Optimisme in Amerikaanse zakenleven keert terug Automatische piloot voorlopig buiten werking gesteld Kan onder bepaalde omstandigheden en RECHTZAKEN Diepzee-duik-record verbeterd Met een enkel woord Bescherml de reddingslijn en haak Gij steunt daarmee een goede zaak woensdag 17 augustus Na de ramp met de Roermond afwijk Naar wij van betrouwbare zijde ver nemen, heeft het onderzoek naar de ramp van de „Roermond", die bij Bari in zee stortte, er o.a. toe geleid, dat op alle Nederlandse vliegtuigen, die uitgerust zijn met een automati sche piloot van het nieuwste type de electrische automatische piloot tot nader order deze automatische stuurinrichting niet zal worden ge bruikt. Onder deze maatregel vallen niet de vliegtuigen voorzien van een hydraulische automatische piloot. •Bij het ondereoek naar de ramp bij Bari zijn zeer nauwgezet alle mogelijk heden nagegaan, die geleid kunnen ihebben tot het neerstorten van het vliegtuig. Een defect in de automati sche piloot is één van de overgebleven mogelijkheden. Men heeft derhalve zeer uitvoerige proeven hiermede genomen er. o.m. storingen in de electrisohe automatische' piloot traohten cp te wekken. De ondervindingen, die bij deze proefnemingen zijn opgedaan, ge veegd bij andere ervaringen met de electrische automatische piloot, hebben geleid tot het besluit deze stuurinrich ting enige tijd buiten werking te stol len hangende de proefnemingen, die op het ogenblik met de automatische pi loot worden genomen. De CAA (Civil Aeronautics Association) is van deze beslissing op de hoogte gesteld. Dc proeven met de electrische auto matische piloot worden thans in ons land en door de Lockhcedfabrieken in de Verenigde Staten met kracht ter hand genomen. Bij de onderzoe kingen is gebleken, dat de automati sche piloot onder bepaalde omstan digheden afwijkingen kan vertonen, welke men tot op heden niet had ge constateerd. Dit heeft mede geleid tot de genoemde beslissing. Aan de hand van deze ervaringen is besloten met de automatische piloot Twee doden door bepaalde vliegprceven uit te voeren. Ter coördinatie en ter voorkoming van on nodig risico zullen deze vliegproeven alleen worden uitgevoerd door de Lock- heedfabrieken in de Ver. Staten. Van bevoegde zijde werd medege deeld, dat het voorlopig buiten werking stellen van de automatLsohe piloot nog niet mag worden uitgelegd als een vaststaande conclusie, dat een defect In de automatische stuurinrichting de finitief door de deskundigen wordt be schouwd als de oorzaak van de ramp met de „Roermond". Dit behoort wel tot de mogelijkheden, weshalve de electrische automatische piloot thans aan dergelijke intensieve proefnemin gen wordt onderwonpen. De maatregel treft de meeste KLM- toestellen, die bijna alle met een elec trische automatisohe piloot zijn uitge rust. Er is nog niet. bekend of andere buitenlandse maatschappijen tot derge lijke maatregelen zullen overgaan. Koningin dankt Kon. Marine en Kon. Landmacht De chef van het Militaire Huis van H.M, Koningin Juliana zond het navol gende telegram aan minister W. F. Schokking „Hare Majesteit de Koningin draagt mij op, Uwe Excellentie haar bijzondere dank over te brengen voor de geluk wensen haar mede namens het perso neel van de Kon. Marine en van de Kon. Landmacht bij gelegenheid van de verjaardag van Prinses Irene aange boden. Hare Majesteit verzoekt U de dank ook aan genoemd personeel over te brengen". een geëxalteerde „wonder- jongen" op schiphol. Met. de Convalr „Adriaan van Ostade" kwam gisteravond uit Londen op Schip hol aan de 14-jarige Amerikaanse voedselvergiftiging -wonderjongen" David Walker. Hij werd voeaseivergii ug s vergezeld door zijn manager, de heer ondeugdelijk geweckt vlees? Tengevolge van voedselvergiftiging zijn twee leden van het gezin Wijnen te Helden-Panningen n.l. de vader en een 18-jarige dochter, om het leven geko men. De dochter werd Vrijdag naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht en overleed daar dezelfde dag. Zaterdag werden de vader en een zoon naar het ziekenhuis overgebracht. De vader over leed gisteren, de zoon zou binnenkort weer thuis komen. Verder