Spanningen te Straatsburg Uitvoering „staking vijandelijkheden" nog moeilijk Naar Londen voor economische besprekingen! WEERBERICHT 68ste Jaargang VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1949 00 No. .26767 LEIDSCH 'M DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f415 per kwartaal; 32 cents per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57U55 HET KANAALTUNNEL -PLAN OUU* VA* O.XBTOCHT •VCIWCCgSWtW* POLRSi Op het ogenblik zijn er in de Engelse regering stemmen opgegaan tot het ten uitvoer brengen van de Kanaal-tunnel. Er is reeds een parlementaire commissie onder leiding van het parlementslid Shawcross aan het werk om het regeringsadvies te bestuderen. De hierbij gepubliceerde kaart toont welk plan op het moment voor ver wezenlijking in aanmerking komt. Dr Bunche van zijn post ontheven ALS BEMIDDELAAR IN PALESTINA. De Veiligheidsraad heeft met negen stemmen voor en de onthouding van de sovjet-unie en de Oekraïne besloten dr Bunche te ontheffen van zijn post als waarnemend bemiddelaar in Pa lestina. Er zal aldaar slechts een klei ne staf functionarissen der Verenig de Naties achterblijven om het toe zicht te houden op de wapenstilstands overeenkomsten tussen Israël en de Arabische staten. Voorstellen van de sovjet-unie om alle functionarissenuit het heilige land terug te trekken en het aan de Joden en Arabieren over te laten om verdere geschillen te regelen, werden verworpen met slechts de stemmen van de sovjet-unie en de Oekraïne voor Te voren had de raad met algemene stemmen een resolutie aanvaard, waar in graaf Bernadotte, dr Bunche. de an- lere functionarissen der Verenigde Naties in Palestina en de militaire waarnemers werden geprezen. De Veiligheidsraad heeft eveneens met 9 tegen 0 stemmen (de sovjet-unie en de Oekraine onthielden zich van stemming) een Frans-Canadese reso lutie aangenomen, waarbij de wapen stilstands-overeenkomst in Palestina wordt vervangen door de order staakt het vuren. Dit betekent, dat het ver bod op het invoeren van wapens en strijdkrachten in Israël en de Arabische staten is opgeheven. In de resolutie wordt tevens de hoop uitgesproken, dat de partijen „spoedig tot overeenstemming zullen komen over de uiteindelijke regeling van alle han gende kwesties" door middel van on derhandelingen. hetzij direct hetzij met de verzoeningscommissie voor Pa lestina gevoerd. De raad ging uiteen zonder een in Mei ingediend rapport van Israël te hebben besproken, waarin Israël mel ding maakte van de vergeefse pogin gen de moordenaars van Bernadotte te arresteren. Het is mogelijk, dat deze kwestie ter sprake komt. wanneer een eindrapport is ingediend. Het testament van John Hopper (Van onze correspondent te New-York) Minder dan vijf jaren is president Roosevelt dood en dë kruitdamp is nog ni'et voldoende van het politieke toneel weggetrokken om zijn pei'soon naar waarheid en juistheid te kunnen beoor delen tegen de achtergrond van het we reldgebeuren. Maar reeds kan gezegd worden, dat hij voor een groep Amerikanen de meest beminde van alle presidenten is. Voor een andere groep is hij de meest gehate, ten bewijze waarvan een uittreksel uit het testament van John Hopper, in leven burgemeester van een kleine Amerikaanse stad, „Tevens vermaak ik hierbij aan mijn kinderen en hun afstammelingen door de toekomstige eeuwen een niet genoeg te waarderen erfstuk de wetenschap dat ik, hun vader en grootvader, geen deel heb gehad, zelfs niet een enkele maal. in de Installatie of bestendiging van de Roosevelt-dynastie, de meest schaamteloze en losbandige regering in de geschiedenis der wereld. In het bezit van deze wetenschap mogen mijn erf genamen altijd trots en met opgeheven hoofd door het leven gaan." Vrouw bij Tilburg overvallen DADER STICHTTE BRAND. Gistermiddag zagen bewoners van percelen aan de weg van Tilburg naar Golrle rook en vlammen tevoorschijn komen uit een tegen een huis aange bouwde schuur. De omwonenden gingen het huis, dat bewoond werd door het echtpaar Dellen, binnen en vonden tot hun ont steltenis in een der