DE NIEUWE BONNEN Nationale Reserve komt op toeren WEERBERICHT Overeenstemming inzake Staakt het vuren Voor bepaalde, nauwkeurig afgebakende gebieden De hittegolf in Engeland Puffende rechters zetten hun pruiken af 88ste Jaargang DONDERDAG 28 JULI 1949 00 No. 26754 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 'f4.15 per kwartaal: 32 cents, per week Telefoon Dir. en /*dm.: 25041: Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Maar er Is nog een nulletje te kort De Nationale Reserve is nog steeds een zorgenkindje! De moeizame op bouw is, onder invloed van de ge beurtenissen in Tsjecho-Slowakije, begonnen omstreeks Maart 1948. De studenten weerbaarheidskorpsen wa- ren de eerste, die toetraden. 1 Het overgrote deel van de bevolking is echter passief gebleven. Nog slechts 9 000 van wie 10% studenten hebben zich gemeld. Luit.-Kolonel Th. Stoltz van het Di rectoraat van de Nationale Reserve, dje bovenstaande ontwikkelingsgang tUdens 'n persconferentie schetste, was van mening, dat de Nationale Reser ve nog een nulletje te kort komt I Maar al is een strijdmacht van 90.000 I tot 100 000 man nog ladg niet bereikt, I toch zag Luit. Kol. Stoltz enkele hoop volle lichtpunten. Allereerst de groeien de toeloop van de laatste twee maan den, waarin zich 2.000 man gemeld heb- j ben. Daar komt bii, dat de wervings- propaganda, die door het instituut „Steun Wettig Gezag" wordt gevoerd. eerst nu op volle toeren begint te draaien. De grote steden beginnen ook in be weging te komen. Den Haag b.v. zal binnenkort met de randgemeenten een bataljon (plm. 1000 man) kunnen vor men. Verder bestaat er veel belangstelling voor de luchtdoelartillerie, waarvan de I vorming zich in een vergevorderd sta- j dium bevindt. Ook houdt men zich be zig met de oprichting van een Korps Motordienst. De vrijwilligers hiervoor i stellen zich met hun materiaal (perso nenauto's, vrachtauto's of motoren) ter beschikking. Luit. Kol. Stoltz deelde noz mee, dat er met de K.N.A.C en de ANWB. besprekingen zijn gevoerd om richtlijnen te vinden voor het beschik baar stellen van materiaal in vredes- en oorlogstijd. Binnenkort zal een ont- werp regeling aan de minister van Oor log worden aangeboden. Bovendien is men thans bezig met het vormen van beveiligingsdiensten voor vitale bedrij- I ven, terwijl ook gewerkt wordt aan de oprichting van de meer regionale een heden pioniers, pontonniers en lucht wachtdienst. (De leeftijdsgrens, die nu nog tussen 18 en 50 jaar ligt. zal waar schijnlijk worden uitgebreid tot 60 jaar). I Men is overigens vol lof voor de I prestaties der vrijwilligers tijdens de 114 daagse oefeningen in het kamp Luit. Kol. Waringa was zeer tevreden over de hier betoonde ijver. Hij noemde zijn jongens ..prima kna pen, kerels met spirit". Zij hebben geen aansporing nodig. Eerder moeten ze in hun al te grote ijver* geremd worden! De vrijwilligers worden flink aange pakt Maar ze hebben er plezier inl Stijve spieren komen los en wanneer ze bruingebrand naar hun werk terugke ren, lopen ze, kwiek als een hoen en hebben ze veel geleerd! Om dit te er varen, brachten gisteren ook de Cana dese militaire attaché, coïonel H. E. Th. Doucet en de Amerikaanse adjunct militaire attaché, Lieut Colonel J. F. Smoller, een bezoek aan het kamp NOODTOESTAND IN VICTORIA AFGEKONDIGD. De regering van de Australische staat Victoria heeftvoor het gehele staats- gebied de noodtoestand afgekondigd met betrekking tot vervoer ter zee en te land en tot brandstof-, energie en lichtbedrijven. Deze maatregel is een gevolg van het stakingsbevel, dat het Australische zeeliedenverbond tot zijn leden heeft gericht. De regering heeft functionarissen en leden van het verbond met hoge boetes bedreigd, indien zij zonder ge heime stemming tot staken zullen be sluiten. Door de proclamatie is de rege ring tevens bevoegd geworden om de stakende mijnwerkers hervatting van het werk te