Tweede Kamer keurde Interimregeling voor Suriname goed Bij het einde der Londense havenstaking Eendracht in waardering en stemming Export van groenten en fruit naar Duitsland en Engeland Met een enkel woord ZATERDAG 23 JULI Britse Conservatieven en hun politiek HANDBOEK MET VOORWOORD VAN CHURCHILL. Te Londen is een handboek van de conservatieve party verschenen onder de titel „De juiste weg voor Engeland". Hierin wordt een uiteenzetting gegeven van de politiek der partij. Het hand boek is voorzien van een voorwoord van Winston Churchill, de leider der con servatieven. Wat Duitsland betreft is <de partij voorstander van „een gezonde demo cratische" regering in West-DUitsland en uiteindelijk een vereniging van Oost- en West-Duitsland wanneer een democratisch bewind in Oost-Duitsland is tot stand gekomen. Een verenigd Europa wordt als de oplossing van het Europese probleem beschouwd. Het sluiten van een verdrag met Oostenrijk moet gepaard gaan met terugtrekking .van de bezettingstroepen. De Russische bezetting dient uit Roe menië en Hongarije te verdwijnen. Over het Midden-Oosten wordt ge zegd, dat dat gebied „hoogst kwetsbaar" is. De partij zal alles doen om een duurzame regeling tussen Israel en de Arabische landen tot stand te brengen. De verdragen met de Arabische landen moeten worden verbreed. De samenwerking met de VS moet steeds groter en inniger worden. In zijn voorwoord veroordeelt öh-ur- qhill de politiek van de Labour-rege- ring, die „Engeland zou kunnen ruine ren", wanneer zij opnieuw vijf jaar het bewind in handen zou krijgen. „De enige weg voor Engeland is verlaging van de productiekosten ter voorkoming van werkloosheid op grote schaal en ter vermindering van de kosten van levensonderhoud. De productie moet efficiënter worden", aldus Churchill. Vau Cauwelaert's taak beëindigd VERHELDERING IN KONINGSKWESTIE. „Mijn taak is geëindigd" aldus deelde de heer Van Cauwelaert, gisteravond de journalisten mede. „Anderen zullen het werk nu moeten voortzetten". Van Cauwelaert zelde voorts, dat de Prins-Regent thans een formateur zal benoemen. „Mijn besprekingen hebben ln aanzienlijke mate kunnen bijdragen tot de opheldering van het standpunt der partijen in de koningskwestie en, naar ik vertrouw, ook een zekere toe nadering tussen die standpunten te weeg kunnen brengen", aldus Van Cauwelaert. Het kabinet van de Prins-regent deelde gisteravond mede: ..De Prins-Regent heeft de heer Van Cauwelaert ontvangen, die verslag' heeft uitgebracht over de uitvoering van zijn opdracht. Op zijn verzoek heeft de Prins-Regent hem van zijn opdracht ontheven GEEN COMMUNISTEN BIJ HET ONDERWIJS. Krachtens een onlangs door het par lement van de staat Nèw York goed gekeurde wet heeft Francis Spaulding, de commissaris voor het Openbaar On derwijs van deze staat, aan de school hoofden van zijn ambtsgebied gelast alle communistische leden van het on derwijzend personeel af te danken. IJSLAND RATIFICEERT ATLANTISCH PACT. IJsland heeft gisteren als negende lid het Atlantisch Pact geratificeerd. Vorderingen der I Inter-Indonesische Conferentie REPUBLIKEINSE GRENZEN VOLGENS RENVILLEACCOORD. Donderdag hebben de drie commis sies van de Inter-Indonesische confe rentie in een aangename en openhar tige sfeer vergaderd. Met beirekking tot. de voorlopige staatsregeling was de Republikeinse delegatie van mening, dat na de vei kiezing van de president door de vertegenwoordigers van de Re publiek en de in de BFO vertegenwoor digde gebieden, door de president een kabinetsformateur zou worden benoemd die belast is met de samenstelling van een eerste regering. In het concept van de BFO zouden drie of vijf kernkabi netsleden benoemd worden door de president op voordracht van het col lege van gemachtigden van de deelge bieden, waarna be president op voor dracht. van de kemkabinetsleden de overige ministers zou benoemen. In kringen der conferentie is men vrij algemeen van mening dat Su karno zal worden verkozen tot eerste president van de Verenigde Staten van Indonesië. In een onderhoud met de correspon dent van de „Keng Ro" heeft de pre mier van Pasundan, Djumhana, ver klaard, dat door de grote