Militair Gezag kostte bijna 100 millioen Met een enkel woord Slag op de Yeluwe begonnen De „operatie Phoenix" WOENSDAG 3 AUGUSTUS Dwangarbeiderskampen in de Sovjet-unie. WAT OOGGETUIGEN VERTELLEN. De „Daily Telegraph" publiceert een ftrtikel van zijn Weense correspondent, volgens hetwelk het bestaan van dwangarbeiderskampen in de Sovjet- Unie door verklaringen van ooggetui gen wordt bevestigd. De ooggetuigen zijn volgens de correspondent een aan tal voormalige bewoners van dergelijke kampen, die na het uitzitten van von nissen van enkele jaren gevangenis straf uit de kampen zijn vrijgelaten. Zij zeggen, dat de meeste kampen be horen bij fabrieken of mijnen in het lagere gedeelte van het Oeralgebergte. Behalve Russen verblijven in deze kam pen duizenden buitenlandse gevange nen. Er is o.a. een kamp voor jongens en meisjes van zeven tot twintig jaar. Sommige der meisjes fungeerden als gewapende wachtposten. Er was een ander kamp voor de „heropvoeding" van Russische soldaten, die uit Europa waren teruggekeerd. De maximumlonen in de kampen waren juist voldoende voor het ver krijgen van de noodzakelijkste artike len Voedsel bestond uit soep en zwart brood. Uit de door de voormalige kamp bewoners verstrekte gegevens zou men moeten concluderen, dat de Sovjets de millioenen dwangarbeiders beschouwen als waardevolle dieren, die alleen bij ernstige ziekte behandeld worden om hen als nuttig voorwerp te behouden, aldus de correspondent, die verder schrijft, dat de voormalige kampbewo ners van geen enkel geval van opzet telijke wreedheid van de zijde der Russische wachtposten melding maak ten. „In dit opzicht verschillen de Rus sische kampen van de concentratie kampen der Nazi's, doch de rechten en de waardigheid van de mens wor den er niettemin volkomen verkracht", aldus de correspondent. De Raad van Europa. ONTWERP-CONVENTIE EUROPESE BEWEGING VOOR DE MENSENRECHTEN VOORTGEZET. Duncan Sandys, voorzitter van de internationale executieve van de Euro pese beweging, heeft bijzonderheden bekend gemaakt van een Europese ont- werp-conventie voor de rechten van de mens, die door de beweging aan de commissie van ministers van de Raad van Europa ter overweging is voorge legd. De conventie wil de onderteke naars bindende verplichtingen opleg gen „om de fundamentele beginselen van politieke democratie te respecteren" en hun burgers de volgende waarborgen te geven: Physieke veiligheid: vrijdom van willekeurige arrestatie, hechtenis en d'e- portatie en van slavernij en dwangar beid van discriminatoir karakter: vrij heid van meningsuiting, van godsdienst en vereniging en vergadering; „de na tuurlijke rechten voortspruitend uit het huwelijk en die welke toekomen aan het gezin", gelijkheid voor de wet en vrijdom van religieuze, raciale en politieke discriminatie en ten slotte vrijdom van willekeurige beroving van eigendom. In een begeleidende verkla ring wordt de overtuiging uitgesproken, dat de Raad van Europa meer succes kan verwachten van de invoering van deze maatstaven, dan de organisatie der VN. heeft gehad. De beweging is van mening, dat de V.N. vooreerst niet verder kunnen gaan dan haar verkla ring van de rechten van de mens, om dat zij „totalitaire staten, wier begrip van politieke en individuele vrijheid zo geheel verschillend is van dat van de Westerse democratieën" omvatten. Wat echter -thans op een wereldomvattende schaal niet uitvoerbaar is. zo wordt ge zegd, is heel goed mogelijk binnen de meer homogene kring van de Europese democratieën. De beweging dringt aan op het sluiten van een bindend verdrag voor de collectieve bescherming van de individuele en politieke rechten 'en de instelling van een rechtsapparaat om de handhaving dezer rechten te verze keren. De ontworpen conventie is het resultaat van 12 maanden arbeid door een internationale juridische sectie van de beweging onder leiding van Pierre Teltgen. oud-minister van justitie van Frankrijk. Maarschalk Tito beschuldigt Kominform. POLITIEK WORDT ONVERANDERD VOORTGEZET. Maarschalk Tito heeft te Skoplje in een rede tot ongeveer 350.000 personen, ter gelegenheid van de vijfde verjaar dag van de stichting der Joegoslavisch- Macedonisohe