bevelen- De Nederlandse Spoorwegen heeft de handen vol met het vervoeren van de vele duizenden rijwielen, die met hun meesters(essen) op vacantie gaan. Per speciale riiwieltreinen worden ze naar de plaatsen van bestemming gebracht. Een kijkje bii het afladen op het station in Den Haag. Teuge. Aanval op Zuid-China ingezet Een half millioen uitstekend uitge- iste Chinese communistische soldaten b Zuid-Ohina binnengerukt over een font van 800 kilometer. De nationalis me strijdkrachten zijn bii Ts.iangsja - zie de kaart samengetrokken om ®en doorstoot naar Kanton te voorko len. De val van Kanton zou immers be lenen. dat Tsjangs hoofdkwartier op ormosa afgesneden is van het nog niet "i rode handen gevallen China, terwijl oe macht van Mao Tse Tung dan tevens een aansluiting verkregen zal hebben ;.et de communistische guerilla's in ietnam, waardoor de Fransen in grote 'oeillikheden zullen komen te verkeren. leRen deze welhaast niet meer te stui ft opmars van het Rode China heeft fle democratische wereld inderhaast een erdedisinssgordel opgeworpen met als •langrijkste strategische punten Japan, irmosa de Philippijnen. Vietnam en •lam. Men acht het zwakste element in defensielinie juist Vietnam, op T,1 ?renzen de nieuwste communlsti- e aanvalsstoot gericht is. tamelijk koel. De Bilt verwacht tot morgenavond: „^lend bewolkt met enkele regen- „vV. üge en overdag af en toe vrij "3e wind uit Westelijke richtin- Lr. N.°S iets lagere temperaturen. (Op gemaakt te 10 uur). 29 JULI. Zon op: 4 56 uur; onder: 20.36 uur. toamT 0P' 9-32 uur' onder: 22,22 uur Jfoogwater te Katwijk te 5.31 en 18 u. Dl. nummer bestaat uit zes pagina's. Proefvlucht van de „Cornet" GEHEIM ENGELS STRAAL VLIEGTUIG. Het nieuwste Engelse passagiers-vlieg tuig. de Havilland Comet, is gisteren voor het eerst bii wiize van proef opge stegen op het vliegveld Hatfield, ten Noorden van Londen. De ..Comet" is uit gerust met vier straal-motoren. Captain John Cunningham, eerste testpiloot van de maatschappij, rapporteerde na de eerste met het vliegtuig genomen proe ven. dat alles uitstekend was verlopen. De „Cornet", een laagdekker, kan 36 pas sagiers en een bemanning van vier kop pen vervoeren bii een snelheid van 800 km per uur op een hoogte van 13.000 meter Waarschijnlijk zal het toestel niet vóór 1952 als Ujntoestel gebruikt worden De Engelsen hebben op dit toestel al hun hoop gevestigd om aan de spits van de wereldluchtvaart te komen. Bii de constructie van dit toestel hebben zii de grootst mogelijke geheimhoudine be tracht. De ..Cornet" is het eerste straal vliegtuig voor passagiersvervoer ter we reld. dat van meet af aan als zodanig is eeconstrueerd. Kort geleden maakte de Vickers Armstrong fabrieken bekend, dat zii een nieüwe versie hadden ver vaardigd van het ..Viscount" toestel; dit straaltoestel wiikt slechts weinie af van de originele ..Viscount", die met turbine- motoren is uitgerust. De snelheid van de Comet" is zonder twijfel aanzienlijk hoger dan die van het ..Viscount' -straal vliegtuig. De Britten hebben met de con structie van de ..Cornet" de Amerikanen op het gebied van de straal-passaciers- vliegtuigen tot op heden overtuigend ge slagen. In de Verenigde Staten is men met de ontwikkeling nog ver achter bii de Britten. Een vertegenwoordiger van de persafdeling van de bekende Boeing- fabrieken. die zich op het ogenblik in ons land bevindt, verklaarde, dat het straalvliegtuig voor passagiers bil de Boeing alleen nog maar op papier staat. De constructie van de Engelse straal vliegtuigen wordt gefinancierd door de regering. De „Cornets" zullen te zijner tijd op de luchtliinen van de Britse luchtvaartmaatschappijen worden inge zet De British Overseas Airways Cor poration heeft reeds een groot aantal „Cornets" besteld. Portugal ratificeert Atlantisch Pact De Portugese Nationale Vergadering heeft het Atlantisch pact geratificeerd. De ratificatie