Vierdaagse leger trok door land van Maas en Waal SCHUDT UW LEVER WAKKER Zijn gematigd socialisme en vooruitstrevend conservatisme identiek! EEN VAGE HERINNERING lories publiceren verkiezingsmanifest Grote Scandinavische voorsprong na eerste dag Panda en de nieesterwereldverbeteraar Radio-programma 68ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 28 Juli 1949 Tweede Blad No. 26754 Een vierdaagse heeft ook een zelf kant. Men ziet wandelaars zingend en kloek marcherend, men ziet ze als het ware bijtend in steeds maar weer verse kilometers met dreunende pas voor waarts gaan en ze juichen terug als tegen hen gejuicht wordt en ze wuiven tegen een ieder, die geacht wordt te willen terugwuiven. Dezelfden zien we even later als verschrompelde wezens onder de handen van masseurs languit op banken liggen, kreunend en met doffe ogen starend naar de maatrege len, die handige zusters voor het heil van hun voeten aan het nemen zijn. ~0E V1ERÖAAGSE 4e MARSDAG 29 JULI Een vierdaagse heeft zijn vreugden, heeft zijn leed. Ergens ontmoet de pechvogel vaak een rood kruisje, dat zijn leed in vreugde doet verkeren, maar soms zegt het rode kruisje neen en dan blijft het leed het leed. Bij voorbeeld in het geval van de jongeman in de rode kruispost in Beuningen, iets meer dan 7 K.M. van Nijmegen. Hij had al zes malen de vierdaagse uitge lopen, maar ditmaal ging het niet. De dokter keek naar de pijnlijke voet. ..Zenuwontsteking in de hiel, uitschei den". Als een gebroken man ging de wandelaar in de uitvallerswagen zit ten. Een half uur later schreide hij nog. Dit was in Beuningen en wü waren verbaasd, dat vrijwel onder de rook van Nijmegen zovelen reeds de hulp van de heelmeesters en -meesteressen inriepen. On halfnegen waren reeds zestig ge vallen behandeld. „Maar zo druk als gisteren in Eist hebben we het niet gehad", zei de dokter. „Toen hebben we van zes tot twaalf heel hard moeten werken". Overigens vonden we de post in Beuningen niet slecht gekozen, naast een winkel, waar een affiche was op gehangen, aanbevelend met grote let ters een collecte voor „Herwonnen Le venskracht". HERWONNEN LEVENSKRACHT. Later op de dag troffen we dezelfde weldoeners der wandelende mensheid bij Berghaxen en hier, na zoveel meer kilometers, was het aantal wandelaars met voeteuvels groter. Maar de meesten verlieten na behandeling met opgerich te hoofden, gemasseerde spieren en ontblaarde voeten de inrichting. Zij hadden hun levenskracht herwonnen, haakten, aan bij stoer voortschrijdende politiemannen of andere ervarenen en gaven op het verdere parcours de in druk van.de „geslaagde vierdagenwan delaar". Maar niettemin er bleven pechvogels, treurend zitten waohten op de uitval lerswagen: hun voeten waren afge keurd. Zij hadden zich meestal niet voldoende voorbereid. Bijzondere ver ontschuldigingen waren er ditmaal niet: het weer was gunstig. Wel wat warm, later zelfs drukkend, maar men kon allerminst beweren, dat een hoog uitvallersgetal moest worden venvacht door een abnormale temperatuur. Wijchen, waar alle categorieën weer bijeenkwamen was deze dag de hoofd plaats van het parcours. Op het mark plein concerteerde de stafmuziek der Belgen en bracht de onvervalste vier daagse sfeer in het Gelderse dorp, daf trouwens een reputatie heeft hoog te houden op dat gebied. BUITENLANDERS DOEN HET BEST. De buitenlanders hebben zich ook deze tweede dag uitstekend gehouden. De Belgische parachutisten kwamen au grand complet achter hun eigen mu ziekcorps binnenwandelen onder har telijk applaus van de menigte, die bij „De Vereniging" en voor de meisjes- H.BS. aan de Wedren was verzameld. Ook de Luxemburgers arriveerden fris en ogenschijnlijk nauwelijks vermoeid. Maar dit