De recente ontwikkeling in Indonesië „Iedere Nederlander mei zuivere bedoelingen heefl in de Republiek goede kansen" Gematigd Nota van minister Van Maarseveen Wi Wat ter Ronde Tafelconferentie zal worden besproken WEER BERICHT 88ste Jaargang DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1949 00 No. 2b760 LEIDSCH 4» DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cants per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 HET inter-Indonesisch overleg, dat in de afgelopen weken afwisselend in Batavia en Djokja heeft plaats «vonden, heeft, zoals sultan Hamld II het formuleerde, tot volledige overeen stemming geleid. De Nederlandse en Republikeinse de legaties zijn het bovendien eens ge worden over de practische uitvoering van de order „Staakt het vuren". Daar mede zijn twee uiterst belangrijke voorwaarden in vervulling gegaan, welke volstrekt noodzakelijk waren al vorens het Nederlands-Indonesisch ge schil, dat nu al bijna 4 jaar de wereld verontrust, zijn laatste en beslissende stadium kon binnentreden, de Ronde Tafelconferentie, welke thans binnen kort in Den Haag zal worden gehou- :n. Het lijdt geen twijfel of de prelimi naire conferentie der Indonesische be langhebbenden heeft een volledige over winning van het republikeinse stand punt te zien gegeven. Dit komt wel licht het meest tot uitdrukking in het eenstemmig genomen besluit, dat alle Nederlandse strijdkrachten der Kon. Landmacht uit Indonesië dienen te worden teruggetrokken en in de uit- ■praak, dat het de negara's niet toe gestaan zal zijn er eigen strijdkrachten na te houden. Het feit bovendien dat de TNT. de kern zal vormen van het toekomstige leger der Republik Indonesia Serikat werpt koren op de molen van hen, die steeds als hun mening en vrees hebben uitgesproken dat het er Djokja om te doen is te midden van de deelstaten een over heersende positie in te nemen. Deze dreiging is allerminst denkbeel dig Men dient daarbij voor ogen te houden, dat de republikeinse zegepraal In dit opzicht in belangrijke mate is bevorderd door de slappe houding der Nederlandse regering, die door in de voorgaande jaren bij herhaling toe te geven aan republikeinse eisen en wen sen van de Veiligheidsraad, in het oog der deelstaten haar eigen geizag zwaar heeft ondermijnd en hun in feite elke morele en daadwerkelijke ruggesteun heeft onthouden. Anderzijds doet ook de meest con- servatief-ingestelde Nederlander er verstandig aan niet langer te twijfelen aan de oprechtheid van de nationalis tische gevoelens der leidende Indonesi sche politici. Zelfs een figuur als de Wali Negara van Oost-Sumatra, dr Mansur, een vurig voorstander van een hechte Nederlands-Indonesische samen werking, heeft daarover nog zeer on langs geen twijfel laten bestaan. IE, zoals wij, de houding der Nederlandse regering in de af gelopen jaren bij voortduring hebben gecritiseerd en haax in het re cente verleden onder de druk der in ternationale omstandigheden en feite lijke ontwikkeling niet dan met de ;rootste bezorgdheid en aarzeling heb- En gevolgd, de huidige situatie over ziet. moet niettemin tot de erkenning kernen dat zij enkele lichtpunten in houdt. Het moge dan waar zijn, dat hetgeen thans is bereikt, alleen moge lijk is geweest doordat Nederland voor ce zoveelste maal aanzienlijke conces sies heeft gedaan (ontruiming van Djokja)dit alles neemt niet weg, dat ce kans op een vreedzame oplossing fan het geschil momenteel groter schijnt dan ooit te voren. Als een zees Keel lichtpunt zijn wij ook geneigd san te merken de omstandigheid, dat <k- sfeer der recente onderhandelingen en de tekst der gepubliceerde overeen komsten een aanzienlijk minder felle anti-Nederlandse geest ademen dan Kdert 17 Augustus 1945 het geval is geweest, Symptomatisch hiervoor ach- wjj bijvoorbeeld het feit, dat de Toorzitter der B.F.O.