goodwill, die er tussen beide partijen bestaat, over eenstemming is bereikt t.a.v. verschil lende belangrijke onderwerpen. Volgens Djumhana zouden in de zitting van Donderdagavond over nog hangende kwesties resultaten bereikt zijn. Men gaat er mee accoord, dat in principe het Republikeinse gebied, die gebieden zal omvatten, welke volgens de Renville tot de Republiek behoren. De werkzaamheden van verschillende leden van het KNIP voor de Inter- Indonesische Conferentie veroorzaakte dat het werkcomité van het KNIP eerst Maandag zal debatteren over de door Hatta afgelegde verklaring be treffende het Van Royen—Rum-ac- coord. TREINVERKEER DJOKJA- SEMARANG VOOR REGERINGS GOEDEREN VRIJ. Over het treinverkeer Djokja-Sema- rang vernemen wij nog, dat het trein verkeer van regeringsgoederen, bestemd voor en afkomstig uit de Republiek, is vrijgegeven. De goederentreinen veran deren te Muntilan van locomotief (de Nederlandse locomotief wordt verwisseld tegen een republikeinse locomotief en omgekeerd) terwijl een gelijk aantal goederenwagens wordt overgegeven door de andere zijde. LABOUR-OVERWINNING IN WEST-LEEDS. Bij een in West-Leeds gehouden tus sentijdse verkiezing, welke noodzakelijk was geworden door 't overlijden van een parlementslid, heeft de Labour-partij zich met een meerderheid van 4119 stemmen gehandhaafd. Bij de algemene verkiezingen in 1945 werd hier een meerderheid op de conservatieven be haald van 14.136 stemmen. De voorbereidingen voor het- staken van het vuren Zondagmiddag zullen dr A. H. C. Gfe- ben, kolonel A. Thomson en dr J. van der Velde plus het hoofd directie Verre Oosten van het ministerie van Buitenr landse Zaken, mr dr J. G. de Beus, de Nederlandse leden van de tweede sub commissie. die gevormd is „om maat regelen, die. genomen moeten worden voor de staking van de guerillastrijd en de samenwerking voor het herstel van de vrede en de handhaving van orde en rust te bestuderen en diens aanziens van advies te dienen" naar Djokja gaan. In Nederlandse kringen achtte men het zeer waarschijnlijk, dat de Neder landse voorzitter, dr Van Royen, die Zondagmiddag uit Singapore wordt te rugverwacht, Maandag of Dinsdag naar Djokja zal gaan. Inmiddels is Donderdag, te Djokja de Republikeinse raad voor militaire stra tegie ter bespreking van de order „staakt het vuren" bijeengekomen. Na de zitting wees de minister van defen sie. de sultan van Djokja, de officieren aan, die aan de besprekingen betreffen de de uitvoering van de order- „staakt het vuren" zullen deelnemen, o.a. gene- raal-majoor Suhardjo, kolonel Djati- kusumo en overste Djadiningrat. Ten slotte heeft de UNCI heden aan gekondigd, dat ook haar leden Zondag naar Djokja zullen gaan voor de her vatting van de informele besprekingen met. de Republikeinse regering op Maan dag. De commissie verwacht enkele da gen te. Djokja te zullen vertoevep. ALGEMENE ECONOMISCHE TENDENZ IN INDONESIË VOORT GEZET. In de jongste nieuwsbrief uitgegeven door de handelscommissaris voor Indo nesië te New Ycrk, wordt een vergelij king getrokken tussen de Indonesische economische cijfers over het eerste kwartaal van 1949 en die over 1948 en geconcludeerd dat de algemene ten dens, die in 1948 viel waar te nemen, zich in 1949 heeft voortgezet. In de nieuwsbrief wordt echter gewaarschuwd dat het onjuist zou zijn deze ontwikke ling,-die cp zichzelf als-een bemoedi gend verschijnsel moet worden be schouwd, cp te-vatten als een aanwij zing voor de situatie gedurende de rest van 1949. Samenstelling Rep. delegatie naar de R.T.C. Van officiële zijde wordt vernomen, dat dc Republikeinse delegatie naar de R.T.C. als volei zal ziin samengesteld: Mohammed Hatta Su.iono Hadinoto, voorzitter van de P.NJ.. Ali-Sastroa- midjojo. minister van onderwijs. Dju- anda. minister van verkeer en water staat, Leimena, minister van gezond heid. prof. Supomo. lid van de Repu blikeinse delegatie en Mohyamin. Volgens betrouwbare Republikeinse kringen is te verwachten, dat Sjahrir of AJi BudiardJo ,n°ff in de delegatie zullen worden opgenomen Eén besluit hierover is nog niet gevallen. Aan de delegatie zullen enige leden als staf toe gevoegd worden. De delegatie en de staf zullen toestaan uit ongeveer 30 man. ONZE VERLIEZEN De Regering maakt bekend, dat tot baar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd Koninklijke Landmacht: Sold. P. Dubbelman, Lage Zwaluwe. Sold. G. M. F. J. Mutsers, Someren. Sold. J. Frederiks, Odoorn. Sold. Ie kl. S. Schaafstra, Barra- deel (Fr.) 2e It. G. N. Cobelens, Haarlem. 