In strijd omGrotePrijs vanZandvoort domineerde Ferrari Foukje en Fanny wonnen elk een duel VilloresiVerii, Vidi, Vici, Interessante race in 500 c.c.-klasse Nederland en België vochten hevig waterpolo-duel uit 68ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 1 Augustus 1949 Tweede Blad No. 26757 (Van onze Sportredacteur). De Grote Pry's van Zandvoort, zijnde vijfduizend harde Hollandse gul dens, is op weg naar het zonnige Zuiden. Veilig opgeborgen in de porte feuille van signor Lufgi Villoresi, een Immer vriendelijk glimlachende Ita liaan met zó'n weelderige gryze haardos, dat een leeuw er beslist jaloers op zou zijn. Men zegt wel eens dat met de grijze haren de wijshei'' komt; voor Lulgi, wiens naam in de internationale autowereld de klank heeft van een compleet klokkenspel, gaat deze stelling zeker op. In 1947 en 1948 maakte hij deel uit van de „stal" Ambrosiana, de fabrieksploeg van de Maseratl, het merk waarmee hij in die jaren daverende successen boekte en tweemaal de Italiaanse kampioenstitel veroverde. Maar in 't begin van dit seizoen hoor de Villoresi fluisteren, dat er bij de Ferrari fabriek snode plannen gesmeed werden, dat daar wagens gebouwd werden die met één klap een einde zou den maken aan de overwinningen-waslijst van de Maserati. En dat een van die snelle racemonsters als het ware stond te popelen om zo'n coureur van het kaliber als signor Luigi is achter zijn stuur te krijgen. En zo konden 45.000 toeschouwers gisteren Villoresi als een komeet door de Zandvoortse duinen zien schieten. In een Ferrari, type 1.5 1. met compressor. Nog niet dé Ferrari, met het den volke vertonen van dit staaltje van moderne auto mobielbouwkunst wachten de heren Ferrari tot de op de 11 September te Monza te verrijden Grote Prijs van Europa, dan eerst wordt de grote troef op tafel geworpen. Maar de Ferrari, waarmee Villoresi, die dus drommels goed weet waar Abraham de mosterd haalt, gisteren te Zandvoort ver scheen, was in ieder geval snel genoeg om zijn voormalige Maserati-stalge- nolen slechts bij het starten een blik op de achterkant te gunnen. Eu dus had Luigi reden te over om breeduit en zonnig te lachen. Ondanks de voor zijn Italiaans huidje onaangenaam aandoende Hollandse regenbuien, waar Pluvius deze tweede door de K.N.A.C. in ons land georganiseerde interna tionale autorace op meende to moeten onthalen. Uiteraard kwam deze superioriteit van Villoresi de spanning- niet. bepaald ten goede. Zelfs de meest ondeskundige kon na de eerste ronden reeds zien hoe de zaken stonden. En het was daarom maar gelukkig dat de Zwitser De Graffenried, Prins Bira van Siam, de Italiaan Farina, de Engelsman Parnell, allen op Maserati en niet te vergeten de Franse veteraan Philippe Etancelin, een rijder van de oude stempel op Talbot, elkaar zo fel bestreden by het betwisten van de an dere plaatsen. En dat de race van de 500 cc-wagens, eigenlijk bedoeld om de pau ze op te vullen, zo uitermate enerverend en spannend was. Anders had het kun nen gebeuren, dat de 45 000 dapperen, die de regen getrotseerd hadden, door nat naar huis gegaan waren met de idee: voor ons geen autoraces meer. En dat was ongetwijfeld voor het loffelijke stre ven van de K.N.A.C., om ook ons land een jaarlijks internationaal autofestijn te schenken, niet direct bevoordelijk ge weest. Om gedrang in de finale te_ voorko men, had de wedstrydcommissie beslo ten voor de Grote Prijs eerst twee series te laten verrijden met de bedoeling de zwakkere broeders te laten afvallen. De eerste werd gemakkelijk gewonnen door Villoresi, die een gemiddelde snelheid draalde van 122.17 k.m. per uur, het geen voor het bochtige Zandvoortse cir cuit behoorlijk snel is. De tweede serie was interessanter, Alberto