-delegatie tijdens net onderlinge Indonesische overleg, sultan Hamid II, was gekleed In het uniform van kolonel van het Neder- lS. 4 leSer! moge op zich zelf onbetekenend schijnen, juist in een oijeenkomst van uitsluitend Indonesi sche nationalisten, mag dit o.i. worden opgevat als een duidelijke demonstra tie Van Un 1 - "-w wil «lüucxyikv: ucmuiuMa- m van een verblijdende bereidheid tot ^menwerking, welke wij maar al te rv u-,te kng hebben gemist. Tm? in ieder geval uit, dat de tDüonesische gemeenschap ook andere «n meer constructieve gedachten kan Pjwengen dan de felle uitlatingen van riirL g Tonio en een generaal Su- y^otan, die elke samenwerking met de lders a^wÜ2eh of zelfs van een President Sukarno, die 5 Jaar geleden 0 vernietiging- van het blanke ras nog fleerde. Wij sluiten daarbij de geenszins voor het feit, dat de awtgenoemde twee ook heden ten "ge nog in functie zijn! ER zijn evenwel en gelukkig nog tastbaarder punten, welke be wijzen dat de matigende invloed "r met-republikeinse deelstaten, voor tover z|j in de B.F.O. vertegenwoordigd pin. op Djokja zijn uitwerking niet heelt gemist. Zo wordt in het financi- eel-economische hoofdstuk betoogd, dat samenwerking tussen de twee leden °er toekomstige Unie gericht moet zijn °b de welvaart van beide landen. Ziet, is nuchtere, gezonde taal, welke Wk hier te lande weerklank vindt, ge tuige reeds aanstonds de Houding der Amsteraamse Etiectenbeurs! Diezelfde nuchterheid brengt ook met *ca mede, dat wij de dag niet prijzen voordat de avond gevallen is. De weg naaar een Nederlands-Indone- «sc.ie Unie is nog lang en moeilijk en 7°' muilen en gaten; de tegenwerkende Paenten in Indonesië zijn nog vele, macht van het gezag aldaar geens- oiioetwistbaar, gelijk de ervaring F*it geleerd. Aiaar op net ogenblik, dat wij vrees- ae zon te zien ondergaan, speuren 1 J een oreken uer luchten. dutten wy daaruit een vooralsnog s-outigd optimisme voor een nieuwe «n oetere dag De minister van Overzeese Gebieds delen heeft aan de Tweede Kamer een nota aangeboden betreffende de resul taten van de preliminaire conferentie te Batavia. Hieraan ontlenen wij het volgende „De Nederlandse regering steunde bij het aangaan van de overeenkomst van 7 Mei 1949 op het vertrouwen, dat zij in de republikeinse leiders wilde stel len. Het is in dit verband voor de Ne derlandse regering een voldoening te kunnen mededelen, dat thans de over eenkomst van 7 Mei 1949 ook door de Republiek is bekrachtigd. De genoemde overeenkomst bevatte een principiële verklaring van beide partijen, welke op drie punten nadere uitwerking vereisten en wel ten aan zien van de terugkeer van de republi keinse regering naar Djokja, voorts de staking van de guerilla en de samen werking tot herstel van de vrede en de handhaving van recht en orde en tenslotte het bijeenkomen van de Ron de Tafelconferentie te 's-Gravenhagë. Voor de Nederlandse regering bestond tussen die drie punten een onveroreke- lijk verband. Op 22 Juni 1949 werden over de twee laatstgenoemde onderwerpen over eenkomsten afgesloten tussen de Ne derlandse en de Republikeinse delega ties. Kort daaróp werd ook een rege ling goedgekeurd omtrent de voorwaar den van het herstel van de Republi keinse regering in de residentie Djok ja. Wat dit laatste onderwerp betreft, moge de regering verwijzen naar de drie desbetreffende z.g. „progress re ports", welke enige weken geleden ver trouwelijk ter kennis van de Kamer zijn gebracht en tegen welker