Onlwerp-procedure der B. F. 0. voor Federale regering Voddenraper-milliardair veroordeeld Het Londense havenconflict Een crisis binnen een crisis Van Cauwelaert nadert in België beslissend stadium WEERBERICHT op: 0,45 UUr' onder; 18-44 uur Ter inter-Indonesische Conferentie aangeboden 88ste Jaargang DONDERDAG 21 JULI 1949 00 No. 26745 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21501 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwerf4il5 per kwartaal; 32 cents per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 I VOORZITTER VAN NATIONALE RAAD VOOR HAVENARBEID ZAL WAARSCHIJNLIJK VAN ZIJN I FUNCTIE ONTHEVEN WORDEN. I (Van onze correspondent te Londen). Van enige verbetering in de toestand in het Londense havenbedrijf is nog niets te bespeuren. Het schijnt dat alle I partijen „pas op de plaats rust" maken. I Het is begrijpelijk, dat de nationale raad voor havenarbeid, het collectieve I orgaan der werkgevers, dat de tewerk- I stelling centraal regelt, ongeduldig be- I gint te worden. Deze organisatie werd I tijdens de oortog opgericht. Haar func- I tie is de arbeidskrachten gelijkmatig I over de hele haven te verdelen en de I dokwerkers tevens een bestaanszeker- I held te verschaffen. Alleen bij de raad f ingeschrevenen komen voor arbeid in I aanmerking. Ook indien er niets of niet I genoeg voor hen te doen is, ontvangen ze een gegarandeerd weekloon van 4 pond 8 shilling (ongeveer 44 gulden). Aan hun vroegere wisselvallige positie, toen ze te hooi en te gras werk hadden, I is een einde gekomen. Het systeem van het arbeidsregister houdt echter de verplichting in, dat de arbeiders al het werk aanvaarden, dat hen aangeboden wordt. Hiertegen hebben zij zich in het jongste verleden maar al te vaak verzet. Thans willen zij de zekerheid hebben, dat hun geen aidjeid wordt opgedragen op schepen, welke het voorwerp zijn van een conflict. De moeilijkheid is, dat de Canadese schepen door de auto riteiten niet als besmet worden be schouwd, omdat er geen Britse arbei- ders bij het conflict zijn betrokken. Het is nu tot een openlijke botsing gekomen tussen de raad voor haven arbeid en de regering. Doordat er van overheidszijde practisch niets gebeurde, ondanks de afkondiging van de nood- I toestand en het gebruik van troepen, welke blijkens het verleden ook zonder noodtoestand hadden kunnen worden ingeschakeld, heeft de genoemde raad de zaak zelf in handen genomen, door Dinsdagavond een ultimatum te stel- llen. dat inhield, dat de arbeiders het I hele systeem, dat hen werk en loon I verzekert, in gevaar zullen brengen, I indien ze niet Woensdagochtend om I kwart voor acht het werk zouden her- I vatten. Hetgeen er op neer zou komen, [dat d- twee Canadese schepen zouden moeten worden gelost. Want zolang I dat niet gebeurt, heeft de raad de ar- I oeiders uitgesloten van arbeid elders. Volgens de regering was deze zet I echter hoogst ontactisch. Bovendien I ging de raad buiten haar boekje en I heeft ze door dit alleade dingen alleen I maar verergerd. Der aad is echter van I oordeel, dat zij zelfstandig kan hande- I len buiten het noodcomité van vijf om, I dat namens de regering op het ogenblik I verantwoordelijk is voor de haven. De regering betwist dit echter en heeft gisterochtend om kwart voor een I op dramatische' wijze het communiqué I van de raad voor havenarbeid, waarin I de arbeiders bedreigd werden met te- I mgkeer naar methoden van individuele I aanwerving door de werkgevers, door- I kruist met een ander communiqué. De regering is het volkomen eens met de I raad, dat de arbeiders het werk dienen I te hervatten, doch zij stelt uitdrukke- I lijk vast, dat er niet over gedacht wordt om het goed gebleken arbeidssysteem I ln het havenbedrijf ongedaan te ma- ken. Het ulbiipatum werd op deze ma- I nier dus een slag in de lucht. Een pi kante bijzonderheid is. dat de leider I van de raad, die zich in de pers laat dunkend over de regering uitliet, nie- I mand minder