2e lt. F.W. Dercksen, Apeldoorn. Sold. F. H. Lelieveld, Loosduinen. 2e It. R. Postuma, Brunssum. Sold. G. A. de Ruyter, Nijmegen. Kon. Ned.-Ind. Leger: Chin. Mil. sold. Kwee Sie Ba. Amb. Korp. Infanterie A. Bastlaan Amb. sold. Ie kl. Infanterie J. Pattlj. Sold. 2e kL infanterie E. Struwer. Korp Infanterie T. Vesters. PAKU ALAM MILITAIR GOUVER NEUR VAN DJOKJA. Zijne hoogheid Paku Alam is opvol ger van de Sultan van Djokja benoemd tot militair gouverneur van Djokja. Eerste Int. Luchtvaartshow Ypenburg „TE WEINIG BELANGSTELLING VOOR LUCHTVAART BIJ JONG NEDERLAND". Het vliegveld Ypenburg nabij Den Haag heeft, zich gisteren in een kleur rijk feestgewaad gestoken van talloze vlagen en wimpels, want de eerste „Ilsy", de Internationale Luchtvaart show Ypenburg, werd officieel gecpend. Verscheidene sprekers wezen bij deze opening cp het belang van de lucht vaart voor ons land en op de beteke nis van een luchtvaarttentoonstelling als de Ilsy als middel tot verdieping van de belangstelling van het Neder landse volk voor de luchtvaart. De heer C. Kolff, waarnemend voor zitter van de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart, betreurde het tekort aan ware belangstelling en echt mede leven ten opzichte van de Nederlandse luchtvaart. De minister van verkeer en water staat, mr D. G. W. Spitzen, poneerde de stelling dat ten opzichte van de luchtvaart zoveel mogelijk mensen zo veel mogeijk moesten weten. De oude ren, zo zei hij, heeft de luchtvaart nodig als passagiers, de jongeren om de gelederen in de vliegerij aan te vul len en te versterken. Een goed ingerichte tentoonstelling beschouwde minister Spitzen als een aantrekklngspunt om eenmaal ge wekte belangstelling te doen rijpen tot een verdere verdieping in de luchtvaart en als een geschikte ge legenheid om jongelui te doen beslui ten zich aan de luchtvaart te wijden. Te weinig jonge Nederlanders mel den zich nog voor de luchtvaart Hierna werd de minister door een stewardes van Aero-Holland een schaar gereikt waarmede hy het rood wit en olauw gekleurde lint doorknipte, dat het tentoonstelling-sterrein afsloot, waarna het gezelschap de tentoonstel ling bezichtigde. Ondertussen heerste er op het vlieg veld zelf een en al bedrijvigheid. Uit alle windstreken arriveerden sport- viiegtuigen. Deze sportvliegtuigen in totaal werden er 37 verwacht zouden vanochtend van Ypenburg starten voor de eerste na-oorlogse vliegtocht over Nederland, België en Luxemburg. Hopelijk ook spoedig regeling voor Antillen Arbeiders wilden weer aan het werk (Van onze Londense correspondent) Het fantastische feit doet zich bu de opheffing van de Londense ha venstaking voor, dat de beslissing daarover door de communistische Zeemansunie werd genomen. Inmid dels is dit wel onder druk van de om standigheden geweest, want het was langzamerhand duidelijk geworden, dat de meeste arbeiders een uitweg uit het conflict zochten en terug wil den naar hun werk. Verschillende groepen druppelden al de poorten aan het haventerrein bin nen. De Canadezen kozen blijkbaar eieren voor hun geld door op de mas sa-meeting van gistüren. waar de stem ming duidelijk ten gunste van ophef fing van de staking bleek te zijn. het conflict voor geëindigd te verklaren. Op deze bijeenkomst werden door Timothy, de Engelse stakingsleider, die zeker geen communist-is. harde woorden ge uit aan het adres van Arthur Deakin. de voorzitter van de gïote Transport- arbeidersbond. die het blijkbaar bit <?e grote massa der dokwerkers verbruid hseftr Het is een bedenkeiyk feitt dat de regering en andere autoriteiten de stgkers niet ertoe hebben kunnen be wegen de arbeid te hervatten. Wat zij niet konden, kon blijkbaar alleen de communistische organisatie. Het is trouwens al deze weken een hoogst merkwaardige situatie ge weest dat Canadese agitators rustig AGENDA DAGELIJKS: Schev'enlngen casino)Cabaret Joss Wind, 8 uur nam. (t/m 28 Juli). DE BIOSCOPEN. Trianon„Zaken gaan voor het meisje" (18 Jaar) Zat„ en Zond. 2.15. 