Boodschap van koning Leopold Amerikaans hulpplan vooreen „onafhankelijk, liberaal bestuurd en vrij China" Wie met de 7 December-divisie naar huis komen WEERBERICHT 68ste Jaargang ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1949 00 No. 26762 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Amerika's militaire steun Zeer begrijpelijk trekt het bezoek der Amerikaanse stafchefs aan Europa, waar zij besprekingen voeren met de stafchefs van alle leden van het Noord- A'lantisch pact, ten zeerste de aan dacht. Maar over het algemeen worden aan dit bezoek consequenties verbon den, die er volkomen naast zijn, ja zelfs volkomen naast moeten zijn. Ieder kan begrijpen, dat er gesproken wordt over de°defensie-mogelijkheden van de deel nemers aan genoemd pact en in hoe verre Amerika dit plan kan ondersteu nen en met welke middelen. Doch ieder, die enigszins nadenkt, kan met de vol le honderd percent zekerheid vaststel len dat nooit zal worden openbaar ge maakt, tot welke conclusie men komt. Dat blijft een geheim en dat spreekt immers van zelf. Welke partij in een geschil legt. zijn kaarten open en bloot op tafel? Daarom is al het gerucht rondom dit Amerikaanse bezoek loos alarm. Tel kens en telkens dwingt men de betrok ken personen om zich te uiten en, uit welk motief dan ook bekeken, zij doen dat ook geregeld. Doch wat krijgt men te horen? Algemeenheden, telkens in een nieuw pakje gestoken. Het ware blijft zeer terecht verborgen Hetgeen zich achter de schermen af speelt, zal nimmer worden gepubliceerd, althans niet in onze tijden. Mogelijk dat de historie te eniger tijd er iets over zal vernemen, maar voor ons blijft het behandelde geheim. En. zoals ge zegd, geheel verantwoord. Men pleegt zeker militaire besprekingen niet open baar te maken Men zal dientengevolge goed doen om aan alle uitingen en perscommuniqué's slechts een minieme waarde toe te kennen Men zij tevreden, als de in druk zich vestigt, dat overeenstemming wordt bereikt, niet alleen op papier dat geduldig is, maar in de practyk. Ook al weet men, dat omtrent die practijk geen enkele waardevolle mededeling zal worden gedaan! In dit verband stemt het zeer zeker bijzonder hoopvol, dat de leidende figu ren in de Verenigde Staten zich zonder uitzondering scharen achter het- door president Truman gevraagde crediet voor de bewapening van de Atlantische landen en enkele daarbuiten, zoals Grie kenland en Turkije. Aan dit bedrag wil men niet laten tornen: desnoods wil president Truman wel laten beknibbelen op de hem toegedachte rechten. En er ls enig vooruitzicht, dat het Congres voor deze gedachtengang vatbaar zal blijken te zijn. Laat ons honen, dat het inderdaad in deze richtine zal gaan. Dat Griekenland en Turkije vallen onder de steun-erlangende landen is vanzelfsprekend. Deze beide landen, erenzend aan of behorend tot het z g. nabije Oosten, ziin het beletsel voor de Sovjets om zich te nestelen aan de Mid dellandse Zee. hetgeen zii maar al te eaarne zouden wensen en zii kunnen zich slechts handhaven, zolang Amerika zich achter hen stelt. Od de Balkan is overigens weer een ouderwetse strijd ingezet, waarvan de eevolgen zich nog moeiliik laten over zien. De Kominform raast weer eens tesen het Zuid-Slavië van maarschalk Tito en tracht deze campagne blijkbaar kracht bij te zetten door tp streven naar de vorming van een nieuwe Macedoni sche staat samengesteld uit delen van 7-ud-Slavië Griekenland en Bulgarije. Maarschalk Tito heeft echter dit gevaar duidelijk onderkend en stelt