Regenboogwedstrijd begon met dikke Friese nederlaag KAAG WEEK 1949 Windhoos oorzaak van drama bij Valken Dertig jaren Leidse wielersport Ronde van Frankrijk Apo Lazarides in de aanval Coppi en Bartali moesten zwoegen Ronde van Frankrijk door Gallup onder de loupe genomen 65ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 18 Juli 1949 Tweede Blad No. 26745 (Van onze Sportredacteur). De start van de Drakenkiasse Er was eens een tijdperk waarin de Westelijke zeilers bjj het passeren van een Friese Regenboogzeiler beleefd en met eerbied hun zeilpetten afnamen. Dat was in de tijd toen de Regenboogmanncn uit„ 't hoge Noorden nauwe lijks met hun ogen behoefden te knipperen om 't Westen van de kaart te zeilen. Op donkere winteravonden vertellen oude Friezen hun kleinkin deren nog wel eens van die roemrijke jaren, waarin zij 's zomers in hun Regenbogen naar de lage landen kwamen afzakken om de bewoners daar in hun eigen huis de Kager plassen een lesje te geven. Tegen woordig komen de Friezen nog, maar het is al lang geen Frysan Boppe meer. Daar is in 1947 een eind aan gemaakt, toen wonnen de Westelijken zo maar hun eigen Kaagweek en in 1948, nog erger, toen werden de Friezen niet alleen op de Kagerplassen, maar ook nog eens, pal er boven op, in Sneek verslagen. Zoiets schreeuwt natuurlijk om revanche en dies z\jn de Friezen dit jaar in extra sterke formatie naar de Kaag geko men. Mannen als Klaas Vrolijk, Alberda en Hendriks zouden dat bru tale Westerse varkentje toch wel even in zijn eigen Kaagwater kunnen wassen? Helaas, wij hebben onze Noordelijke lezers bar slecht nieuws te melden. De eerste race van de gisteren aangevangen Holland-Fries land Regenboogwedstrijd het galanummer van de Kaagweek is voor Friesland allerakeligst verlopen. Ruwe lieden zouden zelfs over een debacle spreken. Een Fries supporter naast ons merkte, nadat hy de vijf deelnemende Hollandse Regenbogen alle vóór de Friese de finishlijn had zien passeren, wijsgerig en ook ietwat berustend op: „Wy Friezen hebben wind nodig, dan eerst zeilen wij en ach, de Hollanders zijn nu eenmaal beter in het drijven." En heus lezer, wy waren beslist in de veronderstel ling dat er gisteren een stevige bries stond-... De zeilers waren zelfs uitermate con- I tónt met die bries, want de wind was Vrijdag en Zaterdag wel heel erg aan ae luie kant geweest en de Kaagweek dreigde zelis te mislukken, uit sportief oogpunt bekeken dan altijd. De wed strijden begonnen Zaterdag dan ook. \?eer met een formele drijf partij. Shar pies, Valken, Olympiajolien, Zestien- kwardraats en Pampussen sukkelden in I de ochtenduren met een slakkengange- tje Jangs de baan. Het was een troos teloze bedoening. Tot het om een uur of elf begon te onweren en daarmede gepaard te waaien. Geen rustig briesje, maar zo ongeveer alle wind tegelijk die we in de voorafgaande dagen tekort waren gekomen. En deze overmatige werklust van Aeolus werd in het by- I zonder de Valken noodlottig. Op dat moment lag in de tweede afdeling van deze klasse (wegens het groot aantal inschrijvingen is de Valkenklasse in drie afdelingen gesplitst) R. Mulder uit Sneek met zyn „Rirette" in gewonnen positie. Ver achter hem streden vijf Valken, op een rij naast elkaar, om de tweede plaats. Tot de wind kwam, toen eaten die vijf blijkbaar in een slechte hoek. want zij sloegen prompt om, alle vjjf tegelijk. Mulder, die zijn voornaamste con currenten naar de bodem van de Kaag zag verhulzen, liet de race de race en keerde direct terug om de drenkelin gen de helpende hand te bieden. Het gebaar van de Fries was niet alleen zeer sportief maar ook goed gezien, want de stuurman van de „Barry 3", J. M. Snijders uit Den Haag, was met zijn voet in zijn