Rijnsburgse Raad over veel klein goed en P. v. d. A. pamflet ABONNEMENTEN COLPORTEUR STADSNIEUWS Parijse politie rammelde grimmig met de* wapenen UIT DE OMSTREKEN SATERD/-G 6 AUGUSTUS Zilveren jubileum C. Sweris. directeur van de c.v. ouderzorgde ridder en co. Het ral a.s. Donderdag 25 jaar gele den zün, dat de heer C. Sweris. di recteur van de C.v. OuderzorgDe Ridder en Co. te Leiderdorp, als be drijfsleider in dienst trad van de schoorsteensteenfabriek van de n.v. de Ridder en Co. aan de Rhynhofweg te Oegstgeest, toen nog onder direc tie van de heer B. L. de Ridder. AI spoedig daar op (1 Maart 1926) volg de zijn benoeming tot directeur van de n.v. Reeds direct bij zijn optreden als di recteur heeft de heer Sweris zich er op toegelegd om het bedrijf te modernise ren, hetgeen in 1931, bij de ingebruik name van een nieuwe ringoven, waar door de capaciteit werd verdubbeld, een feit werd. Tijdens de gevechten rond Valkenburg in de Meidagen van 1940 werd het bedrijf gedeeltelijk vernield. De heer Sweris was er echter de man niet naar om bij de pakken, in deze de brokstukken van zijn fabriek, neer te zitten. Met grote energie, hoewel niet weinig tegengewerkt door de bezetten de macht, wierp hij zich op de herbouw van zijn bedrijf, hetgeen hem in wei nige maanden mocht gelukken. In het begin van 1942 trof de heer Sweris 'n zware slag; zijn bedrijf moest op last van de bezetters worden afge broken Het hand en tand heeft hij zich hiertegen verzet. Al zijn pogingen leden echter sohlpbreuk en met lede ogen moest hij aanzien, dat zijn gehele bedrijf onder slopershanden viel. Ogen blikkelijk werden nieuwe plannen be raamd, welke er toe leidden, dat het bedrijf in 1943 werd ondergebracht bij de Steenfabriek te Leiderdorp. Op 1 Januari 1944 werden belde bedrijven definitief gecombineerd onder de naam CV OuderzorgDe Ridder en Co en onder directie van de heer Sweris Inmiddels is met de bouw van een nieuwe fabriek een aanvang ge maakt, welke reeds gedeeltelijk in ge bruik is genomen. In 1950 zal het ge hele werk zijn voltooid. Hoewel aan dit feit geen aandacht zal worden geschonken, is het dit jaar eveneens 50 jaar geleden, dat wijlen de heer B. L. de Ridder de grondslag leg de voor de schoorsteensteenfabriek van die naam. de eerste in den lande. In de loop van deze halve eeuw zijn door dit bedrijf ruim 5000 schoorstenen ge bouwd, waarvan de lengte" varieert van 20 tot. 80 meter De Hoogovens te IJmuiden, de Staatsmijnen te Limburg, Philips te Eindhoven, ontelbare gas- en zuivelfabrieken en vele andere hebben in deze 50 jaar- hun sohoorstënen door dn bedrijf doen bouwen. D? heer Sweris bekleedt verder tal van functies in de bouwwereld. Zo is hij o.a. voorzitter van de Ondervak groep Metselsteen, van de sectie Schoor9teenbouw, van de Ontgron dingscommissie voor de provincie Zuid- Holland, Noord-Holland en Utrecht, plv. voorzitter van de Vakgroep Bak steen, het Sociaal Federatief Verbond van de Baksteenindustrie, lid van de Moderniseringscommissie van de Steen- Industrie. van de Raad van Bijstand voor de vakgroep Bouwaardewerk. de teörijfsgroep Steen, Cement. Glas en PijnkeTamisohe Industrie, de Kamer van Koophandel te Leiden en van het HB. van de Ver. van Handelaren in bouwmaterialen. Ter gelegenheid van dit jubileum zal de heer Sweris a.s. Donderdagmiddag van 3 tot 5 uur in „Het Gulden Vlies" recipieeren. stichting ned. herv. jeugdzorg. Kampweek te Ommen. Hier ter stede is opgericht een Stich- 'ing Ned. Herv. Jeugdzorg, welke be- het leggen van contact tussen de niet-georganiseerde arbeidersjeugd. Het >ueven is er daarbij op gericht om Ue- angstelling te wekken voor zaken, welke utgaan boven de materiële behoeften *an elke