zich daDDer te weer Gemakkelijk valt hem dit niet, *ant zich regelrecht tot het Westen wenden, is voor hem onmogelijk, daar Qit de Kominform het door haar meest gewenste waDen in handen zou eeven: Tito's bekenning tot het kaola- sme van het Westen. De maarschalk |s dan ook verplicht een zeer subtiel spel te sDelen. hetgeen hem tot dusver goed afgaat Moskou zal dit ongetwijfeld met cc te groter leedwezen waarnemen, daar c ders de geneledheid om zich losser te rc^ken van Moskou's dictatuur daardoor *hiet. De nationalistische gevoelens pelen en dat zal Moskou heel wat hoofdbrekens kosten. Trots de gevormde vijfde colonne als anderszins. In normale omstandigheden zou ook China zijn gevallen onder de landen, die buiten het Atlantisch pact om in aanmerking zouden komen voor Ame rikaanse steun. Maar dat daaraan voor net nationalistische China niet meer valt te denken, is na het jongste Wit boek der Amerikaanse regering wel zeer duidelijk naar voren getreden. Dit rapport is wel bijzonder overtuigend festeld. Het vermeldt in wezen, zonder enige terughouding, dat het China van T?'ang kai sjek. ook al wordt aan de integriteit van de Chinese generalissi mus zelf niet getornd, in zich zelf is vergaan en niet meer te redden. Aan °e hand van tal van gegevens wordt aangetoond, dat de Amerikaanse advi es ruimschoots gewaarschuwd heb- b°h tegen de gevolgde politiek van de pnese nationalisten, maar dat zij niet nebben willen luisteren. Met de gevol- pen vin dien! Amerika is niet bereid P01 zich nog verder in deze failliete bh'riel te laten betrekken. Daarentegen wordt een zeer scherpe waarschuwing gericht tot de commu- "'sten om zich niet te keren tegen de nmese nabuurlanden. Het is de eer- vfte maa^ dat Washington zich aldus. orÜ Sï §et)ied uitlaat en dat geeft u, i e betekenis aan. IJdele Wan- n komen momenteel niet uit de Ame- jcaanse regeringskringen Sedert, \ndse rundveestapel breidt ZICH uit. De reecis ly de voorjaarstelling 1949 tL\'?la!eeróe uitbreiding van de rund- ép^h zerte zlch in Mei j-1- blïikens dé ö.00r bet Centraal bureau voor •üi-h"at!stiek gepubliceerde definitieve lert en *n kader van de in- I3warisa,ie van land- en tuinbouw D °fnvermfnderd voort. ItJ,ale rundveestapel was n.l. in terwiii P01- groter dan in Mei 1948 Maal-f "übrelding ren opzichte van fcaiir,, 1 ron3 6 pet- bedroeg. De Etijcinl05,. ppl "eeft sindc MpI 1948 een pet. Hij weigert percentage bij volksraadpleging. In een boodschap, die gisteren ge publiceerd is, verklaart koning Leo pold o.a., dai de vaststelling van een percentage aan de volksraadpleging een ongrondwettig karakter zou ge ven, aangezien zü dan een volksstem ming zou worden, waardoor de be voegdheid van het parlement om te constateren, dat de onmogelijkheid tut regeren geëindigd is, illusoir zou worden. Het is dus de taak van het parlement, eventueel voorgelicht door een volksraadpleging, zich uit te spre ke11 °yer bet einde van deze onmoge lijkheid en dat in volledige vryheid en onder volledige verantwoordelijk heid van het parlement. Verder wordt o.m. gezegd: Het onderhoud, dat ik gehad heb met de gedelegeerden der drie partijen, heeft my overtuigd van de noodzaak, dat ik mijn standpunt nogmaals nauw keurig uiteenzet in de hoop. daardoor een overeenstemming tussen de partijen te vergemakkelijken. Ik wens. dat zo spoedig mogelijk een stabiele regering wordt gevormd, die zich kan wijden aaji de oplossing van de belangrijke vraag stukken van de toestand op financieel, economisch en internationaal gebied. Maar