Ascari, een jonge Italiaanse renner, van wie men de hoogste verwachtingen koestert en die tegelijk met Villoresi van de Mase rati op de Ferrari overging, nam direct na de start een grote voorsprong en leek op stoot te gaan winnen. Halver wege de race begon hij evenwel lelijk af te zakken, misschien door gebrek aan routine of mogelijk geloofde hij het wel en in de 18e ronde werd hij gepas seerd door de Brit Parnell op Maserati, die de leiding daarna niet meer afstond. In de eindstrijd, waarvoor zich der tien van de vijftien deelnemers hadden geklasseerd, hetgeen by de start een lawaai teweegbracht of een eskader zware bommenwerpers zich in duik vlucht op Zandvoort wierp, nam het Ferrari-duo VilloresiAscari direct de leiding. Zij liepen in 'elke ronde verder uit en het hooggeachte publiek werd hierbij vergast op een regelrechte Itali aanse show. Om beurten lagen beide coureurs aan de kop, zodat men de in druk kreeg, dat twee geweldige rivalen el kander fel de eer betwistten. Het was aar dig bedoeld van die Italiaantjes om de toeschouwers zodoende nog enige sen satie te schenken, maar het was puur boerenbedrog en wij geloven dan ook dat geen mens er in vloog. Deze voor stelling kostte de Italianen echter f.2500.—, de tweede prijs, want in de 34e ronde er werden in de finale 40 ronden gereden vergiste de jonge As cari zich in de weg en bleef in het Zandvoortse zand steken. Volgens de wet van Bartje hadden die f. 2500.nu in de zak moeten komen van de Mase- ratlrijder Farina, die door het uitval len van Ascari zich nog onverwachts de tweede plaats zag toebedeeld. Ook dat ging niet door, want de heer Farina had, evenals Parnell, bij de start een ongerechtigdheidje gepleegd. Hij was enkele seconden te vroeg vertrokken en volgens de code sportief internationaal worden dergelijke grapjes met een mi nuut optellen bij de totaaltijd bestraft. De uiterst kundige Zwitserse rijder De Graffenried eindigde nu op de tweede plaats, zij het na een fel duel met prins Bira en Parnell. Het gevecht tussen deze drie rijders, zij vlogen met nog geen wagenlengte onderling verschil door de finish, was eigenlijk het interessantste van óe hele race. Want verder valt er van de strijd om de Grote Prijs van Zandvoort bitter weinig te vertellen, of het moest zijn wij hadden het haast vergeten de wetenswaardigheid dat Philippe Etancelin zijn Talbot bestuurt met zijn pet achterstevoren op zijn hoofd DE STRIJD DER KINDERWAGENS" De lezer, die na het vernemen van de „fortuintjes", welke met het auto racen in de wacht te slepen zijn, plannen koestert om zich spoorslags een Ferrari of een Maserati aan te schaf fen, moeten wij een haastig halt toe roepen. Zulke wagens kosten een kleine f. 60.000.en daarbij komen dan nog de rekeningen v*n onderhoud- en re paratiekosten. En die zijn niet mis. Het merendeel van de coureurs rijdt dan ook voor een fabriek, die met een overwin ning van haar merk meerdere glorie voor de door haar geproduceerde pro ducten hoopt te verkrijgen. In Enge land hebben jonge mensen, die hun hart verpand hebben aan dc autorensport, maar wier beurs 'n weinig aan de plat te kant is, daarom een „500 cc-Club'' gesticht. De leden hiervan bouwen zelf hun wagens, hele lichte karretjes, die worden voortgedreven door ééncylinder motorrijwiel-racemotoren, of ook wel door tweecylinder-motoren. Vergeleken bij de grote renwagens hebben die 500 cc-karretjes wel iets weg van een kin derwagen. ilaar men denke er even wel niet te min over, want op de rech te weg bereiken die kleine dingen ge makkelijk een snelheid van 170 k.m. per uur. En gisteren hebben die Engelsen op Zandvoort een wedstrijd gereden en een wedstrijd waar wij werkelijk van genoten hebben. Ook al