HOUTEN /ef rrAufovervoer Personen'' in Tweede Kamer Federatie van Eerste Ktassers wenst nieuwe competitie-indeling Italiaans publiek ontving Robic met aardkluiten, bierglazen en emmers water 13.000 gymnasten uit 54 landen nemen deel aan Lingiade te Stockholm Botsende belangen en hartstochtelijke pleidooien J Het hulppassagiersschip .Sibajak" van de Kon. Rott. Lloyyd zal a.s. Zaterdag met ongeveer 800 passagiers voorname- liik vrouwen en kinderen, die in het ka- der gezinshereniging naar Indonesië gaan, uit Rotterdam vertrekken. Er zijn 115 mannen ruim 400 vrouwen en on geveer 150 kinderen aan boord. Het em- b3rkement aan de Lloydkade heeft plaats lussen 9 en 1 uur. Garry Davis is ontmoedigd EEN VAGE HERINHERÏNG en die uneesterwereldlverbeteraar Radio-programma 18ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 21 Juli 1949 Tweede Blad No. 26748 I (Van onze parlementaire redacteur) Men is geneigd om met da Costa te Jerzuchten„Nog houdt het schrik'iyk [pleit van dwang en vriiheid aan", als de Tweede Kamer, gelijk gisteren «chiedde. weer een hele dag bezig Soort over de wet autovervoer personen, lij afkorting beter bekend als W.AP, f Deze wet. in 1939 uitgevaardigd tot re- leling en sanering van vooral het auto- Jüssenbedriïf heeft in bezettingstijd een uitvoering gekresen die tot situaties en drama's leidde, waarvan de afwikkeling nu al iaren de gemoederen van belang hebbenden en Dolitici bezig houdt, n. Men zou ook. als ..glos" op da Costa's dichterwoord, kunnen spreken van het Ljchrik'liik pleit van bus en spoorweg", I want de strijd tussen de particuliere 1autobus-ondernemers en de spoorwegen vormt, het voornaamste punt van het W AP.-dispuut. J Nuchtere lieden vinden het helemaal leen schrik'liik geval. Zij zijn van me- Ipine dat het openbare vervoer gaande- toch in overheidshanden dient te tomen, zoals we dat destijds bil de spoor- fce*en zelf hebben gezien, bij de gas- Joorziening en alle overige Openbare [lichamen J Maar ook dan blijft er het punt van de vergoeding voor overgenomen dien sten of vergunningen, waarvoor heel wat fe discussiëren valt. En zo zijn we dan nu in de Kamer jan. geloven we, het vierde debat over ,deze aangelegenheid toe. een kwestie. Velke haar hoogtepunt bereikte bii het lannemen van de nooit uitgevoerde - motie-Serrarens in 1948 tegen de na- itionalisatie-oolitiek van de toenmalige minister Vos. DE „SIBAJAK" NAAR INDONESIË. WAPEN DER KON. MARECHAUSSEE 135 JAAR. Onthulling van een gedenkteken. Op 26 October a.s. is het 135 jaar ge beden, dat het Wapen der Kon. Mare- chaussee werd opgericht. Het ligt in het voornemen op deze dag te herdenken al- Ie militairen, die op 10 Mei 1940 tot dit wapen of tot het corps politietroepen toehoorden en die gedurende de oorlog [1940—1945, of tijdens de bezetting in jhet verzet tegen de vijand, dan wel als [gevolg van de bezettings-maatregelen |in clienst van het vaderland zijn ge- pallen. I Op het terrein van de Koning Wil lem III kazerne te Apeldoorn zal daar- Itoa op 26 Ocotber a.s. een gedenkteken [worden onthuld. Hieraan is een eenvou- plechtigheid verbonden, waarbij de [aanwezigheid van echtgenoten en ove rride naaste familieleden van hen, wier [nagedachtenis zal worden geëerd, zeer fop prijs wordt gesteld, j Aan hen die voornemens zijn de ont hulling bij te wonen wordt verzocht [vóór 1 September a.s. op te geven aan !de kapitein der Kon. Marechaussee H. Onderwater, Raamweg 4, Den Haag, [hun naam, met voorletters en hun fa miliebetrekking tot de