Commissies ie Straatsburg gevormd T Weinig succes voor Finse communisien „ledereen 1 cent voor hel Grebbe-monumenf Rond de Tafel WEERBERICHT Mislukte ontvoering te Wenen 68ste Jaargang DINSDAG 23 AUGUSTUS 1949 00 No. 26776 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 IN de historische omgeving van de eeuwenoude Ridderzaal is vandaag een bijeenkomst begonnen, welke voor Nederland en Indonesië van histo rische betekenis moet worden geacht. Wij willen onze lezers niet opnieuw terugvoeren naar en door alle interne verrekkelingen en internationale com plicaties. welke aan het bijeenroepen van deze Ronde-Tafelconferentie zijn voorafgegaan. Ondanks onze overtuiging, dat velen in dit labyrinth van problemen het spoor bijster zijn geraakt. Want het is voor de gemiddelde Ne derlander die zich overigens ook in de voor-oorlogse verhoudingen nooit veel moeite heeft gegeven om zich diep gaand te oriënteren omtrent onze overzeese gebiedsdelen een uiterst moeilijke taak zich een juist beeld te vormen van de vele vraagstukken, wel ke zich sinds de Japanse capitulatie op politiek gebied hebben aangediend. Niettemin lijkt het ons dienstig in dit stadium der politieke ontwikkeling een ogenblik stil te staan bij de inmense belangen, welke ln de komende weken in het geding zyn. De Ronde-Tafelconferentie, welke vandaag is aangevangen, Is doel en middel tegelijk. Doel omdat zij werd en wordt ge zien als een afsluiting van een einde loze reeks onderhandelingen, waarvan het- welslagen noodzakelijk werd be schouwd teneinde het doorgaan dezer conferentie te verzekeren. In dit verband behoeven wij slechts te herinneren aan de republikeinse te rugkeer naar Djokja en aan de effec tuering van de order „staakt het vuren". Middel omdat Nederlanders en Indonesiërs het hier hopen eens te worden over de overdracht der onvoor waardelijke souvereinitelt en over de vorming van een Unie, waarin het Koninkrijk Nederland (nieuwe stijl) en de Repoeblik Indonesia Serikat als ge lijkwaardige partners zullen optreden onder gezag van de Kroon van Oranje. In deze conceptie is de Unie evenwel niet gedacht als een superstaat. DE verwachtingen omtrent de re sultaten dezer conferentie lopen sterk uiteen, zowel in het Neder landse als in het Indonesische kamp. Doch over het algemeen Is de stem ming onder invloed van de feitelijke ontwikkeling, zoals wij reeds eerder schreven, gematigd optimistisch, ten dele ook omdat weinigen een êmdere oplos sing zien. Aan Nederlandse zijde ligt de op gaande lijn van dit .optimisme voor namelijk bij de grote regeringspartijen en daarvan het allermeest bij de P. v. d A.; bij de meeste andere midden partijen zijn de meningen verdeeld, ter wijl bij de A.R. en de groep Weiter het pessimisme de donkerste vormen aan neemt. Bij de Indonesische delegatie heerst in dit opzicht al evenmin eensgezind heid. Sommige gedelegeerden voorza gen geen enkele moeilijkheid; anderen daarentegen waren van mening, dat er „harde noten" gekraakt zouden moeten worden. Wij geloven dat dit laatste inderdaad het geval zal wezen, omdat er verscheidene uitermate be langrijke factoren zijn, welke het ver loop der R.T.C. al dan niet gunstig kunnen beïnvloeden en zelfs het wel slagen in gevaar brengen. Als de ge voeligste punten zouden wil willen noemen le de wijze, waaroD de order staakt het vuren" in Indonesië zal worden nageleefd; 2e de Nederlandse opvatting omtrent ..geordende staat" aan wie de souverelniteit met een ge rust geweten kan