In Omaha klopt het hart van de Amerikaanse luchtmacht „Binnen enkele minuien gereed voor de strijd" UIT DE RIJNSTREEK Films van deze week: Met een enkel woord ZATERDAG 13 AUGUSTUS Het Palace-hotel loopt vol HATTA VIERDE ER ZIJN 47STE VERJAARDAG. Palace-hotel in Scheveningen Ê£gint zo langzamerhand vol te lopen met Indonesische gasten, deelnemers aan de R.T.C. Ook de Republikeinse vice-president drs Mohammed Halta heeft er zijn intrek genomen, hy vierde gisteren zijn 47ste verjaardag. Intussen is Hatta reeds bezig zich ln Nederland politiek te oriënteren. De eerstvolgende dagen zal hij verschillen de vooraanstaande vertegenwoordigers van politieke partijen ontmoeten. Zo heeft b.v. prof. Romme reeds contact gezocht met de Republikeinse minister president, nadat hij Donderdag een gesprek heeft gehad met Moh. Rum. Dr Darmasetiawan, een der leden van de Republikeinse delegatie, thans ook gast in het Palace-hotel, is gisteren in het huwelijk getreden. Het huwelijk is „me^/tle kris" (in plaats van „met de handschoen") gesloten. Voorts vernemen wij, dat de Republi keinse delegatie plannen heeft om 17 Augustus, naar bekend de geboorte datum van de Republiek, op feestelijke wijze te vieren. Of de delegatie van de B.F.O, mede deze viering zal arrange ren wordt nog besproken. Ook de details van de viering zijn nog niet vastgesteld. MEISJES OPGEPAST! - Nog steeds gaan Nederlandse meisjes als toeristen of voor studie-doeleinden naar het buitenland in de hoop daar een werkkring te vinden om in haar dagelijks levensonderhoud te voorzien, zo deelt men ons van de zijde van het Ministerie van Sociale Zaken mede. Spoedig ervaren die meisjes dan, dat deze hoop Ijdel is geweest alle te leurstellingen van dien, onrran de mo rele gevaren aan een en ander verbon den maar niet te spreken. Waakzaamheid is uiteraard ook ge boden, indien men via relaties of door een advertentie een werkkring op he' oog heeft Men verzuime niet inlichtin gen over deze werkkring en over het gezin in te winnen. Daarenboven is het van belang zich op de hoogte te stellen van de arbeidsvoorwaarden in het be treffende land, de regelingen omtrent ziekte-verzekering e.d. Dit kan geschieden bij: Het Maatschappelijk Advies- en In lichtingenbureau (uitgaande oa. van de Ned. Ver. ter behartiging van de be langen der jonge meisjes „Union") of bijhet Centraal Bureau der R K. Ver. ter bescherming van meisjes, Amster- dam-Z. Deze verenigingen verschaffen ook betrouwbare adressen in het buitenland, waartoe men zich kan wenden, wan neer men aldaar raad nodig heeft of in moeilijkheden komt te' verkeren. DÉFILÉ DODENCEL ORANJEHOTEL. Zaterdagochtend 17 September a.s. zal wederom een défilé worden gehou den langs de Dodencel 601 in het Oranjehotel", Van Alkemadelaan 850 1e Scheveningen. 's Middags volgt een reünie in het Kurhaus te Scheveningen, welke toegankelijk is voor nabestaan den en leden en begunstigers van de stichting „Oranjehotel" (Cellenbarak ken). Dit jaar zal een zeer speciaal souvenir worden aangeboden. Secreta resse van de Stichting „Oranjehotel" is mej. M. Th. O. van der Ent, Borneo- straat 12b, 's-Gravenhage. Amerika en Hongkong De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat de regeringen van Engeland en de V.S. hebben geconfereerd over ■de positie van Hongkong. Hij zei dat het moeilijk was vragen te beantwoor den over de mate, waarin de V.S. de Britse positie in Hongkong steunen. Hij voegde daaraan toe, dat elke actie van de Chinese communisten, die in strijd (zou zijn met de bepalingen van het Handvest der V.N., voor de Veiligheids raad zou komen. De V.S. zouden hun verplichtingen op grond van het Hand vest volledig nakomen, zei hij. De toestand in het Verre Oosten „zou zeer goed ter sprake kunnen komen op de conferentie, die Acheson begin Sep tember zou hebben met zijn Britse ambtgenoot B&vin, voor de economi- sohe besprekingen tussen Engeland, Ca nada en de VJS. BIG BEN BELET IN UITOEFENING FUNCTIE. Mussen, gezeten op de wijzers van de Big Ben, de beroemde klok op de Britse parlementsgebouwen, hebben de ze gisteren belet bij zijn plicht om voor de BBC-nieuwsberichten van negen uur te slaan. De nieuwsberichten begonnen voor het eerst sinds mensenheugenis zon der de bekende negen slagen, omdat de Big Ben enkele minuten achter ging. Na het nieuws kon de omroeper mee delen, dat de mussen niet alleen door hun gewicht de wijzer hadden doen zakken, maar