Eerste Indonesische deelnemers aan Ronde Tafel Conferentie in ons land „Slaakt het vuren ernstig gemeend, maar er zijn kwaadwillige elementen" Gemeenschappelijk verdedigingsplan voor leden Pact van Brussel Polen antwoordt op ex-communicatie-decreet van Paus Pius XII WEERBERICHT 88ste Jaargang MAANDAG 8 AUGUSTUS 1949 00 No. 26763 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie' B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 De eerste Indonesische deelnemers aan de Ronde Tafel Conferentie te Den Haag zijn Zaterdagmiddag in ons land aangekomen Het waren Sultan Hamid H van Pontianak, voorzitter van de B.F.O., de Republikeinse staats secretaris Pringgodigdo en de gedelegeerde van Borneo Msjhoer Rifai, die met de PH-TDI op Schiphol arriveerden. Dr. Van Royen en enige andere Nederlandse autoriteiten, benevens de heren Herremans en Cochran van de UNCI, die in Batavia aan boord van hetzelfde vliegtuig waren gegaan, zyn onderweg in verschillende plaatsen uitgestapt om diverse besprekingen te voe ren. Het gezelschap werd op Schiphol verwelkomd door minister Van Maar seveen en de secretaris van het ministerie van binnenlandse zaken, de heer Prinsen, die zal fungeren als algemeen secretaris van de Ronde Tafel-Confe rentie. Sultan Hamid II voorziet geen „lastige punten". Na de begroeting door minister Van Maarseveen heeft Sultan Hamid II aan I de aanwezige journalisten een vraagge- sprek toegestaan, waarin hij als zijn mening te kennen gaf, dat de Ronde- Tafel-Conferentie „uiteraard zal sla- gen". „Voor zover ik kan zien," aldus de Suitan. „zijn er geen „lastige punten". Op een vraag waarom er bij de re sultaten van de Inter-Indonesische Conferentie zo weinig bekend is ge maakt over de Ned.-Ind. Unie, ant woordde de Sultan: „Dit is een punt, dat op de R.T.C. besproken zal wor den". De Sultan verwacht, dat op 17 Augustus al de Indonesische deelne mers aan de conferentie in Nederland zullen zijn en dat er dus waarschijn- J lijk op of omstreeks 20 Augustus aan de conferentie kan worden begonnen. Op een vraag wat de Sultan verwacht van de uitvoering van de order „staakt het vuren" antwoordde hij: „Beide partijen hebben het ondertekend en I in volle eerlijkheid gemeend. Er zal echter rekening moeten worden ge houden met enige kwaadwillige groe pen, maar deze zullen in korte tijd op de juiste wijze worden opgeruimd". Welke figuren zullen in het zoge- naamde kern-kabinet zitting nemen? j Lachend antwoordde de Sultan op de ze vraag: „Het zullen Indonesische figuren zijn, maar wie, kan ik u nog niet zeggen". Of de voorlopige Fede rale regering tijdens de Haagse con ferentie zal worden gevormd, was een vraag, waarop de Sultan zeer positief rec-n antwoordde. „Dit zo zeide hij is een Indonesische kwestie, welke wij onderling zullen regelen." Omtrent de geruchten, als zou hij het com mando over het Indonesische leger op zich nemen, merkte de Sultan op: „Officieel noch officieus is mij hier iets over bekend, maar het zou een welkome verrassing kunnen zün." van de Iriaanse bevolking te Ifaar (Sen- tani-Hollandia), de heer Jotam Wam- blolo. dat het volk in de afdeling Hol- landia ten volle instemt met betrek king tot de positie van het ten aan zien van Nieuw-Guinea gevoerde 'beleid. Het volk is van oor- Tweede Kamer 16 Aug. bijeen. DEBAT OVER RESULTATEN PRELIMINAIRE CONFERENTIE TE BATAVIA. Naar wjj vernemen, is de Twee de Kamer voor Dinsdag 16 Aug. te 1 uur bijeengeroepen. Het ligt in de bedoeling van de voorzitter voor te stellen onmiddellijk een aan vang te maken met een openbare beraadslaging over de dezer dagen door de regering ingediende nota betreffende de resultaten van de preliminaire conferentie te Ba tavia. DR VAN ROYEN HAD ONDER HOUD MET NEHRU. Dr Van Royen, die in het zelfde vliegtuig uit Batavia vertrok als Sultan Hamid II, die inmiddels in Nederland HATTA: „NIEUW-GUINEA EEN DER BELANGRIJKSTE PUNTEN DER R.T.C." Inmiddels hield de Republikeinse premier Mohammed Hatta een