LAAT UW MOND VERZORGEN! Inbrakenreeks fe HilEegom opgehelderd AMERIKAANS PLASTIC KUNSTGEBIT EEN VAGE HERINNERING De Perponcherstraat 107 - DEN HAAG - Telefoon 392090 Radio-programma MAANDAG 22 AUGUSTUS Ex-S.S.-er pleegde de diefstallen •oais wy reeds meldden, werd in de ironing van de directeur van Openbare Werken aan de Van Tetsstraat te Hil legom ingebroken op de avond van de dag. waarop deze met vacantie was ge gaan. Nauwelijks een week later werd we derom een inbraak gepleegd, welke qua gevolgde methode veel overeenkomst met de eerste vertoonde, en wel in de woning van een der directeuren van de N.V. Kunstzandsteenfahriek Arnoud aan de Haarlemmerstraat nabij de ge meentegrens van Bennebroek. De Hillegomse politie heeft, in sa menwerking met de Amsterdamse re cherche, eerst een diepgaand onderzoek ingesteld naar de bij de inbraak in de Van Tetsstraat ontvreemde voorwerpen, zy kwam hierbij echter niet verder aan de ontdekking dat bij een opkoper een gouden horloge, waarschijnlijk van de inbraak in de Van Tetsstraat af komstig, was aangeboden door iemand die zei de te Amersfoort woonachtig te zijn. Het door hem te Amersfoort op gegeven adres klopte echter niet en verder was hy in die gemeente onbe kend. Inmiddels had de politie een vrij nauwkeurig signalement opgekregen door bemiddeling van een overweg- wachter, die de morgen na de inbraak in de Van Tetsstraat voor een vreem deling met een koffer een taxi had op gebeld. Met dit signalement gewapend, togen de Hillegomse politiemannen op nieuw naar de Amstelstad en ontvin gen weer alle medewerking van de Am sterdamse politie. Gezamenlijk werden de donkerste buurten van de hoofdstad uitgekamd op zoek naar de dader. Dit onderzoek was nog in volle gang, toen de inbraak in de Haarlemmerstr. werd gepleegd. Enkele dagen daarna belandden de politiemannen in een logement, waar zij in het register stuitten op de naam van een zekere De Vries uit Amers foort. Verband leggend tussen deze man en het adres dat zij van de op koper hadden vernomen, verzochten zij öe logementhouder zijn pensiongast aan te wijzen. Het signalement klopte met hetgeen door de overwegwachter was opgegeven. Precies op dat ogenblik hul de een defect aan de liohtleiding het gehele huis in een Egyptische duister nis. zodat de politiemannen duizend angsten uitstonden dat hun prooi hier van gebruik zou maken om de benen te nemen. Deze vermoedde echter nog geen onraad, w:ant toen het lioht weer opging, zat hü neg op zijn stoel. Hij werd meegenomen naar het politiebu reau voor een onderzoek van zijn pa- BRANDEND ZWEEDS SCHIP TE AMSTERDAM. Zaterdag is het 1575 brt metende Zweedse vrachtschip ss „Thor" met •brand in het voorschip te IJmuiden binnengelopen. Het schip was op weg naar Calais. Zaterdagmiddag arriveerde het schip in de Amsterdamse haven. De drijven de motorspuit Jason heeft tot gister avond langszij het schip, dat slagzij maakte en leeggepompt moest worden, gelegen en voortdurend het dek en de rekende en soms brandende lading, die op dekschuiten werd overgeladen, nat gehouden. De vloer van de midscheeps liggende hutten van kapitein en stuur man smeulden reeds toen het sohip in Amsterdam aankwam. Te middernacht kon met de nablussing worden begon nen. DE BILT REGISTREERT STERKE AARDBEVING. De seismografen van het K.N.M.I. te De Bilt registreerden hedenochtend om 12 min. over 5 een buitengewoon sterke aardbeving, waarvan de haard gelegen was op een afstand van 8000 km., ver moedelijk aan de Westkust van de Ver. Staten van Noord-Amerika. pieren,, waar bleek dat