Rapport Franeker-ramp over 14 dagen gereed Scherp protest tegen het Fox-contract Hoe dient het Ziekenfondswezen georganiseerd Dean Acheson verdedigt militaire hulp-plan „Palar en Sumitro leiden een luxe-leven" WEERBERICHT Sociale verzorging naar sociale behoefle Staking vijandelijkheden spoedig verwacht Besprekingen te Djokja bevredigend besloten Officiële ontvangst bij Viking-invasie valt in duigen 88ste Jaargang VRIJDAG 29 JULI 1949 00 No. 26755 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en *»dm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 As der omgekomen journalisten te New York Het officiële rapport over de oor zaak van de ramp met de „Franekcr" zal binnen twee weken gereed zyn, aldus heeft K. M. Raha, de plaats vervangende directeur-generaal voor de Burgerluchtvaart in India, giste ren verklaard. Raha, die de Indiase regeringscom missie van onderzoek naar de ramp leidt, zal vandaag met de andere leden van de commissie naar Palam bij New- Delhi vertrekken, van welk vliegveld de „Franeker" voor het laatst opsteeg. Te Bombay heeft de commissie 34 ge tuigen gehoord en met de Nederlandse luchtvaartdeskundigen de plaats van, het ongeluk bezocht. Het radiologboek, de hoogtemeter en de snelheidsmeter, die uit het wrak van de bij Bombay verongelukte „Franeker" zijn gehaald, zullen door de Indiase autoriteiten worden overhandigd aan de KLM-vertegenwoordigers. die zich thans te Bombay bevinden. Prof. dr Ir F. A. Vening Meinesz, I hoofddirecteur van het K.NJVLI., en een aantal functionarissen van de KLM, die hebben deelgenomen aan het onder zoek naar de oorzaak van de ramp, zijn gisteren uit Bombay naar Karatsji vertrokken, op weg naar Amsterdam. Gisteren zijn op diverse plaatsen van ons land slachtoffers van de „Frane- ker"-ramp onder grote belangstelling ter-aarde-besteld. De as van tien omgekomen Ameri kaanse journalisten is gisterochtend met een speciaal K.L.M-toestel te New- York aangekomen. Verschillende Ne derlandse autoriteiten waren hierbij tegenwoordig. Nadat het vliegtuig tot stilstand was gekomen, werden eerst verscheidene grote bloemstukken uitgeladen. Vervol gens werd de omfloerste kist, waarin zich de tien urnen bevonden, uit het toestel gedragen en daarna overgedra gen aan de vertegenwoordigers van het Amerikaanse ministerie van Bui- tenl. Zaken, dat voor doorzending van de urnen aan de familieleden der over ledenen zal zorg dragen. ROUWDIENST IN FLEETSTREET In de Parochiekerk van Fleetstreet, de Londense krantenwijk, is gisteren een rouwdienst voor de verongelukte Amerikaanse journalisten gehouden, bijgewoond door meer dan 50 vooraan staande journalisten te Londen en de Nederlandse ambassadeur jhr Michiels van Verduynen. Ook was Gandhi's zoon Devadas Gandhi, een der commissaris sen van het Engelse persbureau Reuter en directeur van de „Hindustan Times" aanwezig. Hij woonde de plechtigheid by als vertegenwoordiger van de Press Trust of India. De nationalisatie der Britse ijzer- en staalindustrie Het in meerderheid conservatieve Britse Hogerhuis heeft met 103 tegen 29 stemmen zijn amendement gehand haafd, dat de door de regering voorge stelde nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie pas na de komende alge mene verkiezingen volgend jaar in wer king zal treden. De woordvoerder van de oppositie, lord Salisbury, verklaarde, dat zij de andere amendementen, die door het Lagerhuis waren verworpen, niet op nieuw zou indienen. De regering is voornemens het wets ontwerp in Januari volgend jaar op nieuw aan het parlement voor te leg gen, waarop het zonder toestemming van de lords kracht van wet krijgt op grond van de geamendeerde wet betref fende het parlement, die bepaalt, dat een wetsontwerp na door het Hoger huis te zijn verworpen, binnen een jaar ondanks de lords wet wordt. Wereldbank zendt missie naar Joego-Slavië De wereldbank heeft te Washington I bekend gemaakt, dat er in de tweede I week van Augustus een missie naar I Joego-Slavië aal gaan om een onder- zoek in te stellen naar de grondslag, waarop een lening aan dit land kan I worden verstrekt. De missie „zal de economie van het I land bestuderen met betrekking tot de I aanvraag om een lening, die de Joego- I Slavische