overleden mili- jtair en verder van deze laatste de 'naam, de rang op 10 Mei 1940 en gods- laienst, Het zal op prijs worden gesteld 1 indien tevens kan worden opgegeven de J plaatsnaam, de datum waarop en de «omstandigheden waardoor de betrokken f militair het leven heeft gelaten. Van de sprekers die ditmaal aan het debat deelnamen, was de heer Zegering Madders (WD) wel het meest afwijzend. Deze vond dat minister Spitzen eenvou dig het beleid van oud-minister Vos voortzette. Tegenover hem stond de heer Schilt- huis (Arbeid) die in grote lijnen het wetsontwerp steunt. Een middenweg be wandelden de heren Maenen (Kath.), Krol (CH), Algera (AR) en Ruiter (OH). En zo hoorden wij weer de oude ar gumenten pro en contra concentratie, tra.iectliinen en streekvervoer, onrenda bele lijnen en de Ato, de richtlijnen waar naar de Commissie Vergunningen Per sonenvervoer werkt, de bedragen der schadeloosstelling enz. Wij ziln benieuwd, hoe minister Spit zen ziin weg temidden van al deze bot sende belangen en hartstochtelijke plei dooien zal weten te vinden. Leidse Politie Sportvereniging naar Luxemburg Naar wij vernemen, zulen op 5 Augustus a.s. 80 leden van de Leidse Politie Sportvereniging een trip ma ken naar Luxemburg. Zij zullen daar de sportieve krach ten meten met de Luxemburgse Hei lige Hermandad. Op het programma staan voetbal en zwemwedstrijden. ATHLETIEK. LEIDSE ATHLETEN GEÏNVITEERD VOOR WEDSTRIJDEN TE ROTTERDAM. Tijdens de Zondag a.s. in het Feyen- oord Stadion te houden dames-landen- wedstTijd NederlandItalië zullen ook enkele invitatienummers worden ver werkt. Naar wij vernemen zijn voor deze nummers de volgende Leidse athleten uitgenodigd: J. D. v. Rooyen (Holland) op de 800 meter en een Olympische estafetteploeg van Holland, bestaande uit M. J. J. Jansen (800 m), M. J. F, Pikaar (400 m), M. A. v. d. Houwen (200 m), en J. v. Haarlem (200 m). Ver der zal mej. J. v. Dijk (Sportief) uit komen. cp het nummer 80 m. meisjes. Moeilijkheden in de leiding zijner „beweging" (Van onze Parijse correspondent). Garry Davis "trekt zich terug uit het openbare - leven Deze jongeman van amper dertig jaar, die vorige zomer sensatie veroorzaakte bij de opening der Uno-zittingen In het Parijse paleis Challlot, op welks trappen hij een veld bed opsloeg na in het aangezicht van de Amerikaanse consul zijn paspoort verscheurd te hebben, heeft dit voor nemen te kennen gegeven in een brief, welke hij richtte aan Robert Sarrazac, de promotor der Franse „moncüalisten". Als reden van zijn besluit werd op gegeven dat de beweging, die zich als reactie op zijn optreden gevormd heeft, thans een zodanige omvang' heeft aan genomen dat zijn krachten voor de lei ding daarvan tekort -schieten. „U kent de moeilijkheden", schrijft Davis, „van de positie, waarin ik mij als eenvoudig man bevind. Na ons vol gend congres, dat binnenkort in Cahors zal worden gehouden, verlaat ik dus voor onbepaalde tijd onze beweging omdat Ik behoefte gevoel aan studie en aan medidatie". De moeilijkheden, waar Davis in zijn afscheidsbrief op doelt, staan ongetwij feld in verband met de tegenstellingen, die zioh de laatste maanden in de boe zem van de leiding zijner beweging hebben voorgedaan. Vele sympathisan ten, waaronder Jean Paul Sartre in een polemiek in het Parijse dagblad „Combat", dat als spreekbuis voor Davis en de zijnen fungeert, hebben de we reldfederalisten onder meer hun ge brek aan politiek inzicht en hun illu sionisme verweten. Men kan het voor de beweging slechts betreuren