wist een leder vantevoren wie de race zou gaan win nen. Dat was de 19-jarige Stirling Moss, die dat dan ook prompt deed, zodat de voorspellers niet beschaamd in een hoekje behoefden te gaan staan. Stirling Moss had spoedig de leiding veroverd, maar achter hem werd zó'n geestdriftige strijd geleverd, dat het pu bliek meerdere malen de rijders luid toejuichte. En het is prettig te verne men, dat in dit duel de Nederlander Lex Beels, de enige Nederlander die in deze wedstrijden om de Grote Prijs van Zand voort In de baan kwam, een hoofdrol speelde. Beels heeft zyn Cooper eerst enkele dagen geleden ontvangen, zodat de wagen hem nog niet helemaal ver trouwd is. Maar hij reed met een be hendigheid en daarbij ook met een grote dosis brutaliteit, dat het leek of hij al jaren achter het stuur van een Cooper had gezeten. In de achtste ronde, er werden tien ronden gereden, lag Beels nog op de vierde plaats. Maar toen begon hij zijn aanval. In de 9e ronde passeerde hij Brandon en hij presteerde dat zelfs in de beruchte bocht van de Tarzanhoek. Meteen door trachtte hij met zijn fel oranje gekleurde wagen ook nog num mer twee, Dryden, voorbij te komen. Deze wist de Hollandse aanval slechts op het nippertje af te slaan en met niet meer dan een neuslengte voorsprong als tweede te finishen. Voor Beels Is de derde plaats niette min een zeer goede prestatie en hem viel zelfs het genoegen ten deel om met winnaar Stirling Moss een ererondje te mogen rijden. Onze landgenoot liet de snelste ronde voor zich noteren, n.l. 111.24 K.M. per uur. Als wij goed zijn ingelicht, ligt het in de bedoeling deze racewagens in Neder land te importeren en heeft de K.N.A.C, het voornemen in deze klasse wedstrij den uit te schrijven. En gezien de wedstrijd van gisteren, durven wij deze races ?erust een grote toekomst te voorspellen. Zij zijn het aanzien voor de volle 100% waard. Hier volgen de uitslagen: Finale van de Grote Prijs van Zand voort (40 ronden): 1. L. Villoresi met Ferrari in 1-21-06.9, gem. 124.06 km. p. u.; 2. E. de Graffenried met Maserati l-21-37!2; 3. Prins Bira met Maserati 1-21-48 8; 4. G. Farina met Maserati 1-22-30.6; 5. Ph. Etancelin met Talbot in 1-22-59.6; 6. R. Parneli met Maserati in 1-23-07.1. De snelste ronde was voor Bira met een tyd van 1.58, gem. 127.92 km. p. u. 500 cc-wagens (10 ronden)1. Stirling Moss met Cooper in 23.21.2, gem. 107-73 km. p. u.; 2. W. S. Aston met Cooper in 23-29 2; 3. Lex Beels met Cooper In 23-29.3; 4. E. Brandon met Cooper in 23-29.5; 5. C. Dryden met Cooper in 24-20.6; 6. S. A. Goldham met Cooper in 25-06.9. Behoudens Lex Beels allen En gelsen. Majoor-vlieger Flinterman gaat met straalvliegtuig op recordjacht. Naar \vy vernemen is by de Konink- JUke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, die hier te lande de ..Federation Aeronautique Internatio nale" vertegenwoordigt en fungeert als organisatrice van de sportlucht- vaart, een aanvrage binnengekomen van de commandant van de militaire vliegbasis Leeuwarden betreffende net maken van twee Nederlandse re cordvluchten. In de tweede helft van Augustus wil niajoor-vlieger J. L. Flinterman, com- vrü van het 323 Squadron Gloster p, eteors" een poging doen, om in een .Meteor IV" straalvliegtuig het ^ederlandse hoogterecord te verbeteren ee» Nederlands snelheidsrecord te vestigen. pe aanval op het Nederlandse hoog- record, dat sinds 3 September 1938 P naam staat van Tj. H. Leegstra met uo4 m.. zal vermoedelijk plaats heb- ho? 17 AuSustus met als startpunt 1 vliegveld Leeuwarden, een week later, n.l. op 24 Augustus, Nm n?a^00r Flinterman trachten een pn ,ands snelheidsrecord te vestigen viw v<^ór de Nederlandse kust. bij dnii' tussen Scheveningen en Kijk- Een