Regeling rechtspositie Nederlandse ambtenaren in Indonesië Geen Indonesië-debat in de Kamer! Hafta over de Nederlands-Indonesische samenwerking Truman handhaaft bedrag voor wapenhulp EEN EERSTE BESCHEIDEN STAP WEERBER ICHT „Niemand kan Indonesië beier helpen dan de Nederlanders" fe 85ste Jaargang VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1949 00 No. 26761. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 67055 Maandag begint te Straatsburg, de hoofdstad van Elzas-Lotharingen. de eerste bijeenkomst van het z.g. ..Euro pese parlement". Dank zii de Europese beweging onder leiding van Winston Churchill en Spaak heeft men het zover gebracht. Natuurlijk is er in werkelijkheid nog geen sprake van een parlement, maar men mag zich verheugen, dat het reeds mogelijk is gebleken, om het te brengen tot de schiin. Want ook deze schijn heeft al heel wat moeilijkheden opgeleverd! De Europese landen groot gebracht een gevoel van zelfbeschikking voelen er immers alsnog weinig voor. ook al er kennen zii volmondig dat er geen spra ke meer kan ziin van een volmaakt doorvoeren van dit zelfbeschikkings recht. om zich te onderwerpen aan door anderen opgelegde bevelen of zelfs aan bevelingen En toch wordt in grote kringen inge zien. dat alleen door opoffering van eisen rechten de Europese landen kun nen blijven werken aan opheffing uit verval en herstel van vroegere groot heid. Een tegenstelling, die bii doorvoering in de practiik nog heel wat hoofdbre kens zal kosten. Toen destijds door Churchill, die zich de geestelijke vader mag noemen van dit Dlan. ziin idee werd gelanceerd, stoot te hii op allerlei tegenstand De geneigd heid om iets Driis te geven van eigen wil en wilsbeschikking was niet bepaald groot, maar de omstandigheden hebben doen inzien, dat in dit opzicht bakzeil' diende te worden gemaakt, om Europa te bewaren voor een ineenstorting. Marshall-plan. West-Europesp Unie en Atlantisch pact ziin even zo vele direct aanwijsbare bewijzen voor het inzicht, dat men aanvoelde, dat het oude had afgedaan en dat nieuwe tilden zich aan dienden. Edoch de idee van een Europees par lement. de stem van Europa", zoals de grote Engelse staatsman het eens noem de. gtng in doorsnee zelfs degenen, die beerepen. dat zulke nieuwe tilden waren aangebroken, aanvankelijk te ver. Voor- In Engeland voeldp men eerst bitter weinig voor het denkbeeld. Eensdeels, omdat Churchill zich als leider had op geworpen. anderzijds omdat Labour meende, dat slechts het socialisme in dit ODZicht leiding kon geven aan ons oude werelddeel Welk laatste natuurlijk al leen al om deze reden onjuist is. dat Europa niet door socialisten wordt ge regeerd en omdat zelfs al ware dat wel zo. er toch grote minderheden tegenover zouden staan, die niet genegeerd kunnen worden. Ten slotte heeft Europa voor een groot deel toch ingezien, dat er wel Iets zat in het denkbeeld en heeft men dit aan vaard. Wel is waar is er nog geen sprake van een parlement en is nog slechts een eerste zeer bescheiden stap gezet in de richting daarvan. Te Straatsburg zal bil- een komen een lichaam, dat slechts ad viserende stem heeft en dan noe alleen in die gevallen, dat om een adviserende uitspraak zal worden gevraagd. Wel kan bii meerderheid van twee derde daarvan worden afgeweken, doch het list te zeer voor de hand. dat men zeer bescheiden zal aanvangen om dit bii de eerste zitting als mogelijk te kun nen accepteren. Bovendien kunnen be slissingen alleen met algemene stemmen worden genomen, zodat er als het ware een veto-recht bestaat, ook al is daar aan officieel eeen aandacht besteed. Tien landen nemen deel: de West- Eurooese Unie. dus Engeland. Frankrijk. België. Nederland en Luxemburg en voorts de drie Scandinavische landen benevens Italië en Ierland. Te