dat de voormalige oorlogs piloot Garry Davis, die tot het hart en de fantasie van de massa bleek te spre ken, tot een besluit is gekomen dat hem nochtans als mens ten zeerste siert. Meermalen had ik gelegenheid Garry Davis in Montparnasse te ontmoeten, waar zijn hotelletje niet ver van mijn huis is gelegen, en verscheidene keren heb ik in het kleine restaurant vlak naast het café „Le Dome" een eenvou dig middagmaal met hem aan hetzelfde tafeltje gebruikt. Wat mij van die ont moetingen bij bleef dat is voor al de herinnering aan een uiterst sympathie ke jongen, het voorbeeld van de mens van goeden wille, „l'Homme de Conne volonte", zoals de Fransen zeggen, die zich vast had gebeten in een ideaal, maar zioh daarbij volkomen bewust was gebleven waar de grenzen van zijn mogelijkheden en krachten zijn gelegen. Na op het toneel van het wereldgebeu ren een der allereerste plaatsen te heb ben ingenomen, voerde Garry niet een openbare correspondentie met de voor zitter van de Veiligheidsraad en werd zijn -boodsohrtp, ter gelegenheid van de bekendmaking van het Atlantisch pact aan de president der Franse repu bliek, niet in de gehele wereldpers op genomen? treedt wereldburger num mer 1 thans dus terug in de anonimi teit. Dat pleit voor zijn gewetensvol karakter. Maar voor de internationale politiek, waarin hij ondanks ziohzelve ,was ge raakt, wil men hopen dat men hem niet voor de laatste maal heeft' ontmoet. Types, als hij, treft men daar namelijk niet zo heel veelvuldig aan BRITTEN GAAN NIET NAAR PRAAG Blijkens een mededeling van het be stuur van de Britse Athletiekbond gaat de landenwedstrijd tegen Tsjecho Slowakije op 10 en 11 September as. te Praag niet door. Aan de Sokol-organisatie is een tele gram gezonden van de volgende in houd: Tot ons leedwezen zal Engeland onder de huidige omstandigheden dit jaar in Praag niet kunnen uitkomen. De woordvoerder weigerde iets aan deze verklaring toe te voegen. GOLF. NEDERLANDSE GOLFNEDERLAAG TEGEN FRANKRIJK. De landenwedstrijd FrankrijkNeder land golf, gespeeld op de banen van de New Golf Club te Deauville, is een Franse zege geworden met 5 Vi3^ punten. Hier volgen de uitslagen: foursomes: Pierr&rd en Filiquier Fr.)J-hr Cal- koen van Limmen en Dudok van Heel all square: Vicomte de Saint Sauveur en Desheulles (Fr.) sl. Jordaan en v. Lanschot met 6 en 5; Baron de Roth schild en Bechmann (Fr.) sl. Swane en Pelletier 1 up. Singels: Dudok v. Heel sl. Vicomte de Saint Sauveur met 4 en 2; Desheul les sl. Jhr Calcoen van Limmen 1 u.p; Filiquier sl. Jordaan 2 up; Swane sl. Pierrard met 2 en 1; Pelletier sl. Baron de Rothschild met 2- en 1; Bechmann sl. v. Lanschot met 8 en 7. DE WIT IN HARROGATE. Te Harrogate begon gisteren het Noord Britse golftournooi voor pro fessionals. In het internationaal ge zelschap van Britse, Zuid-Afrikaanse, Zuid Amerikaanse, Belgische en Ita liaanse deelnemers bevindt zich ook de Nederlander De Wit. Na de eerste ronde leidt de Brit Jowle. Hij had een ronde van 68. Op de tweede plaats staat Weetman, eveneens een Engelsman met 69. De Wit was rond in 79. Vier groepen van 15 clubs (Speciale berichtgeving). Naar wij vernemen, is gisteren in Utrecht een vergadering gehouden van de Federatie van Eerste Klasse voetbal verenigingen. Alle districten waren door afgevaardigden vertegenwoordigd. De vergadering sprak zich uit voor een nieuwe indeling van de eerste klasse met dien verstande dal er 4 groepen van 15 verenigingen komen. Daarbij zal vermoedelijk automati sche