Onze verhouding mei Duitsland Omgeven door prikkeldraad van belemmeringen Presiden t Truman yerlaging Marshallhulp speelt communisme in de kaart Herstel transitoverkeer van groot belang Noord Atlantisch Pact in Tweede Kamer goedgekeurd „Europa en Amerika kunnen niet zonder elkaar" WEERBERICHT 88ste Jaargang WOENSDAG 20 JULI 1949 00 No. 26747 LEIDSCH 1 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer •-K. I DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week DAGBLAD Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Scherpe aanval op het communisme Tn een door president Truman ge houden redevoering over de buiten landse politiek der Verenigde Staten, deed hij een beroep op het Congres de ingevolge het plan-Marshall uit getrokken gelden niet te verminderen. I De Amerikaanse president sprak zijn rede uit voor de „Shriners Convention" (een geheim genootschap). „Wij moeten er op toezien, dat het met veel moeite en strijd herwonnen economische her- stel van andere vrije landen niet door stagnatie en het de overhand krijgen van gevoelens van wanhoop te niet wordt gedaan". Waaraan hij toevoegde- „Een van de meest dwaze dingen, die wij thans zouden kunnen doen, is het verlagen van de bedragen, beschikbaar gesteld voor de bevordering van het Europese herstel. Indien wij dit zouden doen, zouden wy opzettelijk de vorde ringen op de weg naar vrede en vrij heid teniet doen, die wij met zoveel moeite hebben gemaakt. Slechts de communisten zouden er I voordeel van hebben, indien wU een I dergelijke kortzichtige politiek zouden bedrijven. I Wij hebben vorderingen gemaakt bij ons streven naar vrede en vrijheid, om I dat wij bereid waren het daarvoor be- nodigde kapitaal beschikbaar te stellen. Het zou niets minder dan een ramp zijn, indien wij thans politiek overstag gingen en zouden proberen er methalf- bakken maatregelen te komen. En het I zou evenzeer een ramp zijn, indien wij B het begrip bij en de medewerking van B andere democratische volken, die wij B ons hebben verworven, zouden vermin fl deren of geheel zouden verspelen". I Truman zeide er op te rekenen dat de I Senaat, die morgen aa. over de voor- I gestelde bekrachtiging van het Noord- atlantisch verdrag moet stemmen, zijn goedkeuring aan de ratificatie zal I schenken. I ,Een overweldigende meerderheid van ons volk staat bekrachtiging voor" vor- klaarde de president. I President Truman verwierp in zijn I toespraak het communisme. Hij zeide, I dat heden ten dage aan millioenen in de I gehele wereld de vrijheid wordt ont- I zegd. I De leiders van sommige landen schij I nen thans nog op macht te vertrouwen I als een methode, om de wereld naar I hun inzichten te organiseren, In deleer, I die zi) aanhangen, wordt gepleit voor I een gewelddadige omverwerping van I vrije regeringen, ook streven zij er naar I een klassenoorlog te doen ontstaan. Ter bevordering van hun doeleinden, I doen zij een vals beroep op 's mensen I zin voor rechtvaardigheid, zij specule- x ren op de gemeenschappelijke wens van het mensdom, zijn levensvoorwaarden I te verbeteren. Doch in de practijk is I hun stelsel voor wereldhervorming geen haar beter dan de oude tyrannieën, die I hebben gefaald. In de inwendige structuur van het bouwsel dezer nieuwe tyrannen wordt de noodlottige zwakheid van allo op r dictatuur berustende regeringsvormen weerspiegeld. Het schijnt, dat de spanningen en conflicten, ook in het door hen gecontroleerde gebied, aan het toenemen zijn. Dit. stelsel der nieuwe tyrarmen zal mogelijk tijdelijk overwinningen beha len. Duch op de lange duur heeft het de keus uit slechts twee mogelijkheden: het moet zichzelf vernietigen, of het moet zijn streven, om andere landen te dwingen in zijn gareel te lopen, opge ven. Er zijn personen, die ons willen doen geloven, dat oorlog tussen de mogend heden, die toegewijde aanhangers zijn van