dag en voorts om het verant woordelijkheidsbesef aan te wakkeren. "et dagelijks bestuur van de Stichting wrat gevormd door ds P. W. Spruyt voorzitterde dames A. H. Zeyger en v H. Molijn, mr L. van Bommel, mr wiersma en de heer P. A. Harteveld. &en College van Regenten is gevormd, *aar)n o.a. personen zitting hebben, ook op andere wiize met de ^ugd bezig houden, voorts zitten in dit ■Nlege enige industriëlen en vertegen woordigers van het nüverheidsonder- JÜ' "erder w-erken in deze stichting de Ned. Herv. Jeugdraad en de loeiing Leiden van de Ned. Padvin- oersvereniging. Hoewel de Stichting kort geleden met haar werk zaamheden is begonnen, blijkt er onder niet'Reor£aniseerde arbeidersjeugd Jrf'ïrote belangstelling voor haar ar- °v>Q te bestaan. j.Jne?e.inde Het contact onder deze 3-a te bevorderen, zijn hedenochtend voor gens na&r Ommen vertrokken r net houden van een kampweek. buurtvereniging tuinstadwijk. Kinderen gingen een dagje uit. I Gisteren hebben plm. 100 kinderen ÜL de Buurtvereniging „Tuinstad- autotocht gemaakt. Via *Prrf en lan?s het Paleis Soestdijk *aar HSar °ud Valken veen gereden, tuin i klnderen zich in een speel- dMra .e^'k hebben vermaakt. Vooral kanos en motorbootjes waren hier nipt In trek- terwijl ook de dwaaltuin klaé v5 Rebrek aa" belangstelling te de ij1 In vrolijke stemming werd lano»u? nu over Amsterdam en Opfpir L vbeRveld Schiphol, aanvaard. Bw door de ouders kwamen in 7we.r .v°Maan te ongeveer 9 uur het terug. Uiteraard heeft IractJtukindereP deze dag niet aan "uatie ontbroken. Het verkeer tijdens de markturen. Parkeerverbod voor 't Gangetje en op de Nieuwe Rijn (bloemmarkt). Van 3 tot 6 uur geen rijverkeer. Naar wü vernemen zullen zeer bin nenkort enige nieuwe verkeersbepa- lingen worden ingevoerd, welke van kracht zijn tijdens de „Zaterdagse" markturen. Zo komt er een parkeerverbod op het Gangetje en zal het gedeelte van de Nieuwe Rjjn. waar de bloemmarkt wordt gehouden. Zaterdagsmiddags van 3 tot 6 uur voor alle ryTerkeer worden afgesloten. Voorts komt er een parkeerverbod voor de Nieuwe Rijn tussen Karnemeïks- brug en Waterst-eeg, dat voor alle da gen zal gelden. Geslaagd voor het examen stuur man 3de klasse grote handelsvaart de heer J. G. C. van Spaandonk, alhier. VREEDZAME STRIJD TUSSEN TWEE BUURTVERENIGINGEN. In het clubhuis van „De Professoren- wijk" werd gisteravond een klaverjas- wedstrijd gespeeld tussen deze vereni ging en de B.V. Rodou-Vreewijk, welke laatste vereniging deze vreedzame strijd won met een voorsprong van circa 8000 punten. Aan de N.V. Wernink's Beton- maatschapplj alhier is als laagste in- schrijfster opdracht verleend tot het bouwen van een Cottonkousenfabriek te Haarlem voor het fabriceren van nylon kousen. Opdrachtgeefster ls de N.V. Kou- senfabriek Hin te Haarlem. VERZEKERINGSZAKEN? VERTROU WENSZAKEN ASSURANTIEKANTOOR SLEGTENHORST Nieuwe Rijn «6 - Lelden - Telef. 23010 Klein meningsverschil werd bijgelegd. Gisteravond kwam de Raad van Rljnsbung in vergadering bijeen. In verband met de afwezigheid van bur gemeester Howëler wegens vacantie, opende wethouder L. D. v. d. Vijver de \ergadering op de gebruikelijke wijze. Na opening en goedkeuring der notulen, werden de geloofsbrieven nagezien van het in de plaats van de heer P. van Zuylen benoemd verklaarde lid, de heer Jac. Kralt, waarna deze door twee Raadsleden de zaal werd binnengeleid en beëdigd. De voorzitter zeide, dat het hem een genoegen deed dit persoon lijk te mogen doen. U heeft, aldus spre ker, in de bezettingstijd veel gedaan en geen offer ontzien en de voortdurende blootstelling van U zelf geeft mij de overtuiging, dat U getoond heeft een goed vaderlander te zyn. Ik hoop, dat U In de Raad