Koos Yorrink weer in het land terug Tsjechische priesters pogen stand te houden Hartelijk ontvangst op Schiphol gen- WEERBERICHT I De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt, maar af nemend buiig. Zwakke tot matige Wes telijke tot Noord-Westelijke wind. Koe- I ier' 'Opgemaakt te 10 uur). Droeve gevolgen van blikseminslag Verschillende boerderijen prooi der vlammen 88ste Jaargang MAANDAG 18 JULI 1949 No. 26745 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro oo.: 57055 1 September weer aan de slag „Leve de wederopbouw!" Zo begroet te' Koos Vorrink bij zijn eerste stap op Nederlandse bodem sinds een half jaar Minister In 't Veld op Schiphol. Met de op'ocuw van Vorrink's gezondheid is het intussen niet slecht gesteld. „Voor- I al de laatste weken ben ik stukken op geknapt. Vergeet niet, dat ik aan de Deense Rivièra heb gezeten," zeide de PrdA-voorzitter. Alle zorgen op Schip hol waren Zaterdagmiddag een ogen blik verdwenen, toen de heer Vorrink uit het Aero-Holland toestel stapte, dat hem van Kopenhagen naar Schiphol I had gebracht. Tientallen vrienden stonden op het platform, honderden daarbuiten. Daar waren ook aanwezig prof. mr dr R. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer, oud minister J. Vos, de heer J. van de Kieft, fractie voorzitter van de P.v,d-A. en talrijke anderen. Zichtbaar ontroerd omhelsde Vorrink al zijn oude vrienden. Daarna begaf hij zich naar de erehaag van AJC-ertjes, die zich voor de ontvangst hal hadden opgesteld en hem toezon- „Ach, er gaat zo'n stroom gedachten door me. Ik denk aan de Denen, die me zo met mijn herstel hebben gehol pen, ik denk aan jou. Kranenburg, die ik zo dankbaar ben voor de wijze waar op je mijn voorzitterschap van de par tij hebt waargenomen. Tezamen zullen we de oplossing weten te vinden voor ce problemen, waarvoor de maatschap pij ja, de hele mensheid staat. Eerst ga'ik 'n paar weekjes nog rusten, maar 1 September gaat het weer beginnen," zo verklaarde Koos Vorrink. In het receptiekamertje op Schiphol heeft de heer Vorrink daarna nog zijn hart gelucht over alles wat hem bezig houdt en hem zorgen baart. „Twee en een halve maand volg ik nu al de kranten weer. Wanneer men zegt over Indonesië, er zün veel ver anderingen geweest, dan zeg ik liever: er zijn ontwikkelingen geweest. Door de Van Royen-Rum overeenkomst „zijn we weer ergens". Er is een hele tijd geweest, dat we internationaal gezien „nergens" waren. Als een ver schrikkelijke ramp, die grote indruk op mij heeft gemaakt, zie ik het ver ongelukken van de Amerikaanse jour nalisten, die zover ik heb kunnen nagaan hun ogen voortreffelijk de kost hebben gegeven. Zij hebben ge zien, dat wij daar geen koloniale po litiek voeren. Enige van hun artike len zijn thans verschenen. Onze po sitie in de wereld heeft dit versterkt, doch dat wil niet zeggen, dat de si tuatie is verbeterd. Ik geloof, dat uit eindelijk onze politiek en het tempo, dat we hebben gevolgd, dc juiste zul len blijken te zijn. Er is echter een ding, dat me beangstigd heeft en dat zijn de redevoeringen van de Repu blikeinse leiders in Djokja. Die klon ken niet erg hoopvol... Ook over de Benelux heb ik me zor gen gemaakt. Ik zou willen zeggen: Kentering in Australië CHIFLEY VOOK DE RADIO. Radio-Australié meldt, dat een deel van de 23.000 stakende mijnwerkers m het land. die van 'n kolenveld in West- Australië met srote meerderheid van stemmen besloten hebben het werk heden te hervatten. Dit is het eerste I teken van een keer in de staking, die al drie weken aan de gang is. de industrie