4.30 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9 15 u. Hex .Kopstoot Kelly" (14 Jaar) Zond. 2.15, 4.15.-7,15 en 9.15 uur; overige dagen 2.15. 7.15 en 9.15 uur. Casino „Rambl" Zond 2.30, 4,45. 7 en 9.15 uur, overlgé dagen 7 en 9.15 uur. „Vacantlevoorstelllng" dagelijks behalve Zondags 2 en 4 uur: Ltdo ..Het spel gaat beginnen" (alle leeft.) Zat. en Zond. 2.30. 4.45. 7 en 9 15 uur. overige dagen 2.30,-7 en 9.15 uur. v- Luxor „The Jolson Story" (alle leeft.) Zat. en Zond. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.16 uur. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lel den wordt waargenomen door de doktoren Hartman, Van Leeuwen, Simons en Stoffers. Te Oegstgeest door dr_Hugenholtz, (tel. 20390). De Zondagsdienst der dierenartsen wordt waargenomen door de heren N. A. Com mandeur en W. Weening. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zater dag 23 Juli 13 uur tot Zaterdag 30 Juli 8 üur waargenomen door Apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807 en Apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48. tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wilhelmlnapark 8, Tel. 26274. hun gang konden gaan, propaganda- centra openen en de art>eiders op zetten tegen de autoriteiten. Op de massa-bijeenkomst van giste ren hebben de havenarbeiders het af treden van Lord Ammon en van de vakbewegingsleden van de Havenraad geëist. Zil zouden moeten worden ver vangen door personen, afkomstig uit de rangen der gewone leden. Zal hiel de oorzaak liggen van een nieuw con flict? CRITIEK OP CRITIEK. De 11.U0U man Engelse troepen, die in de Londense haven te werk waren gesteld, zouden vandaag wor den teruggetrokken, aldus Reuter. Lord Ammon. de voorzitter van de Nationale Havenraad. deed gisteravond opnieuw van zich spreken, toen hij ver klaarde, dat de Havenraad de door de arbeiders gestelde „voorwaarden" voor hervatting vail het werk wel niet zou aanvaarden. Na het besluit Maandag weer aan het* werk te gaan, hadden de stakers een resolutie aangenomen, waarin zij ont slag van Lord Ammon als voorzitter van de Havenraad eisten. Lord Ammon achtte het verschrikke lijk als de regering zich achter <Ut „ultimatum" zou stellen. „Zij heeft de zaak echter zo verknoeid, dat men nu alles van haar kan verwachten", zo zeide Ammon. Arthur Deakin zeide: „Er is in het geheel geen sprake van, dat de mannen „voorwaarden" gesteld hebben. Zij gaan gewoon weer aan het werk. Lord Am mon heeft de gehele zaak verkeerd be grepen". HET KOSTTE NOGAL WAT.... Volgens een officleuse schatting heeft de staking 5.500.000 pond sterling ge kost. Men verklaart dat de 15.600 sta kende havenarbeiders 500.000 pond aan lonen hebben verloren en 11.000 pond stakingsvergoedingen hebben ontvan gen. terwijl 134.000 ton voor de uitvoer bestemde producten niet verzonden konden worden. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen by:- Het Wereldvenster. Amsterdam „Rimboe", roman door L. Székely. be werkt door Madeion H. Székely-Luiofs. Evenals ln de roman „Rubber" wordt ook hier op boelende wyze de sfeer ge troffen van het leven van Europeanen ln het tropische oerwoud Het ls de biecht van een Jonge tabaksplanter aan wie zich het drama der eenzaamheid voltrekt, waaruit hij uiteindelijk door de opoffe rende liefde van een vrouw wordt gered. Uitgeverij ln den Toren Naarden: „Maak ons getrouw...." roman door Annle Ferwerda-v. d. Berg. De schrijfster behandelt het conflict tussen liefde en plicht ln het huwelijk van de hoofdper soon. een Jonge vrouw en moeder, die na veel stryd de luiste weg weet te vinden. Bruna en Zn., Utrecht „Jouw beurt Jongedame", door Peter Cheyney, detectiveverhaal, vertaald uit het Engels door J. F. Kliphuis. „Wonderlijke nachten", door Godfried Bomans. Van de enaringen van het jon getje Slmon gedurende tie.", achtereen volgende nachten zulle ouci en Jong genieten. Gcïll. door Karei Thole. (Van onze parlementaire redacteur) Met algemene stemmen 'heeft