onze opvatting van internationale organisatie en die staten, «lie de in ternationale organisatie-vorm die thans de naam „communisme" draagt, zijn toegedaan, onvermijdelijk is. Dit is echter niet het geval. Ik ben optimistisch, wanneer ik mijn blik op de toekomst richt, omdat ik ge loof in de buitengewone aantrekkelijk heid van de democratische beginselen, voor 's mensen geest en hart, want het zijn deze beginselen, die in vrije landen zijn beproefd en die thans in de gehele wereld steeds meer aanhangers vinden. Onze ideeën hebben de zege behaald in de strijd tegen de absolutie monar chieën van de negentiende eeuw en zij zuUen ook zegevieren over de nieuwe en verschrikkelijker vormen van dictatuur, zoals onze eeuw die kent. De wereld is ziek van politiek fana tisme. Zij heeft meer dan genoeg van ongebreidelde propaganda en van door dictatoriale regeringen verwekte hyste rie. Het mensdom walgt van practij- ken, waarbij gemarteld wordt en poli tieke moorden worden begaan en het heeft een afkeer van politieke bond genootschappen, waarvan het bind middel uit vrees bestaat. Dc mensen wensen in vrede samen te leven. Zij wensen nuttig werk te doen". President Truman verklaarde verder nog, dat de tijdens de oorlog bestaande hooggestemde hoop, dat een duurzame vrede zou worden gesloten en dat er 'n geest van kameraadschap zou heersen tussen het Amerikaanse volk en andere volken, ten dele niet is verwezenlijkt. „De leiders van enkele landen hebben de verbindingen tussen het door hen geregeerde volk en de buitenwereld af gesneden en daarvoor in de plaats een muur van argwaan opgericht. Doch niettemin blijft het Amerikaanse volk oprechte gevoelens van vriendschap en medeleven voor de volken koesteren, die thans, door middel van met geweld ondersteunde politieke kuiperijen, van ons zijn afgesneden. Wij zjjn er van overtuigd, dat, indien hen werd toege staan de feiten te vernemen, zij onze vriendschap zouden beantwoorden", be sloot de president. Moskou protesteert tegen Italië's toetreden tot Atlantisch Pact Naar aanleiding van Italië's toetre ding tot het Atlantische pact heeft de Sovjet-Unie in gelijkluidende no ta's de regeringen van Italië, Enge land, Frankrijk en de Verenigde Sta ten meegedeeld, dat zij Italië's aan sluiting bij het pact beschouwt als een schending van het Italiaanse vre desverdrag en dat zij de drie Weste lijke mogendheden hiervoor verant woordelijk stelt. Door de ondertekening van het vre desverdrag. aldus de nota, heeft Italië beloofd zich te onthouden van alle acties tegen de staten, waarmee het verdrag is gesloten. Betoogd werd, dat Italië door zijn aansluiting bij het Noord-Atlantische pact is toegetreden tot een militaire statengroepering van agressieve aard en gericht tegen de Sovjet-Unie en de volksdemocratische landen. Dat de door het vredesverdrag aan Italië opgelegde beperking van zijn strijdkrachten door de toetreding tot het Atlantische pact is geschonden, concludeert de Sovjet-regering in het bijzonder uit het verzoek om militaire hulp voor vergroting der strijdkrachten en bewapeningsproductie, dat de Ita liaanse regering tot de Verenigde Sta ten heeft gericht. Europa's ramp Herstel toverstaf van vraag en aanbod! Op een persconferentie te Am sterdam heeft de Zwitserse econnoom prof. dr W. Röpke diverse vragen van journalisten beantwoord. Ieder antwoord was een le zing op zich zelf, waaruit zyn mo derne liberale gedachte sprak en waarin hij nogmaals de noodzake lijkheid bepleitte voor Europa om te breken met het nationale collecti visme. Een der onderwerpen was de Bene lux: „Hoe kan deze ooit tot een werke lijke economische unie leiden zonder dat het deviezenverkeer vrij wordt?" vroeg hij zich af. Doch een vrij devie zenverkeer, terwijl Nederland een ge leide economie heeft, is onverenigbaar. Het vraagstuk moet in groter ver band gezien worden: Wij moeten, al dus prof. Röpke, komen tot een West- Europese economische samenwerking. De ramp van West-Europa is niet, zo als men in Amerika meent, dat hier vele afzonderlijke staten zijn. Dat stel sel moet en kan gehandhaafd blijven. De ramp is ook niet. dat de Europese regeringen douanetarieven heffen: vrij handel blijft wel het ideaal waarnaar gestreefd moet worden, doch men moet dit niet overdrijven. De ramp is wel, dat de Europese landen zich omgeven hebben met een prikkeldraadversperring van collecti visme, dcviczencontróle en tal van andere belemmeringen meer. gleën van het collectivisme die hun een verlossing toeschijnen, slechts een il lusie zijn. Voor leder mens moet blij ven bestaan het individuele gevoel.dat er voor hem een plaats is in de maat schappij en van af het gezin tot de hoogste gemeenschap in de maatschap pij toe, moet dit gevoel van waardig heidsbesef blijven bestaan. Spr. gaf als zijn conclusie, dat de wisselkoersen van zeer vele Europese janden niet tc houden zijn, indien wjj tot een vrjjer en normaler economisch verkeer willen komen. Wan neer de stap eenmaal gezet is. zal hij stellig geen verschrikkelijk ongeluk blijken te zyn. RECHTER MURPHY OVERLEDEN. Het Senaatsdebat over het Atlan tische pact werd gisteren een dag uit gesteld ter nagedachtenis van rechter Frank Murphy van het oppergerechts- hof. die te Detroit is overleden. Sena tor Connally, een van de sterkste voor standers van het pact en voorzitter van de commissie voor buitenlandse be trekkingen. zeide. dat het huidige uit stel van het debat geen invloed zou hebben op het plan cm Donderdag over het pact te stemmen. SAMENSTELLING BELGISCHE SENAAT. Na de verkiezingen van gecoöpteerde leden van de Belgische senaat ziet de definitieve samenstelling van de Senaat er als volgt uit: katholieken 92 zetels, socialisten 53. liberalen 24 en commu nisten 6 zetels. De katholieken hebben dus een absolute meerderheid van 9 zetels. Z K.H. Prins Bernhard bracht gisteren een bezoek aan de Zaanstreek, waar hij verscheidene grote bedriiven heeft bezichtigd. De prins werd op het gemeen tehuis te Zaandam ontvangen. Deze officiële bijeenkomst werd bijgewoond door vertegenwoordigers van het kerkeliike. culturele, handels- en industriële leven uit de Zaanstreek. V.l.n.r.: prins Bernhard. burgemeester W. Thomas sen van Zaandam, die een inleidend woord hield burgemeester Jantzen van West-Zaan, en de burgemeesters A. Loggers en W. Vost-er. Indonesië gaat vóór het Pact (Van onze Parlementaire Redacteur). De Tweede Kamer heeft gisteren haar goedkeuring gehecht aan het Noord Atlantisch Pact, na een uit stekende verdediging door minister Stikker, die er o.a. de nadruk op leg de dat Nederland als het voor de keus zou worden gesteld eerder pal zal staan voor Indonesië dan het Pact te volgen. Dc Kamer uitte haar goedkeuring floor het betreffende wetsontwerp met 65—7 stemmen aan te nemen. Alle partijen, behalve de commu nisten. waren voor LATER WARMER, De Bilt verwacht tot morgenavond: Tamelijk heldere en koele nacht met I plaatselijk mist en weinig wind. Morgen overdag: toenemende bewolking met op j enkele plaatsen voornamelijk in het Noord-Westen van het land enige lich- 1 te regen. Zwakke tot matige wind tus sen West en Zuid en hogere temperaturen dan vandaag. - (Opgemaakt te 10 uur). 21 Juli. Zon op: 4.44 uur; onder: 20.47 uur. Maan op: 0.18 uur; onder: 17.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.32 en 23.53 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Minister Slikker gaf een principiële kenschetsing van het verdrag. Spr. wees op het karakter van de Ver. Naties waarin vijf grote mogendheden een voorrangspositie innemen, o.a. blijken de uit het veto-recht. De Sovjet-Unie heeft in Oost-Europa door een stelsel van bilaterale verdragen, gepaard aan politieke en ideologische \vilsopleggin<* een blok gevormd, dat de Veiligheids raad verhinderd besluiten te nemen in ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen in Indonesië zijn gerappor teerd: Koninklijke Landmacht: Sold. S. J. van Thiel. Piinacker. Sold. G A. Verwen. Zwammerdam. Sold. G. Groeneveld Epe. Sold. A. van der Vorm. Pijnacker. Serg.