Beroep van burgemeester van Yoorhout over toelating Raadslid door Ged. Staten verworpen Goede Nederlandse Gymnastiek op Lingiade Een Italiaans proces Kravchenko Kerkelijk Leven RECHTZAKEN EEN VAGE HERINNERING Panda en de meesterwereldverbeteraar Radio-programma Boste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 3 Augustus 1949 Tweede Blad No. 26759 Uitspraak tegen communistisch senator. (Van onze Romeinse correspondent). Home heeft in de afgelopen weken haar politiek proces gehad, een proces, dat door de pers werd aangeduid als het proces Kravchenko in Italië. Het is een vergelijking, die niet op gaat. daar in dit geval beide partijen Italiaans waren en Rusland slechts zeer zijde lings by de zaak betrokken werd. Doch belangrijk is het proces zeker en nog belangrijker de uitspraak en de ge volgen. die deze had en nog zal hebben. In het kort komt de zaak hierop neer' kort voor de verkiezingen van 18 April 1948 werd door de bond van oud-krijgsgevangenen in Rusland op crote schaal een pamflet verspreid, waarin op drastische wijze de toestan den werden gehekeld, die de gevange nen in Rusland hadden aangetroffen. In het bijzonder over de behandeling In de gevangenkampen werd geklaagd. Als een der oorzaken, waarom zoveel duizenden Italianen niet uit Rusland zijn teruggekeerd, werd het optreden genoemd van de in Rusland gevestigde Italiaanse communisten, die op de ge vangenen zware pressie zouden hebben uitgeoefend om hen te winnen voor hetT communisme en aan te zetten zich te laten opleiden tot propagandisten. Met name werd genoemd Edoardo d' Onofrio, die voor de communistische party zitting had in de grondwetge vende vergadering, en evenals alle leden van dat lichaam, die ouder waren dan 42 jaar en veroordeeld waren geweest tot gevangenisstraffen van vijf jaar of meer wegens anti-fascisme, benoemd was geworden tot levenslang lid van de Senaat. d'Onofrio zou in de gevangen kampen, begeleid door een Russisch ambtenaar, talloze Italianen hebben on dervraagd, pressie cp hen hebben uit geoefend en zijn invloed hebben aange wend om degenen, die niet bereid ble ken tot het communisme over te gaan, te doen overbrengen naar kampen, waar de levensomstandigheden nog on gunstiger waren.Na de verkiezingen heeft senator d'Onofrio de schrijvers van het pamflet, vijf reserve-officieren, aangeklaagd wegens laster. Dit is het proces. Volgens Italiaans recht heeft bij dergelijke processen de aangeklaag de partij het recht de bewijzen te leve ren, dat de geuite beweringen op waar heid berusten. De redacteuren van het pamflet hebben van dit recht ampel gebruik gemaakt door honderden oud krijgsgevangenen als getuigen te laten dagvaarden. Voor senator d'Onofrio, lid van het centraal comité der Italiaanse communistische party, was het een klein kunstje ongeveer evenveel oud- krijgsgevangenen te vinden, die ko.uien getuigen, dat -hij niets anders heeft ge daan dan na de val van Mussolini de gevangenen er van in kennis te stellen, dat Italië thans aan de zUde der ge allieerden streed en dat zy dus de fas cistische theorieën moesten afzweren. Zevenenzestig lange zittingen waren nodig voor dit proces werd beëindigd. De uitspraken der getuigen k décharge maakten vaak een meer overtuigende indruk Telkens weer vernam men, dat d'Onofrio tegen gevangenen, zwaar on dervoed, door koude, typhus en onge- ti:erte gekweld, zou hebben gezegd: „Met zulke ideeën kun je de hoop wel opgeven, dat je nog ooit in Italië te rugkeert of je familie zult terugzien." Vele getuigen hebben verklaard, dat zU kort, na door d'Onofrio te zyn onder vraagd en na hem te hebben gezegd, dat zij als militairen niet het recht hadden zich met politiek bezig te hou den, werden overgebracht naar byzon- der slechte kampen, waar zy hun krijgsmakkers by duizenden zagen be zwijken. De getuigen A charge daarentegen •verzekerden, dat d'Onofrio zich er toe beperkte voordrachten te houden voor de gevangenen, die zelfs niet verplicht waren daarby aanwezig te zyi* en dat hij zich zeer humaan gedroeg. Wan neer 'byna alle krygsgevangenen door koude, honger