open baarmaking thans geen bezwaar meer bestaat. De daarin vervatte regelingen hebben in hoofdzaak een technisch ka rakter. Zij voorzien in de uitrusting van een Republikeinse politiemacht te Djokja, de overdracht van openbare werken, de samenwerking cp het gebied van post- en telegraafverkeer, de voor ziening met de nodige verkeersmidde len, levensmiddelen en andere goederen en betalingsmiddelen. Deze voorzienin- ,en waren nodig om een behoorlijk be stuur van de residentie Djokja moge lijk te maken. Zij hebben er toe mede gewerkt, dat de terugkeer van de Re publikeinse regering naar .Djokja in goede orde is verlopen. Een belangrijk document is de over eenkomst, welke betreft de algemene grondslagen en de agenda van de te nouden Ronde Tafelconferentie. Deze overeenkomst stelt voorop, dat het doel der te houden Ronde Tafel- Conferentie is een rechtvaardige en duurzame beëindiging van het Indone sisch geschil met spoed tot stand te brengen door een overeenkomst betref fende de overdracht der souvereiniteit in overeenstemming met de Renville- beginselen. Duidelijk is aldus tot uiting ebracht. dat de beginselen, die in onze Grondwet als uitkomst van het reeds vroeger gepleegd overleg verankerd lig gen. aan die overdracht ten grondslag zullen liggen. De Unci zal aan de con ferentie deelnemen overeenkomstig haar instructies, zoals deze door de Veilig- neidsraad zijn vastgelegd. De Neder- andse regering heeft ook vroeger de bii- stand der Unci aanvaard od de basis van het op 23 Maart 1949 door de Veilig heidsraad aanvaarde Canadese voorstel, hetwelk behelsde, dat deze bijstand zou verleend worden zonder te prejudiciëren op de rechten, aanspraken en Dosities van partijen. In de overeenkomst betref fende de Ronde Tafel-Conferentie wordt thans nog eens uitdrukkelijk herhaald, dat deelneming aan de Ronde Tafel- Conferentie geen inbreuk zal maken op de rechten, aanspraken en posities van de deelnemers. GEEN EIGEN BUITENLANDSE BETREKKINGEN VOOR DE REPUBLIEK. In de overeenkomst is buiten kijf ge steld dat het hoogste eezag met be trekking tot de buitenlandse betrek kingen en de federale troepen uitslui tend aan de V.S.I. zal toekomen en derhalve niet aan enige deelstaat, ook dus niet aan de Republiek. De veron derstelling. die wel eens is gemaakt, als zoude de Republiek een bijzondere positie als deelstaat verkrijgen, op grond van haar bezit van eigen bui tenlandse betrekkingen en strijdkrach ten, kan derhalve in het licht van deze uitdrukkelijke bepaling niet ge handhaafd worden. Omtrent de Unie wordt bepaald, dat zij tot stand zal komen op basis van een vrijwillig en geliikwaardie deelgenoot schap met gelijke rechten. DE UNIE ZAL GEEN SUPER STAAT ZLÏN. Geen van beide deelgenoten zal ge houden ziln meer rechten aan de Unie over te dragen of af te staan in de over tuiging. dat hij daardoor naar beste weten het gemeenschappelijk zowel als het eigen belang dient. Onder deze bepalingen is wellicht een der meest opvallende, dat geen der par- tilen meer souvereiniteitsrechten zal overdragen aan de Unie dan de andere. Met andere bepaplingen is zij uitvloeisel van de vrees, die in sommige Indonesi sche kringen geleefd heeft en leeft, dat de Unie bedoeld zou kunnen zijn als een instrument, waardoor Nederland zijn vroeger eezag over Indonesië zou willen handhaven Het is eoed dat deze vrees verdwijnt. De Unie. zoals Nederland deze wenst, heeft geen andere bedoelingen dan in onze Grondwet ziin aangegeven en uit de Renville-beginselen voortsprui ten. Juist omdat in de Unie het begin sel der volkomen gelijkwaardigheid van de twee daarbij betrokken partijen geldt, zal ze slechts dan coed