degradatie worden toegepast waardoor de laatstgeplaatste club TERAARDEBESTELLING E. G. MUNDT. Gistermiddag vond onder zeer grote belangstelling de teraardebestelling plaats van de heer E. G. Mundt, in leven een der meest bekende voetbal officials van de KNVB. Onder de aan wezigen waren vele KNVB-officials, on der wie de erevoorzitter en oprichter van de KNVB. de heer P. Muiier, de heer K, J. J. Lotsy, voorzitter van de KNVB, de heer H. W. H. Herberts, voorzitter van de keuze commissie van de KNVB en de heer L. Bouljon, hoofd consul van de KNVB. In de aula van de begraafplaats Crooswijk werd het woord gevoerd door de heren K. J. J. Lotsy, namens de KNVB en het NOC, L. Verwoerd, voorzitter van „de Zwa luwen", mr F C. Klein, namens HVV en C. W. v. Hasselt, de voorzitter van de Zilveren Voetbalcommissie. De baar was met vele -bloemstukken bedekt. Aan het graf sprak neg een oud vriend van de overledene, de heer D. Lotsy. van elke afdeling zal moeten degra deren. Over de wijze waarop de indeling tot stand moet komen, kon geen overeen stemming worden bereikt. Het voorstel om de vier Twentse eerste klassers en „Zwolse Boys" bij de Noordelijke clubs te voegen, werd van Oostelijke zijde fel bestreden. Oost wenste twee afdelin gen, elk van 5 Westelijke, 5 Noordelij ke en 5 Oostelijke clubs; en verder een combinatie van 2 maal 10 Zuidelijke en 2 maal 5 Westelijke eerste klassers. Hoewel de mogelijkheid bestaat dat door het bijeen roepen van een buiten gewone algemene vergadering van de KNVB de nieuwe indeling nog in het komend seizoen haar beslag krijgt, moet dit zeer onwaarschijnlijk worden geacht, aangezien het wedstrjjdrooster voor het aanstaande seizoen al gereed is, waarbij rekening is gehouden met zes eerste klasse-afdelingen. De indeling van 4 maal 15 zal dan ook hoogstwaarschijnlijk eerst in het seizoen '50—'51 worden Ingevoerd. Ronde van Frankrijk Onze Parijse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: De laatste étappes van de Ronde van Frankrijk, die door Italië leidden, hebben aldaar aanleiding gegeven tot anti-Franse manifestaties van de zij de van het Italiaanse publiek. Daar bij moest in het bijzonder Robic het ontgelden, tegen wie een volledig of fensief met scheldwoorden, aard kluiten, bierglazen en emmers water werd geopend. De aanleiding van een en ander moet het interview zijn geweest, waarin de kleine Breton verklaarde, dat hij Bar- tali en Coppi gemakkelijk ln zijn zak zou kunnen steken. De Italianen heb ben deze woorden blijkbaar opgevat als Het Nederlandse merk met Wereldreputatie FEUILLETON door NATALIE SfflPMAN ■16) Dat moet je niet doen, zei hij. Je rilt je ogen bederven. Geef mij dat öing. Maar ik heb die lantaarn nodig. Als er eens een luchtaanval zou komen. Die komt er niet! r Hij liet haar echter de lantaarn hou- <ien en nam alleen het boek mee. Toen jïrij nog heel klein was, was hij ook ge- leurende enige tijd erg bang geweest in het donker een afschuwelijke vrees. Bij vroeg zich af, of Honora Brayle ooit frang geweest was of zij ooit wakker [geworden was, zich verbeeldend een eohot te horen en of zij zich herinner- öe, dat zij opgestaan was en door de Kleedkamer van haar vader naar de Kamer daarnaast gegaan was Daddy, wie \vas die dame? Miss plaitóliaw? Zij isHet was belachelijk, dat hij het haar niet vertellen kon. Zij is een vriendin van mr Warlon en van Was zij een vriendin van Mammy? Neen, zei hij en wachtte op het onvermijdelijke: Waarom? Maar dat kwam niet. Emily schikte pch gemakkelijk