pers conferentie te Bangkok, tijdens welke hij als zijn mening te kennen gaf, dat de toekomstige status van Nieuw Guinea een van de belangrijkste pun ten van bespreking op de R.T.C. zal uitmaken. ..Onze mening over Nederlands Nieuw Guinea verschilt van die der Neder landers. Wij beschouwen Ned. Nieuw Guinea als een deel van de Staat Oost-Indonesië. Nederland rekent dit gebied niet tot Oost Indonesië en wil het als koloniaal gebied behouden. Deze kwestie zal van alle kanten vol ledig te Den Haag worden bespro ken," aldus Hatta. Hatta herhaalde zijn reeds eerder af gelegde verklaring, dat Indonesië er met voor voelde zich bij enig pact of enige groepsvorming aan te sluiten, «och hij voegde daar aan toe: „Wij mensen niettemin volledige en zeer nauwe samenwerking met de Aziatische lang" h8t Semeenschappelijk be- Naar aanleiding van vragen over de yoegere financiële overeenkomsten van Je Republiek met buitenlandse instan ces antwoordde Hatta: „De Republiek »ioot deze financiële overeenkomsten, pP volledige souvereiniteit en staatkundige zelfstandigheid aanspraak pende te kunnen maken. De toestand jsnu veranderd, omdat de Republiek in J™5. met andere Indonesische staten seo.oten overeenkomsten haar souve rtelt aan een groep heeft overge wogen." J?,orts deelde Hatta mede, dat het ,t0^ staken van het vuren geen lUMoed •oaci °P de import of export v *apenen naar of uit de Republiek. ni?K- na dit interview naar New KïïL»5oor*eretod. waa^ °p het Nehru -~We-rd ,verwelkomd door Pandit en de heer Lamping. Hatta is to New Delhi de gast van Pandit Neti- j,2^,1 eerst morgen verder reizen c*ar Den Haag. hollandia pleit voor ned. LEIDING in nieuw guinea. In een schreven verklaarde de leider VRIJ KOEL. De Bilt verwacht tot morgenavond: leSierTese?4 droog weer met wisse- kuct oltolng. Langs de Wadden- aanvankelijk nog krachtige, overi- frnri Pc^toge tot zwakke Westelijke i(LVnj koel weer. 'Opgemaakt te 10 uur). 9 AUGUSTUS. op: 5.13 uur: onder: 20 17 uur. op: 21.02 uur; onder: 5.25 uur Maan fvjn.) te 3.34 en Dit nummer bestaat uit vier pagina's. De aankomst op Schiphol: Naast minister Van Maarseveen Z.H. Sultan Hamid II van Pontianak en de heer Pringgodigdo. Royen bevonden zich ook Cochran en andere UNCI-leden. DE TOESTAND L\ INDONESIË. Terwijl deze voorbereidingen voor een definitief accoord tussen Nederland en Indonesië in volle gang zijn. is in In donesië zelf de rust nog geenszins her steld. Naar eerst thans bekend wordt, is op j 22 Juli een kleine patrouille onder commando van de eerste luitenant der j mariniers Teeken uit een ten Noord- Oosten van Bodjonegoro gelegen post in Zuidelijke richting uitgerukt naar aanleiding van berichten dat zich in die richting een bende terroristen zou bevinden. Sindsdien werd niets meer van de patrouille vernomen, ook niet r.adat andere patrouilles ter onderzoek waren uitgestuurd. Geruime tijd later zijn de stoffelijke resten van de 5 leden dezer patrouille gevonden nabij Badad aan de Bengawan Solo. Zij werden te Surabaja ter aarde besteld. Rust en orde zijn in het betrokken gebied in middels hersteld. Vrijdagmiddag is de employé T. G. Smallo der onderneming Tjondong, in het Garutse, ten Zuiden van Tjikad- jang op lafhartige wijze om het leven gebracht. Smallo was bezig latex in ontvangst te nemen, toen hij plotseling door twee vreemde kerels werd beet gepakt, terwijl een derde vreemdeling hem met drie schoten in de rug ver moordde. Blijkens te Batavia ontvangen be richten is de vader van de Wali Negara vah.I?i,j6umatra, Malik, op weg naar Se- kaju ÖVervallen en vermoord. De juiste toedracht is neg niet bekend, maar vast staat dat ook de jongere broer van de Wali Negara overvallen is en ernstig is gewond. Ook op ander gebied blijft de onrust in Indonesië haar invloed deen gelden. Grote speculatieve rijstinkopen in de surplusgebieden van Java hebben de voorlopige federale regering er toe ge noopt het hamsterverbod van rijst met ingang van l Augustus j.l. tot