geschiedde met tachtig tegen drie stemmen. De drie tegen stemmers waren tegen ratificatie omdat Spanje van deelneming aan het Atlan tisch pact is uitgesloten. Een der drie tegenstemmers ver klaarde. dat Spanje's „deelneming on misbaar is en nog zal plaats hebben". ENGELAND S DOLLARBEHOEFTEN VERHOOGD. Een functionaris van het Britse mi nisterie van financiën heeft bevestigd, dat Engeland bij de organisatie voor Europese economische samenwerking te Parijs een nieuw memorandum heeft ingediend, waarbij het de raming van zijn dollarbehoefte in het kader van het plan-Marshall heeft verhoogd tot ruim anderhalf milliard dollar. Zoals bekend is, was deze raming, die oor spronkelijk 940 millioen dollar beliep, in Mei j.l. reeds verhoogd tot 1.114 mil lioen dollar. Hij zette uiteen, dat de deelnemende landen aan de organisatie te Parijs geen bepaalde bedragen vragen, doch dat zij slechts kennis geven van hun behoeften. Gen enkel land verwacht echter, dat de Marshall-hulp zijn gehele dollar deficit zal dekken, zo voegde hij hier aan toe. Italiaans antwoord op Sovjet-nota Italië heeft geantwoord op de jongste Sovjet-nota. waarin het beschuldigd wordt van schending van het vredesver drag door deelneming aan het Atlan tisch pact, ..In het Italiaanse antwoord wordt de tegenbeschuldiging geuit, dat de Sovjet- Unie zelf het verdrag schendt door zich te verzetten tegen Italië's toelating ^ot de V N. In het antwoord wordt tevens ontkend, dat Italië's deelneming aan het pact een schending is van het verdrag WEER EEN LABOUR-PARLEMENTS- LID UITGESTOTEN. Lester Hutchinson, parlementslid van de Labourpartij (linkervleugel), is uit de partij gestoten. Hutchinson is een van de felste criti ci van de buitenlandse politiek der re gering. Het partijbestuur heeft de maatregel genomen, nadat Hutchinson was ondervraagd over verklaringen die hij onlangs heeft afgelegd. Hü behoudt zijn zetel in het Lagerhuis, waarvoor hij in 1945 werd gekozen. Hutchinson heeft met Henry Wal lace, de leider van de progressieve par tij in de V.S., een „vredestourne" door de V.S. gemaakt en daarbij tegen het Atlantisch pact gesproken. Hij is ook een van de 21 parlementsleden, die ten tijde van de Italiaanse verkiezingen in 1948 een telegram hebben getekend, waarin Nenni, die samenwerking met de communisten voorstaat, werd ge steund. United Press meldt: De crisis in dc onderhandelingen te Djokja die een einde dreigde te maken aan de pogingen om tot overeenstemming te komen inzake de order staakt het vuren, is voorbij. Aldus deelden hooggeplaatste autoriteiten die vandaag uit Djokja naar Batavia terugkeerden, mede. De Nederlandse en Republikeinse delegaties zijn nu druk doende met het uitwerken van de technische details, en worden hierin ter zijde gestaan door dc Commissie van de V. N. Verwacht wordt, dat het accoord betreffende „staakt het vuren" gedu rende het weekeinde te Batavia ondertekend zal worden tijdens een voltallige zitting van de beide delegaties en de Commissie van de V. N. Alle gedelegeerden, die zich nu nog te Djokja bevinden, zullen in de loop van morgen en Zaterdag naar Batavia terugkeren. Naar vernomen wordt behelst het compromis een nauwkeurige afbake ning van verschillende gebieden in Indonesisch en Nederlands territoir, waar de wapenstilstand in acht genomen zal worden. Alle obstakels werden opgeruimd tijdens de besprekingen, die gisteren op het Mohammedaanse Nieuwjaar plaats vonden. De besprekingen droegen een vriendschappelijk karakter, in tegenstelling tot de bijeenkomsten van dc vorige dagen. Marshall-hulp in het gedrang MOEILIJKHEDEN IN AMERIKAANSE SENAAT. De Amerikaanse Senaat heeft met al gemene stemmen besloten voor het tweede jaar van het Europese herstel programma, dat op 1 Juli j.l. is begon nen, een bedrag van 3.628.380.000 dol lar uit te trekken. Zoals bekend is. heeft het Huis van Afgevaardigden zijn goedkeuring ge hecht aan het