hij een valse naam had opgegeven en in werkelijk heid K. heette, geboren in Franeker, maar thans zonder vaste woonplaats, bij de Waffen SS had gediend en ge wapend was met een groot dolkmes. Hij ontkende echter hardnekkig iets met de beide inbraken te maken te hebben, al werden buskaartjes naar Hillegcm en Bennebroek in zijn zakken gevon den en gaf hy toe, op de avond van de inbraak in de Van Tetlstraat te Hille- gom te zijn geweest. Na een langdurig verhoor door de Hillegomse politie viel hij echter door de mand. Het bleek dat de in de Van Tetsstraat gestolen goederen moeilijk meer te achterhalen waren, maar van de inbraak in de Haarlemmerstraat duidde hij de plaats aan waar deze waren verborgen. Hy had een rijwiel in het Benneoroekerduin verstopt om dat de band lek was. Kinderen, die het daar inmiddels hadden gevonden, brachten het by de politie. De Benne- brcekse Hermandad koesterde het plan, de fiets weer op dezelfde plaats neer te leggen en de dief te snappen wan neer hy het weer kwam ophalen, maar •behoefde dit niet uit te voeren, daar de dader inmiddels had bekend I DE „ORANJE" WOENSDAG TE AMSTERDAM. Het ma. „Oranje" wordt, wyziglngen voorbehouden, Woensdagmorgen circa 9 uur te Amsterdam verwacht. De ont scheping zal zo spoedig mogeiyk na aankomst beginnen. HAARLEM VOOR EEN WERELD REGERING. Tyciens een by eenkomst in het Con certgebouw te Haarlem is de uitslag be kend gemaakt van de Droefstemming over een wereldregering, die georgani seerd was door het Internationale Le gioen der Wereldburgers in samenwer king met de Wereldfederalistenbewe- ging. afd. Haarlem. In totaal werden 39 750 stembiljetten ingeleverd. 95,34% stemde vóór. 1.03% tegen en 3.2% blanco. Haarlem telt of ficieel 72 000 stemgerechtigden. Deze proefstemmine gaat vooraf aan een in 1950 te organiseren wereldstem ming. Op de bijeenkomst werd o.a. het woord eevoerd door de heer P. F Kre- mers. algemeen voorzitter van het Le gioen der Wereldburgers afd. Nederland. OOK WAGENINGSE BIOSCOPEN GAAN DICHT! De ondernemers van de beide biosco pen te Wageningen hebben het voorne men te kennen gegeven, per 1 Septem ber hun bedrijven te sluiten. Door de hoge vermakelijkheidsbelasting, zo zeg gen de ondernemers, is het hun niet meer mogelilk de bioscopen op lonende wyze te exploiteren. Aantal incidenten sterk gedaald Uit betrouwbare Nederlandse militaire bron wordt vernomen, aldus U.P., dat het gemiddelde aantal incidenten per dag thans gedaald is tot 14, het laagste cijfer sinds het in werking treden van de order „staakt het vuren". De meeste incidenten waren van ondergeschikte aard, zo wordt verklaard. „KINDERTOESTEL" TE BATAVIA AANGEKOMEN. Gistermorgen kwamen te Batavia aan de FH-TDL (het „kindervliegituig"), met gezagvoerder Stednbeck, en de PH-TDD iDelft), gezagvoerder Ameels. De PH- TDG (.Gouda), gezagvoerder Griffith, vertrok vannacht uit Karachi, in de richting Batavia. Uit Batavia is ver trokken de PH-TDH, gezagvoerder Le Good. De PH-TEP wordt vanmiddag op Schiphol ver-wacht. INTERNATIONAAL GOOCHEL. CONGRES BEËINDIGD. Beste geochelaar Viggo Jalin. Het Internationaal Goochelcongres dat de afgelopen 5 dagen in Amster dam werd gehouden, is weer achter de rug. Gistermiddag werd een slotbanket gehouden, waarby de voorzitter van het congres, de heer H Vermeyden, zyn bevoegdheden overdroeg aan de heer Maymo (Spanje), die in 1950 in Barcelona het congres zal presideren. Namens de Engelse organisatie van goochelaars deelde Francis White mede, dat de president van deze organisatie, de Duke of Somerset ,voor het eerst