naties naar New York vertrokken. BUITENLAND Het personeel van de „Compagnie internationale des wagons-llts,, heeft met 1712 tegen 279 stemmen besloten de sta king voort te zetten, Meer dan 80 000 mijnwerkers kunnen In Yorkshire en Lancashire tengevolge van de staking van enkele honderden mijn- llftmachlnisten niet aan het werk gaan. In het gebied van Terrebonne, onge veer 30 km ten Noorden van Montreal ln Canada, ls een bosbrand uitgebroken. Het vuur bereikte een munitledeDot van „ondeugdelijke" luchtdoelprojectielen. Honderden granaten ontploften en scherven vlogen rond. De vlammenzee bereikte een breedte van ongeveer 30 km. Het Britse militaire bestuur heeft de ontmanteling bevolen van de fabriek van synthetische benzine ..Ruhroel" te Bot trop, ln het Ruhrgebied De ontmantelde fabriek zal als herstelbetaling worden toe gewezen, Zi1 komt voor op de lijst der ver boden Industrieën. De raad van vier voor Oostenrijk heeft vandaag opdracht gegeven de uit gave van het blad „Berichte und Infor- matlonen" stop te zetten. Het weekblad werd cedlrlgeerd en uit gegeven door Herbert Kraus de leider van de nartlj van onafhankelliken. In een brief aan de Oostenrijkse kan- selarll geeft de raad ondracht de uitgave van het blad voor de tijd van twee maan den te verbieden, wegens het publiceren van Nazi artikelen en bet propageren van de ..Pan-Germaanse" idee. Het weekhlaa werd reeds eenmaal door de raad van vier gewaarschuwd. (U.P.). Albanië heeft ln een protestnota Joegoslavië beschuldigd van provocaties aan de grens en geëist, dat „voor eens en altijd een einde wordt gemaakt aan deze opzettelijke vijandige daden". Te Hamburg ls het proces begonnen tegen de 61-Jarige Duitse veldmaarschalk Von Mansteln, die wordt beschuldigd van 17 soorten oorlogsmisdaden, begaan ln de Jongste wereldoorlog. Tijdens een voorstelling ln de Britse sector van Berlijn, waarbij vier koord dansers en -danseressen toeren volbrachten op een touw, gespannen tussen de spitsen van twee gedeeltelijk verwoeste torens, welke tijdens de oorlog werden gebruikt voor het signaleren van naderende ge allieerde vliegtuigen, viel een negentien- Jarig meisje van een hoogte van zestig meter omlaag. Zij werd ernstig gewond. De drie andere artlsten. die door de val van hun vrouwelijke collega het evenwicht verloren, wisten zich aan het touw te blijven vasthouden, totdat de brandweer met ladders hulp bracht. Bijna 500 dorpen in India staan on der water als gevolg van overstromingen na hevige regens. Aanzienlijke schade aan bezittingen en gewassen wordt gemeld. Amerikaanse oorlogsschepen zullen spoedig een bezoek brengen aan Spanje. De Amerikaanse kruiser Columbus zou een tocht van twee weken maken en deel nemen aan oefeningen ln de Middellandse Zee. De beroemde violist Jehudl Menuhin ls met zijn vrouw per vliegtuig uit New York naar Lausanne vertrokken om met het Weens Philharmonisch Orkest het Concerto van Brahms voor de gramofoon- Slaat te vertolken. Na concerten in ctober zal de vlolist in de Ver. Staten Ztlrich en Berlijn zal hij naar Londen gaan waar h(| twee concerten zal geven. In terug zijn. Naar aanleiding van het verzoek van het bestuur yan de Stichting R.K. Am bachtsschool „Don Bosco" om de wen selijkheid en noodzakelijkheid van een Katholieke Ambachtsschool te Leiden als streetóbelang te willen erkennen en verklaren, en medewerking tè verlenen tob oprichting van zulk een school, brengen B. en W, in herinnering, dat de Raad op 27 October 1947 op een ge lijk verzoek van dat bestuur afwijzend heeft beschikt. Uitvoerig wordt nog eens geschetst waarom de meerderheid