zijn elite-marcheerders, zij hebben eerst hun kwaliteiten moeten bonen, vooraleer naar Nijmegen te wor den afgevaardigd. De 55-ers waren tevreden over de nieuwef regeling, waarbij zij een uur vroeger mochten vertrekken. Zij kun nen daardoor van de ochtendkoelte een nuttiger gebruik maken. Het werkt, zoals we gisteren al opmerkten, „haasti ge spoed" in de hand, maar de heer Breunesse vindt dit niet zo ernstig, wanneer men volgens een bepaald sche ma een zo effectief mogelijk gebruik maakt van de beschikbare tijd.... als het maar geen rennen wordt, of jak keren. Behalve generaal Lattre de Tassigny en generaal Kruis worden nog meer Maas-Walers namen er een stoel bij (Van onze speciale verslaggever). Woensdag, de tweede dag, is re tradi tionele dag voor de tocht door het land van Maas en WaaL Het Is dan Zondag voor de inwoners der vele dorpen langs het parcours, zij dragen alle beschik bare zetels naar buiten en dan zitten zij daar langs de weg om goedkeurend te knikken naar de velen, die de moei te hebben genomen om zoveel kilome ters te lopen naar hun dorp. Hun enthousiasme is van een kalme gezapi ge soort, zij hebben water gereed gezet voor dorstigen en verfrissingzoekenden, maar de Maas- en Walers manifesteren niet de bedrijvigheid, die hier en daar in de Betuwe dc bewoners kenmerkte. Maar zodra een wandelaar een kik gaf ontwaakte de hulpvaardigheid en dan werd hem de weg gewezen naar al datgene wat zo'n tippelaar van node mocht hebben. De boerderijen tussen Druten en Wijchen hadden evenals vorige jaren grote aantrekkingskracht als rustoorden en ook onder de vrucht- komen langs de weg zag men overal het blauw der politie en het khaki der militairen met vele witte vlekken van de burgerlijke formaties. Ze prikken en plakken maar raak De heer Breunesse is niet te spreken over het hand over hand toenemende euvel van „reclame langs de weg". Deze is in strijd met de geest van de vierdaagse De opzet is te helpen, maar deze hulp geschiedt vaak uit eigen be lang. Overigens is het nuttig effect van die hulp vaak twijfelachtig. De Breunesse zou graag langs het parcours gaan en al die schreeu wende reclame met de grond gelijk maken. Ook voor de hulpposten -buiten de officiële om, de „blaren- wachten", „prlkposien", „bloed groepen" of met welke schilder achtige naam zij zich ook presente ren, had de vierdaagse leider wei nig goede woorden. Wij hadden 't ook reeds onderweg van een dok ter gehoord: „Wij moeten de brok ken, die die z.g. hulpposten van verenigingen en bedrijven maken, maar weer in orde zien te krijgen. Ze prikken en plakken maar raak". hoge gasten verwacht. Burgemeester d'Ailly komt een bezoek brengen, de Amerikaanse militaire attaché, vice- admiraal Van Holthe, de Belgische consul en voorts enkele Belgische of ficieren Van de intocht op de vierde dag wil de leiding van de vierdaagse een grootse manifestatie maken, waar bij de beschikbare militaire muziek corpsen telkèns grote eenheden naar het eindpunt van de Wedren brengen. Uitgebreide verkeersmaatregelen zijn genomen. Zelfs zal de stadstram niet mogen rijden van twee tot vijf uur en de grote verkeersweg van Nijmegen naar Mook zal alleen maar in Zuidelij ke richting bereden mogen worden. Het aantal uitvallers was gisteren betrekkelijk gering; 75 wandelaars(sters) verloren de strijd met de blaren. JE MOET MAAR PECH HEBBEN! De heer G. Borchardt, confectiefa- brikant te Amsterdam, die met vacan- tie in Noorwegen is, heeft zijn splin ternieuwe auto verloren, toen deze na bij Hadanger van de pont in de Vetle- fjord gleed. De wagen ligt nu 24 meter diep onder water. Duikers, die ter plaatse zijn aangekomen, zullen trach ten de auto te lichten. en n solt 'g morgens weer