elfder ure zullen ook Turkije en Griekenland nog worden uitgenodigd, die deze uitno- dle'ng zonder twilfel zullen aanvaarden. I In het oog valt. dat Portugal ont- breekt, doch dit land meende zonder deelneming van Spanje voor de eer te moeten bedanken en hoe over Spanje *ordt gedacht is bekend. Hoe kortzich tig deze politiek in wezen ten slotte is! En zo zal een eerste zeer bescheiden staD worden gezet in de richting, d'e het uit moet. Niet de regeringen der diverse landen ziin vertegenwoordigd zelfs niet de parlementen, doch door de regeringen of parlementen aangewezen vertegenwoordieers. die hetzii persoon- hik of als gToeo zullen stemmen, naar hiie verkiezing. B'ndends zal Straats burg dus niet kunnen opleveren. En h&e verwachtingen moeen niet worden gekoesterd. Hoogstens zal uit deze bil - I inkomst nog duidelijker dan tot dusver de wens naar voren kunnen treden, om je ijveren voor een waar Europees par lement dat ook werkeliik iets in de melk ,23' hebben te brokkelen. Wordt dat bereikt, dan mogen we al bmer dan tevreden ziin en zal dezp eer ste bh'eenkomst haar nut hebben afge komen. Nogmaals, we leven noe slechts in'een piode. van voorbereiding, waarvoor in folie omvang mag gelden de oude spreuk: Men telle d' uitslae niet. Men zie het doel alleen. °at doel is schoon en waard om er te striiden Ook al weet men bii Voorbaat dat er hard voor gevochten zal moeten worden. En al zal op direct suc- ICes niet ziin te bogen. MEER BEWOLKING. De Bilt verwacht tot Zaterdag- av°adVan het Westen uit langzaam toenemende bewolking met later plaat- seuik enige regen. In het Oosten van het land echter nog gedurende een poot deel van de dag droog weer. Ma- Ü2e\ later langs de kust nu en dan Prachtige wind uit Zuidelijke richtin- Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag (Opgemaakt te 10 uur). 6 Augustus. ^on op: 5.08 uur; onder: 20.22 uur. Maan op: 19-54 uur; onder: 1 ?6 uur. u (E. K.) «oogwater te Katwijk te 1 04 *n 13 43 Dit nummer bestaat uit zes pagina's. De kans er op lijkt niet erg groot (Van onze Haagse redacteur) Voor en tijdens het comité-generaal der Tweede Kamer od 13 en 14 Juli jl. eiste een meerderheid, dat over de Ba- taviase overeenkomsten van 22 Juni 1949 een openbaar debat zou worden gehou den en wel. natuurlijk vóór de Ronde Tafel-Conferentie zou aanvangen. Dat kan gaf de regering toe. zodra die overeenkomsten ook door de Republi keinse regering zullen zijn bekrachtigd. Want tot zolang zijn zij. gedeeltelijk al thans. geheim. In die openbare vergade ring zal de Kamer ook ingelicht worden over de uitvoering van de cease fire" «staakt het vuren)-overeenkomst, zo be loofde de regering. Nu de minister van Overzeese Gebieds delen aan de Kamer een nota heeft aan geboden over de resultaten van de pre liminaire conferentie te Batavia, riist de vraag of dat openbaar kamerdebat nu zal plaats hebben, en zo ia. wanneer. In genoemde nota zegt de minister immers dat de geheimhouding, welke voor éen deel der op 22 Juni getroffen overeenkomsten door de republikeinse delegatie was bedongen, is vervallen. Er schijnt dus. wat dit betreft geen enkel bezwaar meer te bestaan tegen een openbare gedachtenwisseling in de Ka mer. Om daarbij echter tevens inlichtingen te kunnen geven over de uitvoering van de cease fire-overeenkomst die voor Sumatra pas 15 Augustus a-s. van kracht wordt zal de regering toch zeker over rapporten moeten beschikken van de mi litaire toestand in. laat ons zeggen, de periode van 1522 Augustus a.s. Een -nenbaar Indonesië-debat in de Tweede Kamer is derhalve niet voor Woensdag 24 Augustus te verwachten. Maar hiermede ziin wii er nog niet. Het is bekend, dat verschillende Ka merleden. met de heer v. d. Goes van Naters aan het hoofd, teeen een open baar debat gekant