Amerika ontwikkelt atoom-energie met volle kracht :Y;/ Y ;,Y Dr Da Cofla Gomez voorziet moeilijkheden Nieuwe besprekingen der staten van 't Atlantisch Pact weerbericht 1648 uur; onder: 2-3-^ uur- Politici in Pasoendan hebben nooit baast Premier steunde motie tot kabinetswijziging LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red. 21507 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no.: 67055 86ste Jaargang DINSDAG 2 AUGUSTUS 1949 CO No. 26758 De wapenlevering door Amerika. Naar men verwacht, zullen diploma- jtieke besprekingen tussen vertegenwoor- Idigers van de landen van het Noord- atlantis'ch Dact in de tweede helft van Augustus in de Amerikaanse hoofdstad beginnen. Bij deze besprekingen zal lom. beslist moeten worden over een Iveraedieingsstelsel. waardoor 't Noord- atlantisch pact in de practijk zal func- Itioneren. hetgeen in artikel 9 van het pact. dat voorziet in de oprichting van leen 'raad, die maatregelen moet nemen tegen gewapende agressie, slechts in |ruwe trekken is aangegeven. Verder zal de conferentie moeten beslissen t.a.v. leen commissie, die uitvoering zal moe iten geven aan de verzekeringen van (collectieve militaire veiligheid en „on- Idergeschikte organen". Bü de aan staande bijeenkomsten zal waarschijn lijk gesproken worden over de vraag. J.of de militaire leiders van alle twaalf landen een uitvoerend lichaam zullen vormen of deel zullen uitmaken ,van ['een raad. die gesteld zal zijn boven |een aangewezen uitvoerende commissie van minder leden. Ook de betrekking van de raad met de reeds functioneren de organen van de West-Europese unie zal moeten worden bepaald. De correspondent van de New-York Times" zegt in een beschouwing over de rol. die de West-Europse unie in het ■kader van het Atlantisch pact zal spe len, dat de V. S.. die voor de keus staan |tussen uitbreiding van de West-Euro- |pese unie tot alle twaalf leden van het ■Atlantisch pact en de vorming van andere regionale groeperingen naar het voorbeeld van de West-Europese unie, Imeer voor het laatste voelen. De cor respondent schrijft: „Deze voorkeur van de V. S. zou derhalve het huidige comité van opperbevelhebbers der West Europese unie met veldmaarschalk Montgomery aan het hoofd in tact la ten. Bovendien, zo vermoedt men, zou- I den soortgelijke regionale groeperingen in Scandinavië en het gebied van de ■Middellandse Zee en aan deze zijde van £de Atlantische Oceaan gevormd kunnen worden. Dit standpunt der V. S. wordt gesteund door het feit, dat de West- iEuropese landen zelf de voorkeur geven aan regionale groepen, gebaseerd op [belangengemeenschap, boven een uit breiding van de bestaande West-Euro pese unie." Intussen heeft de commissie voor bui tenlandse zaken van het Huis van Af- gevaardigden met name de repu blikeinse leden nadrukkelijk te ken nen gegeven, eerst de verzekering van de verdragspartners te willen hebben, dat zij zich willen verplichten tot een gecoördineerde militaire actie, alvorens het Congres zelfs maar voor een be perkt interim-program gelden toewijst. De Amerikaanse stafchefs waren over deze houding van een groot gedeelte van de commissie ingelicht voor zij Vrijdag naar Europa vertrokken. Deze fractie van de commissie is niet alleen sterk voor een vermindering van de omvang van Trumans program en wordt in dit opzicht door vele demo cratische leden gesteund maar ver wacht ook de uitdrukkelijke waarborg van de verdragspartners, dat zij slechts en bloc zullen harïdelen. daar een der gelijke verzekering de bezorgdheid over mogelijk misbruik van wapens door in- dividuële landen zou doen verminde ren. Deze opvatting werd het openhar tigst uitgesproken door het republi keinse commissielid James Fulton uit Pennsylvanië. die tegenover de pers verklaarde te vrezen, dat, zonder een formele verzekering van het tegendeel, sommige landen de hun verstrekte wa pens onverstandig en wellicht op eigen initiatief zouden kunnen gebruiken. LAATSTE RAPPORT OVER PALESTINA. Dr Ralph Bunche, de waarnemend bemiddelaar der Verenigde Naties in Palestina, heeft zijn laatste rapport over de wapenstilstandsonderhandelin