op dezelfde wijze met ons zal samenwerken en dat God U kracht en inzicht mag schenken. De heer Kralt dankte voor de prettige woorden. Hierna kwam punt 3 van de agenda, mededelingen en ingekomen stukken aan de orde. O.a. een dank betuiging van H.M. de Koningin voor het telegram van de Raad en gemeente na v. het 12V& jarig huwelijk. Tevens werd een verzoek ontvangen van de Bond tegen schending en vloeken van Gods Heiligen Naam. om een tegemoet koming voor propaganda enz. Hiervoor werd f. 25subsidie verleend. Na het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen leden van de Raad. kwam het voorstel van B. en W. tot toekenning van een gratificatie van 2 aan het gemeente-personeel over 1949 in behandeling, hiertoe werd be sloten. Eveneens werd goedgekeurd de aansluiting van de gemeente aan de voor- en na zorgdienst voor krankzinni gen. hetgeen aan kosten meebrengt 1 cent per inwoner. De fraudeverzekering by de F.OG. werd voor de "tijd van 3 jaren verlengd voor de somma van f. 11 000.—. Daar reparatie en schilderen van de oude banken der OL school niet meer mogelijk is, werd besloten 25 nieuwe banken aan te schaffen. Hierna kwam het aanleggen van een nieuwe straat ten behoeve van de in aanbouw zijnde woningen ten westen van het Noord einde in behandeling. De kosten, welke het project met zich meebrengt., zijn f. 34.000, waarin begrepen is ophogen van het rioleringsterrein, afscheiding en een afzetting met betonschut.tingen. Na enige discussie werd het voorstel aangenomen. Voor de rondvraag was weinig animo. Voor de Raad in geheime zitting overging, aldus de heer Van den Vijver, wil Ik, daar dit de laatste ver gadering van de oude Raad is, een kort woord van afscheid spreken en daar de Raad in de zelfde samenstelling zal terugkeren een woord van weerzien. Spr. dankte de Raad voor de prettige samenwerking en het wederzijds ver trouwen. De heer K Zandbergen dank te namens de Raad B en W.. maar wil de toch wel een opmerking maken over het pamflet van de P. v. d. A. aan de vooravond van de verkiezingen, waarin het gemeentebeleid nog al in het geding kwam; dit zat spreker vrij hoog. HU kon het een en ander niet begrijpen, daar de heer Van der Meij (P. v d. A.) nooit gedurende de raadsvergade ringen in oppositie is geweest. De wo ningtoestand is toch niet. de schuld van de Raad, maar een uitvloeisel van de politiek na de oorlog De heer Van der Vijver zeide dat het hem speet, dat dit gesprek het gevolg was van zijn goed bedoelde woorden; ln de Raad is toch steeds goed samengewerkt De heer Van der Me Ij merkte op. dat hij niet precies meer weet wat eir in het. pamflet ge staan heeft; dat de heer Zandbergen dit hem aanrekende kon door hem niet aanvaard worden. Spreker is van me ning, dat. B. en W. gedaan hebben wat zij konden. De voorzitter was dank baar voor deze laatste woorden en wil de gaarne aannemen, dat de schrijvers van dit pamflet uit onkunde hebben gehandeld. De heer De Mooii meende, dat de Raad zich toch beledigt voelt. De heer Van der Vijver wilde hier ver der niet meer over discusieren en nam genoegen met de woorden van de heer Van der MeiJ. dat het beleid van B. en W goed geweest is. Hij hoopte op een blijvende goede samenwerking. Na met dankgebed gesloten te hebben ging de Raad over in geheime zitting. EEN VOORSTEL VAN DE QUAKERS. Richard Wood, als vertegenwoordiger van het Quakers-comité voor nationale^ wetgeving, heeft in de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden voorgesteld, dat de VB. hun atoombom men verzegeld aan de V.N. in bewa ring geven. Dit zou volgens Wood de V.S. vrijlaten ingeval, van nood de bom men te gebruiken, doch de andere lan den vrijwaren voor de mogelijkheid van