snelheidsrecord voor vlieg- da5 best°nd tot dusverre in ons land uog met. De Ferrari-ryders Luigi Villoresi en Alberto Ascari stormen in de finale van de Grote Prijs van Zandvoort door de bocht voor de zgn. Hunzerug, Op de derde plaats ligt de Fransman Rogier met Talbot, hi.1 is juist door de Itali aanse coureurs gelapt. Juggler kampioen van Nederland. COURSES TE DUINDIGT. De uitslagen van de gisteren gehou den draveryen en rennen te Duindigi luiden: Draverijen: Lotus prijs, afstand: 2100 M., Ie afdeling: 1. Lina Bonnie (N. Groot) tijd: 3.17.4, K M. tijd: 1.34.9, 2. Luccie Rohda (J. v. Leeuwen Jr.), 3, Lu D (A. J. Siderius). Toto: winnend: f. 12.90, plaats: f 3.60, f. 1.80, f. 4.—, gekoppeld f. 46.70. 2e afdeling: dead heat: 1. Lex Gre- gor en Lycurgus, Lex Gregor (W. H. Geersen) tijd: 3.12.2, K.M. tijd: 1.31.1, Lycurgus (J. M. v. d. Berg)) tijd 3.12 2, KM. tijd: 1.30.3. 3. Lancier (F. A. Bos veld). Toto: winnend: f. L80 en f. 3.30, plaats: f. 1.60, f 260, f. 2.10. Gekoppeld: f. 20 50. Lorettaprys, afstand: 1300 M.: 1. Oehoe S <B U. de Jong) tijd 2.08.8. KM. tyd: 1.39.1, 2. Oriënt Express G (W. H. Geersen), 3. Ooievaar S (F. A. v. d. Veen). Toto: winnend: f. 2 60 (stal), plaats: f. 2.10. f. 1.50. f 1.70 Gekoppeld f. 12.70. Productendraverij O, afstand 1300 M. 1. Onderduiker G (W. H. Geersen) tyd: 2.04.2, KM. tijd: 135.5; 2. Omar Spen cer (M. Vergay), 3. Oranje J (J. v. Leeuwen Jr.). Toto: winnend f. 1.80. plaats f. 2.30, f. 2.10, f. 3.80. Gekoppeld f. 6.70. Kampioenschap Nederlandse paar den Afstand 2500 M., draverij van meet: 1. Juggler (H. Doornekamp) tyd: 3.34 5. K.M. tild: 125.8. 2. Junoschka (W. H. Geersentijd 3 34.6. K.M. tijd: 1.25 8, 3 Jopie the Saint <A. T. v. d. Veen), tijd 3.35. KM. tijd: 1.26. Toto: winnend: f. 310, plaats: f. 1.70, f. 1.80, f. 4.40. Luganoprijs, afstand 2500 M. 1. Little Axkit (W. Leeuwenkamp), tijd 3.44. K.M. tijd: 1.30 3, 2 Louise de ia Maire B (Th. Ponsen), 3. Fellow iK. Kramer). Toto: winnend f. 4.10, plaats f. 2— f. 3.30, f. 4.—. Rennen: Le Dauphin prils, afstand: 1800 M. 1 Majesto <J v Yperen) tyd 2 00.4. 2. Etoile du Nofd (G. J. Riem), 3. Missive (L. Rance). Toto: winnend f 4.60, gekoppeld: f. 12—. Diana prijs, afstand 2400 M.: 1. Qualissa (J v. Yperen) tijd 2.42, 2. Constance (L. Rance), 3. Marlotta <H. Pye). Toto: winnend f 1.10. plaats f. 110, f. 1.10. gekoppeld: f 2.—. KORFBAL. Ondanks 7—1 nederlaag bleek Engels spel toch vooruit te zijn gegaan. Het- was te voorzien, dat de Engelse ploeg, welke voor de tweede maal te gen een Nederlands B 12-tal in het veld kwam. zou verliezen, maar dat was noch voor de toeschouwers, noch voor de officials, het belangrijkste. Van veel meer betekenis was de vraag, of de gasten vooruitgang zouden hebben gemaakt sedert het vorige jaar, en als wij de strijd met. die maatstaf meten, kunnen wij constateren, dat er, hoewel de Engelsen met 7—1 verloren, toch door de Britten veel gewonnen ls. Het spel in alle vakken was van be duidend beter gehalte. Vooral dat in het middenvak stond op goed peil. Uiteraard waren de meeste Engelsen nog niet tegen onze klasse-spelers op gewassen. maar als het op snel reage ren aankwam, deed de Engelse ploeg niet onder voor de onze. In geestdrift trouwens ook niet. Het zwakke punt was het schieten, indien dit onderdeel beter verzorgd wordt, zal Nederland bij het opstellen van zijn team zeker wat hoger moeten £ian grijpen. De Ne derlandse ploeg had enkele zwakke plekken aan dameszijde,1 waardoor de combinaties der oranje-truien niet al tijd sloten. Engeland had pech, dat reeds na l minuut door Blauw uit een verdedi- gingsveld gescoord kon worden. Hoewel enkele ballen van Coulthard (C.S) de mand raakten, kon geen succes geboekt worden. Mej. Van