heeft verlamd en een half millioen men sen werkloos heeft gemaakt. Te Sydney is 10.000 ton steenkool aan- Gebracht .ondanks een order van de fe derale raad van Australische unie van sDoorwegarbeiders. waarin de leden van de unie werd verboden de steenkool te vervoeren. De Australische minister-president, Joseph Chifley, heeft in een radio-rede I tot de miinwerkers verklaard. ..Ge zult 1 de wet van de jungle, welke door de communisten wordt gehuldigd, moeten 1 verzaken en terugkeren tot arbitrage volgens de wet. of u aansluiten bii een I wereldbeweging, welke poogt de demo cratische levenswijze te vernietigen". „Wat thans in de Australische mijnin dustrie gebeurt, aldus zeide Chifley ver- i der. had niet slechter van Das kunnen komen, gezien de economische moeilijk heden van Groot-Brittannië en het Brit se gemenebest. De regeringen van het Gemenebest en van Nieuw-Zuid-Wales zullen zich van de bedreigingen van communistische groepen der miinwer- kersleiders niets aantrekken. ARRESTATIES TE TOKIO. De politie te Tokio heeft twee per sonen gearresteerd, die er van verdacht worden iets te hebben uit te staan met het tramongeluk van Vrijdag J.l. waar bij zes personen om het leven zijn ge- komen en acht ernstig gewond. De twee mannen, beiden vakver enigingsfunctionarissen, zijn vorige maand ontslagen wegens htm aandeel in de staking van trampersoneel. Zij zijn volgens Japanse persberichten beiden lid van de communistische partij, j wanneer zal men in Nederand en Bel gië dit eens in grote stijl aanpakken? AFNEMEND BUIIG. 19 JULI. Zon op: 4 42 uur; onder: 20.50 uur. Maan od: 0.00 uur: onder: 14.56 uur u (L-K-) «oogwater te Katwijk te 9.17 en 21.46 uur (Doodtij). Men moet zeggen: ,.Het moet gebeuren en daarmee uit." Vervolgens hield hij een warm plei dooi voor een constructieve samenwer king van katholieken en socialisten. Ik ben trots voorzitter van de P.v.d.A. te zijn, omdat wij de partij hebben open gesteld voor anderen. Ja men zegt wel, de doorbraak is mislukt, maar dat is een leugen. Van buiten is de doorbraak in ontwikkeling, van binnen is ze al geslaagd." Over Rusland is hij zeer positiefeen vastberaden houding tegenover de Sov jets. Geen tweede Mtinchen! Na nogmaals dozijnen handen gedrukt te hebben, stapte de heer Vorrink in zijn auto, op weg naar huis, dat hij precies een haf jaar - min een dag ge leden verliet. INDIA TEGEN HET COMMUNISME. De minister voor de politie van India heeft opgeroepen tot „een totale oorlog tegen de communistische partij in India ot redding van de democratie in het land". De minister sprak op een openbare vergadering te Lucknow. Hij verklaarde dat ..de communistische methoden van geweld India zullen ruïneren, evenals dat met China het geval is". Ook Pandit Nehroe heeft zich tegen het communisme gekeerd. „De communistische partij van India wil geen communisme in India" aldus Nehroe. Zij volgen een verlagende poli tiek. welke geen land of individu kan accepteren. Als het echt communisme was, zou ik er geen bezwaar tegen ma ken, doch hun communisme heeft niets van doen met India of het volk van India. Hun doel is een zwak India te maken". De heer Koos Vorrink. voorzitter van de P. v. d. A., die een half jaar geleden bii het vliegongeluk nabii Kopenhagen ernst g gewond werd. is Zaterdag met een toestel van Aero-Holland in ons land teruggekeerd. Bij zijn aankomst op Schiphol werd Koos Vorrink. die de eevolgen van het ongeluk weer geheel te boven is (hij neemt in ons land noeruim een maand rust) enthousiast verwel komd door verwanten, vrienden en Dartii genoten. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Sir Stafford Crips voor herstel van gezondheid naar Zwitserland Officieel is medegedeeld, dat de Britse minister van financiën, sir Stafford Cripps, zodra de lopende financiële be sprekingen van het gemenebest te Lon den beëindigd zijn. naar Zwitserland zal gaan voor het ondergaan van een be handeling in verband met een kwaal aan de spijsverteringsorganen. Volgens de verklaring zal de afwezigheid van CriDDs ..enige weken" duren. De kwaal had reeds van tiid tot tijd speciale behandeling nodig gemaakt in een particuliere kli niek te Zuerich. waaraan dokters ver bonden zim. die met de kwaal van Cripps op de hoogte zijn. aldus het com muniqué. „De toestand van sir Stafford Cripps is kortelings enigszins ernstiger geworden en enkele weken geleden be slisten de dokters, dat een speciale be handeling in de kliniek noodzakelijk was geworden. ..De behandeling zou nu niet laneer moeten worden uiteesteld aldus hebben de medische adviseurs te kennen gegeven, om haar tiidig te kunnen toe- nassen teneinde het de minister moge- liik te maken naar Washington te gaan voor de ministeriële besprekingen, welke reeds ziin aangekondigd. De financiële besprekingen van het gemenebest zullen misschien heden be ëindigd worden. Sir Stafford zal nog deze week naar Zwitserland vertrekken, waar schijnlijk Der vliegtuig. Sir Stafford is zestig jaar oud en ve getariër op doktersadvies. Ook het ro ten. dat hii vroeger veel deed. heeft hii er dit iaar op aanraden van de dokter aan gegeven. OOST-DUITSE VLUCHTELINGEN PROTESTEREN. Te Friedberg in Hessen zijn meer dan 35.000 Duitse vluchtelingen uit Oost- Europese landen, die in West-Duits- land verblijven, bijeengekomen bij ge legenheid van de onthulling van een monument, dat is gewijd aan „degenen die zijn achtergebleven in hun oude vaderland" en dat aan de zorgen van de stad Friedberg is toevertrouwd. Krachtig applaus klonk op. toen door een der sprekers verklaard werd: „Wij staan hier voor God als getuigen voor het recht dat het Duitse volk op zijn geërfde „Lebensraum" in het Oosten heeft". De vergadering nam eenstemmig een resolutie aan, waarin verklaard wordt, dat de enige wijze waarop de vluchte lingen uit Oost-Duitsland geholpen konden worden, de garantie was. dat zij naar hun tehuizen terug konden ke ren. AMERIKA TEGEN HET COMMUNISME. Sommige functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken dringen er op aan, dat Aoheson of president Truman 't Con gres om een „geheim koudeoorlogfonds" behoren te vragen teneinde het com munisme in het Verre Oosten aan ban den te leggen. Dit fonds zooi 100 tot 150 millioen dollar moeten bedragen. De wijze waarop het fonds gebruikt zou worden, zou nooit onthuld behoeven te worden. Tijdens de oorlog had presi dent Roosevelt fondsen ter beschikking waarvoor geen rekenschap afgelegd be hoefde te worden Voorstanders van het bovengenoemde plan zijn er echter niet zeker van. dat het Congres bereid zou zijn in vredestijd een dergelijk fonds toe te staan. „HANSA-WERKGEMEENSCHAP" NOG NIET OFFICIEEL. Naar aanleiding van het bericht, dat melding maakte van de oprichting bin nenkort van een „Hansa-Werkgemeen- schap" vestigt men inzake deze Neder lands-Belgisch-Duits Hanseatische ha vengemeenschap, van Welingelichte zijde de aandacht op het volgende: De gedachtenwisselingen dragen een geheel onofficieel karakter. Ieder der betrokken partijen zal zelfstandig haar houding moeten bepalen. Bij ontsten tenis van een regering in België is zulks voor wat dit land