een aanval bij verrassing door de V.S. „Wij weten wel, dat er geen kans op een dergelijke aanval by veri-assing door de VB. bestaat, aldus Wood, doch de moeiiykheid is juist, dat anderen niet UIT DE IRTJNvSTIRF.FK ALPHEN Donderdag 11 Augustus 8 uur, zal de muziekvereniging „Crescendo" con certeren in de tent by het Bospark. De heren Th. Mooy en J. Wind- horst zyn geslaagd voor het diploma leermeester-gezel, resp. als drukker en zetter. By de te Gouda gehouden examens algemene handelskennis slaagden onze plaatsgenoten: F. Baksteen. F. v. d. Berg. D. Kooy. M. van Oosten, D. Ko ren, G. Wenting en B. Blom. BOSKOOP Voor Zondag wordt de medische dienst verzorgd door dr J, Hamburger. BODEGRAVEN „WILLEM TELL". De beide korpsen van de schietvere niging „Willem Teil" hebben deelgeno men aan de schietwedstrijden te Was senaar. Het korps geweer behaalde met 290 punten een eerste prijs; het korps buks met 481 punten eveneens een 1ste prijs. De beste korpsschutter geweer werd de heer A. Veelenturf met 60 pun ten. De heer J. J. Hoogeveen toonde zich de beste schutter met de buks niet 100 punten. De Zondagsdienst voor doktoren wordt morgen waargenomen door dr S. Beye. wykverpleegster Zr. Kool, Sta tionsstraat 11. WADDINXVEEN AANBESTEDING Het bestuur van de Woningbouwver eniging heeft aanbesteed de bouw van acht arbeiderswoningen aan de Sniep- weg alhier. Er werd ingeschreven voor het totaal (A); zonder schilderwerk <B) en voor het schilderwerk alleen (C). De opvallende tuigage van het Engelse jacht „Majorie", dat enige dagen het anker had uitgeworpen bij de Blauwpoortsbrug. inspireerde onze fotograaf tot het maken van een plaatje. Het is een tot een brik omgebouwde motor kruiser waarvan de tuigage zo natuurgetrouw mogelijk door de eigenaar werd nagebootst. Met deze „brik" is de eigenaar, admiraal b.d. Bell Davis uit Portsmouth, vyf dagen geleden Het Kanaal overgestoken om via de Franse kust, Vlissingen. Volkerak. Zype. Dortse Kil naar Leiden te varen. Vanuit onze stad maakten de opvarenden, vijf zonen van de eigenaar, die allen zeeoffi cier zün. korte tochten door Nederland. Gisteravond heeft de „Majorie" haar anker weer gelicht, het verlof was om, de Royal Navy roept De inschrijvingen waren: Gebrs. K. J. en M. J. v. d Horst te Gouda, A: f. 82.990; P. Rehorst alhier, A: f. 83.445; Gebrs. C. en A. P. Bakker te Gouda, A: f. 85.700 en B: f. 81.000; Fa. De Lange en v. d- Berg te Bergam bacht, A: f. 86.000; Gebrs. De Boer te N.V. LEIDSCH DAGBLAD vraagt voor spoedige indiensttreding een op vast salaris plus provisie. Zonder aan toonbaar bewijs van vakkennis onnodig te solliciteren. Sollicitaties schriftelijk. Waardoor anti-Amerikaanse manifestatie mislukte. Onze Paryse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Een communistische mantel-organi satie had gisteren „het volk van Pa- rys" opgeroepen op de Place de la Concorde voor de enorme witte gevel van de Amerikaanse ambassade te komen manifesteren tegen „de oorlogs plannen van generaal Bradley", die daar met minister Ramadier aan het confereren was. Wanneer-het de opeet is geweest het gewicht der Franse publieke opinie te- onze gedachten kunnen lezen en dus j gen het Atlantisch pact in de weeg niet zeker kunnen zyn van onze goede schaal te werpen, dan is men in die bedoelingen." opzet wanhopig gestrand, want met 't KATWIJK AAN ZEE Het lid van de Katwiikse Reddings brigade. mej. M. van Egmond. slaagde te Leiden voor het diploma reddend zwemmen. KATWIJK AAN DEN RIJN Voor het examen Hoofdacte, deel B, slaagde te Haarlem Mej. A. A. Blansjaar alhier. LISSE Burgerlijke Stand Geboren- Leentje Adrlaantje d. van W. Abblnk en L. van RIJssel; Arle, z. van J. H. Buurman en