in 50 jaar het ereteken van de organisatie, de zilveren toverstaf, aan een buiten lander heeft toegekend en wel aan de heer Vermeyden. Deze kreeg voorts van de president der Franse organisatie, dr J. d'Hótel, de eremedaille van de Franse goochelaars. De winnaar van de Grand PrL^.. van het Internationaal Goochelconcours in Amsterdam is geworden de Deen Viggo Jahn, die zich tevens officieus wereld kampioen 1949 der goochelaars kan noemen. Pryzen werden voorts behaald door: Klasse uitvindingen: 1. M van Emb- den (Nederland) Klasse micro magie: 1. Buckingham (Engeland) Beste afwerking van een éénper soonsnummer: 1. Paulu Baird (Enge land) Beste comedy-act: Jack Bergman (USA) Klasse manipulatie: 1. Buckingham (Engeland); 2. John Ramsay (Enge land); Klasse presentatie: 1. Francisco en Moto (Nederland); 2. de Flezki's (Ne derland); 3. Santos (Nederland) Appèl aan de natie door Comité Rijkseenheid „HOUDT UW UNIE TOCH TEZAMEN!" (Van onze Haagse redacteur). Het Nationaal Comité „Handha ving Rykseenheid" hield Zaterdag een bijeenkomst in de voormalige Dierentuin té Den Haag. Zy was be doeld als appèl aan het verstand en het geweten der natie, „nu een der diepste punten van neergang in de Nederlandse geschiedenis genaderd blijkt". Tevens was de meeting een herdenking van allen, die vielen voor de eenheid van het Koninkrijk en voor het brengen van recht en vei ligheid in Indonesië. Duizenden waren opgekomen, ook van verre. Vele auto's en bussen par keerden langs het Malieveld. Daar de grote zaal, nevenzalen en balcons stampvol waren, werd in de tuin ver gaderruimte geïmproviseerd. Zeker 8000 mensen volgden met intense belang stelling de toespraken van oud-minis ter Welter, die sprak over „De Vlag", oud-opperbevelhebber Winkelman over „Aan wie de schuld?", oud-vlootcom- mandant Helfrich met als onderwerp „Recht door zee", de vroegere Indische politicus dr Feuilleteau de Bruyn over „Hands off van Nieuw Guinea", de publicist prof. Gerretsen over „On- voorwaardeiyk" en oudpremier prof. Gerbrandy, die de algemene leiding had. en het slotwoord sprak. Een enorm kruis, zwarte obelisken met de Nederlandse Leeuw in top, een schat van bloemen en rouwkransen en lanen van schilden, vermeldende de namen der gevallen helden, zowel van Nederlandse als van Indonesische landsaard, die stierven voor de een heid van het Ryk, omzoomden het ver gaderterrein. Onophoudeiyk werden de redevoe ringen door betuigingen van instem ming onderbroken en meermalen ging de massa tot spreekkoren over, waar uit het verlangen bleek naar nationale eenheid boven de partyen. Na afloop begaven de demonstran ten, bij wie zich velen voegden, die geen plaats op de byeenkomst kon den vinden, zich door de drukke Zateirdagmiddagstraten naar het plein, waar bloemen werden neer gelegd aan de voet van het beeld van de Vader des Vaderlands, wiens grootste vermaan was „en houdt Uw Unie toch tezamen"! Het was een waardige en indruk wekkende betoging. Wanneer U 'e morgens Uw slechte temden bij ons laat trekken, plaatsen wij nog dezelfde dag een MUURVAST IN DE MOND. Volledige garantie. Trekken desgewenst in Evipanslaap. Behandeling door Tandartsen. Spreekuur van 9 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds. FEUILLETON door NATALIE SHIP MAN 44) Zy had opgehouden met huilen en zich weer tot hem gewend met dat ge-baar van waardigheid, dat voor he>m moeiiyker te aanvaarden was dan haar tranen. Het spyt me, Jlm, Vergeef me Je vergeven! zed htj wild. Oh, Al- den Neen, zei zy. Er lag een verdrietige klank in haar stem, die hem tot