de Tweede Kamer gisteravond de Inte- rimregcring voor Suriname goedge keurd, daarmede op indrukwekkende wjjze een vruchtbaar parlementair jaar 1948—1949 besluitend. „Bijzonder gesl^igd overleg, gedra gen door werkelijkheidsbesef en saam horigheidsgevoel," prees de heer Rit meester (V.V.D.) de arbeid onder lei ding van vice-premier Van Schaik, die tot dit wetsontwerp heeft geleid. En metdeze woorden is de een drachtige stroom van warme instem ming en loftuitingen getypeerd, waar mede sprekers van alle fracties het voorstel begroetten. Er was wat critiek, doch deze be perkte zich tot onbeduidende kleinig heden. De heer Weiter (Nat. Kath.X' noemde deze verlening van autonomie aan een overzees gebiedsdeel de „Koninklijke weg", in tegenstelling tot de sluipwe gen en kronkelpaden, gevolgd by de onderhandelingen met Indonesië. Het moet voor de rijksgenoten over zee, vooral die in Suriname, eén blijde en overweldigende gewaarwording zyn geweest door de radio deze historische vergadering van de Nederlandse volks vertegenwoordiging volledig te hebben kunnen volgen. Minister Van Schaik, gesecondeerd door staatssecretaris Van der Grinten, die hem ook op zijn West-Indisohë reis vergezelde, dankte de Kamer dat zij 't wetsontwerp nog deze dag had willen" behandelen. Spreker releveerde de voorgeschiede nis en wees er op, dat de zeer ingewik kelde omvorming van het Rijk niet dan geleidelijk en in etappes kan geschie den. Het onderling beraad met de West leidde tot de vaststelling, dat het op- mogeiyk zou zijn vorm en inhoud te geven aan "de nieuwe staatsrechtelijke structuur van het Rijk vóór het Indo nesische vraagstuk tot oplossing zou zijn gekomen. Daarom werd een Inte rimregeling ontworpen, ten einde al terstond die staatsrechtelijke en staat kundige "verlangens van de West te be vredigen, die direct voor de Nederland se regering aanvaardbaar waren. Aldus werd besloten om zo spoedig mogelijk aan Suriname en de Antillen een vrij- gevlge en dus volledige autonomie toe te kennen. Bulten toedoen van onze Regering is het nog niet gelukt een zelfde re geling voor de Antillen te treffen. Doch de minister hoopt dat ook die spoedig aan de Kamer kan worden voorgelegd. De regelingen van de autonomie be hoeven niet voor ieder gebiedsdeel pre cies gelyk te zijn, maar wel is een uni forme regeling gewenst voor de samen werking der onderscheiden delen. Voor Suriname is de autonome rege ling ontleend aan het Ned. parlemen taire stelsel, dat goed en zegenrijk is gebleken en door Suriname gaarne ls aanvaard. De onderlinge bystand van Nederland en Suriname is vastgelegd in art. 208 van de Grondwet en ongetwijfeld zyn beide gebiedsdelen daartoe bereid. Er is geen enkele reden om te twy- felen aan de goede werking van' het Surinaamse Welvaartsfonds. Dezer da gen komt een stichting tot stand voor de gemechaniseerde landbouw in Suri name. Over een eventuele reis van Ka merleden naar Suriname moet de Ka mer zelf beslissen. Binnenkort zal er weer een West- Indisclie conferentie komen. Het stre ven is, de Interim-Regeling van zo kort mogelijke duur te doen zijn. Do minister wil nu niet ingaan op de door de heer Schermerhorn opge worpen kwestie of de Ned. ministers ook verantwoordelijk zullen zyn aan de vertegenwoordigers der overz. ge biedsdelen. Dit is een der moeilijkste en cardinale problemen van het Ned. staatsrecht. Langdurig staat de heer Van Schaik stil bij de onderwysparagraaf. Hy is van mening, dat de geiykstelling ook voor de West moet gelden, zy was dan ook in het ontwerp opgenomen, doch de Staten van Suriname hebben zich in hun advies daar fel tegen gekant. En daarom had hy ze uit de regeling gehouden. De heer De Kort c.s. hadden een amendement ingediend om de finan- OSS 550 JAAR STAD. Gisteravond begonnen te Oss de feesten ter gelegenheid van het feit, dat 550 jaar geleden Hertogin Johanna van Brabant er de stadsrechten aan verleende. De officiële opening van deze feeste lijkheden geschiedde cp het bordes van het stadhuis, waar burgemeester Delen de stadsvlag hees, nadat op symboli sche wijze het uitreiken van de stads rechten was uitgebeeld, In het ver sierde raadhuis werd de