betreft, voorshands nog niet mogelijk. Ter vermijding vanmisverstand wordt er nog op gewezen, dat ieder der par tijen haar eigen secretariaat zal ver zorgen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Posthume uitzending van Knickerbocker EEN DERDE WERELDOORLOG ONVERMIJDELIJK? De radioluisteraars in de Ver. Sta ten hebben Zaterdagavond de stem van een dode horen waarschuwen, dat „een derde wereldoorlog onver mijdelijk schijnt, zo dc Ver. Staten niet hun volle gewicht inzetten tegen het opdringen van het communisme in Azië." Het was de stem van H. R. Knicker bocker, een der 13 Amerikaanse journa listen die op hun terugreis uit Indone sië bij de ramp met de „Franeker" zijn omgekomen. De Waarschuwing was vervat in de vierde en laatste van een serie uitzen dingen onder de titel: „Kan het com munisme Azië veroveren?" „Het communisme gaat zó snel voor waarts," aldus de uitzending, .,dat Mos kou zich binnen enkele jaren sterk ge noeg zou kunnen voelen om de macht van de Ver. Staten uit te dagen." Volgens Knickerbocker werd „het enige lichtpunt in het Oosten" gevormd door „de Britse overwinning op het communisme in Malakka". „Het communisme is niet alleen als georganiseerde macht in Singapore verdwenen, doch ook dc gewone misda digheid is zodanig afgenomen, dat Sin gapore heden ten dage de ordelijkste stad in het Oosten is," aldus Knicker bocker. SUKARNO VOLKOMEN ONGESCHIKT. De Britse radio-omroep heeft gisteren 't interview uitgezonden, dat Knicker bocker, kort voordat hij bij de ramp met de „Franeker" om het leven kwam, voor radio Singapore toestond. Knickerbocker vertelde van zijn be zoek aan Banka. Met zUn collega s heeft hij getracht een intrview met Sukarno te krijgen. De republikeinse leider weigerde aanvankelijk, doch eindelijk gaf hij toe. Twee uur lang hebben dc Amerikaanse journalisten hem onder „vuur" genomen. „Sukarno deed mij denken aan Hit- Ier," zei Knickerbocker letterlijk. „Het was een pover figuur". Toen men hem er later op attent maakte, dat Sukarno by vele Republikeinen zeer gezien was en dat hü zeer veel indruk op zUn aanhangers maakte, zeide Knickerbocker, dat dat juist een van de dingen was, waarom hü Su karno met Hitier vergeleek. In zün redevoeringen kon Sukarno zynlioor- ders pakken, zoals Hitier dat inder tijd deed. Als leider van het Indone sische volk achtte Knickerbocker Su karno volkomen ongeschikt. Zou er toch een Indonesische republiek ko men. dan was Sjahrir als eerste man beter op zyn plaats. HERVATTING K.L.M.-VLUCHTEN VIA KARACHI. Van de zijde der K.L.M. werd te Batavia medegedeeld, dat de eerste Constella tion, welke via Karachi naar ons land zal vliegen. Dinsdag as. van Kemajoran zal vertrekken. Dé daarop volgende vliegtuigen vertrekken van Batavia Woensdag, Donderdag en Zaterdag. De Paus voor de radio In de R.K. St Vituskathedraal te Praag is gisterochtend voor een congre gatie van ongeveer 300 personen de vol gende proclamatie voorgelezen: „Wij. geestelijken, zijn de laatste tijd verontrust door publicaties van de ka tholieke actie, waaruit men de indruk zal kunnen krijgen, dat wij ze goedkeu ren. Wij verklaren, dat wij trouw zullen blijven, wat de gevolgen daarvan ook mogen zijn. Wij weigeren dB katholieke actie goed te keuren omdat zulks on mogelijk is zonder de bisschoppen. Wij ziin voorstanders van een accoord od de voorwaarden, die door de bisschoppen in hun laatste Tierderlljk schrijven ziin uit eengezet Het doet ons genoegen dat de katholieken hierover een van zin ziin wij verwijzen naar de grondwet in naam van de