zelfs binnen in het uur werk waren gekropen. OPPERBEVEL DER AMERIKAANSE STRIJDKRACHTEN IN EUROPA. Generaal Thomas Handy, bevelheb ber van het vierde Amerikaanse leger te San Antonio, is benoemd tot opper bevelhebber der Amerikaanse strijd krachten in Europa behalve die in Oostenrijk en Triest. Generaal Handy volgt als zodanig generaal Lucius Clay op. Luitenant-generaal Clarence Hueb- ner, die sinds de terugkeer van Clay naar de V S waarnemend opperbevel hebber is geweest, blijft bevelvoerend generaal van de strijdkr^hten in Duitsland. JOEGOSLAVISCH VLIEGTUIG TE KOPENHAGEN AANGEKOMEN. De Joegoslavische deelnemers aan de zesde internationale doofstommen- Olympiade zijn gistermiddag te Kopen hagen aangekomen. Een der leiders van de pleeg ver klaarde. dat het toestel wegens benzi negebrek een noodlanding in Polen had moeten maken, waar de inzittenden moeilijkheden met hun visa hadden. Het vliegtuig werd vervolgens naar Praag gezonden, waar opnieuw bezwa ren tegen de Joegoslavische visa wer den gemaakt. AMERIKAANSE SENAATSCOMMIS SIES VERZOEKEN KOMST VAN MACARTIIUR. De commissie voor buitenlandse be trekkingen en die voor de gewapende diensten van de Amerikaanse Senaat hebben met 13 tegen 12 stemmen be sloten. MacArthur te verzoeken uit Ja pan naar de V.S. te komen om aan het congres rapport uit te brengen. Naar verluidt zal men proberen deze commissies haar besluit te doen herroe pen. Door ROBERT JUNGH. De Amerikaanse provinciestad Oma ha, gelegen te midden van de einde loze, vlakke maïsvelden van Nebraska, was nog het vorige jaar een heel dood gewone stad, die zich door niets van an dere plaatsen onderscheidde. In een po ging om toeristen te trekken adverteer de men wel is waar een aantal bijzon derheden over Omaha, maar men bracht het niet veel verder dan de mededeling dat het. op twee na het grootste ran geerstation van Amerika heeft, het op een na grootste slachthuis en de abso luut grootste ongevallen-verzekerings maatschappij ter wereld. Het staat te betwijfelen of dit alles ooit één mens bewogen zal hebben om een uur langer ln Omaha te blijven dan in zijn voor nemen heeft gelegen - „Bü ons komt niemand aan. Zij vertrekken allemaal", zei de somber ge stemde piccolo in een hotel tegen mij, en hij verzekerde mij, dat hij ook eens in de richting New-York of Los Ange les zou verdwijnen. In hoogstens een half jaar tijds is Omaha, dat een paar honderdduizend inwoners telt, niettemin een bijzondere plaats geworden. Zij het een zodanige, dat de „attracties" niet door vreemde lingenverkeer worden geadverteerd en dat soldaten u dringend zouden verzoe ken te verdwijnen als ge te dicht in de buurt zou komen. Op enige kilometers afstand buiten de stad is namelijk een militaire post gevestigd, welke wellicht de belangrijk ste van de Verenigde Staten mag wor- deij genoemd Het is het hoofdbureau van het „stra tegisch lucht-commando!" Zou het ooit ergens ter wereld, tot een ernstig grensconflict komen, dan zal men vermoedelijk daar ln Omaha het allereerst van de gebeurtenissen op de hoogte zijn. Zou daarna besloten wor den, dat de Verenigde Staten een ge wapende tegenactie zouden uitvoeren, dan zouden ook weer van Omaha uit de eerste preciese bevelen tot een vernie tigende luchtaanval uitgaan. Het „stra tegisch lucht-commando" heeft immers de grote lange-afstand-bombardements- vliegtuigen, zowel als de atoomdragende toestellen onder zijn bevel. De militaire chauffeur, die mij naar het hoofdbureau bracht, was van dit alles overigens maar matig onder de indruk. Hij vond de hulsvesting in de donkere kamers van de oude lnfanterie- kazerne „Fort Crock" maar weinig be vredigend, was boos omdat zijn vrouw bij gebrek aan voldoende woonruimte voorlopig in Texas had moeten ach terblijven en schold wat op de boeren rondom het vliegveld die alleen maar praten over mals, mais en nog eens mais. In het automatisch gekoelde stafbu reau zat een officier te telefoneren met naar mij later bleek een collega op een vliegveld in Seattle, enige duizenden kilometers van daar verwijderd. Hij sprak over „de generaal", over hengelen en wijn. en terwijl ik een enorme we reldbol bestudeerde, maakte hij glun derend een afspraak voor de komende Zondagmiddag. Toen zijn gesprek beëindigd was, ver telde hü mij, dat Omaha als plaats van vestiging voor het commando is uitge kozen omdat het vrijwel in het midden van Noord-Amerika ligt, zo wat even ver van alle