ik stel er prijs op te verklaren, dat ik gen politieke verantwoordelijk heid kan aanvaarden bij ontstentenis van een regering een ontstentenis, die voortvloeit uit de moeilijkheden, welke de partijen ondervinden bij het zoeken naar overeenstemming over een regeringsprogramma en in het bijzon der over een oplossing voor de konings kwestie. De partijen moeten volgens de regels van het parlementaire spel hun verant woordelijkheid aanvaarden. Indien zij niet vooraf tot overeenstemming kun nen komen over de oplossing van dit probleem of over een procedure, die tot een oplossing zou kunnen leiden, moet het parlement, al of niet. volgens zijn eigen beslissing, voorgelicht door een volksraadpleging, beslissen en zyn be slissing moet loyaal aanvaard worden. Wat mij betreft, er rust een verant woordelijkheid op my. namelijk dat ik mij nauwgezet houd aan mijn grond wettelijke verplichtingen Ik heb met de grootste aandacht kennis genomen van de conclusies der door de regering in gestelde grondwettelijke commissie, welke ik goedkeur. Dat is voldoende om de geruchten tegen te spreken, als zou ik voornemens zijn een persoonlijke macht uit te oefenen. Tijdens mijn jongste besprekingen ls mij gebleken, dat de partijen er alle naar streven de koningskwestie op te lossen. De gedelegeerden der partijen hebben mij gezegd, dat zij. om een einde aan de huidige toestand te maken, het oog hadden op een volksraadpleging als middel om tot een oplossing te komen, ondanks de moeilijkheden daarvan. Zij zijn echter verdeeld ten aanzien van de modaliteiten van zulk een raad pleging. Men heeft mij gevraagd, of ik er in zou toestemmen het stemmenpercentage vast te stellen, dat ik nodig zou oor delen om de uitoefening mijner prero gatieven te hervatten. Mijn antwoord kan slechts door de grondwet gedic teerd worden. België is een democratie. Zijn grond wet zegt, dat elke macht voortvloeit uit de nationale souvereinlteit. De macht van de koning valt evenzeer onder deze regel Daarom heb ik niet opgehouden te herhalen, dat de koningskwestie slechts kan worden opgelost met eer biediging van de nationale wil. Mijn standpunt, is niet veranderd. Het ligt besloten in deze weinige woorden: Ik aanvaard elke grondwettige oplos sing. Als het parlement van mening is, dat koning en parlement te voren moe ten worden voorgelicht door een volks raadpleging, sluit ik mij bij het denk beeld van zulk een raadpleging aan. Met een beroep op de twee-derden meerderheid, nodig voor grondwetswij ziging, heeft men voorgesteld voor de volksraadpleging eenzelfde meerderheid voor te schrijven. Dit voorstel is in het geheel niet te rechtvaardigen, omdat grondwet of wet bepalen, dat het par lement de koning aanwast, het einde van de onmogelijkheid tot regeren con stateert en maatregelen treft bij het openvallen van de troon, alles bij een voudige meerderheid. Bovendien past een gedachtenwisse- ling over de vaststelling van een quan tum niet in het kader van onze instel lingen: de vaststelling van een percen tage zou aan de volksraadpleging een ongrondwettig karakter geven door haar te maken tot een plebisciet, die de bevoegdheid van het parlement om te constateren, dat de onmogelijkheid tot regeren geëindigd is. illusoir zou maken. Om constitueel te zijn kan de raadpleging slechts een advies van het corps der burgers aan parlement en koning zijn. Bij de wet van 19 Juli 1945 heeft het parlement zich de bevoegdheid voor behouden, het einde van de onmogelijk heid tot regeren te constateren. Het