in haar kussens en Tei: I Ik vind haar aardig. Zij is niet als «en groot mens. Zij is net een klein yieisje. Hy bleef op haar neerkijken. Kinde ten hadden soms een buitengewoon [helder inzicht. I -- Ja, zei hij langzaam, ja. Em, daar heb je gelijk aan. Dat is zij ook. Toen hij later in zijn couchette in de hachttrein lag, trachtte hjj de nieuwe en vreemde gevoelens, die hem be stormden, te ontleden. ZoUhet werkelijk Taar zijn, dat hij verliefd was op Alden p'anshaw, of was het alleen maar, orn aat zij op Honora Brayle leek? Maar pJ pas niet verliefd geweest op Hono- Ia- v/as nog maar een klein meisje [Reweest, bijna een baby. Hij had een speciaal gevoel voor haar gekoesterd, Rt hij niet definiëren kon, maar het geen liefde. Je kunt nu eenmaal pet verliefd zijn op een kind. Neen,' dit was heel iets anders I renyijl hij in de duisternis naar bui- ibfli s,^arde. dacht hij: Het is ook JjJL lets anders, dan wat ik voor He- i,,,,.Voflde- En toch was dat ook abso luut de werkelijkheid. Het was het ik'tl- Wer^elyKe. dat mij ooit overkomen liinrvt Wa? zesentwli.' 'w was nog IhnSf ÏÏ?,iein&nd verliefd geweest. Ik had pooit tijd gehad voor meisjes.... Op de universiteit was er een meisje geweest, die aan enige van zijn eerste jaars klassen deelnam. Hij had haar gedurende enige tijd gadegeslagen, had haar korenblonde haar bewonderd, haar slanke, goed geproportioneerde lichaam en hij had haar meegenomen naar een danspartij- Maar na die avond was er niets mysterieus meer aanhaar. Als zij met hem praatte of danste en als hij haar met andere mensen samen zag, zag hij, dat zij niet de jonge godin uit zijn gesdhiedenisklasse was, maar alleen maar een nogal lang boerenkind met een frisse kleur.... Gedurende zijn twee jaar in Chicago was er niemand geweest en evenmin in New-York niemand, tot hij Helen Hasketh ontmoette. Toen hij haar voor het eerst over het terrein van de Coun try Club had zien lopen, dacht hij, dat zij een van de knapste meisjes was, die hij ooit gezien had. De manier, waarop zij liep in haar flanellen rok en de witte overhemd-blouse, die haar slapk gebruinde hals zichtbaar liet, haar die pe, blauwe ogen en de kleine rimpel, die over de brug van haar korte, rechte neus lag als zij glimlachte alles aan haar was elegant en mooi. Zij paste ln deze vriendelijke stad, waar bijna iedereen, iedereen kende en waar het zakenleven nauwelijks door de depres sie beroerd scheen te zijn ten minste vergeleken met andere steden, die Jim kende. Helen was, als een zomerdag, blauw en goud en onbewogen. Toen hij ihaar beter leerde kennen, kwam hij tot de conclusie, dat zij een diep verlan gen in hem bevredigde een verlan gen naar begrip en'warmte en stabili teit, waarvan hij zichzelf niet bewust was geweest, maar dat hij al jaren met zioh moest hebben omgedragen; al wel sedert de tijd, dat hij nog een kleine tongen was. En toen hij tot de ontdek king kwam, dat zij hem liefhad, was dat voor hem bijna ongelooflijk. Hij herinnerde 2iich nog de avond ia October,'toen hij haar van een partijtje naar huis brabht.... Laten we nog niet naar binnen gaan, maar een ogen blik hier blijven, had zij gezegd, het is daar binnen zo warm. Laten we naar de waranda gaan. Zij waren over het gras naar het terras adhter het huis gelopen. Aan de rand van een klein ravijn, dat 's zomers bezaaid was met kleine narcissen, groeiden grote olmen. Nu ruiste de wind door hun kale tak ken. Luister, zei Helen. Zij leek zeer slank, zoals zij daar naast hem stood, terwijl haar