-maj adm. F. Looii Rotterdam. Serg. J. Wenders. Vaals. Wachtmeester G. van Gorkom. De venter. Sold. P. Bex. Maastricht. Sold. H. M. Bouman. Waalwijk. Majoor-veldprediker C. van Breu- gel. Zuidland. Koro. J. Boot. Kerkwerve (Z.). Sold. G. D. Meppelink( Zwartsluis. Vaandrig A. van Polaanen. Rotter dam, Sold. Ie kl. S. Bergakker. Herwij nen (Gld.). Korp. G. Ruiter. Rotterdam. Sere. J G. B Beekman, 's-Gra- venhaee. Sold. A. Kanselaar. Apeldoorn. Kon. Ned.-Ind. Leger: Mil. sold 2e kl Sadan. Indonesië. Men. Korp. H Tuiar id. Sold. Ie kl. Inf H H. Varkevisser. id. Koro Infie E G. Soeffner id. Mad Sold 2e kl. infie Sarkawi. id. Mad. Sold 2e kl. infie Mnhrimin id Men sold. 2e kl infie J. Kirojan id Amb sold. 2e kl. infie Isilawane- Npccrj id. het belang van de vrede. Het vetorecht wordt door Rusland misbruikt als een dwangmiddel, dat de andere Ver Na ties de arbeid onmogelijk maakt ook in zaken, waarbij de Sovjet-Unie geen direct belang heeft. Die anderen heb ben veel toegegeven en er niets voor terugontvangen West-Europa heeft hieruit de enig juiste consequentie getrokken, n.l. samenwerking van die staten, die daar- toebereid en in staat zijn. Eerst kwam het verdrag van Brussel. En direct daaruit voortvloeiend het Noord-At lantisch verdrag, gebaseerd op de er varing uit twee wereld-oorlogen, dat Europa en Amerika niet zonder elkaar kunnen leven. Het pact is niet in strijd met het Handvest der Ver. Naties. Het steunt op art. 51 daarvan, dat voorziet ln eventueel collectieve zelfver dediging. Ons beveiligingssysteem is aldus in concentrische .cirkels opge bouwd: bij een aanval komen terstond automatisch de vijf mogendheden van het Brussels verdrag in het geweer. Dan overwegen de deelgenoten van het Noord-Atlantisch verdrag hun hulp. en ten slotte is daar dan de Veiligheids raad. die beslist wat de Ver. Naties zui len doen. Dit systeem is uitermate geschikt om de vrede te helpen bewaren. Bij de uitwerking van het militaire programma zal zeer zeker de Ned. Industrie worden ingeschakeld. De jong ste opdracht aan Fokker is daarvan een voorbeeld. In de tweede helft van dit jaar zal de bouw van zes torpedo jagers worden aanbesteed, tenzij wij die op andere wijze kunnen bekomen. De door verscheiden leden aange voerde argumenten tegen de toelating van Spanje moeten voorhands nog prevaleren. Doch wij zullen nauwlet tend toezien op een ontwikkeling in Spanje in democratische richting. Nederland Is in staat zijn verant woordelijkheid in Indonesië en zijn verplichtingen volgens het Pact ten volle te dragen. Doch zou Nederland tussen beide een keus moeten maken, dan zou het de eerste het zwaarst laten wegen. Doch hopelijk wordt dit probleem nooit gesteld. Wij zullen ons dus niet aan onze verdragsver plichtingen onttrekken. Indien ech ter in strijd met alle recht eventueel economisch of andere maatregelen door sommige landen zouden worden genomen tegen enig deel van het Rijk die Nederland beletten zijn taak te vervullen, dan zal de blaam daarvoor op die landen neerkomen. Aldus is ook door ons langs diplo matieke weg te verstaan gegeven. Het amendement van Brewster loopt niet zo'n vaart. Dit zij een troost, als wij ons gegriefd voelen. Op den duur kan men tussen werkelijke bondgeno- Hoe dit te breken? Eenvoudig door terug te keren tot de Ivrije- economie, van dwangeconomie naar markt-economie, hetgeen inhoudt een overgang van foute prijzen, wissel koersen, rentestandaard enz. naar de Juiste verhoudingen. De toverstaf der nnif:'fn,Jraa8 en aanbod is gebleken in Duitsland na de valutahervorming