is dus de taak van het parlement, even tueel voorgelicht door een volksraadple ging, zich uit te spreken over het einde van deze onmogelijkheid, in alle vrij heid en onder zijn uitsluitende verant woordelijkheid. Daarentegen verzet niets er zich tegen dat ik mededeel in welke geest ik mij door de resultaten van een volksraad pleging denk te laten leiden. Ik wil mij niet laten binden door cijfers. Toen ik in mijn brief van 22 Juni 1948 verklaarde, dat ik zou af treden. als uit de volksraadpleging niet een onweerlegbare meerderheid ten gunste van mijn restauratie zou blijken, heb ik willen zeggen, dat ik mü bij de beoordeling der resultaten slechts wilde schikken naar wij mij zonder enige twijfel de wil van het volk zou lijken te zijn, waarbij ik niet alleen rekening zou houden met het aantal stemmen, maar ook met de omstandigheden, die de raadpleging zouden begeleiden en met de leer, die ik er uit zou kunnen trekken. Men heeft over mijn daden gesproken maar de nauwgezetheid, waarmee ik ge tracht heb mijn hoog ambt te vervul len, is niet in twijfel getrokken. Ik vraag allen, vertrouwen in mü te stellen. Als ik van mening zou zijn, dat ik mün land geen dienst kan bewyzen, door de hervatting., van mijn grondwet- telüke prerogatieven, zou ik in elk geval aftreden ten gunste van mjjn zoon, de kroonprins. In elk geval zal het voor de hervat ting van mijn prerogatieven nodig zijn, dat het parlement zich in die zin uit spreekt. Mün restauratie zal dus recht streeks door de vertegenwoordigers van het volk bekrachtigd moeten worden. Ik voeg hier aan toe. dat het na een dergelük besluit van het parlement mün eerste plicht zou zyn al het mogelüke te doen om de gemoederen tot rust te brengen en allen te verzoenen in de geest van een oprechte nationale soli dariteit. Truman dient gewijzigd militair bijstands programma in. President Truman heeft het congres een nieuw wetsontwerp betreffende het verlenen van militaire hulp door de Verenigde Staten aan andere landen voorgelegd, waaruit de bepalingen, waarin hem de bevoegdheid werd toe gekend te beslissen wanneer en waar de Amerikaanse militaire hulp zal worden verleend, zijn weggelaten. Er was in het congres vrü veel verzet tegen deze clausules. In het nieuwe ontwerp wordt ver klaard dat de Verenigde Staten zich voorstellen militaire hulp te verlenen aan de staten-ondertekenaren van hst Atlantisch verdrag en aan Grieken land. Turküe. Perzië, Zuid-Korea en de Philippiinen, De president zal niet de bevoegdheid hebben hulp te verlsnen aan een niet bij name genoemd land. indien hii zou menen dat het in het belang zou zijn van veiligheid der Verenigde Staten. Zware aardbeving in Ecuador. 80 SLACHTOFFERS. Naar officieel gemeld wordt, zün 80 personen om het leven gekomen ten gevolge van een zware aardbeving, die zich in centraal Ecuador heeft voor gedaan. Een van de zwaarst getroffen steden was Ambato, de vijfde stad van Ecuador, ongeveer 125 K.M. ten Zuiden van Quito De kathedraal, andere ker ken en politiekazernes aldaar werden verwoest. De stad Salcedo zou „practisch ge heel verwoest" zyn. Ambato, hoofdstad van de provincie Tungurahua, werd in 1698 door een uitbarsting van de Cotopaxi verwoest. De stad heeft een bevolking van 25.000 zielen. Een piloot, die een vluoht- boven het gebied maakte, zeide, dichte stof wolken gezien te hebben. VERKLARING VAN BIRMESE PREMIER. De Birmese premier Thakin Noe ver klaarde bü zijn bezoek aan Londen dat het grootste gevaar voor de Birmese regering, teweeg gebraoht door