schootlijn verward geraakt en zat lelijk in de benauwdheid. Na afloop protesteerde Mulder over het verloop van de race en vroeg over zeilen, daar hij door zijn reddings pogingen zijn vrij zekere eerste plaats teloor had laten gaan. De jury was het met Mulder eens en besloot de race vandaag over te laten zeilen, echter met de bemerking dat alleen de jachten die door zeilden en geklas seerd werden en de Jachten die hiel pen bij het bergen van de gezonken Valken de stuurlieden moeten hier voor een verklaring tekenen hier aan mogen deelnemen. De zeilers die tijdens de bui de vei lige kant opzochten en dus de strijd staakten, zijn voor deze nieuwe race uitgeschakeld. Behalve deze sentatie by de Valken, valt er verder van de wedstrijden van Zaterdag niet veel schokkends te ver tellen. Na de hoos ging de wind weer ruimen, waardoor er van een stevige strijd vrywel nimmer meer sprake was. VIJF EERSTE PLAATSEN VOOR HOLLAND. Zondag daarentegen was het prima j^weer. gr stoncj een stevige Zuid- ouia-Westenwind, hoewel niet besten dig. en de tien Regenbogen, die aan de Holland-Friesland wedstrijd deel namen, koersten dan ook na een voor spoedige voordewindse start met een snelle vaart in de richting van de eerste boei. Voor alle zekerheid werd de kleinste baan. de Noord-Zuid-baan, gezeild, zodat bij een eventuele wind- staking de race niet al te lang zou duren 'sM.ddags bleek deze voorzorgs maatregel overbodig en werd weer de normale grote baan gevaren. By het nonden van de eerste boei lagen aan kop: Bergsma. Hofland (beiden holland), v. d. Sluis (Fr.) en Theu- boei Dieperspeel al enige wijzi gingen hadden voorgedaan. Bergsma lag daar neg steeds op kop met een voorsprong van 1 min. 15 sec. op Hof land, die op zijn beurt weer vier minu ten voor lag op Theunissen. Achter deze laatste volgden op enkele meters in felle strydgewikkeld Leen de Wit (H.), die snel uit de achterhoede was komen opzetten, v. de Velde (H.) en v. d. Sluis als eerste Fries. Op de kruisrakken terug moest Bergsma evenwel de leiding afstaan aan Hofland die by het ingaan van de tweede ronde een ruime voorsprong noteerde. Bei-gs- ma lag toen op de tweede plaats ge volgd door de Hollanders Bergsma, v. de Velde, Theunissen en Leen de Wit. Daarna kwamen eerst de Friese Re genbogen. Tot het einde van de wed strijd bleef de situatie zo gehandhaafd, waardoor Holland na de eerete race met 40.1 pnt tegen 15 pnt de leiding heeft. Natuuriyk kunnen de Friezen op de twèe nog komende wedstrijden deze achterstand nog nivelleren, maar voor lopig staan de papieren van het Wes ten toch wel uitermate gunstig. 16 M2 EENHEIDSKLASSE NOORDELIJKE AANGE LEGENHEID? Bij de Regenbogen was het dus alles West wat de klok sloeg, In de tweede belangrijke ontmoeting, de 16 M2 Een heidsklasse,-groepswedstrijd tussen de Noordelijke en Westelijke zeilers, waren de bewoners van de lage landen niet zo fortuinlijk. De Noordelijken hebben tenminste na de eerste race een voor sprong van 13.1 punt en daar vooral Helder uit. Paterswolde en de Zwolle naar Lukkien zich voortreffelijke kwardraatszeilers toonden, hebben wij gegronde redenen om aan te nemen dat in deze wedstrijd de pry's naar het Noorden gaat. In de individuele wedstrijden staan in de 12 M2 klasse A de papieren van Laagwater lang niet slecht. De Am sterdammer werd zowel Zaterdag als gisteren eerste. Alleen Ott uit Nieuwer Amstel, die beide dagen tw7eede werd, zou het hem nog lastig kunnen maken. De bekende Braassemermeerzeiler Kraan, die Zaterdag eerste en gisteren tweede finishte werd beide malen ge diskwalificeerd. In de B afdeling van deze klase kwam Zaterdag slechts een zeiler door de finish, de Amsterdam mer Swagers. De andere deelnemers staakten tydens de