van B. en W. destijds ook tegen inwilliging was, erop neerkomend, dat de bestaande sohool ihet aantal leerlingen wel kon verwer ken. Maar de omstandigheden veranderen In 1948 bedroeg het totaal-getal am bachtsschool-leerlingen 50.000, de Leid se school had 574 leerlingen, waarvan nog slechts 205 uit Leiden. Gerekend naar de landelijke norm en naar het getal inwoners onzer gemeente zouden in 1948 echter ten minste 450 Leidse leerlingen de ambachtsschool hebben -moeten bezoeken. Deze teruggang van het getal Leidse leerlingen is moeilijk te verklaren, vooral als men ziet, dat de bevolking van onze stad in dat tien jarige tijdperk belangrijk is toegeno men, en weet, dat tegenover deze da ling niet staat een enigszins belangrijke stijging van het getal leerlingen van het V.H.M.O. en U.L.O. B. en W. achten het waarschijnlijk, dat deze daling een gevolg ts van de omstandigheid, dat de Leidse ouders en vooral degenen onder hen, die in moeilijke financiële omstandigheden verkeren en veelal nog min of meer vastgeroest blijven in van vroegere ge slachten overgenomen levensopvattin gen. gemakkelijker dan zulks met de ouders elders het geval is voor de ver leiding bezwijken om voor hun kinde ren een of ander niet moeilijk te ver krijgen en redelijk betaalde betrekking aan te nemen. Het behoeft h.l, geen uitvoerig be toog, dat dit voor onze stad zeer be denkelijk is. Niet alleen toch, dat voor de bestaande industrieën en ambachten het gevaar dreigt, dat er een belangrijk tekort aan goed geschoolde werkkrach ten zal ontstaan, ook bedenkelijk is dit rvoor de vestiging van nieuwe industriële ondernemingen in onze gemeente. Im mers al heeft men een gebouw en al beschikt men over de nodige geldmid delen. zonder een vcidoend aantal -ge schoolde werkkrachten kan geen enkele industrie worden opgezet. Het moet dan ook als een belang van de eerste orde worden gezien in deze fatale gesteldheid van onze bevolking verandering te brei.gen. Gelukkig is >men hiermede reeds bezig; in dit ver band wijzen B, en W, op de komende tentoonstelling irDe Mens en zijn Ar beid" en op het vaste voornemen van het bestuur van de Sichting, welke deze tentoonstelling organiseert, om, ook na afloop van die tentoonstelling, krachtig actie te blijven voeren voor een goede en doelmatige vakopleiding. Van nog meer belang voor de toeneming van het getal ambachtsschool-leerlingen is, dat als zeker mag worden aangenomen, dat het verplichte 8e leerjaar met in gang van 1 Januari 1950 zal herleven, En als men nu weet, dat bij de op schorting van het verplichte 8e leer jaar het getal aangemelde leerlingen dei- Ambachtsschool alhier met niet minder dan 30% terugliep, dan is het duidelijk, dat de wederinvoering van het verplichte 8e leerjaar een belang rijke stijging van het getal leerlingen der Amoaohtsschool ten gevolge zal hebben. Verder zal door hec verolnaen aan deze school van opleidingen voor bakkers, banketbakkers, schoenmakers en kleermakers het getal leerlingen niet onaanzienlijk toenemen. Rekening houdende met deze nieuw optredende factoren zien B. en W, d< toekomstige bezetting van de Am bachtsschool als volgt: Het getal leerlingen bedraagt thans pl.m. 620. De stijging van. 