worden overgedragen en 3e het tüdstip waaroD en de vorm waarin de Uni® +ot stand komt. Van Indonesische ziide is in dit verband meermalen ri* wens uitgesproken van eer .lichte" Unie. Ons interneert het gewicht niet zo zeer Mits zii bovenal reëel en de Kroon van Oranje méér zij dan een ornament! SLOTTE nog een enkel woord van verweer tegen de ten onrechte vrij algemeen verbreide opvatting 2ls zou de RT.C. ..het la!atste woord Hben" en haar besluiten derha1^ bindend ziin voor beide partijen. Dit is pertinent onjuist. Het laa^e woord k zoals in een democratisch land t>p- taamt voorbehouden aan de volks- verteaenwoordig'ng. die voor dit eeval het. betreft hier een Grond wetswijziging zelfs niet. vol doende h^eft aan de volstrekte mee-derheid (d i. de helft plus 11. doch een 2/3 meer^pheid behoeft de hpsluiten der R.TC. te bekrach- fcen. wy hopen van ganserharte en in H belang van Nederland èn Indonesië, het resuhaat van de RTC dus danig moge ziin. dat die meerderh^d te 5il>fir_tijd kan woeden verwezenlijkt. Maar wij vprbinden daaraan met de ktootst mogelijke nadruk de voorwaar- dat dit resultaat niet worde bereikt '*9 faveurp van een overheersende do- jpe van Diokia en daarmede ten na- ie'° van de overige deelstaten, do^h £het welbegrepen, eemeenschapneliike vqn het Koninkrijk en geheel k1 onesië Ten aanzien van dit princine is geen t&kele concessie meer mogelijk. Daden gewenst Ter Straatsburger Assemblee hebben gisteren commissie-benoemingen plaats gehad. Voorzitters werden Paul Rey- naud, George Bidault, Serrarens, sir David Maxwell. Fyfe, Alessendro Cosati en Francesco Dominado. Onder de socialisten is beroering merkbaar dat geen hunner als voorzit ter is gekozen. Vermoedelijk zullen zij trachten voortaan een verenigd front te vormen. De commissies zijn haar werkzaam heden begonnen. Onze speciale correspondent meldt nog: Het grote gevaar, dat de assemblee thans bedreigt, is, dat voor- en tegen standers van een uitbreiding van de bevoegdheden der assemblee op dit ogenblik te veel van hun kostbare tijd (de assemblee „zit" slechts één maand per jaar) zullen verliezen met debat ten, welke op zich zeer interessant zijn, doch die niet geëigend zijn om het grote publiek de indruk te geven, dat er te Straatsburg reëel werk verzet wordt. Ieder parlement moet rekening houden met zijn kiezers. De assemblee te Straatsburg moet dit dubbel, daar zij o, vreemde situatie! deze kie zers eerst zelf nog moet kweken. Het toekomstige kiezerscorps van de assem blee staat in meerderheid sceptisch tegenover het Straatsburgse experi ment en de vele debatten over proce dure-kwesties en competentie-kwesties zijn niet in staat om de Europese be volkingen enthousiast te maken. Men wil daden zien en liefst daden, welke gevolgen hebben voor de Europese sa menleving. Indien de assemblee zij het uit louter propagandistische motie ven zou kernen tot één besluit, dat grote gevolgen zou hebben voor velen (we denken bijvoorbeeld aan afschaf fing van visa, paspoorten, reisvergun ningen of iets dergelijks) dan zou een dergelijk besluit oneindig meer goed doen aan het aanzien van de assemblee dan hooggestemde redevoeringen over Europese eenheid en debatten over procedure- en competentiekwesties, hoe belangrijk deze ook mogen zijn. Laat en moge dit de kreet zijn uit het volk de assemblee woekeren met haar tijd en met de bevoegdheden, wel ke zy thans heeft, om iets tot stand te brengen. Nog tijdens deze zitting, opdat zij Europa tone, dat de