zwijgen braoht. Je bent het vrlendelykste mens, dat ik ken en het. beste. Ik geloof, dat ik de enige ben, die weet, hoe vriende lijk je bent. Ik wilde, dat ik van je houden kon, maar ik kan het niet En je moet niet van mij houden. Geloof me alsjeblieft, als ik dat- zeg. Zie je cn haar stern trilde er zyn my in de laatste tyd ook dingen overkomen. Ik kan ze je niet uitleggen, maar je moet me vertrouwen. En nu, en zy leunde met een gebaar van grote ver moeidheid achterover zou ik graag willen, dat je me naar huls bracht. Hij verlangde er meer dan iets ter wereld naar om zyn armen om haar heen te slaan en haar zachtjes vast te houden en haar niet te laten gaan. Tenslotte zei hy: Ja. liefste, ik zal je naar huis brengen. Op de terugweg sprak zdj in het ge heel niet. Hy voelde zich plotseling eveneens erg moe. Het vorderde het uiterste van zyn energie, om langzaam en veilig door die verduisterde straten naar de stad terug te rijden. By haar straat gekomen, leunde zy even naar voren. Wil Je op de hoek stoppen, Jim? Het is zo laat ik wil liever niemand storen. Hy zette de wagen stop en keerde zich tot haar. On, m'n liefste, zei hy, als je eens wist Ik weet het, zei zy, en ik ben dankbaarder en trotser, dan ik ooit van myn leven geweest ben. Iktrots! Oh, Jlm, eens zul je het begrijpen. Maar ik begrijp het nu! Hij wilde haar zeggen: Je bent Konora en ik heo je lief. Je bent bang voor je erfeiyke belasting, bevreesd, om verliefd te worden, bevreesd, om mij en myn familie ln dat oude schandaal te betrekken. Het komt er Immers mets op aan dat was jaren geieden allemaal al afgedaan, wy zyn twee mensen, die elkaar lieCheboen en dat is het enige, wat er op aan Komt. Om dat je my liefhebtIk wist het, toen ik je kuste. Ik weet, dat het zo is.... Maar in plaats daarvan zei hy alleen maar langzaam: Ik z:-u het zo graag begrypen Zy schudde het hoofd en haar wyd opengesperde ogen waren op zyn gelaat geriaht. Dat kun je niet, zei zy rustig, ik wou, dat je het kon Ben je er zeker van? Er viel een lange pauze. Toen zei zy: Ja, Jim ik ben er zeker van. Hy boog zich voorover en kuste haar Iheel zacht op de wang. Welterusten. Alden. Wil je ons vrienden laten blijven? Wil.je me toe staan Je af en toe te zien? Met enige moeite zei zij: De eerste ty d niet, Jim. Later mis schien, Herinner je dan, zei hy, dat ik hier ben. Ik zal altyd hier zyn, van je houdend en naar Je verlangend. En als ik ooit iets kan doen om je te heipen, dan moet Je me dat laten weten. Wil je me dat beloven? Omdat dat alles is, waar ik ooit op wachten zal. zy knikte en greep zyn hand. Toen zy die vasthield, veelde hy, hce zy trilde. Maar zy sprak geen woord, liet zyn hand vallen, keerde zioh cm en stapte snel uit de wagen. Het volgend ogenblik was zy onder de schaduw van «dé grote oude bomen verdwenen en zat hij haar verloren na te staren in de duisternis. HOOFDSTUK XV. De vierde Juli was gekomen en ge gaan en de stad had zich neergelegd by de gebruikeiyke droogte en hitte van de volle zomer. Het is de afschuwelykste tyd van •het jaar, had Emily Hasketh gezegd. Uitverkopen van linnengoed en d? bla deren aan de bcmen en het gras em duim dik onder het stof. Er is nog iets romantisch aan Augustus, maar de maand Juli is eenvoudig vreselijk. Toen ik nog een kind was, had ik een kin denmeid, die C'p de vierde Juli al over voorbereidingen voor het naar school gaan begon te praten. Misschien is dat de reden, dat Juli, me zelfs buiten de stad nog steeds deprimeert. Ls dat de renen, dat u naar de stad komt? vroeg Ji-m haar. Ja. maar ik geef