der Harst bracht de stand op 2—0. De Vries kon tweemaal de mand vin den en zo kwam de rust met 40 voor Nederland. Na de pauze kwamen de Engelsen herhaaldelijk aan sohot. maar de da mes Prestidge en Gutteridge hadden géén geluk. Daardoor kreeg Nederland volop tijd tot 60 uit te lopen door Lindeboom en mej. Van der Zande. Negen minuten voor het einde trof mej. Terpstra doel. Eerst in de laatste mi nuten kon Coulthard van verre een tegenpunt scoren, zodat ds stand met 7i voor Nederland eindigde. De wedstrijd, welke te Rotterdam op het Neptunus-veld plaats vond, werd door een paar duizend toeschouwers bijgewoond. Nationale estafettekampioenschappen Een van de spannendste wedstrijden van de nationale estafette kamploenschap- pen welke gisteren te Rotterdam georganiseerd werden, was de finale 4 x 100 meter dames, welke door ..Vitesse" uit Leeuwarden, de club van Foukje Dille- ma. werd gewonnen voor Fanny Blanker's club Sagitta. Bii het laatste wis- selpunt liggen Foukje Dillema (tweede van rechts) en Fanny Blankers-Koen (tweede van links) nog achter, Foukje ging als eerste door de finish en be zorgde haar club daarmede de overwinning. 10 x 100 m. heren: 1. V en L, Den Haag, 1 min. 50.9 sec.; 2. AV '23, Am sterdam,, 1 min. 52.9 sec. 4 x 400 m. heren: 1. AAC, Amsterdam 3 min. 24.9 sec.; 2. V en L, Den Haag, 3 min. 25.3 sec. 4 x 1500 m. heren: 1. AV '23, Am sterdam, 17 min. 7.- sec.; 2. Holland Leiden, 17 min. 7.1 sec. 4 x 100 m. jongens: 1. Trekvogels,Den Haag, 47.- sec.; 2. SCR .Rotterdam, geen tyd. 4 x 300 m. jongens: 1. Parthenon. Dordrecht, 2 min. 36.3 sec.; 2. Haarlem, 2 min. 38.9 sec. VOETBAL. MATIG SPELEND QUICK BOYS VERLOOR VAN GOUDA. Het zag er in het begin van de wed strijd. die Quick Boys Zaterdagavond speelde tegen de tweede klasser Gouda donker uit. Immers binnen een kwar tier ty'ds stond de thuisclub, welke met enige invallers uitkwam, met 3—0 achter. De Katwijkse ploeg hing als droog zand aan elkaar, en het verband onderling liet zoveel te wensen over, dat de snelle Gouda ploeg over alle linies heer en meester was. Dezej don kere toestand was hoofdzakelijk te danken aan het falen van het rechter verdedigingsblok. Voor de rust kreeg de Katwijkse aanvalslinie slechts één se rieuze kans, doch na volkomen missen van Verdoes en Schaap, die beiden de bal maar voor het inleggen hadden, kogelde rechtsbuiten Harteveld keihard -tegen de bovenlat. Na de rust kwam de thuisclub wat meer in de aanval, maar de aanvalslinie was absoluut schotloos: het spel werd te kort gehou den om tegen de hechte Goudse ver dediging succes te hebben. Alleen een prachtige schuiver van Schaap, net te gen de binnenkant van de paal, trof doel 13. Daarmee was het kruit van de Katwykers verschoten. Ook de gasten vermochten Bauw niet meer te passeren. ROEIEN. ONGESTUURDE TWEE VAN DE LAAK NIET NAAR BOSBAAN. Aangezien het de ongestuurde Twee van de Haagse roeivereniging De Laak onmogelijk is voldoende te oefenen voor de Europese roeikamDioenschappen, welke 26. 27 en 28 Augustus op de Bos baan te Amsterdam zullen worden ge houden. heeft de ploeg verklaard niet op de kampioenschappen te zullen uit- komen. Tweede helft ontaardde in worstelpartij. In het zoute water van het zwembad te Bergen op Zoom is gistermiddag een hevig waterpolo-duel uitgevoch ten tussen het Nederlands en het Belgisch zevental. De strijd, die ten slotte een 4—4 gelijk spel opleverde, zou men eigenlijk in twee delen kun nen ontleden: één deel echt waterpolo en één deel vechten, doodgewoon lijf aan lijf vechten. Het eerste, het waterpolo, is ontegen- ders hun speelwijze opdrongen, bleek de productiviteit van dit systeem. In het Nederlands zevental waren weinig uitblinkers te ontdekken. De enige man, die