grote vliegvelden verwij derd is én honderden kilometers ver omgeven wordt door vlak land dat ide aal is voor eventuele noodlandingen. Nadat de telefoon weer even zijn aan dacht had opgeëist, betrad een breedge schouderd officier het bureau: een lange, onaangestoken sigaar in de mond. Hij kwam binnen met grote passen, keek rechts noch links en zag kennelijk noch de roodharige adjudant, die met EINDE VAN TEXTIEL- MOEILIJKHEDEN Opzienbarende Deense vinding. Een Deens ingenieur heeft een pro cédé uitgevonden waardoor de vezels van ieder weefsel enorm versterkt wor den. Laboratoriumproeven hebben be- wezeiï dat alle behandelde stoffen min stens driemaal zo lang meegaan! Bo vendien worden zij absoluut mot-echt en water-afstotend (Na de ergste stort bui schudt U het water er zó af!).Deze nieuwe vinding, Tripion, betekent een ware uitkomst voor elke huisvrouw. Er wordt nu ook in Nederland getriplo- neerd. Vraag inlichtingen en brochure aan: ONE HOUR CLEANING SERVICE chem. wasserij - ververij Breestraat 128 - Lelden - Telef. 25885. (Advertentie) rig welke plaats in Zuid-Frankrijk is verschenen Mijn bezoek aan de gebouwen voort zettend. zag ik het bureau van gene raal Lemay. Geen deuren. Ieder, die wat te vertellen of te vragen heeft, kan onaangediend bij hem binnen komen. Dikwijls ls de bezoeker overigens even snel aan de andere kant het lokaal weer uitgewerkt als hij er hier binnen trad. Achter de schrijftafel hangt een grote Amerikaanse vlag. Ik zie de huid van een reusachtige beer, de kop van een wild zwijn, enz. Alle jachttrofeeën van de generaal. Naast het bureau is het vergaderlo kaal waar „pappy", zeals men alge meen de 42-jarige Lemay noemt, twee maal per week. en dikwijls zelfs dage lijks, zyn stafofficieren voor besprekin gen ontbiedt. De leeftijd van die offi cieren varieert van 37 tot 43 jaar. Tot hen behoort generaal Power, die lucht vaart-attaché in Londen is geweest en in opdracht van generaal Spaatz de atoonubom-aairval op Hiroshima heeft geleid. Hij is de plaatsvervanger van Lemay. Verder: generaal Kissner, staf chef van Lemay, die sedert November de aarde al ongeveer elf maal is om gevlogen, generaal Sweeney en generaal Montgomery. Meestal neemt ook een aantal vliegveldcommandanten aan deze besprekingen deel. Zij komen met hun speciale machines bwee-, drie-, vierdui zend kilometer ver weg om rapport uit te brengen. „Wij zijn," zegt majoor Kalberer, als wij weer in zijn kantoor zijn aangeko men, ,,in enkele minuten gereed voor de strijd." Iedere man beschikt over een nood-pakket. Voor ieder van ons staat een plaatsvervanger gereed om enige paperassen in de met zomersproe ten overdekte hand hem volgde, noch de secretaresse, die bepaald een mededeling voor hem had. noch de zich bescheiden terughoudende bur ger voor de wereldbol. Toen hij de officier, met wie ik in ge sprek was geweest, was /genaderd, zei hij: „Wij gaan niet naar Seattle. Ik moet vanavond naar Washington. Die knapen van de commissie hebben weer zodanige plannen, dat ik er mij nood zakelijk mee moet bemoeien." Daarop draaide hij zich om en ging weg. „Dat was de generaal," zei mijn zegsman. „Niet naar Seattle". In vijf jaar tijds nog geen dag verlof. Eerst dé aanval op Tokio, toen de reorganisatie van 't luchtwapen in Europa, vervolgens de Berlijnse luchtbrug. HU rookt zelfs al niet meer. Maagkwaal, kauwt alleen nog op de sigaar zonder hem aan te steken. Een kerel, deze Lemay. Als man van de pers heb ik helaas niet kunnen spreken met delze Lemay. Maar uit in formaties kwam ik te weten, dat ny al in 1932 bij de luchtmacht in dienst is getreden. Hij heeft in deze 17 Jaren rond zestig landen op vUf continenten uit de lucht gezien. Evenwel zonder de meeste daarvan te hebben betreden. Zijn Inzichten zUn van beduidende invloed geweest op de tactiek van het luchtwapen. Hij weegt alle mogelijkhe den tegen elkaar af, het risico van te worden neergeschoten zowel als de tref zekerheid der bommen en koele bere kening geeft daarbU steeds de doorslag. Met sentimentaliteit houdt Lemay zich niet meer op RADAR-NET BEVEILIGT AMERIKA. In gezelschap van majoor Kalberer, hoofd van de voorlichtingsdienst, die piloot is geweest bU de K.L.M. en die zyn meubels nog altijd in. Holland heeft staan, heb ik een wandelingetje ge maakt door de militaire gebouwen en oveT de terreinen. In een pand zonder vensters (slechts één verdieping hoog) tikken de telex- machines de berichten, welke van alle zeventien steunpunten der bombarde mentsvliegtuigen uit Noord-Amerika binnen komen. Radiogrammen van niet minder dan drieduizend over heel de wereld verspreide posten van 't lucht wapen worden ontvangen in een met zwaar gepantserde deuren afgesloten ruimte. Gedurende mijn aanwezigheid g»&n. 28 J. en Ebeltje Jacoba Bos. 24 J.. was er contact met Groenland, Japan S! ?ert Groen- 29 J- nLeentje Koorn, en Lybië. Alaska gaf een weerbericht door. Overleden: Catharina Frederika Hauer, Het was 3 uur in de namiddag te °L.Jaren- Omaha. 