is dan lord Ammon, de I secretaris van de Labourfractie in het Hogerhuis. De voornaamste bedoeling van de raad was een einde te maken aan het slappe optreden van de overtieid en het noodcomité aan te sporen eindelijk gebruik te maken wan zijn bevoegdheid om arbeidskrachten buiten het vaste register aan te werven. De regering staat blijkbaar op het standpunt dat de arbeiders zo weinig mogelijk dienen te worden geprikkeld en dat het con flict vanzelf zal verlopen indien de troepen maar lang genoeg het werk doen. Evenals in Bristol en Avonmouth het geval was, zullen de arbeiders die geen enkele uitkering krijgen na enige weken wel moeten inbinden. Het incident tussen raad en regering heeft overigens duidelijk aan het licht gebracht dat de onderlinge eenheid tussen de autoriteiten zoek is. Dit is natuurlijk koren op de molen van de stakingsleiders. Gisteren werden nog 2500 extra mili tairen naar de haven gedirigeerd. Er zijn nu ruim negen duizend soldaten aan de arbeid op 92 schepen. Op 45 schepen ligt alles nog stal. Intussen is het vrijwel zeker dat lord Ammon, die geheel op eigen houtje handelde zonder de regering of het noodcomité te raadplegen, zijn functie van voorzitter van de raad voor haven arbeid zal verliezen, evenals andere of ficiële posten, die hij bekleedt. Wellicht zal hij ook moeten heengaan als frac tieleider in het Hogerhuis, als hoedanig hij deel uitmaakt van de regering. Attlee is zeer gebelgd over Ammon's eigenmachtig optreden Weliswaar had minister Isaacs reeds in het Lagerhuis verklaard dat de havenarbeiders het bestaande werksysteem in gevaar bren gen, doch hij ging niet zo ver als Am mon, die volgens de regering vijftien duizend man rechtstreeks met ontslag dreigde. Ammon verklaarde dat hy slechts gepoogd heeft een uitweg voor het conflict te vinden en dat hy zeker was van succes. De regering daarente gen is van mening dat het ultimatum, ware het doorgegaan, tot een complete staking zou hebben geleid niet alleen, maar dat de staking daardoor zou zijn overgeslagen naar de overige Britse havens. Bovendien kunnen alleen regering en parlement beslissen over een verande ring van de status der havenarbeiders en niet lord Ammon en zijn raad. Kolarov opvolger van Dimitrov KOSTOV WORDT „BERECHT". Vasfil Kolarov, Bulgaars vice-premier en minister van buitenlandse zaken, is met algemene stemmen tot eerste mi nister eekozen od een buitengewone ver gadering van de Bulgaarse nationale vergadering van de Bulgaarse nationale vergadering. Hij volgt Georgl Dimitrov jp die od 2 Juli te Moskou overleed. Koralov is vroeger president van Bul garije geweest en was waarnemend pre mier in de tijd, dat Dimitrov met ziek teverlof in de Sovjet-Unie verbleef. De nationale vergadering koos verder vijf vice-premiers. Drie van hen ziin le den van het politbureau, de vierde. Ge- orgiev. is voormalig leider van de zveno- groep en de vijfde. Traikov. lid van de agrarische partij. t De 72-jarige Kolarov was secretaris generaal van de Komintern in 1922. Met Dimitrov had hij de leiding van de op stand in 1923 tegen de Bulgaarse rege ring. Hij woonde van 1923 tot 1945 in het buitenland en keerde daarna als pre sident van de nationale vergadering naar Bulgarije terug. In 1947 werd hij be noemd tot minister van bpitenlandse zaken. Het Bulgaarse parlement heeft voorts met algemene stemmen besloten, de voormalige plaatsvervangende premier Traicho Kostov. van ziin parlementzetel vervallen te verklaren. Het parlement besloot tevens Kostov te doen vervolgen krachtens het strai- recht voor ..ernstige misdrijven tegen de StaKostov zal vervolgd worden wegens economische sabotage, waarop de dood straf of levenslange gevangenisstraf staat. Het Bulgaarse parlement besloot ook nog een ander parlementslid, Geor- gi Huichef lid van de agrarische party te doen vervolgen wegens splonnage en verraad. DR SMITH MAG NAAR DE BERG ARARAT. Op zoek naar Noach's ark. Naar wij vernemen, heeft de Ameri kaanse