DODAT Congres Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen te Katwijk EEN VAGE HERINNERING DE MEESTER-UITVXNBER Kerkelijk Leven Opening Geref. Oecumenische Synode doet wens van Calvijn in vervulling gaan 1 Er is êèn middel, dat MUGGEN RECHTZAKEN Radio-programma WOENSDAG 10 AUGUSTUS Ontvangst voorbeeld voor het gehele land Te Katwijk werd gistermorgen in het Nova-Theater het congres van het Ne derlands Verbond van Middenstands verenigingen geopend door de voorzit ter, de heer P. J. Brinckman, waarvan wij gisteren al melding maakten. Na de opening verkreeg de heer O. van Tongeren, voorzitter van de Ch'-. Miadenstandsvereniging alhier, het woord. Hij was dankbaar, zoveel midden standers verzameld te zien. Ii> een uit voerige beschrijving schilderde hij al hetgeen de badplaats Katwijk aan ge noegens biedt. Hij bracht naar voren het belang van het georganiseerd te zijn, daar er nog heel wat werk voor de boeg staat. Hij hoopte, dat het congres een goed suc ces mocht hebben Spr. herinnerde aan de jacht op de nieuwe haring, in Mei gehouden, welke door Katwijk gewon nen werd. Eén ideaal staat ons nog voor ogen: de zeehaven voor Katwijk. Het heeft hier reoht op. „Moge spoedig het tijdstip aanbreken waarop deze wens in vervulling zal gaan". Ten slotte merkte spr. op dat na 15 Augustus in Katwijk veel kamera vrij komen. Hij nodigde de aanwezigen uit hun vacantie in Katwijk door te bren gen. De voorzitter van de R.K. Midden standsvereniging alhier, de heer G. A. Ouwerling, .sprak de wens uit dat het congres een prettige indruk zal achter laten. Tussen de drie middenstands verenigingen bestaat in Katwijk een prettige samenwerking. De voorzitter van de V.V V., de heer B. G. Lammens, sprak vervolgens. Alhoewel de doelstelling van de mid denstandsverenigingen een geheel an dere is dan die van de V.V.Vzag spr. toch een belangrijk contactpunt. „Uw samengaan is een bundeling van krachten met het doel de belangen van de Middenstand te behartigen en de positie van deze nijvere groep in de economische sector te verstevigen: vreemdelingenverkeer daarentegen heeft zijn werkkring op het vlak der re creatie". Wil men het tempo van de tijd vol gen dan behoeft een leder van tijd tot tijd een rustpunt, zowel „om stoom af te stoten als nieuwe energie te verza melen". Onderscheiding voor grena- diers, jagers en 8 R.I. WEGENS MOEDIG GEDRAG IN DE MEIDAGEN 1940. Belangrijke onderdelen van het gar deregiment grenadiers, het garderegi ment jagers en het 8e regiment Infan terie hebben In de oorlogsdagen van 10 tot 25 Mei 1940 op Nederlands grond gebied met ere gestreden. De grena diers hebben nadat Duitse valscherm troepen op 10 Mei 1940 het vllegpark Ypenburg en het hulpvliegveld Ocken- burg bil verrassing hadden bezet, een belangrijk aandeel gehad in de herove ring van deze terreinen. De jagers heb ben. na de herovering door andere troepen van het hulpvliegveld Ocken- burg, me^c-werkt aan het in het nauw drijven van de valschermtroepen op het landgoed Ockenburg. tengevolge waarvan deze daarvan werden verdre ven. In de verdediging van de Grebbeberg tegen een overmachtige Duitse aanval heeft het 8e regiment infanterie het voornaamste aandeel gehad, waarbij aan de vijand zware verliezen werden toegebracht en zelf zware verliezen werden geleden. Bij K.B. is thans be paald, dat aan het opschrift op het vaandel van het garderegiment grena diers, luidende „Tiendaagse veldtocht 1831'' zullen worden toegevoegd de op schriften „Ypenburg 1940" en „Ocken burg 1940". Aan het opschrift op het vaandel van het garderegiment jagers even eens luidende „Tiendaagse veldtocht 1831" wordt