10 uur 's avonds in Engeland en 5 uur 's morgens in Port Darwin. Het regende zo zeiden de berichten in Siam en in Brazilië, er woedde een zandstorm bU Dakar, en op de Aleoeten had het die afgelopen nacht licht gesneeuwd. Op „Offutfield" bU Omaha was men van dit alles op de hoogte. Op „Offutfield" wist men neg veel meer, immers in de radarafdeling hield men boek van alle vliegtuigen, die- de Verenigde Staten binnen vlogen en door onziohbbare, electrisohe velden worden gemeld. Nog zijn de mazen van dit radarnet tamelijk groot en is de aanleg, hier zo wel als eders (ook in West Europa) nog niet voltooid. Maar over ongeveer zestien maanden zal men in Omaha precies weten of er een vliegtuig boven Kirkeness ln Noorwégen, boven Lqch- ness in Schotland of boven willekeu- onze plichten over te nemen in geval er iets zou gebeuren. Lemay heeft er een half jaar voor nodig gehad om het „strategisch lucht-commando" cp dit niveau te brengen. Ons voornaamste probleem is de ge hele organisatie niet alleen gedurende weken, maar gedurende maanden en jaren, zo mogelijk zelfs voor altijd, in een zodanige staat te houden dat zij onmiddellijk op volle kracht kan func tioneren zonder dat er werkelijk alarm wordt geblazen. Het is lastig dat op peil te houden. Onze jongens vervoeren wa termeloenen. enz., voor zieke kinderen over het gehele continent van Zuid Florida tot Noord Californië. Voor een baseball-wedstriyd tegen de ploeg van een ander vliegveld reizen zij een paar duizend kilometer. Wij houden ma noeuvres, oefenvluchten, doen schyn- aanvallen op steden, enz. Toch gaat de tijd voor velen zo lang zaam. Intussen voeren wij hevige gevechten in de bijeenkomsten van de congres commissies te Washington, die niet be grijpen, waarom wij zoveel geld uitge ven, of met de plaatselijke autoritei ten, die ons zoveel moeilijkheden be zorgen bij de uitvoering van ons wo- ningbouw-pregramma. De lucht was zwaar en drukkend toen ae chauffeur mij naar Omaha terug bracht. Voor de „Big bomber", een kleine bar dioht bij het vliegveld, bok sten twee soldaten een aantrekkelijke partij volgens alle regelen van de kunst: fair en hard. Aan de gezichtseinder achter de groene maïsvelden dook de stad op met haar rangeerstation, met haar slachthuis en de absoluut grootste ongevallen-verze keringsmaatschappij ter wereld ALPHEN Maandag a.s. hoopt de heer L. van Egmond de dag te herdenken, dat hij 40 Jaar geleden in dienst trad bij de fa. Oosthoek en Zoon, N.V. alhier. Burgerlijke Stand Geboren: Jan, zoon van Jan Turken en Airtje Aagje Bontenbal; Wilhelmlna, cl. van Baan Borreman en AntJe B ree veld; Herman Hendrik, z, van Theo Jacobus Boot en Annie van der Graaf; Gerard us. z. van Gerardus Cramer en Wilhelmlna Corne lia van Leeuwen; Beatrix Arieda. d. van Arle van 't Hoff en Beatrix van. Arkel; Willem Cornells, z. van Willem Cornells Zljerveld en Neeltje de Vos; Grietje, d. van Gerrlt Silpestedn en Neeltje van den Hoek. Ondertrouwd: Klaas Graveland, 28 J. en Klazina Hendrika Venseput. 24 J.; Pleter Bezemer. 23 J. en Trijntje van der Ster. 28 J. Gehuwd: Franclscus Auguetinus Bahl- EEN CIGARET VOOR f. 8.000.—! De chauffeur van de bus, die de dienst onderhoudt tussen Amers foort en Baarn, zag bij het eind punt, toen alle passagiers de wa gen verlaten hadden, een porte feuille op de grond liggen. Even later meldde zich een zenuwachtig heer bij de chauffeur met de vraag: „Heeft u misschien mijn portefeuille, die ik In de bus kwijt moet zijn geraakt, gevonden". De chauffeur kon de man zijn eigen dom, waarin f. 8.000.ter hand stellen. Als „beloning" mocht hijeen cigaret in ontvangst nemen BOSKOOP GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Ter gelegenheid van het 50-jarig hu welijksfeest van de heer en mevr. W. J Hardijzer-De Jong, braoht de har monie „Excelsior" het gouden echtpaar aan hun woning aan de Reijerskoper- weg een serenade. Zoals begrijpelijk, was het gouden bruidspaar daarmede ten zeerste verrast. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: J. W. Radder, 24 Jaar en C. M. van der Velde, 22 Jaar; S. G. van Dam, 26 Jaar en A. Domburg, 20 Jaar. Getrouwd: J. H. Mens, 27 Jaar en M. C. de Groot, 23 Jaar. Overleden: Daniël Spaarman, 71 Jaar. Zondag zal de medlsohe dienst ver zorgd worden door dr T. de Jong. NIEUWKOOP TERAARDEBESTELLING G. VERKLEIJ. Onder buitengewoon grote belangstel ling werd het stoffelijk overschot van de zo tragisch om het leven gekomen G. Verkleij ter aarde besteld. Bij de groeve werd eerst het woord geveerd door ds De Jong, die er de na druk op Jögde, dat dit zo plotseling ver- saheiden geen afsoheid voor eeuwig behoeft, te zijn, dooh dat dit gevolgd kan worden door een heerlijk weder zien, Hiervoor is eohter geloof nodig in Hem, Die alles en het sterven van dit nog zo jeugdig kind besohikt. Vervol|ens sprak het hoofd der Ohr. school, die nog in herinnering braoht ihet afsoheid bij de aanvang van de vacantie. Dit heeft voor deze Jonge vriend liet laatste afscheid moeten zijn. Spreker drong aan, de kinderen tot God te brengen en hen vooral te wij zen op het ongewisse van het leven, dat zoals hier zo plotseling kan eindi gen. Tevens werden enkele woorden na mens de Gymnastiekvereniging O.K.K. gesproken. Vensoheidene kransen en bloemstukken werden op de groeve ge legd. Een 6-tal gymnasten vormden een erewacht bij deze begrafenis. Trianon „De Onsterfelijke wals" blijkt zó'n aantrekkingskracht te be zitten, dat het werk geprolongeerd werd. De muziek van Strauss heeft dus de leeftijd van de film verslagen. Lido Het kan geen verbazing wek ken, dat Walt Disney's tweede grote tekenfilm PInocchio geprolongeerd is. Niet alleen zuilen vele inwoners van onze Sleutelstad nu zeker het verhaal over het „houten jongetje" gaan zien, maar talrijke bezoekers zullen ongetwij feld- voor de tweede keer dit sprookje van Collodi gaan aanschouwen. En te recht! Casino. Ginger Rogers is in „Ge lukskinderen" nog gitzwart zijn wij wél, dan dateert de film uit 1940 Op het tegenwoordige hoogblonde haar, waarmede zij zich siert, heeft het dit voor, dat haar ogen, groot én spre kend, beter uitkomen. Onder meer zijn het deze ogen, welke een schilder, Ro nald Colman, betoveren. Gevolg: een reis als broer en zuster naar de Niagara watervallen, dé plaats voor huwelijks reizen, dooh niet nadat Gingers' ver loofde toestemming heeft verleend voor de-ze eigenaardige trip De kerel komt overigens heel gauw terug op zijn be sluit zodra broer en zustér elkaar beter leren kennen! Het slot is typisch, zoiets ziet men zelden op het witte dcek een happy end tussen de schil der en het boekverkoopstertje Ginger. Haar verloofde exit Men kan niet zeggen, dat de regis seur Lewis Milestone met fantasie de camera heeft laten werken. Hier staat gelukkig tegenover, dat de gesprekken tussen het drietal bijzonder geestig zijn. Het vraag- en antwoordspel is zeer ge vat. Overigens telt de eerste helft van de film aanmerkelijk meer grapjes dan de tweede. „Gelukskinderen" is gebaseerd op een gegeven van Saoha Guitry: „Bonne ohaince". Voor de kinderen 's middags „De reis van Peter Joe". BINNENLAND Gisteravond is op Schiermonnikoog het Finse Jacht „Aloha Ess" op het strand gelopen. Het was onderweg van Helsinki naar Engeland. De opvarenden, een dame en twee heren, zijn door de reddingboot „Johan de Wltt" aan land gebracht. Het schip ls Inmiddels weer vlot ge komen. De drie Finnen zijn van plan het ln Engeland te verkopen en met net geld naar Australië te gaan. De Directeur-Generaal der PTT maakt bekend, dat met Ingang van 1 October 1949 de frankeerzegels van het type Konijnenburg, uitgegeven in 1940, alsmede briefkaarten en postbewljsfor- mulleren, voorzien van een zegelafdruk van dit type, bulten gebruik worden ge steld en voor de frankering waardeloos worden. Gelegenheid tot Inwisseling van die zegels en briefkaarten wordt niet gegeven. Alle bemoeienissen van de trust maatschappij voor de handel van Neder land met het buitenland met betrekking tot de ln- en uitvoer van Industriële pro ducten,, uit en naar de Sovjetzone van Duitsland hebben', zowel wat betreft het kantoor te Amsterdam als dat te Berlijn, met ingang van 10 Augustus Jl, een einde genomen. De Centrale Dienst voor in- en uitvoer heeft deze taak overgenomen. BIJ de Tweede Kamer ls