P°fflS5dtu)te Katwyk te 8,44 en 2116 Frankrijk en het decreet van de Paus Het Engelse oorlogschip „Amethyst" ontsnapt aan de Chinese communisten De kerkstrijd in Tsjecho-Slowakije Inter-Indonesische conferentie hervat nloh. Hatta: „Democratie is levensprobleem van bet Indonesische volk" Op 3 Augustus„Staakt het vuren" Op Java moet de strijd over een week rusten rEER BERICHT DE VN EN DE VAKBEWEGING. Communisten verontrust over gevolgen van sociale strijd 88ste Jaargang MAANDAG I AUGUSTUS 1949 00 No. 26757 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Meftkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week DAGBLAD Telefoon Dir. en Adm.; 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Verantwoordelijk voor eigen lot. r De hoogste Nederlandse, Republi keinse en Federale autoriteiten waren Zaterdagavond, de vooravond van het f tweede gedeelte van de inter-Indone sische conferentie, de gasten van de Bij leenkomst Federaal Overleg in het voor malige gebouw van de Volksraad te Ba- Itavia. j Deze ontmoetings-bijeenkoinst werd bezocht door de HVK, dr Van Royen, de secretarissen van staat, de legercom- J niandant en vele Nederlandse autoritei- Sten. Moh. Hatta, de sultan van Djokja, BMoh Rum. kolonel Simatupang, Palar en talrijke andere vooraanstaande repu- jblikeinen, de leden der Unci, het corps I consulair en de leden der Ned. delegatie. gZij allen hoorden het Wilhelmus en het Indonesia Raya aan. OPENINGSREDE SULTAN HAMID. Zondagochtend te 10 uur werd het tweede gedeelte der conferentie geopend met een plenaire vergadering. De voorzitter, sultan Hamid consta- eerde. dat voor het eerst republikeinse [vertegenwoordigers aanwezig waren. Het is niet in de laatste plaats daarom, jat. ik u van deze plaats af met een bij zondere voldoening een hartelijk welkom jeroep, daar wij zonder u niet com- [pleet waren en niet compleet konden Jzijn. hetgeen wii altiid hebben geweten en gevoeld". Sultan Hamid herinnerde er aan. dat te Djokja, bij het eerste ge uite der conferentie, de hereniging [van de republikeinse gebieden en die [der BFO een feit is geworden, dat men r tot bepaalde conclusies is gekomen, [en ..dat onze scheiding van jaren min of meer kunstmatig was. dat hetgeen [ons scheidde, van zeer geringe impor- ntie is tegenover datgene, wat ons [verenigt". Op deze conferentie moeten vij, zeide de sultan verder, gereed ko men met het leggen der fundamenten, pii eindigde aldus: ..Moge deze conferentie datgene bren gen. wat de volkeren van Indonesië er ran verwachten. Moge het ons vergund [zijn. in het besef van onze verantwoor delijkheid tegenover onze volken die richtlijnen te trekken, waarlangs wij [verder gezamenlijk zullen optrekken [naar ons ideaal, dat voor ons allen het eelfde is: de vrije en souvereine Repu- [bliek Indonesia Serikat, waar veiligheid [en welvaart zullen heersen". Na Sultan Hamid sprak Moh. Hatta een rede uit. waarin hij o.a, er aan her innerde, dat het eerste gedeelte der conferentie „ons heeft terugcppiaatst in J'n wereld met het gevoelen van een volk, Ben land en een taal. Gezamenlijk zijn trii tot de gedachte gekomen, dat de jrood-witte vlag een eresymbool is voor [het Indonesische volk en dat het Indo- Raya ons volkslied is". Hij zeide )orts, dat wat op de eerste zitting van deze conferentie werd bereikt, in feite veel meer is en van dieper betekenis dan jblj de aanvang er van kon worden ver dacht, i Ingaand op het feit, dat de Republiek Indonesia Serikat, zal zijn een democra tisch land met een federale opbouw, jeide Hatta o.a.: „De democratie, die laar zwaartepunt vindt in het doel: pelen van de