toegevoegd het opschrift „Ockenburg 1940". Aan het opschrift op het vaandel van 8 R.I. luidende „Citadel van Ant werpen 1832" wordt toegevoegd „Greb beberg 1940". EXPORT VAN GROENTEN EN FRUIT NAAR DUITSLAND. Het Bedrijfschap Groente en Fruit deelt mede, dat de export van groenten en fruit naar Duitsland heden door gang kan vinden. Ter speciale kennis van de vellingen wordt gebracht, dat van vandaag af tot naaer order de volgende exportipercentages voor Duits- larfd gelden: ten hoogste 50% van de voor export geschikte tomaten en augurken. Alle overige ten uitvoer toe gelaten groenten mogen vrij worden geveild. VOORLOPIGE STAATSREGELING OOST-JAVA GOEDGEKEURD. Maandagavond heeft het parlement van Oost-Java met algemene stemmen de voorlopige staatsregeling voor Oost- Java aanvaard. In de Dinsdag voort gezette zitting werd met applaus een motie aangenomen, waarbij 17 Augus tus als nationale feestdag, de rood wit te vlag als nationale vlag en het Indo nesia raja als volkslied van Djawa Timur werd voorgesteld. Zandvoorts5 burgemeester in het nauw HIJ MOET IN DE GEMEENTE WONEN EN KRIJGT GEEN NIEUW HUIS. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben hun toestemming aan het besluit van de gemeenteraad van Zand- voort, voor de burgemeester een woning te bouwen voor een bedrag van f. 64.000, onthouden. Ondanks het dringende ver zoek van de burgemeester werd van nacht tijdens de raadsvergadering met 7 tegen 3 stemmen besloten het besluit in te trekken. Voorts kwam ter tafel het verzoek van Gedeputeerde Staten aan de Gemeenteraad, zijn gevoelens kenbaar te maken over het verzoek van de bur gemeester mr H. M. van Fenema, hem voor 1 jaar ontheffing te verlenen van zijn verplichting in Zandvoort te wonen. Na een korte verklaring wilde de bur gemeester bij dit punt de vergadering niet verder lelden, droeg de voorzitters hamer aan de oudste wethouder over en verliet de vergadering. Na een lang durige discussie besloot de gemeenteraad om halftwee aan Gedeputeerde Staten mede te delen, dat het niet in het be lang van de gemeente Zandvoort is, dat de burgemeester in Bloemendaal woont, omdat in Zandvoort over voldoende woonruimte voor zijn gezin beschikt wordt. Dit besluit werd met algemene •temmen genomen. Spr. vervolgde, dat V V.V. „door mid del van goede propaganda-voering het vreemdelingenverkeer moet stimuleren en zich bovenal tot taak stellen de aandacht van de vreemdeling te trek ken". Een verhoogde welvaart zal zijn gunstige Invloed hebben op de midden stand. V.V.V. Katwijk hoopt steeds klaar te staan de middenstander van dienst te zijn, wanneer gezocht wordt naar niet te kostbare gelegenheid tot rust en verpozing. Nadat de tweede voorzitter van „Katwijk Vooruit", de heer J G Scho- neveld, zijn vreugde er over had uit gesproken dat dit congres te Katwijk werd gehouden, verkreeg de heer P. J. Brinckman, voorzitter van het congres, het woord. HIJ memoreerde allereerst de gebeurtenissen van de afgelopen jaren ln het economlsohe en sociale leven. In 1940 werd het verbond ont bonden, thans telt het weer 62 afdelin gen over 't gehele land. De strijd om het bestaan wordt weer moeilijk en de belastingdruk is hoog, het publiek is kieskeuriger geworden. Spreker waarschuwde om niet over te gaan tot onderlinge concurrentie. Ge- zamelijk dient men de schouders onder 't werk te ze'ten. Des middags om halfdrie werd het congres vervolgd. In behandeling kwam allereerst het jaarverslag, dat nog op gemaakt was door de heer H. Neute- boom. Drie afdelingen kwamen met enige vragen naar voren. De afd. Rotterdam braoht hulde aan het hoofdbestuur voor het geveerde beleid en