zijn. Zii ziin talrijk eenoeg om aan de hand van het regle ment van orde sluiting der deuren te eisen. Anderzijds willen zij zulks niet op deze formele basis afdwingen. Zii heb ben echter andere troeven: reeds komen de Indonesische gedelegeerden naar hier. Moeten die de openbare debatten der Kamer kunnen bijwonen? En moet de Ronde Tafel-Conferentie op die de batten wachten? Hier komt bii. dat ook de regering nog Amerikaanse stafchefs in Parijs. De drie Amerikaanse stafchefs zijn gisteren in Parijs aangekomen, waar zij de militaire besprekingen in het kader van het Atlantisch pact zullen voort zetten. De Amerikanen hadden hedenochtend een onderhoud van drie uur met de Franse stafchefs. Na de lunch zullen zij met de Franse minister van Defensie, Paul Ramadier, STAKINGEN IN NOORD-ITALIË? Vakbondsleiders te Turijn voorspelden een algemene steking, die de industrie in Noord-Italië zou lamleggen, indien de fabrikanten het voorbeeld volgen van de Fiat-maatschappij, die de ar beidersraden heeft ontbonden. De arbeiders van de Fiat-fabrieken hebben gedurende een half uur ge staakt uit protest tegen de aanwezig heid van gewapende politie, wier hulp werd ingeroepen om de fabriek te be schermen, nadat de maatsohappij had besloten de arbeidersraden te ontbin den. een ontmoeting hebben met veldmaar schalk Montgomery, te Fontainebleau. altild weinig voor een openbare discus sie voelt Zij is in het comité-generaal voor de aandrang gezwicht, maar thans schrilft zii aan het slot van haar nota met zekere nadruk" ..De Nederlandse re gering heeft aan het standpunt, dat zii ter Ronde Tafel-Conferentie zal inne men. slechts in sobere hoofdtrekken bekendheid geven, omdat zij overtuigd is dat een zich voortijdig vastleggen op bijzonderheden schadelijk moet ziin voor de sfeer ..waarin de onderhandelingen gevoerd dlenep te worden en waarin oartiien in staat moeten ziin tot elkan der te komen, teneinde zonder de weder zijdse en de gemeenschappelijke recht matige belangen te schaden tot over eenstemming te geraken" Dit besluit van de nota laat aan dui delijkheid niets te wensen over. Het wil ons voorkomen, dat de rege ring de zaken zo heeft geregeld, dat zii de ODDOsitie. met de heer Romme aan het hoofd, eenvoudig heeft weg- gemanoeuvreerd. En dat er dus voor de Ronde Tafel-Conferentie geen openbaar Indonesië-debat meer zal worden gehouden. DE STRIJD TEGEN DE KERK IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Door radio-Vaticaan werd verklaard dat de tegenstand der katholieken in Slowakije voortduurt, „ondanks inti midatie en gewelddadig optreden van de politie". Volgens deze radio heeft de politie van het dorp Dolnia Kruppa het vuur geopend op een menigte, die de pastoor verdedigde, als gevolg waarvan een persoon werd gedood en verscheidene andere ernstig gewond- „Ook in een aantel andere dorpen vonden hevige botsingen tussen de politie en de be volking plaats. In Bratislava hebben op één na alle geestelijken een verklaring van trouw jegens hun bisschop gete kend", aldus radio-Vaticana. MAATREGELEN TE SJANGHAI. Aan buitenlandse grondbezitters te Sjanghai worden zware belastingen op gelegd. Het kerkbestuur van de Angli caanse kerk te Sjanghai ontving een aanslag ter grootte van 22.000 p. st. Aan buitenlanders, die wensen te ver trekken. wordt niets in de w^g gelegd: een uitzondering vormen de hoofden van firma's, die slechts kunnen ver trekken. indien hun employe's daar geen bercwaar tegen maken. Buiten landse firma's te Sjanghai, die hun zaken wensen te sluiten, moeten al haar werknemers een jaar salaris uit betalen. Aan de vooravond van zijn vertrek naar de Ronde-Tafelconferentie heeft de Republikeinse minister-president Moh. Hatta, aan Reuter een interview toegestaan, waarin hij o.m. het volgen de verklaarde: „In de komende periode, waarin de toekomstige Verenigde Staten van Indonesië wensen samen te werken met Nederland, mogen er jegens de Nederlanders geen gevoelens van bitterheid meer bestaan. Wanneer de vrijheid eenmaal is bereikt, kunnen er vriendschappelijke betrekkingen en samenwerking bestaan met de Nederlanders en alle andere naties. Aangerren de Nederlanders, beter dan welke andere buitenlanders ook, het land kennen, zullen zij er een bevoorrechte positie innemen. Indo nesië heeft behoefte aan technische hulp voor zijn industriële, agrarische en culturele ontwikkeling. Het is dui delijk dat de Nederlanders beter dan wie ook, geschikt zijn om deze hulp te verlenen. Dit alles kan het geval zijn, indien de overdracht van de souvereiniteit on gehinderd voortgaat. Maar het is niet zozeer éen kwestie voor Indonesië om van een speciale voorkeur tegenover de Nederlanders blijk te geven als wel om de Indonesiërs voor zich te winnen krachtens hun langdurige en gedetail leerde kennis van ons land en ons volk. Een vriendschappelijk en gelijkwaardig deelgenootschap van beide landen kan in het nabije verschiet liggen. Wij zou den zelfs bü machte zijn de Nederlan ders te helpen bij de oplossing van hun problemen van werkloosheid en andere factoren, die hun economisch even wicht zouden bedreigen, wanneer onze economie wordt ingepast in de ontwik y#' "V- R 1 l> R w*X-:- - - ✓-s - jij m t a Stil HHHhHHI keling van de Nederlandse economie. Wij hebben b.v. bepaalde, lióhte in dustrieën, waarvan de producten de Nederlandse zware industrieën zouden kunnen voedep. Wij zijn natuurlijk niet in staat, hier op korte termijn zware industrieën te vestigen. In sommige strategisch belangrijke industrieën, zo als de petroleum, de rubber en het tin, die thans exclusief In buitenlandse handen zijn, zou een gemeenschappelijk bezit van de staat en particulieren noodzakelijk kunnen zijn teneinde de economische invloed van ons land en de wereldmarkt te waarborgen. De staat zal wettelijke maatregelen hebben te treffen teneinde ver-betering te bren gen in de lonen en In de levensstan daard van de arbeiders. Met betrekking tot de Nederlands- Indonesische Unie verklaarde Hatta met nadruk, dat haar succes en haar doelmatigheid vooral zullen liggen in de vrijwillige samenwerking van gelijk waardige deelgenoten. Elk element van dwang of pressie kan een dergelijke Unie alleen maar verzwakken. Op dit ogenblik weten wij niet, welke voorstel len ons zullen worden gedaan. Dit zul len wij in Den Haag te weten komen. Eerst dan kunnen wij beslissen, of de gedane voorstellen al dan niet aan vaardbaar zijn. Moh. Hatta besloot met de woorden: „De herinnering aan het wantrouwen en de bitterheid van het verleden moet worden uitgewist en mag de toekomst niet bederven". Wil beperking bevoegd heden aanvaarden. President Truman heeft verklaard niet te willen weten van een compro mis aangaande het bedrag dat door hem voor wapcnhulp aan bevriende landen is gevraagd, n.I. 1.450.000.000 dollar. Hij was echter niet tegen de door een aantal congresleden voorgestelde beperkingen van zijn bevoegdheden met betrekking tot de toewijzing der gelden en het kiezen van de landen, waaraan hulp zou worden verstrekt. Het wetsontwerp Inzake de wapen hulp moest zo spoedig mogelijk door het congres worden aangenomen. Een groep senatoren besloot er naar te streven, dat van het bedrag ad 1450 millioen dollar 175 millioen dollar zal worden besteed voor het verlenen van militaire hulp aan nationalistisch China. Door de republikeinse senator Wil liam Knowland werd een amendement op het voorgestelde militaire bijstands- programma ingediend, dat voorziet in het zenden van een Amerikaanse missie naar China, die tot taak zou hebben toezicht uit te oefenen op de