UIT DE KEUKEN VAN DE KRANT 1686 had Leiden reeds een krant! Betrouwbaarheid objectiviteit tempo In de krant vindt de journalist de spiegel van zijn arbeid I Hebben wij in voorgaande „Kijkjes" U in de regel iets van de geschiedenis *»n het door ons in de schijnwerper -plaatste bedrijf of lichaam verteld, c het dagbladwezen heeft zijn histo- een geschiedenis, welke zelfs tot r onze jaartelling terug gaat. Bezat "et een Rome, reeds onder Caesar, een de Acta Diurna Urbis? Het reekt vanzelf, dat dit blad, dat men Si kunnen betitelen „De dagelijkse -beurtenissen van stad en volk", na- uriijk geen gedrukte krant was. Men zich er niet op abonneren; het erd ook des avonds niet per loper uis bezorgd en dus behoefde niemand spanning te zitten, wat de krant 'em te vertellen zou hebben. Het be- Ltte ook geen heel- of half-wetenschap- -üjke berichten, geen wenken voor de ctische hulsvrouw of uitgebreide „Het stond toch in de krant!" 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 6 Augustus 1949 Tweede Blad No. 26762 Redactie maakt zich geen zorgen jioe zij de krant moet vol krijgen Kijkje achter de schermen zijn de drie pijlers, waarop het L.D. is opgebouwd. Indien wij vandaag met dit kijkje achter eigen schermen deze sinds Februari onafgebroken serie reportages besluiten, dan is dat om onze le zers een zij het nog altijd oppervlakkige indruk te geven hoe het er bü een krant, hun krant, feitelijk toegaat. Het is immers een merkwaar dig verschijnsel, dat slechts zeer weinigen zich een juist denkbeeld kunnen vormen van de wijze, waarop een dagblad, dat dagelijks een stukje we reldgeschiedenis weergeeft, tot sta nd komt en dat men het veelal niet verder kan brengen dan de opmerking „Nu ja, een krant wordt eerst ge zet en daarna gedrukt". Eer het echter zo ver is OP DE OUDSTE ROMEINSE „KRANT" KON MEN ZICH NIET ABONNEREN. es van belangrijk nieuws. En toch: er is niets nieuws onder de toch bevatte deze Acta veel, dat j latere kranten zouden geven ten enste van hun lezers. Men zou deze krant het best kunnen 1 rgelijken met de grote zwarte borden, elke heden tendage nog door sommige gbladen worden gebruikt om het 'erlaatste nieuws, voordat dit in de -nt komt, bekend te maken. Deze ta was samengesteld uit enkele grote arte borden, welke op het Forum te werden opgesteld. Daarop werd ere dag het voornaamste nieuws ge reven De man, die daarvoor aan wezen' was, was de stadsschrijver; 'j stuk krijt was het werktuig, waar- 'ede deze eerste journalist zijn be- p uitoefende De gebeurtenissen op slagvelden over de gehele werald, at er alzo in Rome voor interessattte gen gebeurd waren of zouden ge- de voornaamste familieberich- lest best, de chronique scanda- dat alles interesseerde de Ro- -inen vóór 2000 jaren blijkbaar het ermeest en daarom werd daaraan de Acta een zeer ruime plaats toe- 'eeld. Ook was men tuk op nieuws 'treffende de Schouwburg en uit de rena, op het spel en de sport. Vooral in de dagen van Cicero was de Acta zeer populair. Er was toen een journalist eerste klasse aan het woord, zekere Chrestos, die met een füne neus rook wat het publick gaar ne wilde lezen. Men zegt, dat deze Chrestos ook de uitvinder is geweest van dc befaamde zeeslang, de legen darische zee-bewoner, die in allerlei vorm en gedaante aan de kusten ge zien wordt, zodra het nieuws erg schaars is, in de zgn. „komkommer tijd". Wanneer deze periode aanbrak wist Chrestos en 2000 jaar geleden wel raad op. Hü wist dan te vertel len van een haan, die hU toevalliger- plaatsen kranten, welke echter weer verdwenen by de dood van dc uit gever. OP FAMILIE-ADVERTENTIES WERD