en met 31 Maart 1950 voor Java en Madura weer uit te vaardigen. Het is de bedoeling der speculanten cm de rijst in de komende patjekliktijd met exorbitant hoge winsten te ver kopen en zij menen, dat de rijst toe dat tijdstip een goede geldbelegging is. Hierdoor worden grote hoeveelheden rijst, aan de bonafide rijsthandel ont trokken en zou, indien er thans geen maatregelen genomen worden, de voor ziening van de bevolking in de grote steden In de „schrale tijd" ernstig ge vaar lopen. deel. dat het onder de tegenwoordige omstandigheden onder Nederlandse lei ding behoort te blijven en in het bij zonder dient te streven naar de econo mische en wetenschappelijke ontwik keling, waartoe investering van parti culier kapitaal en de kolonisatie in be langrijke mate zouden kunnen bijdra gen. In dit schrijven wordt verder opge merkt, dat de Indonesiërs en met name de Negara Indonesia Timur zelf met grote moeilijkheden te kampen hebben en niet in staat zijn land en volk tot ontwikkeling te brengen. is gearriveerd, heeft in New Delhi Za terdag een onderhoud gehad met de minister president van India, Pandit Nehru, bij welk onderhoud de Neder landse ambassadeur in India, de heer A. T. Lamping, aanwezig was. Gisteren had dr Van Royen een onderhoud met de Secretaris-Generaal van het Indiase departement van Buitenlandse Zaken, ir Girja Shankar Bajpai. Dr v. Royen is na dit onderhoud via Karachi naar ons land vertrokken, waardoor hij geen contact meer had met de- korte tijd later arriverende Republikeinse premier 1 Hatta. In het gezelschap van dr Van Haigh wordt terecht gesteld. Volgens officiële mededeling worden geen voldoende gronden aanwezig ge acht voor uitstel of aflasten van de executie van John Haigh, die bekend heeft negen moorden te hebben ge pleegd en die wegens moord op dc we duwe DurandDeacon ter dood ver oordeeld is. Twee geneesheren hebben een onderzoek naar de geestesgesteld heid van Haigh ingesteld. Men ver wacht dat Haigh Woensdag aanstaande terechtgesteld zal worden. Aan uitwerking reeds begonnen. Het permanente militaire comité te Londen, waarin vertegenwoordigers van de landen die het Pact van Brussel on dertekenden. zitting hebben, heeft een gemeenschaDDeliik verdedigingsplan uit gewerkt. Dit plan had rekening te houden met dp bronnen waarover de verschillende landen kunnen beschikken om hun mili tair apparaat oo moderne en efficiënte wiize uit te rusten, zonder dat het eco nomisch herstel belemmerd wordt. Dit Dlan voorziet niet alleen in een gemeenschappelijke verdediging in de lucht .doch ook in de coördinatie van de actie van alle land- en zeestrijd- krachten Het houdt tevens de verplich ting in tot het oprichten van een ver- bindingsnet, waarvan de doeltreffend heid in de loop der laatste maanden werd gecontroleerd, en die ..uit sommige ooeounten" voldoening schonk. De in dit plan vervatte suggesties werden, na aan de'chefs van het staf comité te ziln voorgelegd, aan de leger- oreanisaties voor de uitwerking toege zonden. Volgens eoed ingelichte kringen werden reeds aanzienlijke vorderingen gemaakt, voornamelijk wat betreft de organisatie der legers, de strategie, de gevechtsmethodes en de technische ont wikkeling. De eezamenlitke maatregelen zouden de strijdkrachten der 5 mogendheden in staat stellen in al de fases der operaties onder het bevel van een enkel opperbe velhebber op te treden Om tot dit re sultaat te komen dienen de talrijke ver schillen in de organisatie der vijf natio nale legers uit de weg te worden ge ruimd. In het bijzonder dient men te bereiken, dat elke willekeurige divisie bij de geallieerde formaties ingeschakeld kan worden. Hetzelfde geldt voor de De Belgische crisis niet opgelost. EEN K.K.