functionneren, wanneer beide partijen de overtuiging hebben, dat de Unie niet bedoeld is als oon machtsinstrument van één der par tijen. maar als een samenwerking van beide partijen. DE A.S. RONDE TAFEL CONFERENTIE. Deelnemers aan de Ronde Tafel-Con ferentie zullen zijn: Nederland, de Re publiek en de BFO. De BFO zal alleen die gebieden buiten de Republiek ver tegenwoordigen, die in de BFO ziln ge rapporteerd. Er ziin derhalve gebieden die ter Ronde Tafel-Conferentie niet vertegenwoordigd zijn. De Nederlandse regering die nog steeds draagster is der souvereiniteit ook over deze gebieden, zal ter RTC uiteraard voor de belangen van deze niet-vertegenwoordigde gebie den hebben te waken. In het bijzonder moet het zelfbeschikkingsrecht van deze gebieden gewaarborgd worden, welk zelf beschikkingsrecht trouwens een der agendapunten van de RTC vormt. DE POSITIE VAN NIEUW- GUINEA. Een der gebieden, die ter conferentie niet zullen vertegenwoordigd zijn. vormt Nieuw-Guinea. welks positie een bijzon der ount van bespreking ter conferentie zal uitmaken, en ten aanzien van welk gebied de deelnemers zich hun stand punt hebben voorbehouden. Het Neder landse standpunt, hetwelk de Neder landse regerine handhaaft, vond reeds uitdrukking in de toelichting, welke de Commissie-Generaal eaf op de overeen komst van Linggadjati in welke toelich ting de mogelijkheid werd voorden, dat Nieuw-Gu'nea als deel van het KoninK- rijk en als zodanig medewerkend in de Nederlands-Indonesische Unie. in een bijzondere verhoudinc zou kunnen wor den gebracht. In aansluiting daarop ver klaarde minister Jonkman op 10 Decem ber 1946 in de Tweede Kamer, dat Nieuw-Guinea een eigen status moet kunnen verkrijgen en dat ih het bijzon der daar de mogelijkheid moest open gehouden worden van grotere volksplan tingen van Nederlanders, op de eerste plaats van Indische Nederlanders, die onder eigen bestel willen leven. BEËINDIGING VAN STRIJD WAS LEIDMOTIEF. De regering moge ten slotte reken schap geven van de overwegingen, die haar hebben geleid tot het aangaan van de vermelde overeenkomsten. Op de voorgrond stond de gedachte, dat met aile kracht moet worden gestreefd naar een beëindiging van de strijd in Indonesië en een definitieve oplossing van het Indonesisch conflict. Zij heeft een oplossing in principe aanvaard, die in overeenstemming is met de overeenkomst van 7 Mei 1947 en in overeenstemming is met de Grondwet. Zij is over bezwaren heen gestapt, die de overgangstijd betreffen, en wel omdat zij voortspruiten uit een feitelijke toestand, waarvan men het bestaan niet kan negeren. In hare op vattingen vindt de regering niet slechts TSJANG KAI-SJEK NAAR KOREA. Generalissimus Tsjang kai-sjek is P;r vliegtuig uit Taipeh naar Korea vertrokken. Hi) zal met de president Zuid-Korea, dr Syngman Rhee, ^■prekingen voeren over het voorge- verdrag voor het Stille Oceaan- de Nederlandse delegatie aan haar zyde, maar met evenveel overtuiging de H.V.K., de voorlopige federale rege ring, en de legercommandant in Indo nesië. Het is opmerkelijk dat in deze aangelegenheid grote eenstemmigheid bestaat bij diegenen, die dagelijks ln Indonesië met de feitelijke problemen hebben te worstelen en die voor haar oplossing mede de directe verantwoor delijkheid dragen. Geen verschil van mening bestaat er over, dat werkelijke orde en veiligheid in Indonesië slechts dan spoedig kun nen worden hersteld wanneer de hoofd partijen in het conflict er in slagen de strjjd van het heden om te zetten in samenwerking. Geen verschil van me ning bestaat voorts over de vraag of het gewenst is zo spoedig mogelijk en met alle kracht naar een dergelijke