Europe se samenwerking haar 'ernst is. De tijd dringt en de practijk is voorlopig be langrijker dan de principes. Slechts hard werken voor practische verbete ringen aan de Euopese samenleving kan aan de assemblee het aanzien geven, waarop zy krachtens haar conceptie en haar doelstelling recht iheeft. Waar veel mensen bijeen zijn, gebeuren altijd dingen, die de aanwez'gheid van politie noodzakelijk maken. En niet al- 'een de aanwezigheid van Dolitie-agen- ten, doch ook van het materiaal, dat de agenten in staat stelt het publiek van dienst te zijn. Dit DOlitie ideaal wordt eerstdaags in Eindhoven werkelijkheid. De Dolitie-mannen hebben een oude autobus herschapen inleen rijdend bu reau. dat van alle gemakken is voor zien. Men vindt er een „verhoorzaal". 'n bureau voor de dienstdoende comman dant. een wasgelegenheid enz De wagen Is verder uitgerust met een mobilofoon- Installatie en kan worden aangesloten op het waterleiding-, telefoon- en elec- triciteitsnet Boven: de commandant ln zijn bureau, onder de rijdende politiepost. iets minder warm. Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met op tiM ende Plaatsen gedurende korte fcï.i X?* Uchte regen of een onweers- u'. Weinig wind. Morgen overdag iets T^er hoge temperaturen. te 10 uur). 24 AUGUSTUS °P." 5.37 uur: onder: 19.46 uur. ^n 0p: 5.34 uur- onder: 20.15 uur i, (N M a0°oWater te Katwijk te 3.04 en 15.34 u. bbmmer bestaat uit zes pagina's. President Truman zet door! President Truman plfitte gisteren in een bijeenkomst van oorlogsveteranen te Miami voor onverwijlde Amerikaan se militaire hulp aan de landen van het Atlantische pact, Griekenland. Turkije, Iran, de Philippijnen en Korea. „Sommige mensen, die de wereld situatie niet begrijpen", aldus de pre sident, „hebben erg hun best gedaan om het militaire hulpprogram als een moeilijke en verwarde kwestie voor te stellen. De zaak is integendeel zeer eenvoudig: het doel is agressie te voor komen. De „New York Times" verklaarde dat de tegenstanders in het congres van het regeringsprogramma voor het verlenen van militaire hulp zich schul dig maken aan .roekeloze onverant woordelijkheid". „Slechts weinig senatoren zijn be reid zo ver te gaan als het Huis van Afgevaardigden, dat het door de re gering voorgestelde bedrag met de helft verminderde, doch ook in de Se naat is een steeds toenemende druk op de regering waarneembaar, om de voorgestelde Amerikaanse hulp te ver minderen", aldus het blad. De bosbranden in Frankrijk HET ERGSTE LIJKT VOORBIJ. Ofschoon de prefect van het departe ment Gironde gisteren aan Reuter mee deelde, dat tot dusver ongeveer 230 per sonen als gevolg van de bosbranden zijn omgekomen, kon de Franse onder minister van Binnenlandse Zaken Mar- cellin geen ander cijfer noemen dan het officiële, dat van 78 doden spreekt. Van officiële zyde is thans meege deeld, dat men de toestand in de depar tementen Les Landes en Gironde geheel meester is. Ook in de Oostelijke Py- reneën heeft men de grootste branden weten te bedwingen. Gisteren breidde een nieuwe bosbrand bij Cazalis zich echter nog snel uit en nam de brand by Saucats ernstiger vormen aan. Te Cetas aangekomen vluchtelingen spraken van een brand, die zich verplaatste met de snelheid van een galopperend paard. 