de afd. Schiedam sprak haar grote dank uit voor het werk van de heer Neuteboom, Bij acclamatie werden de heren P J. Brinckman, P. J. de Kruif en H. Neuteboom resp. als voorzitter, secre taris en penningmeester herkozen. Ver der werden herkozen en gekozen de heren H. Hattuma, J. Hoppenbrouwer, J. G, Hilberding, W. Laatsch, W. J. Wever, B. J, Winter, De Jong, Leman, Manhro en Boddlng. De afd. Amsterdam werd aangewe zen voor de commissie van geschillen tussen redactie en inzenders. De afd. Den Haag werd belast met de boeken- contröle. De voorzitter zette vervolgens nog eens uivoerig uiteen, met welke moei lijkheden de middenstander tegenwoor dig te worstelen heeft. Oud-minister ir H. Vos sprak het slotwoord. Nieuwe bedrijven hebben zioh ontwikkeld, nieuwe mogelijkheden zijn ontstaan. De toestand ls geheel anders aan 40, 50 jaar geleden. Naast de groei van reuzenbedrijven ziet men duizenden kleine bedrijven ontstaan, waarop de eerste berusten. De alge mene sociale ontwikkeling schept nieu we mogelijkheden, doch ook nieuwe gevaren, Spr. gat het practlsche ad vies, n.a;v. de sociale verzekering, niet te veel hooi op zijn vork te nemen. Met nadruk wees ir Vos er op dat men er naar moet streven steeds zo econo misch mogelijk te werken. Ten slotte wekte spr. allen op om samen op te bouwen aan een nieuwe gemeenschap. De voorzitter dankte de heer Vos voor de heldere uiteenzetting en bracht eveneens dank over aan de heer Neu teboom, voor wat hij als secretaris in het afgelopen jaar voor het verbond heeft gedaan. Spr. deelde nog mede. dat aan de regering een telegram zal worden verzonden, waarin wordt aan gedrongen op een kinderbijslag zonder premieheffing. Het gehele gezelschap begaf zich ver volgens naar het Raadhuis. De dames en heren werden hier ontvangen door burgemeester mr W. J. Woldringh v. d. Hoop, de wethouders H. P. Bloot, D. J. Kleen, D. C. van Leeuwen, de waarn. gemeentesecretaris J. C. Tieleman en de hoofdcommies J. L. Veldhuizen van Zanten. De burgemeester heette allen namens de gemeente hartelijk welkom. Gij allen hebt kunnen constateren, hoe Katwijk door de oorlog gehavend is. Katwijk is van oudsher de badplaats voor de middenstand, wij willen blij ven, wat wij zijn: anders dan andere j badplaatsen. De middenstand heeft zich hier zeer goed ontwikkeld. Daarom is het zo verheugend, dat dit eerste con- I gres hier in Katwijk gehouden werd. Dit is de band, die wij zoeken en no dig hebben. De heer Brinckman sprak tot de bur gemeester woorden van dank. Toen het voorstel kwam om in Katwijk het con gres te houden, heeft het bestuur eerst bedenkelijk gekeken. Wij waren gewoon te vergaderen in een van de grote ste den met ruime zalen en goede verbin dingen. Wij hebben er echter geen spijt van, dat wij het voorstel van de heer Hoppenbrouwer hebben aangenomen. De ontvangst hier mag ten voorbeeld zijn voor het göhele land. Tot slot voerden neg de heren Brinck man en Hoppenibrouwer het woord. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Llth en Oyen (toez.) J. G. de Pater, cand. te Amsterdam, te Opheusden D. v. d. Ent Braat te Elburg. Aangenomen naar Makkum (2e pred.pl.) (toez.) C. Zwaan Ind. pred. met verlof te Zeist. Bedankt voor Nljega-Elahulzen C. Mul der em. pred en hulppred. te Amsterdam; Geref. Kerken Beroepen te Mole naarsgraaf-Brandwijk A. C. Hofland, cand te Naaldwijk; te Lelmulden A. C. Hofland cand. te Naaldwijk: te Zuldland H. Scho ling te Kamperland. Bedankt voor Almkerk H, J. Lambers Heerspink te Vroomshoop. Gpref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Aduard en te Zutphen H. D. v. Herksen. cand. te Ermelo; te Zoutespul A. W. Boxman tc Ten Boer. Bedankt voor Meppel F. Kouwenhoven te Brouwershaven. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Vlls- slngen P. Op den Velde. cand. te Wor- mcr; te Arnhem P. Op den Velde, cand. te Wormer. Kein. Broederschap Beroepen te Zwammerdam (vac. W. Muilwijk) F. Palm boom te Amsterdam. Burgemeester Woldringh v. d. Hoop (rechts) spreekt het middenstandscon gres te Katwijk toe in de Raadzaal van het Stadhuis. (Foto Van Rijn - Katwijk) Gistermorgen is in het met palmen en varens gestoffeerde schip van de Waalkerk in Amsterdam de Geref. Oecumenische Synode 1949 door ds D. Sikkel officieel geopend. Toen na het openingswoord spreker met een korte tik van de voorzittershamer de synode voor geopend verklaarde, was een tang gekoesterde wens ln ver vuiling gegaan, want reeds ten tijde van de reformatie is o.a. door Cal vin de wenselijkheid van zulk een synode bepleit. Tot vooizitter en vice-voorzitter van het moderamen werden gekozen prof. dr G. Ch. Aalders (Ned.) en prof. Cla- rsnde Bouma (Grand Raplds-Amerika Voorts werden tot leden gekozen prof. dr J. P. Jooste, afgevaardigde van de Geref. Kerk ln Zuid-Afrlka en dr P. G. Kunst uit Amsterdam. In de middagvergadering werden vier commissies ingesteld, die reeds gis teravond in eerste zitting bijeen kwa men. ter behandeling van de rapporten, welke zijn opgesteld door de op de sy node te Grand Rapids benoemde com missies. Aan de commissies zijn aan de gedelegeerden een of twee prae-advi- seurs, Nederlandse hoogleraren toege voegd. alsmede enkele gasten. Het schema van de verdeling der onderwer pen over de vier commissies, opgesteld door het moderamen is: 1. de oecumenl- siteit; 2. schepping, evolutie en een klein rapport over huwelijkszaken; 3. kerk en staat en 4. onderwijs, christe lijke opvoeding en de toekomstverwach tingen der kerken. Als de oecumenische synode deze rapporten heeft aangenomen, dan zul len zij aan de aangesloten kerken op haar eigen generale synode worden voorgelegd, wat niet te Amsterdam of op één der generale synodes mocht wor den aanvaard zal dan in een volgende samenkomst opnieuw worden behan deld. Van de International Council of Christian Churches en „The National Association of Evangelicals" waren ver zoeken binnen gekomen om deze sy node te mogen bijwonen. De synode be sliste, dat de vertegenwoordigers van deze groepen als bezoekers de synode mee zullen kunnen maken. Vrijdag zal het gemeentebestuur van Amsterdam de deelnemers ontvangen en Zaterdag zal een tocht door Noord- Holland worden gemaakt. Belangrijke oudheidkundige vondst in Jericho HEBREEUWSE TEKST VAN O.T. In een grot ln de nabijheid van Jericho ls de Hebreeuwse tekst ontdekt van het oude testament De Transjordaanse curator van anti quiteiten deelde mede, dat dit de be langrijkste vondst was die ooit ln Palestina ls gedaan. De curator, Lancaster Harding, deelde mede. dat dc ontdekking reeds gedaan waB in 1947 maar dat door omstandig heden nu pas bekend gemaakt kon wor den. noe belangrijk deze vondst wel was. Twee Jaar geleden vond een geitenhoe der, die op zoek was naar een verdwaald geitje, een kleine cirkelvormige opening ln de rotswand ln de buurt van Alhn Fcsjicn. ten zuiden van Jericho In de opening stond een glazen pot, waarin acht rollen geborgen zaten. De tek6t zal geschreven zijn in de tweede eeuw voor Christus. Een rol bevatte het complete boek Jesaja Andere rollen bevatten fragmen ten uit dc bijbelboeken Genesis. Deute- ronomlum, LevltlcuB, Rlchteren. Daniël en Enoch. Harding deelde mede, dat het onderzoek had geleerd dat de tekst, die ln het Hebreeuws geschreven was, afkomstig moet zijn uit de tweede helft van de tweede eeuw voor Christus, hetgeen zeggen wil, dat deze fragmenten elfhonderd Jaar ouder zijn dan de tot nu toe bekende manuscripten. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Rudl Jacobus, z. van J. Freeke en G. van don Borg; Willem, z. van B Roest en M. Oosterom; Bernaróus Johannes Maria. z. van C. P. van der Zijden en A. C. J. van Kuljeren; Maria Catharlna. d. van P. Gerritsen en M. C. Luijendljk; Yvonne, d. van C. D. Zandvliet en W. van Leeuwen: Christina Catharlna, d. van W. A. Verhoeven en M. Moskalenko. GETROUWD: A F Weinberg Jm en A. M. A, van 't Hof Jd. VLIEGEN radicaal uitroeit J DDT. POEDER in de practische, voordelige siudzak 65 cent FEUILLETON door NATALIE SHIP MAN 33) Toen wendde hij zich af van het por tret en dat gevoel verdween. Het huis, waarin Helen als kind had geleefd, de tuin, waarin zij gespeeld had, haar eigen geest, alles scheen hem te ant woorden. Neen het is geen ver raad; het is het leven. Dat gaat door, het huis, de tuin, de mensen, het leven gaat verder en op dezelfde manier, meet jU ook verder gaan Toen klonken er voetstappen op de trap en de stemmen van de kinderen en achter hen de diepe stem van Mrs. Hasketh. Zij kwamen naar beneden. Hij keek nog eens naar het portret en wendde zich toen glimlachend naar de deur. HOOFDSTUK XI. Emily had gelijk gehad; het was erg heet geworden, zo heet, dat Mrs. Has keth besloot thuis te blijven. We zullen uitgebreid gaan thee drinken als jullie terugkomt, zei zij, en dan zul je niet zo vroeg weer naar de stad behoeven te gaan. Zij reden de vijf mijlen, die hen van het meer scheidden en rolden het met gras 'begroeide weggetje af, dat over het veld naar het kleine clubhuls leid de. Dit was verlaten en Jim was hier blij om. Ofschoon de lunch plezierig was geweest, was 't toch nogal een beetje spannend geweest en hij had de idee, of hij ln lange tijd niet met Al- den alleen geweest was. Mark en Emily verdwenen in een van de badhokjes. Terwijl hij zich uitkleedde, kon hij horen, hoe Emily, Mark trachtte over te halen haar hem te laten helpen met zijn knopen. Zij waren bulten voor hij neg gereed was en plasten in het on diepe gedeelte rond. Hij ging op een grote bank een sigaret zitten roken, wachtend op Alden. Na enkele ogenblikken kwam ook zij naar bulten in een badpak van een zachte zeegroene kleur. Je ziet er uit als Undine, zei Jim. Zij glimlachte. Het ls een mooi pak. Wat Is Mrs. Hasketh een aardige persoonlijkheid! Ik heb no| nooit iemand ontmoet, die ik onmiddellijk zo aardig vond. Ik heb de idee, of ik haar al jaren ken. Dat doe ik zelf inderdaad en toch verbaast zij mij nog altijd. ZU heeft meer vitaliteit dan iemand anders die ik ken, maar zy is niet van een ver moeiend soort. Zij heeft integendeel een wonderbaarlijk kalmerende invloed. - En, zei Alden, zij is intelligenter dan haar man. Mag ik een sigaret heb ben? Zij zaten rustig te roken met de zon warm op hun blote schouders. De hare waren recht, slank en hadden 'n diepe ivoorkleur. Haar haar was recht ach terover gestreken en liet de diepe we- duwenkap zien. Hij dacht, dat hij haar nog nooit zo lieflijk gezien had als nu, met die flauwe blos op haar wangen en die lichte glimlach, waarmee zij naar de kinderen keek, die in het water speelden. Ze zijn erg aardig, zei ze op dromerige toon. Emily is werkelijk een allerliefst persoontje. Hij hoorde zichzelf zeggen: Ze is nog niet zo Hef als jij waart toen en zweeg, toen hij haar verschrikte blik opmerkte. Ik bedoel, zei hij. dat ik er zeker van ben, dat Jij nog veel liever was. Veel aardiger. Hij ging snel door, want haar ogen waren