godsdienstvrijheid. Wij stellen de belangen van God boven die van de mens". De proclamatie werd voorgelezen aan het einde van een kerkdienst. Naar vernomen wordt is de proclama tie. waarin de regering wordt eetrot- Belgische crisis nog niet opgelost OOK LIBERALEN VERWERPEN VAN CAUWELAERTS VOORSTELLEN Ook het permanente comité der libe rale partij, de instantie, die in deze kwestie over het liberale standpunt moest beslissen, heeft Van Cauwelaerts voorstellen verworpen. Met bijna algemene stemmen heeft het comité een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat het geen steun en goedkeuring kan geven aan het pro gramma van Van Cauwelaert. maar wel aan een regering, die voor alles en met spoed een programma van econo misch herstel, strijd tegen de geleide economie, strijd tegen de werkloosheid en van andere punten zou uitvoeren. Het comité is voorts van mening, dat ook de koningskwestie zo spoedig mo gelijk moet worden opgelost, maar dat zulk een oplossing een sfeer van natio nale eendracht vereist en dus niet kan worden bereikt „tijdens een politieke crisis, die niet vrii van hartstocht en onbuigzaamheid kan zijn". Het comité wenst, dat de komende regering, na met de koning zelf con tact te hebben opgenomen, streeft naar een oplossing, die rondom de troon" dc nationale eenheid zal brengen, „zonder welke dc duurzaam heid van monarchie en dvn^die vroeg of laat zou worden bedreigd". seerd, in een aantal R.K. kerken door het gehele land voorgelezen. Het was echter niet na te eaan hoeveel priesters de bisschoppen od deze wiize steunen. De uiting van hun loyaliteit jegens de bisschoppen is het antwoord van de geestelijken op de door de regering aan- eekondigde politiek tot isolering van de bisschoppen van hun diocesen en het afsnijden van de kerk van Rome. De Paus heeft gisteren, bii gelegen heid van de vienne van ziin vijftigjarig priesterfeest voor de katholieken in de Britse sector van Berlijn, een radiotoe spraak in de Duitse taal gehouden. De Paus wekte de gelovigen oo om ook in de toekomst, wat deze ook zou breneen. de liefde tot God te bewaren. „Gemeenschappen en staten, wat zü ook schijnen, ziin noodzakelijk voorbestemd voor de vernietiging wanneer zii niet ge bouwd zijn oo het geloof in God en worden geleid door mannen, die in God geloven", aldus besloot de Paus. die daarna aan het eehele Duitse volk" zijn apostolische zegen gaf. Dr Van Roy en en zijn gezelschap te Djokja Gisterochtend tegen half elf is het K.L.M.-toestel met het gezelschap onder leiding van dr Van Royen aangekomen op Maguwo, het vlieg veld van Djokja, waar het werd ver welkomd door de te Djokja aanwezige leden der Republikeinse delegatie. Met de heer Van Royen reisden de heren Koets, Blom, de Beus, Gieben, s'Jacob, Van Schelle en Van Goud oever Ter ere van de Nederlandse gas ten werd gisteravond een receptie ge geven. Getracht zal worden contact te verkrijgen met de Republikeinse mili taire leiders, teneinde te komen tot een spoedige oplossing van de kwestie van het „staakt het vuren". Journalisten veroordeelden eenstemmig Amerikaanse politiek STERKE COMMUNISTISCHE INFILTRATIE DER REPUBLIEK. In zijn laatste van vijf artikelen voor de „Scripps-Howard"-groep schrijft de omgekomen journalist Burton Heath, dat de Amerikaanse journalisten in In donesië vergeefs hebben getracht, te ontdekken, uit welke bron het Ameri kaanse Dep. van Buit. Zaken zijn in lichtingen verkreeg, die er toe hebben geleid, dat dit departement een politiek heeft gevoerd van steun aan de Indone sische Republiek dia een „zelf-uitge- roepen