verantwoordelijkheid 'door Tiet volk. staat voortdurend voor de poellijkheid van een machtsverdeling *n een centrale regering en auto- ne gebieden. Deze verdeling van autoriteit kan niet eens en vooral wor- jflen vastgesteld, daar zij samenhangt riet de tijdsomstandigheden. Ook in In- oenesië zullen zich deze twee stromin gen voordoen. Zolang wij nu van heden af deze mogelijkheden, die door de loop der gebeurtenissen zullen worden be paald, in het oog houden, zullen wij ook soepele methoden vinden om te geraken tot een juiste verdeling tussen deze sferen van autoriteit". „Wat voor ons van belang is, is dat er een decentralisatie bestaat, die de mogelijkheid biedt, de nodige macht tot zelfregering te verschaffen, niet sléchts aan de kleinste £ebiedseenheden, doch evenzeer aan de belanghebbende en ver bonden groepen in deze samenleving". Moh. Hatta besloot: „Bij het ont vouwen dezer ideeën zat bij mij de be doeling voor, er de nadruk op te leg gen dat de democratie, geschraagd door het verantwoordelijkheidsgevoel van de gehele gemeenschap, het le vensprobleem van het Indonesische volk is. De twintigste eeuw bracht ons een ideologische stroming, die de gehele we reld vanuit een centraal punt zou wil len beheersen en in vele landen is de invloed dier stroming zeer groot. Wordt deze stroming ook in Indonesië de over heersende. dan zal de door ons verwor ven vrijheid verdwijnen en zal Indo nesië wederom een kolonie worden. Alleen een volk dat zich verantwoorde lijk acht voor zijn eigen lot. zal zijn vrijheid kunnen handhaven. Dienover eenkomstig zal de constitutie, die wij thans in voorlopige vorm zullen gaan opstellen teneinde de overdracht der souvereiniteit te kunnen aanvaarden, tevens de nodige waarborgen moeten bieden, dat Indonesië niet alleen vrij in politieke zin zal zijn. doch eveneens in zijn economische betekenis". Nadat de vergadering gesloten was, werden Moh. Hatta, de sultan van Djokja, sultan Hamid en Palar door het publiek bulten het gebouw op de schou ders genomen. BESPREKINGEN IN GUNSTIGE SFEER. In een zeer aangename sfeer werd, na de openbare openingsvergadering. Zon dag tot in de nacht en Maandagochtend vergaderd door de verschillende subcom missies van de inter-Indonesische con ferentie. De resultaten zullen Dinsdag ochtend ter kennis worden gebracht van de agenda commissie der conferentie, waarna 's middags eerst een besloten en vervolgens een openbare plenaire verga dering zal worden gehouden. Aan beide zijden, aldus deelde men zowel uit republikeinse als BFO-krincen aan Aneta mede bestaat het verlangen, spoedig tot resultaten te komen. Men bepaalde er zich toe, mede te delen, dat de besprekingen in een gunstige sfeer worden gevoerd. Intussen zou, volgens sommigen, tij dens dit tweede gedeelte der conferen tie worden beslist over de personen, die deel zullen uitmaken van de eerste regering der Republiek Indonesia Sa rikat. In een heden, na afloop van de plenaire zitting, uitgegeven communi qué heeft de Unci het volgende medegedeeld: „De order tot het staken van de vijandelijkheden zal worden uitgevaardigd op 3 Augustus om 20.30 uur (Batavia-tijd, d.i. 20.00 uur Djokja-tyd). Dc order zal enigo dagen la ter van kracht worden op een door beide partijen aan te kondigen tijdstip. Hiermede is deze belangrijke vergadering en daarmede de te Batavia ge houden preliminaire conferentie beëindigd". De Unci zal nu aan de Veiligheidsraad rapport uitbrengen over dc bereik te resultaten. Reuter verneemt nader uit gezaghebbende bron, dat dc troepen op Java het bevel zullen krijgen, er binnen een weck gevolg aan te geven; voor Sumatra