blonde haar naar achteren woei. Haar ogen waren bijna op één hoogte met de zijne. HelenHij had het nu nog niet willen zeggen, maar het had hem al lang op de tong gelegen. Helen, ik houd van je. Werkelijk, lieveling? Hij dacht, dat zij glimlachte, ofschoon het te donker was, om haar gezicht te zien. Zij legde haar handen op zijn schouders en hij boog zioh voorover en kuste haar. Haar lippen waren koel en jong, maar toen sloten haar armen zioh om zijn hals en drukte zij zich tegen hem aan en het bloed stroomde hem sneller door de aderen, het geruis van de wind verdovend. Hij was nog nooit zo gelukkig geweest Ja, dacht Jim, terwijl hij rusteloos in zijn couchette hen en weer draaide, hij had heel veel van haar gehouden. Maar, evenals haar gevoel voor hem, was het 'n gemakkelijke, kalme emotie geweest. (Wordt vervolgd) een aanranding van de nationale eer. Behalve Robic hebben verscheidene andere Franse renners en journalisten te klagen gehad over de zeer onsportie ve houding van het publiek uit dit grensgebied, dat in de Ronde blijkbaar aanleiding heeft gezocht om haar anti- Franse gevoelens te spuien. Ofschoon Aoste 5 millioen lire had betaald om in de Ronde te worden opgenomen, liet bovendien in deze Italiaanse halte plaats de organisatie alles te wensen over, zodat verscheidene journalisten die tevergeefs op een telefonische ver binding met hun redacties hadden ge wacht, boos vertrokken om de nacht op Zwitsers grondgebied te passeren. Alle Franse kranten hebben gister avond en vanmorgen bittere commen taren op deze incidenten geleverd en het ontactvolle besluit betreurd ge noemde grensstreek in de Ronde op te nemen. Algemeen werd er echter op gewezen, dat de beide Italiaanse ren ners Goppi en Bartali, die met kop en schouders boven de rest der renners uitsteken, geen enkele verwijt verdie nen en niet de minste aanleiding heb ben gegeven tot de betreurenswaardige Incidenten van de laatste dagen, waar over zij officieel hun afkeuring hebben geuit. Men verwacht, dat na passage door het Neutrale Zwitserland de gemoede ren wel v/eer dusdanig zullen ziin ge kalmeerd, dat bij terugkomst in Frank rijk alles weer vergeven en vergeten zal zijn, tenzij zo.merkte men gister avond hier op, inmiddels de Veilig heidsraad zich met het geval zou be moeien. Gisteren hadden de renners een rust dag. Sportspi inters Het tournooi om het wereldkam pioenschap ijshockey 1950 zal in Maart op de baan van de Wembley-pool te Londen worden gehouden. Te Valkenburg speelde Quick Boys gisteravond een vriendschappelijke wedstrijd tegen het kampioenselftal van de Koninklijke Nederlandse Marine (Vliegkamp Valkenburg).. De ontmoe ting, waarvan de opbrengst ten bate kwam aan het Marine Sanatorium, werd door de Katwljkers met 3—1 ge wonnen. De cricketwedstrijd tussen de West Kent Cricket club en het Nederlandse team De Flamingos, welke te Chisle- hurst werd gespeeld, is geëindigd met een draw. Ter gelegenheid van de traditio nele paardenmarkt zullen op Donder dag 28 Juli a.s. te Voorschoten korte baandraverijen voor geregistreerde paarden worden gehouden. De drave rijen zijn met totalisator en vangen om 2 uur aan op het terrein aan de Wijngaardenlaan. ZWEMMEN. SLEUTELSTAD NEEMT DEEL AAN NEDERL. KAMPIOENSCHAPPEN. Naar wij vernemen zullen de jeug dige Sleutelstad-zwemmers Wim van Rooyen en Peter Bekkering op 13 Augustus a.s deelnemen aan de na tionale zwemkampioenschappen tc Doetinchem. Beiden zullen zij uitko men op het nummer 200 meter school slag