olicharchie" is en „zeer sterk ge ïnfiltreerd door te Moskou opgeleide communisten" in plaats van steun te verlenen aan de Federalisten. De journalisten hebben als feiten geconstateerd, dat de vertegenwoor digers van het State Departmen in Indonesië hun misnoegen over dc komst der Amerikaanse journalisten niet onder stoelen of banken hebben gestoken, dat deze journalisten de po litiek van het State Department vrü- wel eenstemmig veroordeelden als een bedreiging van Amerika's veiligheid en ten slotte, dat de militaire waar nemers van de Unci er van overtuigd waren, dat hun meldingn van dc fei ten werden verdraaid, alvorens hun rapporten werden doorgegeven aan Washington, Canberra en Lake Suc cess. De „Wastington Star" zegt, dat als er uit het tragische ongeluk bij Bombay één troost valt te putten, het deze is, dat de aandacht van het publiek er door is gevestigd op de vraagstukken, voor de bestudering waarvan de Amerikaanse journalisten zich naar Indonesië hadden begeven. NIEUW KABINET VAN PASUNDAN. Puradiredja nfet terug. Gister heeft premier Djumhana de samenstelling van het nieuwe kabinet van Pasundan bekend gemaakt. Hij zelf is wederom premier. Onder de drie ministers, die niet in het kabinet zijn teruggekeerd, behoort ook de minister van Social Zaken, Adil Puradiredja. Sjahrir's partij kan Rep. regering niet volgen TEDJA KUSUMA TREKT ZICH TERUG. De secretaris-generaal van Sjahrir's Partai Socialis Indonesia heeft ver klaard, dat zyn party de weg. die de Republikeinse regering in de vry- heidsstryd heeft gekozen, niet kan volgen. Intussen heeft de fractielei der van de P.S.I. in het Republi keinse parlement, de heer Tedja- kusuma, die als vice-voorzitter van het werkcomité van het K.N.I.P. by de terugkeer van President Sukarno de bekende opvallende fde heeft ge houden, zich teruggetrokken uit de P.S.L Verschillende andere partijen en or ganisaties hebben echter haar goed keuring aan het accoord van Royen- Rum gehecht. De onlangs te Djokja aangekomen kolonel Hadajah verklaarde dat de uit vaardiging van het bevel tot het ste ken van het vuren voor Sumatra inge wikkelder en moeilijker is dan voor Java doordat de verschillende een heden ver uit elkaar opereren en de verbindingen bijzonder moeilijk zijn. De treinverbinding tussen Djokja en Semarang zal heropend worden. Politieke gevangenen Dinsdag naar Djokja terug Naar de correspondent van Aneta te Djokja verneemt zullen de politieke gevangenen .die op 26 Juni door de Nederlanders naar Ambarawa waren afgevoerd, Dinsdag a.s. naar Muntilan worden overgebracht, waar zij aan de Republiek zullen worden overgegeven. Van Muntilan zullen zii onmiddellijk naar Djokja worden gebracht. Deze po litieke gevangenen zijn: mr Subardjo, mr Iwa Kusuma Sumantri. dr Tjoa Sek Ienir Ajeb, Siauw Giok Tjwan. Adam Malik, Sajut I Melek, Maruto Nitimi- hardjo. Bujung Siregar, M. Djoni. Abi- kusno Tjokroset Jomso. Paky en Abdul Kudus. BABY IN KINDERWAGEN GESTIKT. In de de Kempenaerstraat te Amster dam is een baby van 7 maanden ineen kinderwagen in het kussentje gestikt. De ouders van het jongetje waren gaan wandelen en hadden het kindje in de wagen thuis achtergelaten. Toen zij thuis kwamen, vonden zij de baby met het gezichtje In het kussen gedrukt. Een onmiddellijk gewaarschuwde ge neesheer trachtte nog met kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, doch slaagde daarin helaas niet. MONTGOMERY NAAR BRUSSEL. Veldmaarschalk Montgomery Is Zater dagmorgen om 11 uur van het vlieg veld Valkenburg met een eigen toestel naar Brussel