tot werkelijk grote hoog te steeg, was doelman Rohner. Drie, vier maal bracht hy op schitterende frijze redding toen deze eigenlijk niet meer voor mogelijk werd gehouden. In de verdediging waren Braasem en Stam goed. Stam had het tegen de gevaar lijke Issele moeilijk en behalve bij het vierde doelpunt greep hij steeds goed in. Aanvoerder Braasem heeft door een misverstand met Bijlsma eigenlijk een doelpunt op zijn geweten, maar aan de andere kant heeft hij weer zoveel Herman van Leeuwen-beker voor V. en L. Onder zeer ongunstige weersomstan digheden werden gisteren te Rotter dam de nationale estafettekampioen schappen gehouden, waarbij ook en kele individuele nummers en het kam pioenschap 110 meter horden juniores op het programma stonden. Deze wedstrijden toonden duidelijk aan, dat in de meeste gevallen teveel gerekend wordt met de factor geluk. Slechts enkele malen zagen we een ploeg, waarvan alle lopers goed wisselden maar in de regel liet dit- belangrijke on derdeel alles te wensen. Mag dan in vele gevallen de wisseltechniek gebrekkig zijn geweest, aan strijd en spanning heeft het bij deze kampioenschappen zeker niet ontbroken en de verschillen waren vaak gering. De 4 x 100 meter heren leverde een overwinning op voor AV '23 met V. en L. op de tweede plaats. Als laatste loper van V. en L. moest Kleyn na een uiterst spannende race in Scholten (AV '23) zijn meerdere erkennen. Doordat de Trekvogels op de 4 x 1500 meter verstek lieten gaan, verscheen Slijkhuis niet aan de start. De titel ging naar AV '23 en werd met 17 min. 7 sec. wel goedkoop kregen. Toen Van Royen (Holland) bij het laatste wisselpunt overnam had hij een grote voorsprong op Groen, die als laatste voor AV '23 liep. Groen wist evenwel in te lopen en nam 200 meter voor de finish de lei ding om die niet meer af te staan en, zij het met miniem verschil, als eerste de eindstreep te passeren. De damesnummers trokken de meeste belangstelling door de inschrijvingen van Fanny BlankersKoen en Fouk- jo Dillema. Beiden liepen zy als laatsten op de 4 x 100 meter en de finish gaf een duidelijk verschil te zien. Hoewel de twee grote rivalen het stokje vrijwel gelijk overnamen, was de voorsprong, welke Foukje Dillema op Fanny Blan kersKoen had, vrij groot. Zeer begrijpelijk was het dan ook, dat Fanny bij derelaey(2001008060 m.) alles op alles zou zetten om revanche te nemen, voor zover men bij een esta fette kan spreken van revanche. Nadat zij eerst een valse start had veroor zaakt «Foukje Dillema had al 25 meter gelopen voor het geschreeuw van het publiek tot haar doordrong) ging ze na een snelle start onweerstaanbaar naar voren, sagitta won in 55.7 sec., met Vitesse op de tweede plaats met 56.1 sec. Het kampioenschap 110 meter horden, juniores, dat door omstandigheden tij dens de juniorkampioenschappen te Be verwijk op 17 Juli niet kon worden be slist, leverde een overwinning op voor Kandou van Celebes. De Herman van Leeuwen-beker voor de beste prestatie ging voor een jaar naar V. en L. Deze club bezette in het klassement met 20 punten de eerste plaats. De uitslagen luiden: 4 x 80 M. meisjes: 1. Sagitta, Amster dam 42.1 sec.; 2. Gita, Haarlem 42.2 sec. 4 x 100 m. dames: 1. Vitesse, Leeu warden 51.1 sec.; 2. Sagitta, Amsterdam 51.4 sec. 10 x 100 m. dames: 1. Celebes, Den Haag. 2 min. 12- sec 2. Minerva, Rot terdam, 2 min. 15.4 sec. Relaey dames (2001008060 m.): 1. Sagitta, Amsterdam, 55.7 sec.; 2. Vi tesse, Leeuwarden, 56.1 sec. 4 x 100 m. heren: 1. AV '23, Amster dam, 43.5 sec.; 2. V en L, Den Haag, 43.6 sec. llcL xTtTloLv, UCL1 n wuti yuiv, O zeggelnk door het Nederlands zeventaluitstekende dingen gedaan, dat die ene gewonnen. Dit was in de eerste helft, fout er bij in het met