of ziekte zyn omgeko men, dan hebben niet de Russen daar aan schuld, die zelf grote ontberingen leden, maar Mussolini, die het expedi- tleleger naar Rusland heeft gezonden, en de Duitsers, die, toen de zaak mis liep, overyld terugtrokken en hun Ita liaanse bondgenoten in de steek lieten. Hoe het proces zou aflopen, was reeds duidelyk toen het O.M. vrijspraak vioeg. daar het getuigenverhoor had uitgewezen, dat de inhoud van 't pam flet met de waarheid strookte. De vyf beklaagden zyn vrygesproken en d'Ono frio is veroordeeld de volledige kosten van het geding, byna vier millioen lire, te betalen. Maar daarmee is de zaak niet voorbij. Als men weet, dat onge veer 80.000 Italiaanse soldaten in Rus land spoorloos verdwenen zyn en dat d'Onofrio nogmaals heeft verzekerd, dat er niet meer dan 27 Italianen levend in Rusland zyn achtergebleven, die als oorlogsmisdadigers voor de Sovjetrech- ter zullen moeten verschynen, dan kan men begrepen. welke hartstochten dit proces heeft ontketend. Voor de gezin nen der in Rusland verdwenenen is d'Onofrio een baarlijke duivel. Van communistische zyde wordt de uitspraak beschouwd als een bewysvan sterke fascistische invloed op de ma gistratuur. Togliatti heeft zich in een telegram solidair verklaard met d'Ono frio. Maar by de andere partyen gaan stemmen op. die eisen dat d'Onofrio zijn mandaat als senator zal neerleggen, daar hij, kennelijk in Russische dienst, zijn machteloze en tot stervens toe ver zwakte landgenoten heeft „gemarteld" ihet zyn woorden van de rechter), die niet anders hadden gedaan dan hun plicht als militair. By de laatste zitting, kort voor de uitspraak, zou d'Onofrio volgens getuigen hebben gezegd: als ze die vyf vry spreken is er weinig kans, dat de 27 Italianen uit Rusland terug komen. De senator ontkent dit. Het is een hoogst onverkwikkelyke zaak, die nog wel een staartje zal heb ben, daar sommige senatoren weigeren met d'Onofrio in dezelfde vergaderzaal te zitten. Maar d'Onofrio is in zyn jeugd een moedig stryder geweest tegen het fascisme. In 1928 werd hy wegens zyn overtuiging veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf en enkele jaren later heeft hy zich onderscheiden in de Spaanse burgeroorlog. De heer A. W. Deutekom wordt Raadslid. Gistermiddag kwam van Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland het be- richt binnen over de verwerping van het beroep van de burgemeester van Voorhout, de heer De Graaff, inzake de toelating tot Raadslid van de heer A. W. Deutekom. Naar wy ons van de Raadsvergade ring van 11 Juli j.l. herinneren, werden door de toen gekozen commissie van onderzoek naar de geloofsbrieven van de nleuwgekozen raadsleden enkele aanmerkingen gemaakt omtrent de ge loofsbrieven van de heer A. W. Deute kom. In deze bescheiden stond huns Inziens niet vermeld, dat de betrokkene een openbare functie als hoofdonder wijzer van een Lagere school bekleedde. Niettegenstaande dit besloot de Raad. unaniem toch de heer Deutekom als Raadslid te erkennen. Direct op dit besluit kondigde bur gemeester De Graaff aan, tegen dit be sluit beroep aan te tekenen bij Gede puteerde Staten, daar het zyns inziens onmogeiyk was de heer Deutekom als Raadslid toe te laten. Ged. Staten namen kennis van dit beroep en verzochten de Raad één of meer afgevaardigden te zenden om deze zaak nader toe te lichten. In een spoedeisende vergadering werden de heren P. v. d. Nouland en G. K Spie renburg afgevaardigd. Ten overvloede werden deze heren door de heer A. W. Deutekom vergezeld voor eventuele be vestiging. In het schrijven, hetwelk Ged. Staten zonden, was vermeld op welke gronden de burgemeester in beroep gegaan was, n.l. daar hy van mening was, dat de rechtsgeldigheid van een Raadslidmaat schap inging tydens het aanbieden der geloofsbrieven. De Raad voerde hiertegen aan, dat het hier ging om tot voorziening van een vacature, ontstaan door penodiek aftreden, te komen. Beslissend zoU vol gens hen zy-n de werkkring tydens het ingaan van het Raadslidmaatschap. Het besluit van Ged. Staten hierom trent is in 't kort als volgt: maakt, moet worden beoordeeld naar de toestand zoals die zal zijn op het tijdstip van de aanvang van het lid maatschap van de Raad. Het besluit, dat Ged. Staten hierop lieten volgen, was het beroep van Burgemeester De Graaf f ongegrond te verklaren. Het zij nog vermeld, dat de heer A. W. Deutekom j.l. 5 ïWei schriftelijk kennis nam van zyn ontslag op 1 September a.s., als hoofd van de R.K. Jongensschool verbonden aan de Bisschoppelijke Nyverheidsschool al hier. PRJEDIKBEURTEN t OOR DONDERDAG. Katwyk aan Zee Oude Kerk: 8 uur ds B. C. Visser van Oegstgeest. Geref. Gem. (Remisestraat) 8 uur ds M. v. d. Ketterij van Vlaardlngen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Eppen- hulzen-Zandeweer J. v. d. Molen em. pred. te Blllhoven; te Hlen en Dodewaard G. J. Hlntzbergen te Almkerk; te Winschoten C. v. 't Riet te Tolbert; te Enter A. Ple- tersma te Nleuw-Weerdlnge; te Eist A. E. Kolkert te Bunschoten, Benoemd tot voorg. der Ned. Herv. Evang te Oostzaan J. v. d. Wal te Sleen, die deze benoeming ook aannam. Aangenomen naar Baambrugge (toez.) G. v. d. Zee te Ridderkerk; naar Tilburg en Golrle (2e pred.pl.) J. J. Goorhuls voorg. Ver. van Vrljz. Herv. te Groningen. Bedankt voor NIJkerk (2e pred.pl.) en voor Vreeswijk J W. de Bruyn te Sprang; voor Zeist (toez.) (vac. A. v. d. End) G. Spilt te Klaaswaal; voor Holwerd H. H. Binnema te Vries. Geref. Kerken Beroepen te Westerlee (Gr.) J. Couvee, cand. te Axel; te Applnge- dam H. J. Oomkes, res. legerpred. te Oos terbeek, te Pynacker-Nootdorp F. H. Vonk te Veenwoudeterwal. Aangenomen naar Dedemsvaart J. Ber ger Ind. legerpred. thans met verlof te Voorburg. Bedankt voor Zevenhulzen (Gr.) W. Wlersma te Oudega (Sm.). Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Berkum en te TwJJzel H. D. v. Herksen, cand. te Ermelo. Bedankt voor Loenen aan de Vecht en - voor Zoutespul Th. C. F. v. Kamp te Men overweegt dat, nu hetj hier Alblasserdam-Nleuwlekkerland. om benoeming in een vacature welke ontstaan is door periodieke aftreding, het lidmaatschap van de Raad der gemeente Voorhout voor de heer A. Deutekom eerst kan aanvangen op de eerste Dinsdag in September. De vraag, of tegen toelating van een Chr. Geref. Kerken Tweetal te Zwyn- drecht M. Overduln te Nleuwpoort en C. Smits te Driebergen. Beroepen te Ouderkerk aan de Amstel P. Op den Velde. cand. te Wormer; te Almelo D. Coppoolse, cand. te Oudenrijn. Bapt. Gemeenten - Beroepen te Utrecht raadslid bezwaar kan worden ge- L.Me Haan te Apeldoorn. Leidse deelneemsters pasten zich uitstekend aan. Onze medewerker te Stockholm schry ft ons: Wat de Nederlandse dames op de tweede Lingiade te Stockholm te zien hebben gegeven was gymnastiek van de beste soort. Het publiek volgde met gespannen aandacht de oefeningen mt knots en tamboerijn en toen de uitvoering ten einde was, hadden de Hollandse meisjes een geweldige ovatie in ontvangst te nemen. Over de prestaties van de Leidse da mes kunnen wy zeer tevreden zyn. Voor mevr. HolzKellenae^p, met haar Olym pische ervaring, was deze gebeurtenis natuurlijk niet zo vreemd als voor de overige drie, mevr. Metz, mej. v. d. Meer en mej. Voorsluis. Allen pasten zich ech ter uitstekend aan en een woord van lof is dan ook zeker op zyn plaats, wan neer men bedenkt, dat zy voor de trai ning een half jaar haar vrije Zaterdag avonden en Zondagen hebben opgeof ferd. Nederland smaakte het genoegen als enige groep de tamboerynoefenlng op het programma te hebben staan. Uit muntende prestateis werden geleverd door de Finse en de Zweedse dames; vooral de eersten blonken uit door een heid en voortreffelijke muzikale bege leiding. Wat de jeugd betreft, werden zeer goede demonstraties schoolgymnastiek gegeven door Denemarken, Zweden en Engeland. Overigens geen wonder, want in de twee eerstgenoemde landen wordt op de scholen vier uur per week les in de lichameiyke opvoeding gegeven! Het is een lust voor het oog zo'n schoolklasse te zien werken. Voor jon gens van 10 jaar is een rugwaartse salto iets heel gewoons. By al deze jeug dige gymnasten viel in het byzonder op de gedisciplineerde