onderzoeker dr Smith van de Turkse autoriteiten verlof gekregen, om op de berg Ararat een onderzoek in te stellen naar „de overblijfselen van de Arke Noachs". De Engelse onderzoeker Sykes en onze landgenoot Hans Roozen stellen thans krachtige pogingen in het werk om een dergelijke vergunning te krij gen. H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard brachten een bezoek aan Velsen. Bij deze gelegenheid werd o.m. de reddingboot „Neeltje Jacoba" aan de loskade bezichtigd. Schipper v. d. Meulen wtist het Koninklilk paar op enige bijzonderheden van de boot. Kansen staan niet te gunstig Na afloop van een onderhoud, dat Van Cauwelaert met de liberale dele gatie heeft gehad, heeft Motzz, voor zitter der liberale partij, verklaard, dat de informateur bij een vroeger onder houd had gevraagd om een meer ge detailleerde uiteenzetting van het libe rale programma op economisch en financieel gebied en dat men hem dat programma heeft overhandigd, met een korte aanvullende verklaring over het koningsvraagstuk. Wy zyn van mening aldus Mote dat er nog tyd is om door een ener gieke poging tot toenadering het ko ningsvraagstuk te regelen met de hulp der drie grote partyen. Wij geloven dus, dat men moet trachten de oplossing te zoeken in een regering der drie par tuen. Het liberale programma kan in grote trekken gekenschetst worden als een streven naar bezuiniging cp de staats uitgaven, verlaging der belastingen en Osk in Engeland ziin dit jaar de zonnige dagen schaars. Het is te begTiipen. dat nnses Elizabeth en Prins Philip van zo'n mooie dag gebruik maakten om met Gun acht maanden oude zoon Charles op het grasveld van Windlesham Moor in «urrey te gaan spelen, en hiervan een filmpje te laten maken. VERDERE STIJGING VAN TEMPERATUUR. Hilt- verwacht tot morgenavond: ec,urende de nacht: veel bewolking la^r ?verwe£end droog weer en minder ."A,temperaturen dan de afgelopen "it Moreen overdag: geleidelijk af- dpr eil-e bewolking, droog weer. Ver- oi8vi eine van temperatuur, vooral in t binnenland. Meest zwakke wind. 'Gemaakt te 10 uur). - 22 JULI. r?n °P' 4.46 uur; onder: 20.46 uur. ^Hoogwater te Katwyk te 0.10 en 12.41 Hit nummer bestaat uit zes pagina's. JBRITSE GEZANTEN IN MIDDEN OOSTEN MET BEVIN BIJEEN. Heden zal de Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin, te Londen de conferentie openen van alle Britse gezanten in het Nabije Oosten. Op de conferentie zal, naar officieel is meegedeeld, de volgende agenda wor den behandeld: 1. De gevolgen van de politieke en economische ontwikkeling in het Na bije Oosten sinds de vorige bijeenkomst van gezanten in de herfst van 1945. 2. De huidige politieke problemen in het Nabije Oosten, zoals de toekomst van de Arabische vluchtelingen uit Pa lestina. 3. De vorderingen die zyn gemaakt bij het bijstaan en adviseren van de landen in het Nabüe Oosten en econo mische en sociale zaken. grotere vryheid voor voor het bedryfs- 1&Van Cauwelaert heeft bevestigd, dat de liberale delegatie hem een nader uitgewerkt rpogramma heeft overhan digd en dat hy van dat stuk kennis heeft gegeven aan de socialistische en katholieke delegaties. Hy heeft met de drie delegaties de toestand besproken en haar voorstellen gedaan „voor wat betreft de beperkte mogelijkheden tot het vormen ener re gering". Hij verwacht heden of mor genochtend antwoord van de drie delegaties, waarna hij de prins-regent rapport zal -uitbrengen over het resul- taak zijner missie. Zyn taak van infor mateur kon echter thans in feite als geëindigd beschouwd worden. Ten aanzien van een eventueel be zoek van een aantal ministers van staat aan de koning zeide Van Cauwe laert: „Denkt u zich eens in, dat de koning een byeenkomst zou hebben met mi nisters van staat van verschillende partyen. Alleen al het feit, dat in een zo delicate kwestie de meningen uiteen lopen zou een vrachtdragende bespre king al onmogeiyk maken. Ik begrüp, dat verschillende groeperingen de ko ning wensen te