kamers dc onge veer 60-jarige echtgenote, die gewond was aan haar hoofd. De vrouw, die hulpbehoevend is en zich bijna niet kan verplaatsen, zeidc, dat ztf was aangevallen door de 38-jarige L. H. C. Snijders die in het naast haar huls staande café in de kost is. Deze zou de vrouw onverhoeds heb ben overvallen, nadat haar man en een bij het echtpaar inwonende kostganger met een wagen met koopwaar op stap waren gegaan. Hij zou haar enige sla gen op het hoofd hebben gegeven en er daarna met spaarpenningen van het echtpaar D. vandoor zijn gegaan. S. heeft vermoedelijk na zijn daden brand gesticht in de aan de woning grenzende schuur. De gewonde vrouw werd naar het zie kenhuis gebracht. De brandweer stelde pogingen in het werk om de brand mees ter te worden en de politie begon on middellijk met het onderzoek, zij vond S. in een grote kolenklst. HU heeft zich niet meer uit de voeten kunnen maken, omdat de brand zo snel werd ontdekt. S. werd in verzekerde bewaring gesteld. Hij had een doos by zich, waarin zich een busje met geld bevond. De brandweer kon niet verhinderen, dat het huis verbrandde. Een in de schuur gestald paard en een groot aan tal duiven, dat zich op de zolder van het aangrenzende woonhuis bevond, kwamen in de vlammen om. Haifa op Schiphol: Gistermiddag arriveerde met de Con stellation „Eindhoven" de vice-presi dent van de Republiek Indonesia tevens geleider van de Republikeinse delegatie, drs Mohammed Hatta. Deze verklaarde goede resultaten van de R.T.C. te ver wachten. Het nodige vertrouwen be staat op dit moment ofschoon alle rudi menten van wantrouwen nog niet zijn weggenomen. Een snel afhandelen van de RT.C zal het vertrouwen overigens aanmerkelijk kunnen versterken. De Indonesiërs zelf weten thans voor een goed deel wat zij precies willen, dank dj de goede resultaten van de inter- Indonesische conferentie. De uitvoering van de order van het slaken van de vijandelijkheden geeft vele moeilijkheden door de versprei ding van de troepen. Wij doen echter ons uiterste best. Er zijn inderdaad nog veel onregelmatige troepen, die wij niet geheel in de hand hebben, maar wij hopen de toestand onder controle te kunnen krijgen. Zijn bezoek aan Pandit Nehru noem de Hatta een hernieuwing van de reeds bestaande vriendschap tussen de pre mier van India en hemzelf. Tevens arriveerden de vorsten van Solo, Mangkunegoro VIII en Suhunan Pakubuwono XII en een aantal andere leden van de Indonesische delegatie. Ter begroeting was aanwezig de mi nister van Overzeese Gebiedsdelen, mr Van Maarseveen en namens de mi nister-president mr C. L. W. Pock en namens de minister van Buitenlandse Zaken dr H. Boon. Een Indonesische regeringswoord voerder te Londen heeft verklaard, dat Hatta mogelijk nog voor de R.T.C. een bezoek aan Engeland zal bren gen. Alle besprekingen, die met leden van de Britse regering zouden worden ge voerd. zouden voornamelijk betrek king hebben op de economische toe stand van de nieuwe staat. Indonesië heeft, buitenlandse valuta ter waarde van 100 millioen dollar no dig voor zijn herstel en wederopbouw, aldus de woordvoerder. Buitenlandse kapitaalinvestering zou worden aange moedigd door prioriteitsvergunningen en verlichting van belastingdruk, in het bijzonder van dubbele belasting op winsten. Hij achtte het ook mogelijk, dat Hatta Londen na de R.T.C. zou bezoe ken, wanneer hij als hoofd van een nieuwe souvereine staat met groot ge zag zou kunnen spreken. Generaal-majoor Mojet dient aanklacht in TEGEN smaadschrift over „malversaties". De kwartiermeester-generaal in In- donesiee generaal-majoor e. W. J. Mojet heeft bij de officier van Justitie te Batavia tegen de verantwoordelijke redacteur van het „Bataviaasch Nieuwsblad" en tegen de schrijver van een artikel, getiteld „Wie vermoordde vaandrig Aernout?" een aanklacht we gens smaadschrift ingediend.. In genoemd artikel, dat in het num mer van gisteren in het „Bataviaasch Nieuwsblad' is verschenen, wordt o.a. geïnsinueerd dat het doodschieten van vaandrig Aernout. in de nacht van 28 op 29 Februari 1948 