't getal leer lingen, welke o.m, zal worden veroor zaakt door de herleving van het ver plichte 8e leerjaar in 1950 schatten zij op pl.m. 150. De toeneming van het getal leerlingen, als gevolg van het verbinden aan de school van bovenge noemde opleidingen, ramen zij op ten minste 100. Totaal pijn, 870. Wel is waar zal de Leidse school door de stichting van ambachtsscholen te Katwijk en Alphen leerlingen verliezen, maar dit verlies, dat vooncplg zeer ge ring zal zijn, wordt door B. en W., na ingewonnen inf onna ties bij de Inspec teur van het N.O., op den duur, wan neer die scholen volledig zullen werken, toch op niet meer dan ten hoogste 50 leerlingen geschat. Naar hun mening mag dus wel als vaststaande worden aangenomen, dat de Leidse school bin nen afzienbare tijd ernstig gebrek aan plaatsruimte zal krijgen. Hierop wijst ook, dat bij het bestuur der Ambachts school reeds enige jaren lang het voor nemen tiestaat om tot uitbreiding der school te geraken. Daarbij komt nog, dat ook al zou de sohool hetgeen niet het geval is wel voldoende plaatsruimte bieden, binnen korte tijd het getal leerlingen, dat door de Mi nister van O.K.W, als het absolute maximum voor 'n ambachtsschool wordt beschouwd, n.l. dat van 700, zou worden overschreden. In dit verband vermelden B. en W. nog, dat de Inspectie van het Nijverheidsonderwijs van mening is, dat het maximum-getal léerlingen van een ambachtsschool eigenlijk nog lager behoort te zijn, dan het door de Minis ter aangenomen maximum. De visie van B. en W. op de toekomstige ontwik keling van de Ambachtsschool leidt der halve tot de conclusie, dat, gezien de evengenoemde nieuwe factoren, stich ting van een tweede ambachtsschool in de naaste toekomst nodig is. Thans terugkomende op het verzoek van de Stichting „Don Bosco" merken B. en W. op, dat een R.K. Ambachts school naar verwachting de eerste ja ren zeker 250 leerlingen zal teilen en dat dit getal na enige tijd zal stijgen tot ten minste 350. Vanzelfsprekend moet er op worden gerekend, dat de Leidse school, na de stichting van een R.K. school, in de toekomst weinig R.K. leerlingen zal trekken, maar dit verlies zal h.i. toen niet zodanige afmetingen aannemen, dat voor onderbezetting van de be staande sohool zou moeten worden ge vreesd. Het huidige aantal RK. leerlin gen der Ambachtsschool is nog beneaen ae 200. Op grond van het vorenstaande ko men B. en W., met de Commissie voor het Onderwijs, tot de slotsom, dat het verzoek van het bestuur van de Stich ting „Don Bosco" thans behoort te worden ingewilligd. Na de oprichting van het woonwagen kamp aan de Lage Morsweg heeft zich in dat deel der gemeente een belang rijke woonwijk gevormd. In verband h ermede werd vóór de oorlog reeds ver plaatsing van het woonwagenkamp over wogen. Echter moest bij de keuze van een terrein voor woonwagens rekening worden gehouden met de omstandigheid, dat dit niet te ver van een goed be gaanbare weg en zo ver mogelijk van de bestaande bebouwing verwijderd komt te liggen, en bovendien, dat dit zich niet zal bevinden in de nabijheid van een rijks- of provinciale weg. Aangezien de remeente niet over een terrein beschik te, dat aan o^ze eisen volkomen kon be antwoorden, kon toen verplaatsing van het woonwagenkamp niet worden be vorderd Intussen heeft, de gemeente de eigen dom verkregen over een terrein, dat voor het Inrichten tot woonwagenkamp alles zins geschikt kan weden geacht. B. er W ^?bben hierbij hef- oog op een per ceel grond, gelegen aan de Broekweg. Verplaatsing van het woonwagenkamp is thans urgent- eewo oen in verband met het voornc.nfr. om op het terrein, waar op dit zich thans bi vindt, in aansluiting aan de od re aangrenzende percelen in aanbouw zijnde 120 montagewoningen, 74 montagewoningen te doen bouwen. Het terrein zal toegankelijk ziin van de Broekweg en ec-n ruimte bieden voor 30 wagens, waarmede, rekening houdende met de bezes.Mg van het" huidige wen wagenkamp. voorshands kan worden volstaan, De inrichtine van het terrein zal be perkt blijven tot het noodzakelijke, zoals het maken van dammen met duiker., het Meelteliik verharden van het terreim het maken van een aansluiting op de waterleiding, van latrines, een paarden stal en een mestput, het aanbrengen van electrische verlichting enz. Ten einde het terrein aan het gezicht te onttrek ken. is voorts een beplanting daarlangs ontworpen De kosten van inrichting van het terrein worden begro'ot o f. 36 000.