kiplekker oit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter ga! In uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. "carte*'s (Adv.) RUSTVERSTORENDE RIJWIELEN MET HULPMOTOR. A.N.W.B, vraagt maatregelen. Het is een feit. dat het rijwiel met hulpmotor zich naar alle waarschijnlijk heid binnen enkele jaren zal ontwikke len tot een populair vervoermiddel, aldus schrijft de AN.WJ3. Voor het motorisch verkeer gaan zij echter over 't algemeen te langzaam en wettelijke gelijkstelling met motorrijtui gen is dus niet wenselijk. Verwacht mag dan ook worden, dat rijwielen met hulp- motor in de nieuwe Wegen-verkeers regeling onder beDaalde voorwaarden als rijwiel zullen worden beschouwd, met al'lc plichten en rechten aan dit ver voermiddel verbonden. Een dezer voorwaarden luidt, dat geen grotere snelheid dan 25 km mag worden bereikt. De A.N.W.B. vreest echter, dat deze snelheid in het algemeen op de rijwielpaden en in het bijzonder on de toeristische, nog te hoog moet worden geacht en dat voorts het geknetter der motortjes de rust in de natuur in hoge mate zal verstoren. Ook de tendens om met deze fietsen het overige riiwielverkeer steeds weer in te halen en te passeren, zal vooral op smalle paden uiterst hinderlijk zijn. De A.N.W3. heeft zich dan ook tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend met de volgende suggesties: ,1e. Het instellen van een maximum snelheid van 20 km op rijwielpaden. 2e. Het aan de type-keuring verbinden van een voorwaarde betrekking hebbend op het maximum toelaatbare geluid. 3e. Het opnemen van een bepaling, dat bestuur ders van rijwielen met hulpmotor het overige riiwielverkeer slechts dan mogen Inhalen, indien de ruimte dit toelaat. Indien een dergelijke regeling in de nieuwe verkeerswetgeving niet goed mo gelijk zou blijken, heeft de A-N.W.B, voorgesteld, met uitzondering van de verplichte rijwielpaden, alle andere (bijv, die. aangeduid met het zwarte riiwiel- padbordje) voor rilwielen met hulpmo toren te verbieden. ALLES OM 80 GULDEN Enkele dagen geleden werd te Am sterdam 's avonds een man beroofd van f. 80.- en op het trottoir van de Ooste lijke Handelskade achtergelaten. De po litie is er thans in geslaagd Ben 26- jarige man en een 25-jarige vrouw, die deze roof hebben gepleegd aan te hou den. Beiden staan als zeer ongunstig be kend. De reconstructie van het gebeuren komt hierop neer dat de man en de vrouw hun slachtoffer in een café had den ontmoet. Er werd een stevig glas gedronken waarna men zich per taxi op weg begaf om de vriendschap elders te bevestigen. Wat er toen in de taxi precies is gebeurd staat nog niet vast. Het slachtoffer is in bedwelmende toe stand geraakt en op de Oostelijke Han delskade achtergelaten. Het tweetal Is daarna verder gereden, even later uit gestapt en verdwenen. De chauffeur ver trouwde de zaak niet Bn waarschuwde de politie. Toen de man in een zieken huis ontwaakte, miste hij zijn f.80.-. (Van onze Londense correspondent). Het opmerkelijkste verschijnsel van de Britse politiek der laatste jaren is wel, dat de beide grote partijen in vele opzichten naar elkaar toe groeien. Dit verschijnsel ls in de hand gewerkt door de maatschappelijke ontwikkeling, wel ke de grote verschillen heeft opgehe ven: minder rijkdom aan de ene kant, minder armoede aan de andere zijde. De evolutie van Labour en Tories is van dien aard, dat gematigd socialisme en vooruitstrevend conservatisme hoe langer hoe meer dingen gemeen heb ben, tenminste in theorie. Want de Tories, die zich na de politieke aard verschuiving van 1945- van het verle den trachten af te wenden, moeten nog bewijzen, dat hun nieuwe plannen ern stig gemeend zijn. Zelf zijn ze er rots vast van