en rustige wyze waar HAAGSE POLITIERECHTER Bollenkwesties Het ziin nog steeds gevolgen van de saneringsmaatregelen, die bollenkwekers voor de rechter doen verschijnen, omdat bii contröle bleek, dat meer grond voor de teelt gebruikt was. dan waarvoor vergunning was ver leend. En als gevolg daarvan eiste de Officier tegen een kweker uit Hlllegom f.50 boete of 25 dagen hechtenis, doch werd het vonnis f. 10 boete of 5 dagen hechtenis. Een kweker uit Oegstgeest hoorde f. 100 boete of 25 dagen hechtenis tegen zicfï eisen en bovendien twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De rechter legde f. 20 boete of 10 dagen hechtenis op en voor waardelijk een maand gevangenisstraf met drie laar proeftijd. Tegen een bloemist uit Rynsburg luidde de eis f-20 boete of 10 dagen hechtenis en voorwaardelijk twep maan den gevangenisstraf met drie iaarproef- tüd. Het vonnis werd alleen f.50 boete of 10 dagen hechtenis. BEWEGING VOOR CHRISTENDOM EN VREDE. Gistermorgen is in het Gerefor meerde zendingscentrum te Baarn het internationaal Jeugdcongres van de be weging voor christendom en vrede ge opend. waaraan circa 80 afgevaardigden uit verscheidene landen deelnemen, on der wie 20 Amerikaanse studenten. Het congres werd geopend door de heer D. Richters, directeur van het Zendingscentrum, die een parallel trok tussen zending en deze beweging. Mevr. Kurz, secretaresse-generaal van de be weging in Bern gaf een expose over het ontstaan en de werkwijze van de bewe ging. Er staan nog verscheidene refera ten op het programma. Voorts zullen excursies gemaakt worden o.a. naar Amsterdam en zal een door de NCRV aangeboden concert ln de studio te Hil versum worden bijgewoond. FEUILLETON door NATALIE SHIP MAN 27) Zij raakte zyn hand even aan met haar eigen magere, warme hand en toen was zij verdwenen, geruisloos door de duisternis gaande op haar met touw gezoolde sandalen. Hy ging langzaam naar het huis terug en naar binnen. Het scheen van avond zo eigenaardig leeg met de kin deren weg. Zelfs de spaniel, Walter, was meegegaan naai' de boerderil, of schoon Emily hem had willen achter laten, opdat haar vader niet zo alleen zou zyn. Het had Jim enige moeite ge kost, om haar te overtuigen, dat Wal ter haar veel meer zou missen, dan hij, Jim, Walter zou missenHy sloot de deuren en ging langzaam naar boven naar bed. Het was nog erg warm en nadat hij zich ontkleed had. stond hy hii het raam naar de hemel te kijken. Die arme Tony. Zy was niet verliefd op hem. zij dacht zelfs niet, dat zy dat was. Zy was alleen maar eenzaam en ongelukkig en niet in staat zich los te maken uit dat spinneweb van haar eigen ongelukkige familieleven en op voeding. Maar Alden Zijn hart zwol op, toen hü aan Alden dacht. Was zy nog ergens met die jon gen aan het dansen of reed zy door de warme zachte avond? Of sliep zij reeds met haar hoofd zydelings op het kussen, haar donkere haar uitgespreid achter haar rustige gezichtje? Zyn hart klopte hevig en hij sprak hardop in die stille kamer. Ik ga haar vertellen, dat ik van haar houd en dat ik met haar trouwen wil. Misschien zaü zij neen ^Rgcn en dat zal erg zijn, maar dat ik dragen. En als zij ja zegt Hij staarde naar biüten naar de diepe nemel. Er zullen misschien moeilyk- ncden zyn allerlei soort moeilijk heden maar ik ga het haar vragen, ik wil haar niet laten gaan. HOOFDSTUK IX. Op het moment, dat Jim Thurmar 'edere morgen wakker werd, waren al zijn faculteiten ook onmiddellijk ter be schikking. Helen placht er om te lachen. Je wordt altyd wakker in ?en ruk, zei zy. Moet je my zien >k heb er eeuwen voor nodig, om my °oor allerlei lagen slaap heen te wor telen. maar jij springt op als een man, me in een circus uit een kanon ge schoten wordt. Nu. zo plotseling is het nu ook met, protesteerde hij lachend. Maar tot op zekere hoogte was het waar, Hoe vast hij ook geslapen had. op het mo ment. dat hii de ogen opende, was hij geheel bij zyn positieven in de wereld oer realiteit een wereld, die in het morgenlicht helderder was, dan die van de vorige dag. Hy voelde zich altyd, alsof hii