zijn ziek ge worden de moeder, die thans in zoverre hersteld was dat zii de teraardebestel ling van haar oudste dochter kon bij wonen. en een klein kindje, dat thuis verpleegd wordt. De oorzaak van de vergiftiging is ver moedelijk het eten van ondeugdelijk ge weckt. vlees, afkomstig van huisslach ting. De dienst voor de Volksgezondheid heeft de zaak in onderzoek montgomery bij herdenking slag om arnhem? Op 17 September a.sde dag waarop 5 jaar geleden de eerste Engelse Air borne-division ten Westen van Arnhem daalde, zal op het Airborne-»kerkhof te Oosterbeek de slag om Arnhem weer herdacht worden. De herdenkingsdienst zal waarschijn lijk worden bijgewoond door maarschalk Montgomery. Dit jaar zullen circa 300 oudstrijders en hun nabestaanden aan de pelgrims tocht deelnemen, o.w. een groep para chutisten uit de Engelse zone van Duitsland. Pe rode opmars in China Volgens radio Peiping (communistisch) hebben de communistische troepen thans de gehele laagvlakte van de pro vincie Sjensi, de „rijstschuur van China" bezet, waardoor toegang verkregen wordt tot de provincies Kansoe, Ninghsia en Tsinghai in het Noordwesten. Volgens het te Hongkong verschijnen de linkse blad „Hwa sjiang" hebben de communistische troepen Foetsjou, de hoofdstad van de provincie Foeklen, een belangrijke haven, veroverd. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld.dat de Amerikaanse ambassade te Kanton instructie heeft gekregen om te stuiten als de s-tad door communistische troe pen bedreigd wordt. Ook werd mede gedeeld, dat 934 Amerikaanse burgers in Kanton en de provincies Kwantoen, Kwangsi, Foekien, Hoenan en Kiangsi opnieuw de raad hebben gekregen Chi na te verlaten. Volgens een Woordvoer der zou het bureau van de ambassade de Chinese nationalistische regering naar welke volgende hoofdstad ook vol gen. Het Amerikaans consulaat-generaal te Kanton zal worden gesloten en alle consulaire employé's zullen China ver laten. maatregelen in hongkong. De regering te Hongkong heeft nieu we noodvorderingsbepalingen aange kondigd, onmiddellijk gevolgd door het overnemen van de installaties der Chi nese nationale luchtvaartmaatschappij op het vliegveld Kaitak ten behoeve van de RAF. Dientengevolge heeft de maat schappij de stopzetting van alle dien sten te Hongkong moeten aankondigen, pc nieuwe bepalingen geven de rege ring de bevoegdheid, grond of ander bezit te vorderen of grond te gebruiken, waar dit in het algemeen belang nood zakelijk is. Deze maatregel komt neer op een nieuwe bekrachtiging van de be palingen der defensie, die in 1940 ge publiceerd werden. frans offensief in tonkin. De Franse strijdkrachten zijn een of fensief begonnen om de contróle over de strategische Noordoostelijke gebieden van Tonkin te herkrijgen, voordat de Chinese legers de grens bereiken. Het Franse leger, dat versterkingen heeft ontvangen, telt thans 150.000 man, tegenover 60.000 tot 80.000 Vietmin-op- standelingen. Er zijn gevechtsvliegtuigen aangeko men in Saigon en de kleine Franse luchtmacht in Indo-Chlna is ook ver sterkt met Junker-frr>n.-portvliegtulgen ▼oor het afwerpen v». voorraden. r.Faar, HTG FD-fc fhmrf mscmhmh Hoekstra, Amerikaan van geboorte, maar Hollander van afkomst. Deze 14-jarige wonder.jongen" was lang gebroekt en gewatergolfd. Hij maakte een sterk ge- exalteerde indruk Walker en zijn ma nager bliiven slechts twee daeen ln ons land. waarbij zij contacten zullen leggen om te komen tot meetings in ons land Zoals bekend heeft David in Londen voor duizenden toeschouwers bijeenkom sten gehouden, waarbij hij door handop legging eenezingen beweerde te verrich ten Na zijn bezoek aan Amsterdam en Den Haag zal Walker naar Parijs ver trekken. waar hij eveneens meetings, die op ..religieuze," grondslag heten te be rusten. zal houden. WAAROM BLIJFT KAASDISTRI BUTIE GEHANDHAAFD? Vragen van de heer De Ruiter over de Kaasprijzen. Het Tweede Kamerlid, de heer De Ruiter (CH> heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat de noteringen van de Alkimaarse kaas markt zich al weken lang rond f. 1,60 bewegen, terwijl de maximumverkoop prijs aan detaillisten f. 1,55 per kg be draagt? 