toewijzen van een be drag ad 3 568.470 000 dollar voor dit doel, welk bedrag zo nodig in 101- maand zou mogen worden uitgegeven. Er zal thans in een gemeenschappelijke conferentie getracht worden een com promis te vinden tussen beide besluiten. Naar echter later werd vernomen, heeft de Senaat het gehele wetsontwerp betreffende de Marshall-hulp in het tweede jaar teruggezonden naar zijn begrotingscommissie. Hiertoe werd over gegaan wegens de verwikkelingen, waarin men verstrikt was geraakt als gevolg van een amendement, dat tot strekking had de E.C.A. te verplichten anderhalf milliard dollar te besteden voor het kopen van Amerikaanse over schotten van landbouwproducten. Door het wetsontwerp terug te zen den naar de begrotingscommissie, heeft de Senaat automatisch het ge nomen besluit, om het voorstel tot verlaging van de Marshallhulp in het tweede kwartaal van dit jaar met 74 millioen dollar en het genomen be sluit om de Marshall-hulp voor 1949/ 50 vast te stellen op 3.628.380.000 dol lar ingetrokken. DE KERKSTRIJD IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Volgens een bericht uit Praag van de correspondent van de New York Times, Sulzberger, bereidt de R.K. kerk thans een geheime ondergrondSfe verzetsactie voor tegen de pogingen der regering om de kerk te beheersen. Het zou echter enige tijd vergen waarschijnlijk maanden om een affectief onder grond verzet te organiseren. Op het ogenblik wisten de mensen zelfs niet, wie er geëxcommuniceerd waren, doordat kerkelijke publicaties verboden waren. Daarom werden zij thans in het geheim verspreid, hetgeen grote risico's voor al de betrokkenen met zich meebracht. Londen is een braadpan - Tachtig cafétafeltjes voor 8 millioen (Van onze Londense correspondent). Zo heet en klam is het op 't ogen blik in Londen, dat de panopticum achtige rechters hun decorum vergeten en hun eerbiedwaardige zilverachtige pruiken hebben afgezet. In het Hoger huis proberen andere eerbiedwaardige lieden met behulp van electrische zak- ventilatoren hun povere figuur te red den. Londen is thans een braadpan, waarin acht millioen mensen naar adem snakken. Indien in hoge kringen de traditie door de abnormale temperatuur, die dichter bij de negentig dan bij de tach tig graden ligt. reeds is verslagen, be hoeft het niet te verwonderen, dat de gewone Engelsman thans ook alle aar zeling heeft overwonnen en na de zo veelste hittedag eindelijk maar in zijn bretels rondloopt. De duizenden toeris ten. die door Londen trekken, hunke ren reikhalzend naar een café-terrasje, maar die hebben we hier nu eenmaal niet. Misschien vindt men op een afge legen plekje een paar cafétafeltjes bui ten. maar in deze kolos van een we reldstad zijn er volgens mijn optimis tische schatting niet meer dan tachtig. De enige redding bieden de idyllische Londense parken, die als landgoederen tussen huizen en asfalt verspreid liggen. Men mag er overal op het gras lopen, zitten of liggen. Lage linnen stoelen en groene klaptafeltjes staan er bii hon derden. Daar heeft amechtig Londen zich van vroeg tot laat verzameld. Lui heid in elke vorm kan men er aan schouwen. Degenen, die over meer energie beschikken, klimmen in de roomgele autobussen, die dagelijks in eindeloze stoeten naar de kust snor ren. De grote vacantie zal als altijd op bank holiday a.s. Maandag be ginnen. Het is een enorme exodus, waarvan men het komend weekend ge tuige kan ziin. De mensen staan graag een hele nacht in de rij of beter lig gen graag op straat om een plaatsje in een vroege trein te bemachtigen. Zullen de millioenen aan zee de verademing vinden, waarom ze smeken? Want bij deze massale evacuatie blijft er van frisheid en individueel genot weinig over. De hotels zijn meestal zo afgela den. dat tienduizenden de nacht op het strand doorbrengen. Ook overdag lig gen de badgasten er als zeerobben naast elkaar, nauwelijks een centimeter open