Gew. Arbeidsbureau: AKKERTJE Amerika minder pessimistisch over economische ontwikkeling IKijkje achter de schermen: onmisbare schakel in arbeidsproces Emigratie geeft nog vele moeilijkheden Uit Indonesië teruggekeerde militairen genieten voorrang! Zullen Rep. leiders redelijk worden? 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 16 Juli 1949 Tweede Blad No. 26744 In het district Leiden zijn 1030 geregistreerde werklozen Eerste halfjaar 1949 werden 8600 personen aan werk geholpen Het Gewestelijk Arbeidsbureau aan de Doezastraat, dat door ziin taak en organisatie het aangewezen orgaan is om zich een verantwoord oor deel te kunnen vormen over de verhoudingen ou de arbeidsmarkt, trok deze week onze belangstelling. Met zijn bijkantoren te Alplien, Gouda, Katwijk, Lisse. Woerden en Zoe- termeer, bestrijkt zijn werkingssfeer de provincie Zuid-Holland, ten Noorden van de lijn Schoonhoven, Delft, Wassenaar, een gebied met een bevolking van circa een half millioen. Met de directeur van deze omvang- riike dienst, de heer H. Hazelhoff. heb ben wij enkele uren genoeglijk zitten praten, waarbij onderwerpen als arbeids bemiddeling. beroepskeuze, bijzondere bemoeiing met de terugplaatsïhg van gedemobiliseerde militairen -in het be drijfsleven. emigratie (om maar enkele te noemen) de bijzondere aandacht vroe gen. Uiteraard ging onze belangstelling ook en vooral uit naar de werkloosheid in dit district. ARBEIDSBEMIDDELING VOOR HEEN EEN OBJECT VAN WINSTBEJAG. Treden wii even in de geschiedenis der arbeidsbemiddeling terug, dan zien wil", dat zij tot het laatst der vorige eeuw werd verzorgd door particuliere perso nen. die niet zozeer het belang van de werkzoekenden als wel dat van hun eigen portemonnaie op het oog hadden. Veelal werd toentertijd het standpunt ingenomen: hoe kan ik als bemiddelaar tussen werkgever en -nemer aan deze laatste iets verdienen. Bovendien was Me omgeving, waar dergelijke transacties vaak plaatsvonden (kroegen), uit den boze. Het ligt voor de hand. dat de chari tatieve verenigingen en de werkgevers- en werknemersorganisaties, die daarna de bemiddeling ter hand namen, vele misstanden hadden te overwinnen Aan deze strijd tegen de ..misdaad" namen al spoedig vele gemeentebestu ren door het stichten van arbeidsbeurzen deel. De eerste wereldoorlog bracht uit breiding en coördinatie en ten slotte een JtelseL dat in de Arbeidsbemiddelingswet van 1930 een wettelijke grondslag vond. Reeds vóór het uitbreken van de tweede wereldoorlog werd allerwegen de behoef te gevoeld aan meer eenheid, welke men dacht te bereiken door de arbeidsbemid deling te maken tot een rijksaangele genheid. Dit geschiedde in Mei 1941 toen het Rijksarbeidsbureau en ziin destijds 37 gewestelijke bureaux „ten doop werd gehouden". IN HET GEWEST LEIDEN 1030 WERKLOZEN. Wanneer wij van de geschiedenis in het heden „stappen", willen wij aller eerst- de heer Hazelhoff een compliment maken voor de service, welke ziin dienst ons bood en waardoor het ons mogelijk was over het brede terrein van deze overheidsbemoeiing een inzicht te krij gen van de stand op 30 Juni .1.1. De ons vei'strekte gegevens ziin dus wel zeer actueel1 Hoewel volgens onze zegsman in het geheel niet verontrustend, vertoont de werkloosheid in Juni 1949 met 1030 geregistreerde werklozen in het ge west Leiden, vergeleken met de over- uit- het rayon Lelden In het le halfjaar 1949 werden voor bijzondere bemiddeling ingéschreven 320 werkzoekenden, waar van er 130 door het arbeidsbureau wer den geplaatst. GEDEMOBILISEERDEN GAAN VOOR! NOG SLECHTS 40 VAN DE RUIM 800 WACHTEN OP PLAATSING. „Het district Leiden kent zijn ver antwoordelijkheid t.a.v. de uit Indo nesië teruggekeerde militairen". Met deze verblijdende en moedgevende woorden gaf de heer Hazelhoff ons ziin visie op het probleem, dat in Lei den en omgeving al geen vraagstuk meer is, der gedemobiliseerden. In dit opzicht heeft miin dienst, aldus de directeur .een zeer besliste taak en het is een verheugend verschijnsel niet hoeveel ambitie miin ambtenaren, in nauwe samenwerking met de Sociale Dienst van het ministerie van Oorlog, zich juist daaraan zetten. Al het moge lijke wordt in het werk gesteld om de gedemobiliseerde in de kortst mogelijke tijd