spreken en hy zal haar gaarne ontvangen. Wat mij betreft, zou er geen enkel bezwaar tegen zyn, dat ik de koning ontmoet, maar ik zal hem niet bezoeken als hoofd van een zo uit gebreide missie als men wel heeft willen doen geloven". Het Belgisch Vakverbond heeft nog eens met nadruk verklaard dat het met alle middelen zich zal verzetten tegen een terugkeer van de koning. Onze Brusselse correspondent meldt ons nog: Er zyn twee mogeiykheden om uit het moeras te raken: nieuwe verkie zingen na het zomerreces, dus in Oc tober a-s., ofwel een „capitulatie" der katholieken, die zloh alsdan opnieuw zoals in Februari 1946 zouden moeten tevreden stellen met een regeringsver klaring, waarin gezegd wordt „dat de beide partyen op hun standpunt blij ven staan, maar dat de regering een oplossing van het koningsprobleem in een geest van nationale verzoening met alle middelen zal bevorderen". Het zou betekenen dat de leiding van de CVP haar kiezers met een kluitje in het riet stuurt. Een oud-minister, die enkele weken geleden te Pregny door de koning werd ontvangen, zei my dat de vorst meer dan ooit besloten is naar het land terug te keren. In de politiek kan men nooit een goede voorspelling doen. vooral niet in een dynamisch land als België, maar het zou ons niet verwonderen indien de prins-regent het parlement opnieuw zou ontbinden Sovjet-protest zal worden afgewezen Het Sovjet-protest teeen het toetreden van Italië tot het Atlantisch pact zal door alle leden worden afgewezen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Acheson verklaarde dat de Sovjetrussische beschuldigingen, volgens welke een bekrachtiging door Italië van het Noordatlantische verdrag een schen ding zou betekenen van de bepalingen van het met Italië gesloten vredesverdrag volkomen ongegrond" ziin. Hij voogde hieraan toe dat het Sovjet russische protest, evenals de meeste an dere verwerpingen door de Sovjet-Unie van het verdrag, op de veronderstelling berusten, dat het pact tegen de Sovjet- .Unie is gericht. De Verenigde Staten hebben er al wel honderd "maal met na druk op gewezen, dat dit niet het geval is. Minister Acheson verklaarde catego risch, dat een toetreden door Italië tot het Atlantisch verdrag geen schending van het vredesverdrag met Italië zou be tekenen en dat een Italiaanse deelne ming in het geheel niet van invloed zou ziin op de bepalingen van het vredes verdrag. Hij voegde hieraan toe dat de bijdrage van Italië voor de verdedigings macht der staten-deelgenoten van het Atlantisch verdrag zou blijven binnen de beperkingen, waarin het vredesver drag met Italië voorziet. HET BRITSE HOGERHUIS EN DE NATIONALISATIE DER IJZER EN STAALINDUSTRIE. Het overwegend conservatieve Britse Hogerhuis heeft met enige belangryke amendementen het regeringswetsont werp ter nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie aanvaard. Een der amendementen behelst de uit stelling der nationalisatie tot na de in het volgend jaar te houden algemene verkiezingen omdat de Britten er nog eens een nachtje over kunnen slapen". Men verwacht, dat de regering dit amen dement zal verwerpen. Indien de lords weigeren toe te geven, kan de regering alsnog het oorspronke lijke wetsontwerp tot wet verheffen voor de ontbinding van het huidige parle ment. De conceptie van de p.F.O. voor een voorlopige staatsregeling van de V.S.I. voorziet in een procedure voor de tot standkoming van een Federale rege ring. die de souvereiniteit kan overne men en als eerste regering van de V.S.I. kan optreden, aldus verneemt de thans in Djokja vertoevende politieke correspondent van Aneta uit betrouw bare bron. Volgens het ontwerp van de BP O., dat op de inter-Indonesische confe rentie ter sprake zal worden gebracht, zullen de organen van de V.S.I. zyn: 1) een president, gekozen door ge machtigden van de regeringen uit de gebieden die te zamen de V.S.I. vor men en die een constitutioneel staats hoofd bezitten; 2) de ministers, verdeeld in een