Ingediend een wetsontwerp, houdende bepalingen tot wering en bestrijding van besmettelijke vogelzlekten. De Nationale Organisatie van Antl- Revolutlonnalre Jongeren Studieclubs (Ar- Jos) houdt op 19 November as ln de Buitensociëteit te Zwolle haar Toogdag 1949. Oa zullen het woord voeren prof mr P. S. Gerbrandy en ds J. C. Konings berger. BU de Tweede Kamer ls Ingediend het wetsontwerp tot wijziging van het negende hoofdstuk B (Departement van Verkeer en Waterstaat) der Rijksbegroting voor het dienstjaar 1948. Voorgesteld wordt de gewone dienst per saldo te ver hogen met f. 18.996.050 en de buitengewone dienst met f. 18.434.150, Als sluitstuk van de drie-daagse militaire mars door de Noordelijke pro vincies werd gistermiddag te Zwolle een afscheldsdéfllé gehouden ter gelegenheid van het vertrek van het 432ste bataljon infanterie naar. Indonesië. Te Semarang ls overleden de heer R. M. P. Sosrorawlto ln de leeftijd van 56 Jaar. HIJ was een zoon van de bekende regent van Japara, R. M A. A. Sosrdlnln- grat en de Jongste broer van R. A. Kartlnl en van K P. A. Sosroboesono, regent van Ngawl. Op de H.B.S. was hij een school kameraad van generaal-majoor J. K. Meyer. Zoals bekend ls moeten consumptie aardappelen. die voor export naar overzeese landen worden verscheept, in verband met het voorkomen van aardappelziekte 12 dagen ln quarantaine-opslag zyn geweest. De Plantenzlektenkundlge Dienst te Wageningen heeft thans bepaald, dat consumptieaardappelen van de rassen- bintje en eersteling tot nader order zonder voorafgaande quarantaine kunnen wor den geëxporteerd. Te Leeuwarden ls gisteravond opge richt de Friese Federalistische Vereniging. De voorzitter van het voorlopige comité, de heer P. Wfjbenga, zelde dat de ver tegenwoordiging van Friesland op het eerste onlangs te Parijs gehouden Federa listische congres van nationale minder heden de logische consequentie is geweest van de historische ontwikkeling van de Friese beweging. BUITENLAND President Lasso heeft bekend gemaakt, dat tengevolge van de aardbeving ln Ecuador meer dan 6000 personen zijn ge dood. De materiële schade bedraagt 10 milloen dollar. Na 6 dagen onder puin te zijn begraven geweest, ls nog een priester uit de kathedraal te Ambato gered. President Truman heeft generaal Joseph Lawton Collins als opvolger van generaal Omar Bradley tot stafchef van het leger benoemd. Collins was tevoren vlce-stafchef. BIJ Hals, ln Jutland, zal men begln- j nen met de aanleg van een nieuwe I vissershaven. Op de lijnen van Londen naar het Noord-Oosten hebben 240 machinisten en stokers besloten de „symbolische Zondags staking" weer op te vatten „wegens Inti midatie van het personeel van een trein, dat niet in een ploeg wilde werken, welke niet thuis kon slapen". Naar officieel te Berlijn bekend ge maakt ls. zal de luchtbrug met Ingang van hedennacht twee dagen vacantie krijgen. Na deze welverdiende rust zal zij Maandag worden hervat op een vlleg- schema van vijf dagen per week Vliegeniers en grondpersoneel zullen de Zondag op hun gemak kunnen door brengen. Zes landen België, Engeland, Frankrijk. Noorwegen. Joego-Slavlë en India zullen, volgens een mededeling van de bedrijfsleiding dar voormalige Ijzer- en staalfabrieken „Hermann Goe- rïng" te Salzgltter nabij Brunswyk, een deel der Installaties als herstelbetaling ontvangen. Twee Duitse verslaggevers en een vrouwelijke persfotograaf zijn door de Russen uit een bus gehaald die door de Sovjetzone reed. Zb werden gearresteerd toen zij poogden foto's te nemen van Russische wachten bij het contrólepunt Babelsberg even bulten Berlijn op de autobaan naar West-Dultsland. (U.P.j. De bevolking van de stad Hannover ontdekte bij het wakker worden vanmor gen dat hun stadsbeeld aanmerkelijk ont sierd was. Op muren, pleinen, straten, deuren en bomen prijkten weer de Nazi emblemen. alsof er niets gebeurd was. Britse autoriteiten, die het gerechtshof betraden, vonden een swastika op de stoep van het gebouw en ook een gedenkteken uit de eerste wereldoorlog was met swas tika's getooid. (U.P.). Een nieuwe ontvoering, de vierde ln minder dan een maand, is door de bende van Giuliano op Sicilië uitgevoerd. Het betreft thans baron Gabrlël Dara, 62 Jaar oud. die uit de autobus PalermoAdria- dlno. welke op enkele kilometers van Palermo tot staan werd gebracht, door vier bandieten ls ontvoerd. De aanvallers dwongen hun gevangene ln een wach tende auto te