te Lembang, in ver band zou kunnen of moeten worden gebracht met de mistoestanden, welke bij de onder generaal-majoor Mojet res sorterende diensten zouden bestaan. Bij deze mistoestanden zouden volgens de Khrjjver van het artikel de kwartier meester-generaal en vele andere hoge officieren, alsmede burgerlijke ambte naren betrokken zijn. Daar verschillende van deze officieren en burgerlijke amb tenaren in het artikel eveneens met name worden genoemd, verzocht gene raal-majoor Mojet aan de officier van Justitie tevens te overwegen of tegen de redacteur resp. schrijver ambtshalve een vervolging kan worden ingesteld we- iens smaadschrift jegens al deze met name genoemde officieren on burgerlijke ambtenaren, op grond van de omstan digheid. dat de hun in het artikel ten •aste gelegde ..feiten" bedreven zouden moeten zijn in de uitoefening van hun ambtelijke functie. tram in ravijn gestort. De ochtendtram van Malang naar is Woensdag door een ben- d? aangevallen De passagiers en het tersoneel werden gedwongen uit te Daarna werd de tram weer in ^weging gebracht, die door een stop- PUnv heen reed en over de vernielde van de rivier Bran tas in een ra- tyn stortte Twee locomotieven en en- ?,e wagens werden vernield. nog steeds koel. Je Bilt verwacht tot morgenavond fcoude nacht met weinig bewolking, «orgen overdag' geleidelijk toenemen- J bewolking, later mogelijk gevolgd. door 7_, ®niee lichte regen of motregen, ^akie tot matige wind hoofdzakelijk 'Uisen Noord en West. Weinig verande- •ffljMn temperatuur. l°P8emaakt te 10 uur). 13 AUGUSTUS op- 5.20 uur; onder: 20.09 uur. Maan op: 21.42 uur; onder: 10.17 uur. <V.M.). water te Katwijk te 5.53 en 18.18 nummer bestaat uit zes pagina's. De woordvoerder van de Republikein se delegatie in Den Haag deelde ons naar aanleiding van bovenstaand be richt mede, dat Hatta waarschijnlijk niet voor het begin der R.T.C. naar Londen zal gaan. Wel wordt door hem overwogen een reis naar Engeland te maken gedurende of na afloop van de conferentie Ook is niet uitgesloten dat de Republikeinse vice-president dan nog andere Europese hoofdsteden, b.v. Parijs, zal bezoeken. Onbevredigende toestand te Surakarta COMMUNISTISCHE INSLAG ONDER DE STRIJDGROEPEN. In het officieel weekoverzicht over de toestand in Indonesië, afgesloten voor ingang van het .staakt de vijandelijk heden", wordt gezegd: „Vrijwel overal op Java bracht de afkondiging van het staakt de vijandelijkheden opluchting. Plaatselijk trad lichte verbetering in de toestand op, terwijl elders de situa tie moeilijk bleef. In het bijzonder te Surakarta is de toestand zeer onbevredigend. Sterke benden vallen herhaaldelijk de stad aan; hiertegen wordt met kracht op getreden. Onder de federale ambte naren in de gebieden In Midden- en Oost-Java, waar een territoriaal be stuursambtenaar aan het hoofd staat, bestaat de verwachting, dat deze ge bieden naar de Republiek zullen te rugkeren, hetgeen hier en daar aan leiding geeft tot onzekerheid en on rust. Ofschoon ook aan Republikeinse zijde in Oost-Java een duidelijk streven blijkt te bestaan om de constructieve krach ten aan te wenden, teneinde orde en veiligheid te verzekeren, geeft de com munistische inslag bij een aantal strijd groepen reden tot bezorgdheid. In enkele gebieden van West- en Midden-Java kwamen opnieuw botsin gen voor tussen strijdgroepen van de Darul Islam en de T.N.I. Meestal werd de bevolking hiervan het slachtoffer. In West-Java kwamen vele botsingen met benden voor, n.l. rond Buitenzorg. Tjibadak en Sukabumi. Hierbij werden bendeleden gedood en een aantal ge vangen genomen. Ten aanzien van de aanval op Sura karta zegt het officieel weekoverzicht o m de aanval, die op 7 Augustus op de stad werd uitgevoerd, had geen suc ces dank zij het krachtige optreden der Nederlandse troepen Deze wisten de stad spoedig te zuiveren van de bin nengedrongen elementen. Ook daarna kwamen verscheidene aanvallen voor. die eveneens afgeslagen werden. In en rond Malang en Pasuruan is de situatie beoaald ongunstig. De druk op de ar beiders in