heren. WATERPOLO. SLEUTELSTAD BEHAALDE DE VOLLE BUIT. In de gisteravond gespeelde waterpo- lowedstrijd AZC 1—Sleutelstad 1 heeft de Sleutelstad de volle buit in de wacht gesleept De Leidenaren waren in de eerste helft niet bepaald fortuinlijk, toen lat en palen enkele goede schoten keerden. Aan de andere kant wist de Alphense midvoor twee doelpunten te scoren. Dit werd de Sleutelstad te erg en nog voor rust bracht L. Ouwerkerk de achterstand terug tot 21. Spoedig daarop plaatste P. Erades goed naar J. Dool, die echter zwaar gehinderd werd en waaruit een directe vrije worp op doel het gevolg was. Hieruit werd gedoelpunt. Een tweede directe vrije worp, kort na de eerste, werd eveneens benut door J. Dool. terwijl dezelfde speler nogmaals de AZC-keeper wist te verrassen. Door C. v. d. Bijl scoorden de Alphenaren nog eenmaal tegen. 3-4, met welke stand ook het einde kwam. 27). „Hè? Wat zegt u?" vroeg Direc teur Stoffer, toen Panda hem zo onbe leefd in de rede viel. „U wilt eerst het uurwerk zien? Nu, komt u dan maar meeen toen ging hij Panda en Je roen de Blaet voor naar de grote zaal van het museum. Hij merkte niet eens dat één van zijn drie bezoekers plotse ling verdwenen was, want hy praatte maar aan één stuk door. „U zult op merken", sprak hij onderwijzend, „dat dit een zeer uitgebreid museum is met vele merkwaardigheden. Wij bewaren hier zelfs de vaandels uit de bekende Slag bij Amstelveen en het zwaard waarmee Leendert van Loppersum des tijds de Sliedrechtse knoop doorhakte! Ja! En nu het zak-uurwerk van Nimrod de Grote! Zo breiden wij steeds uit. Hier ziet u nu bijvoorbeeld de harnas sen, die door Karei de Nare en Corne lls de Kloeke gedragen werden, toen zij elkaar bij Kerkrade met wandelstokken vermoordden. Daar is veel aan te zien! Het zal u bekend zijn, dat Karei de Nare destijds grimmig zei: „Dan liever de grond in!" en zo komt het Ach ja, de heer Chr, Stoffer was trots op zijn verzameling en Panda vond dit nu echt een gesprek waar hij iets van kon leren en zo kwam het dat geen van beiden merktedat Cornells de Kloe ke plotseling tot leven kwam! Dat hoor de natuurlijk niet zo! Hij hoorde niets anders te zijn dan een leeg harnas dat daar te kijk stondmaar neen hoor; hij strekte plotseling zijn ijzeren arm uit en ving daarmee de totaal-onvoor bereide heer Jeroen de Blaet in een sta len greep! Ook Karei de Nare begon zich te bewegen, zodat de heer De Blaet van sclirik bezwijmde zonder één kik te ge ven. Maar Chr. Stoffer en Panda liepen door en merkten niets! Ook Leiden is vertegenwoordigd Van 26 Juli tot 18 Augustus as. zal te Stockholm de tweede Lingiade wor den gehouden. De eerste vond plaats in '39 ter herdenking van de sterfdag van Per Henrik Ling, de grondlegger van de Zweedse gymnastiek. Op dit grote gymnastiekfeest zullen 13.326 gymnas ten, afkomstig uit 54 landen, demon streren hoe de Zweedse gymnastiek is gegroeid en verbreid. Naast deze demonstraties zij dragen geen wed strijdkarakter zullen deskundigen en medici uit de deelnemende landen door middel van demonstraties en lezingen tonen, welke de nieuwe ideëen zijn, die momenteel in hun land op het gebied der Lichamelijke Opvoeding 'bestaan. Ook Nederland zal met een ploeg van 60 dames vertegenwoordigd zijn. De da mes die deel uit maken van deze ploeg zijn afkomstig van verschillende vere nigingen in Nederland. Leiden zal worden vertegenwoor digd door de dames N. Voorsluis, L. v. d. Meer (beiden van Nieuw Brun- li il de) A. Holtz en E. Metz (beiden van LTC). Verder