samenwerking te streven. Wil Indonesië niet vervallen ln een toestand van ver warring en bijkans onherstelbare ar moede, dan is het nodig dat vrede en veiligheid spoedig worden hersteld. De regering acht het eengelukkig verschijnsel, dat in toenemende mate ook aan de zijde van de Republiek het besef begint door te dringen, dat het nodig is de geest van conflict af te leggen en die te vervangen door de zin to*- vreedzaam overleg. Zoals de zaken thans staan, kan bin nenkort de Ronde-Tafelconferentie een aanvang nemen. Weldra kunnen de delegaties hier te lande voltallig aanwezig zijn Het is intussen aan alle partijen bekend, dat de Nederlandse regering zich de vrij heid moet voorbehouden deze confe rentie eerst te openen, wanneer in In donesië de wapenstilstand in belang rijke mate is verwezenlijkt Zonder zo danige verwezenlijking zou de confe rentie in ieder geval niet in de juiste en noodzakelijke stemming kunnen worden voortgezet. Omtrent het ver loop van de Ronde-Tafelconferentie waagt de regering zich niet aan voor spellingen. Statuut Raad van Europa van kracht geworden. Het statuut van de Raad van Europa is van kracht geworden doordat de 7 noodzakelijke bekrachtigingen hier van thans op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn gedeponeerd. Tot gisteren was het statuut bekrach tigd door Eire. Denemarken. Zweden en Groot-Brlttannië. Nu werden de ratifi caties van Italië, Luxemburg en Noor- 'Weffen gedeponeerd. Het statuut moet nog door Frankrijk, België en Nederland worden geratificeerd. Zoals bekend, zal de Raad van Europa in de loop van de volgende week voor de eerste maal te Straatsburg bijeen ko men. MEVR. RAEDER VLUCHT NAAR HET WESTEN. Erika Raeder, de vrouw van admiraal Raeder, die dóór het tribunaal te Neu renberg in 1946 tot levenslange gevan genisstraf werd veroordeeld, is uit de Sovjet-zone naar West-Duitsland ge vlucht. Mevr. Raeder, die 76 Jaar is, werd sedert 1945 door de Sovjets gevangen gehouden, eerst te Moskou cn Minsk en later in interneringskampen in de Sovjet-Russische zone van Duitsland. De vorige maand werd zij vrijgelaten, maar zij moest zich geregeld bij de plaatselijke politie melden. GROOT SIGARETTEN-SMOKKEL- COMPLOT OPGEROLD. Door geallieerde autoriteiten te Bre men is bekendgemaakt dat een uitge breid complot voor het smokkelen van Amerikaanse sigaretten, die Duitsland over de Nederlandse grens binnenkwa men. aan het licht is gekomen. Er zijn op deze wijze tachtig millioen sigaret ten over de Nederlands-Duitse grens ismokkelö, waarvan men er zes mil- ïicen heeft kunnen achterhalen. Drie personen zijn gearresteerd. Naar einde mijnstaking in Australië? De opheffing van de staking van de kolenmijnen in Australië schijnt zeker, nu de 32000 stakers zich voorbereiden op een stemming. De mijnwerkers zul len voor Maandag allen hun stem uit gebracht hebben over een voorstel dat tijdens een conferentie van het uitvoe rend comité van de mijnwerkers en ver schillende vertegenwoordigers van de zestig mijnen uit het Noorden. Degenen die terug willen keren naar het werk schijnen een meerderheid te zullen behalen op dè communisten die niet van terugkeren willen weten. In middels stemden de mijnwerkers uit de mijnen uit het Zuiden op massabijeen komsten reeds voor hervatting van het werk. De minister voor de brandstoffen, Aschley, zeide op de bijeenkomsten dat de regering de mijnwerkers permissie zou geven te gaan werken in de boven grondse mijnen, die momenteel door de troepen geëxploiteerd worden. Hier door zouden degenen die terug willen naar hun werk de gelegenheid krijgen zich toch nuttig te maken. Gisteravond werd medegedeeld dat de regering