militaire 'hulpverlening aan het nlet-commu- nistische gedeelte van dit land. President Truman heeft op zijn pers conferentie verklaard, dat de regering van de V.S. overweegt, op welke wijze de gevoelens van vriendschap tussen de Amerikanen en het volk van China „practisch tot uiting" kunnen worden gebracht Wat betreft de critiek op zijn rege ring in de periode dat de communisien grote delen van China onder de voet hebben gelopen, zei de president: „de rol van de regering bij haar betrekkin gen met China is vaak verdraaid en verkeerd begrepen. Dit kwam in spm- mige gevallen doordat de regering be paalde feiten niet wilde bekendmaken. Publicatie daarvan had de gebeurtenis sen in China, die nu hebben plaatsge vonden, kunnen verhaasten. Ónder de huidige omstandigheden echter eist het gemeenschappelijk belang van de VS. en China volledige en openlijke bespreking van de feiten". Vice-president Barkley heeft ver klaard dat reservering van een bedrag van 50 millioen dollar aan Marshall- gelden voor hulp aan Spanje in strijd zou zijn met de EC.A.-wet. De senaat heeft het standpunt van vice-president Barkley, met betrekking tot de voorgestelde hulp aan Spanje onderschreven. Het daartoe strekkende amendement is, met 55 tegen 36 stem men, verworpen. Op uitnodiging van koning Leopold zijn 12 vooraanstaande Belgische politici naar Pregny eekomen. om met de koning besprekingen te voeren over een volks referendum De demisslonnaire Belgische premier. Paul Henri Spaak begeeft zich per auto naar de plaats, waar de besprekingen worden gevoerd IJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII] Nieuw Panda-veihaal De avonturen van Panda en de mr Wereld-verbeteraar lopen van daag wederom ten einde. Morgen beginnen wii de publicatie van een nieuw spannend verhaal: Panda en de Meester-Uitvinder". De Raad van Europa, die tot doel heeft een Europese Federatie van niet-com- munistische landen te stichten, zal volgende week de eerste bijeenkomst hou den in de universiteit van Straatsburg. Een vooraanzicht van het gebouw. Financiering terugkeer Republikeinse regering. NEDERLAND GAF 10 MILLIOEN GULDEN TOE! Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Gerbrandy (AR) betreffende de financiering van de terugkeer der repu blikeinse regering naar Djokja heeft de minister van Overzeese Gebiedsdelen o.m. het volgende geantwoord: Juist is, dat in beginsel tiesloten is, dat de regering van Indonesië de terug keer der republikeinse regering naar Djokja zal financieren. De regering van Indonesië besloot een voorlopig bedrag van 10 millioen beschikbaar te stellen ter bestrijding van de daaruit voort vloeiende eerste uitgaven voorts om machtiging te verlenen voor de kosten van de r?Diib1ikpjnse delegatie een be drag van ten hoogste 300.000 gulden betaalbaar te stellen, wehc bedrag wordt geacht toereikend te rim nm h^e^de kosten over het gehele tweede halfjaar 1949 te dekken daarbii in aanmerking genomen, dat de maandelijkse kosten na terugkeer van de republikeinse regering naar Djokja aanmerkelijk zullen ver minderen. Juist is, dat de totale uitgaven, met inbegrip van de tegenwaarde van diverse goederenleveringen in natura, naar re publikeinse schatting, over het tweede halfjaar 1949 zullen bedragen pl.m. 45 millioen voor zover betreft het sulta naat Djokja. Het hogergenoemde be drag van 10 millioen, zomede een gelijk bedrag aan kapitaalsuitgaven wegens leningen aan bedrijven, is hierin be grepen. Met betrekking tot de gebieden bui ten het sultanaat Djokja is nog geen enkele regeling getroffen. Voor zover nodig ter voorziening in reële behoef ten. indien deze zich blaken voor te doen. zal met verstrekking van federaal geld voor doeleineden buiten de resi dentie Djokja rekening dienen te wor den gehouden. Bü de