met een vreemde uitdrukking op zijn gezicht gevestigd: Al ben Je dan ook groot gebracht door die ver schrikkelijke Samuel Butler-familie? Of waren het Dickens-figuren? Weet je, al die tijd sedert je mij van hen verteld hebt Hij raakte in zijn eigen woorden ver ward en het was voor hem een hele opluchting, om Emily uit het water te zien komen. Ze liet zich met een zucht van verrukking op het zand aan hun voeten vallen. Waarom zwemt u niet? vroeg zij. Alsjeblieftga mee, Daddyga mee, Miss Blanshaw. Wacht tot we onze sigaretten op hebben, zei Jim en zij liet zich weer op de grond zakken. Alden had zich afge wend en keek over het meer, dat schit terde in het middagzonlicht. Juist toen hij weer iets zeggen wilde, hoorde hij Emilys heldere stemmetje: Miss Blanshaw, waarom draagt u badschoe- nen? Er zijn hier geen rotsen het is allemaal zand en modder verder op Voor hij zich nog kon inhouden, keek h\j omlaag. Zij droeg espadrilles, niet de moderne soort met open tenen, maar Europese, die Emily Hasketh voor haar gevonden moest hebben, van stevig blauw zeildoek gemaakt, met veters, die om haar slanke enkels gewonden wa ren. Hij keek even naar haar gezichtje. Daaruit was alle kleur geweken en het had een vreemde strakke uitdrukking; haar lippen gingen vaneen, alsof zij iets zeggen wilde en gingen toen weer dicht. Een golf van opwinding sloeg door hem heen, deed hem het bloed naar de wangen stijgen en zijn slapen zo hard kloppen, dat hij nauwelijks Emilys stemmetje kon horen, dat zei: Waarom doet u ze niet uit, als u gaat zwemmen? Hij zei, zonder te weten, waar de woorden vandaan kwamen: Jij hebt ze verleden zomer ook gedurende lange tijd gedragen, Em. Oma liet ze mij dragen, omdat lk mijn voet had bezeerd. Heeft u ook uw voet bezeerd, Miss Blanshaw? Alden wendde haar hoofd af. Een diepe blos vloog uit de rand van haar laag uitgesneden badpak langs haar hals en gezicht omhoog tot de lijn van haar haar. Hij kon de uitdrukking van haar ogen niet zien, want zij keek op Emlly neer. Haar stem was zachter, dan hij die nog ooit gehoord had. Ja, zei zij, ik heb mijn voet be zeerd. Emily keek haar angstig aan. Was het heel erg? Neen, zei Alden, nog zachter, niet heel erg. Emily. Het geziohtje van het kind klaarde op en Jim zei: Ga jij maar eerst er in. Em en zae eens hoever je kunt zwemmen. We zullen je wel inhalen. Allright. Zij ging weg en ze waren alleen. Al- dens hoofd was nog steeds gebogen en de kleur brandde haar nog steeds op de wangen. Hij wilde iets zeggen, maar kon geen woorden vinden. En toen, alsof hij inderdaad tegen haar gespro ken had, keerde zij zich om en keek hem aan met die open blik uit de grijs groene ogen, die hy zo goed kende en die hU zich van jaren herinnerde. Maar nu was het de blik van een vrouw en niet die van een kind. Hij hield de zelfde oprechtheid in, dezelfde onbe vreesdheid en helderheid, maar ock een kennis, welker diepte hij slechts kon gissen. Zijn hart hamerde zo luid, dat hij dacht, dat zij het moest kunnen horen en terwijl het bloed hem wild door de aderen stroomde, kwam daar bij de trlomphantelijke wetenschap, de uiteindelijke zekerheid: Zij is Honoral Zij is het! Nu ben ik er zeker van (Wordt vervolgd) HAAGSE POLITIERECHTER ONRECHTMATIG ONT&LAG GENOMEN. Een stucadoor uit Noordwijk a. Z«» bohoorde tot degenen die ontslag had^ den genomen bij hun werkgever inve>. band met een loongeschil, waardoor de langdurige stucadoorsstaking is 0nl. staan. Wegens dat onrechtmatig genomen ontslag, had verdachte zich voor de Haagse Politierechter te verantwoar. den, waar de Officier een strenge straf noodzakelijk vond. Hij eiste vijf dagen