valt. Ketelaar teen door goed opgezette aanvallen en was in deze lune de minste, zyn dek- goede doelpunten een 3—0 voorsprong j ken was goed verzorgd, doch de nodige werd genomen. Maar daarna verander- stuwende kracht ontbrak in zyn s/pel. de het aspect van de wedstrijd ineens in de Nederlandse aanval had Smol T~\a. Viol JTlnf AnrnvA T3otaic/>ha cruil en volkómen. De Belgen duldden het niet langer, dat de snellere Nederlan ders met snelle rushes en beweeglijk spel de toon aangaven. Het werd nu zijn dag niet. Het zware Belgische spel lag hem niet. Hij leek er door geïnti mideerd en 't was waarschijnlijk daar aan toe te schrijven, dat hij een hem een spelletje van boven op de man j toegekende straf worp pas na drie ver zitten en vasthouden. Helaas was de geefse pogingen benutte. Midvoor Van Franse scheidsrechter Ger.ber niet te- Feggelen liet zich echter geen enkele gen dit spel opgewassen en zo ontaarde de aanvankelijk zo frisse strijd in een worstelpartij. Voor de Belgen had dit het gunstige resultaat, dat zij tot 3—3 ophaalden en ten slotte nogmaals een Nederlandse voorsprong te niet. deden. België speelde in een eigenaardige opstelling, die in ons land weinig ge bruikelijk is. Behalve de doelverdediger twee spelers achter, één verbindings speler, en in de aanval één vleugelman en twee midvoors. Dit was althans hun opzet, maar lang niet altijd gelukte de uitvoering, voornamelijk niet door het stuwende werk van Braasem. Toen echter na de rust de Belgen het spel I in handen namen en zij de Nederlan- maal van de wijs brengen. Hij liet zich niet uitschakelen door de Belgische midachter en scoorde twee goede doel punten. Rest nog Bijlsma. Het was naar onze mening een onvergeeflijke fout van de trainer van het Nederlands zevental, Frans Kuyper, om hem op één middag twee wedstrijden te laten spelen. Ongetwijfeld heeft zijn spel in de grote strijd van de senioren hier onder geleden. Hij was niet onvoldoen de, maar ln een waterpolo-wedstrijd te gen de Belgen moet men zich voor 100 procent kunnen geven, en dat kon de Haarlemmer, na zijn vele zwemmen ln de jeugdwedstrijd niet meer. Bij de Belgen was Issele weer de ge vaarlijke man, terwijl verder het goede werk van doelman Desmet valt te roe men. Door de andere spelers werden geen opvallende dingen gedaan, of het moest het zeer zware, ongetwijfeld te zware spel van Rigaumont- zijn. Dit was de 35e wedstrijd tussen Ne derland en België. Van deze 35 won België er 25. Nederland 6. terwijl vier wedstrijden in een gelijk spel eindigden. NEDERLANDSE JEUGD WON. Voor de grote wedstrijd speelden de jeugdzeventallen van beide landen een wedstrijd. Het werd een snelle, fair gespeelde kamp. waarin echter nogal slecht werd geplaatst en geschoten. In de eerste, helft kwam geen der partijen tot een doelpunt, maar na rust vlotte het, vooral in de Nederlandse ploeg, beter. Uit een goed door Mos terd genomen corner opende Bijlsma de score. De Nederlanders hadden echter niet lang plezier van hun voorsprong, want reeds bij de volgende Belgische aanval maakte Michaux uit eigen ver re pass van Heyninck gelijk (11). Het Nederlandse team was echter sterker en de ene aanval na de andere golfde naar het Belgische doel. De Gans besloot een solorush met een hard schot, maar De Graef sloeg de bal het veld weer ln. Mosterd ving het leer op en schoot, weer kwam de bal terug en weer schoot Mosterd, nu raak (21), toch kwamen ook de Belgische jeugd spelers enkele malen gevaarlijk voor 't j doel van Doorenmaalen. maar hun schieten was zeer zwak. 