de tegen haar gerichte opstand, thans voorbü was. Hü voegde hieraan echter toe, dat niemand zou kunnen zeggen hoeveel tijcl het nog zou vergen om de opstan delingen volledig te verslaan. „Wij mis- Op een baby-tentoonstelling, die bü Bristol werd gehouden trok het kwartet Good de meeste aandacht. Ook het trio Willis had niet over gebrek aan belangstelling te k'aeen. De aanwezige pers-fotografen rustten niet eerder, of zij moesten het zevental (dat bovendien noe in hetzelfde ziekenhuis werd geboren) on één plaatje hebben Het ziin v.lm.r. Elizabeth, Frances. Bridget en Jennifer Good en Rachel. Jean en Enid Willis sen nog steeds de eenheid, noodzakelük om de opstandelingen 'n verpletterende slag toe te brengen", aldus Thakin Noe. In Birma is, als gevolg van de verle den jaar begonnen opstand, voor drie honderd millioen roepees schade aan staatseigendommen aangericht. Dean Acheson ontvouwt 5 punten. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Acheson heeft tij dens een door hem gehouden perscon ferentie mededeling gedaan van een uit vy'f punten bestaand programma, dat voorziet in aanmoediging van en steun aan „een onafhankelijk, liberaal bestuurd en vrü China". I.™ feJeeenhe)d van de eerste bijeenkomst van de Raad van Euroba te Straatsburg heeft de Nederlandse Raad der Europese Beweeine in het Kurhaus te bchevenineen een bijeenkomst seorsaniseerd. waaraan een officiële ont- vangst vooraf ging. - Enkele gedelegeerden, die naar Straatsburg gaan. in ge- sprek met min.-president dr. W. Drees V.l.n.r het Tweede Kamerlid mr Burger. Bruins Slot. de voorzitter van de' Eerstp Kamer. prof. Kranenburg me juffrouw Klompe. dr Drees en pater Beaufort. HOLLAND-AMERIKA LIJN ONDER VINDT OVERLAST VAN DE STAKING. De Holland-Amerikalijn heeft tot dusver het meest te lijden gehad van een wilde staking van 370 havenarbei ders te Hoboken. die reeds vier dagen duurt. Het vertrek van de Veendam werd Dinsdag vertraagd en veel van de ladine moest op de kade blijven lig gen. Indien de steking Maandag voort duurt. zal de Westerdam. die op die dag te New York verwacht wordt, waar schijnlijk naar een steiger te Brooklvn gedirigperd worden. Het schin heeft 125 passagiers en een lading van 6 000 ton, waaronder 1400 ton tulpenbollen, die zouripn kunnen bederven, indien zii nipt binnen redelijke tijd gelost wor den. FRANSE MILITAIREN WORDEN LN EIGEN BODEM BEGRAVEN. Op 12 Augustus zal, op initiatief van de Nederlandse regering, te Roosendaal een plechtigheid worden gehouden ter gelegenheid van het eerste transport van ds stof/elyke resten van 600 Fran se militairen, die in de oorlog op Ne derlandse bodem vielen. Op bovengenoemde datum zullen de lichamen van 120 gesneuvelde militai ren naar Roosendaal worden overge- biacht, waaronder dat van generaal Drslaurens die in de Meidagen van 1940 bü Vüssingen sneuvelde. Nederlandse troepen zullen te Roosen daal voor ce doden defileren en voor de Franse en Nederlandse autoriteiten, die deze plechtigheid zullen bywonen. De vüf punten zijn: 1. De Verenigde Staten wensen op elke denkbare wüze de ontwikkeling van China als een onafhankelijke en evenwichtige natie aan te moedigen. Zü willen, dat China in staat zal zün een rol in de wereld te vervullen, die een groot en vrü volk toekomt. 2. De Verenigde Staten wensen het tot stand komen in China van econo mische en politieke voorwaarden te bevorderen, waardoor de grondrechten en vrijheden van het volk zullen wor den gewaarborgd en die een stimulans zullen zün voor een steeds beter wor dende economische en maatschappelü- ke toestand. 