VROEGER BELAS TING GEHEVEN. De familie-advertenties, ook heden ten dage nog een zeer gezochte „ru briek", kwamen aan het einde der 18de eeuw in zwang. De grote belangstel ling, welke hiervoor al direct bestond, deden Provinciale Besturen besluiten om er (in 1797) belasting van te hef- zou men daarover nimmer zore hebben. ..Hadden wii maar meer ruimte" is dan ook een verzuchtine welke od iedere re dactie vrijwel dagelijks wordt gehoord. WAT IS BELANGRIJK? Uiteraard is het in de eerste plaats de taak van de redacteur er zore voor te dragen, dat iedereen in ziin krant vindt, wat hij er in zoekt. Dit is inderdaad een erote moeilijkheid, omdat ten aanzien van de inhoud van een krant de smaken van de lezers sterk uiteenlopen. Zet 10 oersonen op een rii vraag hun. wat zi1 in een beDaalde krant het belangrijkste of meest interessante vinden, en eii zult tien verschillende antwoorden verkrii- gen. Wat de één als het ware verslindt, zal door een ander. d:e alleen nog m.iar van de koD kennis heeft genomen, wor den overgeslagen Zo interesseert het wel licht mej. A helemaal niet om te weten %f de rust in het Verre Oosten hersteld is. dan wel. dat in Amerika een grote bosbrand heeft gewoed; wat raakt het (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) ^e redacteur aan de arbeid. Een stroom van berichten uit de gehele wereld en uit eigen land en stad gaat dagelijks door ziin handen. „Had ik toch maar wat meer ruimte fen. Zo moest men voor elke geboorte advertentie f-1—, voor een huwelijks advertentie f. 3.en voor een doods bericht f.2.— belasting betalen; boven dien moest nog 2 stuivers zegelrecht worden voldaan. Na 1805 moesten de bladen zelf een zegelrecht van 1 a 2 penningen per vel druks betalen, in 1812 vervangen door een zegelrecht van 3. 4, 5 of 8 centimes, al naar gelang de afmetingen van het blad Met een heffing van 50 k 60% van 'zijn bruto-opbrengst bleef het Ne derlandse Dagbladwezen, middels het dagblad zegel, tot 1 Juli 1869 bezwaard. De afschaffing van dit zegel bracht eindelijk de zo lang gewenste en hoogst noodzakelijke verademing en gaf de stoot tot de definitieve ontwikkeling en bloei van de dagbladpers. een n.e Er ware over de geschiedenis van het wij*e ontmoet had in het een of an- dagbladwezen nog onnoemelijk meer A dere gehucht en die kon spreken met een menselijke stem! De wonderen en het bijgeloof speelden in deze be richtgeving een grote rol! Met de ondergang van het Romeinse verdween ook de Acta. Lange tijd rna zorgden de monniken, die van ~ts tot plaats trokken en de min eels, die in kastelen en sloten hun Jeren zongen, voor het nieuws. Zij telden wat ze elders hadden gehoord gezien. Er waren ook al schriftelijke ouvellen", maar voordat van eigen kranten gesproken zou kunnen rden, dienden Laurens Janszoon ter en een Gutenberg eerst nog de "'drukkunst uit te vinden! e geschiedenis van het dagbladwe- vindt haar oorsprong in de eerste ft der 17de eeuw, toen Abraham hoeven, een drukker te Antwerpen, Aartshertog Albert en Aartsherto- Isabella octrooi verkreeg „om te en drucken, ende te snijden in hout te op copere platen ende te vercoopen ^lle de Landen van hare gehoor- jnhejjdt alle de nieuwe Tijdingen, 'oriën, Belegeringhen ende Innemen steden, die dselve Princen sullen n oft becomen, soo in Vrieslandt omtrendt den Rijn". OUDSTE IN EUROPA NOG BESTAANDE KRANT. oudste krant in ons land en tevens oudste thans nog in Europa be de krant is de Oprechte Haarlem- 'e Courant, die in 1656 door Abra- Casteleyn werd opgericht. Zij ver- n eerst alleen op Dinsdag en later W°P Zaterdag, terwijl ze in 1847 oiaa werd. Na de bevrijding is zij /gesmolten met Haarlems Dag- OOK LEIDEN WAS VROEG BIJ. ER top» 1.