is deze termijn gesteld op 11 dagen. Tegelijkertijd met dit bevel zullen beide partijen aan hun onderhebbenden bekend maken, dat geen „ophitsende" propaganda door middel van pers en radio meer zal plaats hebben. Een gemeenschappelijk lichaam, samengesteld uit vertegenwoordi gers van de Unci, Nederlanders, Republikeinen en Federalisten, zal in het leven worden geroepen om de uitvoering van de order tot het staken van do strijd to verzekeren. LOOPT GRIEKSE GUERILLASTRIJD TEN EINDE? Volgens radio-Athene is „het oprol len van de laatste resten der guerilla- troepen in het Griekse binnenland in het laatste stadiu'm getreden". Het le ger zou spoedig zijn taak overdragen aan de politiemacht, „De opstandelin gen werden overal vernietigd en er wordt melding gemaakt van overgave- en-masse", aldus de radio. De militaire gouverneur in Larissa zou verklaard hebben, dat „nog slechts geïsoleerde opstandelingen zich schuil houden in de bergen om hun uiteinde lijke vernietiging af te wachten. Het ls echter niet de eerste keer. dat Griekenland zich zo optimistisch uit *|euwe ~r°te verkeersbrug over de Rijn bii Arnhem nadert haar voltooi den verwacht de brug begin November voor het verkeer te kunnen openstel- uverzjcht van de nieuwe brug met aan de rechterkant de Bailey brug. die iet ogenblik dienst doet. OPNIEUW ENIGE REGEN. L* B?t verwacht toe Dinsdagavond: tn ,olkt met op de meeste plaat- Inrt *n ^et Noorden van het aar IJ eljik enige regen, later hier en inU a opklaringen. Matige, mórgen birfo ^ot krachtig aanwakke- I """j tussen Zuid en West. Wel- ing van temperatuur. Op haakt te 10 uur). 2 AUGUSTUS. I Ma!m0p: 5 02 uuri onder: 20.29 uur. <EK) °P' 15,22 uur; onder: 23.25 uur n"mmcr bestaat nit zes pagina's. Attlee antwoordt Churchill. De Britse minister-president, Attlee, heeft op een vergadering van de La- bourpartij in zijn nieuw kiesdistrict Walthamstow in Noord-Oost-Londen gerepliceerd op de vorige week door Churchill te Wolverhampton gehouden rede. „Het meest opmerkelijke van Chur chill's rede", aldus zeide Attlee, *is het beschimpen van de regering en het uiten van ongegronde beschuldigingen". „Dat is nu eenmaal een soort van po litieke manoeuvre, die opgeld deed, toen Churchill nog jong was en nu kan hjj deze gewoonte niet afzweren. Het is al leen maar jammer, dat dit geschimp en deze beschuldigingen voor ernst zou den kunnen worden opgenomen in an dere landen, waar men niet denkt aan die Churchill van voorheen doch alleen aan de. Churchill, die groot werk deed tijdens de oorlog". Attlee zeide verder, dat „de meer ver antwoordelijkheidsgevoel bezittende col lega's van Churchill" zijn bewering, dat de Labourregering voor de dollarmoei- lijkheden van Groot-Brittannië ver antwoordelijk was, niet ondersteunden. Met betrekking tot Churchill's op merking, dat de landen op het conti nent er wat betreft de voedselvoorzie ning beter aan toe zouden zijn dan Groot-Brittannië zeide Attlee: „In feite is de productie-toeneming in En geland groter dan in België, Frankrijk, Nederland, Luxemburg en Noorwegen". (Van onze Parijse correspondent). Ofschoon ongetwijfeld het recente de creet van de Heilige Stoel waardoor R.K., die „in volle vrijheid en overtui ging" de communistische beginselen be lijden met excommunicatie worden be dreigd, wel in de eerste plaats be schouwd mag worden als een reactie op de geloofsvervolgingen achter het IJze ren Gordijn en in het bijzonder de maatregelen tegen de Hongaarse pri maat Mindzenty en de Tsjechische monseigneur Beran worden door het initiatief van Paus Pius XII naast ve len der circa 60 millioen R.K. gelovigen in