regering tot de bank gericht heeft, en zal een onderzoek instellen I naar de te financieren projecten". Onder deze projecten vallen land bouwmechanisatie, -irrigatie en -drai nering, ontwikkeling van mijnbouw- en metaal-industrie, verbetering van het vervoer en bosbeheer, vergroting van de capaciteit der bestaande industrieën en stichting van nieuwe. TSJANGTSJA GEVALLEN? Te Kanton is van officiële zijde ver nomen, dat de radiografische verbin ding tussen Kanton en de hoofdstad van de provincie Hoenan, Tsjangrsja, gistermiddag was verbroken, hetgeen wordt opgevat als een aanwijzing, dat de communistische troepen de strijd krachten der regering, die voor het voeren van een achterhoedeactie te Tsjangtsja waren achtergelaten, heb ben overweldigd. Als beslist noodzakelijk minimum De Amerik. minister van buiten landse zaken, Dean Acheson, heeft ln de commissie voor buitenl. zaken, ten gunste van het door de regering voor gestelde bedrag voor militaire hulp ge sproken. Hij verklaarde, dat „de vrije landen van West-Europa niet in staat ziin zich teeen een grote gewapende aanval te verdedigen". Dit feit, en ook het feit dat de sovjet-unie zo'n groot leger op de t>een hield, maakte het noodzakelijk, dat het Congres het pro gram snel goedkeurde. Volgens Acheson moest de moge lijkheid van een „directe militaire agressie" tegen West-Europa niet uitgesloten worden geacht. Als de po litieke agressie mislukt, zei hy, zijn totalitaire regimes dikwijls geneigd hun doel met militaire middelen te bereiken, vooral wanneer zij zien, dat doeltreffend verzet niet mogelijk is. Acheson wees de bewering, dat het program kon worden "beknot van de hand. Hij zei. dat „met het oog op de militaire en politieke doelen, die moe ten worden bereikt", beperking van het program niet verantwoord is. De vrees, dat het program aanleiding zou kun nen zijn tot een internationale bewa peningswedloop of de sovjetunie tot oorlog zou kunnen aanzetten, is onge grond. Wat voorgesteld is. Is geen ver sterking op grote schaal van de legers in West-Europa, maar de leverantie van bepaalde essentiële wapens en uit rusting voor de zeer bescheiden strijd krachten waarvoor de Europeanen reeds gelden hebben uitgetrokken, aldus de minister. Acheson trachtte punt voor punt de critiek te weerleggen, die door congres leden op het wapenprogram is geoefend. Omdat onze bronnen beperkt zijn. zei hij. is het nodig het grootste deel van de Amerikaanse hulp op Europa te con centreren. Als de VS deze landen niet met hun herbewapening hielpen, zou den de latere kosten voor het behoud van de veiligheid van de VS aanzien lijk groter zijn. Acheson zeide geen teken te bespeu ren. dat wees op een afnemen van de agressie-dreiging in West-Europa. Na anderhalf uur door de commissie leden met vragen te zijn bestookt, ver dat de duur van te voren was te klaarde de minister, het program niet zeggen, In antwoord op vragen verklaarde Acheson voorts, dat van de totale 1.450 millioen dollar, die de regering voor het program in 1950 vraagt, 50 millioen is voor Griekenland en Turkije als landen „die in het gebied liggen, waar de sovjetrussische druk zich on middellijk doet gelden". Voor de leden van het Atlantische Pact wil de regering een totaal van 1.100 millioen dollar uittrekken. Acheson achtte .redelijke grond" aanwezig „om te verwachten, dat de operaties tegen de Griekse guerilla's in de nabije toekomst tot een geslaagd einde kunnen worden gebracht". MAATREGELEN TER VERLAGING VAN DE KOSTEN VAN LEVENS ONDERHOUD IN ENGELAND. In Engeland zullen voor het eerst con crete maatregelen genomen worden om de kosten van levensonderhoud te doen dalen. Deze maatregelen, die door sir Stafford Cripps voor zijn vertrek naar Zwitserland zijn onderzocht, zullen be staan uit een onder strenge staatscon- tróle toe te passen verlaging van de prij zen van alle kledingstukken, textielgoe- deren en gebruiksschoenen met 5%. Deze priisverlaging.die ten laste van de detaillisten zal komen, zal in het be gin van September a.s. van kracht worden. Het Zweedse vrachtschip „C. A. Banck" dat op de beruchte stormdag 1 Maart van dit jaar op het Bloeniendaalse Strand aan de gTonü liep. is gisteravond om kwart voor zes vlot