in een vliegmachine zat, neer kijkend op het landschap; alles in zyn geest oude gebeurtenissen, proble men van het heden, toekomstige be slissingen was voor hem uitgespreid en hij kon het overzien met een afzij digheid en een volslagen gebrek aan emotie. Maar op deze Juni-morgen waren zijn gevoelens verschillend van enige, die hii zich kon herinneren. Zyn eerste bewuste gewaarwording was die van een zo overstelpend geluk, dat hij eerst in het geheel niet denken kon. Hij kon zich alleen maar afvragen, wat er ge beurd was. Toen herinnerde hy zich Al den. Hij had ook op andere morgens aan haar gedacht, maar niet op deze manier; niet met dit gevoel van groot geluk. Hij hield van haar en als hij haar er toe kon brengen ook van hem te houden, zou hij met haar trouwen. Die wetenschap vervulde hem met een warme gloed. Hy hield meer van haar. dan hii gedroomd had, dat hii ooit van iemand kon houden; zelfs van Helen. Maar die twee liefdes konden net zo min met elkaar vergeleken worden, als Helen en Alden met elkaar vergeleken konden worden. Een dag in de lente ls niet mooier dan xeen andere dag in de zomer; elk heeft zyn eigen schoonheid en toch zyn beiden een deel van de zeggen, dat hy van haar hield en met natuur en een deel van zijn leven ge- weest, een deel, dat voorbij was. be halve dan dat het in hun kinderen werd voortgezet. Alden was een ander deel. Hy wist nog niet, wat het allemaal zou gaan betekenen, maar hij wist wel, dat het mooi zou zyn en dat hy er naar verlangde met al de kracht van zijn hele geest en hart.... Hy kreeg de neiging om zyn kleren aan te schieten en meteen naar de stad te ryden. om haar te vragen vandaag nog met hem te trouwen. Hy bleef stil liggen, zyn lichaam strak onder het laken, terwijl de neiging zo sterk werd, dat hy in zyn geest al bezig ^as met de uitvoering. Hy zat al in zyn wagen, door de heldere morgenlucht rydend; hy was aan haar deur en ontmoette haar Maar hy kon haar nog niet vragen. Nu moest hy weten, of zy Honora of Alden was; nu moest hy die vraag on der ogen zien en moest die beantwoord worden. Hy moest het weten, niet omdat die wetenschap zyn gevoel voor haar veranderen zou, maar omdat het alle verschil zou maken in de manier, waarop hy haar vertellen moest, dat hij van haar hield. Als zy Alden Blanshaw was, zou het waarschynlijk gemakkely- ker zyn. Hy kon haar heel eenvoudig haar wilde trouwen. Maar als zy Ho nora was Hy bleef daar stil liggen, starend naar het patroon, dat bladeren voor zyn raam op de hemel aftekenden en trachtte voor het eerst zonder enige emotie de mogelijkheid onder ogen te zien, dat zy Honora kon zyn. Het was moeilyk; hy kon de gewaarwording weer by zich voelen opkomen, die hij zyn Honora-sensatie noemde, maar hij onderdrukte die onmiddeliyk. Als zij Honora was. zou zy de stryd volhouden, om onbekend te biyven, om de identi teit, die zy voor zichzelf geschapen had te behouden. Dat wist hy; dat had hij van de aanvang af geweten. Wat hy niet wist en hy was verbaasd over zichzelf, dat hy er niet meer aandacht aan had besteed was, of zy hem al dan niet herkend had. Herinnerde zij zich die jonge verslaggever, die op die November-avond in de kinderkamer met haar gepraat had, die haar n^ar beneden gedragen had naar de zieken auto en die in het ziekenhuis by haar gezeten had, haar verhaaltjes vertellend over die boerderij in Wisconsin? Hij fronste de wenkbrauwen en trachtte het allemaal door haar bril te bekyken. (Wordt vervolgd) op elk commando van de leraar wordt opgevolgd. Op dit prachtige gymnastiekfeest trof ons verder speciaal een demonstratie van huisvrouwengymnastiek. Het was voor ons Hollanders sensationeel te zien hoe 5000 huismoeders gelyktydig haar een voudige oefenstof verwerkten? En dit medegemaakt hebbende, be hoeven wy ons niet meer af te vragen, waar de gedisciplineerde leefwyze en de fiere houding der Scandinavische vol ken wordt gevormd: in de gymnastiek zaal en op het sportveld! 