— Overeenkomst met het Rijk inzake Rhijngeest 22 November 1937 werd met het Rijk een overeenkomst aangegaan inzake o.m. de vestiging van een psychiatrische kli niek ln het sanatorium .Rhijngeest", De gemeente nam op zich om aan het Rijk beschikbaar te stellen enige vertrekken met stoffering en meubilair in het hoofdgebouw van 't sanatorium „Rhijn geest" ten behoeve van de huisvesting van een psychiatrische kliniek, twintig bedden in dat sanatorium, ten dienste van het onderwils in de psychiatrie en een oppervlakte grond, deel uitmakende van het terrein van ..Rhijngeest". ten behoeve van de uitbreiding door het Rijk van een bestaand semi-oermanent ge bouwtje. Het Rijk verplichtte zich daar tegenover om voor de beschikbaarstel ling van de vertrekken c.a. in het hoofd gebouw een vergoeding van f. 3.000.— oer jaar aan de gemeente te betalen en voor de beschikbaarstelling van de bed den een vergoeding van f. 1.050per laar. Deze laatste vergoeding waarin is begrepen een vergoeding van de kosten van huisvesting, verpleging, bediening en voeding en genees- en verbandmiddelen, zomede van kleding en bewassing. werd daarna enige malen verhoogd in verband met de stijging van de exploitatiekosten. De overeenkomst werd aangegaan voor het jaar 1938 met dien verstande, dat zij geacht werd telkens stilzwilgend voor een jaar te ziin verlengd, indien zij niet door één der partijen binnen de bij de —*enkomst voorziene termijn schrif telijk werd opgezegd. Zij is nog steeds van kracht. De twintig bedden vallen onder de ex ploitatie van het sanatorium ..Rhijn geest". De zakelijke leiding berust bij de directie van de gestichten ..Endegeest", ..Voorgeest" en ..Rhijngeest": de medi sche behandeling van de patiënten op die bedden heeft, plaats door of onder le'ding var» de betrokken Hoogleraar. De «"emeente had voor de behandeling van de patiënten op de overige bedden ln het sanatorium een geneesheer in dienst. De ontwikkeling van de psychiatrie bracht geleidelijk aan met zich mede, dat de psychiatrische kliniek van het Rük langzamerhand de beschikking over meer bedden nodig had en dat de aan het sanatorium verbonden gemeentelijke geneesheer niet meer alle gemeente- natiënten alleen kon behandelen. Zo ont stond een situatie waarin de Hoogleraar de behandeling van een deel der ge meente-patiënten op zich nam. Na het overlijden van bedoelde gemeente-ge neesheer werd daaraan nog uitbreiding ^egeven: in de door dat overlijden ont- tane vacature werd voorzien en de ge neeskundig* behandeling van all* ge meente-patiënten werd door de Hoog leraar overgenomen. Er is dus wel een geheel andere ver houding tussen het Rijk en de g*meente ontstaan dan in de aangegane overeen komst is neergetegd. Het leek daarom ewenst na te gaan. of deze ongeregelde toestand zou dienen te worden geregu lariseerd. dan wel naar ppu andere op- 'oe-ring moest worden gezocht Daarbii kwam r>o<r e*n andere om- -torH'oheid \i'*lke het rmipge aanleiding gaf de positie - van -het sanatorium ..Rhijngeest" onder oven tp zien. Sedert enige laren toch levert de exploitatie fan dat sanatorium e*n exploitatie*"" kort oo. dat n'et door een