gen aldaar bü de Veiligheidsraad inge diend. Hierin verklaart dr Bunche o.m., dat een bestendiging van de wapenstil stand in Palestina niet langer noodza- kelük is. Hü wil, dat de functie van bemiddelaar der Verenigde Naties in Palestina wordt opgeheven en dat alle nog hangende Palestijnse vraagstukken ter beoordeling zullen worden voorge legd aan de verzoeningscommissie voor Palestina, welke thans te Lausanne bü- een is. Dr Bunche is echter wel van mening, dat de Veiligheidsraad er goed aan zou doen zün staakt-het-vuren- order tegenover alle betrokken partüen te herhalen en opnieuw een beroep op haar te doen. geen toevlucht meer te nemen tot militaire actie. Dr Chalil Totah, directeur van het instituut voor Arabisch-Amerikaanse aangelegenheden, verklaarde te New York, dat de bewering, dat er vrede in het heilige land zou heersen, „niets an ders dan Zionistische propaganda was". Volgens spr. gistte het gehele Naibye Oosten van ontevredenheid en zou het de broedplaats kunnen zün van een wereldconflict. President Truman tevreden. De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft medegedeeld, dat „nieuwe en doelmatiger (atoom)wapens, die in 1948 cp het Eniwetok-atol werden be proefd", worden geproduceerd „op in dustriële basis". Uranium en plutonium voor de atoom bommen en voor ander gebruik van de atoomenergie worden geproduceerd „in groter hoeveelheden dan ooit tevoren", aldus de commissie. Het rapport van de commissie is het zesde half-jaarlijkse aan het Congres. Onder de" titel „vorderingen in alle fasen van het nationale program voor atoomenergie" noemt de commissie vor deringen cp medisch gebied, met inbe grip van aanwüzingen, dat betrekkelük goedkoop radio-actief kobalt tenslotte wellicht een betere behandeling voor kanker zal blijken te zijn dan radium. De commissie meldt voorts, dat bü Ij aanwezigheid van leiders van jeugdorganisaties. leger<}utoriteiten en be- ■«nestellenden. werd een nieuwe Joodse nederzetting ingewiid. De uit 90 jonge (fep7en' van 18 tot 20 jaar. bestaande nederzetting ligt bij Bar-Am, ten Noord westen van Safad. Het land hier rondom, met vü^n- en sinaasapoelbomen- v,Ses Gn bouwland- is hun toegewezen. Het water moet uit Sassa komen. Bani Dlan bestaat in de naaste toekomst een leiding naar de nederzetting ■Va vee2en - De poort, die toegang tot het kamp eeeft. met de inscriptie n de slagvelden naar de arbeidsvelden". NU EN DAN BUIEN. verwacht tot Woensdagavond: bewolkt met vooral vannacht buien, sommige met lót i- v1? flinke windstoten. Matige .lge> lanSs de kust «nu en dan mprri Zuid"Westelüke wind. later rui- het nu No°rd-West tot Noord. In tnvS?tf.N00rden Van het IaiKj m0" akp if a*nemende wind. Morgen fcaaw g van temperatuur. (Opge past te 10 uur). 3 AUGUSTUS y 5.04 uur: onder: 20.28 uur. üiWater k Katwük te 9.53 en 22.25 Dit tammer bestaat uit vier pagina's. De crisis in België. SPAAK TERUG. De Belgische socialistische delegatie van drie man, onder leiding van waar nemend premier Spaak, is na een twee de conferentie van vier uur en een kwartier met koning Leopold, naar Bel gië teruggekeerd. Spaak wilde zich niet over de be sprekingen uitlaten. GENERAAL HOWLEY HEEFT ONTSLAG GEVRAAGD. Brigade-generaal Frank Howley de Amerikaanse commandant te Berlijn, heeft bevestigd, dat hii heeft verzocht begin September uit ziin functie te wor den ontheven. Howley is sinds Juli 1945 commandant van de Amerikaanse sector van Berlün geweest. extensieve onderzoekingen in het ge hele land ertsen waren gevonden met een zeer laag gehalte aan uranium, die eventueel in de toekomst zouden kun nen worden gebruikt voor militaire doeleinden, indien het uranium, dat thans met lagere productiekosten uit 't buitenland en de VYS. wordt verkregen niet meer beschikbaar kan zün. (De VB. krygen het grootste deel van hun uranium uit de Belgische Kon go en Canada). In het rapport wordt gezegd, dat maatregelen zijn genomen om „de leve ring van uraniumertsen zowel uit het buitenland als uit bronnen in de V.S." voor de -productie van splütbare stoffen voor wapens en andere doeleinden, „te verbeteren