2. Is het de minister bekend, dat de boerenkaas cp de Zuidhollandse mark ten te Bodegraven, Woerden, Gouda enz., prijzen opbrengt van f. 1.661.90 per kg, waarbü neg komt de producen ten-omzetbelasting van 3,2%, welke voor rekening van de handel komt, terwijl deze kaas maximaal doorver kocht mag worden voor f. 1,75 per kg? 3. Is het de minister verder bekend, dat de noteringen van de macktrijpe Friese kaas, welke 's Maandags op de kaasbeurs in Amsterdam aan de han del wordt verkocht, op een zodanig niveau liggen, dat deze voor de gros siers niet" lonend kan worden afgezet? 4. Is het de minister duidelijk, dat door bovengenoemde toestand de han del gedwongen word/t met verlies te verkopen en/of bestaande prijsvoor- schrilten te overtreden? 5. Is de minister niet van oordeel, dat aan deze onhoudbare toestand spoedig een einde moet worden ge maakt door opneffing van de maxi mumprijzen of andere maatregelen"? 6. Kan de minister verder mededelen waarom de distributie van kaas ge handhaafd blyft, terwijl deze van melk en andere zuivelproducten is opgehe ven' „ONZICHTBARE" IIOORBRIL VOOR SLECHTHORENDEN Er is goed nieuws voor slechthoren den! Sedert kort is een oorteletfoon in de handel gebracht, die onzichtbaar wordt genoemd. De uitvinder is de heer H. Hooge te Amsterdam, die er boven dien toe overging in plaats van één oor beide oren van een telefoon te voorzien en wel van een z.g. „luchtgeleidlngs- telefoon". Dat is een uit plastic ver vaardigd, doorziohtlg apparaatje, dat naar maat gemaakt wordt en in de oorschelp wordt geplaatst. De verbin ding tussen dit apparaatje en de nor male ergens in de kleding verborgen microfoon bestaat uit een plastic slan getje. Deze slangeties vertonen veel overeenkomst met doorschijnende bril monturen. Zij hangen van achteren over het oor heen, komen op het achterhoofd tezamen en vandaar loopt de verbin ding in één slangetje naar de microfoon. Vooral bij hen, die een bril dragen, komt het gecamoufleerde gehoorappa raat goed tot zijn recht en is het, wan neer men vis-a-vis staat met de slecht horende, vrijwel niet te zien. Op de vinding is octrooi aangevraagd. doodstraf gebist tegen kuter Gisteren heeft de Adrooaat-Fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam (ie doodstraf geëist tegen de 35-jarige Duitser H. P. Knter, die in Juli 1944 in Groningen en Grootegaet Siibertan- nemoorden pleegde. Door Amerikaans ingenieur Aan de kust van Callforniè bij een plaats genaamd Smokkelaarsbaai zijn pogingen gedaan om af te dalen ln de diepten der zee, dieper dan enig mens ooit gepresteerd heeft. De universiteit van Zuid-Californië heeft daartoe een anderhalve meter hoge duikbol ge bouwd. de „benthoscoop". Daarin heeft dr Otis Barton, een ingenieur uit Bos ton. zich Maandagmiddag 700 - meter laten zakken. Maar hij had er niets aan, want het was pikdonker om hem heen geworden. De ..benthoscoop" wordt van een schlD uit neergelaten aan een kabel Zo als bekend bewoog de „bathoscoop" van prof. Piccard. die roemloos werd inge deukt door de eolfslag aan de kust van Afrika, zich geheel vrij. Het was de bedoeling van dr Barton om te dalen tot 2000 meter. Zijn dlep- tebol was daar bij een proefneming al geweest, zij het onbpmand. Het was toen gebleken, dat de 4 cm stalen huid de geweldige druk van het water goed had weerstaan. De bol was van binnen volkomen droog gebleven. Wel was het daar beneden buitengewoon koud ge weest. Maandag werd de bol neergelaten, maar was nog geen meter onder het oppervlak of Barton telefoneerde: .Hij sen". Het zoute water had de electrische leiding naar de buiten aangebrachte krachtige lamp aangetast en kortslul- tine veroorzaakt. Toen de isolatie hersteld was, werd een tweede poging gedaan. Per telefoon gaf de diepzeeduiker voortdurend in structies naar de mannen op het schip. Als hl1 niets te vertellen had, zo had men afgesoroken, zou Barton het ABC opzeggen. Zweeg hij, doordat hij onwel werd of lets van die aard, dan .zou men ophalen. Honderden meters ging het goed. Toen werd het licht in de bol steeds zwakker. Op 700 meter kon Barton, die door zjjn twee