H. H. Forsten; Gerdlna Catharlna, d. van P. Paschler en A. v. d. SIJde, Robert, z. van P. Helmus en C. J. Schalk; Adriana Wil- helmlna, d .van A. Roodeburg en C. Pols; Jacoba Adriana, d. van C. P. Warmerdam en J. Vryburg. Getrouwd: G. Suyskens en M. C. v. d. Poel; A. de Vries en A. Kersberger. Overleden: Johannes Petrus Langelaan, 62 Jaar. echtg van G. v. Dlest. De medische dienst voor Zondag wordt waargenomen door dr A. J. Duy- maer van Twist. NOORDWIJKERHOUT „ELCKERLYC". Langaam maar zeker naderen de da gen, waarop het grote evenement van deze zomer, het Openluchtspel, zal plaats vinden. Zowel de organisatoren als de vele tientallen medewerkenden ploeteren deze dagen onder hoogspan ning. Want tallozen zullen deze avon den ongetwijfeld naar het prachtige Bavo-terrein trekken, en deze moeten allen verzekerd zyn van een goede zit plaats. Een middeleeuwse moraliteit stelt hoge eisen aan regisseur en spelers, ook al is de tekst omgezet in prachtig mo dern Nederlands. Wat wy tot nu toe van de repetities zagen doet ons met grote verwachting uitzien naar de opvoering, te meer daar kosten noch moeiten wor den gespaard om een perfecte uitvoe ring te verzekeren. De muzikale omiysting van het spel is bij de kerkkoren in vertrouwde han den. Een lekenspel in de openlucht is voor Noordwijkerhout iets nieuws, en wy zijn er van overtuigd dat ..Elcker- lyc", een spel uit de Middeleeuwen, dat geschreven lijkt voor onze tijd, diepe in druk zal maken. Het spel wordt ingeleid met rhyth- mische dansen en zanguitvoering. Wie GIOS kent, weet. dat zij iets moois te bieden hebben en velen zullen ook met spanning uitzien naar het optreden van het nog jonge christeiyke gemengde koor. Niemand uit Noordwijkerhout en om geving mag dan ook verzuimen een van beide avonden bij te wonen; 13 en 15 Augustus. Aanvang halfacht. Ten slotte kunnen wy nog vermelden, dat jeugdgroepen onder geleide een aanzieniyke reductie genieten, zodat ook de jeugd zich met deze vorm van lekenspel vertrouwd zal kunnen maken. De heer K. Vos wachtmeester der Riiksppolitle. behaalde te Bilthoven het einddiploma der Rijkspolitie. Omdat hil van alle cursisten het beste examen deed. werd ziin naam gegraveerd in de beker, welke een ere-plaats inneemt in de Rijschool. De opbrengst der verjaarbusjes ten bate van het restauratiefonds der Ned. Herv. Kerkvoogdij bedroeg over de maand Juli f. 60.07. Burgerlijke Stand Geboren: Gerar- dus Engelbertus Bernardus Clemens Ma ria. z. v. J. C. J. Oostdam-Warmerdam; Maria Cornelia, d, v. H. C. v. d. Berg— v. d. Voet: Geertruida Maria d. v. C. v. Steynv. Haaster; Gerardus Henricus Cornells Maria z. v. A. H. de KlerkVan den Berg; Hubertha Wilhelmina. d. v. C. G. Warmerdam—Hoogeveen: Henri cus Maria. z. v J. v. d. BergSteen voorden; Petronella Geertruida Huber- ta Maria, d v. J. J. Meyer—Dijkhuizen; Maria Adriana. d. v. W. 'de Winter—v. d. Berg. Overleden: F. v. d. Nobelen 75 j., echt genoot van A. Machielse; C. v. d. Lans, 68 1., echtgenote van H. Langeveld: B. M. v. d. Berg. 57 J. echtgenote van J. J. Pypers; J M. Hogervorst, 76 j.. echtge note van P. M. Kleun; J. Vrolijk, 71 j., echtgenoot van A. W. Bierman. De medische dienst wordt dit week einde waargenomen door dr K. A. van Praag. OEGSTGEEST RAADSAGENDA. De gemeenteraad komt in openbare vergadering bijeen op Dinsdag 9 Aug., des avonds te 7-uur ter behandeling van onder meer: Onderzoek geloofsbrieven der nieuw benoemde Raadsleden; aanbieding van de gemeentrekening over het jaar 1948 en van de rekening van het grondbedryf over 1948; voorstel van B. en W. inzake de aanwyzing van een „Huis der Ge meente": idem tot verbouw van het perceel Geversstraat 18 tot garage; idem tot het verlenen van