35 38), Dét had Panda al wel gedacht dat Joris gauw zou proberen om het loterij-briefje te innen, terwijl Jeroen de Blaet en alle anderen daar in het museum in moeilykheden zaten. Echt gemeen. Hij riep dus: „Wacht even" en sprong naderby. maar Joris veegde hem opzy alsof hy hem niet eens zag en ging met stemverheffing voort: „Ach ja, myn brave ook uw arbeid kent geluksmomenten! Welke vreugde zal er niet door u heen tintelen, wanneer gy my nu die schoon-klinkende rijksdaal ders voortelt „Niks rijksdaalders", antwoordde de ambtenaar nors. „U hebt daar nummer elfduizend-driehonderd-zevenennegentig, maar de hoofdprys is gevallen op elf duizend-twééhonderd-zevenennegentig. U hebt verkeerd gelezen. Er is één cij- fertpe anders. Dat komt wel meer voor. pSpijt me. Wie is er nu aan de beurt?" Nu was er niemand aan de beurt, want Panda had niets meer te zeggen toen hy dat eenmaal had gehoord. Zelfs Joris was wel even uit het veld gesla gen. Wat hadden ze al niet allemaal ders dan één grote vergissing! „Zo ziet ge, makkertje" sprak Joris, terwyl hy met Panda het gebouw ver liet, „dat men zich in het leven vaak de grootste moeite getroost voor din gen die niet bestaan. Ach! En hoe ver waarlozen wij niet immer datgene, wat wél bestaat! Zo ziet ge, dat ge onder myn leiding wyze lessen kunt leren. Nu ja daarvoor hebben wy dan ook een Maatschap voor het Uitvoeren en In standhouden van Goede Werken, niet- gedaan om dat briefje weer in handen waar?" te krygenen nu was alles vergeefs ..Daar komt Meneer De Blaet aan" zei geweest en was het allemaal niets an- I Panda, die niet geluisterd had. VOETBAL. FEYENOORDKEEPER BREEKT BEEN Tydens een gisteravond in het Feyenoordstadion gespeelde oefenwed- stryd tussen Feyenoord en Xerxes brak de keeper van Feyenoord, Van der Byi. zyn rechterbeen by een botsing met een der Xerxesspelers. Dr Vuylsteke verleende de eerste hulp. waarna Van der Bij! naar het Zuiderziekenhuis werd overgebraoht. LOTSY ERELID VOETBALBOND CURASAO. In een buitengewone vergadering heeft de Voe-balbond van Curasao Karei Lotsy tot erelid benoemd. Lotsy hield op deze vergadering een rede over „de mysterieuze krachten in de sport". NOGMAALS NEDERLAND—BELGIË. De secretaris van de KNVB, de heer L. Brunt, verzoek^ ons te willen mede delen, dat de KNVB nog geen besluit heeft genomen inzake de plaats, waar de landenwedstryd NederlandBelgië op 6 November a.s. wordt gespeeld. BW WINT TE WILLEMSTAD VAN ARUBA. BW speelde gisteravond te Willem stad haar eerste wedstrijd voor het viif- landentournooi van Jone Holland. De Bosschenaren, die. hoewel zii nocr niet volkomen gewend ziin aan het klimaat en het srasloze terrein, in een goede vorm staken versloegen Aruba met 3—1. Curagao. Columbia en BW hebben thans elk een wedstrijd gewonnen. Gua temala verloor een match en Aruba werd tweemaal verslagen. ATHLETIEK. AMERIKANEN OOK NAAR TILBURG EN DEN HAAG? Naar wy vernemen is de mogelykheid groot, dat de Amerikaanse athleten be halve te Amsterdam ook aan enkele andere athletiekwedstryden in Neder land zullen deelnemen. Er zyn onder handelingen gaande voor wedstrijden op de baan te Tilburg, terwyl bespre kingen zyn begonnen voor een derde athletiekfeest te Den Haag. WIELRENNEN. ALLE NEDERLANDERS UIT RONDE VAN ZWITSERLAND. Syen, Jansen en Lambrichs hebben gisteren in de 4e étappe van de Ronde van Zwitserland, welke over 350 K.M. van Ascona naar Genève leidde, de stryd gestaakt. Het was de langste étappe van de ronde met de Simplon- pas als grootste obstakel. De Fransman Brule won de étappe in de sprint. In het algemeen klassement leidt Weilenmann met een totaaltyd van 30 uur 17 min. 17 sec. met Aeschlimann op de 2e plaats ln 30 17.26 en Brule (Fr.) als derde met 30.20.06, BILJARTEN NEDERLAAGWEDSTRIJDEN T.O.G. Voor dit tournool werden de volgende wedstrijden eesoeeld: 2e kl.: TOG 2Monopole 1 (Ter Aar) 450—423 carb.; 3e kl.: TOG 3—Crescen do 1 (Langeraar) 399314 carb 4e kl: TOG 4VIOS 3 (Lisse) 284—348 carb.; 5e kl.: TOG 5—'t Zuid 3 (Leiden) 223— 222 carb. ^WATERPOLO HAARLEM KLOPT DE ZIJL. In de gisteren te Haarlem gespeelde wedstrijd Haarlem 1De Zijl 1 hielden onze stadeenoten tot de rust eoed stand. De gastheren hadden toen een 21 voorsprong