centraal-Europa ook verscheidene kringen der kerk in het Westen voor een dwingende gewetensvraag gesteld. Maar omdat de discipline, welke de R.K. kerk van haar gelovigen eist, nauwelijks minder sterk en hecht is dan die, waaraan de communisten zijn on derworpen, zijn het in practijk voor namelijk de geestelijke en politieke lei ders dezer beide wereldmachten, wier aanwijzingen voor de massa's hunner volgelingen beslissend zullen blijken. Men heeft opgemerkt, dat middels 't befaamde decreet Rome aan Moskou de oorlog heeft verklaard, doch juister schijnt het ons, van een strenge waar schuwing of desnoods van een ultima tum te spreken. Want van de reactie der communistische partijbesturen zal het grotendeels afhangen of die „kou de oorlog" in feite zal worden gevoerd. Wanneer we namelijk de boodschap van de Paus met enige aandacht lezen, dan kan ons een zekere voorzichtigheid in de formulering niet ontgaan. Boven dien zullen in elk land de nationale episcopaten voor de toepassing van het Pauselijk decreet met de bijzondere om standigheden in elk afzonderlijk diocees rekening mogen en moeten houden. Er is dus een marge voor overleg open ge laten en men zou te ver gaan, menen wij. het decreet als heel veel meer dan een oriënterende richtlijn te beschou wen, Niettemin is de tendenz er van in hege mate belangrijk. In Frankrijk heeft de afvalligheid veel grotere vormen aangenomen dan in Italië en het fenomeen van een katho lieke communist is hier dan ook een uitzondering. Men neemt aan, dat hoogstens 2% van de Franse commu nisten nog enige relatie met de kerk onderhoudt. Men vindt ze georgani seerd in een aantal numeriek onbe langrijke mantelorganisaties zoals de unie van progressieve christenen, voor vechters der vhijheid, unie der Franse vrouwen, en unie van Franse republi keinse jeugd waarin bekende com munisten volgens het klassieke recept zich zoveel mogelijk in de schaduw houden. Enkele afvallige priesters, als de Abbee Bouller, die o.m. Garry Davis tijdens het grote Parijse communisti sche „vredescongres" in April j.l. de deur wees, en de „rode priester" Ber- thier, die thans in Rome een delicate opdracht van de partü volbrengt, ma ken deel uit van de „progressieve chris tenen". Uit het geringe aantal van de katholieke marxisten mag men echter niet de conclusie trekken, dat het Pau selijk decreet de Franse partijleiders niet beroerd zou hebben. Het tegendeel is waar. De laatste weken heeft het partijbestuur zich uitvoerig over de eventuele consequenties van de maat regelen uit Rome beraad, en een com missie van vooraanstaande intellectu ele communisten en priesters werd be noemd. die op het eerstvolgend congres een officieel antwoord aan de Heilige Stoel wereldkundig zal maken. Men maakt zich dus .ongerust. De motieven voor deze nervositeit in dc communistische gelederen zijn niet heel moeilijk te raden. Sedert 1936 heeft kameraad Thorez over wie de laat ste maanden hardnekkige geruchten gaan dat hij bij Moskou in ongenade zou zijn gevallen en die thans voor 't eerst weer voor het front van zijn politieke en treedt de politiek van d- uitgestoken hand" gepredikt en in het eenheidsfront van de Franse arbeiders was van ouds aan de katholieken een voorname plaats Ingeruimd. Zonder hen zou een algemene staking tot de on mogelijkheden behoren en dat is onder meer ook de reden, waarom de Franse communistische leiders een sourdine c-p hun atheïstische propaganda plaatsten, ue „progressieve cnristenen" is de taak c li. 