beoordeling van het voren staande worde in het bijzonder rekening gehouden met de omstandigheid, dat. nadat eenmaal was besloten om de re publikeinse regering naar Djokja te laten terugkeren, deze regering moest kunnen beschikken over geld tot dek king van haar uitgaven. Een nieuwe garantie verklaring. Heden is van officiële z|jde onder staande „garantieverklaring 1949" in Den Haag en in Batavia gepubliceerd: „Op 2 Augustus 1947 werd door de Nederlandse regering een verklaring af gegeven. strekkende om aan de in In donesië dienende Nederlandse ambte naren met betrekking tot hun rechts positie zodanige garanties te geven, dat z|j hun arbeid in voldoende zeker heid van hun positie zouden kunnen verriohten, ook voor de toekomst. Deze garanties betroffen in hoofdzaak de op 1 Maart 1942 in dienst zijnde, uit Nederland uitgezonden, of daarme de krachtens het buitenlands- verlof reglement op één lijn te stellen lands dienaren, voor zover zij bereid zouden zijn hun krachten ter beschikking te stelen van de nieuw op te bouwen or ganen. aan welke groep in beginsel wer den gegarandeerd de grondslagen, waarop de toenmalige rechtspositie der ambtenaren berustte, zoals (voor vaste landsdienaren) het recht op pensioen en de aanspraken op non-actlviteitsbe- zoldigingen en buitenlandse verloven. Deze garantie betekende zo ver meldde de verklaring dat de finan ciële consequenties door de Nederland se regering zouden worden aanvaard, voor zover zij een uitvloeisel waren van de rechten en aanspraken, neergelegd in de toen geldende regelingen. De hier bedoelde garantieverklaring werd afgegeven, onder voorbehoud van bekrachtiging door de wet. Indien de Nederlandse regering in afwachting van de totstandkoming van deze wet mede rekening houdende met het algemeen verlangen van het overheidspersoneel, het thans nodffe acht om ae garantieverklaring van 2 Augustus 1947 ddideiyk te omlijnen zii dit thans wederom, om te bevorde ren. dat aan de Verenigde Staten van Indonesië bij het overnemen van de souvereiniteit een ervaren ambtelijk ap paraat ten dienste zal staan. Zulks doet niet tekort aan haar standpunt, dat de Verenigde Staten van Indonesië als rechtsopvolgers de verplichtingen van het nog onder Ne derlandse souvereiniteit staande Indo nesië. onverkort zullen ondernemen. De regering neemt zich voor de po sitie van het personeel van het KN.IL. afzonderlijk in beschouwing te nemen, j Mitsdien wordt de verklaring van 1947. voorzover deze gold voor de burgerlijke landsdienaren vervangen door de hier volgende eveneens onder voorbehoud van bekrachtiging door de wet: 1. Het Rijk garandeert aan de op het tijdstip van de dagtekening dezer ver klaring in vaste dienst zijnde, of op kort verband uitgezonden, zomede aan de vóór 1 Maart 1942 in tijdelijke dienst getreden en sedert in dienst gebleven burgerlijke landsdienaren van Indone sië, indien zij op eerstbedoeld tijdstip de status van Nederlander bezitten, en zolang zij deze status behouden, alle rechten en aanspraken, welke in de sub 2 en 3 vermelde gevallen voort- voelen uit de op meerbedoeld tijdstip te hunnen aanzien van kracht zijnde re gelingen. 2. De garantie geldt bij beëindiging van het op het tijdstip van de dag tekening dezer verklaring bestaande dienstverband, binnen een termijn van 5 jaar na de overdracht van de souve reiniteit. 3. De garantie geldt ten aanzien van de sub 1 bedoelde landsdienaren, voor zever zij in vaste dienst zijn, eveneens, wanneer bij het verstrijken van de ter mijn van 5 jaren na de overdracht van de souvereiniteit op een daartoe uiter lijk 6 maanden voor het verstrijken van bedoelde termijn ontvangen ver zoek ontslag is verleend. 