overtuigd," dat hst ge'il te hunnen gunste gekeerd is. De daling met 10 000 stemmen van de Labour- meerderheid ln West Leeds heeft hen in deze overtuiging gesterkt. Labour heeft evenwel ondanks teruglopen van het stemmenaantal nog geen enkele tussentijdse parlementaire verkiezing in districten mpt een socialistische mee-derh°id verloren. Desondanks zal het h*rd teven hard gaan in de komen de verkiezingen, welke mogeliik nog dit naiaar vvden gehouden, indien de economische crisis daartoe zou dwin gen. Vandaar dat de conservatieven paraat zl1n. Wanneer men het zoiuist gepubliceerde conservatieve verkiezings manifest, dat als basis moet dienen voor een later vast te stellen verkie zingsprogramma naast het enige maan den geleden verschenen Labourmani- fest. legt. constateert men ln hoofdzaak verschillen in detail en nadruk. In het huidige tijdsgewricht wordt de speel ruimte tussen de partijen hoe laneer hoe kleiner, ook omdat Engeland min der door grote Ideeën woHt, bewogen do-. Hoor hetgeen het gezonde verstand gebiedt. Uit het Torieprogramma blijkt, dat vooruitstrevend conservatisme en ge matigd socialisme vrijwel identiek zijn. Ook de Tories onderschrijven thans de moderne sociale staat met ziin vele maatregelen voor de bestaanszeker heid van de Individuen De critiek. zo als deze ook in Churcbills grote rede te Wolverhampton tot uiting kwam. richt zich niet zozeer tegen het socialistisch principe, als wel tegen het Labourbe- leid. dat de conservatieven in gebreke stellen w^ens onbekwaamheid en ver spilling. Het hoofdmotief van hun thans ingezette slotcampagne is: „Wij zuHen het beter doen". Labour heeft haar tegenstanders Athletiek: ScandinaviëAmerika Europese- en wereldprestaties Gisteravond zijn in het Bisletstadion te Oslo de wedstrijden aangevangen tussen een Scandinavische ploeg en een Amerikaans team, welke vandaag en morgen worden voortgezet. Na de eerste dag, waarop 9 num mers werden verwerkt, leiden de Scan- dinaviërs met 104tegen 78Ï6 punt, een bijzondere grote voorsprong! yan de negen nummers won de Scan dinavische ploeg er zes, de Amerikanen de resterende drie, n.l. de 400 meter horden (Ault 51.8 sec.), de 100 meter sprint op zeer overtuigende wijze (Stan- door NATALIE SHTPMAN 22) Het moet verschrikkelijk voor je geweest zijn, zei hij. Verschrikkelijk niet; alleen maar vreemd. Ik moest met Penny in één bed slapen. Ik had nog nooit met iemand samen geslapen en ik lag die gehele eerste nacht wakker. De dekens waren ze zwaar en Penny rook naar medicij nen. Zij lag ook wakker. Er was ons ver boden om te praten, maar zij bleef mij fluisterend vragen stellen, tot Nicht Callie binnen kwam en haar een pak voor de broek gaf. Die arme Penny zij was een van die magere, bleke meisjes met. een hese stem, mulzenhaar en beu gels om haar tanden en zij scheen aan de kanten altijd grijs te zijn, al was zij ook pas schoon gewassen. Ik ken ze, zei Jim. Ik heb ze gezien. Het soort kind van het platteland, dat er nooit gezond uitziet, ondanks alle zon en frisse lucht en voedsel. Wat is er eigenlyk de oorzaak van niet genoeg vitaminen? Niet genoeg liefde, zei Alden ern stig- Ik geloof, dat zij werkelijk van mij begon te houden, ofschoon zij mij juist voor ik wegging vertelde, dat zij altijd jaloers op mij was geweest. Omdat je knap was? Zy schudde het hoofd. ~7 was in werkelijkheid helemaal niet knap. Neen, omdat Tom, de oudste Jongen, zo vriendelijk tegen mij was. Hij was ook een vriendelijk mens zij glimlachte even tegen hem maar op een eigenaardige schuwe, manier omdat .