voor, dat het is om boodschappen te doen. Zy glimlachte tegen hem van de an dere kant van de tafel, zy zaten spuien aan de lunch in het oude restaurant, waarheen hy Alden had meegenomen op die eerste avond, dat zy naar het ■tneater zouden gaan. Het was slecnts twee en een halve maand geleden, maar het leek hem veel langer. Hy had nu al in meer dan twee weken niets van haar gezien of gehoord niet sedert die avond, dat hy haar op die heek van de straat had laten gaan en zy als een geest in de schaduwen verdwenen was. zy scheen uit zyn leven verdwenen te zyn en als 't niet was door dat gevoel van leegneid, dat hein zo vaak beving, zou hij byna heo- ben kunnen geloven, dat hy haar nooit had gekend; dat zy een meisje was, •van wie hij, alleen in zyn studeer kamer, gedroomd had Hy trachtte de tyd te doden door I buitengewoon hard werk en hU was byna iedere dag nadat hy zyn kan toor verlaten had, of soms ook wel in de avond, Tony in het ziekenhuis gaan opzoeken. Hy scharmoe zicih om zich zelf te bekennen, hoezeer die bezoeken er tce hadden bygedragen, om zijn eenzaamheid te verminderen. Zy is wel beter, antwoordde hy op een vraag van Mrs. Hasketh. n^rst was zy nogal dramatisch het was even zeer een mentale en psychische klap als een physieke. Zonoer slaapmidde len sliep zij in het ge/heel niet en toen liet zy zich gaan en slie-p voortdurend. Nu begint zij langzamerhand weer zich zelf te worden. Hij glimlaohte. Zy wordt weer scherp tegen my, dus moet zij zich wel beter voelen. Mrs. Hasketh keek hem onderzoe kend aan. Het was nogal een eigenaardig soort ongeval. Zeer eigenaardig, stemde hy toe. En omdat hij nooit tegen Emily Has keth had kunnen liegen, zei hij: Tot op zekere hoogte was het myn fout. Zy reed by my de plaats op, om my te spreken en ^y was in een bui tengewoon slechte stemming zy was gedurende drie dagen alleen geweest. Ik had moeten zien, dat zy niet op haar gemak was, maar ik bemerkte het 'niet. Ik ging het huis in, om de telefoon te beantwoorden en zy storm de de oprylaan af. (Wordt vervolgd) Hans Roozen mag naar de Ararat HIJ VERTREKT VERMOEDELIJK DONDERDAG. Hans Roozen, de jeugdige Neder lander. die met de Britse professor Fykes het plan heeft opgevat om op de berg Ararat de overblijfselen van Noacl\s ark te zoeken, kreeg telegra fisch bericht, dat de Turkse regering hem een visum en een permit voor het militair gebied, die eerder waren geweigerd, heeft toegestaan. Hans hoopt reeds Donderdag te vertrekken. Prof. Sykes heeft Hans Roozen tele fonisch meegedeeld, dat de Turkse re dering ook hem de nodige papieren heeft toeeewezen. doch dat hij dit jaar niet meer zal gaan. Hii is van mening, dat het seizoen al zo ver gevorderd is. iet men. ook al zou men noe enig suc ces boeken, toch genoodzaakt zou ziln het volgend laar opnieuw een tocht naar de Ararat te maken Bovendien achtte de Britse eeleerde het niet fair tegen over het gezelschap, waarmee hii in Juli de tocht naar de ark zou maken, om thans alleen te gaan. Deze tocht kon toen we?ens het ontbreken van de no dige paoleren njet doorgaan. Hans Roozen wil nu per KLM naar Istanbul reizen, en vandaar per trein en autobus door Turkije Hij wil zich bii de Amerikaan dr Aaron J. Smith en z^n metgezellen voegen die Donderdag 11. oer leep van Ankara naar de Ararat ziin vertrokken. Roozen is voornemens besprekingen te gaan voeren met Turkse autoriteiten om zich zal moeten beperken tot het te verzekeren. Het zal van de klimatologische om standigheden afhangen, in hoevere de speurtocht naar de ark dit laar succes *»ft. Het