onweersbui de strijd. Gisteren werd Swagers tweede achter van Staveren uit Lelmuiden, zodat ook zyn kansen voor de hoofd- prys niet ongunstdg staan. Bij de Olympiajolien gaat De Jong veruit aan de spits met twee overwin ningen, terwijl hetzelfde gezegd kan worden van Drontmann in de Pampus- klasse B. By de Draken, welke klasse wegens de grote bezetting in twee af delingen gezeild wordt, is de stryd nog geheel open. Vollebregt, Tims, Verduyn en Van wyk behaalden hier ongeveer een gelijk aantal punten, zodat in deze klasse nog vele interessante duels te wachten staan. Ook by de Regenbogen is het pleit nog lang niet beslecht. In deze klasse kunnen wij zelfs, dus ondanks de voor Friezen te slappe wind, een Noordeiyk succes melden. Klaas Vroiyk werd gis teren eerste in de tweede afdeling voor de Kaa^-vooraltter L. v. d. Steur. Voor de overige races verwyzen wy naar de uitslagen: ENGELSEN SPEELDEN OP DE KAAG. Zaterdagmorgen is te Hoek van Hol land een groep cadetten van de Army Cadet Force, die de Pipeband vormen van het Fourth Lanarkshire Battalion, Camerionians, gearriveerd. Als gasten van de Kon. Zeil- en Roei vereniging „De Kaag", hebben zy gis teren musiceerd op sociëteit. De uitslagen luiden: HollandFriesland Regenboogwedstryd (Zondag)1. Beneventum, J. Hofland; 2. Eelco, W. Bergsma; 3. Duke, J. C. v. d. Velde; 4. Home. F. A. D. Theunissen; 5. Annemarle, L. de Wit (allen Holland); 6. Henny, M. Hendriks; 7. Dolfijn. K. Vro iyk; 8. Jan van Gent. G- W. Kwant; 9. Algri, J. Alberda; 10. Bruiser, R. A. v. d. Sluis (allen Friesland). Holland: 40,1 pnt; Friesland 15 pnt. Groepswedstrijd 16 in2 Eenheidsklasse (Zondag)1. Favonius.. J. Helder, Paters wolde; 2. Tammo, K. H, Lukkien. Zwolle; 3. Argus 2. Jac. W Swart. Koog a. d. Zaan; 4. Stella Marls, M. W. Visser. Pa terswolde; 5. Ideaal, H. Molenaar. Sllkketf_ veer; 6. Rlemke. J. C. Vcgter, Groningen: 7. Roerdomp. J. Brunt, Hilversum. 8. Schelm. C. J. Vegter. Groningen; 9. An nie 3, N. Both, Gouda; 10. Symon den tydens de mlddagwedstrijderi ge beerd op het terrein by de Kaag- Jac de Groot won Ronde van Leiden (Van een onzer verslaggevers) Dertig jaar was het dezer dagen ge leden, dat in onze Sleutelstad werd opgericht de Leidse ren- en tourver eniging „Swift" en na een wisselval lig bestaan met de gebruikelyke ups en downs de club splitste zich des tijds in „Swift" en „Nieuw Swift", doch werd later weer één onder de naam „Swift-Combinatie" waren wij Zaterdagmiddag getuige van een en vanaf dat moment was de aandacht van iedere Leidse toeschouwer en dat waren er héél wat op dit stug volhoudende viertal gerichtzou De Groot het halen? En De Groot haalde het, want dezelfde renner, van wie eni ge weken geleden nog werd beweerd, dat hy géén voldoende sprint in de benen heeft om in een eindsprint te winnen, klopte nu in de laatste ronde van deze 78 km wielrennerij in het Kcoikwartier in een enorme spurt z'n sterke rivalen met v. d. Putten od de tweede plaats en de winnaar der 3 Oct - Ronde, de Hagenaar Westerduin, als opcewektó verjkJdagvierin£ in de derde. de tfld vaa de winnaar was 1 1 iiiii. s7 mlnntfln rvn 1 aomnrfar vorm van een geslaagde Ronde van Leiden. Voordat wy ons echter verder in deze wielerwedstrijd willen verdiepen, meet het ons van het hart dat wij me moreerden het reeds eerder het met de wielersport in Leiden In sterk stij gende lijn gaat. Wielrennen is eendure sport honderden guldens worden er betaald voor een goede race-fiets, ter- wyi ook de veelvuldige reparaties kost baar zyn daarom hulde aan het wakkere Swlft-bestuur, dat kosten noch moeite spaart jeugdige stadgenoten voor de renner y te winnen en daarin, gezien het ledental, wonderwel slaagt! Jac. de Groot, een der mogelijke