°°^ ^e'den was cr vroeg bij öi! ,"et uitgeven van een krant, fj^onesehrljvers vermelden, dat in door „die van den geregte der v. Le>den" aan Daniël van Gaes- K werd toegestaan „dat hü te cnnT* Z0U m°Sen doen drucken een onda j 'n de Nedcrduytsche tale, - n tytel van Ordinaris Cou- af t s^dt Leyden". Van dat jaar erschenen er ir. verschillende verhalen, doch dat valt buiten het ka der van deze rubriek. Betreden wij thans het terrein van het heden en beantwoorden wij de vraag: HOE KOMT DE KRANT TOT STAND? Hoe komt een krant tot stand?, heeft menigeen zich eens afgevraagd, wanneer hij of zii 's avonds uit het dagblad ken nis neemt van het kaleidoscopisch ge beuren van de dag. Waar begint een krant feitelijk? Op het redactie-bureau, waar een staf van redacteuren, die de dagelijkse nieuws- stroom in geordende banen moet leiden, gebogen zit over een berg copii? Gij zult u verbazen lezer, wanneer wii vaststellen, dat zii aanvangt bij.... u en bii alle andere mensen. Uw per soon en al die andere mensen vormen het arbeidsveld. U is wellicht en helaas het slachtoffer geworden van een inbraak, of u presideerde een vergadering of speelde toneel; en uw buurman hield 's middags in de raad een belangwekkende rede of hii vierde ziin zilveren jubileum. Een nijvere hand voerde de pen of hanteerde de telefoon en wat u over kwam stond 's avonds, naast al het andere wetenswaardigs, dat vele an deren ondervonden of bedreven, in de krant. Vanzelfsprekend reikt de taak van het hedendaagse dagblad heel wat verder dan het uitsluitend weereeven van het geen in de wereld en in eieen stad plaats green. Een goede krant wil ook leiding geven, haar lezers voorlichten, commen taar leveren op de zich voordoende vraagstukken. HOE KOMT DE KRANT VOL? Ons is wel eens de vraag gesteld: hoe u de krant toch iedere dag vol? Waarlijk daarover behoeft niemand zorg te hebben. Voor de iournal'st is luist om gekeerd het probleem van de dag: hoe kan ik met de beschikbare ruimte het beste woekeren Wanneer men de stapels post. communiqué's (alleen het telex apparaat levert per dag gemiddeld 45 meter copy!), verslagen en wat niet al eens kon zien, die iedere dag door de redactie verwerkt moeten worden, dan Der saldo mijnheer B„ dat de zangver eniging „Het Zanglilstertje" een dagje is uit geweest en het jeugdige bakvisje, wat interesseren haar b.v. de noteringen van da Amsterdamse Effectenbeurs en het verlooo van de debatten in de Tweede Kamer over de begroting van Land bouw? Och kom. het verslag van een bazaar, waar zii loten heeft verkocht of een recensie van een zanguitvoering, die zii heeft bijgewoond, is voor haar toch oneindig veel belangriiker! Zo zal de redacteur die de binnen gekomen copii overziet, rekening moeten houden met de speciale wensen van de gehele lezerskring. En die ziin er vele! Crltiek, veelal niet gemotiveerd, blijft hem daarbii niet gespaard. Wilt u een frappant voorbeeld? Ergens in Nederland 't was niet in Leiden of naaste omgeving vond op de avond van 9 Mei 1940. wij stonden dus aan de vooravond van het uitbreken van de vijandelijkheden in ons land. een dilet tantentoneelvoorstelling plaats waarvan de recensie de volgende dag niet in de krant stond. Enkele dagen later werd zii in zeer beknopte vorm opgenomen. Vol gende dag diende zich een hevig veront waardigde secretaris bii de redactie aan. „Wat of dat nu was? Enkele dagen te laat en dan zulk een beknopt verslag alsof het altijd in de lengte zit!). Me neer wenste de krant niet meer te ont