van plan was het werk te doen hervatten in verschillende van de grote mijnen die voor het grootste deel gemechaniseerd zijn, wanneer de sta kers niet spoedig besloten het werk te hervatten. De bovengrondse mijnen die nu floor de troepen geëxploiteerd worden wer ken thans vier en twintig uur per dag en de treinen vervoeren dagelijks de gedolven kolen naar Sydney. (U.P.) De Aga Khan beroofd. Te Le Cannet bij Nice heeft de Aga Khan bij de politie aangifte gedaan, dat hij door vier gewapende lieden van een hoeveelheid juwelen is beroofd, toen hij en zijn echtgenote, vergezeld van twee leden van het huispersoneel, per auto van hun villa wilden wegrij den. De gestolen juwelen zouden een waarde van ongeveer 200 millioen franc vertegenwoordigen. De rovers hielden de inzittenden van de auto met revolvers in bedwang en namen hen alle Juwelen af die zij bij zich hadden. Zij'lieten de banden van de wagen leeglopen en verdwenen daar na met een eigen auto. 5 millioen fre is uitgeloofd voor arrestatie der daders. MORGEN zal het ÏO jaar geleden zijn, dat het Prinselijk Paar en met hen het gehele Nederlandse volk, voor de tweede maal werd ver blijd door de geboorte van een Oranje- prinses. Irene, d.i. de „vrededraagster", werd zij genoemd als een symbolische uiting van het hartstochtelijke verlangen naar afwending van het steeds ernstiger dreigende oorlogsgevaar. De ramp vol trok zich niettemin over de wereld en zij dwong het Prinselijk Gezin het wit te paleis in Soestdijk voor een veiliger verblijfplaats buiten de grenzen te ver wisselen. Eerst haar zesde verjaardag mocht Prinses Irene weer op de be vrijde vaderlandse bodem vieren. Ter gelegenheid van het Koperen huwelijks feest van Haar Ouders schreven wij nog kort geleden over haar karakter eigenschappen. Mogen deze zich in de zelfde geest blijven ontwikkelen, opdat Prinses Irene tot in lengte van dagen zij tot een blijvende vreugde voor haar Ouders en Zusjes en, in niet mindere mate, van ons Nederlandse volk! Onze hartelijke gelukwensen op - dit eerste „Kroonjaar". Moge het in alle opzichten een zon nig jaar worden.... Op de Ve'uwe worden voor de eerste maal legeroefeningen eehouden in groter verband dan tot nu toe mogelijk was. De striid gaat tussen de ..rode" en de ..blauwe" partij. Een eenheid van het eskadron pantserwagens van de „rode" partij bevindt zich in de omgeving van Elspeet en probeert, zwaar gecamou fleerd en onder dekking van de beboste omgeving in de richting van het „front" op te rukken Nog steeds gekleed in hun Viking cos.uums werd ae bemanning van het Vi kingschip .Hugin" door de waarnemend u'-gemeester van Londen. Sir Percy Greenaway, in de oude Londense Guildhall voor de lunch ontvangen. Sir Percy Greenaway. in ambtskleding onderhoudt zich met de Vikings Achter Sir Percy andere Londense waardigheidsbekleders en links van hem de leider der Vikings, Erik Sueel Kiersgaard. Sukarno voor radio Djokja. Voor Radio Djokja heeft president Sukarno persoonlijk de bekendmaking van de staking der vijandelijkheden en de bijbehorende-proclamatie voorgelezen. Vervolgens hield de president geduren de bilna twee uren tot de bevolking een toespraak, waarin hij een overzicht eaf van de onafhankelijkheidsstrijd van In donesië en een verklaring van het tot stand komen van de overeenkomst tus sen de heren Van Royen en Rum. Su karno richtte tot de bevolking en de ee- wapenden een onroen om zich achter de regering te scharen en sprak de hoop uit, dat de Nederlanders zullen voortgaan op de met het Van Royen— Rum-accoord ingeslagen weg. Sukarno wees er oo. dat de hu^lge staking der vijandelijkheden geenszins dezelfde is als die