°°k iemand was, die innerlijk ge- h™ Wa's' haatte zijn vader en was oang voor zijn moeder een» gefrontst voorhoofd bleef zij plot seling zwygen. Zacht zei hij: Warer?efc nkt' of z^ er£ harde mensen hun varen ziJ °°k' maar het was nun bedoeling niet. Zij werkten hard en Zii bekrompen en zeer religieus, dipnoi model hebben kunnen kaknS V??r«?.aï Portret, dat „Amerl- üefn I Gothlek" genoemd wordt maai' nuZafen er n°2 niet 66115 10 nor- waTmïi s dle. m611sen. Nicht Callie hil wa. r en gr^s' Ja5P6r, haar man was ui 06n verre neef van mÜn vader rend 7-,w8lWeest voor hem voortdu- werierm Jf bóvltten en hem zo hard liet vpnmt denk, dat hij ook wel een uhJKe jongen geweest zal zijn ten- FEUILLETON redden wilde van een andere vrouw of voor de kerk. Misschien wel allebei, zei Jim. Toen zij weer doorging, zag hij ze dui delijk voor zich: de bekrompen „goede" vrouw met het grauwe gezichtje; de-op zichtige echtgenoot; de kna-ppe, geme- lijken zoon, op wie hij al zijn teleurstel lingen luchtte; de spichtige zuster, ja loers op haar knappe, kleine nichtje hij zag ze allen voor zich. 'Hij kon het stof ruiken, als het graan in de schuur ging en het hete geblakerde gras in de maand Augustus; hij kon de regen In de winter voelen, als de kinderen naar de wegkruising liepen, om met de bus naar school te gaan. Penny snuffend met een permanente verkoudheid; hij kon nicht Callie's stem horen, zoals die zich deed horen in gebeden voor haar dwalende echtgenoot. Het stond hem allemaal voor de geest, niet zozeer uit Alden's woorden, als uit hetgeen zJj niet ver telde. Na enige ogenblikken zei hij; Je hebt me gezegd, dat je bij hen gelukkig was. Ik zie niet, hoe dat moge lijk is. Toch was het zo. De grijs-groene ogen werden voor een ogenblik naar hem opgeheven. Een deel er van was onaangenaam, maar niet alles. Zie je, een enig kind en dan speciaal zij aar zelde even een kind, dat groot ge bracht v/as zoals ik, is in het geheel geen kind. Zij wordt in de wereld van haar ouders opgenomen en dat is soms af schuwelijk gecompliceerd. Zij weeg en weer kwam die afwezige blik in haar ogen. Dat weet ik, zei hij snel. Er ls na tuurlijk in ieder gezin een zekere wrij ving en de loyaliteit van een kind is verdeeld. Als er meerdere kinderen zijn, bouwen Zij een soort verdediging op, maar een enig kind moet het allemaal alleen verwerken. Met een dankbare blik wendde zij zich tot hem. Dat is het. Bij Nicht Callie was ik een kind. Alles was wit of zwart. Hier was onze wereld en daar de wereld van de groten. Zelfs als wij onder elkaar kib belden, vormden wij een aaneengesloten front tegen de groten. Wij hadden een zeker zelfvertrouwen wij wisten, waar wij stonden. En als je op die ge compliceerde manier bent groot ge bracht, half in één wereld en half in een andere, dan schijnt die ene erg eenvou dig, bijna vreedzaam. Maar was het dat altijd? Maakte je geen slechte tijd door, toen je er nog aan wennen moest? Niet met er aan te wennen. Er was wel een onplezierige tijd Hij stak een sigaret op, zonder haar aan te zien. Met Penny. Met hun allen, zei ze langzaam, maar het ging over Tom. Hij lag op zijn rug in het gras en keek door zijn rookwolken naar de blauwe hemel, terwijl 2aj het hem vertelde. Het was een eenvoudig verhaaltje, maar zo als zij het hem vertelde, rustig en zon der enige emotie, leek het hem wel een Grieks drama in miniatuur. De knappe, opstandige jongen van veertien jaar, zijn ouders hatend en vrezend, verward door de storm van gevoelens, die hem overviel en zijn onhandige, tastende vriendelijkheid voor het kleine meisje. (Wordt vervolgd) 33). Panda, Chr. Stoffer en Kassus maakten een massa spektakel terwijl zij daar achter elkaar aanzaten in de duistere museum-zaal. „Houd de dief! Het ls na sluitingstijd! Hij is een in sluiper!" riep Directeur Stoffer. En Panda riep: „Ik zal je krijgen, lelijke dief!" En Kassus