'net contact tuisen en het kamp der katholieken te onder houden. Anders dan hun Italiaanse partijgenoten worden de Franse com munisten dus niet direct door de ban vloek bedreigd, doch wel kunnen zij echter spreken van een indirect gevaar. Zij hebben daarom de handschoen uit Rome niet opgeraapt en integendeel be sloten om, op initiatief van Thorez, een basis voor een compromis te zceken. De rode priester, Aobé Berthier, is. als gezegd voor dat doel naar Rome gezon den. waar hij reeds een onderhoud met kardinaal Marchetti Selvagiani moet hebben gehad. Volgens sommige inlich tingen die we uit communistische krin gen hebben ingewonnen, zou Abbé Ber thier, om de goede wil van zijn op drachtgevers te bewijzen, zelfs bereid zijn bij de Hongaarse regering ten gun ste van kardinaal Mindzenty te Inter veniëren. De Franse communistische leiders hebben, alles tezamen, sterk de indruk dat de hoge geestelijkheid voorlopig al leen besloten heeft hen in hun eigen sop gaar te laten koken en het Franse episcopaat, dat zich nog niet definitief heeft uitgesproken, liet harerzijds dan ook weten, dat het decreet niet als een politiek of sociaal wapen zou worden gehanteerd. Daaruit putten de commu nisten klaarblijkelijk hoop. Niettemin wordt algemeen de delicate missie van de rode priester niet uitzonderlijk veel succes voorspeld. HM. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben Zaterdagmorgen ten paleize Soestdiik in audiëntie ontvangen Admiraal Richard L. Conolly „Com mander in chief United States Naval Forces Eesten Atlantic and Mediteran- ean". die aan het Koninklijk Paar werd voorgesteld door de Amerikaanse am bassadeur. Hare Majesteit overhandigde Admiraal Conolly het grootkruis van de Orde van Oranje Nassau. Na de audiëntie poseerden de Koningin en Prins Bernhard met de buitenlandse gasten voor de fotograaf. V.l.n.r.: dr Herman B. Baruch, ambassadeur der Ver. Staten, H.M. Koningin Juliana, Admiraal Ri chard L. Conolly en ZK.H. Prins Bernhard. POSITIE INDONESIË-VLIEGTUIGEN De PH-TDK met gezagvoerder Grif fith kwam op weg naar Batavia, in Bangkok aan. Gezagvoerder Vlotmah is met de PH-TDD (Delft) uit Basra naar Batavia vertrokken. Uit Batavia kwam op Schiphol aan de PH-TDH (Holland) met gezagvoer der Ameels. Over en weer is geschoten. Het Britse oorlogsschip „Amethyst", dat sedert 28 April j.l. door de Chi nese communisten op de Jangtse werd vastgehouden, nadat het be schoten en beschadigd was by pen poging om voorraden naar de Britse ambassade te Nanking te brengen, 44 man werden gedood is onder hevig vuur van de kustbatteryen ont snapt en heeft zich bü de Britse vloot gevoegd zonder dat verdere schade werd opgelopen, aldus is door de Britse admiraliteit medegedeeld. De sociale, commissie van de econo mische en sociale raad van de VN heeft het internationaal arbeidsbureau ge machtigd een commissie van onderzoek in te stellen naar de „vrijheid van vereniging" in de vakbeweging overal tor wereld. Tegen stemden Polen. Wite Rusland en de Sovjet-Unie. Frankrijk I en de Libanon onthielden zich van stemming. Er werden dertien stemmen voor uitgebracht. De commissie zal sa- J mengesteld worden uit leden van de I economische en soaiale raad van de VN en van het arbeidsbureau. Een Sovjet- Russisch voorstel om de commissie al leen uit leden van de economische en sociale raad te doen bestaan (de Sovjet- Unie is niet bii het internationaal ar beidsbureau aangesloten) werd verwor pen met vijftien tegen drie stemmen. Duurt voort Te Rome verneemt men, dat het praesidlum van de Slowaakse commu nistische partij op een recente vergade ring de kweètie van de instelling van een nationale katholieke kerk heeft be sproken, en dat het desbetreffende voorstel met 17 tegen 37 