kwartsraampies naar buiten tuurde, niets meer zien. Laat staan, dat hij iets van het diepzee- bleven kon filmen. Dus telefoneerde hij naar boven: „Het heeft geen zin, om door te gaan zonder licht". De witge schilderde, 3500 kilo wegende, ballon werd weer opgetakeld. Dr Barton u-as nog aanmerkelijk onder het wereld record gebleven, dat hij ln 1934 ves tigde met dr William Beebe Hij daalde toen tot 1000 meter, bij de Bermuda- eilanden. Gisteren heeft Barton echter een dieDte bereikt van 4500 voet, dat is 1350 meter. Hoewel op 4100 voet zijn lichten weer uitgingen Barton heeft nogal pech met de stroomvoorziening liet men hem toch tot 4500 voet zakken. Door de telefoon vertelde hij zijn bevindingen. De eerste 90 meter had de bol veel te liiden van de golfslag; Barton bekende, dat hij er behoorlijk zeeziek van was. Dieper gedaald, zag hij scholen lichten de vissen, die tegen het venster van de bol botsten. Nadat zijn lichten waren uitgegaan, meldde Barton nog een lich tend0 kwal, die.voor het venster langs- dreef. Een onvoorziene omstandigheid was de grote kou. Barton zei door de tele foon. dat hij het behoorlijk koud had en de luisteraars op het schip konden door de telefoon zijn tanden horen klapperen. Barton heeft medegedeeld, dat hij zijn plan om tot een diepte van twee duizend meter te duiken laat varen en dat hij zijn s.talen duikerklok en ander materieel naar het eiland Santa Cara- lina zal doen vervoeren voor verdere diepzeeonderzoekingen. Het iijke leven in de wijde wereld Miïlioenen Koningen Was het voor de oorlog schering en inslag, dat in ontelbare advertenties honderden producten het publiek wer den aangeboden, bhans keren deze tij den weer terug. De vijf bange oorlogs jaren en enkele volgende waren voor de verkoper, nu wordt weer de koper koning. Hij wikt en weegt voordat 't geld wordt» uitgegeven. Hij laatzioh niet meer verkopen, hij koopt. Talrijke advertenties, vooral in Ame rika. suggereren hem weer, dat 't lewen sleohts een miserabel bestaan is zonder dat of dat product. De verkoper en reiziger moeten weer werken en ploe teren in een eerlijke strijd om 't beste, wat de producenten kunnen leveren, aan de man te brengen. Duidelijk komt deze tendenz tot uiting in een advertentie van een Amerikaan se firma, die een reiziger zoaht. „United Press" vond het styllstisoh kleinood en de Christian Science Mo nitor publiceerde het. De reiziger „moet zijn een voortref felijk chauffeur, causeur, leugenaar, jager, visser, danser, tourist, bridgespe- ler. pokerspeler, golfspeler, diplomaat, financieel deskundige, kapitalist, phi- lantropist, autöriteit op het gflbiedvan ihandlljnkunde, chemie, physiologie, kenner van honden, katten, paarden, blondjes, brunettes en rcodharigen. Een man met een brede visie .en am bitie. tafelredenaar, boemelaar, moet de gehele dag werken en de gehele nacht cpblij/ven en de volgende dag fris zijn. Moet een mend van de man nen en van de vrouwen zijn, een de mocraat, een republikein, een New Dealer, een Old Dealer, technious, po liticus, marbhematicus en meohaniciën om een goed gevestigde ohemLsche fa briek te vertegenwoordigen." Men weet het dus: niet iedereen kan tegenwoordig zomaar weer reiziger wor den REIZIGER. Tussenhandel vult voorraden aan (Van onze correspondent te New York) De gezichten van de Amerikaanse za kenlui worden weer wat vroiyker, het optimisme is aan het terugkeren. Indien de tekenen n:et bedriegen dan wordt de milde deoressie van de laatste negen a twaalf maanden spoedig over wonnen. Er zijn verschillende factoren, die een dergelijk gezichtspunt kunnen onder steunen. Wel is waar is de werkloosheid in het laatste halfjaar toegenomen met het gevole verlies van inkomens maar alles bijeen blijft de kooDkracht. in goed Hollands „de z:el van de negotie" op een hoog peil, In Mei jl, waren 'de inkomens (doorberekend od laarbasis) 212 milliard dollar, hetgeen slechts en kele percenten lager is dan in de top- maand December 1948. En hoewel de omzetten van de détail- handel t.o.v. vorig jaar ook enigermate "pdaald zijn mag een lichtpunt niet ver geten worden: doordat de détailhandel- m-iizen