republiek, beweerd, dat de communistische leiders in Bulgarije, Hongarije en Roemenië plannen sme den tegen Joego-Slavië, maar dat er niets kon komen van hun „grootheids waanzin". Tito zei, dat geen macht, van welke rlohting deze ook zou komen, „Joego slavië zou afbrengen van de gekozen weg naar het socialisme". Hij wees de beschuldigingen van de Kominform van de hand, dat hij had toegestaan, dat Griekse regeringstroe pen de Griekse opstandelingen van Joegoslavisch gebied uit aanvielen. Hij zei, dat 400 gewonden van de Griekse opstandelingen de grens waren overgestoken en dat hun „alles was gegeven wat zU nodig hadden om te herstellen". Tito herhaalde vroegere beschuldi gingen, dat de Kominform trachtte „de bevrljdingsstrijd in Griekenland te on derdrukken". Verhalen over „monarcho-fascisten", die de Grieks-Joegoslavische grens oversteken, waren niets anders dan zand strooien in de ogen van de we reldmassa's teneinde het verraderlijke plan. om de democratische beweging in Griekenland te liquideren, te maske ren". Jocgo-Slavië bleef trouw aan zijn buitenlandse politiek en „staat geen suggesties van wie dan ook toe". GEDWONGEN TEWERKSTELLING IN URANIUMMIJNEN IN OOST-DUITSLAND. Het officiële, in de Duitse taal ver schijnende Amerikaanse dagblad „Neue Zeitung". me'dde dat thans een groot aantal vrouwen in de industrie-bedrij ven in de provincie Thueringen 'oov- jetrusslsche zone van Duitsland te werk wordt gesteld, teneinde de plaatsen in te nemen van mannen, die naar de uranium-miinen ziin gezonden. Volgens het blad zullen vóór het einde van dit laar twaalf duizend vrouwen op deze wijze de nla^tsen van mannen heo- ben ingenomen. Het met Britse vergunning verschij nende dagblad ..Sozlaldemokrat" meldt dat zestien arbeiders uit de uranium- miinen Vrijdag j.l. door een Sovjetrus- si-=ch militair gerechtshof te Dresden tot gevangenisstraf aiin veroordeeld we tens het bedrijven van sabotage. Brutale juwelenroof. OVERVAL OP KLAARLICHTE DAG TE DEAUVILLE. Vier gemaskerde en gewapende ban dieten maakten gisteren juwelen ter waarde van ongeveer 200 millioen francs buit tijdens een bij daglicht uit gevoerde overval in een juwellerszaak in het hart van de luxe-badplaats Deauville. 's Morgens om tien uur hielden twee auto's .stil voor de ln het Normandy- hotel gevestigde juwelierszaak Van Cleef en Arpels. Vier gemaskerde man nen die met revolvers en lichte ma chinegeweren gewapend waren, stapten uit. Drie van hen gingen de winkel binnen en de vierde bleef buiten de wacht houden. Het personeel werd ge dwongen de safe te openen en de ju welen over te geven. Voor hun vertrek liet een der bandieten even in het voorste deel van de winkel zijn lichte machinegeweer ratelen. Twee personen werden gewond, namelijk een wacht in dienst van de winkel en een voorbij ganger op straat. Ook de etalage-ruiten moesten het ontgelden. De directie van de bekende iuwe- liersfirma Van Cleef en Arpels die za ken heeft in verscheidene steden, waaronder Deauville, New York en Londen, zeide dat onder de buitge maakte juwelen 32 diamanten hals snoeren zijn, die onlangs voor een spe ciale tentoonstelling naar de zaak in Deauville waren gestuurd. De politie zette alle wege af die uit de stad lei den, doch heeft nog geen spoor van het vermetele viertal gevonden. NOG EEN OVERVAL. Deze Juwelendiefstal was niet de enige dieverij die gisteren ten uitvoer ge bracht werd. In het Zuid Franse stadje Aix en Provence werd een koerier van de regering die 25.000.000 francs van de Banque de France overbracht, naar de genationaliseerde kolenmijnen, genood zaakt te stoppen en het geld af te geven. Even bulten het stadje stopte plot seling vlak voor de auto van de koerier een zwarte Mercedes, die dwars over de smalle weg ging staan. De koerier was gedwongen te stoppen en zodra hij stilstond verschenen uit het ra<am van de Mercedes de lopen van twee ma chinegeweren. die dreigend op hem ge#- richt bleven. Hij werd genoodzaakt het geld af te geven, waarna de Mercedes ln peilsnelle vaart met de buit verdween. Men ver moedt dat deze oplichters er met het geld van door zijn naar Marseille, van waaruit zij zullen proberen Frankrijk te verlaten. De politie deelde mede dat alle toegangswegen en alle havens naar Marseille afgezet waren, maar tot nu toe zonder resultaat. De zwarte Merce des werd korte tijd na de misdaad on beheerd aangetroffen, even buiten Aix en Provence. (United Press). Amerikaanse minister van defensie krijgt grotere bevoegdheden. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft meit 356 tegen 7 stemmen een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de minister van Defensie, Johnson, nieuwe bevoegdheden krijgt als hoofd van alle strijdkrachten der Verenigde Staten. Het thans door het Congres volledig goedgekeurde wetsontwerp is ter ondertekening doorgezonden naar president Truman. De voornaamste punten van het ontwerp zijn: 1. Minister Johnson krijgt thans „rechtstreeks", in plaats van zoals vroeger, „algemeen gezag" over de strijdkrachten der Verenigde Staten. 2. Een burger krijgt het oppertoe- zloht over de besteding der voor de strijdkrachten uitgetrokken gelden. 3. De chefs der generale staven van de strijdkraohten zullen voortaan onder een permanente voorzitter vergaderen. Het wetsontwerp voorziet in de ver vanging van het bestaande militaire etablissement door een nieuw ministe rie van landsverdediging waarin leger, vloot en luchtmaoht als militaire de partementen zijn ondergebracht. Militairen delven steenkool in Australië. Meer dan duizend Australische sol daten en leden van het personeel van de Australische luchtmacht zijn thans bezig met het delven van steenkool in de steenkoolmijnen in Nieuw-Zuld- Wales, waar het werk, als gevolg van de algemene staking der Australische mijnwerkers, die thans haar zesde week ingaat, stil lag. De eerste wagonladin gen steenkool zijn thans op weg naar Sydney, waar zij zullen worden ge bruikt voor het op gang brengen van diensten voor het openbaar welzijn en van industrieën, die van vitaal belang ^Te Sydney werden verscheidene poll- tle-mannen gewond tijdens botsingen met stakende mijnwerkers, die demon streerden in verband met het feit, dat opnieuw twee van hun leiders, die wei gerden mede te delen, waar de fondsen der vakverenigingen zich bevinden, wel ke door hen van de banken werden ge haald ter financiële ondersteuning van de stakers en hun gezinnen, zijn gear resteerd. Kolen voor de tuinbouw. GEEN BEPERKING IN A.S. STOOK SEIZOEN. (Van onze Haagse redacteur). Naar in de jongste vergadering van de afd. Groenten der Stich ting voor 'de Landbouw werd mee gedeeld, zal in 't komende stook- seizoen geen beperking meer be staan in het verbruik van kolen door de tuinbouw. Alleen de keuze der soorten brandstof zal nog niet vrij zijn. Het gevolg hiervan zal zün, dat volgende winter de warenhuis producten nog vroeger en in gro ter hoeveelheid ter markt zullen kunnen worden gebracht dan ooit sinds de bezetting mogelijk was. De besprekingen van de Amerikaanse stafchefs. De Amerikaanse stafchefs zullen twee officiële conferenties van elk drie uur hebben met de stafchefs van vier Wést- Europese landen, en wel op Vrijdag en Zaterdag a.s., zo deelt de Amerikaanse ambassade te Parijs mede. Volgens een voorlopig programma zullen de stafchefs morgenavond te Parijs aankomen. Vrijdagochtend zullen zij confereren met de Franse stafchefs en daarna de lunch gebruiken met Paul Ramadier, de Franse minister van landsverdediging. Des namiddags zullen zij een bezoek brengen aan het hoofdkwartier van veldmaarschalk Montgomery te Fontainebleau. Zaterdagochtend zullen de Amerika nen drie uur confereren met de staf chefs van België, Nederland en Portu gal. Daarna zal door de stafchefs van deze drie landen en van Frankrijk een lunch worden aangeboden. Heden confereren zij te Londen met de Engelse militaire leiders. Haagse gangsters. ZIJ OPEREERDEN 3 JAAR LANG ONGESTOORD! (Van onze Haagse redacteurj. Vorige week werd een 31-jarige be woner van het Binnenhof, die voor het naar bed gaan nog een straatje om maakte, op de Vijverberg in het hartje van Den Haag neergeslagen en uitge schud. De politie deed naar aanleiding hiervan een oproep in de plaatselijke pers om getuigen en verdere inlichtin gen. Het resultaat was verrassend. ZU kon de hand leggen op een vijf tal jeug dige