10.000 militairen zijn bij de bestrij ding van de branden ingeschakeld en tien brandweerlieden uit het Engelse graafschap Kent zijn gisteren te Duin kerken aangekomen om de Fransen bij het blusslngwerk te helpen. Er zijn nog geen officiële cyfers over de schade beschikbaar, doch het Parijse avondblad France Solr weet te melden, dat 130.G00 H.A. van de 960 000 HA. bosgrond coor de recente branden zijn vernietigd. Uniforme regeling autorijscholen DRIEMAAL PER JAAR CONTROLE. Naar wij vernemen hebben de A.N.W.B., de Kon. Ned. Motorrijden» Vereniging en de Federatie van Ned. Organisaties voor Personenvervoer een overeenkomst gesloten, waarbij een uniforme regeling is getroffen voor 300 motor- en autorijscholen, welke gehouden znllen worden aan gelijke exameneisen en een dito di ploma, aldus de „Volkskrant". Eensluidende eisen zullen ook wor den gesteld aan het materieel, dat de rijscholen gebruiken. Zo zal voortaan één en hetzelfde leswagenbord worden gebruikt. De thans in gebruik zijnde borden zullen verdwijnen. Een uit de drie organisaties samen gestelde technische commissie zal het materieel driemaal per jaar aan een controle onderwerpen. Door deze over eenkomst hoopt men een select gezel schap van erkende rijscholen te kie ken, die door haar gedegen opleiding de verkeersveiligheid zullen helpen vergro ten. KONINGIN ONTVING DE HEER ANAK AGUNG. Gisteren is de heer Anak Agung. eer ste Dlaatsvervangend voorzatter van de BFO-dèlegatie. door H.M. de Koningin in audiëntie ontvangen. Unci neemt deel aan R.T.C. HET AFGLIJDEN REEDS BEGONNEN? (Van onze Haagse redacteur) Woensdagavond 17 Augustus jl. ver klaarde minister Van Maarseveen in de Tweede Kamer, dat de regering ten aan zien van de Unci zich haar rechten, aanspraken en positie heeft voorbehou den. Dit voorbehoud is ook in het RTC- document opgenomen zodat de regering werkeliik niet kan inzien met welk doel de geachte afgevaardigde (de heer Schouten) verstart in de opvatting dat de regerine zich heeft neergelegd bii een bepalin? van de positie van de Unci, welke zij nimmer heeft erkend. In het ontwerp-reglement van de orde voor de R.T.C., dat vandaag in de openingsvergadering formeel wordt vasteesteld. is ondertussen het vol gende opgenomen: „De Unci zal aan de R.T.C. deelnemen overeenkomstig haar door de Veiligheidsraad gegeven instructies." Het definitieve reglement zal moeten uitwijzen of wij niet reeds begonnen zijn met afglijden, nog vóór de R.T.C. eigen lijk begint. Verklaring van de premier Van de 27.000 chauffeurs, arbeiders van zageryen e.a. die gisteren in Fin land in staking zouden gaan, hebben slechts 4.000 zulks gedaan. De arbei ders van bakkeryen in Helsinki zyn weer aan het werk en de bussen en taxi's werken .weer. normaal. De chauf feurs van bestelauto's waren nog in staking. De havenarbeiders van Kotka, aan de Zuid-kust, zijn weer aan het. werk, zodat het aantal open Finse havens op vier is gebracht. Het werk in het pulp- centrum Kemi loopt normaal. Duizend houtvlotters zijn nog in staking. Te Tampere, textielcentrum, stemden de arbeiders tegen een staking, die heden nacht zou beginnen. De communistische leiders van de vakvereniging van bouwvakarbeiders hebben de mannen, die naar het werk terug zouden keren, met uitstoting ge dreigd, doch velen gingen weer aan het werk Een communistische delegatie, die te Kemi een onderzoek instelde naar de dood van twee stakers, heeft in een boodschap aan president Paasikivi en de Sovjet-legatie het terugtrekken der troepen uit de stad geëist, het ophef fen van de noodtoestand en de berech ting van de minister van Binnenlandse Zaken, Simon. Het stakingscomité heeft een symbolische staking van vijf minuten uitgeroepen