gedaald zijn. is het volume groter dan een jaar geleden, een bemoedigend ;eken. Hiermede raken wij vermoedelijk de kern van het depressievraagstuk Toen de kopers hu- P1lere°^rte behoeften ee- dekt hadden in de schaarstejaren 1946— 4748, stelden zii verdere aankopen uit. omdat men in het algemeen de in druk had: de prijzen zijn hoog en de kwaliteiten niet te best. Juist op het moment dat de kopers kieskeurig en terughoudend werden, had de industrie de in de oorlogsjaren ont stane achterstallige vraag ingehaald. De tussenhandel, die zich niet met erote voorraden wilde laten vangen (in de depressie na de eerste wereldoorlog Aanmerkelijke verbetering na „Staakt het vuren" Gezaghebbende militaire kringen te Batavia gaven gisteren, aldus AFP, uitdrukking aan hun grote tevreden heid over de wyze, waarop van Repu blikeinse en Nederlandse zijde de or der tot het staken der vijandelijkhe den op Java en Sumatra wordt uitge voerd. Van Nederlandse zijde wijst men er op, dat de toestand op Java aanmerke lijk verbeterd is, terwijl op Sumatra to tale rust heerst. Slechts vallen enige weinig belangrijke incidenten te mel den in Midden- en Oost-Java, in hoofd zaak te wijten aan de activiteit .van on regelmatige benden, die ontvoeringen en aanvallen met wapens uitvoeren. Demonstratieve viering van de verjaardag der Republiek VROUWEN EN KINDEREN VIELEN FLAUW. Vele vrouwe ncn kinderen vielen flauw, toen 50.000 juichende Indone siërs zich buiten het Republikeinse hoofdkwartier verzamelden ter vie ring van de vierde verjaardag van de Republiek., Volgens republikeinse waarnemers was dit de grootste demonstratie in Batavia sedert de vorming van de Re publiek Indonesië werd afgekondigd. De ministers en vertegenwoordigers van de Unci, die aan de plechtigheden zouden deelnemen, waren niet ln staat het hoofdkwartier te bereiken wegens de menigte. Daardoor moest van het vastgestelde programma worden afge zien. Geen incidenten werden gemeld en de menigte verspreidde zich nader hand zonder drukte. Radio-Djokja deed mededeling van de viering in de Republikeinse hoofd stad. TELEGRAMWISSELING NEH RU—S UK ARNO. Ter gelegenheid van onafhankelijkheidsdag. De premier van India, Nehru, heeft een boodschap aan president Sukarno gezonden ter gelegenheid van de vie ring van de onafhankelijkheidsdag van Indonesië. Hierin zegt Nehru o.a., dat gedurende de afgelopen jaren India en Indonesië de innige contacten, die meer dan 1000 jaar geleden tussen deze lan den ontstonden, hebben doen herleven. Ik vertrouw, aldus Nehru, dat de dag nabij is, waarop het volk van Indone sië zijn rechtmatige plaats in de fami lie van vrije volkeren der wereld zal innemen. Ik ben er zeker van. dat in de toekomst evenals in het verleden, onze beide landen door zeer nauwe be trekkingen zullen zijn verenigd." In antwoord hierop zegt Sukarno: „De afgelopen vier jaren hebben wij bittere smart en geweld gekend en de bloem van onze jeugd heeft het leven gelaten voor de zaak der vrij-heid. In al dit lijden zijn onze hoop en ziels kracht staand? gehouden door de voort durende gedachte, dat bijna 350 mil- lioen mensen in India achter ons ston den." BINNENLAND Gistermorgen werd door de „Nat. Bond het Mobillsatiekruls" en „de Ne derlandse Bond van Oud-strijders" ten paleize Soestdijk een huldeblijk ter ge legenheid van het 121 Jarig huwelijks jubileum van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aangeboden. Het bestond uit een schotel van Delfts blauw aardewerk. De Amerikaanse filmster Tyrone Power. o.m. bekend door zijn rol in de film ..The rains came". Is gisteren onver wacht ln ons land aangekomen voor een vacantie van 2 dagen. Hij wordt verge zeld door zijn echtgenote, Linda Chris tian. met wie hy "korte tijd geleden in Italië ln het huwelijk trad. Het echtpaar beeft zijn Intrek genomen ln het Amstel- hotel te Amsterdam. Het ligt ln de bedoeling alle Nlwin- Kerstpakketten voor de West met Hr Ms vllegkampschlp ..Karei Doorman" dat. zoals men weet. dit najaar een oefenrels naar de West maakt, te verschepen. Evenals vorig jaar zullen de etiketten met do naam van de schenker per lucht