stappen. Naar men ver neemt. eist Giuliano 100 millioen lira als losprijs en twee millioen lira voor de drie andere gijzelaars. Luxor. Tot onze schande moeten wij eerst met een bekentenis komen: het boek „Jody en het hertejong" van Marjorie Kinnan Rawling hebben wij wel in de boekenkast van onze zuster zien staan, dcoii nog nooit werd het ingekeken. Nü gaan wij 't direct lezen! De gelijknamige film is n.l. zó char mant, dat het beek gelezen meet wor den. Wij zijn er zeker van, dat U bezoeker van Luxor het leven van Jody en zijn ouders reecis kent. De door levensverdriet afgestompte moeder, de vader, die zijn zoontje bewondert en de gehele dag meet ploeteren in de moeilijke strijd om het bestaan, en tot slot Jody. Het twaalfjarige jongetje, dat een heel eenzaam leven heeft temid den van het mooie en woeste woud met als enig vriendje een kreupel ven tje en tenslotte het hertejong. Het is een aangrijpend verhaal. De technicolor hindert niet, al deden de eerste twee of drie shots het ergste vrezen. Jody, die met hart en ziel wat vreugde zoekt in zijn eenzaam leventje en tenslotte zijn grote kameraad vindt: het hertje! Een lief beestje, dat na een jaar groot en sterk is geworden en erg ondeugend. Hoe kan dat dier ook weten, dat de jonge tabaksplantjes en de groene maïs niet voor hem bestemd zijn. Hij vernie tigt keer cp keer de oogst. Tot slot het onafwendbaar einde: Jody moet het hert het leven ontnemen. De kleine Claude J ar m an ls Jody. Wonderbaarlijk zoals dit kereltje hem tot leven brengt. Ongeraffineerd, in- gelukkig. Intens droevig of werxelük woedend, dat is Claude. Men kan dit geen spel meer noemen. Jody is een en al realiteit en uitbundigheid. Hier mag men grote bewondering voor hebben. „Jody en het hertejong" is een film waarmede de Amerikaan ons verrast, en dat doet hü ons niet vaak, helaas. Wy zün al uitvoerig geweest, doch ons loflied, hadden wü nog verder wil len zingen; dat verdient de film ten volle. Buffalo Bill, de held van onze jongensdromen; de mysterieuze scherp schutter Coay, de beschermer van de verdrukte onschuld, strijder voor vrij heid en recht, Enerzüas de oprechte vriend der veelgeplaagoe Indianenstam men omstreeks het midden van de twee de helit oer vorige eeuw, anderzijds hun meedogenloze bestrüder, wanneer de Kamp öin6 tdsseii oiaiix en uiuin. Wat heooen we er vroeger van gesmuld, van die spannende avonturen en welk een diepe bewondering leerde er in ons Jon genshart voor deze prachtige figuur, die nooit zün tegenwoordigheid van geest verloor, wiens schot nimmer faalde en wiens grootmoedigheid bü vriend en vüand eerbied alowong. Talloos velen hadden reeds gistermiddag mét ons de oehoelte gevoeid de kennismaking met onze gemeenschappelüke jeugdheld te hernieuwen en zijn geneie levensgeschie denis opnieuw te beleven. Onze nuch tere o0wa iagcu oe Zeiden wenicht iets anaers dan enige tientallen jaren gele den, maar genoten hebben we toch weer. Al was het alleen maar omdat we ons weer herinnerden hoeveel intens genot zün wederwaardigheden ons vroeger hadden bezorgd. De kleurenpracht over brugde het verlies aan fantasie sedert onze jonkheid! Een wooid van bezinning, WAT KOST DE VRIJHEID? De Bijbel heeft grote belangstelling voor iemands vrijheid. Er is aan menif woord te denken, waarin over dit kost bare goed gesproken wordt. In dit op. zicht zouden wü de Bütfel wel een echt Nederlands boek kunnen noemen, want er is niets waarop wü zozeer gesteld zün als op onze vrijheid. Daar kunnen wij allen over mee praten! Welke prüs hebt u voor de vrijheid over? Het zal er wel van afhangen, wat wü onder vrüheid verstaan. Toen de vroeggestorven Jacques Perk in een van zijn sonnetten schreef: „De ware vrijheid luistert naar de wetten", heeft hü het wezen der zaak wel goed ge- troffen. Want als men zou denken dat vrüheid de ongebondenheid betekent, dan hebben wü van iets zeer kostbaars de meest erge caricatuur gemaakt. Vrü'heid is altijd gebondenheid. Dat klinkt heel wonderlük, maar het is nu eenmaal zo. De vryheid zonder onze aardse gebondenheid heeft God alleen. En wat schrok Luther er wel van, toen men van de vrü'heid. die hü uitgeba zuind had, ging maken de vrüheid van de natuurlijke mens in de richting van de ongebondenheid. Waarheen dit voert, wij behoeven heus niet in verlegenheid te verkeren om de voor beelden te noemen, die ons doen zien, dat wü dan ln de catastrophe terecht komen. De zin voor