veroverd. In de tweede helft nam De Zijl de zaak wat te lauw op met het gevolg, dat Haarlem nog vijf "tal': aan de score toevoegde. En daar De zyi hier slechts één doelpunt tegen over ste'de. kwam het einde met een 7-2 nederlaag. Door De Zijl werden aan Haarlem dat oneeslaeen kampioen van haar afdeling werd. bloemen aangebo den. DUIVENSPORT ,J>e Luchtkllevers" (Llsse) Wed vlucht vanaf Maastricht, afstand 175 K.M. In concours waren 203 vogels; deze werden gelost om 8.15 uur met Z.Z.W. wind. Aankomst eerste duif 10 38.39 uur. De eerste 10 prijswinnaars zijn: P. Wijn hout 1: Gebrs. van 't Mort 2; H. D. Meyer 3: C. Kaandarp 4; G. Paardekooper 5; J. Visser 6; J. Beelen 7 H. v Diest 8; P. Zwet 9; P v. d. Hulst 10. Ned. Bond van Zaterdagvliegers. Op Zaterdag 30 Juli hield „Het Oosten" een wedvlucht met Jonge duiven vanaf Neufvilles plm. 183 KM. De duiven wer den gelost om 12.15-uur met W.N W. wind. De eerste duif werd geconstateerd om 2.58.24 uur; de laatste prllswlnnende om 3,17.1 uur. De uitslag luidt: W. Nagtegaal 1; H. J. Kettenls' 2; J. Schipper 3. 9: D. Zwaan 4. 22; J. L. de Weerd 5. 15. 20; J. Maryt 6; J. Boekkooi 7. 10. 12. 17. 31, 33, 34; A. Goudswaard 8; A. Rooda 11. 25; H. E. Christlaanse 13; A. v Gennlp 14, 29; A. ter Haar 16: Th. Houthoff 18. 21; J. v. Leeuwen 19; W. Burgv 23: W. Altlng 24, 28; C. v. Helden 26, 27; W. v. Mameren 30; TJ. de Wit 32. De Ronde Tafel-conferentie. Dr VAN ROYEN BEZOEKT PANDIT NEHRU. Dr Van Royen zal op ziin reis naar Nederland een bezoek brengen aan Pan dit Nehru. Tydens het verblijf van de heer Her- remans in Den Haag zal de Belgische vice-consul te Batavia .de heer R. van der Blook. optreden als plaatsvervanger in de UNCI. Moh. Rum deelde aan Aneta mede. dat hii a.s. Zaterdag naar Den Haae zal vertrekken als vice-voorzitter van de Republikeinse delegatie. Mc A. K. Pring- eodigdo. de* secretaris-eeneraal der re publikeinse delegatie .vertrekt op 4 Aug. voor het treffen van voorbereidingen. Moh. Rum zeide: „De Nederlands-Indo nesische unie dient de vorm te hebben van „een lichte unie"; SIGARENPRIJZEN ZIJN VRIJ. In de Staatscourant van gisteren is afgekondigd een beschikking waarbij met ingane van heden de prijzen voor sigaren kerftabak, tabaksafval. sigaret tenpapier en andere rokersbenodigdhe den worden vrijgelaten. De prilsvoor- schriften voor hier te lande vervaardig de sigaretten blijven echter nog onge wijzigd van kracht. ZIJ HADDEN GEEN RIJBEWIJS! Op de rijksstraatweg tussen Amster dam en Naarden sloeg gistermorgen nabij de Vinkenbrue de motor van een auto. komende u't de richting Muiden af. De wagen veminderde hierdoor vaart. De bestuurder van een achterop ko mende auto bemerkte dit te laat en reed tegen de eerste wagen op. De bot sing was zeer hevig. Een dame die naast de bestuurder van de aanrijdende auto zat. sloeg door de schok door de voor ruit en kreeg een zware hersenschud ding en een ernstige hoofdwond Het politieonderzoek bracht aan het licht, dat geen der beide bestuurders van de auto's een rijbewijs bezat. NIWIN ZENDT SPORTARTIKELEN. Met het troepentransportschip „Kota Inten", dat vandaag uit Rotterdam naar Indonesië vertrok, verzendt de Niwin 114 colli met artikelen bestemd voor de militairen in Indonesië. Tot deze arti kelen behoren o.a. 440 tennisrackets 160 badminton-rackets. 7961 legpuzzles, 650 volley-binnenballen. 300 volley-ballen, en voorts grote hoeveelheden sportarti kelen voor de hospitalen. KOREA BETUIGT ERKENTE LIJKHEID. De minister van buitenlandse zaken van de republiek Korea, de heer B, C. Limb, heeft in een telegram aan minis ter Stikker namens ziin regering ziin dienste erkentelijkheid betuigd voor de erkenning van de Republiek Korea door Nederland. De Koreaanse minister van buitenlandse zaken gaf daarbij tevens uiting aan ziin sterk geloof, dat de vriendschap en samenwerking tussen Nederland en Korea steeds hechter zul len worden. ALPFNFEEST IN DEN HAAG. Onder auspiciën van het Haags va- cantie-comité zal Donderdagavond 11 Augustus in de Houtrusthallen een Al- penfeest worden gegeven door de „Union folklorique