post worden nagezonden om op de pak ketten te worden geplakt. Post voor militairen aan boord van het troepenschip „Zuiderkruis" bestemd voor de tussenhaven dient uiterlijk op 18 Augustus, voor de elndhaven uiterlijk op 31 Augustus ter post te worden bezorgd. Adressering behoort als volgt te ge schieden: rang, naam en voorletters, leger- nummer .onderdeel, veldpostkantoor Ba tavia. aan boord troepenschip „Zuider kruis". De naam van de vermoedelijke tussenhaven moet niet worden vermeld. BIJ de Tweede Kamer ls ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de kinderbijslagwet en de kinderbijslag wet voor invalldlteits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers. Gisteravond heeft de voorzitter, de heer J. H. Tijdink. te Hengelo, onder grote belangstelling, de Landbouw-, In dustrie- en Middenstandstentoonstelling „Helamlnto" geopend. Gistermorgen is de 19-jarige motor rijder M- de L„ op de onbewaakte over weg ln de Deutersestraat te Den Bosch, door een trein gegrepen en op slag ge dood. De Jongeman was aan het oefenen met zijn motorrijwiel, dat hij pas gekocht had. Morgenavond om 19.45 uur zal de heer J. W. F. Backer, directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst over Hilver sum I in de rubriek ..De RVD antwoordt" spreken over het werk van deze dienst en de veiligheidsmaatregelen, welke ln het nationale en Internationale luchtver keer worden toegepast. BUITENLAND Krachtens de nieuwe financiële overeenkomst tussen Engeland en Pa kistan, zal Pakistan .evenals India, toe treden tot het sterllnggebled. Volgens de met Westelijke licentie verschijnende pers hebben 3.500 West- Berlljners, die werkzaam zfln bij de eco nomische commissie voor de sovjet-zone. v/elker kantoren ln de sovjet-sector van Berlijn liggen, bericht van ontslag ge kregen tegen 1 October. De Pan America* World Airways heeft een dagelijkse transatlantische pas- sagiersdlcnst New YorkLonden geopend. De" dienst wordt gevlogen met dubbeldeks Boeing stratocrulsers. Paul van Zeeland, de Belgische mi nister van buitenlandse zaken, ls door de raad van de organisatie voor Europese economische samenwerking tot voorzitter van de organisatie gekozen. Van Zeeland vervangt Spaak. Voor de politie van New York is een speciale alarmtoestand afgekondigd ln verband met een staking van 600 parti culiere detectives, die tot taak hebben banken, en Juweliers- en bontzaken te bewaken. De detectives eisen hogere lonen. Dr Paul Llska. de Tsjechoslowaakse handelsattaché in Zweden en Finland, heeft ontslag genomen. Hij verklaarde, dat hij niet naar zijn land zal terug keren. Dr Karl Gruber, de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, zal dezer dagen naar Londen gaan. Het Britse ministerie van oorlog meldt, dat het proces tegen ex-veldmaar schalk Fritz von Mannstein op 23 Augus tus te Hamburg zal beginnen. Hij wordt beschuldigd van 17 oorlogsmisdaden. De leiders van de 1580 Britse mljn- llftmachlnisten hebben besloten ,dat Vrij dag niet zal worden gestaakt. Men zal trachten het geschil door arbitrage te regelen. De Amerikaanse minister van arbeid, Maurice Tobln, heeft een vermindering van het aantal werklozen met een mil-. Hoen voorspeld tegen het einde van het jaar. Hy hoeft aan president Truman ge rapporteerd. dat de toestand op het ge bied van dc werkgelegenheid gestadig beter wordt. Sudirman roept op tot „staakt het vuren" TNI HET A.S. „NATIONALE LEGER". Aan de vooravond van de nationale vrijheidsdag van Indonesië heeft gene raal Sudirman, de opperbevelhebber van de TNI een rede gehouden, waarin hij tot de troepen zeide, dat acht maanden geleden de Nederlandse aanval de strijd lust van de TNI slechts heeft aange wakkerd. Hij wees er op, dat de inter nationale wereld zich bemoeid heeft met het Indonesische probleem, omdat zij vreest, dat geheel Indonesië aan de strijd ten gronde gaat. „Hoewel de internationale wereld zich mengt in ons conflict met de Ne derlanders, ligt in wezen het lot van Indonesië ln onze eigen handen", zo zeido hij. Wanneer de overeenkomst wordt ge schonden, mag de TNI niet afwachten, maar moet men zich verdedigen. De om