't Einde kwam ten slotte met een 31 Nederlandse overwinning. Een goede combinatie tus sen Mosterd, Geutjes en Beijderwellen resulteerde in een mooi doelpunt van de laatste. WATERPOLO L.Z.C. verloor door eigen onmacht EN FOREL KON KAMPIOENSVLAG HIJSEN. Zaterdaeavond la LZC. vercezeld door een Hink aantal supporters naar Woer den eetoeen. om haar kans op het kam pioenschap te verdedigen tegen Forel. Maar hoe teleurgesteld zijn de Leide- naars hier vandaan gegaan! Niet dat onverdiend verloor, neen daar wa ren de Forel-mensen te snel en ook te enthousiast voor. maar toch waren er twee factoren, die de wedstrijd een ge heel ander aspect gaven. Allereerst een scheidsrechter, die Jammer genoeg door zun invaliditeit onmogelijk deze snelle wedstrijd kon volgen (hii werd naar het midden gebracht en bleef daar gedu rende de gehele wedstriid staan) en ten tweede, de geheel verkeerde samenstel ling van de LZC-ploeg. Hoe te denken over een J, v. d. Reyden. die na een zware reis toch werd ongesteld en een zevental zeer lauw sDelend met een ge vaarlijke Tegelaar in de achterhoede? De zevental-commissie zal zich nog die- Der moeten gaan inleven od de menta liteit. van de spelers bii zulk een be langrijke wedstriid. Over de wedstrijd nog het volgende: LZC begon heel Dover. De voorhoede bracht er in het begin weinig van te recht en de fel reagerende thuisclub nam dan ook vrii snoedig de leiding. Even later dacht Lut de bal te zien achter gaan, vergat zijn teeensneler en met weer een oDzwemDoging kon hij niet anders doen dan ziin tegenstander van de bal weg te werken, waardoor LZC een directe vrije worD tegen zich kreeg en Forel onder groot- enthousiasme van de honderden belangstellenden de stand tot 20 opvoerde. Tot de rust bleef de situatie onveran derd. Bijna direct in de tweede helft ont stond een misverstand tussen J. v. d. Reyden en Tegelaar en prompt was de stand 30. Fel trok LZC daarop van leer en waarlijk gelukte het Tegelaar met een fraaie booffbal de achterstand te verkleinen 31. Wij krezen nog even hoop. toen Lut zich vrii zwom. maar hij zag de bal achter zich geplaatst, waar door deze uniekp ïrans verloren ging. Het werd zelfs 41 en 5—1. waardoor Forel kampioen werd. LZC verloor, ondanks de nadelige factoren, door eigen onmacht. COMPETITIE K.N.Z.B. De KNZB-competitie nadert het einde. Voor deze week staan nog od het programma: Dinsdag 2 Augustus: HaarlemDe Zijl 1; Merwede 3—LZC 2. Woensdae 3 Augustus: AZC 1(da mes)—WWV 1; AZC 2Zian 4. Zaterdag 6 Augustus: Zlos 1 (dames) AZC 1. ZWEMMEN Van Daatselaar won 2 km.-wedstrijd te Alphen. ANNIE VELDHUIZEN EN IRMA SCHUMACHER SNELSTE BIJ DE DAMES. Zaterdae is te Alphen een 2km-zwem- wedstriid gehouden. Onder de 146 deel nemers bevonden zich prominente zwem mers. zodat, mede door het gunstige zwemweer. goede tilden werden geno teerd. Vooral bii de dames Ls er een felle strijd gestreden om de eerste plaats, waarbij Annie Vellhuizen en Irma Schu- nacher elkaar geen duimbreed toega ven en ver od de derde binnenkomende voor lagen. Bij de heren stak Van Daatselaar met hoofd en schouders boven ziin mededin- uit en eindigde in de mooie tild van 29 min. 8 sec. In het resterende deel van het pro gramma werd. behalve eea polowedstriid. een demonstratie in schoonspringen ge geven door Cobi Floor en De Haas. De voornaamste uitslagen luiden: Heren: 1. Van Daatselaar (AZ 1870) 29 min 8 sec.; 2. Van Rijk (DJK) 30 min 27.4 sec: 3. Scheffer (DJK) 31 min. 0.1 sec.. Dames: 1. Annie Veldhuizen (Robben) 31 min. 25.8 sec.; 2. Irma Schuhmacher (RDZ) 31 min. 25.8 sec.; 3. Ans van Duijl (ODZ) 34 min. 5 sec. DE LEIDSE KAMPIOENSCHAPPEN. As, Woensdagavond te 7 uur vinden ln „De Zijl" de door de Leldse Water vrienden georganiseerde Leidse kam pioenschappen plaats. Hieraan wordt deelgenomen door LZC De Zijl. Sleutel stad. de Golfbrekers en de Watervrien- den.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 11