officiële her- denikings by eenkomst gehouden, waarby autoriteiten uit Brabant en Gelderland aanwezig waren. clële gelijkstelling alsnog in te lassen. By de artikelsgewyze behandeling ontried de minister aanneming van dit amendement, doch het werd aange nomen met 5018 (Arb. en Comm.) stemmen. Een amendement, om by de huwe- ïykswetgeving rekening te houden met de Mohammedaanse zeden werd aange nomen met 628 stemmen. Een motie De Kort om inlichting en eventueel een wetsvoorstel over het verlangen der staten van Suriname om door vertegenwoordigers deel te nemen aan de beraadslagingen in beide ka mers der Staten-Generaal, handelende over aangelegenheden van gemeen- schappeiyk belang voor Nederland en Suriname, werd z.h. stemming aange nomen, onder aantekening dat de heer Wel ter en de A.R.-fraetie tegen zyn. Het wetsontwerp zelf werd daarop met 700 stemmen aangeonmen. In de aanvang der vergadering werd de herziening van de Wet Autovervoer Personen z. h. r;. goedgekeurd. Voorts werden nog een heg en tal hamerpunten z. h. st. goedgekeurd, w.o. een voorstel Inzake verhoogde kosten voor de Cen trale Veiligheidsdienst, en een Inzake uitkering defensieschade. Praeses Kortehhorst besloot met een verheugd speechje, dat het parlemen taire jaar op de vooraf bepaalde tijd kon worden beëindigd. Het reces zal voor velen geen rust betekenen: De Raad van Europa, de enquete-arbeld. de Ronde-Tafel-Conferentle en veel rapporteursarbeid wachten nog. Het openbare Indonesië-debat zal misschien Donderdag 11 Augustus of enige dagen daarna kunnen plaats hebben. Toen ging de Kamer op reces. Een woord van bezinning. HEEFT CHRISTUS ZIJN TIJD GEHAD? Een van de vragen, die de mensen in het algemeen gaarne in discussie bren gen, is deze: of het Christendom inde# dagen nog iets te betekenen heeft. Zon- der een volkomen duidelyk inzicht te hebben wat Christendom zeggen wil, I wyzen zy dan op allerlei zaken, die óf 1 de vooruitgang óf de achteruitgang aanduiden. Deze vraag kan uiteraard alleen van een intellectuele belangstelling zyn. Maar nemen wij nu maar het zeer gun stige geval, deze vraag is er een van volle levensernst. Iedereen kan het er over eens zyn, dat het Christendom een belangrijke rol in de wereld gespeeld heeft, niet alleen op het terrein van kunst of sociale organisatie, maar ook op dat van ae vorming van het men- seiyk karakter. Overal, waar wy de weg terug beschouwen, heeft het Christen dom zyn zo belangrijke invloed doen gelden. De afschaffing van de slavernij, de positie, van de. vrouw, de betekenis van het huwelyk, de plaats van het kind. de verwerpelijkheid van oorlog, om nu maar enkele dingen slechts aan te duiden, zyn niet denkbaar buiten het Christendom. Maar de vraag waarom het voor velen gaat is wel deze: heeft het Christen dom nog een boodschap voor de tegen woordige generatie, of heeft het de boodschap? Heeft het Christendom macht voor het heden en voor de toe komst? Is er iets in het Nieuwe Testa ment, dat de tegenwoordige geest weet te pakken en het huidige geslacht en thousiast kan maken? Wel verstaan: het gaat niet over de vraag of de in vloed van het Nieuwe Testament groot geweest is voor het verleden. Die in vloed is eenvoudig onmeetbaar. Maar hoe staan de zaken voor heden en toe komst? Is er nu werkeiyk iets in het Christendom, dat de wereld van tegen woordig redden kan. en dan „redden" niet in de een of andere mooie symbo lische betekenis, maar redden in de zin van een behouden worden uit de hui dige- of toekomstige nood? Kan Europa er door gered worden? Kan de tragedie van hulzen en gezinnen er door gered worden? Kunnen wy waarachtig af ko men van het verlammende gevoel, dat het toch allemaal maar onzin is? Misschien denkt Iemand, die dit leest, dat dit alles theoretische vragen zijn, wel aardig en tot op zekere hoogte be langrijk om' ze eens te stellen en te zien, wat er over gezegd wordt, maar niet uit een levend en brandend heden. Zo'n situatie is kort en goed onvoorstelbaar, en daarom: wat denkt uzelf er van? Behoort u ook tot de mensen, die het Christendom natuuriyk wel zeer be langrijk vinden, maar die in hun hart zeggen, dat Christus zyn tijd