latend. Acheson zendt commissie naar het Verre Oosten Dean Acheson verklaarde op een pers conferentie, dat hij Amerika's reizende ambassadeur, &r Jessup, verzocht had, zich aan het hoofd van een adviescom missie te stellen, die de gehele situatie in het Verre Oosten in ogenschouw zal nemen. Deze commissie van drie man zou advies uitbrengen, waarop het de partement van buitenlandse zaken zijn beleid kon baseren. Acheson zeide er over bezorgd te zijn, dat de Amerikaanse burgers, die zich in het communistische China bevinden, als „gijzelaars" zouden worden gebruikt om druk op de Verenigde Staten uit te oefenen. Hij las een rapport voor van de Ame rikaanse consul-generaal te Sjanghai, waarin wordt gemeld, dat de hoofd redacteur en directeur van de Sjanghai Evening Post naar aanleiding van een arbeidsgeschil door een menigte arbei ders !n hun kantoren worden gevangen gehouden. Acheson zeide, dat de Amerikaanse ambassadeur te Nanking, Leighton Stuart, ziel. thans gereed maakt om naar de Verenigde Staten te vertrek ken, ofschoon de communistische auto riteiten hem ontelbare belemmeringen in de weg hadden gelegd. Vikings heden in Engeland HUN BAARDEN HEBBEN WAARDE! De strijdmacht der Vikings die heden bij Broadstairs in Engeland aan wal zal gaan, wordt opgewacht door Angel saksische. met speren bewapende strij ders. onder leiding ran de zwart ge baarde Frank Price, die vastbesloten zijn dat de „revanche" hun niet zal ontgaan. Price, die tijdens de oorlog als luite nant-ter-zee bij de Britse marine heeft dienst gedaan, verklaarde dat de „chargs" van zijn speerdragers op het strand, waar de bemanning van de „Hugin" het schip zal verlaten, een verrassing voor de Viking-nazaten moet zijn. De „Hugin" voert op zijn boeg het aloude drakenbeeld, dat ook door de oude viking-schepen werd gevoerd, die 1500 jaar geleden op hun stoutmoedige strooptochten van de Deense kust uit voeren. Het is de bedoeling de Vikings, na de „charge", een indrukwekkend zoen offer aan te bieden, bestaande uit een koperen pot, waarin zich een kleine veertig liter mede de traditionele drank der Angel-Saksen bevindt. Mede wordt gebrouwen uit honing en gist. Het is een buitengewoon sterke en dure drank. De oude Vikings moe ten er veel van hebben gehouden, doch wij twijfelen er aan. of hun nazaten het zullen kunnen verwerken", aldus Frank Price. De baarden van de 52 Vikings, die in hun schip „Hugin" voor de Engelse kust vertoeven in afwachting van de „invasie", kunnen voor de bezitters een voordeeltje betekenen. Een aantal Britse fabrikanten van electrische scheerapparaten. scheermesjes, zeep en kwasten hebben hun oog op deze zorg vuldig gekweekte vegetaties laten val len Zij bieden honderden ponden ster ling voor het voorrecht de doeltref- Voor het tijdvak van 31 Juli t/m 13 Augustus. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Vocdingsmiddelcnkaartcn 909 241 Vlees (a. b. dt 100 gram vlees 242 Vlees (a. b) 300 gram vlees 243 Vlees (d) 100 gram vlees 244 Algemeen (a, b. d) 250 gram rijst 246 Algemeen (a.b) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 254 Algemeen (d) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. (De letters achter de bonnummers ge ven de kaarten aan. waarop de betref fende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA. ZB. ZC. ZD. ZE. MD. MH 909 (büz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter T. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 29 Juli worden gebruikt De niet-aancewezen bonnen 224. 225, 228, 229. 230. 231. 233. 235 236. 237, 238. 