3. De Verenigde Staten zün gekant tegen elke onderwerping of verminking van China door enige buitenlandse mo gendheid, of door een bewind, dat zich in dienst stelt van een dergelüke staat, hetzü dit openlyk of heimelijk ge schiedt. 4. De Verenigde Staten zullen over leg blüven plegen met andere belang hebbende mogendheden over de om standigheden in de gebieden in het Verre Oosten en over de toestand in geheel Zuid-Oost-Azlë, omdat maat regelen kunnen worden genomen, waar door zal worden Wjgedragen tot de vei ligheid en het maatschappelyk welzün van de volken in dit"gedeelte der we reld. 5. De Verenigde Staten zullen de po gingen der Verenigde Naties, om deze doeleinden te bereiken, aanmoedigen en steunen, waarbü speciaal aandacht zal worden geschonken aan het hand haven van vrede en veiligheid in het Verre Oosten. Minister Acheson waarschuwde de Chinese communisten, dat zij hun stryd baseren op een opzettelijk ver wrongen beeld van de bestaande we reldverhoudingen, waaraan zij hals starrig vast houden. „Zij misleiden zich zelf wat betreft hun schattin gen van hun eigen krachten en aan gaande de reacties, die hun optreden in China en elders ter wereld moet opwekken. De Verenigde Staten zün bereid met het Chinese volk en met alle andere Aziatische volken samen te werken, teneinde hen te helpen hun ware be langen te bewaren en te bevorderen, zoals zij dat zelf wensen en niet zoals enig buitenlands imperialisme dat zou willen voorschrijven", zelde hü- Acheson verklaarde later tegenover verslaggevers nog, dat er verschillende voorstellen zyn gedaan om andere mo gendheden met belangen In het Verre Oosten te raadplegen. Hü wenste daar echter thans niet verder op in te gaan. Evenmin als op de kwestie van een erkenning van het rode China. De besprekingen der stafchefs. De drie Amerikaanse stafchefs heb ben gistermiddag od het hoofdkwartier te Fontainebleau een bespreking gevoerd met veldmaarschalk lord Montgomery, het hoofd van de defensie der West- Europese Unie en de andere leiders van die unie. De besprekingen werden niet bijge woond door militaire waarnemers uit België. Nederland en Luxemburg, al waren zij wel in het gebouw aanwezig. Dank zij uitgebreide politiemaatrege len is te Parijs voorkomen, dat 5.000 communistische demonstranten een vredestocht" naar de Amerikaanse am bassade hielden om te protesteren tegen de ..oorloesmissie" der Amerikaanse staf chefs. Wel riepen honderden 1onge man nen en vrouwen in spreekkoor ..vrede, vrede, wij willen vrede" en zongen de Marseillaise. Twee delegaties vroegen ontvangen te worden om een aan de Amerikaanse stafchefs gerichte Detitie te kunnen overhandigen. Met goedkeuring van de Franse autoriteiten werd od dit verzoek afwijzend beschikt, doch het aanvaar den van dergelijke petities od heden morgen werd in het vooruitzicht gesteld. Drie communistische leden van de Na tionale Vergadering werden gearres teerd. ONZE VERLIEZEN De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd Kon. Marine: Tüd. korp. der mar. F. Wester huis uit Soerabaia. Kon. Landmacht: Korp. J. I. Winthagen uit Maastricht. Sold. F. Wagner uit 's-Gravenhage. Ie It. J. C. Bakker uit Amsterdam. Sold. G. M. Derickx uit Rotter dam. Huzaar le kl. A. C. Jacobs uit Mill en St. Hubert (N.B.). Wachtmeester J. C. Kettcnis uit Leiden. Sold. A. Kroeze uit Enschedé. Sold. C. Steenhoek uit Zwün- drecht. Sold, le kl. T. Vonk uit Westdongeradeel (Fr.). Sold. L. A. Wünbelt uit