wordt de reis me degemaakt door de heer A. Metz, leraar Lichamelijke Opvoeding aan het Gymnasium, en de heer J. C. F. Coers, ambtenaar Lichamelijke Op voeding van de stad Leiden. Op Woensdag 26 Juli zal de Zweedse koning, in tegenwoordigheid van het Corps Diplomatique, dit grootse gym nastiekfeest openen, waarna de 13.000 jonge mensen in het Stockholmse sta dion zullen defileren. Van 27 tot 31 Juli vinden dan de JONGEMAN IN ZEE VERDRONKEN. Gistermiddag is op het vrije strand te Domburg de 18-jarige J. Coops uit Amsterdam in zee verdronken. De jon gen kwam tijdens het zwemmen te recht ln de sterke stroom voor de kust en probeerde vergeefs hier tegen ln te zwemmen. Personeel van de Domburgse zeebadinrichting schoot onmiddellijk te hulp en bracht hem op het strand. Het bleek toen echter, dat de levensgeesten helaas reeds waren geweken. grote demonstratie's plaats ln alle burn- hallen en stadia van Stockholm. Het congres voor Lichamelijke Op voeding, waar behalve over de hygiëne der L.O. zal worden gesproken over de L.O. op school en vereniging, wordt ge houden van 1 tot 6 Augustus. VOOR VRIJDAG 22 JULI Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: orkest zonder naam; 7.45: morgenwijding en liturgische kalender: 8.00: nieuws; 8.15: pluk de dag; 9.00: alt en plano; 9.30: gram.muziek; 10.00: Aljosja, de pot; 10.20: ochtendconcert; 11.00: de zonne bloem; 11.35: als de ziele luistert; 11.45: Cantus Populorum; 12.00: Angelus; 12.03: pianorecital; 12.30: mededelingen; 12.33: de bietenbouwers; 12.55: zonnewijzer; 1.00: nieuws; 1.20: Amusementsorkest; I.50: op de korrel; 2.00: Weense solisten; 3.00: tutti frutti; 3.30: Metropole Orkest; 4.00: de zonnebloem; 5.00: na schooltijd; 5.15: kinderkoor; 5.45: wat bet buiten land leest; 6.00: Amusementsorkest; 6.20: actualiteiten; 6,30: Ned. strijdkrachten; 7.00. nieuws; 7.15: geen mens ls over bodig; 7.30: opbouw ln liefde; 7.45: licht pianospel; 8.Ö0: nieuws; 8.05: gram.pl, 8.12: concert; 9.00: Westeuropese commen taar: 9.10: Radio Phllh. Orkest; 9.45: missie ln Brazilië; 9.55: operette fragmen ten; 10.45; avondgebed en liturgische ka lender; 11.00: nieuws; 11.1512.00: om en om. Hilversum II (415 M) VARA 7.00: nieuws; 7,18: selecties; 8.00: nieuws; 8 18: orgelspel; 8 50: voor de bulsvrouw; 9.00: Kamermuziek; VPRO 10.00: „thuis"; 10.05: morgenwijding door ds M. C. van Wljhe; VARA 10.20: Amerikaanse volksliedjes; 10.30: voor de vrouw; 10.45: Spaanse en Slowaakse volksmelodieën; 11.00: grnm.- muzlek; 11.15: de droom; 11.30: Vlncen- tlno; AVRO 12.00: The Rhythm Club; 12.30: mededelingen; 12.33: sport en prog nose; 12.45: een kwartiertje Poolse mu ziek; 1.00: nieuws; 1.15: ensemble Jo Bos; 2.00: kookkunst; 2.20: Kamerorkest; 3.00: ons volk ln zijn dichters; 3.20: Kameror kest; VARA 4 00: Jan Vogel en zijn accor deonorkest; 4.30: van twaalf tot zestien; 5.00: Concertgebouworkest; 5.25: wij en de muziek; 6.00: nieuws; 6.15: felicitaties; 6.45: Silvestri-kwartet; 7.00: denk om de bocht; 7.15: Steunt wettig gezag; VPRO 7.30: vrijzinnig protestantse vrouwen: 7.50: Amsterdam brengt zijn gasten naar de Wlertngermcer: 8.05: muzikaal Inter mezzo; 8.20: wat er besproken werd; 8.40: muzikaal intermezzo; 8.50: vrijzinnig protestantse Jongeren; VARA 9.0Ö: ver zoekprogramma; 9 30: vacantle ln Neder land; 10.00: buitenlands weekoverzicht; 10.15: swing and sweet; VPRO 10.40: Am sterdam ontvangt; VARA 11.00: nieuw»; II.1512,00: muzl»fc van Beethoven.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5