op het tijdstip, dat het eerste slachtoffer begraven wordt De tweede dode is een 53-jarige vrouw, die aan de gevolgen van gebro ken ribben is overleden. Een communistisch blad beschuldigt de regering van schending van het vre desverdrag en het in gevaar brengen van de Fins-Sovjet-Russische betrek kingen. De Finse sociaal-democratische pre mier, Fagerholm, heeft de huidige sta king in Finland „de grootste en best- georganiseerde communistische aanval op de Finse gemeenschap" genoemd. De staking zou echter mislukken, omdat het Finse volk wist. dat succes de on middellijke vernieling zou betekenen van alles wat op economisch en politiek gebied bereikt was. De sociaaldemocra tische arbeiders en de leiders van het verbond van vakverenigingen hadden zich met vasthoudendheid tegen de staking verzet, een vasthoudendheid, die veelbelovend voor de toekomst was: de meerderheid der vakverenigingen had zich aan de zyde der regering ge schaard en de kleine meningsverschil len waren ter zijde gelegd. Het stakingsoffensief moest „blussen als een vuur door gebrek aan brand stof". Men had sterke zenuwen nodig by de bestryding van de communisten „en wy zien met trots en voldoening dat het Finse volk kalm is en blijmoe dig bereid om de kleine ontberingen, die de staking noodzakelijk met zich meebracht, te dragen". Natuurlijk wensten de sociaal-demo cratische arbeiders ook loonsverhoging, zo vervolgde de premier, doch zy zagen in, dat staken op het huidige tydstip niet de juiste methode was om zulks te bereiken. De belangrykste zaak was werkloos heid in de komende winter te voorko men. WEER EEN „KINDERTOESTEL" NAAR BATAVIA. Gistermorgen is de Skymaster PH- TLO met gezagvoerder Zwarthoed van Schiphol naar Batavia vertrokken met 12 babies, 18 kinderen beneden de 12 jaar cn 19 moeders aan boord. De kinderen en hun moeders waren de eersten die gebruik maakten van de nieuwe passagehal voor intercontinen tale luchtreizigers in het stationsge bouw op Schiphol. Grote actie op komst Het werkcomité van de Stichting „Na tionaal Legermonument Grebbeberg" (opgericht 22 October 1946) heeft gister middag mededelingen gedaan over het- ontwerp van het bii het Grebbekerkhof te plaatsen Nationaal Legermonument ter nagedachtenis van hen. die tijdens de oorlog in de strijd voor het vaderland vielen. Het ontwerp, vervaardigd door de Rotterdamse architect J. P. Oud, moet nog door de Centrale Monumenten-com missie worden goedgekeurd. Als dit is geschied, zal zo spoedig mogelijk een be gin worden gemaakt met de bouw en men hoopt in Mei van het volgend jaar het herdenkingsteken te kunnen inwij den. Het voorzitterschap van het Ere- comité, wordt bekleed door Prins Bern- hard. De burgemeester van Rhenen, jhr mr L. H. N. F. M Bosch Ridder van Ro senthal gaf een situatieschets van de Dlaats waar het monument zal komen te staan. Het komt niet op de begraaf- Dlaats zelve te staan doch iets daarbui ten. Het bestaat uit twee delen, het eigenlijke hoofdmonument en een ge denktoren voorzien van een koperen klok op 40 meter daar vandaan. Het hoofdmonument wordt aan de rand van de Grebbebegraafplaats opgesteld bij de Ryksstraatweg .die daarlangs loopt. Aan de andere kant van de Rijksstraatweg, tegenover het monument, komt de toren. Tussen het hoofdmonument en de toren wordt een vloer aangebracht van na tuurstenen platen, gelegd tussen lijnen van vierkante bazaltkeien, De ruimte om de toren zal dienen tot herdenkings plaats waar bii plechtige gelegenheden de