verhoging van de vprotepgorils kan worden opgevan- gen. Er d'end* dus ernstig te worden overwnc*n of een verdere exploitatie van .Rhüngeest." als gemeentelijk sana torium wel strookte met- het belang van ~omeente. Dit was aanstonds wel duidelijk, dat van herstel van d* otHe toestand geen orake kan zijn. Behalve de vervulling van de vacature van gene*ihe*r aan het -"natorium zou daarvoor een be^ngriike litbreldine vm de medische etef van de Gestichten ..Endegeest" ~c.a nodig zün. aboratorium zouden moeten wordpn irj- -r'eht en asisfenten aan^psteld De te korten zouden tengevolge van een en v«n-»o'fcr.«oVenri teenemen Tevwhl B er W aan d*ze aang*ieg*n- hpH hun aendfioht wiidden. 7n*hf, het. Colleo-p vp" Curatoren van de Rijksuni versiteit alhier overleg, omdat men ook "an die ziide de bestaande ongeregelde toestand niet wenste te bpstendieen. Bil de ter zake met het College van Curatoren gevoerde besprekingen bleek enerzijds, dat dat College en de betrok ken Hoogleraar op behoud van een dsj- chiatrische kliniek in ..Rhijngeest" inhet belang van het universitair onderwijs prijs stelden, en anderzijds, dat een -"chiatrische kliniek in de onmiddel lijke nabijheid van ..Endgeest" niet te onderschatten voordelen voor laatstge noemde inrichting had met het oog op het wetenschappelijk contact, hetwelk tussen de Hoogleraar en de Directie van ..Endegeest" c.a. bestaat. In verband hiermede kwam het B. en W. voor. dat, in welke richting de regeling van de door de omstandigheden geheel gewij. zigde verhouding van het Rijk en de ge meente ten opzichte van de psychiatri sche kliniek ook zou moeten worden ge- zocht, er daarbii van diende te worden uitgegaan, dat de psychiatrische kliniek in „Rhijngeest" zou worden bestendigd Verschillende mogelijkheden zijn daar na bij het gemeenschappelijk overleg tussen Curatoren en het College bestu- deerd, waarbij ook de mogelijkheid varj vervreemding van „Rhijngeest" aan het Rijk ter sprake kwam. Een zodanige transactie ontmoette bij het Riik even wel onoverkomenlijke bezwaren. Ten slotte kwam zowel aan Curatoren als aan B. en W. als de meest aanne melijke oplossing voor. dat de gehele exploitatie van „Rhijngeest" aan het Rijk wend overgedragen, dat wil zeggen, dat de exploitatie door het Rij-k voor zijn rekening zou worden genomen, met dien verstande, dat de zakelijke leiding van de kliniek bü de Directie van „Endegeest" en de medische lei ding bij de Hoogleraar en zijn staf zou blijven berusten. Als gemeentelijk sa natorium zou „Rhijngeest" dan ophou den te bestaan: alle bedden zouden rijksbedden worden. Aangezien het Rijk, indien op deze voet een regeling kon worden aangegaan, de totale ex ploitatiekosten van „Rhijngeest" zou moeten dragen, zou de gemeente voor het vervolg van de financiering van exploitatietekorten van die inrichting zijn ontslagen. Hierbij werd in aanmer king genomen, dat een gezamenlijke exploitatie van „Endegeest", „Voor geest" en „Rhijngeest" èn voor de ge meente èn voor het Rijk een belangrijk financieel voordeel biedt. Immers In dien de exploitatie van „Rhijngeest" geheel van die van „Endegeest" en „Voorgeest" zou worden losgemaakt, zouden de beide exploitaties aanmer kelijk duurder uitkomen. Verschillende voorzieningen toch zijn ten behoeve van .de drie inrichtingen genomen. Het na deel. hetwelk uit dien hoofde voor „En degeest" en „Voorgeest" zou voort vloeien, wordt, thans op plm. f. 30.000,— per jaar geschat. Op deze basis is overeenstemming tussen Curatoren en B. en W. bereikt en het. Rijk heeft zich inmiddels met deze oplossing verenigd De in het sa natorium