boeven geen van alle is boven de 31 jaar die zich in een boksschool hadden bekwaamd en hun werk er van maakten om personen, wier uitgaans- gewoonten zij hadden verkend, op een stil plekje knock-out_ te slaan en te beroven. Blijkens aangifte van vroegere slacht offers en bekentenissen der verdachten hebben de jeugdige gangsters dit be drijf reeds drie jaar lang uitgeoefend 1 RUMOERIGE LADING. Een onplezierig reisgezelschap. De „SohiedUk" van de Holland-Ame- rikalijn, die Dinsdagavond in New York arriveerde, heeft nog rammer zoveel last gehad met haar passagiers als ge durende de laatste tocht. Verscheidene van hen sprongen in volle zee over boord en trachtten zwemmend de kust te bereiken. Het gebeurde zelfs, dat een vrouwelijke passagier zo „tygeriyk" werd omhelsd door een van de anderen, dat twee mannen er aan te pas moesten komen om haar te bevrUden. Deze en talrijke andere incidenten werden ech ter niet door menseiyke passagiers van de SchledUk veroorzaakt, maar door ongeveer 1.000 zeldzame dieren uit het Verre Oosten, bestemd voor een Ame rikaanse firma te New York. Op de „passagierslijst" stonden o.m. een acht honderdtal apen, merendeels uit Java, ,twee luipaarden, 27 pythons en 30 cobra's. Financieel beleid niet feilloos In de Memorie van Toelichting op het ontwerp van wet vaststelling van de niet ten laste .van de rijksbegroting gebrachte uitgaven en de ontvangsten van het Militair Gezag lezen wii o.m.: „Hoewel het Militair Gezag in feite reeds op 4 Maart 1946 door de buiten werking stelling van het besluit op de bijzondere staat van beleg werd opge heven. heeft de administratieve liqui datie dusdanig veel tijd gevorderd, dat het pas thans mogelijk is een vrijwel volledig overzicht te verstrekken van de financiële gevolgen verbonden aan het optreden van dit apparaat. Het totaal der uitgaven van het Mili tair Gezag beliep f. 123.881.607,29; het totaal der ontvangsten f. 27.089.047,72. Volgens de accountantsrapporten heeft de hoofdadministratie van de staf aan redelijke eisen voldaan, het be heer der inventarissen e.d. .liet even wel te wensen over. Ten aanzien van de verschillende commissariaten wordt opgemerkt, dat het kasbeheer over 't algemeen nor maal is gevoerd, doch het materieel- beheer is veelal onjuist geweest. Ten aanzien van verschillende uitga ven. als gratificaties, toelagen op sala rissen, representatiekosten, voorlich- tingskosten. is door sommige commis sariaten niet de nodige zuinigheid be tracht. Ten aanzien van de voorraden auto- en fietsbanden en rijwielen kan even min van een juist beheer worden ge- DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. K.N.A.C, verzoekt uitbreiding der flikkerlicht-installaties. Naar aanleiding van de ernstige onge vallen. die gedurende de laatste maan den bil verschillende zgn onbewaakte overwegen hebben plaatsgehad heeft het bestuur van de K.N.A.C. zich met een adres tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend, waarin er op. wordt gewezen, dat bii Koninklijk Be sluit van 9 Augustus 1922 is bepaald, dat door de minister van Waterstaat, voor waardelijk of onvoorwaardelijk onthef fing kan worden verleend van de ver plichting tot afsluiting, indien naar het oordeel van de minister het verkeer over de de spoorweg kruisende, openbare weg niet druk is en van de kruisende weg af aan weerszijden een voldoende uit zicht op de spoorbaan bestaat. Naar de mening van de K.N.A.C. is het aanbrengen van bijzondere voorzie ningen dringend noodzakelijk Nu naar haar menlne het construeren van onge- lUkvloerse kruisingen op de 650 onaf- gesloten overwegen in verharde wegen niet tot de financiële mogelijkheden zal behoren dringt zij er op aan het aantal flikkerlicht-installaties zo spoedig moge lijk uit te breiden. sproken, daar soms aanzienlijke quantitatieve tekorten zfjn ontstaan. BH de transportsectie van het dis- trits militair commissariaat Eindhoven kan zelfs van wanbeheer worden ge sproken. Met betrekking tot de voorraden auto-onderdelen, gereedschappen, kan toorbehoeften heeft het beheer niet aan de eisen voldaan, daar contróle op het verbruik niet mogelijk bleek en de aanwending der eindvoorraden onbekend