candldaten voor uitzending naar de wereldkampioenschappen in Kopenha gen. won dus de Ronde van Leiden en wat wij deze middag van onze stad genoot to zien kregen, gaf vertrouwen voor de toekomst. Bescheiden van aard als deze renner is, reed hy ook deze race geheel naar eigen trant, af en toe een premie in de wacht slepend, tot ongeveer de helft van het parcours te midden van het peloton. Nadat echter de Hagenaar Westerduin, één der kans paarden, een tussensprlnt had gelan ceerd tot een serieuze uitloopporing, was het met de rust een betrekke- lyke rust dan altijd, want het tempo dezer amateurs lag stukken hoger dan dat der nieuwelingen der favorieten gedaan en enige ronden later waren het De Groot, de Haarlemmer Van Roon en de Hagenaar v. d. Putten, die de inmiddels weer ingehaalde Wester duin eens duidelyk wilden tonen, dat ook zU nog een woordje wensten mee te spreken. En weg was dit drietal uit het peloton, dat echter, onder leiding Danser 2, J. P. van Dijk. Lelden. Noor delijke ploeg 34.1 pnt.; Westelijke ploeg 21 pnt. 12 M2 klasse A: Zaterdag- 1. Plasia.gr>-. A. Laagwater, A'dam; 2. 't Geusje, B. E. Ott. Nieuwer Amstel; 3 Saenden, W. G. Jungschlager, Den Haag Zondag: 1. Piasjager; 2. 't Geusje; 3. Saenden. 12 M2 klasse B; Zaterdag: 1. Aloka. A. R. Swagers; Amsterdam (de andere deel nemers staakten de strijd). Zondag: 1. Ral. J. C J. v. Staveren. Lelmuiden: 2 Aloka; 3. Anuschka. G R. D. Kloeg, R'dam. Valkenklasse AI: Zaterdag: 1. Tonny. H. Stumpe. Warmond 2. Baraboe. J. Bier, Bentveld; 3. Yko. T. Beeuwkes, Den Haag. Zondag: 1. 't Soul. H Kirkenler. Alk maar; 2. Coppelstock. F. de Jong. Am sterdam; 3. Josyta, W de Ridder. Schie dam. Yalkenklasse A2: Zaterdag: 1. Ban- teng. P. L. v. d. Elshout Den Haag; 2. Gall'o Mine, A. de Groot Jr. R'dam; 3. Vivian. J, J. v. d. Veen, Leeuwarden. Zondag: 1. Tarantello, E. J, HoDpe. Lel den; 2. Baraboe, J. Bier. Bentveld; 3. Nij das. A. L. Brussaard. R'dam. Valkenklasse A3: Zaterdag: 1. Narwal, G. M H. Nauta. Oegstgeest; 2. Orkaan. Engelhard. Den Haag; 3. Nympheae, F. de Joode, Amsterdam. Zondag- 1, Trewcs. S. v. d. Meer, Alk maar; 2. Gou Vadlfi, H. J. Hoog°nboom. Roelofarendsveen; 3. Vivian, J. J. v. d. Veen. Leeuwarden. De uitslagen van Zaterdag in de Val kenklasse publiceren wij onder voorbe houd. daar zeer waarschijnlijk niet alleen In do A2 afdeling, maar ook in de andere groepen overgezeild zal worden. Valkenklasse B- Zatprdag: 1. Wind- diefje. T. de Roo. Delft: 2. T.T.L., J. v. Asselt. Abbenes; 3. Fluffy. J. H. v. Oos tendorp. R'dam. Zondag: 1. Winddlefje; 2. T.T.L.; 3. Vrijheid, ir M. C. de Jong, Oegstgeest. Olympiajolien klasse A: Zaterdag: 1. Zomerweelde. J. H. H. J. do Jong, R'dam; 2. Magneet. B. Wlllems, A'dam; 3. All Weather. Jac, F Stap. Nleuwer-Am«tel. Zondaar 1. Zomerweek'-»: 2. Pp/Mf'*»»». F. Bos. Groningen; 3 Daisy, W. v. Noordt Boskoop. Olympiajolien Klasse B: Zaterdag: 1. Ted. Joh. Koetsier R'dam; 2. Tcran- gie. Tom v. Oudgaarden R'dam; 3. Sva- lan, W. J. Kopnlus. Groningen. Zondag: 1. Dumple, A. Benner. Den Haag: 2. Terangie; 3. She, H. Hahet Jr. Den Haag. Vryheldsklasse: Zaterdag: 1 Arlon. C. Moolenburgh, Den Haag; 2 Joly Roger, A. Weterlngs. R'dam; 3. Vaerwel, J. C. Starreveld, A'dam. Zondag; 1. Vaerwei; 2. Joly Roger; 3 Arlon. 