-L1BERALE COALITIE? De voorlopige Belgische minister president Gaston Eyskens is er na 3j/2 uur besprekingen met de drie voornaamste politieke partijen niet in geslaagd een nieuwe regering te vor men. Na de bijeenkomst is bekend ge maakt, dat de socialisten geweigerd hebben zich bij een coalitie aan te slui ten. Eyskens had gehoopt, dat een coali tiekabinet met katholieken, socialis ten en liberalen een eipd zou maken aan "de reeds zes weken durende poli tieke crisis. Eyskens verklaarde na de bespre kingen, dat de verklaring van koning Leopold de toestand had verslechterd. „Wij zijn ln een impasse gekomen", zeide hij. Eyskens zal trans trachten een ka tholiek-liberaal coalitiekabinet te vor men. Men verwacht, dat de liberalen heden op dit voorstel zullen antwoor den. Zware straffen vastgesteld. De Poolse regering heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij aan de recht bank de bevoegdheid wordt gegeven de doodstraf op te leggen aan personen, die ernstig openbare onrust verwekken door Inbreuk te maken op het recht van vrijheid van geweten en gods dienst. Het decreet wordt te Warschau al gemeen beschouwd als het antwoord van de regering op het Pauselijke ex communicatie-edict tegen communis ten. Het geeft de autoriteiten grote be voegdheden tot bestraffing van de geestelijkheid. Het decreet telt 17 artikelen. Artikel vier zegt „Ieder die weigert een ander te laten deelnemen aan een godsdien stige plechtigheid of godsdienstoefe ning op grond van zijn sociale, weten schappelijke of politieke werkzaam heid of mening, kan gestraft worden met een gevangenisstraf van ten hoog ste vijf jaar". Dezelfde straf kan worden opgelegd aan degene, die een ander ln het open baar bespot wegens gebrek aan gods dienstige gezindheid. Hij, die inbreuk maakt op de vrijheid van godsdienstige overtuiging en geweten, daarmede doe len dienend, die de Poolse republiek vijandig zijn, kan gestraft worden met drie jaar gevangenisstraf. Ieder, die openbare onrust venvekt door een bepaalde godsdienstige uit spraak die leidt tot de dood of ern stige verwonding van anderen, de vei ligheid in gevaar brengt of ontwrich ting van het normale leven veroorzaakt, wordt gestraft niet minimaal drie jaar gevangenisstraf en maximaal de dood straf. Zij, die deelnemen aan een door een dergelijke uitspraak veroorzaakte volksoploop of zich schuldig maken aan misbruik van gezag door het versprei den van valse geruchten, zijn ook straf baar. De laatste twee artikelen hebben vermoedelijk tot doel om een herha ling te voorkomen van de tonelen, die zich vorise maand buiten de kathedraal van Lublin hebben afgespeeld. Geruch ten over een „wenende Madonna" brachten honderdduizenden op het plein voor de kathedraal tezamen. In het gedrang om de kathedraal binnen te komen werd een vrouw doodgedrukt. Als straf kan ook verlies van bur gerrechten worden opgelegd. De bepa lingen van het decreet zijn onmiddellijk van kracht. Sedert de gebeurt enigen te Lublin hebben zich np verschiHend» andere plaatsen in Polen dergelijke manifesta ties afgespeeld. In Lublln zijn na het incident verscheidene arrestaties ver richt. Het Pauselijke excommunicatie-edict is ln de katholieke kerken in Polen niet gepubliceerd of voorgelezen. Het volk hoorde officieel van het decreet door middel van een regeringscommuniqué, waarin het optreden van de Paus als „een brute schending van de gewetens vrijheid" werd veroordeeld. De Poolse primaat heeft Vrijdag avond verklaard; „Wij bisschoppen en andere geestelijken, moeten bereid zijn aan zondvloeden het hoofd te bieden om de veiligheid van ons volk te verze keren". In China blijven de rode troepen vorderen. Het communistische leger van gene raal Lin Pi Ao trekt volgens te Kanton ontvangen berichten Zuidwaarts in Oost-Hoenan en heeft Yiyang. ten zui den van het meer Toenting. bezet. Inmiddels heeft de nationale lucht vaart al het beschikbare materiaal in geschakeld om de regeringsdocumenten en ander bezit van Kanton naar Tsjoengking over te brengen. Men be schouwt dit als een onderdeel van de voorbereidingen der regering Kanton te ontruimen, indien deze stad onhoudbaar wordt. De Chinese nationalistische regering heeft de sovjetresering doen weten, dat