en zekerder te maken". Voorts wordt in het rapport verklaard, dat de werkzaamheden op het gebied van de militaire toepassing van de atoomenergie" in de afgelopen 6 maan den verder zün versneld." Aan dit rapport gaat een voorwoord van president Truman vooraf, waarin deze o.m. verklaart dat de uitvoering van het programma voor de ontwikke ling van atoom-energie „met onvermin derde kracht en doelmatigheid dient te worden voortgezet." De president voegt hieraan nog toe: „Ik ben van mening dat onze natio nale politiek, die gericht is op een krachtige ontwikkeling van de moge- lykheden, welke de toepassing der atoom-energie biedt, gezond is. Het is een evenwichtige politiek, die ons in militair opzicht sterker maakt, terwijl er tezelfdertyd vredesdoeleinden me de worden bevorderd." FRANS VOORSTEL TOT WAPENTELLING AANGENOMEN. De VN.-commissie voor conventionele wapens heeft met 8 tegen 3 stemmen een Frans voorstel aangenomen tot een telling in de gehele wereld van niet- atomische wapens en van de strijd krachten. Egypte, de Sovjet-Unie en de Oekraï ne stemden tegen. Het voorstel behels de tevens de vorming van een interna tionaal verificatie-orgaan zonder veto recht. Het plan moet door de Veiligheids raad worden gpedgekeurd. Men ver wacht hier echter een veto van de Russen. En tegenstanders voelden zich opgelucht! (Van onze correspondent te Batavia), Pasoendan heeft een nieuwe regering. Op zichzelf is dat niets büzonders en deze verandering van decor zal in Hol land dan ook wel weinig zijn opgevallen. Het is echter minder de belangrijkheid van het feit, dat ons aan het schrijven zet. dan wel de tragi-komische züde van deze soort kabinetswisselingen, die ons een blik geven in de speeltuin van de democratie. Men is niet matineus in parlemen tair Pasoedan. Men houdt er niet van vroege zittingen. 10 uur is de ideale tüd om te beginnen. Het staat so slordig, wanneer men om negen uur begint en men is dan om half tien al weer thuis na een volbrachte dagtaak voor het va derland. De f25,— daggeld lüken dan zo gemakkelijk verdiend en daarmede steekt men alleen maar de gebukte belasting betalers de ogen uit. Nee. tien uur is een betere tüd Iedereen zal begrijpen, dat ze om half elf graag hun kopje koffie drinken. Dat is een onopvallende tijd om het werk te staken. Zo begon ook de gedenkwaardige par- lementszitting, die het kabinet deed sneuvelen, om 10 uur. Er zou een motie worden behandeld, die door vijf van de honderd parlementsleden was ingediend en ondertekend. Deze motie stelde voor het bestaande kabinet-Djumhana te dosn vervangen door een nieuw kabinet, dat be ter was aangepast aan de verhoudin gen in het parlement. Of er nu wel een erg dringende behoefte bestond aan een dergelijke aanpassing willen we hier buiten beschouwing laten. Naar onze mening heeft Pasoendan met zijn deficit van 23.000.000 gulden over het eerste jaar van zün bestaan meer be hoefte aan een klein, goedkoop en efficiënt kabinet. Maar dat is de enige bezuiniging, die de minister van finan ciën wel nooit zal kunnen doorvoeren, omdat er een groot gedrang heerst rondom de ministerszetels »- de lege bedoelen wij. Om dus de nodige zetels leeg te krij gen, besloten de vüf mannen tot het indienen van hun motie. Twee duizend gulden per maand als excellentie is een rozig perspectief in deze sombere we reld, eji' de kanses van het quintet la gen niat' ongunstig. De plaatsvervangende voorzitter. Soe- radiredja. opende de vergadering en ging over tot het voorlezen der inge komen stukken, een bezigheid waar voor doorgaans weinig belangstelling bestaat.. Maar toen eensklaps de naam Djumhana uit zijn mond klonk, was de aandacht van de volksvertegenwoordi gers als bij toverslag gewekt. Wie zou niet nieuwsgierig zün naar wat de mi nister-president, over wiens wel en wee men hier bijeengekomen was om te bêslissen, aan het parlement had te schrijven? De minister-president deed weten, dat hü zich neerlegde bij het in de motie tot uitdrukking gebrachte verlangen Van de Kamer tot de vorming van een kabinet op bredere basis, en dat hij zich beschikbaar stelde als