medewerking voor de aanschaffing van schoolmeubelen ten behoeve van de R.K. Meisjesschool; idem tot het vaststellen van een nieuwe verordening op 't verlenen van subsidie aan byzondere 'kleuterscholen; idem tot het toekennen van een crediet voor on derzoek naar de rechtsgeldigheid van het contract met de Leidse Duinwater- maatschappU (wordt behandeld in ge heime zitting). CONCERT IN „RHIJNGEEST". De Harmoniekapel van dé N.Z.H.V.My gaf gisteravond onder leiding van de heer P. Baart een concert in het park van „Rhyngeest". Het mooie weer was aanleiding, dat een groot gedeelte van de patiënten van deze gelegenheid kon den profiteren. Tevens was er een vrij grote publieke belangstelling op de Rhijngeesterstraatweg. Er is deze avond in allen opzichte genoten van het mooie concert en velen zullen met verwonde ring de prestaties van dit corps hebben gevolgd, niet'wetende dat de Leidse en Haarlemmer tram-ambtenaren zich deze avond hadden samengevoegd tot één geheel. Het programma werd. in verband met de verjaardag van Prinses Irene, ge opend met het Wilhelmus en bevatte o.m. de ouverture „Marianne" van H. A. J. v. Bokhoven en de ouverture De Spinx van G. Gadenne, waar mede dit orkest de 1ste prijs behaalde op het concours te 's-Graveland. SASSENHEIM De Zondagsdienst voor doktoren wordt waargenomen door dr Kwint. VOORSCHOTEN Gedurende het weekeinde wordt de medische dienst waargenomen door dr M. v. d. Stoel. Telefoon 356. HONDENKEURING. Na Ede en Amsterdam was Voorschot ten de derde gemeente in Nederland waar een hondenkeuring gehouden werd voor niet-rashonden. De opkomst was niet zo groot als men verwachtte. Slechts 19 kinderen kwamen met hun hond. De algemene Indruk was gunstig. De keur meesters, de heren C. P. van Oostrom, dierenarts te Voorschoten en D. de Jongh en M. P. Bakker uit Leiden, kre gen wel de indruk, dat de honden de laatste tyd speciaal goed verzorgd wa ren. De voeding liet over het algemeen wel wat te wensen over. De pryzen waren als volgt: Klasse a, kleine honden; (10 deelne mers), le prijs Bram van Rossen, 2e prys Hanny Verhoog, 3e prys Leo Ruf- felse. Klasse b, middelgrote honden: (4 deelnemers), le prijs Jacques Robbert- sen, 2e prys Loesje Kramers, 3e prijs Femie van Straalen. Klasse c, grote honden: (5 deelne mers) le prijs Bert Beets, 2e prys 3. Noordermeer, 3e prijs Riet Bakker. WASSENAAR De medische dienst wordt Zondag waargenomen door de doktoren Ten Cate en Boer. Dr IDENBURG GROOT OFFICIER IN DE ORDE VAN LEOPOLD IL Bii KJ3. is aan dr Ph. J. Idenburg, alhier vergunning verleend tot het aan nemen van het eroot officierschap in de orde van Leopold II van België. succes van de onderneming is Thorez moeiiyk te feliciteren. De genoemde massa's waren te vijf uur ter plaatse verwacht en op dat moment stonden wij voor de chambre des députés, het Franse parlementsge- bouw; dat op de- linker oever van de Seine is getogen, een paar honderd meter van de apibaSsade. De hele omgeving werd toen beheerst door poli tietroepen, zichtbaar bewa pend, tenvUI rechts de Tuilerieën in een militair wagenpark was herscha pen. Wy zagen daar tientallen arres tantenwagens, door dc Paryzcnaars „paniers a salade" (slamandjes) ge noemd, 'n tweetal auto-mitrailleuses, een groot aantal rode kruis wagens en zelfs enkele tanks. Het zag er alles tezamen erg grim mig en gevaariyk uit, maar het is by die dreigende aanblik gebleven. Een paar honderd manifestanten in de buurt toonden hoegenaamd geen lust onder de brandende Augustus-zon tot daden over te gaan en zy lieten het graag aan hun deputatie over be staande uit een oud-minister en een vroegere Franse adjudant van Brad- leys hoofdkwartier de wil van de Paryse massa ter