15 M.2 Ecnheklsklasse BI: Zaterdag: I. Incalzando. C. H v. d. Meer. Lelden: 2. Rising Hope. A. J. Klein, Rljswyk; 3. Aeolus, W, van Loo. Zwolle. Zondag: 1, Dukdalf, G. R. Kreulen. Den Haag; 2. Aeolus: 3. Meteor III, W. J. Klopper. R'dam N. 16 M.2 Eenheirlsklasse BI: Zaterdag: 1 Dukdalf: 2. Dak. D. KamDhuis, Zwolle, 3. Rivaal 2 A. v. Hemert, Haarlem. Zondag: 1. Dak; 2. Gouwe Nimf 4. J. v. Bergen. Boskoop; 3. Tlgger. T. H. v. d. Honert. Lelden. Pampnsklasse A: Zaterdag: 1. De Noord. J. N v, Walsum. R'dam; 2. Watergeus. W. J. J. A. Couwenberg Lelden; 3. Hille- gonder. H. Verhey, R'dam. Zondag: 1. Alk, A. Volker Jr. Scheve- ningen: 2 Zuiderkruis, G. N. Roepel Jr, R'dam; 3. De Noord. Pampusklasse B: Zaterdag: 1. Prim rose, F. H. Drontmann; 2. Vennemeer, P. De Franse aanval ten bate van Apo Lazarides. die Vrijdag al verwacht werd maar toen uitbleef is Zaterdag losgekomen. Men kan ook zeggen dat hij geslaagd is. want als men de algemene rangschikking raadpleegt blijkt dat dc renner uit Cannes niet minder dan 12 minuten on de Ita liaanse cracks is ingelooen. Hij staat nu op de 13e plaats. 20 minuten achter de leider Magni. Op Bartali en Coppi heeft hij onderscheidenlijk minuut en 6 minuten achterstand. Na enke'e kleine schermutselingen in ■>eg n van de étappe. o..m bil de bc- stiigine van de col de Carplagne (327 m). die niets opleverden omdat de Italianen paraat bleven, ontketende Aoo Lazari des het offensief onder de rook van verder uit. zonder echter te kunnen verhinderen dat Lambrecht zich bii hen voegde. De Belg zou overlgeas een kost bare aanwinst blijken, want hll was er al evenzeer op gebrand ziln positie .ts verbeteren als Lazarides en zorgde er wel J. E Weezenbeek. Den Haag: 3. Onruet. J. W. Dijkman. Den Haag. Zondag: 1. Primrose; 2. Onrust; 3. Boreas. G. Aten, Noordwyk aan Zee. Drakenkiasse I: Zaterdag- 1. Kortenaer, H. Verduyn, Alphen, 2 Gnedewlnd, L. P Vollebregt, R'dam; 3 Vliegende Hollan der. Ir. J. de Nerée tot Babberlch. Was senaar. v. wyk. Wou- v. Duyl, Nieu- Zondag: 1. Puzzle 2, G brugge; 2. Thalatta. W P wersluls; 3. Kortenaer. Drakenklav«e II. Zaterdae- 1. Sterna. J C, Tiras. R'dam: 2. Puzzle 2, G. v. Wijk, Woubrugge; 3. Thalatta. W. P v. Duyl, Nleuwersluls. Zondag; I. Goedewlnd: 2. Sterna; 3. Tfjl Uilenspiegel, J. R. Bllckman. A'dam. Regen boogklnsse I. Zaterdag: 1 Eelco. W. Bergsma, Voorburg; 2, Beneventum, Y. Holland. R'dam; 3. Duke, J. C. v. d. Velde, Den Haag. Zondag: Lelmuiden, Zaandam; J v. Staveren, L. de Wit, 1 uur, 57 minuten en 12 seconden. Ten/oren had een vtfftigtal nieuwe lingen 25 ronden van 1300 m afgelegd en hier was het Donkers <uit. Den Haag. die met een tyd van 38 min,14 sec. de zege behaalde vóór de sterk rydende Versluis uit Waddinxveen en Voorting uit Haarlem. Prestatieprijs voor Jac de Groot in Ronde van Crooswijk In- een stromende regen zyn gisteren te Rotterdam 74 amateurs voor 'n stryd over 105 km gestart. En strijd is het geworden, want reeds na 5 ronden gooide Jac. de Groot de lont in het kruitvat, door samen met Faanhof een ronde uit te lopen. Na 70 ronden kwam De Groot ten val en moest van fiets verwisselen, wat tot gevolg had, dat hij een ronde op Faanhof verspeelde. Twee ronden later herhaalde zich dit, waarby er geen re serve-rijwiel meer aanwezig was. Een toeschouwer stond daarop een race- rijwiel ter beschikking, maar door het oponthoud lag De Groot 2 ronden op Faanhof en 1 ronde op het peloton achter. Met nog 16 ronden te ryden leek het hopeloos voor onze stadgenoot om zich weer bij de leiders te voegen, doch De Groot dacht er anders over. Onder enthousiaste toejuichingen van ae 20.000 toeschouwers, wist hy 'n ron de terug te nemen en zich weer by het peloton te voegen. Na afloop werd De Groot onder een schat van bloemen bedolven. Ook kende de jury hem de prestatieprijs toe. De volledige uitslag luidt: 1. Faanhof (Amsterdam) 105 km 3 (Van onze Pariise correspondent) Het Franse filiaal van het Gallup- Jnstituut heeft dezer dagen nagegaan door hoeveel mannen en hoeveel vrou wen, en in welke mate. de 120 renners van de Ronde van Frankrijk, wier aan tal intussen al tot de helft is geslon ken. gevolgd worden. De resultaten van het