schreeuwde: „Laat me gaan! Ik zal het nooit weer doen!" en intussen renden ze maar achter el kaar aan. Zo kwam het, dat ze hele maal niet in de gaten hadden, dat de harnassen van Karei de Nare en Corne- lis de Kloeke intussen aan het wande' mh8 ZU heeft mij eens verteld', dat zij len waren gegaan. Die schreden lang den n° getrouwd was, om hem te red- zaam en plechtig naar het kastje toe, Ben- Ik heb nooit geweten, of zij hem I waarop het horloge lag en als je het aan mij vraagt, dan hadden ze niet be paald eerlijke bedoelingen! Het zag er echter inmiddels voor de kamerverhuurder Kassus beslist niet goed uit, want Chr. Stoffer en Panda waren niet voornemens hem ongehin derd te laten ontsnappen. Hij sprong piepend van de ene kant naar de andere en zocht overal naar een plaatsje om eich te verschuilenen zo kwam het dan, dat hij op een zeker ogenblik ook wegdook achter het kanon, waar daar net de harnassen nog naast hadden gestaan. Je zult je herinneren, dat dit het kanon was, dat bij de slag om Gro- tebroekseveer, vier eeuwen geleden, niet af wilde gaan. Misschien had dit kanon daar nu spijt van. Misschien was het zijn eer te na om nu al vier eeuwen lang steeds maar weer te horen vertel len, dat het niet schieten wilde. Mis schien was het ook alleen maar een beetje tróAg kanon, dat er een beetje langer over deed dan een ander maar een feit was in ieder geyal dat het, toen Kassus er nu plotseling met een plof achter sprong, begon te rom melen, kuchte enafging! Knal! zei het dof en het verspreidde een ontzettende rookwolk en veel stank. Gelukkig zat er geen kogel meer ln, want wie weet wat er dan gebeurd was! Neen maar de arme heer Jeroen de Blaet zat er in en die werd nu wegge schoten) Met de armen vooruit suisde hij door het luchtruim.... field 10.3, Peters en Dilalrd beiden 14.4!) en de 4 x 400 meter estafette (3 min. 11.4 sec.) Maar in de andere nummers bewezen de Scandinavische athleten him grote meerderheid. Het hoogsprin gen werd gewonnen door de Zweed Ahman met een sprong van 1.98 meter en hij klopte daarmee de Amerikanen Philips, Heintzman en Mondschein, die allen goed zijn voor meer dan 2 meter, maar die het nu niet verder brachten dan tot 1.95 meter. De Zweed Leandersson won de Ma rathon (42 km.) in 2 uur 37 min. 25 sec. De tweede plaats werd bezet door zijn landgenoot Oestling (2.42.34 en de der de door de Pin Jung met 2.43.22. Kelly, de eerst binnenkomende Amerikaan noteerde een tijd van 2.55.11. Een dubbele zege voor de Scandina- viërs, in casu de Pinnen, leverde het speerwerpen op. De beste Europese prestatie van dit seizoen leverde Rautavaraa met 72.55 meter, hij was de enige die boven de 70 meter uitkwam. Zijn landgenoot Hyytlaeinen, een discipel van Jaervinen, bleef 11 cm. be neden die grens. De derde plaats was voor de Zweed Daleflod met 69.45 m., terwijl Pickerts zich met 67.34 m. als eerste Amerikaan voor de vierde plaats klasseerde. Dat de 1500 meter voor de Zweden zou zijn, kon een elkeen van te voren op zijn vingers hebben nageteld. Lennart Strand werd eerste in de uitstekende tijd van 3 min. 49 sec. met zijn rivaal Eriksson als tweede (0.2 sec. verschil) en met 0.4 sec. verschil daarachter de derde Zweed Aberg, die zo'n uitsteken de indruk had gemaakt op de Olympi sche Dag te Amsterdam. En evenals bij het speerwerpen kwamen de drie Ame rikanen pas achter de drie Scandina- viërs. En ook in het nummer hmk-stap- sprong hadden de Amerikanen niets te vertellen. Ame Ahman won deze avond voor de tweede maal een eerste prijs, toen hij een afstand van 15.33 meter bereikte, de beste prestatie in dit sei zoen van de gehele wereld. Alle drie Scandinaviërs kwamen over de 15 me ter, de Amerikanen bleven er onder. Tot