de industrie heeft geleld tot stagnatie van de werkzaamheid. Sultan van Djokja Zondag naar West-Java VOOR BESPREKINGEN MET SILIWANGI-DIVISIE. Een woordvoerder van het Republi keinse ministerie van Defensie heeft verklaard, dat de Sultan van Djokja in zijn functie van Minister van De fensie Zondag naar West-Java zal gaan om contact op te nemen met de com mandanten van de Siliwangi-divisie. De Sultan zal vergezeld worden door kolo nel Nasution. de bevelhebber van de strijdkrachten op Ja.va en tevens be sprekingen vceren met de regering van de Pasundan en met de locale gemeng de commissies in de Pasundan voor de uitvoering van de „staakt het vuren"- order. ADMINISTRATEUR EN COMMANDANT VAN ONDER- NEMINGSWACHT ONTVOERD. Een bende is het emplacement van de onderneming Sukawarna-Tjikabong Bulon nabij Bandung binnengedrongen, requireerde een vrachtauto en ontvoer de de administrateur en de comman dant van de ondernemingswacht. Laatstgenoemde werd later weer vrij gelaten. SECRETARIS INDONESISCHE JOUR NALISTENVERENIGING GEDOOD. Volgens te Djokja ontvangen berich ten is de journalist Sudarjo Tjokrcsi Sworo bij de schietpartijen te Surakar ta Zondag door een sohot; gedood. De overledene was secretaris van de jour nalistenvereniging en lid van de par tijraad van de PNI. de nieuwsverzorging der republiek. De 27-jarige Michael Capraro, aldus meldt u.p. uit Batavia, _een vroegere journalist uit San Francisco, is be noemd tot persadviseur van de Repu blikeinse delegatie bü de a.s. R.T.C., zo wordt vandaag vernomen. Capraro is reeds naar Den Haag vertrokken. Ook is bekend gemaakt dat de Fede ralistenleider Sultaix Hamid II de Ame rikaanse publiciteifftnan Steve Lancas ter als zijn perschef in dienst heeft ge nomen. Capraro werd door premier Hatta benoemd na te Batavia op 2 Augustus uit Bangkok gearriveerd te zijn. Tijdens de oorlog was hij tolk in het Chinees voor het Amerikaanse Marine Corps en daarna werd hij correspondent van de San Francisco Chronicle. De benoeming van Capraro en Lan caster volgde op het besluit der Neder landse Autoriteiten om de Theodore Swanson Company uit New York de persrelaties in Indonesië "te laten be handelen. Reeds in eerste werkzitting Reeds in de eerste werkzitting van de consultatieve assemblee van de Raad van Europa kwamen spanningen tot uiting, die zullen gaan leven tussen beide organen van de raad: de assem blee en de commissie der ministers. President Spaak moest reeds in de namiddag zijn grote ervaring In de lei ding van internationale bijeenkomsten te hulp roepen om de stromen van welsprekendheid, die zich richtten tegen de dominerende positie van de commis sie der ministers, binnen de perken te houden. Churchill schaarde zich aanstonds in de blijkbaar dichte gelederen van leden, die de assemblee in het bestel van de Raad van Europa een sterke positie tegenover de ministers willen geven. De Britse staatsman, die zich vol ac tiviteit door de zaal bewoog en zich soms vlak naast de tolken nestelde, daar de slechte acoustiek het volgen der dis cussies van de plaatsen der leden uit zeer bemoeilijkt, stond tot viermaal op om in steeds gloedvoller bewoordingen te protesteren tegen het feit, dat de assemblee volgens het voorlopige regle ment van orde slechts drie dagen de tijd heeft om aan de ministers te ver zoeken nieuwe punten toe te voegen aan de door de ministers opgestelde agenda. De assemblee moest volgens Churchill de geest tonen, die de parlementen der vertegenwoordigde naties bezitten, en deze binding aan een termijn van drie PLANNEN DER BELGISCHE REGERING. De regering-Eyskens wil trachten te komen tot: 1. Economische .vrijheid in binnen- en buitenlandse handel; 2. Een hervorming van de gemeente lijke diensten; 3. Vermindering van het aantal ambtenaren en van de staatsuitgaven; 4. Spoedige en doeltreffende hulp verlening aan oorlogsslachtoffers en 5. Verlaging van de inkomstenbe lasting met 16 procent. Wat in Nederland Bronbeek is, is in Engeland Chelsea. De jaar lijkse boottocht van Hampton Court naar Windsor is voor de oudgedienden