zij het sluiten van een handelsaccoord tussen de U.S S.R. en de „democratische autoriteiten van Mandsjoerije" als een flagrante schending van het Chinees- Russisch vriendschapsverdrag van 1945 zou beschouwen. In de nota heet het verder, dat „de Chinese regering de sovietregering aansprakelijk zal stellen voor alle gevolgen, die deze schending met zich zou kunnen brengen". Er wordt tevens aan herinnerd, dat de USSR zich er toe verplicht heeft de drie Oostelijke provincies die Mandsjoerije vormen te beschouwen als een integraal deel van China en de volledige souvereiniteit van China over die provincies te eerbie digen. Het Stille Oceaan-pact. De Chinese generalissimus Tsjang Kai Sjek en Syngman Rhee, de president van Zuid-Korea, hebben in een geza menlijk beroep aan Juirino, president van de Philippijnen, verzocht onmiddel lijk op de Philippijnen een conferentie bijeen te roepen ter organisatie van een anti-communistisch Stille-Oceaanpact. Tot dit verzoek werd besloten na be sprekingen tussen Tsjang Kai Sjek en ziin adviseurs enerzijds en Syngman Rhee en ziin kabinet anderzijds. Deze conferentie duurde twee dagen. Naar men verwacht, zal Tsjang nog heden Korea verlaten. Prinses Beatrix en Prinses Irene hebben Zaterdag te Heemstede deelgenomen aan de aldaar gehouden Nationale Jeugdruiterdag. Wij zien hier de beide Prinsesjes. Beatrix (rechts) op Peggie en Irene op Ponny, HET CONFLICT TUSSEN KERK EN STAAT IN TSJ ECHO-SLOWAKIJE. Van kerkelijke zijde te Praag wordt vernomen dat de priesters der R.K. kerk weigeren de hen door regeringsinstan ties verstrekte opdrachten op te vol gen. In deze opdrachten wordt de priesters verboden het ex communica tie-decreet van de Paus toe te passen. Er wordt in gezegd dat de priesters, die dit wel doen, van hoogverraad zul len worden beschuldigd. De priesters hebben schriftelijk te gen deze regeringsmaatregelen gepro testeerd. Zij verklaren dat de staat het recht mist. in de functies der ker kelijke autoriteiten te treden en zij hebben er bezwaar tegen dat door re geringsinstanties van het officiële ze gel der bisschoppen gebruik wordt ge maakt. DE MINISTERS VAN BUITENLANDSE ZAKEN TE STRAATSBURG. Heden komen in het Raadhuis van Straatsburg de ministers van buiten landse zaken der landen bijeen, die de Raad van Europa gesticht hebben. Zij zullen een uitgebreid rapport bespreken, dat opgesteld is door een voorberei dende commissie, welke in de afgelopen maanden te Parijs is werkzaam ge weest. Morgen worden de ministers van Griekenland en Turkije verwacht. Tengevolge van een ontploffing op de binnenplaats van een,synagoge te Da mascus zijn LI Joden om het Teven ge komen en 19 gewond. Verschillende ver dachte personen zijn gearresteerd. werkwijze bij het bevelen van militaire operaties zoals het gebruik van dezelfde codes en land- en zeekaarten. De jongste gecombineerde zeeoefeningen ..Verity" hebben de vorderingen aangetoond, ver wezenlijkt bij de unificerine van de or ganisatie en het uitwisselen van Inlich tingen over taktiek en training. Het ge bruik der verschillende nationale talen vormde een moeilijkheid, die echter door m'ddel van tactische en technische handleidingen en woordenlijsten in de drie talen kon worden verholpen. Aangaande de bevoorrading der legers bepaalt het plan, dat leder land ziin bij drage zal verlenen in materieel en geld. naar gelang van de mogelijkheden Het basisprincipe zou de onderlinge hulp ziin. Officieren en onderofficieren van alle legers zullen af en toe onder de 5 mo gendheden worden uitgewisseld, teneinde ie eenvormigheid van de techniek en de opleiding ln de hand te werken. Ook oorlogsbodems en straalvliegtuigen zou den ter beschikking worden gesteld van de landen, die momenteel in de onmoge lijkheid verkeren deze zelf te vervaar- dieen. Dit zou eveneens het geval ziin met allerlei uitrusting. Prinsesjes reden mee in jeugdkampioenschappen paardrijden. Onder auspiciën van de jeugdrijver- eniging „Fit" te Haarlem