waar het thans weer de moeite loont om te produceren. Van groot belang is het, de arbeiders- v ^herenigingen tot het inzicht te brengen, dat het ook hun J3 aab overgang hun mede. werking te verlenen en dat de ideolo- Spoedig verbetering in onbevredigende toestanden? De minister van Buitenlandse Zaken heeft de Tweede Kamer een zeer uit voerige nota deen toekomen over de stand van zaken met betrekking tot het Duitse vraagstuk. Aan deze nota is het volgende ontleend: Het herstel van het transitoverkeer Tn" u«i»iw»wKer up uil geoiea no met Duitsland is voor Nederland een wordt gehouden, punt van zeer groot gewicht. Boven- I alle belangen in deze zóne verkeren in de volstrekt onbevredigende positie tot de uitoefening hunner eigendoms rechten niet toegelaten te worden. De .Nederlandse regering blijft aan deze materie voortdurend aandacht schen ken. Met leedwezen moet de regering vast stellen, dat ook in de Westelijke zones met de vitale belangen van Nederland °P «!t ge£ied n<>g onvoldoende rekening Haigh ter dood veroordeeld1 Bij de voortzetting van de berech ting van John George Haigh, de 39- jarige zakenman, die beschuldigd is van moord op de 69-jarige weduwe DurdndDeacon, werd gehoord dr Henry Yellow lees, een bekend Londens psychiater, die Haigh tijdens zijn ar rest vijf maal heeft onderzocht. Deze psychiater zeide dat zijn indruk van Haighs geestelijke gesteldheid was, dat hij „zeer duidelijk tekenen van para noia (krankzinnigheid) vertoonde", een aanleg cüe „over het algemeen van er felijke aard is en voor een gedeelte misschien zelfs nog meer het resultaat van inwerking der omgeving". Haigh werd door de 81-jarige rech ter Humphreys ter dood veroordeeld Door de uit elf mannen en een vrouw bestaande jury werd het pleidooi van de verdediger een van de meest sensationele, dat ooit in een Britse rechtszaal is gehouden verworpen De Britse procureur-generaal sir Hartley Shawcross, die als officier van justitie optrad, noemde Haigh's mis drijf „een walgelijke geschiedenis van een in koelen bloede begane moord, met het oogmerk voordeel uit de dood van zijn slachtoffer te behalen". Sir Hart ley Shawcross hield staande, dat Haigh op het tijdstip, dat hij zijn mis daad beging, volkomen bij zinnen was en dat hij in staat was onderscheid te maken tussen god en kwaad. Toen de rechter hem d vraag stelde, of hij iets had te zeggen, dat er toe zou kunnen leiden, dat hij niet tot de doodstraf zou worden veroordeeld, wendde Haigh het hoofd enigszins opzij en antwoordde, licht glimlachend, ter wijl hij de handen op de rug vouwde: .niets". Tijdens he tuitspreken door de rechter van de doodstraf werd Haigh's glimlach tot een grijns. De jury had slechts vijftien minu ten nodig om tot haar uitspraak schuldig te komen. ten niet zonder innige samenwerking Het gaat slechts om resten van oude vooroordelen, die niets met recht te maken hebben, de regering blijft te deze diligent. Voordat de minister sprak had nog de heer'De Groot (Comm.) betoogd dat Rusland een vredelievende staat is. De stemming had vervolgens het bovengenoemde resultaat. AFSCHAFFING BESLUIT OOR LOGSPLEEGKINDEREN. Een vijftal kamerleden hield nog uitvoerige beschouwingen over het lot van Joodse oorlogswezen, die door niet Joodse pleegouders werden opgenomen en die men thans van orthodox-Joodse zijde een Joodse opvoeding wil laten geven. Dit is natuurlijk een groot probleem, aldus minister Wijers. Maar het gaat eigenlijk buiten het onderhavige wets ontwerp om. Dit beoogt niets anders dan de voorziening te beëindigen, die na de oorlog nodig was. Het is een for mele kwestie. De vraag is alleen, hoe zulks geëfectueerd moet worden en welke overgangsmaatregelen getroffen dienen te worden. Na verdere toelichting werd het wetsontwerp zh.st. aangenomen. Insgelijks passeerden z.h.st. de ha mer een nadere voorziening aangaande in