toch ge had heeft, omdat er tegenwoordig be langrijker dingen aan de orde zijn? Im mers zo zyn er zonder tal, die zeggen dat Christus niet het belangrijkste is. Men moet natuuriyk respect hebben voor wat Hy zeide en deed; en wat onze voorvaderen door hun geloof ln Christus deden en leden is uiteraard iets om er een diep nadenkende bewon dering voor te hebben. Maar Europa en de hele wereld heeft heden toch nog iets anders nodig. Als wij moesten kie zen tussen bewapening, Marshall-hulp, Atlanticpact, Benelux-overeenkomst. en nog heel wat van deze nuttige zaken meer aan de ene kant. en Christus aan de andere kant, welke keus doet u dan? En wanneer wy de verhoudingen beschouwen in eigen kring* een goed® Intellectuele ontwikkeling van onze kinderen, hun culturele vorming hun pleziertjes en pretjes, voeding en kle ding aan de ene kant, en Christus an derzijds? Men zal zeggen: door zo de verhou dingen te plaatsen doet ge onrecht aan Christus, die immers op alle terrein aanwezig is en dit wil heiligen. Maar als het er op aankomt geldt Zijn woord: wat baat het de mens. zo hy de gehele wereld wint en schade lijdt aan zyn ziel? Heeft Christus zyn tyd gehad? Mij dunkt: dit wordt wel een zeer persoon- lyke vraag, waarover wij ook een vol gende keer nog eens met elkaar moeten nadenken. W. H. K. Naar Duitsland weer „vrije regeling" van voor 2 Mei Zoals reeds aangekondigd zal a s. Maandag de export van groente naar Duitsland worden hervat en wel zolang, als het resterende contingent van 500.000 dollar strekt. Deze export valt onder de zogenaam de vrye regeling, d.w.z. dat eventueel tussen de minimumprys, welke op de -veilingen geldt, en de door het bedryf- schap te stellen maximumgrensprijzen vry kan worden aangekocht. Dit systeem komt weer in grote lijnen neer op de BINNENLAND Na een goed geslaagde proeftocht heeft L. Smit en. Go's Sleepdienst N.V._ de nieuw gebouwde, zeesleepboot „Noordzee" overgenomen. Deze boot werd bij L Smit en Zoon's Scheeps- en Werktuigbouw N.V, te Kinderdijk gebouwd. De vorige Noord zee" liep ln Mei 1940 by Wnlcheren op een mijn. Naar Indonesië vertrekt 30 Juli a.s. het m.s. „Blltar", waarmee post kan wór den meegezonden, mits deze ulteriyk- 28 dezer op de bus ls gedaan. Naar Suriname vertrekt 5 Augustus het s.s, „Hersilla": uiterlijk posten 3 Augustus. By archeologische opgravingen In het midden* van Oud-Nljmegen zijn de grondslagen ontdekt van èen kerkhof, vermoedelijk uit het tijdperk tussen de Romeinse en Frankische regimes in deze streken. Droogte heerst over de polders ën akkers van het land van Heusden en Altena met alle .gevolgen van dien. Hier en daar zijn de wellanden reeds geel ver schroeid door de zon en ls de bodem hard geworden. De aardappelen en erwten dreigen af te sterven Ook de frambozen- teelt dreigt een mislukking te gaan wor den. Het Nederlandse werkschlp „Vulcaan'! cn de Nederlandse onderzeeboten „Tljgerr haal" en ..0-27" zyn. te zamen met zeven Deense Oorlogsschepen te Gothenburg aan gekomen voor een beleefdheidsbezoek. Van 29 Juli tót 9 Augustus wordt te" Kopenhagen eén jamborette gehouden, waaraan padvinders van verschillende Europese landen-"zullen deelnemen: Neder land zal vertegenwoordigd worden door de groep Duinoord te Den Haag. De Nederlandse zangeres Annle Woud is met de Kllpfonteln te Kaapstad aan- 1 gekomen voor een concertreis door de Unie van Zuld-Afrika. Uit erkentelijkheid voor de ontvangst van Franse kinderen ln Twente hebben de Franse gezinsverenigingen aangeboden 36 Twentse kinderen gedurende een periode van vier tot zes weken op te nemen ln vacantlekampen en -verblyven en ln ge zinnen ln Frankryk. De gepenslonneerd generaal-majoor G. Nljpels hoopt op 9 Augustus a.s zijn 90ste verjaardag te vieren. De generaal verblijft thans ln het rusthuis „Sonnen- borgh" te Schevenlngen, waar hij ver pleegd wordt. BUITENLAND Het Belgische Bureau voor de Sta tistiek heeft een eerste oogstverwachtlng voor dit. Jaar gepubliceerd, waaruit biykt, dat de vooruitzichten uitstekend zijn en dat de toch zeer bevredigende oogst van het vorig Jaar nog overtroffen zal worden. Reuter verneemt uit Washington dat de Amerikaanse regering