bestemder plaatse kenbaar te maken. De heren zyn beleefd door een lid van Bradley's staf ontvangen. Volgens de officiële gegevens moeten gisteren een 2000 communisten op de been zyn ge weest, van wie een 100-tal tydeiyk is ingerekend. Incidenten zijn niet voor gekomen. Het fiasco van de communis tische onderneming is toe te schrijven aan de prophylactische uitwerking der overweldigende politiemacht zeker een 8000 man neemt men aan en ten tweede aan het feit, dat de meerderheid der Paryzenaars met vacantie is. Maar daarnaast is by de laatste ge meenteraadsverkiezingen al wel duide- ïyk gebleken dat de stryd tegen het „Amerikaanse imperialisme en het At lantisch Pact" leuzen zyn, waarvoor zelfs de Franse communisten niet heel gemakkeiyk warm lopen. STRENGE GEHEIMHOUDING. Over Bradleys besprekingen zelf wordt natuuriyk strenge geheimhouding be tracht. Men weet slechts, dat hy giste ren met de Franse staf-chef en minis ter Ramadier te Fontainebleau met Montgomery en De Lattre de Tassigny heeft geconfereerd. Vanmorgen worden militaire woordvoerders van Nederland, België en Portugal verwacht en in de namiddag zullen waarschynlijk de Ame rikanen in de Parijse vlieghaven opstij gen met bestemming voor Wenen. De volgende week zullen zy, volgens de ver wachting, terugkeren naar Amerika. MOH. HATTA TOT INDONESISCHE BEVOLKING. „Steunt Uw regering!" Bij het vertrek van de Indonesische delegatie naar de Ronde-tafelconferen tie. heeft Moh Hatta hedenmorgen via het Republikeinse dagblad „Merdeka" een boodschap gericht tot het Indone sische volk, waarin hy er op aandringt, onderlinge meningsverschillen uit te bannen en de hoop uitspreekt, dat na zijn vertrek naar Den Haag, het volk de regering zyn steun zal bUjven ge ven. „De Rondetafelconferentie aldus Hatta is een laatste fase. waarin alle pogingen zullen worden gedaan, om in het conflict tussen Nederland en Indonesië tot overeenstemming te ge raken. Deze conferentie zal worden be ëindigd met de volledige en onvoor waardelijke overdracht van de souve- reinitelt aan het Indonesische volk." Hazerswoude, A: f. 86.900, B: f. 82.600 en C: f. 4300; L. A. van Straaten te Gouda. A: f. 86.940. B: f. 81.380 en C: f. 5.560; G. B. Nyhof te Oud-Alblas, A; f. 93.680 en B: f. 38.100; Egberts en Van Dongen te Nieuwveen, A: f. 107.256. Alleen voor C: M. Gerts f. 4.300; G. van Tilburg: f. 4.760; W. Buitelaar f. 4.980 en P. W. Kloet f. 5.000, allen te Waddinxveen; Fa. Kamerman te Gouda; f. 5.172. onze jongens in ixdië. Ook Waddinxveen heeft, een steentje ■bygedragen voor de oncspanning van onze Jongens overzee. De rimboekist- actie bracht f. 820.30 op; twee kisten zullen dus door onze gemeente verzon den worden. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Tsai TJu, d van K. L. Hu en A. C. de Balblaan; Arle. z. van G. D. van der Henst en J. Hlllebrand; Arle, z. van A. van Delft en Z. A. Gyzeny; Louis, z. van L. van Wingen en K. van der Voorde; Maria Cornelia Christina Allda, d. van W. Hagen en H. C. M. Klein; Johannes Bavo Maria, z. van J. Borst en M. E. van der Meer; Alexander Peter. z. van A. P. DozlJ en P. Mooten; Hendrlkus Petrus, z. van H P. Lamboo en M. J. Trompert; Clazlna Irene, d. van J. Korenhof en M. Bavelaar. OVERLEDEN: A. P. van der Plas. man. 60 Jaar; G. A. de Graaf wed. N. Verberg, 70 Jaar; M. Couzyn, man, 71 Jaar. VISSERIJBERICHTEN KATWIJK AAN ZEE, 6 Aug. Vangst- berichten van hedenmorgen. KW 144 1 k.. KW 86 25 k.; KW 83 1 k.; KW 67 20 k KW 38 2 k.; KW 78 30 k.; KW 49 2 k.; KW 39 17 k.; KW 32 50 k.; KW 29 22 k.; KW 20 50 k.; KW 97 60 k.; KW 33 40 k.; KW 138 30 k.; KW 73 7 k.; KW 14 26 k.; KW 5 4 k.; KW 3 14 k.; KW 2 40 k.; KW 140 40 k KW 54 35 k,; KW 47 25 k.; KW 44 45 