onderzoek zijn in de volgende cijfers weer te geven; od de honderd mannen interesseren er zich 85 voor de Ronde, waarvan 30 op globale Vage wijze en 55 met intensiteit. De laatsten doen dat zodanig, dat geen étappe hun ontgaat en elke dag met koortsachtige spanning het moment wordt afgewacht, waarop de gele trui van eigenaar verwisselt. Voor de vrou wen zijn de getallen 62 algemeen ge- interesseerde od de honderd, waarvan 22 een mate van aandacht weten od te brengen, die het kookDunt dicht nadert. Met mogelijk iets minder technisch in zicht. doch nauweliiks minder fanatisme dan de vertegenwoordigers van het sterke geslacht, volgs dus bii na een kwart der Franse vrouwen ademloos de ver schillende bedrijven van het süortieve van de Oud Atienaar v. d. Fits direct: uur 1 min. 2. Geluk (Rotterdam). 3 ernstige pogingen in het werk stelde de Putten (Den Haag). 4. Muylwyk (Rot- vluchtelingen in te halen. Van deze po- terdam). 5. Alblas (Rotterdam). 6. Jac. nissen (H.), in .welke rangschikking gingen profiteerde wederom Westerduin d- Groot (Leiden). 7. Ouwehand (Den *ich by het passeren van de derde om het uitgelopen drietal in te halen i Haag). Jac. de Groot na zijn overwinning in de Zaterdag gereden Ronde van Leiden. (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) I Toulon (74 km). Met een snelle spurt Ivoor dat het temoo niet verslapte. Te flitste hij wee uit het Deleton. onmld- I Hyeres (92 km), was de voorsprong op deriik gevolgd door Idee. Giguet Ca-I het peloton 2 minuten 30. te La mellini. Diederick. Keteleer en de Ita- Londe (101 km) 5 min. te Lavondou liaan De Santi, die als verkenner mee- 1 (115 km) 7 min. 30 en te Cavaliere, ging. Ze losten elkaar goed af aan de een kilometer of zeven verder al 8 m:- kop van hun groepje en lieDen steeds nuten. Geruime tijd bleef het verschil ongewijzigd en te St Maxime (157 km) bedroeg het nog altlld 8 minuten. De reden hiervan was dat CoddI en Bartali. einde'lik uit hun apathie ooeeschrikt. waren gaan laeen. Maar dit tegenoffen sief bracht niet het gewenste resultaat, want- de andere renners in het hoofd- oeloton. die bijna allen een ploegmaat in de kopgroep hadden, lieten zich wel trekken maar weigerden als gangmakers te fungeren. En wat hun knechten aan gaat. die waren zo vermoeid door het voortdurend heen en weer rilden om de waterknrkjes van de belde ..campionis- slmi" gevuld te houden, dat zil weinig hulo konden bieden. Coppi en Bartali moesten dus het kar wei vrijwel alleen ooknappen. een zware taak omdat de acht koplopers, behalve dan De Santi. verwoed bleven voortjak keren. Na St Maxime werd het verschil weer geleidelijk groter en bli de aan komst bedroeg het ruim 12 minuten. De Belg Keteleer won deze étappe ten slotte In de sprint, wat niemand een uur tevoren had durven denken. Hii was n.l. losgeraakt tijdens de 12 kilometer lange klim van Frejus (178 km), maar bil de afdaling nam hij alle risico's op de slin gerende wegen en het geluk was met hem want Piilsnel omlaag stormend kon hii de kopgroeo nog op tild achterhalen om bil de sDrint een beslissend woordje mee te snreken. Gisteren was het rustdag te Cannes. Vandaag gaat het voor het eerst de Al- Den in. van Cannes naar Briancon. een van de langste en zwaarste étaDDes. waarin naar verwacht wordt harde klap- oen zullen vallen. Uitslag 15e étanoe Marseille—Cannes (215 km): 1, Keteleer (Belg.) 6 uur 2 m'n. 29 sec: 2. Idee (lie de France)3. De Santi (Italië A); 4. Giguet (Zuid Oost Fr 5. Diederich (Luxemburg); 6, Camelllni (Zuid West)7. Lambrecht (België) al le- in dezelfde tlld als de winnaar: 8. Ado Lazarides (Frankrijk) in 6 uur 2 min. 31 sec.: 9. Mathieu (België) 6 uur 14 min 48 sec: 10. Corrleri (Italië). Voor het Delotone waarlj Dupont. Bar tali en CoddI werd genoteerd 6 uur 14 min 48 sec. Het algemeen klassement ziet er voor de eerste twaalf als volgt uit: 1 Magni (Italië A) 97.05.09; 2. Fach- leltner (Z.O Frankrijk) 97.07.19; 3. Ma- rinelli (Fe de France) 97.07.50; 4. Du- pont (België B) 97.12.20: 5. Lambrecht (België A) 97.1437; 6. Kubler (Zwitser land) 97.1523; 7. Ockers (België A) 97.16.38- 8. Cogan (W.N. Frankr.) 