for mateur van een nieuw kabinet. Welis waar was de motie nog niet door de Kamer behandeld, laat staan aangeno men. Weliswaar waren, naar wij in de wandeling vernamen, grote groepen het er in het geheel niet mee eens Dat alles was niet zo erg belangrijk. De minister-president sloot zich bij de mo tie aan. dus was de motie overbodig geworden, dus kon men haar terug nemen en hoefde men er verder niet over te debatteren. Dus werd de motie door de voorzitter weggehamerd, en toen een van de vijf indisnaars, de heer Kartelegawa. opstond om tot de goe gemeente het woord te richten, werd hij na enkele minuten wel^^kendheid ook afgehamerd, omdat hij over de mo- Houding van Suriname zal weerslag vinden op Antillen. (Van onze correspondent). WILLEMSTAD, eind Juli. De wü'ze, waarop de Surinaamse sta ten hebben gereageerd op de aanvaar ding van de amendementen op de in- terim-regeling-Surinamë door de Twee de Kamer, heeft hier in politieke krin gen sterk de aandacht getrokken. Zo als ce ex-vertegenwoordiger in Neder land en voormalig voorzitter van het Antilliaanse college van algemeen be stuur, dr M F. da Costa Gomez, ons in een onderhoud verzekerde, is deze gang van zaken koren op de molen van de „groepering op de Nederlandse Antillen, o'ie tegen samenwerking met Nederland isnamelük de democratische partij- H;, was er dan ook van overtuigd dat de reactie in Suriname haar weerslag zal hebben op de Nederlandse Antillen, niet omdat het door de Tweede Kamer aangenomen amendement betreffende de financiële gelijkstelling van het bü- zonder onderwüs voor hier onaanvaard baar is, integendeel- Het feit echter dat de gelijkstelling tegen de wens van de Surinaamse staten in het ontwerp is opgenomen, zal door bepaalde krin gen beschouwd worden als een ingrij- pen in de toegedachte autonome sfeer. De manier, waarop de Tweede Kamer deze kwestie behandelde, geeft, zo zeide dr Da Costa Gomez, ten onrechte aanleiding tot propaganda tegen de interimregeling. Herhaaldelijk hebben de vertegen woordigers van de West-Indische ge- bicden er op gewezen, dat de goede hedoolingen. die ach'er de na het overleg met West-Indic aangebrach te Wijzigingen schuilen, meer schade dan voordeel zullen opleveren. De West-Indiërs streven vooral naar zelfstandigheid, onnodig ingrüpen in de toegedachte autonome sfeer wekt terstond achterdocht", aldus de heer Da Cost a Gomez. Op onze vraag of op de Nederlandse Antillen bü aanvaarding van soortge- lüke amendeipenten dezelfde moeilük- heden te verwachten zün, antwoordde dr Da Costa Gomez ontkennend. Met uitzondering van de democraten zün alle partijen voor gelijkstelling van het bijzonder onderwüs. Het andere amen dement, waarop in Suriname fel ge reageerd is, namelük dat ten aanzien van het huwelijksrecht, is op de Ne derlandse Antillen niet van toepassing. De struikelblokken zullen hier veeleer zün: de nieuwe positie van de procu reur-generaal en de voorgestelde rege ling voor vreemdelingen en vestiging van bedrijven (waarbü Nederland een bevoorrechte positie inneemt). Dat het advies over de ontwerp-regeling hier nog steeds niet is verzonden, houdt volgens dr Da Costa Gomez verband met de ..interne moeilijkheden" in de Staten. Het advies is echter zo goed als gereed, tot VCTzending naar Neder land kan in de komende openbare ver gadering besloten worden. Met betrekking tot de andere poli tieke problemen, merkte de heer Da Costa Gomez op dat men zowel op Curagao als op Aruba er van overtuigd is dat de zogenaamde afscheiding, d wz- de splitsing van bestuur en volksverte genwoordiging. zo gauw mogelijk moe^ geschieden. De huidige regeling kost „hopen geld". De vergaderingen der Statencommissies, die nu eens op Aruba dan weer op Curasao worden gehouden, kosten de schatkist iaarliiks aan reis--en verblijfkosten ruim zestig duizend gulden. Om een eind te maken aan de ge ruchten dat de Nationale Volksnar'ii onder eenhoofdiee leiding steat is dr Da Oosta Gomez van nlan als voorzit ter af te treden Hij blijft echter poli tiek adviseur ..Ik voorzie vele moeilijk heden op politiek gebied", aldus be sloot de Curagaose