4. Het Rijk garandeert aan de ge wezen burgerlijke landsdienaren van Indonesië, (hieronder begrepen het ge wezen personeel van de op de voet van de artikelen 119, 121 en 123 van de In dische staatsregeling ingestelde zelf standige gemeenschappen), die op het tijdstip van de overdracht van de souvereiniteit Nederlander zijn, op 1 Maart 1942 in dienst waren, na 1 Au gustus 1945 in Indonesië aan de we deropbouw van Indonesië daadwerkelijk hebben medegewerkt, doch vóór de uit gifte van deze verklaring uit de dienst zijn ontslagen, zolang zij de status van Nederlander behouden, de nakoming van de verplichtingen, welke als gevolg van dat ontslag te hunnen opzichte zijn ontstaan. 5. Het Rijk garandeert aan de na gelaten betrekkingen van de landsdie naren, die onder deze garantieverkla ring vallen, of, nadat zij na Augustus 1945 in Indonesië aan de wederopoouw van Indonesië daadwerkelijk hebben medegewerkt, daaronder zouden zijn gevallen, zo zij in leven waren geble ven. de naKoming van de verplichtin gen, welke te hunnen aanzien bestaan, voorzover deze verplichtingen ten laste van de begroting van Indonesië worden of plachten te worden gebracht. Deze garantie geldt, indien en zo lang deze Het nieuwe Republikeinse kabinet. DE OFFICIËLE SAMENSTELLING. Radio Djokja heeft gisteravond de samenstelling van het nieuwe Republi keinse kabinet officieel bekend ge maakt. De samenstelling wijkt enigs zins af van het door de correspondent van Aneta reeds op 3 Augustus gepu bliceerde kabinet. Thans is het kabinet als volgt samen gesteld: Minister-president Moh. Hatta. Minister van Defensie: Sultan van Djokja. Minister voor Sumatra: Sjafruddin Prawiranegara. Binnenlandse Zaken: Wongsonegoro. Buitenlandse Zaken: Agus Salim. Voorlichting: Sjamsuddin (Masjumi). Gezondheid ad interim: Surono. Zonder portefeuille: Sukiman, Wir- josdanjojo, Djuanda, Ledmena. De ministers zonder portefeuille zijn allen leden van de republikeinse dele gatie. OnderwUs: Mangunsarkoro. Financiën: Lukman Hakim. Justitie: Susanto Tirtoprodjo. Godsdienstzaken: Kjai Masjkur. Sociale ZakenKusnan. Economische Zaken: Kasimo. Radio Djokja noemde dit een „pre sidentieel kabinet". Aneta meldt nog nader, dat tijdens de afwezigheid van Hatta de sultan van Djokja de leiding van het kabinet zal waarnemen. De minister voor Sumatra, Sjafrud din, zal zetelen in Kotaradja (Atjeh). WAARSCHUWING AAN „HET NIEUWE CHINA". De secretaris van het Colonial Office voor Hongkong heeft het communisti sche nieuwsbureau „Het Nieuwe China" gewaarschuwd, dat aan dit bureau de werkzaamheid in de Britse kolonie kan worden ontzegd, zo het voortgaat met de publicatie van artikelen, die een vijandig karakter dragen ten opzichte van de Britse autoriteiten en lasterlijke aantijgingen betreffende deze laatst en bevatten. Deze waarschuwing ls gege ven naar aanleiding van de gepubli ceerde berichten, waarin de kapitein van de ..Amethyst" er van beschuldigd wordt een Chinees schip met passa giers tot zinken te hebben gebracht! nagelaten betrekkingen de status van Nederlander bezitten. 6. Deze garantieverklaring ls van overeenkomstige toepassing op het per soneel, dat met instemming van de minister van Overzeese Gebiedsdelen in vaste dienst of op kort-verband naar Indonesië wordt uitgezonden tussen het tijdstip van de afgifte dezer verklaring en het tijdstip van de overdracht der souvereiniteit. 7. Door de Nederlandse regering kan worden bepaald, dat onder de ln deze verklaring bedoelde garanties mede worden betrokken a. Voorzover andere categorlën van Nederlanders of indirect geheel of ten dele ten laste van de Indonesische geld middelen worden of werden bezoldigd; b. In bijzondere ze >!len ook Neder landse onderdanen niet-Nederlan- ders. De realisering d-r garanties b#» perkt 2ich tot hen. die zich metterwoon in Noderland vestigen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1