k.; KW 43 55 k.; KW 173 2 k.; KW 50 35 k.; KW 170 35 k.; KW 167 6 k.; KW 130 1 k.; KW 65 8 k.; KW 175 11 k.; KW 22 11 k.; KW 163 10 k.; KW 56 5 k:; KW 19 24 k.: KW 161 6 k.; SCH 383 29 k.; IJM 268 6 ki; LJM.75 18 k.; SCH 353 8 k. Geen vangst: KW 147. KW 124, KW 68. Haringtrekkers: KW 48 50 k.; KW 123 110 k.; KW 85 170 k.; KW 37 100 k.; KW 159 140 k.; KW 129 4 k.; KW 16 24 k.; KW 70 80 k.; IJM 74 85 k. Gemiddelde harlngdryfnetvlsserliVlaar- dlngen: 14 k.; Schevcnlngen: 17 k.; Kat wijk; 20 k. IJMUIDEN, 6 Aug. Besommingen van hedenmorgen: 1 stoomtrawler tf. 20.290; IJM 43 f. 17.000; IJM 20 f. 11.000; KW 168 f. 300; KW 59 f. 1340; KW 53 f. 1940; KW 210 f. 1610; IJM 276 f. 680; IJM 316 f.550; IJM 241 f.200; IJM 249 f.390: IJM 226 f.180; IJM 203 f.170; IJM 11 f.200; IJM 229 f.460; IJM 230 f.220; HD 125 f. 640; KW 64 f. 1800. Aanvoer 3710 kisten, waarvan 2360 vesre haring. KW 127 met 289 k eigen vangst. KW 42 met 114 k. eigen vangst en overgenomen van de KW 43 92 k.. KW 44 17 k. KW 9 met 81 k. eigen vangst en overgenomen van de KW 14 71 k.. KW 2 10 k.. KW 3 90 k., KW 73 3 k.. KW 140 83 k., IJM 75 30 k. KW 18 met 36 k. eigen vangst en overgenomen van de KW 67 10 k.. KW 78 7 k.. KW 97 42 k., KW 32 34 k., KW 33 61 k. VLAARDINGEN. 6 Aug. Binnen van de haringvangst: VL 78 met 160 k. van 7 schepen. Pryzen: maatjes kl. 7377.90 (groen); maatjes kl. 55.9058.90 (long); volle en maatjes 30.5031.50; volle 31; makreel 16. alles per kantje. Aan de vls- hal: 5 kustvlssers met f.2110. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 5 Aug. Bloe menveiling. Dahlia 412; Gladiolen 6 23; Nieuw Europa 2044; Llatrlx 312; Lelies 4090; Asters 822; Scablosa 6 17; Bouvardla 1322; Rayonantcn 513. ROELOFARENDSVEEN. 5 Aug. Groen teveiling. Aardbeien 2851 per doosje; Meloenen 26.0047.00; Tomaten 16.00 31.00; Kroten 6.00; Uien 6.00; Andijvie 10.00—13.00; Kropsla 1.50—7.90 per 100; Snybonen I 3.50—5.60; Idem II 2.60—3.90; Idem stek 0.300.81; Dubb. Stambonen 2.603.40; Prinsebonen 3.003.90 per 10 kg. Augurken grof 5.506.10: Idem bom 1.05; Idem stek 1.601.70 per 25 kg. KATWIJK a. d. RIJN. 5 Aug. Groente veiling. Bloemkool I f. 59—89; Idem IA 43—61; Idem II 26—47; Idem III 7—11; Aardappelen bonken 88.70; Idem groten 710.20; Idem drielingen 6.606.70; Bos- peen 919; Waspeen 411; Doperwten 3138; Sla 1.505.70; Prlncessebonen 30 34; Selderie 6.808; Tuinbonen 47; Kroten 4.905.80; Uien 6.808.20; Toma ten 3636 50. Snijbonen 2360; Peter selie 4.806; Rabarber 44.10. RIJNSBURG. 6 Aug. Groenteveiling. Eigenheimers 810; Kroten 68; Uien 68, Waspeen 815; Rabarber 34: Herenbonen 3040 per kilo. Bloemkool I 50—80; Idem II 30—50; Idem III 6—15 per stuk; Sla 37 per krop; Seldery 5—8; Peterselie 46 per bos. RIJNSBURG, 6 Aug. Bloemenveiling. Gladiolen ros 2.003.00: Idem rood 2.00 5.00; Idem wit 1.502.50; Idem geel 1.50 3.00; Idem zwart 4 005.00; Asters wit 1.502.00; Idem gemengd 1.001.50; Idem ros 1.50—2.00; Conflll wit 1.20—1.50; Scablosa 1.001.25; Dahlia Ponpon 1.50 1.80: Montbretla 1.001.20; Pclgodesla 3.00—3.50; Zlnla 1.00—1,30; Lelies wit 15.0018.00 per 100; Statlce 1220; Leeu wenbek 810; Gele Margriet 1015; Gips 610 per bos. LEIDEN. 6 Aug. Coöp. Groenteveiling. Per 100 kg: Rode kool 57.80; Groene kool 5.308; Rabarber 68; Kroten 6 6.20; Uien 810; Peen 610; Aardappelen 5.706.30; Andijvie 514; Druiven 48 126; Snijbonen 3265; Stokbonen 3849; Pronkbonen 15—23; Stambonen 2843; Postelein 715: Tuinbonen 4.106 35; Augurken 552; Spinazie 811; Tomaten 1640 Per 100 stuks: Komkommers 6 13; Bloemkool 661; Meloenen 7 33; Sla 1.604.90: Perzik»" 3 20 22. Per 100 bos: Peterselie 1 2.70; Selderij 2.200.70; Uien 2.70; Peen 7—19.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3