gasten zich kunnen groeperen om de sprekers aan te horen. Achter de toren wordt een segmentvormige wand aange bracht met afbeeldingen in relief. Het ligt in de bedoeling een deel dezer af beeldingen te wijden aan de striirL die de Nederlandse soldaten in Indonesië hebben gevoerd. Het hoofdmonument zelve zal bestaan uit 2 li^eende leeuwen op een stenen basement, voorstellende de overwin ning op de dood. Daarboven is een kruis aangebracht als symbool van de verrijzenis en het eeuwige leven. Op het basement wordt een inscriptie aangebracht en het Nederlandse wa pen. De eigenaar van de Grebbeberg, Nec- cius dé Ridder, heeft de grond, nodig voor de bouw van de herdenkingsplaats aan'de Stichting verkocht voor de som- nla van f.1.—, De zogenaamde „centen-actie", die sedert de oprichting van de Stichting wordt gevoerd en tijdelijk werd door kruist door de actie voor het Nationale Monument, heeft reeds byna een mil- lioen centen opgebracht. De kosten voor het monument worden beraamd op on geveer f. 80.000.-. Een bel^ngryk deel zal worden gefourneerd uit de fondsen van de gehouden Nationale Monumen tenactie. Dc rest moet worden aangevuld door de opbrengst van de centen-actie, die op 1 September opnieuw begint. On der het motto „Iedereen een cent voor het Grebbe-monument" wordt de Ne derlandse bevolking uitgenodigd een bijdrage te geven voor het Nationale Gedenkteken. Op alle postkantoren zullen van 1 Sep tember tot 1 November busjes worden bevestigd, waarin de mensen hun cen ten (of guldens) kunnen storten. De beeldhouwer John Raedecker zal thans reeds, in afwachting van de goed keuring van de minister van O.. K. en W„ samen met zijn zoon beginnen aan het boetseren van de leeuwen, die het hoofdmonument zullen sieren. 250 Imkers te Amsterdam bijeen GOEDKOPE ZUID-AMERIKAANSE HONING WERKT CATASTROPHAAL. Uit alle delen van de wereld zyn thans 250 imkers in Amsterdam aange komen. die het Congres voor Byenteelt bywonen. Gisteravond kwamen zy voor het eerst bijeen in het paviljoen Vondel park, waar mr L .R. J. ridder van Rap- pard een begroetingsrede uitsprak. Uit zijn rede bleek, dat de gezamen- lyke Nederlandse imker-verenigingen 32.000 leden omvatten. Onze bijensta- pel van 180.000 volken is verspreid over ongeveer 30.000 imkers, van wie 87% minder dan 10 volken bezit. De gemid delde jaarlykse honingopbrengst kan worden gesteld op 15 kg. per bijenvolk. Na de oorlog is de export van byen- volken hervat. In het voorjaar van 1948 voerdeons land reeds meer dan 2.000 bijenvolken naar Engeland en Schotland uit. Een plotselinge daling van de ho- ningprijs, als gevolg van dc moorden de concurrentie van de goedkope Zuid-Amerikaanse honing, wier in voer weer is vrijgegeven, dreigt in ons land voor de enkele imkers, die nog volledig van hun bedrijf moeten be staan, catastrophaal te worden. Daarentegen beweegt de stand van de inlandse bijenteelt zich thans weer in stijgende lijn, dank zy het werk van de vereniging en de onmisbare steun welke de overheid verschafte door de aankoop van accijnsvrUe sui ker voor winter- en voorjaarsvoede- ring mogelijk te maken. isi\ BELGISCHE MILITAIREN BESTUDEERDEN SLAG OM ARNHEM Voor de tweede maal maar dit maal in groter aantal, n.l. 300 man waren Belgische militairen in Arnhem. In Mei van dit jaar maakten ze een verkenningstocht en gisteren bestudeer den leerlingen van de Kon. MLlitaire School van België het verloop van de slag om Arnhem. Deze 200 officieren en 100 onderofficieren en