slot won de Zweed Soederberg de 3000 meter hindernis in de tijd van 9.07.6 voor de Amerikaan Stone, die 9.11.0 voor zich liet afdrukken. NOODLOTTIGE RUZIE TUSSEN COLLEGA'S. Een noodlottige ruzie die hij met een collega gistermiddag had heeft de dood van de 29-jarlge tuindersknecht Jan Put uit Naarden tot gevolg gehad. Tij dens de schafttijd ontstand een woor denwisseling tussen Put en de 24-jarige Koopman, eveneens tuindersknecht, over werkzaamheden. De ruzie was al weer bijgelegd toen het slachtoffer nog een opmerking maakte in de geest van „Jullie lelijke Huizers". Koopman woont namelijk te Huizen. Deze heeft zich hierover blijkbaar zo opgewonden, dat hij Put enkele klappen gaf, die zo on gelukkig aankwamen dat het slachtoffer in elkaar zakte en onmiddellijk overleed. Een geneesheer kon slechts de dood constateren. Koopman werd gearresteerd. Beide mannen stonden ln Naarden zeer gunstig bekend en van een slechte verhouding^ was geen sprake. Het on geluk moet dan ook wel aan een nood lottig driftige gebaar worden geweten. steeds gevraagd, wat zij zouden hebben gedaan, waren zij ln de plaats der so cialisten geweest. Daarop hebben de Tories nooit geantwoord. Het is echter duidelijk, dat zij. Indien zij Labour op volgen, weinig maatregelen ongedaan kunnen maken en min of meer dezelfde weg zullen moeten bewandelen. De conservatieven beloven belastingverla ging maar hun programma zal nauwe lijks tot besnoeiing der staatsuitgaven kunnen teiden. eerder het tegendeel. De Tories zullen de reeds ingevoerde natio nalisering niet ongedaan maken, be halve die van de staalindustrie, indien deze nov juist voor de verkiezingen wet wordt. De zwa-e industrie zal echter onder Toriereglem ook onder strenge staatscontróle worden geplaatst. Een deel van het wegtransport zal worden gedenationaliseerd maar nieuwe con currentie zal niet worden toegelaten. De nadruk zal echter worden gelegd op de decentralisatie, een probleem, waaraan Labour blijkbaar nog niet toe was. Herstel van de verantwoordelijk heid van de enkeling of de locale groep is de grote leus der conservatieven, die zich richten tegen staatsoverheersing. Het huidige systeem van gebonden economie zal volgens de Tories tot werkloosheid leiden, niet dat van gro tere vrijheid en elasticiteit, dat zij be pleiten. Uitdrukkelijk steh het manifest vast. dat men niet opzettelijk werk loosheid wil kweken als reserve voor goedkoDe arbeidskrachten. Velen vra gen zich echter af. of de Tory-politiek. al dan niet opzettelijk, tot werkloosheid zal lelden zoals ln het verleden. De conservatieven zullen de sociale diensten, welke zij als hun eigen gees teskinderen beschouwen, zelfs nog uit breiden Particuliere patiënten zullen evenals de aangeslotenen bij de gezondheids dienst kosteloos geneesmiddelen krij gen, de landbouw zal beter worden be schermd, hetgeen minder buitenlandse concurrentie en hogere prijzen bete kent, het Hogerhuis zal worden her vormd. Met de financiële gelijkstelling der vrouw zal een begin worden ge maakt. Labour zou met dit laatste wor den overtroefd Het manifest is opgesteld vóór - de Jongste dollarcrisis. Deze doet de vraag stellen of de fundamentele problemen, waarmede Engeland worstelt, wel door enige politieke partij kunnen worden, opgelost. Voor coalitie in vredestijd voelen echter maar weinigen. De Brit ten met hun vaak te trots patriottisme beseffen over het algemeen nog nau welijks, dat de tegenwoordige economi sche vraagstukken alleen in internatio naal verband een oplossing kunnen vinden. Het Marshallplan blijkt reeds op te korte termijn te zijn geprojec teerd. Er gaan nu naar aanleiding van Bevins suggestie stemmen op voor één enkele valuta voor Europa, Engeland