aanwezige lift zal in behoor lijk bruikbare staat moeten worden ge bracht. De gelden daarvoor zullen t.z.t. worden aangevraagd. BENOEMING EN ONTSLAG. B. en W. stellen voor te benoemen tot tijdelijk leraar aan het Gymnasium in het Nederlands de heer W. Blok, in de klassieke talen en de oude geschiede n/is de heer P. H, L. Eggermont, in de wiskunde de heer W. L. Langenberg en eveneens ln de wiskunde (volledige betrekking) ir. G. A. Opsterholt. Tot tijdelijk leraar aan de HBS in het Nederlands de heer B. M. Noach; tot tijdelijk lerares aan de Meisjes HBS in de plant- en dierkunde mej. M. L. W. Baron, ln de Duitse taal mevr. N. A. J. StrackHageman. Voorts stelen B. en W. voor op ver zoek eervol ontslag te verlenen aan ir K. J Metman als leraar in de schei kunde aan de HBS en voorts aan de heer M. Marik. als onderwijzer aan de Meisjesschool voor ULO daar het hem verleende verlof reeds meer dan een jaar ls vervallen en hij alle brieven ontbeantwoord laat. en het belang van h*t. onderwijs vervulling van zijn plaats eist. DIVERSE VOORSTELLEN. B. en W. stellen voor opnieuw voor 10 jaar kosteloos in gebruik te geven aan de Ver. voor Ohr. Onderwijs een terrein aan de Hoge Morsweg groot 164 M2 voor semlpermanente schoollokalen en in te willigen het verzoek van de wed. A. C. J de Wolff—de Vries inzake leisvergoeding voor haar zoontje ad f. 13.65 voor bezoek aan de Chr. school voor B.L.O. te Katwijk. B en W. stellen voor aan de stich ting Instrumentenfonds Toonkunst een renteloos voorschot te verlenen van maximaal f. 4000.voor het Toon kunst-orkest, dat in opriohting is (symphonie-orkest) Een regeling voor levering van gas en eleotriciteit aan d'e gemeente Kou dekerk wordt voorgesteld evenals een regeling voor de levering van electrici- teit aan de gemeente Moerkapelle. f 14.000 vragen B. en W. voor aan schaffing van een ambulance-auto voor de Gem. Eerste Hulpdienst en f. 1200 voor revisie van de huidige auto- B. en W. stellen voor de gemeente Leiden, ten behoeve van de Psychiatri sche Inrichtingen „Endegeest" c.a. en de Gemeentelijke Werkplaats, te doen toetreden als lid van de Coöperatieve In- en Verkoopvereniging „AV.O- Handelsbureau" G.A. B. en W. vragen een bedrag ad f. 1.500-beschikbaar te stellen ten behoeve van het verlenen van een bij drage aan de Stichting tot Bevordering van Kunst, Ontwikkeling en Ontspan ning (K. én O.) voor het seizoen 1949/ 1950 ad f. 3.50 per lid van het gemeen te-personeel, voor zover het deelneemt aan het K en O.-werk, en, indien dat personeel gehuwd is of naar het oordeel van het College van Burgemeester en Wethouders enig kostwinner is, ook voor een huisgenoot van dat personeel. De salarisgrens ad f. 3600 is thans weggelaten. Ten slotte zijn er nog enige voor stellen inzake begrotingswiizi^in,5en' verandering en verordeningen etc. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Dirk, z. van H. H van Me IJ gaarden <m J. Jasperse; Johannes Jurgen, z, van van der WetJden en J. van Amsterdam. Johannes Nlcolaas Willem, z. van A. van Reeuwljk en C M. Hoffschulte: an- dries Rudy. z. van P. J. van Dam.en d- Keijzer: Jan Cornells, z. van C. A. Feeleu en G. Schutte Catharina Wilhelmina. van P. Benders en T. Arendse; Anton PieternelJa Margaretha. d, van A. J- Scm en C. l'Ami. GETROUWD: C. Oudshoorn ]m en J van Nood Jd. J L. Hlllenaar Jm en C. van der Sleet N' P. H. van Veen Jm en E. Bloemzaad OVERLEDEN: W. Leeflang. man, 40 Jaar; M. A. M. alser. d 3 Jaar; M. A. Koopman. an S. Verver 66 Jaar; C. Parmentler, we» van A. L Kauta Andreae, 73 Jaar.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2