is niet uitgesloten dat men z!ch zal moeten beperken tot het het maken van foto's en dat het eigenlijke onderzoek tot het volgend laar moet wachten. PRIJSWINNAARS PIANOCONCOURS OOSTENDE. De eerate pryswinnaars van het piano-concours te Oostende is de Ame rikaan Grant Johannesen, van Noorse origine. Hy is een leerling van Robert Casadesus en Egon Petri en werd uit 42 candidaten als nummer één gekozen. De -tweede pryswinnaar Henri Gautier is een leerling uit de school van Jean Coutisder en Raymond Trouard Beide pianisten zyn uitgenodigd in de komende herfst een tournée door Europa te maken. Zy zullen dan ook in ons land concerteren. Sensationeel Nederlands succes te Londen GOUDEN MEDAILLE OP DE „NATIONAL GARDENS SHOW" Het ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening deelt mede, dat de onlangs te Londen gehouden tentoonstelling van tuinbouwproducten (the National Gardens Show) behalve een algemeen, ook een Nederlands suc ces is geworden. Als een der voornaamste Engelse groenteleveranciers was Nederland uiteraard op deze tentoonstelling ver tegenwoordigd. Reden temeer om daar goed voor de dag te komen was het feit, dat het Ver. Koninkrijk na Duits land het belangrykste afzetgebied van onze tuinbouwproducten vormt. Ondanks het feit, dat de Engelse tuinbouw zich tijdens de oorlogsjaren sterk heeft uitgebreid, blyft er voor onze tuinbouwproducten grote belang stelling bestaan, welke vooral is te dan ken aan de uitstekende kwaliteit van de Nederlandse producten. Men heeft er een plaatje met een praatje over in ons Blad kunnen zien (Red. L.D.). Teneinde deze belangstelling t« stimuleren, heeft het Centraal Bu reau van de tuinbouwveilingen in Nederland een inzending afgevaar digd, die unaniem tot de beste van de gehele „show" werd verklaard. De inzending bestond uit een grote py- ramide, gevormd door een keur van onze tuinbouwproducten, met op de top de nationale molen. De Nederlandse inzending werd be kroond met een gouden medaille, welke werd uitgereikt door de president van het weekblad „News of the' World", welk blad de tentoonstelling jaarlijks organiseert. Dat de Nederlandse inzending een sensatöe l>etekende voor het Engelse publiek, bewijzen zowel vele uitlatingen van de bezoekers, als die van de Engelse pers. Zo schreef het reeds genoemde blad „News of the World": „In de Ne derlandse groenten- en frult-inzending zijn tonnen van de fijste producten, speciaal voor dit doel geïmporteerd, opgesteld in een arrangement van oog verblindende schoonheid". Dg „Fruit Trades Journal" spreekt over „een schitterende Nederlandse show", ter- wyl een ander vooraanstaand Engels tuinbouwblad een artikel publiceerde onder het hoofd: ..Dutch growers steal a march" (Nederlandse kwekers van gen ons een vlieg af). 14). „Wees nu'toch eens kalm!" riep Ernest. Klapper opgewonden tot Panda. „Waar praat je nu weer over? Wat zei je nu weer? Wat bedoel je? Wat heb ik vergeten? Wat wil je eigenlijk?" „Nou.... eh begon Panda verle gen„ik zie hier nog allerlei onder delen en dingen liggen overal... entoen dacht ik zo.... misschien is daar nog iets bij dat óók in het paard moet „Onzin! Bah! Iets dat ook.... wacht eens! Maar wacht nu toch eens! Hinder me niet!" riep Klapper. „Daar! Wat heb ik je gezegd? Daar heb ik vergeten de vol-automatische kunst-nier er in te bevestigen! Enkyk nu toch ééns! De surrogaat-lever ligt er nog naast! Had je me dat niet eerder kunnen zeg gen?" En met deze kreten stortte de wakkere uitvinder zich in het achter einde van het mechanische paard en begon daar koortsaohtig