gebleven is. Het beheer van het motorvoertuigen park is zodanig geweest, dat ook ten gevolge van ondeskundig gebruik van de motorvoertuigen vrij belangrijke uit gaven moesten worden gedaan. RIJKSSTUDIETOELAGEN VOOR A.S. LERAREN. Aanvragen dienen onmiddellUk te worden ingediend. De minister van O., K. en W. brengt ter kennis dat aan personen, die zich verbinden om na beëindiging van hun studie, gedurende tien jaren als leraar bij het rijks-, pemeenteiyk of aangewe zen c.q. erkend bUzonder voorbereidend hoger en/of middelbaar onderwijs werk zaam te zijn en die voor dat ambt ge schikt worden geacht, jaarlijks een toe lage ter tegemoetkoming in de kosten van hun universitaire opleiding kan wbrden verstrekt tot een bedrag van ten hoogste f 1800 per persoon. Deze tegemoetkomingen kunnen worden ge noten ten behoeve van de opleiding tot leraar in de klassieke letteren, de Ne derlandse. Franse, Engelse en Duitse taal en letterkunde, de aardrUkskunde, de geschiedenis, de wiskunde, de na tuurkunde. de scheikunde en de plant en dierkunde. Aanvragen voor een toelage voor het studiejaar 19491950 dienen voor 5 Augustus 1949 tot zUn ministerie (bu reau voor rUksstudie-toelagen) te wor den gericht. DE VENNOOTSCHAPS- EN ONDERNEMINGSBELASTING. Het Tweede Kamerlid de heer C. van den Heuvel (AR), heeft aan de minister van Financiën schriftelijk de volgende vraeen eesteld: 1. Is het de minister bekend, dat di verse belastinginspecties noe doorgaan met het uitreiken van aangiftebiljetten voor vennootschapsbelasting en onder nemingsbelasting. betrekking hebbende op het boekjaar 1948? 2. Is de minister niet van oordeel, ge let op de overbelasting zowel van de be lastinginspecties als van de belasting deskundigen. dat het ter voorkoming van dubbel werk beter is de aangifte plicht ln feite stop te zetten totdat door de Staten-Generaal zal zijn beslist over de wetsontwerpen belastingherziening en wijziging van de ondernemingsbelas- tine? 3 Is de minister met het oog hierop bereid een aanschrijving in deze zin aan de belastingsinspecties te doen uitgaan? BINNENLAND Het ministerie van buitenlandse zaken heeft aan de Nederlandse consulaire vertegenwoordiger te Kanton in China, opdracht gegeven de Neder anders en Nederlandse onderdanen ln Zuld-China ln overweging te geven te evacueren zolang dit nog met commerciële transportmidde len mogelijk ls. Ter gelegenheid van het 50-Jarlg bestaan van het Staatsbosbeheer werden gistermiddag te Utrecht een bijeenkomst en receptie gehouden. Op de bijeenkomst hebben ruim 20 sprekers het woord ge voerd o.w. minister Mansholt. Blijkens een beschikking van de minister van Financiën, opgenomen ln de Staatscourant van 1 Augustus 1949. zal een schattingscommissie worden ingesteld, welke tot taak zal hebben ln bepaalde gevallen de waarde vast te stellen van ?eheel-Incourante of half-Incourante ondsen. welke bij de heffing voor de vermogensaanwasbelasting of de vermo gensheffing Ineens ln aanmerking worden genomen. In de Staatscourant van gisteren ls gepubliceerd een beschikking van de minister van Economische zaken, waarbij met Ingang van heden de prijzen voor kinderwagens en klnderwandelwagens worden vrijgelaten. Regenkleding, vervaardigd van plastic of gerubberlseerde stof. ls eveneens niet meer aan een prijsregeling gebonden. Gistermiddag ls de 12-Jarlge A van Leeuwen ln de Wuestelaan te Santpoort fietsende tegen een vrachtauto gebotst en op slag gedood. Nederlandse en Italiaanse duikers hebben opnieuw een slachtoffer van de ramp met de „Roermond" gevonden. Het lichaam ls nog niet geïdentificeerd. In het laboratorium voor Weten schappelijk Onderzoek der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven ls een bacterledodende lamp geconstrueerd De lamp. die reeds ln productie ls genomen, levert een sterke ultraviolette straling, die op bacteriën, schimmels, gisten en derge lijke micro-organismen een vernietigende uitwerking beeft. BUITENLAND Roemenië heeft het terugroepen ge elst van Roderick Sarrel. de Britse zaak gelastigde te Boekarest. Op 28 Juli werd door een Roemeens persagentschap be weerd, dat Sarrel getracht had Roemeense burgers te helpen, het land te ont