Rotterdam. Huzaar M. Jansen uit Staveren. Huzaar G. A. Kroon uit Oldenzaal. Sold. A. Paauwe uit Rotterdam. Sold. J. M. Schoorl uit Assendelft. Kon. Ned. Ind. Leger: Jav. sold, le kl. lnf. Rangsawl- krama. Jav. sold, we kl. inf. Gi- min, Jav. sold- 2e kl. inf. Pale- moen. Jav. sold. 2e kl. Ramelan, allen uit Indonesië. Een groter contingent dan aanvankelijk was bedoeld. De directeur voor de demobilisatie van de Koninklüke Landmacht deelt mede: „Uit brieven, die mü van meerdere züden hebben bereikt, is mij gebleken, dat niet overal dezelfde uitleg wordt gegeven aan de zinsnede uit het z.g. Paascommuniqué van de minister van Oorlog, waarin wordt medegedeeld, dat met de 7 Dec.-divisie eveneens zal te rugkeren: „Het personeel van de 2e divisie, dat in verband met zijn totale diensttijd tot de 7 Dec. divisie kan worden gerekend! De tekst van dit Paascommuniqué werd in onderling overleg met de legerleiding in Indone sië vastgesteld. De militaire autoriteiten, zowel hier te lande als overzee, hebben dit dient nadrukkehjk te worden vastgesteld bü het formuleren van de hierboven aangehaalde zinsnede het oog gehad op een bepaalde groep militairen, na- melük de groep, die eerst bü de 7 Dec. divisie werd ingedeeld, doch later om redenen van dienstbelang naar de 2e divisie werd overgeplaatst. Deze groep, die byna geheel uit kaderleden en spe cialisten bestaat, is over het algemeen reeds kort na de bevrijding, althans voor 1 Januari 1946, onder de wapenen gekomen en in Engeland opgeleid. De totale dienstty'd van deze militairen is derhalve veel langer dan die van de meeste anderen, al hebben laatstge noemden soms wat langer of even lang in Indonesië gediend. Om billijkheidsredenen werd daarom alleen voor deze groep een uitzondering gemaakt, zodat werd afgeweken van de regel, dat zy. die het eerst in Indone sië zyn aangekomen, ook het eerst zul len repatriëren. Het is gebleken, dat aan de in het Paascommuniqué voorkomende, hierboven geciteerde woorden, inder daad een rihmere Interpretatie kan worden gegeven, zodat nog enkele an dere groepen militairen hieronder be grepen kunnen worden. Bij deze rui mere interpretatie gaat het om enkele honderden militaire», wier aflossing büzondere moeilükheden meebrengt, omdat ook zy merendeels tot het kader of tot de specialisten behoren. Niettemin heeft de minister van Oor log na overleg met de legerleiding in Indonesië thans bepaald, dat onder de groep bedoeld in de boven vermelde zinsnede zullen vallen: a. alle militairen van de Koninklyke landmacht, die vóór 1 Januari 1946 onder de wapenen zyn gekomen; b. de nog resterende O.V.W.'ers be horende tot de 2c divisie, die na 2 Januari 1946, doch voor of tege lijk met de dienstplichtigen van de 7 Dcc. divisie onder de wapenen zyn gekomen; c. de dienstplichtige onderofficieren van vóór 1940. Ingedeeld bij de 2e divisie, die voor of tcgelyk met de dienstplichtigen van de 7 Dcc. di visie onder de wapenen zyn geko men. KOELER De Bilt verwacht tot Zondagavond: Veranderlüke bewolking met voorname- lük in de nacht op enkele plaatsen wat lichte regen of motregen en in 't Zuid oosten van het land kans op een en kele onweersbui. Morgen echter over wegend droog en iets koeler. Zwakke tot matige wind ruimend naar rich tingen tussen Zuid en West. 7 augustus. Zon op: 5.10 uur: onder: 20.20 uur. Maan op. 20.25 uur: onder- 2 48 uur. (8/8 V M Hoogwater te Katwijk te 2.03 en 14.37 u. (8/8 te 2.50 en 15.23 uur) bestaat uit acht pagina's.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1