is Zaterdag in Heemstede een nationale ruiterdag gehouden, welke mede dank zijn Ko ninklijke belangstelling en deelneming een luisterrijk succes is geworden. Ko ningin Juliana bezocht vergezeld van de Prinsesjes Beatrix, Irene en Mar griet het rijcentrum reeds in de och tenduren, later voegde zich ook Prins Bemhard, die per vliegtuig uit Dublin was teruggekeerd, bij de Koninklijke gasten. De oudste twee Prinsesjes namen deel aan de dressuurwedstrijd. Voor haar optreden reden zij nog even trai ningsrondjes in de manegering. Bij deze oefening bleek duidelijk hoe ernstig zij haar taak in dit pro gramma opvatten. Volkomen rustig en geconcentreerd reden ze caroussel. Haar prestaties in de dressuurproef van dit eerste openbare optreden waren zeer fraai. Er werd niet op tijd gereden, maar veel meer op stijl gelet. Prinses Beatrix wist met Peggy beslag te leg gen op de tweede plaats, terwijl Prinses Irene met Polly de derde plaats bezette. De wendingen werden niet zeer scherp, maar toch goed genomen. Een spon taan applaus van het talrijke publiek vielen de beide Prinsesjes ten deel Een bijzonder fraai parcours werd ook ge reden door Trudy van der Meer, op Irish Beauty, die gelijk met Prinses Irene werd geklasseerd. Hervatting groentenexport naar West-Duitsland. De te Frankfort gehouden besprekin gen over de export van Nederlandse groente naar West-Dultsland hebben tot resultaat gehad, dat de door de be ëindiging van het lopende handelsver drag per 1 Augustus JJ. onderbroken groenten-exj>ont met ingang van van daag kan worden hervat. Er is voor deze week een betalingscontingent van 500 000 dollars beschikbaar gesteld. Mijnwerkersbond wil Vi j f dagen-werkweek- PRODUCTIE PER MAN VAN VOOR 1938 MAG NIET TERUGKEREN. De Algemene Ned. Mijnwerkersbond hield in Heerlen zijn tweejaarlijkse al gemene vergadering. In zijn openings woord constateerde bondsvoorzitter W. Rappange, dat de arbeiders in de mijn industrie sinds de bevrijding in de ruime mate hun plicht hebben vervuld. Hij illustreerde dit, door er op te wijzen, dat de kolenproductie per man en per dienst van 1065 kg in 1945, gestegen is tot 1738 kg in 1948. „Het verwijt van sommigen", zo vervolgde hij, „dat de prestatie per mandienst, zoals die in 1938 was, nog niet werd bereikt, aan vaarden wij allerminst als een verwijt. Integendeel, wij zouden onze taak op schromelijke wijze hebben verzaakt, als wij ook maar een ogenblik er aan had den gedacht om mee te werken aan een terugkeer van de toestanden van I voor 1938." j Hij was voorts van mening, dat men 1 thans tot een kortere werktijd voor de I mijnwerkers moet komen, door invoe- ring van een vijfdagenweek. Als deze wordt ingevoerd, zo zeide hij, zullen de mijnwerkers nog altijd 45 a 47 uur op het bedrijf zijn, zodat deze categorie, waarvoor steeds beschermende maatre gelen nodig werden geacht, dan nog een even lange of langere werkweek zal hebben als de arbeiders in andere industrieën. Aan het slot van de dag sprak de voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis, over „De taak van de vak beweging in de toekomst", waarin hij zUn teleurstelling uitsprak over 't feit dat het rapport-Couvee zich tegen na tionalisatie van de mijnen heeft ge keerd. DELFTSE T.H. KRIJGT EEN „ALGEMEEN BEHEERDER." In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de wijziging van de Hogeronderwijswet deelt de minister van O., K. en W. mede, dat het ln de bedoeling ligt de huidige secretaris van curatoren van de Technische Hogeschool te Delft tot „algemeen beheerder" te be noemen. Er zal een nieuwe secretaris van curatoren worden benoemd. NEDERLANDER WEGENS MOORD OP DUITSE VROUW GEZOCHT. 1 of 2 Augustus j.l. Is in de plaats Ween er (Duitsland) de Duitse vrouw Brunhilde Reuter door worging ver moord. Verdacht wordt de Nederlander Hermanus Brouwer, wiens opsporing wordt verzocht door de districts-com mandant der Rijkspolitie te Winschoten.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1