vrijheid en de roep om vrijheid ls iets dat tot ons typisch menszijn behoort Doch de ongebonden heid is de typische caricatuur van dit mens-zijp- Dat iemand kan doen waarin hü lust heeft, is sleohts tot op zekere hoogte waar. Evenals de rivier, die aan haar loop en bedding gebon den is. zo zün wij Ingebed in de vor men van onze gewoonten van denken en gedrag. Het kan gebeuren dat door een aagibeving of tornado die rivier een arwftre loop krü£t, maar dan komt daarna toch weer een nieuwe gebon denheid, waardoor de rivier haar naam behoudt. Zo kan het gebeuren dat het ideaal en de inhoud van wat wü vrij heid noemen door de tüden heen ver anderen maar dan komt daarna toch weer een nieuwe gebondenheid, opdat wü de naam van mens-te-zün niet zou den verliezen. Wat hebben wü voor onze vrijheid over? Het zal er in de tweede plaats van afhangen, waarvan wü begeren te wor den losgemaakt en waardoor ons vrij heidsideaal. aldus onbelemmerd, nu zich naar zyn aard kan ontplooien. Als de bedding van een rivier is verzand, of allerlei rotsblokken de vaart onmo gelijk maken, moet er worden ingegre pen om het doel weer te bereiken. Vrij heid dus als woord of leus zonder na dere Inhoud, zonder het proces van los maken en vastmaken, kan alleen maar schade èn grote teleurstelling brengen. En het voert een mens onherroepelijk naar de een of andere vorm van sla- vernü, die spot met de eerste begin selen van z'n mens-zün. En om dit laatste nu heeft de Bijbel zo veel belangstelling voor onze vrij heid. Want die Bijbel spreekt niet al leen over de mogelijkheden maar ook over de werkelükheden die gegeven zijn in Jezus Christus, om ons los te rnaken van de ontmenselüking der slavernij en om ons te binden aan Eén, die voor een ieder het leven en de overvloed klaar heeft liggen. W. H. K. GUNNING Bü de aanbesteding voor de weg Ze venhoven-Ter Aar, verbreding en ver betering Nieuwe Zevenhovense weg, was de fa. J. H. van Berghem Jr. teNoora- wü'k aan Zee met f. 58.200,— de hooj- ste insdhrüver. Het werk werd gegunj aan de laagste inschrijver, de fa. D van der Steen te Nieuweihrug a a. RÜn, voor f. 37.990, NIEUWE WETERING OPENING ORANJEFEESTEN. Over het algemeen vraagt de dorps bewoner niet veel ontspanning voor zichzelf, maar de jaarlüks terugkerende Oranjefeesten vormen voor hem de va cantie bij uitnemendheid, waar Jong en oud allen eensgezind aan meedoen. Te recht draagt onze Oranjevereniging dan ook de naam „Eensgezindheid". Deze eenheid bleek reeds duidelyk toen de voorzitter, de heer M. Spring in 't- Veld. het openingswoord uitsprak, in de in jj toneelzaal herschapen danstent, daarojj zeggende, dit jaar het geluk te hebben een rük programma te kunnen aanbie den. De muziekvereniging D.V.G, open de het programma. Het hoogtepunt van de avond was ongetwüfeld de opvoering van het vrolyke spel „De Sultane van Matarobiobaba", bewerkt door Bep v. a. Braak voor een damestoneel. De vrolijke zotternü bracht de zaal vaak aan bet lachen. Tydens de pauze werd een ver loting gehouden ten bate van de jongens in Indonesië. Vandaag en Maandag worden de feestelükheden voortgezet. Naast de talrijke vermakelükheden staat er voor heden o.m. op het programma een optocht en ringrüderü voor dames en heren per tilbury. Maandag worden kinderspelen gehou den 's avonds hardlopen voor dé Ronde van Nieuwe-Wetering. NIEUW VENNEP De Zondagsdienst voor doktoren wordt dit weekeinde waargenomen doo. dr E. van der Weg. WADDINXVEEN De Zondagsdienst voor doktortfi wordt waargenomen door J. W. H. Hen- man. Burgerlijke Stand van Leiden Emma, d. van J. Strüder en G. veld; Cornells Nico, z. van C. Kuljt en i- van Duijn; Johanna Claslna Jacoba, van J. C. Verhoog en J. Kemner. OVERLEDEN: N. van Leeuwen, dr., 29 Jaar; G. Bloed- huisvr. van P. Treur, 32 Jaar; H. M. 0 Winter, vr., 73 Jaar. MARKTBERICHTEN ug. Bloemenveld 4,00: Idem wit 1;- RIJNSBURG. 13 Aug Asters gemengd 1.002.uu, mem —2.00; Idem rood 1.50—1.80, Gladioi'- gemengd 2.002.50; Idem rood 2.00— Idem wit 1.50—2 50; Idem geel 1.50-3x:- Idem zwart 2.003.00. Dahlia ponpon u —1.50. Zinnia 60—1.00 per 100. Stauw 1015; Goudsbloemen 612 per bos. RIJNSBURG, 13 Aug. Groenten» Eigenheimers 68; Kroten 5—7, m 6—9; Herenbonen 3545; Snübonen 40; Waspecn 6—12 per kilo. Bospeen —32; Selderij 5—7; Peterselie 3—6 P«r PE Sla 27 per krop. Bloemkool I 40T t idem II 15—50; idem III 6—20 per siu*

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2