kernkabinet en ministers, dis ultslui tend departementshoofden zijn. Drie of vyf leden van het kernkabinet zullen benoemd worden door de pre sident op voordracht van de regerin gen en gebieden die de V.S.I. vor men, andere ministers worden door de president benoemd op voordracht van het kernkabinet. De ministers z|jn verantwoordelijk tegenover de Senaat en de volksvertegenwoordi ging. De Senaat, bestaande uit ver tegenwoordigers van zelfstandige staatkundige eenheden, kan niet ont bonden worden. Van de Senaatsleden worden er twee uit elk gebied aan gewezen door de betrokken gebieden. Zij stemmen zonder ruggespraak met de regeringen en besturen, die hen aanwezen. Ten aanzien van de volksvertegen woordiging wordt vernomen, dat deze zal worden samengesteld in verband met het zielenaantal van de samen- HET LOON DER BERLIJNSE SPOORWEGARBEIDERS. Een woordvoerder van het West- Beriynse verbond van spoorweglieden verklaarde, dat de West-Berlynse spoorwegmannen weer zouden kunnen gaan staken, indien de spoorwegdirectie bleef bij haar weigering om de arbei ders 60 van hun loon in Westmarken uit te keren. De West-Beriynse com mandanten hebben een officieel protesr in verband hiermede by de Sovjet- autoriteiten ingediend. De woordvoer der zeide verder, dat er geen stappen gedaan zouden worden zonder vooraf gaand overleg met de West-Beriynse commandanten. Een geduchte tegenvaller voor monsieur Joseph Jozef Joanovici, de uit Bes Arablë geboortige Paryse voddenraper-millio- nair. is tot vyf jaar gevangenisstraf, nationale onwaardigheid, een boete van 600.000 francs en verbeurdverklaring van zyn vermogen ter waarde van 50.000.000 francs veroordeeld. In de tenlastelegging was vermeld, dat Joanovici tydens de oorlog voorra den had geleverd aan het Duitse leger en dat hij inlichtingen had verstrekt aan de Gestapo. Joanovici werd in November 1947 in een Duitsdorpje gearresteerd, nadat men een jaar lang naar hem had gezocht. Hy verklaarde, dat hy mil- lioenen francs aan het Franse verzet had geschonken, lossommen voor de vrijlating van verzetslieden had be taald, en geallieerde vliegers had hel pen opsnappen Terwjl Joanovici zyn proces af wachtte. vermoordden drie gemaskerde mannen zyn vrouw, die in een hinder laag werd gelokt. Aan de broer van Joanovici, Marcel, werd 300.000 fr. boete opgelegd en twee deelgenoten werden veroordeeld tot resp. vier en vyf maanden gevangenis straf en verlies van nationale waardig heid en een boete van 200.000 fr. een groot wereldbedryf beginnen Al deze dromen heeft president Bé- teille gisteren op hardhandige wyze verstoord en het geloof van monsieur Joseph in al deze geleerae heren met hun witte beffen en lange zwarte jur ken die zo knap en theatraal konden praten, was zichtbaar aan het wanke len gebracht. Zyn laatste woorden wa ren. „dat hy gedurende de 14 jaren, die hy in Frankryk had doorgebracht, nog Joseph zich „het boek" brengen en als i nooit één Fransman kwaad had ge- gold het de handtekening van een J zware cheque krabbelde hij met zijn dikke vingers op een der bladzyden zyn naam: Joino had alweer onder het felle licht der magnesiumlampen om hoger beroep verzocht. Monsieur Joseph was kennelyk te leurgesteld over deze uitslag. En voor Onze Paryse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen nog: Direct na de uitspraak liet monsieur het eerst sedert de aanvang van zyn proces waren de plooien van de brede gemoedeiyke glimlach, die zyn gelaat iets kinderlyks. zelfs iets sympathieks verleenden, verdwenen. In de grond had ons deze man met al zyn raffinement en uitgeslapen gesle penheid een groot en geestelyk onvol wassen kind geleken, goedhartig en rondborstig en het slachtoffer van een misverstand, dat hem uiteindeiyk nood lottig was geworden. Het misverstand namelijk, dat voor zyn millioenen alles te koop was, eer en aanzien incluis. En had hy het verzet niet een bedrag ge geven geiyk aan een rond millioen Hollandse guldens? Volgens zyn