in het verleden en dat de komende Ronde Tafel-Conferentie geenszins dezelfde is als die, welke inder- tiid door dr Beel werd voorgesteld. „Deze Ronde Tafel-Conferentie is ge bonden aan de belofte, om de souverei niteit onvoorwaardelijk over te draeen. met medeweten van de internationale wereld en dank zij het aandeel, dat de Unci er in heeft." .Het karakter van de strijd wijzigt zich met de omstandigheden en evenzo is het in de politiek. Ons aller doel is thans bijna bereikt. Het republikeinse ?ebied is thans kluner gpworden doch de geest der Republiek is nu overal aan gewakkerd De roodwitte vla* vertoont zich duidelijker in de lucht Dit staken der vijandelijkheden 's epn toetsstppn voor ons voor u voor de Renubliek en voor geheel het Indonesische volk De ogen en oren der wereld ziin thans op ons gericht om te z!en en tp horen of u het bevel trouw zult opvolgen." Zich tot de Nederlanders richtend deed Sukarno od hen een beroep, om alle koloniale tendenzen overboord te gooien en er een geheel nieuw bestel voor in de plaats te stellen. Hij ver klaarde uitdrukkelijk, dat het geens zins in de bedoeling ligt, de Nederlan ders leed te berokkenen. „Iedere Ne derlander. die goede en zuivere bedoe- '»jn«*en heeft, heeft in de Republiek goede kansen." Sprekende over de overdracht der sou vereiniteit zelde Sukarno, dat het thans zeker is. dat Indonesië vrij zal worden. .Het liet aan on<= om te beoalen wan neer de7e vrijheid zal komen." De Re- oubliek houdt in haar striid steeds twee erondbeginse'en voor ogen. namelijk de vriihe'd van het Indonesische volk en de wens. dat het leger de TNI niet zal worden ontbonden. Sukarno deed ten slotte een beroep oo alle oartiien en groeperingen, om partijbelangen niet te stellen boven het nationale belang en drone aan od eenheid van a'le nationale krachten, welke eenheid zal ziin te be reiken door een vernieuwing van de eeest De commandant van het Nederlands- Indonesische leeer. de luit -generaal Buurman van Vreeden heeft over de <rs pvpnppnc een toespraak tot do strijdkrachten gehouden waarin hii tot het lecer het verzoek r chtte niet m°er te strüden te een. dch m t de TNI. aangezfpr- .het republikeinse leger, met u de plicht rie0lt de bevo'klne bescher ming te verlenen tegen de benden, die het alleen maar te doen is om te stelen en tc plunderen:" Verklaring van koning Leopold verwacht. Volgens leden van de Belgische katholieke en liberale delegaties, die besprekingen gevoerd hebben met ko ning Leopold, zal de koning waarschijn lijk vandaag of morgen een verklaring afleggen. De Schrijver, voorzitter van de (katholieke) Christelijke volkspartij, zeide, dat de besprekingen met de ko ning van groot belang waren geweest. „Wij zijn een stap nader gekomen tot de oplossing van de koningskwestie. Uit het oogpunt van mijn partij was de conferentie bevredigend", aldus De Schrijver. De besprekingen met de koning zou den voornamelijk de voorwaarden, waaronder de voornaamste partijen een volksraadpleging over 's konings terug keer zouden willen aanvaarden, tot on derwerp gehad hebben. NIEUWE DEPRESSIE IN AANTOCHT. De Bilt verwacht tot Vrijdagavond: Vannacht toenemende bewolking en zwakke of matige wind tussen West en Zuid-West. Morgen plaatselijk enige re gen en vooral langs de kust tot krachtig toenemende wind tussen Zuid-West en Zuid. Dezelfde of iets hogere tempera tuur dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 5 AUGUSTUS. Zon op: 5.07 uur; onder: 20.24 uur. Maan op: 19.09 uur; onder: 0.37 uur (E.K.). Hoogwater te Katwijk te 0.05 en 12.36 uur. Dit nummer bestaat uit zca pagina's.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1