manschappen hebben de tocht met motoren, jeeps en trucks ondernomen langs de slag velden uit de jongste wereldoorlog. Vandaag vertrekt, men naar Wesel de plaats, waar Montgomery over de Ryn trok. Donderdag voert de route naar Bonn en Zaterdag zyn de Belgen v/eer terug in Brussel. Oostenrijker ontkomt de Russen Gistermiddag hebben ongewapende manschappen van de Britse militaire politie te Wenen gewapende Sovjet- russische militairen verhinderd een Oostenrijker te ontvoeren door een cordon om de Sovjet-jeep te vormen. Gewapende Britse soldaten werden later van een in de nabijheid gelegen kazerne gehaald om de Sovjetrussi- sche officieren tegen een menigte Weners te beschermen. Volgens het Britse politiera/pport stopte een Sovjet-jeep waarin zich gewapende geüniformeerde Sovjet-russen bevonden op een brug om de weg te vragen. Een Oostenrijker in burger sprong toen door het raam van de auto en riep: „Ik wordt ontvoerd". HU trachtte te vluchten, doch men sloeg hem met re volvers op het hoofd. Het voorval werd gezien door een Oostenrykse chauffeur, die zyn vracht auto dwars op het rij vlak zette tenein de de weg af te snyden. Twintig ongewapende mannen van de Britse militaire politie, die van een mars terug kwamen, vormden daarop een cordon om de jeep, met de Sov- jetrussisohe militairen, onder wie zich 'n kolonel bevond. Verschillende Ween- se auto's werden eveneens door de be stuurders om de jeep opgesteld. Een chauffeur kroop onder de auto's door en sneed de banden van de jeep stuk. De Britse politiemannen bevrydden de Oostenryker, dr Karl Sondermann, wie de Russen de broek uitgetrokken had den om ontvluchten te voorkomen. Hy werd met ernstige hoofdwonden naar het ziekenhuis overgebracht. Toen de gewapende Britse soldaten verschenen trokken de Sovjet-Russen zich terug. Dr Sondermann verkla'arde later te genover Britse autoriteiten, dat hy op de terugtocht van een zakenreis naar Duitsland door Sovjet-soldaten te Enns op de grens van de Amerikaanse en Sovjetrussische zones van Oostenrijk uit de trein werd gehaald. Zy hielden hem te Saint Vapentin. juist binnen de Sovjet-zone, gevangen, waar zy hem gedurende een week ondervroegen en hem dag en nacht sloegen, aldus dr Sondermann. Zij beschuldigden hem van spionnage voor de Amerikanen. Gisteren werd hem verteld, dat hy naar het Sovjet-hoofdkwartier te Ba den zou worden overgebracht. Hij be sloot toen te trachten op de weg door Wenen te ontsnappen. Hetgeen hem is gelukt. i Het gelukte de heer Fred Taylor (een zakenman uit Manchester) de eerste tonijn van dit seizoen in de Noordzee te vangen. Hy schijnt een goede neus voor tonijnen te hebben, want verleden laar was hij het eveneens, die de eer ste toniin in Scarborough bracht. De heer Taylor tydens het wegen van zijp toniin. Links van hem de visser Bob Allen, zonder wiens hulp en (boot) hij nooit in staat was geweest de vis te ver schalken. Geen feestelijkheden op 31 Augustus PRINSES WILHELMINA VERZOEKT GEEN GELUKWENSEN. De particuliere secretaresse van H.K.H. Prinses Wilhelmina verzoekt ons het volgende mede te delen: „H.K.H.^ Prinses Wilhelmina stelt er heel veel prijs op voortaan hare ge boortedag in alle stilte en zonder uiterlijk feestbetoon in dc familie kring; te vieren. Mochten er Dlannen bestaan telegrammen of brieven van gelukwens te sturen, zr verzoekt vriendelijk, in verband met het ka rakter van de vierine van deze da& deze haag afet tc zenden".

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1