de wet op het Nederlanderschap en hst ingezetenschap gestelde termijnen, en ee'n naturalisatie-ontwerp. Heden voortzetting. dien is de regering van mening, dat dit herstel, nog afgezien van de direct daarmee samenhangende in komsten voor Nederland, van beteke nis is voor de Integratie van Duits land met West-Europa, welke zij, als een van dc voornaamste richtsnoe ren voor de ten aanzien van Duits land te volgen politiek beschouwt. Verwacht dient te worden, dat de terugkeer van Duitsland in de Centrale Commissie van de Rijnvaart binnen afzienbare tijd aan de orde zal komen. Van Nederlands standpunt is het zeker gewenst, dat de Duitsers weer als Rynoeverstaat rechtstreeks zullen deel nemen aan het overleg dezer com missie. De Nederlandse kapitaalbelangen in Duitsland zijn altijd van bijzonder grote betekenis geweest. Aangenomen mag worden- dat deze nog ongeveer een totaal van 1669 mil- lioen RM bedragen. Hiervan bevinden zich naar schatting 1300 mil. RM (naar waarde 1938) in de drie Westelijke zónes. Zeer zorgwekkend is de toestand der Nederlandse kapitaalbelangen in de Russische bezettingszone. De nationali seringen die daar zijn geschied, bene vens de wijze waarep in deze zone door de bezettingsautoriteiten het beheer dat over geallieerd eigendom is inge steld wordt uitgeoefend maken ondanks de grote aandacht die door de Neder- lanse militaire missie te Berlijn aan deze aangelegenheid wordt besteed, nog steeds een nauwkeurig inzicht in de toestand der Nederlandse belangen on mogelijk. Nederlandse eigenaars van vrijwel Met nadruk zou de Nederlandse re- S gering willen verklaren, dat een rege- 1 ling van de overmaking van kapitaal opbrengsten der Nederlandse investe ringen in Duitsland van groot belang is. Het is haar bekend, dat de bezettings autoriteiten overwegen een zodanige transfer voor nieuwe beleggingen in Duitsland mogelijk te maken. Een zoda nige regeling zou echter niet aan de vereisten voldoen. Het vertrouwen op dit gebied kan alleen hersteld worden indien ook voor de oude beleggingen een regeling zou kunnen worden getroffen. In een slotbeschouwing stelt de minis ter er prijs op nog eens de bijzondere nadruk te leggen op enkele van de be langrijkste aspecten van het Duitse vraagstuk. Deze zijn het veiligheids vraagstuk en de inschakeling van Duitsland in de Europese samenwer king. Zowel ten aanzien van het geal lieerde toezicht in Duitsland als ten aanzien van het Duitse bestuur zelve kunnen in de nabije toekomst Ingrij pende wijzigingen worden tegemoet ge zien. De vervanging van een geallieerd militair bestuur, dat voor een onmetelijk zware taak stond, door een geallieerd burgerlijk toezicht strekt tot bewijs, dat de allergrootste moeilijkheden die na de onvoorwaardelijke overgave ln Duits land overwonnen moesten worden, thans overwonnen zijn. Mede op grond hiervan meent de mi nister de hoop te mogen uitspreken dat spoedig verbeteringen tot stand zullen kunnen komen in die toestan den waaromtrent hierboven gerecht vaardigde klachten naar voren ge bracht moesten worden. '&3£- Sparen! Zo luidt het devies van de Nederlandse minister van Financiën, prof. mr P. Lieftinck. Alle reclame, die er voor het sparen wordt gemaakt, iuicht hii dan ook van ganser harte toe. Doch toen een ondernemende sDaarootten- fabrlkant hem verzocht toestemming te verlenen tot het gebruiken van zijn hoofd als sDaarpotmodel. keek de minister even bedenkelijk Het eetuiet van een zeer sportieve eeest. dat hii ten slotte toestemmend ovei het verzoek be schikte In verscheidene Nederlandse huisgezinnen oriikt reeds de Lieftinck- soaarpot met het opschrift: Elk het Zijne. Een 1cn?e moeder !e°rt haar zoontje op leuedlge leeftiid zuinig te zün en zo veel moseliik van riin zakgeld wee te sparen, m>dat hij later hiervan de vruchten zal plukken.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1