vangen" BETROUWBAARHEID. OBJEC TIVITEIT EN TEMPO. Indien er drie eigenschappen ziin. waaraan ook ons nu al bijna 90 jaar in Leiden verschijnend blad zich heeft willen houden, dan zijn het betrouw baarheid, objectiviteit en tempo, of wel snelle berichtgeving. Dat betrouwbaarheid, naast objec tiviteit. een eerste vereiste is voor een krant. liet voor de hand. Betrouwbaar in de berichtgeving en objectief in haar weergave, ziin de piilers geweest, waarop de oprichters het bedrijf heb ben opgebouwd en waaraan het zij in alle bescheidenheid opeemerkt ons blad in Leiden en wijde omtrek ziin eoede naam te danken heeft. In dachtig aan de erote waarde, welke door velen wordt gehecht aan het „Het stond toch in de krant", zal het streven van ons blad er ook in de toe komst op gericht blijven, dit vertrou wen niet te beschamen. Een reputatie van bijna 90 jaar staat op het spel! SNELLE BERICHTGEVING!!!! Ook het tempo, de snelle berichtge ving, speelt In een dagbladbedrijf een voorname rol. Door het tijdstip van verschijning Cs middags omstreeks kwart voor vier) zijn wii veelal in staat om „met het laatste het eerste te komen". Mogen wij een voorbeeld geven? Stelt u voor: wil ziin een belangrijke tijding wachtende, b.v. in de Tweede Kamer wordt een kwestie behandeld, welke een groot deel onzer lezers belang inboezemt. Het kamerverslag, dat wii rechtstreeks via de telex (de z.g.n. verreschrijver) en bovendien telefonisch van onze parle mentaire redacteur ontvangen is reeds in ons bezit: de debatten ziin afgelopen en de laatste regel van de verslagen luidt: „Hierna wordt het voorstel in stemmine gebracht". De uitslag is dus ieder oeenbUk te verwachten. In ang stige spanning tuurt de redactie naar de klok. Even drie uur valt in de Kamer de beslissing en kort daarop, nog één minuut voor tüd verschijnt od de oa- nierstrook van de telex het zo vurig ver beide bericht. Nauwelijks is er één regel «Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) De ..chef-kok", die uit zetsel, koppen, loden lijnen, interlinies en cliché's een aantrekkeliike pagina moet samenstellen. eetikt of het smalle papierstrookje wordt afeescheurd en al vast paar de zetterij gebracht en zo gaat het met iedere regel. Wanneer het apparaat eindeliik het laatste woord heeft overgebracht, is het voorgaande al gezet en een ogen blik later is het bericht compleet; tüd voor correctie is er niet meer: iedere volgende tand van het erote kamrad, dat dagbladbedrijf heet. staat al te wachten met vuric ongeduld om haar voorgangster in zich op te nemen en precies op tüd vangt de grote rotatic- pers aan te stampen en te dreunen, in schier eindeloze rii kranten uitwer pende, bevattende het laatste nieuws. Het is gelukt, maar gij. lezer, die s avonds het bericht leest alsof het de meest natuurlijke zaak van de wereld was. weet niet hoeveel moeite en zenuw achtige spanning er geweest is om u dit nog dezelfde dag te kunnen mededelen. KWART OVER DRIE GEBEURD, 'S AVONDS IN HET LEIDSCH DAGBLAD. Ofschoon een journalist er voor door gaat „een fijne neus" te hebben, over komt het heus wel eens een enkele maal. dat hü een bericht mist. Pech gehad! Doch doorgaans Is het toch zo, dat Indien een ernstig ongeval of een hevige brand in Leiden 's middags om kwart over drie plaats vindt en wjj hiervan direct kennis krijgen, het bericht nog dezelfde avond, zij het in beknopte vorm, in de krant te le- -zen staat. Zo herinneren wü ons. dat wy on langs bij het "vliegtuigongeluk onder Noordwükerhout, waaUbij de twee inzit tenden om het leven kwamen, om 3 uur telefonisoh de mededeling ontvingen: „Münheer, zo juist