stemmen van de hand is gewezen. Die stemming wordt te Rome geïnter preteerd als een bewijs van de beslissing der Tsjechoslowaakse leiders, de gods dienstkwestie in Tsjecho-Slowakije niet door een openlijke scheuring, doch wel door middel van de „katholieke actie" beslecht te doen worden. Volgens inlichtingen die in Romeinse katholieke kringen uit Tsj. Slowakije zijn ontvangen, zijn de bisschoppen nog ^steeds afgezonderd in hun bisdommen. Het is hun onmogelijk het bestuur er van waar te nemen, daar zij praktisch van hun priesters ziin afgesneden. Zij hebben ook geen betrekkingen meer met het Vaticaan. sinds mgT Verolino. de zaakgelastigde van de nuntiatuur, het land heeft verlaten en zijn opvolger nog steeds wacht op een visum voor Praag. In de nuntiatuur is niemand meer dan mgr. De Liva. wiens vader enkele dagen geleden in Italië is overleden. Hij is echter te Praag gebleven omdat men te Rome vermoedelijk meende dat hij. na een eventuele reis naar Italië, niet meer in Tsjecho Slowakije zou worden toe gelaten. Zmrzlik, de secretaris van de nuntia tuur die op 8 Juni is aangehouden, ver blijft nog steeds in de gevangenis te Praag, en men meent te weten dat hij daar aan een zeer strenge behandeling is onderworpen. In Slowakije heerst weer rust, doch reizigers verzekeren, dat in sommige streken de „pastoriewacht" nog steeds bestaat. Het geval van een katholiek priester, die door een districtsgerechtshof in Tsjecho-Slowakije wegens, „misbruik van zijn ambt bij een poging om een Staatsorgaan te beïnvloeden" veroor deeld is, wordt voor de berechting van andere dergelijke gevallen in geheel Tsjecho-Slowakije als voorbeeld ge steld. Het „Staatsorgaan" in dit geval was een plaatselijk „actie-comité". Men meent uit het ter zake uitgesproken vonnis te moeten opmaken, dat de „actie-comité's" thans wettelijk erkend worden als deel uitmakend van het staatssysteem, ofschoon zij buiten de grondwet om tot stand zijn gekomen. De aan de priester in kwestie ten laste gelegde vergrijpen waren: ten eerste de opmerking, dat het optreden van het actie-comité hem aan de Gestapo deed denken. Dit werd be schouwd als „haat zaaien tegen een scaatsorgaan" Ten tweede: een ver klaring vanaf de kansel onder refe rentie aan een openbare bijeenkomst van het actiecomité dat priesters schaars waren. Het hof beschouwde deze opmerking als een poging om een Staatsorgaan bij het nemen van zijn beslissingen te beïnvloeden. De ontsnapping uit het communisti sche gebied duurde zeven uur. De „Amethyst" slaagde er in te ont snappen door in het zog van een ri vierboot te varen. De maan ging spoe dig na het invallen van de nacht on der en de reis werd afgelegd in de diepste duisternis. De „Amethyst" gaf zijn eerste signaal ruim een uur na de afvaart, toen men van de kust uit licht op de rivierboot richtte en de „Amethyst" bemerkte. Het schip kwam onder zwaar artillerievuur en beant woordde dit. Het moeilijkste deel van de tocht kwam toen het schip door een rivier versperring moest varen, waarvan men de sterkte niet wist. Koning George van Engeland heeft een gelukstelegram aan de bemanning gezonden en de gezagvoerder opdracht gegeven de mannen een extra rantsoen rum te verstrekken. In een door de Britse marine uitge geven verklaring wordt medegedeeld, dat de „Amethyst" tijdens haar weg varen het vuur der Chinese kustbatte- rijen heeft beantwoord, waardoor een Chinese, door communisten bemande kanonneerboot, in brand werd gescho ten. De „Amethyst" had, na over een af stand van 225 K.M. de Jangtse te zijn afgevaren, nog maar negen ton brand stof over. Het bepalen van het tijdstip der