97.17.13: 9 Bartali (Italië A) 97.17.43; 10 Copol (Italië A) 97 19.25; 11. Roblc (W. N Frankrijk) 97 20.33; 12. Tacca (He de France) 97.22.34. Hollandla, C. 2 Annemarle, Beneventum. RegenboogkIas.se II. Zaterdag: 1. Anne marle. L. de Wit. Zaandam: 2. Hennle, M. Hendriks. Sneek; 3. Hollandla, C. v. Staveren, Lelmuiden. Zondas: 1. DolUJn. K. Vrolijk. Sneek. 2. Do steur, L. v. d. Steur. Heemstede: 3. Coppelstock, J. H, C. Sleverts, Bloe- mendaal. 16 M.2 EenhHriskla.sse AI: Zaterdag: 1. Argus 2, Jac. W, Swart. Kooe a d. Zaan: 2. Schelm. C. J. Vegter, Groningen; 3. Thoas 3, G. L. v. Iterson, A'dam, Zondag: 1. Favonius. J, Helder. Paters- -wolde; 2 Annle 3. N. Both, Gouda; 3 Taxeur. J. Prins. Hilversum. 16 M.2 Eenheldfklasse All: Zaterdag: 1. Stella Marls. M W. Visser, Paterswolde; 2. Tammo. K ,H. Lukkien. Zwolle; 3. Argus. H. Schmitz. Haarlem. Zondag: 1. Stella Marls; 2. Argus 2. Jac. W. Swart. Koog a. d. Zaan; 3. Duysz ter Ghast, J. D. Schoonevcldt, Amsterdam. melodrama, dat Ronde van Frankrijk geheten Is. De Nederlandse lezers en vooral waar schijnlijk lezeressen, zullen z!ch over deze hoge cijfers misschien verbazen. De ge middelde Fransman daarentegen ver wondert zich er hoogstens over. dat er blijkbaar nog zovele landgenoten ziln. die zich over de Ronde niet. of in zijn ogen onvoldoende, weten od te winden. En de zakenlieden in de streken, waar de Ronde doorheen raast, en de café houders in heel Frankrijk want niets dat de dorst zo sterk ODwekt als een dis cussie over de kansen van een bepaalde favoriet en alle krantendirecteuren denken precies zoals die gemiddelde Fransman. Vooral de Franse kranten maken thans, dank zij de Ronde, gulden tijden mee. De gespecialiseerde sport tijdschriften verschijnen tijdens het Ronde-seizoen driemaal oer week in Dlaats van één keer. zoals gedurende de rest van het laar en een blad als ..Paris- Presse" heeft ziln hele opmaak ten ge rieve van de Ronde zelfs radicaal gewij zigd. De eerste pagina, die gewoonlijk is gereserveerd voor Dassle-moorden en schandaal-processen en soms ook wel 's een Dolitiek evenement, od voorwaarde dat er wat heel sensationeels aan te be leven valt. is dezp dagen uitsluitend sa mengesteld uit foto's, headlines en be richten betreffende de Ronde. Maar zelfs kranten., die iets minder opzichtig tege moet komen aan de furieuze belangstel ling voor dit wielergebeuren. boeken thans ODlage-ciifers. die aanmerkelllk boven het gebruikelijke niveau gelegen zyn. Het is heel eek en voor een buiten lander niet zo eemakkkelilk te verkla ren maar de Ronde slaagt er elk laar sterker in Frankrijk, dat toch heus eeen land is van uit het lood eeslagen snor- tievelineen. tot een fanatisme voor de wielrennerij od te voeren, welke de hys terie tamelijk dicht nadert. De enorme vlucht, welke de Ronde de laatste iaren heeft genomen, is voor het belangrijkste deel te danken aan de voortreffelijke enscenering. De oreani satoren zijn er inderdaad ln geslaagd met medewerking van een heel escadron journalisten een kleine tweehonderd dit jaar de Ronde tot een spannend schouwsoel te maken, waaraan steeds minder Fransen zich onttrekken kunnen. Voor deze organisatoren nemen men dan ook gerust ziin Detie af. De ontwik keling van de Ronde in de zes en dertig jaren van haar bestaan behoort tot de zeldzaamste prestaties