239 van de bonkaarten 905 kunnen wor den vernietigd. Gevecht in Italiaanse Senaat HET DUURDE 20 MINUTEN. Tweehonderd Italiaanse senatoren zijn gedurende 20 minuten in de vergader zaal slaags geweest. Aanleiding hiertoe vormden de besprekingen over de kort geleden beëindigde staking van land- bouwarbeiders. De gevechten braken uit, nadat de senaat biina de gehele dae in z:tting was geweest en het humeur der senatoren steeds slechter was geworden. Communistische en links-soclalistlsche afgevaardigden hadden de (christen democratische) minister van binnen landse zaken .Scelba er van beschuldigd een tactiek van „de sterke arm" teeen de stakers tc hebben toegcDast. Hierop antwoordde minister Scelba dat dit nood zakelijk was geweest om de communis tische ..terreurgroepen" to bestrijden, die werkwilligen hadden geïntimideerd. Op een gegeven ogenblik werd vanaf de banken der communistische afgevaar digden „moordenaar" geroepen, waarop dc christen-democratische senator Al bino Donati vinnig reageerde met de woorden: .Er wordt op de communisti sche gramofoon wel eens een andere olaat afgedraaid, doch de klanken, die ten gehore worden gebracht, ziin altijd dezelfde", waarop een algemeen gevecht ontstond. De senatoren sloegen er blindelings op los daarbij elkander woedend uitschel dend. Inktpotten, dossiers en stoelen werden als projectielen gebruikt Boden trachtten de vechtenden te scheiden, doch elke keer. dat zij dit pro beerden. werden zii door een verenigd front van senatoren teruggeslagen. Na twintig minuten begon de strild te luwen, waarvan vice-voorzitter Alberti gebruik maakte om de zitting te schor sen. Door personeel voor het verlenen van eerste hulp dat tijdens vergaderingen van de Italiaanse senaat altijd gereed staat om. zo nodig, de helpende hand te bieden werd een aantal senatoren be- fendheld van hun producten op de I handeld voor verwondingen van geringe baarden te mogen proberen! I aard. De opperbevelhebber van de landstrijdkrachten der West-Europese Unie. gene raal de Lattre de Tassigny is voor een kort bezoek in ons land aangekomen. In gezelschap van generaal Kruis en diens echtgenote bracht hij een bezoek aan het circus Strassburger in Scheveningen waar hij zich vooral interesseer de voor de paardendressuur. V.l.n.r. generaal H. J. Kruis, generaal de Lattre de Tassingny. mevrouw Kruis, kolonel A. Beaufre en Karl Strassburger. Amerikaanse opperbevel- hebbers naar Europa Het Amerikaanse militaire opperbe vel zal morgen per vliegtuig naar Euro pa gaan om het program tot militaire hulp aan het buitenland te bespreken met de opperbevelhebbers van de lan den van het Atlantisch pact. De opperbevelhebbers zijn generaal Omar Bradley (leger), admiraal Louis Denfeld (marine) en generaal Hoyt Vandenberg (luchtmacht). Zij zullen een bezoek brengen aan Frankfort, Londen, Parijs en Wenen en na ongeveer 10 dagen naar huls terugkeren. „De beperkte tijd laat geen bezoek aan iedere Europese ondertekenaar van het pact toe," zo is meegedeeld. „Ge hoopt wordt echter, dat besprekingen met militaire vertegenwoordigers van ledenstaten van het Noordatlantisch pact kunnen worden gearrangeerd in de plaatsen, die de opperbevelhebbers aandoen." DREIGBRIEF AAN ARBEIDERS VAN DUITSE ONTMANTELINGSFIRMA'S. „Wij zullen niet langer dulden, dat gewetenloze Duitsers 's lands economie en industrie blijven ondermijnen en al dus millioenen landgenoten tot armoe de en wanhoop brengen. Allen, die aan de ontmanteling van Duitse fabrieken deelnemen, zullen la ter worden vervolgd", aldus een naam loze dreigbrief, welke „Duitse mannen, die voor hun broad strijden", tot 150 arbeiders van de twee ontmantellngs- firma's „Muller" te Dortmund en „Zin- ner" te Essen, die momenteel de ,.Pa- raffinwerke" te Dortmund ontmante len hebben gericht Het parlement van Har-burg heeft eenstemmig geprotesteerd tegen de ge allieerde ontmantelingspolitiek. In een resolutie, die door de sociaal democratische partij, welke de meer derheid heeft, werd lnged!ind, wordt gezegd: „De bevolking van Hamburg is diep bedroefd, dat deze zinneloze actie In het belang van buitenlandse profi teurs opnieuw is begonnen" Aangedrongen wordt óp stopzettinf van de ontmanteling.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1