en Amerika. Dat zal voorlopig nog wel een utorle blijken. In Engeland, meer dan ergens anders, is het de gewoonte de legering voor alle tegenslagen aan sprakelijk te stellen. Versterkt door de invloed van het nationale cricketspel heeft het publiek de neiging om na een aantal jaren de „andere" party weer een kans te geven. Het duel tussen beide partijen zal hoofdzakeiyk een stryd worden van emoties. Labour ver oordeelt de Tories op grond van hun aanvechtbare verleden. De conservatie ven geselen de socialisten wegens hun tegenwoordige ontoereikendheid. Pro gramma's en rlchtiynen zijn bij dit al les voor de kiezers, die vaak alleen maar „anti" stemmen, slechts van be trekkelijke waarde. Betwijfeld moet echter worden, of Churchill, die het grote emotionele element bij de Tories vormt, thans zal kunnen bereiken, wat hy in 1945 niet kon. VOOR VRIJDAG 29 JULI. Hilversum I (3U1 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: Ballet Russe; 7.45: woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8,15: Te Deum Laudamus; 8.45: Raoul Kockzalskl, piano; 9.15: och tendbezoek bi) onze Jonge zieken; 9.30: kussengevecht; 10.00: Divertimento in D. W. A. Mozart; 10.30: morgendienst; 11.00 zangrecital; 11.30: Oklahoma; 11.55: Cin cinnati Symphonle Orchestra: 12.30; me dedelingen voor land- en tuinbouw; 12.33 ensemble Lachmann: 1.00: nieuws; 1=15: Amsterdamse Polltiekapel; 2.00: Emilo Llvl zingt; 2.15: Robinson Cleaver, or gel; 2.40: onder dak en dan....?; 3.00: concert; 3.40: van oude en nieuwe schrij vers; 4.00: NCRV-koor; 4.40: stedestem- men uit het verleden; 5.0C: gedeelten uit de opera „Carmen5.45: Trio; 6.15: het Evangelie in Esperanto; 6.30. voor de strijdkrachten; 7.00: nieuws; 7.15: gees telijke liederen; 7.30; het actueel geluld; 7.45: CNV-kwartier; 8.00 nieuws; 8.05: promenade concert; 9.00: de Gerefor meerde oecumenische synode; 9.20, om roepkoor; 9.50: Sans Souci; 10.15: orgel concert; 10.45: avondoverdenklng; 11.00: nieuws; 11.15: uit een grot-e stad; 11=45: The Kentucky Minstrels. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.18: The Masqueraders; 8.00: nieuws; 8.15: de Musical Comedy van Jerome Kern; 8.50: voor de huisvrouw; 9.00: Boston Symphonle-orkest; VPRO 10.00: „Thuis"; 10.05: morgenwijding; VARA 10.20: New Light Symphony Or chestra; 10.30: voor de vrouw; 10=45: zangrecital; 11.00: de Meld van mijnheer Serjanszoon, voordracht; 11.15: orgelspel; 11.35: kwartet Jan Corduwener. AVRO 12.00: Joop Walvis, orgel; 12.30: mede delingen voor land- en tuinbouw; 12.33: sport en prognose; 12.45: een kwartiertje met Toon Hermans en Sandor Vidak; 1.00: nieuws: 1.15: de Kwintetspelers; I.45: We Follow the Trail with Roy Rod- gers; 2 00: kookkunst: 2.20; aanslui ting met de Rivlérahal te Rotterdam: 2.50: Solrées Muslcales"; 3.00: ons volk ln zijn dichters: 3.20: Gram.muztek; 3 45 het einde van de Vierdaagse 1949; VARA 4.00: Chopin; 4.30: van twaalf tot zestien In Zomers tenue; 5.00' Filmland presen teert: 6.20: Kamermuziek van Ludwlg van Beethoven: 6 00: nieuws; 6.15: De VARA fel'clpert: 6.35: de Jonge Fliere fluiters; 7.00: denk om de bocht; 7.15: De Unac-actle. 1948 ln Nederland; VPRO 7.30: Soesterberg": 7.50: tien voor acht; 8.00: nieuws; 8.05: Nederlands Kamer koor; 8.30: cursus Het Innerlllkc leven: 8.55: zo Juist verschenen: VARA 9.00: men vraagt.en wil draalen: 9.35 Gra- mofoonmuz.: 10.00: buitenlands week overzicht; 10.15: Swing aud Sweet; VPRO 10.40: Soesterberg; VARA 11 00: nieuws; II.15: Symphonle No. 5 te bes, piano. AGENDA Schevenlngen (Casino): Cabaret Joss Wind 8 uur nam (t/m 28 Juli). DONDERDAG: Den Btmfct: Prop. vergadering V.O.M.Ot 8 uur.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5