standigheden kunnen veranderen en het regeringsprogramma kan veranderen, maar het is voor het leger het voor naamste, dat de basis van de Indonesi sche regering de nationale vrijheid is. Op de inter-Indonesische conferen tie zijn de Federalen en Republikeinen het eens geworden. Zij hebben één streven, n.l. dat de TNI de kern zal worden van het a.s. nationale leger. Sudirman vervolgde: „Ik vertrouw dat u als goed gedisciplineerd leger de order tot het „staakt het vuren" zult opvolgen. Ik kan begrijpen, dat u deze order wellicht- met leedwezen moet op volgen, maar de discipline eist het. Het „staakt het vuren" betekent- niet, dat de vrede is teruggekeerd. Maar juist, omdat zoveel offers gebracht werden is de TNI dicht tot zijn doel genaderd, nl. één leger voor geheel Indonesië, aldus Sudirman. „Indien blijkt, dat de andere partij een oyertreding begaat tegen datgene, waarop de aandacht is gevestigd, dan behoeven wij niet stil te blijven. Dan moeten wij krachtige maatregelen ne men en dienen wij wederom tegenstand te bieden. Wij TNI-ers wensen ons land niet vertrapt en vooral niet terugge bracht te zien onder een koloniaal be stel", aldus verklaarde Sudirman. Hatta confereerde met Cochran en Méhta VANDAAG VIERING VAN DE ONAFHANKELIJKHEIDSDAG. Naar wij vernemen is de z.g. „kleine commissie" bestaande uit de heren Van Royen, Rum en Anak Agung vanmorgen opnieuw bijeengekomen, om de besprekingen voort te zetten. Gistermiddag heeft het lid van de LL.ei. Merle Cochran, een vrij lang durig onderhoud gehad met de voor zitter van de Republikeinse delegatie, Moh. Hatta. Ofschoon over dezo be sprekingen geen mededelingen werden gedaan, neemt men in kringen der Indonesische delegatie aan, dat ge sproken is over de door minister Van Maarscveen aan de Tweede Kamer ge rapporteerde incidenten na het inwer kingtreden van de order tot staking der vyandelykheden. Moh. Hatta heeft gistermiddag even eens een langdurig onderhoud gehad met de ambassadeur van India in Den Haag. M. S. Mehta. Vanmiddag zal een receptie plaats vinden door de delegaties van de BFO en de Republiek ter gelegenheid van de Onafhankelijkheidsdag. Officieel zijn hiertoe alleen uitnodigingen verzonden aan de in Nederland verblijvende Indo nesiërs en Indonesische organisaties. Men heeft geen Nederlandse instanties uitgenodigd om geen gevoeligheden te kwetsen. „Iedereen is echter welkom" zo verklaarde de perschef der Republikein se delegatie. Vanavond volgt dan een niet-officiële viering van 17 Augustus in Amsterdam, georganiseerd door de Indonesische stu dentenorganisaties in Nederland, n l.de Perhimpunan Indonesia en de R,ukun Peladjar Indonesia. Hierbij zijn ook de Indonsische delegaties uitgenodigd. Ten slotte valt nog te vermelden, dat de heer Tahya officieel is aangewezen als woordvoerder van de BFO. werden juist daar grote verliezen Re- leden). reduceerde zijn bestellingen aan de industrie en besloot om eerst de be staande voorraden tot een lager niveau terug te brengen. Het was dus de indus trie. die onder druk kwam te staan en de winstcijfers bevestigen dit. Een ge selecteerde groep van 451 leidendp indus trieën maakte in het vierde kwartaal van 1948 een netto winst van 1.098000.000 dollar. Deze zelfde groen maakte in het eerste kwartaal van 1949 een winst van 943.000 000 en in het tweede van 840.000.000 dollar. Intussen was zoals gezegd de koop kracht in handen van.het publiek (in komens plus besnaringen) nog zeer aan zienlijk. maar doordat het Dubliek od koopjes eing la een en goederen van in ferieure kwaliteit liet liggen, werd de ^eruvkeer naar industriële concurrentie versterkt en bespoedigd. Dit uitte zich in lf>"-re Drijzen en betere kwaliteiten en het bleek dat daar waar het Dubliek meende dat het weer ./waar voor zijn eeld" kreeg, het lang niet afkerig was om geld te besteden. De terughoudendheid van de tussen handel om bestellingen te plaatsen had ten gevolge, dat het Dubliek meer kocht dan door de tussenhandel bij de industrie werd besteld. De lopende consumpt:e met andere woorden was groter dan de lo nende nroductie Dit proces schijnt nu langzamerhand zodanige