gekomen Door de sleepboten „Maas" en .Rlanhenburg" werd het schip naar de haven van IJmuiden gesleept. De „Banck" in volle zee kort voor het binnenkomen in de haven van IJmuiden. Achter de ..Banck" de sleepboot „Maas". Een rampzalige overeenkomst John R. Andu, oprichter en v.m. pre sident van de Indonesian League of America, en Odie Rothie, die hem als president van de League opvolgde, heb ben gereageerd op het terugroepen van Palar en Sumitro naar Djokja door Su karno voor het plegen van overleg. In hun verklaring wordt gezegd: „Wy weten nog niet, wat de uitslag van dit overleg zal zyn. Als voorma lige autoriteiten van de Indonesion Gedurende de zomermaanden worden in het permanente kamp te Teuge bij Apeldoorn de leden van de Nationale Reserve geoefend. Soldaten met geca moufleerde helmen klaar voor de oefeningen. KANS OP EEN REGENBUI. Ge Bilt verwacht tot morgenavond: bewolkt met enkele ver af optredende regenbuien. Matige en k-Piifb? krachtige wind aanvan- tn m West«Hike richting, later tus- en No<>rd West. Ongeveer I <rwe temO«ratuur als vandaag. 'Opgemaakt te 10 uur). Zon 30 JULI op: 4.57 uur; onder: 20.34 uur. n °P- 10.59 uur; onder: 22.34 uur (N.M.) 'oogwater te Katwijk te 6 11 en 18.44 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. De komende militaire besprekingen De Amerikaanse stafchefs, die per vliegtuig naar Europa vertrekken voor een tiendaags bezoek, zullen met veld maarschalk Montgomery, chef van de defensie der West-Europese Unie, be sprekingen voeren over de integratie van de defcnsiemaatregelen krachtens het verdrag van Brussel met die van Canada en de Ver. Staten. De besprekingen tussen Amerikaanse en Canadese stafchefs zyn reeds be gonnen. Naar vernomen wordt, heeft de com missie van Montgomery de vitale pro blemen der verdediging van de zeewe gen bestudeerd, alsmede de voorname rol, die Denemarken zou kunnen spelen door te verhinderen, dat onderzeeboten de Noordzee en de Atlantische oceaan bereiken. Uniforme weekpremie van 55 cent De besturen van de Ziekenfondsen, georganiseerd in de Federatie „Verenig de Maatschappij-Ziekenfondsen kwa men in Utrecht in vergadering bijeen ter bespreking van het komende ont werp der wettelijke regeling van het Ziekenfondswezen. De Federatie V.M Z. omvat circa 60 ziekenfondsen, verspreid over geheel ons land. waarbij ongeveer drie en een kwart millioen verzekerden d.w.z. ruim de helft der totale Zie kenfondsbevolking is ingeschreven. Naar de mening van de Federatie staat men voor de keus een Ziekenfonds regeling te creëren, die in en door haar uitvoeringsorganen waarborgen schept voor een uniforme en economisch ver antwoorde toepassing, of de versplinte ring in het Ziëkenfondswezen te be stendigen en uitbreiding daarvan te be vorderen. Als algemene grondslag ziet de Fe deratie een eigen taak en een eigen plaats, dus als een zelfstandig geheel tussen andere bij de volksgezondheid en sociale verzekering betrokken orga nen. De leidende gedachte behoort te zijn: sociale verzorging naar sociale be hoefte. Ook aan dc praeventieve ge neeskunde dient hierbU bijzondere aandacht te worden besteed. Als een eerste voorwaarde voor het vervullen van de bemiddelende taak wordt de zelfwerkzaamheid van het zieken fonds beschouwd. De omvang der tegenwoordige ver zorging dient verder in de nieuwe wet ongetwijfeld gewaarborgd te worden en evenzeer wordt de toekom stige financiering een zeer belangrijk punt geacht. Eenvoud in dit opzicht wordt dringend nodig geacht. De scheiding tussen verplicht en vry- willig verzekerden dient onvenvyld te worden opgeheven, en dc gecom pliceerde premieheffing vervangen. m Naar de mening van de Federatie zou by een uniforme weekpremie van 55 cent per verzekerde per week kinderen vrii van premiebetaling en handhaving van de werkgevers bijdrage to' het thans geldende be drag, het financiële probleem met één slag zyn oplossing nabij zyn. BEROVING OP PARIJS STATION. Gisterochtend is op een der grote Paryse stations, op een spitsuur, een betaalmeester van de Metro beroofd van twee zakken met in totaal meer dan zes millioen francs aan geld, die hij tezamen met twee helpers moest transporteren. Toen de betaalmeester en zijn gezellen in de trein