hechtenis, waartoe de rechter veroo-. deelde. STEVIG AANGEPAKT. Een koopman uit Wassenaar had zich te verantwoorden wegens overtredin? der distributie-levensmiddelen beschi- king, het verhandelen van goederen zonder bonnen. De Officier eiste tegen verdachte f. 750 boete of 1 maand hechtenis, benevens voorwaardelijk 2 maanden gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. De rechter hield rekening met d« omstandigheden, toen hij alleen een maand gevangenisstraf voorwaardeM oplegde. IN DE BOTER, Een handelaar te Voorschoten had ln boter gedaan zonder de distributiebe palingen ln aoht te nemen. Voor dat feit vorderde de Officier f. 500 boete of 1 maand hechtenis, ge. zien dat het feit meermalen was be. dreven. De rechter was het met de Officier eens en veroordeelde conform diens eis. VERRIED JOODS VERTROUWENS. MAN RASGENOTEN? Onder presidium van prof, mr dr J, A. van Hamel, behandelde het Am» sierdamse Bijzondere Gerechtshof gis- teren de zaak tegen de 41-jarige J. H. de Leeuwe uit Rotterdam. Hem was ten laste gelegd, dat hij ln de periode van Mei tot December 1943 misbruik makend van het feit Jood te zijn, ver trouwensman der Duitsers was en Joodse landgenoten in handen van de vijand speelde. De Procureur-Fiscaal, mr J. C, Louet Feisser, eiste een gevangenisstraf van 20 jaar en ontzetting uit de openbare rechten voor de duur van het leven. De verdediger, mr J. L. van Apel- doorn, stelde het Hof voor de zaak te* rug te verwijzen naar de rechter-com* mlssarls voor nader onderzoek, dit in verband met het feit, dat tijdens de be handeling enige punten van de dag vaarding naar zijn mening niet geheel tot klaarheid zijn gebracht. In zijn laatste woord ontkende verdachte nog maals enig verraad jegens de Joden te hebben gepleegd en ondersteunde het verzoek van zijn verdediger de zaak terug te verwijzen naar de rechter commissaris ln het bijzonder voor een onderzoek naar zijn Illegale werkzaam heden. Het Hof zal op 23 Augustus uitspraak doen. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN. 9 Aug. Groente veiling. Aardbeien 3149 per doosje; Kropsla 1.50—9,50; Andijvie 5 0012.00: Tomaten 16.0030.00 per 100; Snijbonen I 3.10—4.80; idem II 2.00—3.40; Dubb. Stambonen 2.00—2.60: Prinsebonen 2.00— 3.20; Pronkbenen 1.20—1.70; Augurken grof 7.207.80; idem bom 1.902.10; Idem stippel 2.90—3.30 per 25 kg. ROTTERDAM. 9 Aug. Veemarkt, Aange voerd 2778 stuks. 225 vette koelen en ossen; 903 gebruiksvee; 107 graskalveren; 238 nuchtere kalveren; 323 biggen; 123 veulens; 177 paarden; 487 schapen; 63 bokken en gelten; 112 varkens, Prijzen per stuk: kalfkoelen le soort 775. 2e soort 700; 3e soort 575; melkkoeien 775. 700, 575; varekoeien 500, 400. 350; vaarzen 6C0, 500, 400: pinken 500. 400, 350; graskalve ren 280. 200. 100; biggen 45. 40. 35: hitten 700, 560, 425; werkpaarden 880, 680, 520. Prlizen per kg. slachtpaarden 140, 1-30, 1.10. KATWIJK a d. RIJN. 9 Aug Groente veiling- Bloemkool IA 5254; Idem I 31— 37: Aardappelen groten 6.609; drielingen 4 304.40: Sla 2.802.90: Uien 8.90—8: Prinsessebonen 2530; Bospeen 7—18. Waspeen 914; Kroten 65.75; Peter selie 3 904; Selderie 5.505.60. VOOR DONDERDAG 11 AUGUSTUS Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws: 715: ochtendgymnastiek; 7J0. gram.pl.; 7.45: morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: pluk de oae: 9.00: voor de vrouw; 9.05: muziek houdt fit; 9 30: muziek van Mozart; NCRV 10.00 André Marchal, orgel; 10.15: morgendiens, door ds A. v. d. Weg; 10.45: Chr. ihotej* en oratoriumvereniging; KRO 11.00: fl« zonnebloem; 1145: gram.pl.; 12.00: ange lus. 12.03: pianorecital; 12.30: mededelin gen; 12 33: saxofoon en plano; 12.55: zon newijzer; 1.00: nieuws; 1.20: septet Johnny Ombach; 1.45: roeromme; NCRV 2,00. Sans Soucl; 2,40: even onder ons; sou- werken van Samuel Barber; 3.30: viool en altviool: 4.00: bijbellezing; 4.45: strijk kwartet; 5.00: onze zingende en voordra gende Jeugd: 5.30: alt en orgel: 5o0 pianomuziek; 6.00: Leger des Hellskwar- tler; 6.15: CNV-kwartler; 6.30: Ned. strijd- 7 00. nieuws: 7.15: Nederlands. 