de steun van het congres zoekt voor een nieuwe geheime overeenkomst met België en Engeland tot voortzetting van het aankopen van ura niumerts uit de Belgische kongo. De uranlumn?ynen ln de Belgische Kongo behoren tot de rykste ter wereld, De Franse Nationale Onderwijzers bond. die te Nancy ln congres ls bijeen gekomen heeft met 891 tegen 409 stem men besloten uit het Internationaal Vak verbond voor het Onderwijs, dat aange sloten ls bij het Wereldvakverbond, te treden. In Duitsland zijn wederom 3400 Duitse krijgsgevangenen uit de Sovjet- Unie teruggekeerd. In het geheel bedraagt het aantal teruggekeerd gevangenen thans 125 000. Mgr Roger Beaussart. vlcarls-capitu- larls van Parijs, heeft bekend gemaakt, dat abbé Jean Boulier na 14 September geen mis meer mag lezen ln het bisdom Parijs. Dit verbod was hem opgelegd, om dat pater Boulier deel genomen had aan een plechtigheid die was georganiseerd door het „Katholieke actle-comlté" van de Tsjechoslowaakse regering en zich ge schaard had aan de zijde van de door het Vatlcaan geëxcommuniceerde priesters. Het water, waardoor delen van Mldden-China zijn overstroomd, naar ver luidt 20.000 slachtoffers zijn gevallen en twee mlllloen personen dakloos zijn ge worden. daalt thans, aldus een bericht van radlo-Pelplng. De overstromingen worden de ergste sedert. 50 Jaar .genoemd. De rijst- en ka toenoogsten zouden zwaar zijn getroffen. Radio Tirana beweert, dat Joego slavië een aanval op Albanië voorbereidt. Het Duitse Vakverbond heeft mee- i gedeeld, dat drie Britse parlementsleden een bezoek aan Duitsland zullen brengen i om een studie te maken van het ontman - tellngsvraagstuk, gezien van het stand punt der arbeiders uit. Otto Nuschke. president van de door j de Sovjets gesteunde Volksraad, heeft op een persconferentie te Beriyn mede- gedeeld, dat de gebeurtenissen in West- Duitsland weldra de samenstelllne van 1 een of andere regering voor Oost-Duits- land noodzakelijk zouden kunnen maken, j De 35-jarige vrouwelijke Roemeense afgevaardigde naar het congres van het Wereldverbond van vakverenigingen te I Milaan, Rchlla Welnbaum. wenst niet meer naar Roemenië terug te keren. ZIJ verdween uit Milaan enkele dagen voor het einde van het congre6. Men neemt aan dat zU zal tracht®'! een visum voor Israël te krijgen. regeling, die heeft bestaan toen op 2 Mei j.1. de individuele export naar Duitsland werd opengesteld. De laatste weken heeft op de veilin gen ook een maximum aankoopprijs voor Duitsland gegolden. Deze komt nu met de nieuwe regeling te vervallen, waardoor geen verdelingen meer nood- zakeiyk zyn. Bovendien vervallen de voorschriften voor de exporteurs in zake de factuering naar Duitsland, waarby alleen blijft be staan de maximum franco grensprijs, boven welke naar Duitsland niet mag worden gefactureerd. Nader vernemen wy, dat er de ge hele volgende wéék export van fruit plaats kan hebben, want gezien de nog geringe aanvoer van fruit is het te verwachten dat dc export van ap pelen, peren, pruimen en morellen, die op het ogenblik het fruitassorti- ment, vatbaar voor export vormen, voortgang kan vinden. EXTRA CONTINGENT TOMATEN VOOR ENGELAND. De Engelse regering heeft goedge keurd, dat Nederland behalve de over eenkomstig het handelsverdrag gedu rende de maand Juli te leveren weck contingenten van 1500 ton tomaten, een extra contingent van 1500 ton to maten naar Engeland zal kunnen ex porteren. EERSTE HALFJAAR 1949 GOEDE EXPORTRESULTATEN. Volgens opgave van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bedroeg de to tale uitvoer van tuinbouwproducten ln het eerste halfjaar van 1949 ruim f. U' millioen (eerste helft 1948: f.97 mil- lioen). De groenten (zowel verse als gecon serveerde) namen de belangrijkste plaats in bij deze export en gingen voor een waarde van f 71 millioen de grens over. De uitvoer van fruit en fruitproducten bedroeg byna f. 8 millioen, die van bloembollen byna f. 11 millioen en die van tuinbouwzaden ca. f 17 millioen. De export van bloem- en boomkwekerijpro ducten bedroeg in genoemde periode respectievelijk ca. f. 4.7 en f. 3.8 millioen-

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2