suisse". Het pro gramma zal bestaan uit jodelen, ven- delzwaalen. hoornblazen en volksdan sen. Als bijzonderheid zy vermeld, dat dit programma wordt uitgevoerd door 45 Zwitsers in nationaal costuum. Dit zelfde gezelschap is in 1948 onder meer opgetreden voor het Engelse koninkiy- ke paar en voor de president der Fran se Republiek. SCHAKEN. Winterwedstrijd L.S.G. (Van onze schaakmedewerker). Het steed^ terugkomende verschynsel, dat winterwedstryden tot in de zomer voortduren, deed zich ook nu weer by het Leids Schaakgenootschap voor. Wel ls waar waren het slechts enkele par tyen, waarop dat van toepassing was, maar deze maakten, dat een zuivere eindstand niet kon worden opgemaakt. Thans is het echter zo ver en zyn wy in staat de volledige eindstanden van alle groepen te publiceren, zy leverden verschillende verrassingen op, die ook wel hun invloed zullen hebben op de samenstelling van de tientallen voor het komende seizoen. Eerste groep: Van Dyk 3Vj, Mr Ir Westra 3. Prof. Van der Woude, Idema en Van der Nat 212, BQsscha 2 pnt. Tweede groep: Demmendal en DrVan Arkel 6. Rotteveel en Modderman 51;, Segaar 5, Mr De Blécourt 414, Bloem 4. Kuilman en Van Deventer 3 en Van Steenis 2V4 pnt. Derde groep: Boot 5Mulder en Oordt Jr 414, D. de Jong 4, Zandvliet 314, Hooftman 3, Wilterdink en Hes sels 114 pnt. Vierde groep: Anes 614, Van den Bosch 6, L. H. de Jong 514, Schot en Lancel 414, Verstraaten 314, Dieben 3. Van Rossum 2 en Prof. De Haas 14 pnt. Een zomerwedstryd is thans aan de gang, waarin 24 deelnemers in 4 groe pen van 6 elkaar bestryden. VOOR DONDERDAG 4 AUGUSTUS Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuwe: 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: Yehudl Menuhin, viool; 7.45: morgengebed en liturglsohe kalender; 8.00: nieuws; 8.15: pluk de dag; 9.00: voor de vrouw; 9 05: songs van Irving Berlin; NCRV 10.00: plèces en concert; 10.15: morgen dienst door ds A. de Voogd, 10.45: de Heer Is God en niemand meer; KRO 11.00: de zonnebloem; 11.45: muziek van Mozart; 12.00: angelus; 12.03: Metropole Orkest; 12.30: mededelingen; 12.33' Promenade Orkest; 12.55: zonnewijzer; 1.00: nieuws: 1.20: pianorecital; 1.45: roeromme; NCRV 2.00: ensemble Douwinsky; 2.40: even onder ons, 3.00: Residentie Orkest: 4 00: bijbellezing; 4.45: muziek van Bach; 5.00: radio jeugdjournaal; 5.30: onze zingende en voordragende Jeugd; 5.50: polka en fuga; 6.00: Leger des Hellskwartler; 6.16: land- en tuinbouw; 6.30: Ned. stryd- krachten; 7.00: nieuws; 7 15: Nederlandse organisten spelen eigen werken: 7.30: actueel geluld; 7.45: RVD antwoordt; 8.00: nieuws; 8.05: proloog; 8.15: plaatvarla; 9.00: lezing; 9.20: Barcarolle; Ó.30: tuln- concert door Vry en Biy; 10.15' de vaart der volken; 10.35: gram.pl.; 10.45: avond overdenking; 11.00: nieuws; 11.1512.00: cyclus beroemde concerten. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.pl.: 7.50: (VPRO) dag opening door dr A. Trouw; 8.00: nieuws; 8.15: ochtendvarla; 8.55: van vrouw tot vrouw; 9.00: gram.pl.; 9.25: causerie; 9.30: waterstanden; 9.35 soft and sweet; 10.00: morgenwydlng door ds A. C. Dlederlks: 10.15: arbeidsvitaminen: 10.50: kleutertje luister; 11.00: voordracht: 11.15: Musi- corda; 12.00: muzikaal programma; 12.30: mededelingen; 12.33: in 't spionnetje; 12.38: kamermuziek ln moderne stijl; 1.00: nieuws; 1.15: Metropole Orkest; 1.45: fram.pl.: 2.00: schyn en wezen ln Turkljp; .15: sollstenconcert; 3.00: kllmo'p; 4.00: Shakespeare's werken als bron van Inspi ratie voor de toondichter; 4.45: gram.pl.; 5.00: reizen en trekken; 5.30: kwintet Johnny Meyer; 5.50: correspondentieclub; 6.00- nieuws; 6.15: sportpraatje; 6.30: de Kwintetspelers; 7.00: troeven uit Amerika; 7.30: lk zou zo graag; 8.00: nieuws; 8.05' Romancers; 8.28: de twee brlllanten, hoor spel; 9.05: Promenade concert: 9.50: cello: 10.00: Europa ln bewogen tyden; 10.15: gevarieerde vacantle, 11.00: nieuws: 11.15 12.00: melodieën die u graag hoort. AGENDA WOENSDAG: Oegstgeest (Pauluskerk)Orgelspel Joh- Sweers, 8 uur na.m.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5