politicus dit onder houd. tie sprak en deze reeds onder de voor zittersham er was verpletterd;'-De voor zitter moet wat Zenuwachtig geweest zijn. want de spreker trachtte niets anders te doen dan heel onschuldig uit te leggen, waarom hii als medeopsteller het verantwoord achtte de motie terug te trekken. Inmiddels had hü, dank zii de ingetrokken motie, zijn zetel in het nieuwe kabinet op brede basis veroverd. TEGENSTANDERS WAREN OPGELUCHT. Men zal zich afvragen: „En wat doen nu al die parlementsleden die tegen de kabinetswijziging waren en niet eens de gelegenheid kregen zich over de motie uit te spreken? Wel. zü hadden de in druk, dat ze niet ontevreden waren over de gang van zaken, of on z'n minst opgelucht over de afloop er van. Niet omdat ze het resultaat zo verblijdend vonden maar omdat ze op deze wiize door de loop der dingen ontslagen wer den van de plicht hun stem uit te brengen. Men brengt niet gaarne een stem uit over belangrijke kwesties in dit Pasoendan-parlemrnt. Want in West-Java is het verre van veilig en overal loert de dood aan de achterd?ur. Vooral aan de achterdeuren van hen. die in het voetlicht staan. En wie sta?n er nu meer in het voetlicht dan recal citrante parlementsleden? Is het dan wonder dan men zün 25 gulden daggeld liever zwijgend verdient? En zo zit Pasoendan dan weer eens piet een regering, die volgens het demo cratische leerboekje de volle instemming heeft van het volk van Pasoendan. dat overigens als altijd nog steeds het meest geïnteresseerd is in zijn dagelüks bordje rijst, onverschillig welke overheid het dit bezorgt. En wat dat betreft, zün de opeenvolgende kabinetten, hoe breed of smal hun basis ook moge ziin gew°p«"t. nogal in gebreke gebleven. Maar ze heb ben het dan ook druk met de politiek. Ter gelegenheid van het 650-jarig be taan van de stad Hattem ziin gisteren de feestelijkheden ter viering van dit jubileum begonnen In de voor deze ge legenheid ODeerichte stadstaveerne rookt de burgemeester van Hattem. de heer K. Toornstra, een pijpje met ziin collega van 650 jaar geleden, „schout Suer- mondt". Frankrijk en het Saargebied Schumann, voorzitter van de repu blikeinse volkspartü (M.R.P.) schrijft in het orgaan van de partij, l'Aube, dat Duitsland niet tot de Raad van Europa zou kunnen wordfen toegelaten, als het de „duidelijk en vrijelük uitgesproken wens van het volk van de Saar" be twistte. „Iedere Duitser", aldus Schu mann, „die opnieuw de politieke onaf- hankelükheid van het Saargebied be twist beschouwt de duidelük en vrü'elük uitgesproken wens van de bevolking van nul en gener waarde en maakt om tweeërlei redenen de hoogst ge wenste toelating van de West-Duitse federale republiek tot de Raad van Europa onmogelük. Ten eerste omdat Frankrijk, getrouw aan de Frans-Ame rikaanse overeenkomst van April 1947 en aan de preambule van de grondwet van het Saargebied, nimmer zou gedo gen, dat Duitsland aanwezig zou kun nen zün in Straatsburg voor het Saar gebied. In de tweede plaats, omdat geen Europese democratie de toelating tot de Raad van Beroep zou kunnen over wegen van een land. dat door het recht van zelfbeschikking van een volk te betwisten, de democratische geest zou loochenen, juist als het voor het eerst de gelegenheid zou hebben gehad, on dubbelzinnig zün liefde hiervoor" te tonen". Nieuwe nota's 'aan Sovjet-satellieten. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat de Amerikaanse en Britse regerin gen nota's hebben gezonden aan de regeringen van Bulgarije, Hongarije en Roemenië, waarin wordt voorgesteld commissies in te stellen, waarin drie partijen zitting zullen hebben en die belast zullen worden met het oplossen van geschillen, voortvloeiende uit de uitlegging der met de drie genoemde landen gesloten vredesverdragen. De Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië hebben Bulgarüe, Hongarije en Roemenië er van beschuldigd de op de menselüke rechten betrekking hebbende bepalingen der vredesverdragen te heb ben gschonden. GEORGE MARSHALL VOOR WAPENHULP. De vroegere Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. George