wilden stappen verschenen drie gewapende mannen, die hen dwongen de zakken af te geven. Een der beambten, die zich poogde te verzetten, werd met de kolf van een schietwapen neergeslagen De twee anderen achtervolgden de ro vers, doch dezen dekten hun aftocht met revolverschoten, zonder overigens iemand te treffen, en ontkwamen in een gereed staande auto. De Federatie heeft dit financierings plan door deskundigen laten uitwer ken en op zyn juistheid getoetst. Aan de noodlydcndheid van de afdeling vrijwillig-verzekerden zou dan ook een einde komen. De methode van voor de oorlog: één soort verzekerden en één uniforme weekpremie zou dan terugkeren. Het werd hoog tyd geacht, dat de verschillende Ziekenfondsen in het zelfde werkgebied elkander vinden en de noodzaak erkennen om de handen ineen te slaan. De ervaring in bepaalde streken van het land heeft aangetoond dat dit systeem heel gunstig werkt en in de toekomst enkele mlllioenen gul dens zou besparen. ZAL DE ECA DE VERSTREKKING VAN DE AANKOOPMACHTIGINGEN MOETEN STAKEN? Functionarissen van de EOA verklaar den, dat de verstrekking van aankoop machtigingen waarschynlyk Zondag a.s. na middernacht zal moeten worden ge staakt, tenzij de Senaat de SCA-begro- ting voor 1949/50 goedkeurt, of het con gres het verlenen van een nieuw over bruggingsvoorschot toestaat. Op het ogenblik schijnt het twijfel achtig, of de Senaat, die gisteren het begrotingsontwerp ter heroverweging aan de begrotingscommissie heeft terug gezonden, dit ontwerp tijdig genoeg zal terugontvangen om nog vóór Zondag een beslissing te kunnen nemen. League zouden wy echter gaarne ons volk in Indonesië er voor waarschu wen, dat wij onveranderd tegen het zgn. contract-Fox zyn, dat getekend werd door dr Sumitro en drie andere leiders en dat een werkelijk handels- monopolie over Indonesië verleent aan Matthew Fox en Amerikaanse zakenlieden voor de periode van 15 jaar. Wy vernemen, dat de heer Fox reeds bijna een millioen dollar aan bovenge- noemden voorschoot voor het betalen van de kosten in de Ver. Staten. Een deel van "dit geld werd-verkwistend be steed aan persooniyke luxe. dure appar tementen. een grote villa ln Westbury, Long Island voor dr Sumitro, verschei dene auto's en drie grote kantoren in het begin van de campagne. De kanto ren werden meest bezet door Ameri kaanse secretarissen en publlciteits- mensen. De Indonesiërs, die deze kanto ren bezochten, werden koel ontvangen en het was voor hen onmogelijk de ver tegenwoordigers persoonlijk te spreken. Er was geen nauwe samenwerking tus- l sen deze autoriteiten en de Indonesische burgers in de Ver. Staten. Wij zouden gaarne een sterk protest tegOn hun werkzaamheid in de Ver. Staten laten horen en wij stellen ons in hevige mate tegen enige poging van deze heren, het Contract-Fox op te leggen aan d)e toe komstige Federale regering van de Re publiek der Ver. Staten van Indonesië of het Indonesische volk met hun ge maakte schulden in de Ver. Staten te belasten. De publicatie van het Contract-Fox had een vrcselyk effect op de reputa tie van de Indonesische zaak in het buitenland. Zelfs het Statedepartment achtte het noodzakelijk het contract geheel openbaar te verwerpen. Wy vertrouwen, dat de Indonesische lei ders in Indonesië zich niet voor dé gek laten houden- door deze ramp zalige overeenkomst te ratificeren. wy dringen er voorts bii het Indo- nesiche volk en alle nationalistische leiders op aan. de toekomstige proble men van een onafhankelijk Indonesië in volledige eenheid en langs de weg van democratisch overleg met ieder te beschouwen. Wy Indonesiërs in de Ver. Staten zijn gereed de nieuwe regering van de „Republik Indonesia Serikat" met alle kracht en enthousiasme te steunen", aldus de verklaring. Dr Van Royen is uit Djokja te Batavia teruggekeerd. Op het vliegveld deed hy tegenover de pers mededeling van een gezameniyk communiqué van bei de delegaties. Dit luidt: „Bij do sluiting van hun informele zittipg te Djokja op 29 Juli hebben de voorzitters van de Nederlandse en Republikeinse de legaties bekendgemaakt, dat de besprekingen over het staken van de vyan- delykhcden, welke op 25 Juli begonnen en waaraan de Unci heeft deelge nomen, op bevredigende