vluchten. De communistische vereniging „Strij ders voor vrede en vrijheid" heeft dc Parljzenaars opgeroepen. Vrijdag op de Place de la Concorde, tegenover de Ame rikaanse ambassade, bijeen te komen „om blijk te geven van hun vredeswil". In een verklaring wordt geprotesteerd tegen „generaal Bradleys oorlog6mlssle". De drie westelijke militaire comman danten van Berlijn hebben besloten het West-BerlUnse stadsbestuur te machtigen de lonen van ongeveer 2000 spoorweg arbeiders. die ln West-Berlljn wonen en Ir de Oostelijke sector werken, ln Weste lijke marken om te wisselen. Een gedeelte van de voormalige Duitse marine-werven te Kiel. die aan- vankeiyk ln hun geheel zouden worden opgeblazen, zal gespaard blijven, opdat „niets zal worden gedaan, waardoor de bevolking var Kiel van een bestaans mogelijkheid zou worden beroofd". /ranse, Italiaanse en Zwitserse In genieurs hebben te Rome overeenstemming bereikt over plannen voor het boren van een tunnel door de Mort Blanc van 13 KM. De Franse regering heeft de gelden reeds toegestaan. De Italiaanse minister-president. De Gasperl, heeft ln een rede over de bin nenlandse politiek voor de nationale raad van de ChristelUk-democratische partU verklaard, dat de Christen-democraten bereid zyn. zonder hun verbintenissen te verloochenen, alleen te regeren, Door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ls bekend gemaakt, dat op 30 Juli J.l. vla do Amerikaanse ambassade te Nanking, een protest ls in gediend by de Chinese communistische autoriteiten tegen het gevangen houden van twee Amerikaanse Journalisten in hun kantoren te Sjanghai door een menigte vroegere employé's. die nog uitbetaling van loon verlangden. Rusland heeft besloten de ln Sep tember te houden Internationale Jaar beurs van Zagreb ln Joego-Slavië te boy cotten omdat ln Joego-Slavië de Russen slecht worden behandeld, zo meldde radio Moskou. (UP.). Een Duitse prins zat gisteravond ln de eenvoudige woning van een Engelse slager ergens ln een dorpje ln Kent een eenvoudige maaltyd te nuttigen. Het was erins Waldemar zu Hohenlohe, die ln de >op van de dag per vliegtuig uit Duits- le.Dd was overgekomen om twee maanden in Engeland door te brengen als gast van voormallgo Britse soldaten, die krijgs gevangen waren geweest ln een kamp dat onder zijn leiding heeft gestaan en uit stekend waren behandeld (U.P.). Een Australische mijnonderzoeker meldde dat rijke uranlumlagen zijn ge vonden bij Marble Bar ln het Noord westelijke deel van West-Australlë. Hb zei, dat het de rijkste lagen zijn die tot dusverre zijn gevonden en dat proefborin gen uraniumertsen met een percentage van 40 procent hebben opgeleverd. (UJ> Eerste dag der legermanoeuvres. HET BEGIN VAN DE GROTE LEGEROEFENINGEN Frontsoldaten rilden op de Veluwse hei. (Van onze speciale verslaggever). Apeldoorn, Dinsdagnacht 2 uur. Tijdens een stafbespreking, welke we gisteren bijwoonden, verklaarde een overste enthousiast en met nadruk: „De Nederlandse soldaat is op zUn best als het regent, dan gaat hij zingen". Maar zo dachten de Jongens, die we zo juist in hun schuttersputjes op de Veluwse hei bezocht hadden, er tooh niet over. De gure waterwind van tijd lot tUd gecombineerd met fikse regen vlagen, deed deze blauwe frontsoldaten rillen en somtUds boze woorden mom pelen en van zingen kwam bepaald niet. Dat zou overigens ook ganselijk foutief zyn geweest, want de patrouilles van de rode vyand strompelden door de natte hei met het doel iets over de opstelling van de blauwen aan de weet te komen. Het is al weer een jaar of tien gele den, dat er in ons landje sprake was van roden en blauwen en helaas moet de traditie na wereldramp no. twee zy het dan ook op „nieuwe voet" voortgezet worden. De praktyk van de wereldpolitiek eist, dat wij er een leger op na houden en dat brengt uiteraard manoeuvres met zich mee. Nu is ma noeuvres nog een ietwat wyds woord voor wat thans op de Veluwe geschiedt en daarom heten deze legeroefeningen in groter verband officieel dan ook „operatie Phoenix". Die naam is niet toevallig gekozen, want men heeft er by gedacht aan een leger, dat uit zyn as verryst. WU behoeven ons gelukkig niet zo zeer in de militair-technische