intieme vrienden was Joino sedert de eerste zitting dan ook heilig ovrtuigd geweest, dat hij, behalve vryspraak, ook een amende honorable van de zijde van de Franse regerings commissaris mocht verwachten. In zyn gedachten zag hy verder al een briljant banket vol voorname lie den. waar alsmaar toasten op zijn ge zondheid en rehabilitatie werden uit gebracht. Daarna wilde monsieur Jo- eph naar Amerika vertrekken en met stellende staatkundige eenheden met inachtneming van het artikel van het Van Royen—Rum-accoord. dat de Re publiek een derde van het zetelaantal toekent. Ieder deelgebied zal minstens twee en hoogstens tien afgevaardigden, mog?n hebben. De minderheidsverte genwoordiging is zoveel mogelijk een zaak van de betrokken gebieden De regering der V.S.I. kan. indien minderheden onvoldoende vertegen woordigd geacht worden, het aantal vaststellen. Onmiddellijk na de overdracht van de souvereiniteit dient de regering maatregelen te treffen voor algemene verkiezingen voor het Huis van af gevaardigden. Ten aanzien van de Federale opbouw zegt de conceptie, dat in afwachting van de voltooiing van de Federale opbouw uit onderling gelijkwaardige, gelijkberechtigde Ne gara's, de thans bestaande Negara's en staatkundige eenheden in begin sel gelijkgerechtigd zijn. De regering heeft o.m. het opperge zag over de Federale strijdkrachten en het benoemingsrecht van officieren, de Negara's hebben geen eigen stryd- krachten. De wetgevende macht zal worden uitgeoefend door de regering samen met het parlement, waarbij zo wel de regering als de Senaat en volks vertegenwoordiging het recht van ini tiatief hebben. De volksvertegenwoordi ging heeft wel. de Senaat niet het recht van amendement. HOGE COMMISSARISSEN. In het ontwerp wordt voorts de financiële verhouding tussen de V.S.I. en Negara's behandeld. Het zegt verder, dat de Federale regering aanstonds voorzieningen moet tref fen voor een Indonesische vertegen woordiging in Nederland door Hoge Commissarissen. Het voorziet voorts in de erkenning van godsdienstvrijheid en merkt op, dat de voorlopige staatsregeling een bepaling moet bevatten, dat de bevol king van de onderscheiden gebieden in Indonesië de gelegenheid tot zelfbe schikking langs democratische weg zal hebben, teneinde de plaats van haar gebied te kunnen' bepalen in Negara's welke te zamen de V.S.I, vormen, dan wel in de VJ5.I. zelf. In de plenaire vergadering van de inter-Indonesische conferentie van gistermiddag werd een uitvoerig B.F.O - ontwerp, dat o.m het bovenstaande be helst. aangeboden. Hoogste Belgische onderscheidingen aan Nederlanders De Belgische regering heeft de secre taris-generaal van het ministerie van O., K. en W., mr H. J. Reinink, tot Grootofficier in de Kroonorde van Bel gië benoemd. Commandeur in de Kroonorde werden mr H. J. Schölvinck, chef van het ka- zyn dollars, die hem daar wachtten, binet van de Minister van O., K. en W., afrrnAt nraralHKaH riïf Karrinnon r tr ttr daan. Persoonlyk geloven wij hem op zyn woord. De tragiek van deze om vangrijke emigrant is slechts, dat hy het begrip vaderland niet kende Niet de Fransen individueel, maai Frankrijk als land heeft hy gedurende de oorlog groot nadeel toegebracht en daarvoor zal hy vyf jaar moeten boeten. mr J. K. van der Haagen, chef van de afd. Oudheidkunde; en Natuurbescher ming aan dit departement en jhr D C. Röell, hoofddirecteur van het Ryksmu- seum te Amsterdam. Commandeur in de Orde van Leopold II werden: prof. dr F. L. R. Sassen, hoogleraar te Lelden en de letterkun dige Adriaan Roland Holst. Officier in de Kroonorde werden Willem Andriensen, directeur van het Amsterdams Conservatorium en dr F Bender. chef van de afdeling buiten landse betrekkingen van het ministerie van O.. K. en W Officier in de Orde van Leopold II werden de eerste concertmeester van het Concertgebouworkest, Ferdinand Helman en de letterkundige Victor van Vriesland. LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1