4). Ja nu had Panda dus een nieuwe betrekking; assistent van de uitvinder Ernest Klapper. Hij was wel blij dat hij nu weer vooruitzichten had, maar toch beviel het hem nog niet he lemaal. En dus vroeg hij nog eens: „Waarom haalt u hier alle bankjes uit elkaar?" „Waarom? Wat?" vroeg de uitvinder, Klapper. „Je moet minder vragen stel len! Maar desnoods wil ik het je wel vertellen, want als mijn assistent moet Je begrijpen welk geweldig werk lk ten uitvoer breng. Nu dan die banken haal ik uit elkaar omdat ik de schroe ven nodig heb. Die gebruik lk ln mijn uitvinding, begrijp je? Ik heb geen geld om schroeven te kopen en dus haal lk ze hier". „Maar... maar dat is diefstal!"meen de Panda. „Die banken zijn van de re gering!" „Diefstal? DIEFSTAL?" riep Ernest Klapper verontwaardigd. „Hoe kom je er bij! Dat is een fout begrip! Wanneer het mijn uitvinding betreft bestaat er geen diefstal en bestaan er geen wet ten, onthoud dat! Met de regering heb ik niets te maken! De regering trekt zich niets aan van mijn werk en daar om trek ik mij niets aan van de bankjes van de regering!" Maar nu had hij het slecht getroffen, want intussen was Agent le klasse P. Zoolsleper ongemerkt vlak by gekomen en die sprak nu plotseling met zware stem: „Dat werk van jou bevalt de re gering helemaal niet, vriend. En ik ben hier de regering en lk neem je gevangen wegens het moedwillig vernielen van de stedelijke zitbankjes". Je begrijpt wel, hoé Erne9t Klapper schrok krachten; 7.00. nieuws; 7.16: Nederlandse organisten; 7.30 actueel geluld: 745. ce RVD antwoordt: 8.00: nieuws; 8.05: pro; loog, 8.15- plaatvarla: 9.00: vraaggesprek 9.20: Augusteo Symphonie orkest: tulnconcert door Vrij en Blij; 10.15: Kt tenkraker suite: 10.45: avondoverdenKing, 11 00: nieuws: 11.15: beroemde concerten, 11.5012 00. gram.pl. Hilversum II (415 M.) AVBO 7.M- nieuws; 7.15' gram.pl.; 7.50: (VPRO) dagopening door dr A. Trouw; 8.iw- nieuws; 8.15: om en om programma; o-W- van vrouw tot vrouw; 9.00: muziek Smetana; 9.30: waterstanden; 9.35: eoi and sweet; 10.00: morgenwijding door o; P. Boenrlcrmaker; 10.15: arbeidsvitamine, 10.50: kleutertje luister; 11.00: kerk- torenklanken: 11.45: voordracht: Lyra-trlo: 12 30: mededelingen; 12-33:Jj! 't spionnetje; 12.38: pianomuziek; 1 w- rjeuws; 1.15: ensemble Jo Bos; 1.45: u de bossen van Indonesië; 2.00. alt e niano; 2.20: aan het hof van konnis luisteraar; 3.00: klimop; 4.00: colorl"; 5.00: reizen en trekken: 5.30: gramP'; 5.45: de Nederlandse tenniskampioen schaopen: 5.50: zeilen ln Indonesië; o.w nieuws: 6.15: sportultzendlng: 6.35 SM' masters: 7.00. Queen's Hall Light o chestra; 7.30: Amsterdams trio; nieuws: 8.05: ln het radio zoeklicht: 8.k>- een lied gaat de wereld rond; 8.50: ee bezoek aan Nederlandse emigranten Canada: 9.05: Promenadeconcert. 9 541 vlucht, hoorspel; 10.55: muziek van Dln; 11.00- nieuws: 11.15: reportage wie lerwedstrljden; 11.30—12.00: Engelse w« ken voor strijkorkest. AGENDA DAGELIJKS: Den Haag (Scala): Hoofdstad OP<* rette „Walsdroom", 8 uur nam. ('sZonaab ook 2 uur nam.). VRIJDAG: Breestraat 52: Aandeelhoudersverg. Ned. Wötensch. Boekhandel, 11 uur v-ej.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2