situatie te verdiepen als de staf-officieren en andere gesterde slachtoffers, die deze dagen beoordeeld zullen worden, maar een oppervlakkig overzicht van de slag op de Veluwe kan toch geen kwaad. HOE DE „SLAG" GEVOERD WORDT. Ziehier dan de situatie tot op dit uur: rode troepen drongen ons land uit het Noorden binnen, doch werden Oost van de IJssel in de ïyn wyhe-Almelo door De moeilijkheden met Suriname. STATEN WENSEN GEEN OVERLEG. De vertegenwoordiger van Suriname in Nederland, mr dr Raymond Pos. heeft in een schrijven aan de Surinaamse Sta ten verslag uitgebracht over de reacties in de Nederlandse pers en de houding der Nederlandse regering inzake de kwestie der interim-regeling. Hü schrijft, dat volgens een mededeling van minis ter Van Maarseveen. de Nederlandse re gering de verontwaardiging der Staten begrijpelijk acht en dat zij naar een op lossing streeft, doch naar de mening van de minister zullen de State» er beter aan doen. zich te onthouden van gedragin gen. welke niet in het belang van de riikseenheid ziin ondat zij dan met te meer klem stelling zullen kunnen nemen tegen gedragingen als die van de Tweede Kamer. De persoonlijke mening van mr Pos is dat. wanneer de wee wordt ingeslagen van zich te wenden tot instanties bui ten het Koninkrijk, de consequentie daarvan is. dat Suriname besluit, buiten het Koninkrijk te treden en naar hil •ent ziin de gevolgen van zulk een besluit niet in alle opzichten voldoende onder de eren eezien De voorzitter der Surinaamse Staten, de heer Van der Schroeff. heeft geant woord. dat de Staten od het standpunt riaan. dat zii in deze kwestie eeen over leg willen Dlecep en dus niet wensen te worden betrokken bil het zoeken naar een oplossing in de moeilijkheden van de reserine. Truman's militair bijstands programma. BEZWAREN VAN DE SENAAT. De Amerikaanse Senaat besloot het aanhoren van verklaringen van des kundigen over het door president Tru man voorgelegde militaire bijstands programma. dat voorziet in het leveren van wapens aan verschillende landen. In de eerste plaats aan staten-onderte- kenaren van het Noordatlantisch ver drag. tot Maandag a.s. uit te stellen. Oorspronkeiyk zou de behandeling in de Senaat heden beginnen. De voorzitter van' de Senaat. Tom Connally, verklaarde dat de Senaats commissies voor buitenlandse betrek kingen en voor de strijdkrachten ty- dens verenigde vergaderingen zullen trachten zoveel mogelijk overeenstem ming over de te volgen gedragsiyn te bereiken, alvorens de besprekingen in de Senaat zullen beginnen. Het programma in de vorm, waarin het thans door de commissie voor bui tenlandse betrekkingen van het Huls van Afgevaardigden wordt besproken, voorziet in uitgaven tot een bedrag, dat 50 millioen dollar lager ligt dan het door president Truman aangevraagde. Men meerit, dat enige senatoren de beide ministers Acheson en Johnson openiyk hebben medegedeeld, dat het militaire bUstandsprogramma in zUn huidige vorm de president te grote be voegdheden verleent en dat het meer is dan een programma ter overbrug ging van de tydeiyke situatie, waaririj een tekort aan wapens in bepaalde lan den bestaat. Deze senatoren, die Juist de nadruk wilden gelegd zien op het overbruggingskarakter van het militaire bijstandsprogramma, hebben vooral be zwaar tegen de in het programma op genomen bepaling, volgens welke presi dent Truman het recht heeft wapens ter beschikking te stellen van elk land ter wereld. de blauwe verdedigers tot staan ge bracht. Intussen staken enkele door tastende rode afdelingen bij Hattem de rivier over, vestigden een brugge- hoofd en rukten van daaruit de Veluwe op. De blauwe P-brigade, op welker schouders ln deze contreien de verdedi ging was gelegd, moest hals over kop terugtrekken, maar kon de rode aan vallers toch een halt toeroepen, toen zü zo ongeveer de ïyn ElburgEpe be reikt hadden. De blauwen zitten intussen niet stil en zenden in alleryi versterkingen naar de Veluwe om de P-brigade te helpen en om de rode troepen terug te wer pen, zo mogeiyk over de IJssel. Ge zult begrypen, lezers, dat by deze operatie „Phoenix", waaraan slechts 6000 sol daten konden deelnemen, heel veel moet gebeuren