een heel evenement. Dit jaar waren er 130 gegadigden voor deze tocht. De oudjes gingen voor de af vaart nog even op de foto. Bij Malang ligt het werkkamp Am- bulu, waar voormalige strijdkrachten van de T.N.I., die zich vrijwillig heb ben gemeld, worden opgeleid tot bruikbare krachten in de bat-aljons van de Federale troepen. Kolonel J. R. Kraan, directeur van het Directoraat Centrale Opleidin gen heeft een bezoek aan dit kamp gebracht. Hij onderhield zich enige tijd met de ex-republikeinen. krantenoorlog te berlijn. Generaal majoor Hays, waarnemend Amerikaans militair gouverneur, maak te bekend dat de Russen de vrije distri butie van kranten uit de Westelijke sector van Berlijn in hun zone geblok keerd hebben. In zijn maandelijks rapport aan Washington deelde Hays mede dat er nog geen verandering in de houding van de Russen was gekomen en dat zij door de Westerse kranten in hun zone te boycotten, de overeenkomst schonden, waarbij bepaald werd dat de kranten in alle zones van Duitsland vrij toegelaten moeten worden. Hays wees er op, dat de Westelijke autoriteiten op 14 Juni reeds aan de Russen hebben medegedeeld dat zij een zelfde maatregel in West-Berlijn zou den toepassen op de onder Sovjet- contróle gedrukte bladen uit de Ooste lijke sector. Tot nu toe is deze bedreiging eohter niet ten uitvoer gebracht. Ten eerste omdat er maar een zeer gering aantal kranten per post uit het Oosten in West-Berlijn binnenkomt en ten twee de omdat alle krantenverkopers beslo ten hebben geen Sovjet-kranten meer in te slaan. (U P.) dagen niet accepteren. De assemblee moest volgens hem minstens drie we ken hebben om eigen punten toe te voegen aan de drie, welke door de mi nisters voor advies aan haar zijn voor gelegd. Er - was een aantal vertegenwoordi gers van verschillende landen, die hem bijvielen. Onder hen was de Franse oud-minister Teitgen. Uit de assemblee was het slechts het Engelse labourlid majoor Thomas, die de vrees uitsprak, dat de assemblee zou kunnen gaan ver geten, dat zij geenszins een parlement is en dat zfj niet is bijeen gekomen om de nationale parlementen door een Europees parlement te vervangen. De oorzaak voor het stellen van éen termijn is, dat de ministers beperkt zijn in hun tijd en niet tot het einde van de assemblee in Straatsburg kunnen blijven resideren om voorstellen af te wachten. Van (Je ministers volgde alleen mi nister Stikker gisteren korte tijd de dis cussies. President Spaak drong er bij de as semblee op aan, verdere bespreking van deze kwestie uit te stellen tot heden, wanneer de vergadering kan beschikken over een rapport over het voorlopig reglement van orde. Dit rapport zal wor den opgesteld door een commissie, die gisteren werd benoemd en waarin alle vertegenwoordigde landen zitting hebben. (Voor Nederland de heer Ser- rarens). Daartoe werd na langdurig debat be sloten en het is dus te verwachten, dat de kwestie vanmiddag opnieuw scherpe discussie zal uitlokken en dat Chur- chills voorstel dan in stemming zal ko men. In elk geval is het duidelijk, dat de assemblee een aanzienlijk aantal nieuwe punten aan de agenda wenst te zien toegevoegd en zich niet wenst te beperken tot een advies over de vraag, wat gedaan zou kunnen worden op eco nomisch, sociaal en cultureel gebied. Deze discussie was voorafgegaan door eveneens scherpe opmerkingen over de positie van het algemeen secretariaat. Het was de Ierse afgevaardigde Norton, die naar aanleiding van de benoeming van de algemene secretaris en diens ad junct, dit omstreden punt aansneed. De positie is thans zo, dat deze func tionarissen door de assemblee moeten worden benoemd uit een bindende voor- draoht. van de ministers. Zij zijn functionarissen van de Raad van Europa en verantwoordelijk jegens de ministers. Norton betoogde, dat de assemblee moest eisen haar eigen secretariaat te verkrijgen, dat jegens haarzelf verant woordelijk is. De Ier werd door een groot aantal afgevaardigden in zijn standpunt ge steund, zodat ten slotte de Engelsman Mackay kon constateren dat er vrijwel