allerlei verge ten onderdelen naar binnen te duwen. De gevolgen waren ontzettend: want terwyi Ernest Klapper van achteren een hele massa naar het inwendige drukte, vielen van voren de blikken hersens er weer uit! „Pas op!" riep Panda. „De kop loopt leeg!" Reglement van orde R.T.C. vastgesteld ECHTGENOTE VAN SULTAN HAMID II GEARRIVEERD. Door het Secretariaat-Generaal der R.T.C. is het volgende communiqué verstrekt: „Vrydag-middag te 15.00 uur had een tweede informele byeenkomst plaats van de voorzitters en vice-voorzitters der delegaties en de UNCI. Tijdens deze vergadering werd de laatste hand ge legd aan een concept-reglement van orde voor de R.T.C.. terwijl voorts de voorlopige agenda werd opgesteld voor de eerste algemene vergadering op Dins dag a.s. Om kwart voor vier werd de byeen komst gesloten, waarna de aanwezigen zich naar het Kurhaus begaven voor hot bywonen van een thee, welke de Nederlandse regering aan de leden der drie delegaties en de UNCI tex kennis making aanbood". Gistermorgen te 11 uur arriveerde op Schiphol met het KLM-lijntoestel de „Eindhoven" uit Indonesië de echtge note van Sultan Hamid II met haar beide kinderen. Zij werd verwelkomd door de zuster van de Sudtan, mevrouw Noor Alkadri, die haar een bouquet bloemen overhandigde. Met hetzelfde vliegtuig arriveerde ook ir J. H. Schyfsma, van de Indo nesische minderheidsgroep. Ir Schyfsma is door de H.VK. aangewezen om met 7 andere leden van de minderheidsgroep by de R.T.C. aanwezig te zyn. VERKLARING VAN KOLONEL SIMATUPANG. De communisten in Indonesië zullen niet in staat zyn veel te bereiken, in dien de conferentie in Den Haag een succes biykt te zyn, aldus heeft kolonel I. B. Sünatupang, chef-staf van de TNI, te Calcutta verklaard. Hij is, vergezeld van vier republi keinse officieren, op weg naar Den Haag ter bijwoning van de R.T.C. en zal van daag Pandit Nehru in New Delhi ont moeten om de „dankbaarheid van het Indonesische volk aan India" over te brengen. Een woordvoerder uit het gezelschap zeide, dat hun regering vertrouwde, dat de ordeloosheid in Indonesië zal worden onderdrukt, indien aan de wens van het volk tot vryheld wordt voldaan als resultaat van de R.T.C. Het volk zal zioh dan rond de regering scharen om aan de communistische bedreiging te ontkomen, zo zeide hy. Sjafrudin te Batavia ZAL GEZAG IN SUMATRA OP ZICH NEMEN. De Republikeinse vice-premier Sja- fruddin Prawiranegara arriveerde vanochtend uit Djokja op doorreis naar Sumatra op het vliegveld Ke- majoran te Batavia, vergezeld van een staf van 20 personen. Sjafrudin verklaarde dat hij het gezag in Su matra op zich zal nemen. „Ik zal doen wat ik kan otn terug trekking te verzoeken van het Neder landse leger uit Buklttingi, de vroegere Republikeinse hoofdstad van Sumatra, op dezelfde voorwaarden als golden voor de terugtrekking van de Neder landse troepen uit Djokja. Ik zal er verder naar "streven, dat de Neder landse troepen teruggetrokken werden uit die gebieden, waar het Republi keinse bestuur gereed is." Sjafruddin verklaarde, dat een en ander in de Centrale Gemengde Com missie zal worden besproken. De alge mene mening ln Republikeinse kringen is, dat de vorming van de volksverte genwoordiging in Tapanuli in flagrante stryd is met de Van RoyenRum over eenkomst. De voormalige Republikeinse Minis ter van Voorlichting, Mohammed Nat- sir. verklaarde, dat binnenkort een tweede greep naar Sumatra zal ver trekken. Mathews zegt: „Sluit het getij in het Oosten" INDONESIËRS WILLEN DAT UNCLE SAM VOOR SINTERKLAAS SPEELT. William