stort naby de Post- brug een vliegtuig omlaag. Verdere bijzonderheden ontbreken. Gaat U spoe dig kijken!" Twaalf minuten later waren wü bü de Postbrug. Wij stelden ons op de hoogte van de dramatische omstandig heden en nog vóór halfvler was het bericht doorgebeld, 's Avonds stond het in de krant! Tempo, dat beheerst voor een groot deel het leven van de journalist. Ten slotte: ook de voornaamste beursnoteringen van dezelfde dag vindt men 's avonds in het LD.! Voor de handel, welke hierop grotendeels is in gesteld van grote betekenis! Ook de actuele berichten uit Indonesië. Lon den. New York. Berlün, Rome, Brussel. Parijs in welke landen ons blad eigen correspondenten heeft, die ons dagelijks per luchtpost, telegraaf en te lefoon hun bevindingen mededelen vindt men veelal nog dezelfde dag ln de krant VAN HOOFD- NAAR HANDEN ARBEID. Betreden wü thans het meer techni sche gedeelte van het dagbladbedr^f zetterü opmaak drukkerü ex peditie! Om bü de zetmachine te be ginnen. Een zetmaohine is een heel vernuftig toestel en zo ingenieus van constructie, dat wy ons niet zullen aanmatigen ln staat te zyn. onze lezers in het bestek van dit artikel op de hoogte te kunnen brengen van haar werking. In het kort gezegd komt het hierop neer, dat door middel van een toetsenbord <zo onge veer in de geest van een schrüfmachl- ne) uit een lettermagazün stuk voor stuk de aangetikte letters worden vrij gelaten, die zich tot een regel verza melen. Is de regel vol, dan wordt zü door een eenvoudige handbeweging „weggestuurd" naar de linkerzüde der machine, waar zich de giet-inrichting bevindt. De zetmachine vervult dus in te stellen, dat over enkele uren de le zers zo aantrekkelük mogelük wordt voorgezet. In vroeger dagen, toen aan de typografisohe verzorging van een dagblad weinig of geen zorg werd be steed, was dit een eenvoudig werk. Naar gelang het zetsel gereed kwam, werd het, achter elkaar, tot kolommen verenigd en niemand trok zich er iets van aan, wanneer b.v. een belangryk artikel aan de voet van een pagina be gon. Thans worden ook aan het ulter- lük aanzien van een krant hogere eisen gesteld. Heeft de pagina na veel passen en meten haar uiteindelüke vorm ge kregen, dan is zü nog geenszins ge schikt om te worden afgedrukt op de rotatiepers, daar hiervoor eerst de vorm gewüzigd moet worden. Te dien einde wordt van iedere zetvorm een „matrüs" Afschaffing van het dagbladzegel gaf de stoot tot de definitieve ontwikkeling en bloei der dagbladpers. feite een dubbele functie: zü zet en giet! Van de maohinezetter wordt veel gevergd. Naast grondige kennis züner machine dient hy goed handschriften te kunnen ontcyferen, terwyl een al gemene, geestelüke ontwikkeling en oriëntering hem bü zün arbeid zeer te stade komen. EEN KRANT ZONDER ZETFOUT BESTAAT NIET. Alvorens uit het zetsel de krant kan worden opgebouwd, moeten de fouten er uitgehaald worden. Dit geschiedt door de correctie-afdeling, die van elk bericht of artikel een drukproef krügt. Hier snüden wü een teer onderwerp aan. „O", horen wü een koor van le zers zeggen, „maar daaraan hapert nog al eens wat". Doch men bedenke wel een krant is een „ééndagsproducti", dat zich snel ontwikkelt en ook spoedig sterft. Haar gehele wordingsproces wondt gekenmerkt door het jachtende tempo, dat allen, van groot tot klein voortdrüft en nimmer tyd laat tot rustige beschouwing Natuurlyk streeft iedere krant er naar het aantal fouten tot zo weinig mogelük te reduceren, doch een krant, waarin nooit een zetfout voorkomt, bestaat niet! DE „CHEF-KOK" IN HET DAGBLADBEDRIJF. Ook in het dagbladbedryf kennen wü een „chef-kok". En