wyze besloten zyn. Een spoedige bekendmaking van de resultaten van deze besprekingen en de daaropvolgende staking van de vy andelijkheden kan verwacht wroden. de Nederlandse en Republikeinse dele gaties. Ook kolonel Djatlkusumo van de Republikeinse generale staf reisde mee. Dr Van Royen deelde aan Aneta mede, dat hy verwachtte in de loop van de volgende week uit Indonesië to kunnen vertrekken. Dr Van Royen volgende week naar ons land De delegaties keerden met twee vlieg tuigen te Batavia terug. Uit het Unci- toestel stapten, behalve de leden van de Unci, o.m. Moh. Hatta, de Sultan van Djokja, Sutan Sjahrir. Het KLM-toestel dat enige minuten later aankwam, ver voerde dr Van Royen en de leden van Politie-cordon verbroken Duizenden vacantiegangers braken door het politiecordon en overzwermden het officiële comité -van ontvangst toen de 53 baardige Deense noormannen, die uit Denemarken waren gekomen om de verovering van Brittannië door de An- gel-saksers, 1500 jaar geleden, te her denken. te Broadstairs op de Britse kust aan land gingen. De plaatsen voor de pers werden onder de voet gelopen en de persfotografen door de amateurs omver geduwd. Toen de politie er ten slotte met man en macht in geslaagd was. de menigte terug te dringen en voldoende orde had geschapen om de plechtigheid van de ontvangst te laten beginnen waren de redevoeringen onhoorbaar door het ge juich van de meniete en de oorlogskre ten van de „Saksische krijgers", die zich een weg wilden banen om de invallers terug te drijven. De politie wist een nauw pad te ma ken, waardoor het hoofd der Noorman nen een 34-jarige verzekeringsagent het ontvangstcomité kon bereiken waarop prins George van Denemarken zich er op beroemde, dat de Denen een der weinige volken waren, aan wie het gelukt was Engeland binnen te vallen. Van het antwoord der Vikingen was niet meer te verstaan. d«n dat zil een eoede reis hadden eehad en dat het niet makkelijk is. om over de Noordzee te roeien. Toen ten slotte de „oorlogszuchtige Saksers" de Noormannen konden berei ken. werd hun gemoed vertederd en zl1 tracteerden de dorstige invallers uit een ketel met mede. de aloude Germaanse honigdrank De .Hugin", het Vikingschip, had bij het binnenkomen van Engeland zwaar te kampen met de van de kust af waai ende stijve bries. De oDvarenden waren echter in de be=te stemming De hoofd man. Erik Suell Kiersgaard. voorop, stonden de krijgers met hun indrukwek kende baardeezichten het zwaard tus sen de tanden en in de historische vi- kingkledil. krijgshaftig met hun sneren en strijdbijlen te zwaaien. Er bleken ook uitvallers te ziin Schip- Der Jensen deelde namelijk oer scheeos- roeper aan de Ders mede. dat twee der mannen ziek waren geworden. Een heeft tongontsteking eekreeen en de ander heeft een slrrr no het hoofd eehad Beide zieken ziin aan boord van het Deense escortevaartuig, de Thetis, gebracht. De voorzitter van de BFO. Sultan Ha- mid II, is tezamen met de HVK, die een eendaags bezoek bracht aan de daerah West-Borneo, gistermiddag te Batavia aangekomen. Hij verklaarde aan Aneta, dat het zyn bedoeling is onmiddellijk na de beëindiging van het tweede deel der In ter-Indonesische conferentie naar Den Haag te reizen. Morgenavond wordt een begroetings- byeenkomst in het Gedong Indonesia Serikat (het voormalige Volksraadge bouw) gehouden, waar Zondagmorgen de eerste formele vergadering van het tweede deel der inter-ïndonesische con ferentie zal worden gehouden. Frankrijk ratificeert Atlantisch Pact De Franse Raad van de republiek heeft met 284 tegen 20 stemmen het Atlantisch Pact geratificeerd. De Raad van de Republiek aanvaard de verder met 292 tegen 20 stemmen een motie, waarin de regering verzocht wordt al haar invloed aan te wenden om van de mede-ondertekenaars van het pact ,de nodie° waarboreen te ver krijgen omtrent de .samenstelling van de subs'diair? oreanlsaties en van het volgens artikel negen van het Dact in te stellen defensie™^'té in het bijzon der wat betreft de Franse vertegen woordiging in deze organisaties" *>n om van de Amerikaanse regering ..de on misbare bevoorrad'ng mef wa nonen ea moderne uitrusting te verkrijgen".

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1