Marshall, heeft voor de coihmissie voor Buiten landse Zaken uit het< Huis Van Afge vaardigden. verklaard, dat aarzeling bü het goedkeuren van president Tïumans program voor militaire hulp „zeër on gelukkig" zou zün en „grote vertak kingen" zou hebben. Hü was van me ning. dat het program in een drin gende behoefte voorzag. AMERIKA'S STEUN AAN GRIEKENLAND EN TURKIJE. President Truman heeft het Congres meegedeeld, dat de Griekse regering met steun van Amerika „goede vor deringen" maakte bü het winnen van de burgeroorlog met de communisten. Hü schreef dit toe aan de verbeterde leiding, de Amerikaanse hulp, de be tere opleiding van de Griekse soldaten en het „vastbeslotene en agressieve" in de bevelen van het Griekse opperbevel. De guerilla-strijdkrachten waren ech ter nog sterk. Zü ontvingen nog steeds hulp van Albanië en Bulgarüe De Griekse regering bleef „geheel afhan- kelük van' de V.S." wat betreft de wa pens. Over de Turkse strijdkrachten zei de president nog. dat zü beter werden, doch nog meer Amerikaanse steun no dig hadden om het gewenste peil te bereiken. Politieke werkzaamheden in Indonesië. Tüdens de commissie-vergaderingen van de inter-Indonesische conferentie werd -L aldus verneemt de politieke correspondent van Aneta uit de krin gen der delegatie een vérgaande overeenstemming bereikt op tal van punten, waarvan de resultaten zullen worden bekend gemaakt in een heden avond te houden plenaire vergadering. De resultaten, in de commissie-verga- deringen bereikt, zijn hedenmorgen voorgelegd aan de agenda-commissie en zullen dan vooraf worden besproken in een hedenmiddag te houden besloten plenaire vergadering. Moh. Hatta zal Woensdagmorgen naar Djokja gaan om daar een kablnets- büeenkomst te leiden, waarin de ver anderingen in het Republikeinse kabi net zullen worden gelegaliseerd. De correspondent van Aneta te Djokja verneemt voorts, dat de volmacht, die aan de sultan van Djokja was ver strekt ten rijde van de voorbereidingen voor de terugkeer der Republikeinse re gering naar Djokja, thans door presi dent Sukarno is ingetrokken. Bü pre sidentieel besluit zal de residentie Djokja vallen onder de bevoegdheden van de militaire gouverneur, de Paku Alam, die de rang van kolonel be kleedt. Tüdens de afwezigheid van Moh. Hatta gedurende diens verblüf in Nederand voor de Rondetafelconferen tie zal waarschünlük de sultan van Djokja als minister van Defensie be last zün met de leiding van het Repu blikeinse kabinet. Dr Van Roy en, die hedenavond een afscheidsreceptie houdt, zal Donderdag naar Nederland vertrekken, vergezeld door de heren Blom, Gieben en Van Schelle. HANNIE GRAF TER AARDE BESTELD. Gistermiddag. Is onder zeer grote be langstelling het stoffeliik overschot van mej. C. M, Graf. in leven stewardes aan boord van de verongelukte KLM-ma- chine „Franeker" od „Zorgvlied" te Am sterdam ter aarde besteld. Ds B. ter Haar Rommeny van Ginneken hield h» de aula een rede. welke voorafgegaan was en gevolgd werd door orgelmuziek, door de overledene zelf opgegeven indien haar ooit een ongeluk mocht overkomen. Namens de collega's sprak mei L. C. Held. Aan de groeve dankte een familie lid voor de belangstelling. LUCHTVAART-DESKUNDIGEN TERUG IN NEDERLAND. Gistermiddag zün op Schiphol gear riveerd de heren dr ir H. J. van der Maas. Maluin, algemeen chef-vlieger van de K.L.M. en Kamminga van de RÜksluchtvaartdienst. die hebben deel genomen aan het onderzoek naar de oorzaak van de ramp van het K.L.M.- vliegtulg „Franeker" nabij Bombay. De heren konden geen mededelingen doen over hun bevindingen, omdat het offi ciële rapport, dat door de commissie van India moet worden uitgebracht, nog niet beschikbaar is. De Neder landse commissie hoopt evenwel op zeer korte termün haar verslag te kun nen uitbrengen. GEZAGVOERDER PLESMAN GEVONDEN. Gisteren zijn nog twee lichamen uit het wrak van de bil Ba l verongelukte .Roermond" gehaald Drie van de 33 verongelukten worden thans nog ver mist. Een van de beide stoffelijke over schotten is herkend als dat van gezag voerder Hans Plesman.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1