al is deze man (de opmaker) dan niet dagelüks in de weer met allerhande sausjes, confituren en wat dies meer zü. ook hü weet uit meters zetsel, koppen, loden lünen, In terlinies en cliché's een product samen (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) Een van re laaiiie ocweikingen m ce lang reeks van copy loi krant,:, de stype-inrichting. waar aan de 2etvorm de halfcylindrische vorm wordt gege ven. nodig voor het vastklemmen od de rotatiepers. I (een soort asbest-cartonpapier) ge maakt, welke het spiegelbeeld vormt van de zetvorm. Men noemt dit het „pragen" der vormen. Deze matrus verhuist naar de stype-inriohting. waar ze, na enkele bewerkingen te heb ben ondergaan, in een glet-apparaat wordt gelegd, dat de vorm heeft van de cylinders van de rotatiepers. Twee van deze half-cyïindrische loden mantels omsluiten tezamen een cylinder van de pers, waarop zü worden vastgeklemd. 48.000 EXEMPLAREN PER UUR, Wanneer de bedrüfsgang eenmaal zover Is gevorderd, dat met het eigen- lüke drukken een aanvang kan worden gemaakt, is het tüdstip van verschü- nlng nog slechts een kwestie van se conden. Luttele ogenblikken, nadat de rotatiepers in werking Is gesteld, ko men de duizenden kranten, onverschil lig of ze 4, 8, 12 of 16 tot 32 bladzyden groot zün, ér ineens gedrukt uit, gesne den, precies in elkander gevouwen en bo vendien geteld per 25 stuks. Het pro ductievermogen van deze machine be draagt voor een krant tot en met 8 pagina's 46.000 exemplaren per uur, tot en met 16 pagina's 24.000 exempla ren per uur en tot 32 pagina's 12.000 per uur. DE EXPEDITIE. We zouden in onze taak tekort schie ten, wanneer wü ook dit onderdeel van het bedrüf niet even voor het voetlicht haalden. Want de expeditie van een krant vraagt grote toewüdlng en dik- wüls heel wat hoofdbrekens om het product op tüd de deur uit to krügen. Want iedere redactie heeft nu eenmaal de natuurlüke neiging het tüdstip van sluiting der pagina's tot het uiterste te verschuiven, waardoor de taak van de expeditie wel eens wordt verzwaard, wanneer zich Inderdaad op het laatste ogenblik een belangrijke gebeurtenis voordoet. In enkele minuten tüds moeten dui zenden exemplaren met name voor de dorpseditie worden gebundeld, verpakt en geadresseerd naar tram, bus of postkantoor worden gebracht. Kort daarna starten tientallen kran tenlopers voor de bezorging in de stad. En wanneer U, rustig in uw gemak kelijke stoel gezeten, wacht op het ogenblik, dat de krant ln uw bus glydt, is de redactie al weer bezig aan haar nieuwe taak. Terwül de verslaggevers aanstalten maken om vergaderingen en uitvoeringen bü te wonen, zitten de bureau-redacteuren alweer weggedoken ln hun nieuwsbronnen om zich te oriënteren voor de volgende dag. De journalistiek vordert het zal U duidelijk zün geworden de gehele mens. Van de vroege morgen tot de late avond en veelal 's nachts Is ds journalist ln touw. HU mag nimmer verslappen, altüd moet hU actief zün, en waarachtig, omdat het product, waaraan hU zijn krachten wydt, de spiegel ls van zün arbeid. Doch hU werkt aan een heerlyke taak; hü staat met beide benen in het volle leven, dat steeds nieuwe problemen stelt en waaraan hü intensief deel heeft. DE ADMINISTRATIE. Aangezien het werk der administratie, hoe belangrük en omvangrük overigens ook, niet direct het technische gedeel te van het bedrüf betreft, kunnen wij hieromtrent kort zün en alles, wat wij dienaangaande zouden willen zeggen* samenvatten ln dit ene: de administra- tie belast zich met het aannemen vaB (Zie pag. 2, 2e blad.)

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5