die in Frankrijk commercieel gebied geboekt ziln. Want men moet niet vergeten, dat ln het eerste ia ar van de Ronde in 1903 de zes étappes, die 's nachts werden gereden. overdag mocht het verkeer er eens onder lijden niet het minste enthousiasme vermochten od te wekken. De directeur en promotor. Henri Des- ^ranges. ..volgde" zijn tiental mannen toen vanuit zijn primitief bureautje te Parijs. Thans rildt de tegenwoordige leider Jacoues Goddet met een hele anhang van adjunct-directeuren, me dische en technische adiudanten in "•ph's aan de kop van die karavaan, die een kilometer lengte heeft. En in plaats bevreesd voor ontwrichting van het verkeer, legeen de plaatselijke autoritei ten in alle toeristencentra van Frank rijk tegenwnordie eraae een paar mll- ioen op tafel om in een étappe oge nomen te worden. Vanweee de reclame °n de toeloop van toeristen. Tydens motorwedstrijden te Fran- corchamps (België) deed zich in het nummer voor zyspannen een ernstig ongeluk voor, waarby deBelgische rijder Bruylant en zyn zyspanpassagier, de Engelsman Hurst, werden gedood. „BURGERLIJKE BELANG STELLING VOOR DOLLARS". Jaroslav Drobny, de Tsjechische tennisspeler, die geweigerd heeft aan het bevel van zUn regering om naar huls terug te keren te vol doen, wordt in het communistische blad „Rude Pravo" beschuldigd van de misdaad „cosmopolitisme". Hij en zyn ploeggenoot, Vladimir Cer- nik, die ook heeft geweigerd terug te keren, hadden een „burgerlijke belangstelling voor dollars". Voorts wordt hy een huichelaar genoemd, omdat hy voor zyn buitenlandse reis nog had verzekerd loyaal te zyn en zelfs de minister van voor lichting nog om boekjes en brochu res had gevraagd om in andere lan den voorlichting te kunnen geven. En na dit alles, aldus het blad, zegt Drobny nog dat hy slechts als een propagandist werd beschouwd. PAARDENSPORT. Courses te Duindigt De uitslagen van de gehouden drave rijen en rennen te Duindigt lulden: Draveryen Imperator-prijs Afstand 2100 M., Ie afd.: 1. Norma Shearer (J. Rodenburg Jr) ln 3.19.6 (1.30.9); 2. Ni- colette (H. C. ten Hagen); 3. Nico Mal- re (L. Ensing). Totolisator winnend: f.39.50, plaats: f.5.40, f. 1.80, f. 1.60.Ge koppeld f. 90.40. 2e afd.:,l. New Vlamingman (J. P. v. d. Broek) ln 3.22 (1.38.1); 2. Mobills- simus K (E. Kruithof); 3. Little Anton D (H, C. ten Hagen). Totolisator win nend: f. 3.50; plaats: f. 120, f.2.50, f. 1.40 Gekoppeld-: f. 37.90. Isabella-prijs. Afstand 2500 M.: 1. Mientje Deter (R. W. Laarman) in 3.09.7 (1.30.4); 2. Memnon (W. M.Geer- sen); 3. Luccie Rohda (J. v. Leeuwen Jr). Totalisator winnend; f.20.40. Plaats f. 5.20, f. 2.70, f. 9.90. Isodora-prijs. Afstand 2500 M.: l.Ka- lida' (W. Leeuwenkamp) in 3.43.8 (1.29.5) 2. Joe Axkit (F. A. Bosveld); 3. Louise de la Malre B (Th. Ponsen). Totalisator winnend: f.3.50. Plaats: f.2.40, f.9.80. Gekoppeld: f.49.50. Isis-prijs. Afstand 2120 M.: 1. Juggler (H. Doornekamp) in 2.58.2 (1.24.9); 2. Heny's Gold (M. Vergay)3. Juliana Lee (H. de Vries). Totalisator winnend: f2.20. Plaats: f. 1.40, f.2.60, f2.70. Ge koppeld: f. 15.60. Rennen Derby-prijs. Afstand 2400 M.: 1. Qualissa (J. v. Yperen) ln 2.39; 2. Marlotta (P. Spreutels)3. Marvel lous (A. W. v Dijk). Totalisator win nend: f. 1.70. Plaats: f. 1.40, f.2.—. f.3.20 Indira-prijs Afstand 1100 M.: 1. Bon- heur Perdu (F. Delbrassinne ln 1.11.3; 2. Taribi (J. v. Yperen); 3. Typhoon. Totalisator winnend: f. 1.10. Plaats: f.1.10. Gekoppeld: f.2.30. Isabel-prijs. Afstand 1900 M.: 1. All Ablaze (A. W. v. DUk) in 2.06.4; 2. Ro sette II (F. Delbrassinne); 3. Rlncée (P. Spreutels). Totalisator winnend: f.2.70 (stal). Plaats: f.5.10, f. 1.90. Gekoppeld; f. 31.30.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5