vertrokken. Voorlopige regeling handels verkeer Benelux 50 MILLIOEN FRANCS VOOR NEDERLANDSE TOURISTEN. In afwachting van de resultaten der lopende onderhandelingen over de Voor-Unie is een tijdeiyke regeling ge troffen voor het handelsverkeer tus sen de BelgischLuxemburgse Econo mische Unie en Nederland, geldende voor de maanden Juli, Augustus en September. Krachtens deze regeling zullen in- en uitvoervergunningen op verzoek wor den afgegeven tot een totaal van een kwart van de jaarcontingenten, die golden voor de op 30 Juni afgelopen overeenkomst. Deze regeling is te Brussel getekend door de voorzitters der b--de delegaties, de heren Spierenburg en Suetens. Een speciale bepaling stelt 50 millioen francs beschikbaar voor Nederlandse touristen, die in het tweede halfiaar van 1949, België of Luxemburg willen bezoeken. WEER AMERIKAANSE STUDENTEN IN ONS LAND. Mefr het m.s. Tubantla. dat gister morgen aan de Wilhelminakade te Rot terdam arriveerde zijn 662 Amerikaan se studenten mee2ekcmen. die in Que- bec aan boord zijn gegaan Zij zullen j verschillende landen van Wes'-Europa i bezoeken. Een belangrijk contingent blijft in ons land. Een groot aantal personen kwam om het leven, velen werden zwaar en tal lozen licht gewond ten gevolge van een hevige explosie van een opslagplaats van springstoffen in een buitenwijk van het stadje Prüm ln de Franse zone van Duitsland. Gehele straten werden met de erond eeliik gemaakt. Een overzicht van de ramp. Reddingsploegen zoeken tussen de puinhopen naar overlevenden. Blikseminslag heeft in het afgelopen weekend verschillende droevige on gevallen tengevolge gehad. Zaterdagmiddag werd tydens een hevig onweer de 48-jarige fabrieks arbeider A. D. Haarman in de buurt van Noordijk (gemeente Neede» in zijn woning door de bliksem getroffen. De man overleed na korte tijd. Een win kel werd een prooi der vlammen. Bo ven Deurningen 'gemeente Wierselo, Overijsel) sloeg de bliksem ook enige malen in. De boerderijen van de landbouwers Oldekalter en Ten Thije gingen in vlammen op. Bij de inslag op de boer- dery van O. werd de 23-jarige dochter des huizes, door de bliksem getroffen er. op slag gndood Ook boven Uithoven en omgeving woedde een hevig onweer, waarbij de bliksem insloeg in een hooiberg van de he°r E'kelenhoorn. De bliksem sloeg ook in de boerderü van de landbouwer H. J. Teunis te Apeldoorn. Doo xlat direct de hooizol der. waarop 15 voer hooi was opgetast, vlam vatte, stond spoedig het gehele pand in lichterlaaie. De boerderij brandde tot de grond toe af. Ook in de gemeente Hellendoorn in OverUssel is de bliksem Ingeslagen ln een boerderij, die geheel afbrandde. De boerderij lag aan de weg van Hel lendoorn naar Ommen. Met de boer- dery gingen de inboedel van de land bouwer. de inboedel van de inwonende weduwe Voerman, landbouwmachines en voorraden hooi en graan verloren. In de buurtschap Haarle sloeg de bliksem in een hooiberg, die eveneens een prooi der vlammen werd. Na een kort doch hevig onweer is in de sloot bij de Boezemstraat te Capelle aan de IJssel het stoffelijk overschot var. de 20-jarige G. van Wageningen gevonden. Vermoedelijk is hU bij het grasknippen door de bliksem getroffen en in het water gevallen. De bliksem heeft ook de spoorwegen narten gespeeld Zo raakten o a. tussen Culemborg en Schalkwijk tengevolge van blikseminslag ln de electrische bovenleiding beide sporen versperd. Vermoedelijk ook tengevolge va» blikseminslag moest tussen Woerden en Utrecht een spoor enige tyd uitvallen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1