ontsnappingspoging was van vitaal belang, omdat de oorlogsbodem nog juist genoeg vaart kon ontwikkelen om bij het invallen van de duisternis op onopvallende wyze het anker te lichten en de nabij de monding van de Jangtse gelegen Wosoeng-forten vóór het aan breken van de dag te passeren. Te Londen is officieel bekend ge maakt, dat de commandant van de „Amethyst" gemachtigd was door het Britse departement van buitenlandse zaken en de admiraliteit om zich een weg naar zee te banen, „met het oog op de weigering der communistische autoriteiten om het schip de normale faciliteiten en vrijgeleide te geven". De plaatselijke communistische auto riteiten hadden als voorwaarde voor een vrijgeleide van de commandant van de Amethyst" geëist, dat hij een verklaring zou ondertekenen., waarin Britse verantwoordelijkheid voor het incident op de Jangtse zou worden er kend Hij weigerde dit. De „Amethyst" zal in de haven van Sasebo (Japan) in reparatie gaan. Besnoeiing van Trumans militair hulpprogram Naar bericht wordt, zijn ambtenaren te Washington doende met het redige ren van een voorstel tot beperking van de omvang en reikwijdte van Trumans voorstel tot militaire hulpverlening ad 1450 millioen dollar. Het wijzigings voorstel zou gegoten worden in de vorm van een compromis volgens hetwelk de totale kosten zouden worden terugge bracht tot ongeveer zevenhonderdmil- lioen dollar. De bevoegdheid van de president om wapens te verstrekken, zou beperkt worden tot de onderteke-' naars van het Atlantisch Pact, Grie kenland, Turkije, Korea en nog een of twee andere landen. Wapen verkocp aan de Zuidamerlkaanse staten zou hiermede vervallen. Verder zou voorge steld worden dat 't hulpprogram wordt ingepast in een wederzydse-defensie- plan. dat zou moeten worden opgesteld onder leiding van een defensieraad, door de landen van het Atlantisch Pact in te stellen. Het program zou beperkt worden tot de tüd van één jaar. De reizende ambassadeur Jessup hield nog een pleidooi voor het ongewijzigde program. Belgische socialisten naar Koning Leopold. De demissionaire minister-president Spaak, de socialistische minister van Pensioenen, Merlot, en het socialisti sche Kamerlid en burgemeester van Meohelen Spinoy, hebben zich naar Pregny begeven om Koning Leopold te ontmoeten. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Indien de socialistische delegatie él- in slaagt de koning te overtuigen, dat het absoluut noodzakelijk is, dat hij twee derden of 66 procent van de stem men haalt bü een eventueel referen dum, dan zou meteen de koningskwes tie en de regeringscrisis zijn opgelost. Het is hedenmorgen, dat deze dele gatie te Pregny door de vorst wordt ontvangen. Er is dus tcch een kente ring bij de socialisten: een jaar «ge leden verzetten zij zich niet alleen te gen de terugkeer van de koning, maar ook tegen de volksraadpleging, welke zij ongrondwettig noemden. Thans gaan zy er mee accoord, dat koning Leopold op de troon terugkeert onder vocrwa.rde van de 66%. weixe voorwaarde de socialistische partü voor zitter in zün wekelyks artikel voor de socialistische kranten nogmaals heeft beklemtoond. Het is echter zeer twü- felachtig en het zou werkelük een gro te verrassing zün. indien de koning met dit socialistische voorstel zou instem men. Donderdag as. vergadert het congres van de Belgische socialisten om het resultaat te horen van de demarche by de koning. Indien deze negatiei is, zo als alle tekenen er op wijzen, dan kan men de derde poging om een drieledi ge regering tot stand te .brengen, als mislukt beschouwen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1