proporties te hebben aangenomen, dat de tussenhan del hier en daar in de nakhuizen lege j Dlanken krijgt en nieuwe orders moet gaan plaatsen, zodat de industriële be drijvigheid gaat oplopen en een aantal ln de verdrukking geraakte grondstof- fennriizen zich herstelt. Intussen heeft de lichte recessie dit gunstige gevolg gehad, dat de concur- -»"t;e zich weer voelbaar heeft gemaakt, waarmede het kopende publiek in hoge mate gebaat is. Alles biieen verwacht men niet een terugkeer van de bedrij vigheid tot het hoogste, in de na-oorlog- se periode bereikte niveau, maar men realiseert, zich wel. dat dez etoestand abnormaal was en zich niet licht zal herhalen Voordat het hoerageroep echter alge neen wordt, moet de staalsituatie in het oog worden gehouden. Staal is de baro meter voor het Amerikaanse bedrijfsle ven en het is juist de staaloroductie. die in de laatste 3 èt 4 maanden is terug gelopen van 102 tot 80 procent van de capaciteit. In de laatste weken steee de bezetting tot 81 procent maar of hier sprake is van een werkelijke opleving in orders, of dat het niets meer is geweest dan speculatief inkopen voor voorraad- vorming. toen er een staking in de staalindustrie dreigde, is nog niet te zeegen. Intussen blijven de twee grootste af nemers van de staalindustrie de automobielindustrie en de bouwnijver heid op volle toeren doordraaien. De ontwikkeling in deze twee bedrijfstakken in September en October a.s. is van strategisch belang. Een verdere con.iunctuurstimulerende factor wordt gevormd door het half- Iaarlykse economische verslag van pre sident Truman, waarin deze. zonder er doekjes om te winden, aankondigde dat een depressie eenvoudig niet eeduld zou worden en desnoods met openbare mid delen (publieke werken-deficit finan ciering) zou worden bestreden. In feite wordt hiermede thans reeds een aanvang eemaakt, In een elftal ge bieden ln de Ver. Staten, waar de werk loosheid het hardst heeft toegeslagen (werklooshe:d 12 procent of meer) zal federaal geld gepompt worden. Rege- ringsbureaux. die regelmatig grote orders bii het bedrijfsleven plaatsen, hebben instructies ontvangen om hun orders te dirigeren naar de getroffen gebieden. Resumerend kan gezegd worden, dat de dalende tendens in de conjunctuur grotendeels tot staan is gebracht- De conjunctuurlijn heeft momenteel noch neiging naar beneden noch naar bo ven, Zoals de situatie thans is kan on mogelijk gezegd worden, dat het be drijfsleven ziek is. Wat wel in de laat ste maanden overwonnen is, is een soort na-oorlogse katterigheid. Het beeld kan natuurliik altijd ver stoord worden door nieuwe, van bui ten komende oorzaken, zoals riote stakingen, een acute crisis in Engeland of een vierde ronde loons-verhogingen. Deze laatste zou het gehele prijsstelsel, zoals het nu geworden is als gevole van de milde deoressie. weer oo zün kop kunnen zetten en de koüers op nieuw kopschuw kannen maken. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Wilhelmus Antonlus Maria. z. van W. P. Sllerlngs en A. M. van Meygaarden, Christina, d. van J. van Hecke en Gordijn; David Marlnus, z. van H. Laman en M. Schaft; Johanna Maria, d. van f D. de Jong en M. C. Boom; Allda Aleida Wilhelmlna Maria, d. van C. J. van Dalen en W. G. D. Vink. OVERLEDEN: O. Thomas, huisvr. van Graaf van Randwljck, 49 J.; J. T. Reesink, wed. van J. P. van der Leeuw. 74 J.; J. H. Backer. vr„ 77 J.; P. H. Werk. man. 49 J.; C. A- Verkley, man. 42 J.; C. Noest, huisvr. van P. van Blezen, 70 J.; I. E. ie Febre, weder. 86 j.; C. S. Dee, vt„ 83 j. GETROUWD: N. Celnola, jm. en M. A. Kingma. Jd*' C. M. Paes, Jm. en J. W. Wassenaar Jd. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AA>' ANDERE BLADEN. Bevallen: Thöne—v/os. z.. Eindhoven: WijersTemme. z„ A'dam; Wlcbere- Robertus. d Groningen. Getrouwd: F. P van Prooye en A. F. Oterdoorn. Hilversum; A. Bellnfante K .Cohen. A'dam. Overleden' G. C. Bremer, m 69 h Laag Soeren; H. A. Hes. m„ 79 J.. Scnie* dam: W. Vlug. m. 64 j.. Den Haag: Dijkstra, m.. 82 j„ A'dam; A. A. C. Ie m„ 58 J„ Bussum; H. C. van Hoek. 50 J„ Alkmaar.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2