R. Mabhews, redacteur en uitgever van de Arizona Star, die deel uitmaakte van de groep Amerikaanse journalisten die onlangs een bezoek aan Indonesië braoht, bepleit in een brief aan de New York Times een „positieve en standvastige" Amerikaanse politiek in het Verre Oosten. Mathews zegt: „Zoals we het commu nistisch gety in Europa geen halt heb ben toegeroepen tot het tydstip dat wij onze kracht in Beriyn durfden tonen, zo moeten we thans het getij durven sluiten in het Oosten." „Wat Indonesië betreft," zo schrijft Mabhews, „moeten we met fatsoen en standvastigheid de Nederlanders steu nen, doch te zelf der tyd de harts toch- teiyke en extravagante eisen van de Republikeinse volgelingen van Sukarno temperen." Mathews merkt op dat de Republi keinse leiders, na de Nederlanders vedreven of in discrediet gebracht te hebben, op Uncle Sam rekenen om Sinterklaas voor hen te spelen. In dien we geld lenen of toewyzen aan Indonesië, dan behoort het geleend te worden via de Nederlanders omdat, als ik de competentie van de Indo nesiërs taxeer, zy het zullen vermor sen zonder resultaten te produceren. „De Indonesiërs zijn klaar om zelf bestuur te leren, doch nog niet klaar voor onafhankelijkheid', zo is de con clusie van Mathews. (U.P.). VOOR DINSDAG 23 AUGUSTUS. Hilversum I (301 M.) KRO 7.W nieuws; 7.15; ochtendgymnastiek; UW; Kwartet van Haydn; 7.45: morgengeoea. 8.00: nieuws; 8.15: pluk de dag: 9W- lichtbaken; 9-25: planorecital; 10.00: wie komt er ln mijn nokje?; 10.15: ochtenQ- concert; 11.00: muziek houdt fit; U-3U- als de ziele luistert; 11.40; muziek yaa Bach; 12 00: angelus; 12.03. pianorecital; 12.30: mededelingen; 12.33: orkest zon- der naam, 12.55: zonnewyzer; 1-W- nieuws, 1.20: orkest zonder naam; H"; omroepkoor: 2.00: suite van H&ndel; 2.JU- „onder ons"; 3.00: Kareolseptet; 3-4U. Guus Jansen, plano: 4.00: de zonnebloem. 4.30: zlekenlof; 5.00: vacantieverbaai, 5.15: lang zullen ze leven; 5,45: volkeren van Indonesië; 6 00 amusementsorkest, 6.20; de wereldkampioenschappen wiel rennen; 6.30: voor de strijdkrachten. 7.00: nieuws; 7.15: Wlm Scholte zingt: 7 30: dit is leven; 7.45: voor de vaart; 7.50: voor de wederopbouw. 8.0ü. nieuws; 8.05: de gewone man; 8.1- Henry Wood promenade concert; 8.«. vragen van deze tijd; 9.00: Cosl fan tutte, opera: 10.10: actualiteiten: 10.20: sonate voor viool en cello; 10.45: avondgepeo. 11.00: nieuws; 11.15: avondconcert; 12W- sluiting. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15 gramofoonmuzlek; 7M"; (VPRO) dagopening. 8.00: nieuws. 813; ochtendvarla; 8 55: korte gesprekken. 9 00- Engelse orkestwerken; 930: water standen; 9.35: gramofoonmuzlek. 1°""; morgenwijding door ds H. W. Hlelkeuw- 10.15: arbeidsvitaminen: 10.50: kleutertje luister!; 11.00 ochtendconcert; 11.30: wekker"; 12.00: ensemble Willy Eberie. 12.30: mededelingen; 12.33: voor oi» platteland: 12 40: Pierre Palla. orge*; 1.00: nieuws: 1.15: The Rhythm C'ud. 1.45: mevr. Ida de Leeuw van Rees; l-®"- de kwintetspelers: 2.30: „bezield dooy Mozart"; 4.25: honderd beroemde nisten, 4.40: „hiep hoy, we zijn met cantie!" IV; 5 30: gramofoonmuzlek: nieuws: 6.15 Tom Erlch, piano: e-w- een bezoek aan de tentoonstelling --Je,u^. van Nederland"; 6.45: aansluiting met 0 BBC; 7.45: gramofoonmuz.; 8.00 nlel1.," 8.05: in het radio zoeklicht; 8.15' ®®tr pole orkest; 8.55 promenade conce buitenlands overzicht: 10.05: „IK z°n4i' graag... 10.25: „de speeldoos"; V reportage wereldkampioenschappen ryden. 11.00: nieuws: 11.15: muziek; 12,00: sluiting.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2