met vlaggetjes op de kaart en zo kan het zijn. dat de eigen- ïyke actie zich wel hoofdzakeiyk op de heide van het schletterrein Oldebroek zal afspelen. Dinsdagmiddag om 12 uur begonnen de manoeuvres en men begrypt dat de eerste aag besteed werd aan voorbe reiding. Er werden telefoonkabels aan gelegd, de staven namen contact met elkander op. de blauwe versterkingen van de X-divlsie maakten zich gereed voor de opmars om dan tezamen met de P-brigade de roden te verdryven en zo geschiedden er meer nuttige dingen. DE MAN. DIE AAN DE TOUWTJES TREKT. De man, die aan de touwtjes trekt en die In zekere mate de daden van rood en blauw dirigeert, is generaal- majoor A. T. C. Opsomer en deze com mandant strijdkrachten te velde (CSV) ls tevens onze gastheer. Een betere kunnen we bezwaariyk wensen. Wij kregen witte banden om de arm en plechtige „machtigingen" en nu kun nen we overal terecht. We stonden er by, toen genraal-majoor Carp, de „blauwe" commandant, in het bos van Vierhouten „geheime" orders aan zijn ondercommandanten gaf en we konden ons even later in de voorste linie door nat laten regenen, „BLAUW" LEGERBERICHT. Ho-e ernstig of beter hoe tragisch de achtergrond van militaire manoevres moge zyn, de humor komt toch nooit geheel in de verdrukking. Dat eerste „blauwe" legerberjcht b.v., dat gister avond tijdens de stafbesprekingen be kend werd gemaakt. Er stond in ver meld. dat de vUand luchtaanvallen had gedaan on de Harskamp, waar de staf van de X-divisie lag en op Ede. waar zich blauwe versterkingen bevonden. Maar, zo zei althans het legerbericht, de aanvallen werden door lichte lucht doel-artillerie afgeslagen. Nu was toevallig majoor Wanrooy, die met zUn ..Domini" de luchtaanval had uitgevoerd, ook present en deze vlieger dacht er anders over: „Daar in Ede wisten ze helemaal niet wat er aan de hand was, toen ik aanviel en in de Harskamp was het niet veel beter". Maar majoor Wanrooy had toch ook lof voor de „landtroepen", want de jongens ln de voorste lijn hadden zich op de Oldebroekse heide zo opperbest gecamoufleerd, dat hy ze met geen mogelijkheid had kunnen ontdekken. „Ik heb net een auto besteld om te zien of ze er werkelijk wel zitten; was de lof van deze vlieger-majoor, die ons terloops nog vertelde, dat de roemruch te Gloster Meteors ook nog boven de Veluwe in acrie komen. En nu we 't toch over de stafbespre king hadden, kunnen we niet nalaten te vertellen, dat onder dé prachtlee kaarten met al die blauwe en rode vlaggetjes vermeld stond, dat het En gelse reproducties waren van de Duit se „topografische karte der Nieder- lande". Zo zyn ,ze" tenminste nog er gens goed voor geweest. Dit dan als laatste conclusie na deze eerste manoevre-dag. „DE TELEGRAAF" VERSCHIJNT IN SEPTEMBER. Volgens een mededeling in het perso neelsblad van „De Telegraaf" en ,X>e Courant" heeft de directie aan het per soneel verzekerd dat beide bladen, na een onderbreking van ruim 4 jaar, op 12 September a.s. zullen verschijnen. TWEE TER DOOD VEROORDEELDEN BEGENADIGD. By K.B. is gratie verleend aan M Hlnse en J. J. Rutger, belden tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het BUzonder Gerechtshof te Amster dam. De doodstraf ls veranderd in le venslange gevangenisstraf. Beiden waren lid van de colonne Hen- neicke en hebben een groot aandeel ge had in het opsporen van Joodse land genoten. Wielrijders, wist U, dat niet meer dan twee personen naast elkaar mogen fietsen En wist 0 ook. dat het Inhalen ln de regel slechts door één wiel rij der geschieden mag zoveel mogelijk ruimte vry voor andere weggebruikers I Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Adrlana Isabella Hendrlca, d. van C. H- Vreeburg en A. M A Leune; J°hann~: Wilhelm Eduard. z van C. Borghart en E. Wassenaar; Gerrlt. z. van J Bultela* en R. van der Linde: Wouter, z. van van Hemert en J. de Groot; Joötrf! Maria. d. van W. van Hemert en J Groot. Kwie Ing. d. van T. H. Slem A. van Schoonderwoerd den Bezcmer GETROUWD: H. F. M. Renler. weanr. en J- W. 0- Ramp )d. OVERLEDEN: C. Moerland, zn., 28 laar; J H. Ha?*[ man. man. 64 Jaar, J. Teske, hulsvr van N. Dreef, 74 JMr.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2