algemene overeenstemming in de as semblee bestaat over de wenselijkheid een eigen secretariaat te verkrijgen. Boothby (Engeland) aarzelde niet de oorzaak van deze wens te noemen: er zouden ongetwijfeld verschillen van in zicht met de ministers voorkomen, waarbij het voor de assemblee ^vellicht onmogelijk zou zijn haar plicht te doen zonder eigen functionarissen te hebben. Churchill nam ook aan deze discussie deel en zeide, dat waardigheid en le venskracht van de assemblee vergden, dat deze een eigen secretariaat, los van de commissie der ministers, zou krijgen. Verdere bespreking van dit punt werd eveneens uitgesteld op voorstel van pre sident Spaak, die zeide dat de behan deling van het reglement van orde de vergadering nog gelegenheid zou geven dit punt aan te snijden. NOG BEEFT DE GROND IN ECUADOR. In het door de aardbeving van vorige week geteisterde gebied van mldden- Ecuador worden nog steeds aardschok ken waargenomen. Acht plunderaars zijn door militairen doodgeschoten. Het Rode Kruis deelde mede. dat het dorp Liberia geheel verdwénen is in een door de aardbeving ontstaan ravijn van bijna een kilometer diep. In. de stad Pelileo vond men onder de puinhopen van een bedehuis de lijken vantvijf kloosterzusters en een aantal leerlingen in gebedshouding voor het al taar geknield. Harriman getuigt voor militaire hulp Averell Harriman, de reizende am bassadeur van het plan-Marshall, heeft voor de gezamenlijke zitting van de Amerikaanse senaatscommissies voor buitenlandse aangelegenheden en strijd krachten verklaard, dat, indien het congres het program voor militaire hulpverlening zou beknotten of de in werkingtreding er van zou uitstellen, revolutionnaire elementen de vastbe slotenheid en het zelfvertnruwen van West-Europa zouden ondermijnen. Harriman verklaarde ernstig bezorgd te zijn over „de bedreiging van de vre de door het Kremlin", doch hij geloofde, dat de vrede kan worden behouden door het plan-Marshall, het Atlantische pact en de militaire hulpverlening. Hij was van mening, dat vertraging van de hulpverlening op de lange duur de Ver enigde Staten op hogere kosten zal komen te stasn. De versterking en vereniging van de strijdkrachten der landen van het At lantische pact zullen volgens Harriman aanzienlijk tot de veiligheid van de Verenigde Staten bijdragen. Harriman zeide te geloven, dat te zijne tijd, als de handel tussen Oost en West, zich zal hebben ontwikkeld, de Russische domlnatle zal afnemen. BRAMUGLIA AFGETREDEN. De Argentijnse minster van Buiten landse Zaken, dr Juan Bramuglia. Is afgetreden. Er werd geen reden opge geven voor deze stap. Men neemt even wel aan. dat Bramuglia meningsver schil had met verschillende Argentijnse ambassadeurs De ambassadeur te Washington, Remorino. wordt genoemd als waarschijnlijk opvolger van Bra- I muglia. Ondernemers-missie uit Batavia terug SUKARNO -ZAL WESTERS KAPITAAL NIET WEREN. Gistermiddag is de goodwill missie van het Westerse bedrijfsleven van haar eendaags bezoek aan Djokja terugge keerd. Een van de deelnemers verklaar de dat het bezoek een oriënterend ka rakter had. Individuele contacten wer den niet gelegd. De gesprekken, die in een aangename sfeer werden gevoerd, beperkten zich van de^ijde van de Re publikeinse autoriteiten tot een uiteen zetting van de algemene richtlijnen, die men zich in Djokja voorstelt te zullen volgen na de oplossing van de politieke kwestie. De missie heeft gesproken met de minister van Buitenlandse Zaken, Hadji Agus Salim. de Sultan van Djok ja, de minister van Economische Zaken. Sukiman, en met de minister van open bare werken, ir Laoh Tevens bracht de missie een bezoek aan Sukarno, die uiteenzette, dat dc toekomstige financiële en economi sche politiek een „open deur" poli tiek zal zün. Investering van Westers kapitaal zal niet geweerd en zelfs aangemoedigd worden indien men zich bereid verklaart sociale vorzienin- gen e.d. te treffen, welke een garantie vormen tegen iedere exploitatie van Indonesische werkkrachten.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1