aan werk te helpen. Wij ondervon- H. HAZELHOFF: „Werkloosheid in het district Leiden is niet verontrustend" sterk af. De verhouding tussen de in gediende aanvragen afkomstig van werknemers tot die van werkgevers was begirf 1948 plm. 45 100, in het eerste kwartaal 1949 slechts 10 100. IN 2 UUR TIJD WERD CON- SERVENINDUSTRIE AAN RUIM 60 ARBEIDERS GEHOLPEN. Dat de industrie en het bedrijfsleven geregeld van de diensten van het G.A.B. gebruik maken, is algemeen bekend. Echter, in wel zeer bijzondere mate ondervond één dezer dagen de Leidse conservenindustrie de goede .service", 's Morgens 10 uur werden ruim 60 arbeiders gevraagd, en deze waren prompt om 12 uur „geleverd". Een prestatie, die slechts mogelijk was door dat op zulk een moment het gehele ap paraat van jongste bediende tot- af delingschef in werking werd gesteld! De bemiddeling van het G.AB. be perkt zich geenszins tot de eigen stad of het gewest. Gaan er mijnwerkers naar Limburg, radio-monteurs naar Eindhoven, instrumentmakers naar Ede en zelfs een hulp in de huishouding naarNieuw Zeeland, wederkerig zorgt de inter-gewestelijke bemiddeling voor een kok uit Terborg, eeen radar- monteur uit Maasdam en een radio monteur uit Hippolytushoef „BEIDT UW TIJD" Indien wij op dit moment, een blik werpen op een grote hoeveelheid ge gevens, welke wij reeds mochten opte- NEDERLANDSE DIPLOMA'S WORDEN NIET ERKEND. Zij die een administratief beroep heb ben, komen in den vreemde practisch niet aan de slag. Het kost de werk gever teveel tijd en moeite hem in te werken in de nieuwe taal en in de ter plaatse heersende gebruiken. Na tuurlijk kan iemand, die in den vreemde familie of vrienden heeft, deze moeilijkheid nog wel eens omzei len, doch over het algemeen kan deze categorie niet emigreren, tenzU men door eigen connecties werk heeft ge vonden. Voor de intellectuele beroepen is het een bezwaar, dat nergens ter wereld dé Nederlandse diploma's worden er kend. Artsen, leraren, advocaten, om dergelijke beroepen te noemen, maken pas een kans wanneer zij somtijds zelfs na een voorgeschreven studie- periode opnieuw examen doen. Ten slotte moeten de emigranten zelf alle onkosten van de reis dragen. Samenvattend komen dus voorname lijk in aanmerking: vakbekwame men sen, mits niet eenzijdig intellectueel of adniinistratief geschoold, jong en liefst ongehuwd of indien gehuwd niet geen of weinig kinderen en met vol doende geld om de reis te betalen. WIE MEN KAN GEBRUIKEN. In Canada zijn vrijwel uitsluitend plaatsingsmogelijkheden in agrarische beroepen. Speciaal worden gevraagd akkerbouwers en veehouders. Voor Australië komen in aanmerking vakmensen en ongeschoolden, zowel in landbouw als industrie. Evenals in de andere landen kunnen geen hoofdarbei ders wórden geplaatst. Zuid-Afrika. vraagt bijna uitsluitend prima vakmensen. Speciaal bouwvak ken en metaalindustrie. In de Ver. Staten genieten vakbe kwame landbouwers de voorkeur. In Zuid-Amerika heeft men over het al gemeen genomen weinig kansen. Ver der is het een zeer belangrijk voordeel als men Spaans (of Portugees voor Brazilië) kent! In Frankrijk kunnen landbouwers en landarbeiders worden geplaatst. Voor personen In andere be roepen zijn er zo goed als geen kansen. Terwijl het. G.AB. zich uitsluitend beperkt tot het voorbereidende werk (het geven van voorlichting, het. op stellen van rapporten en het ge ven van adviezen), beslist de Stich ting Landverhuizing Nederland over de emigratie. Sinds September 1947 wer den door het G.A.B. 670 emigratie- rapporten samengesteld, verdeeld over de volgende landen: Canada 500; Austra lië 80: Zuid-Afrika 60: Zuid-Amerika 20 en overige landen 10. Tot zover ons „Kijkje aohter de Schermen" bij deze dienst, welke in de korte tijd van zijn bestaan (1941) zich zeer snel heeft uitgebreid en is uitge groeid tot een volstrekt onmisbare schakel in het hedendaagse arbeids proces. eenkomstlee maand In 1948. toen dit er 600 waren, een geringe stijging. In landelijk verband gezien (30 Juni jL. stonden 45.917 werklozen ingeschre ven) steekt dit cijfer gunstig af. Heeft het G.A.B. te Leiden met ruim 1000 werklozen te rekenen, de overige 23 Arbcidsbureaux vangen de reste rende 44.000 op. Of in andere wellicht nog duidelijker verhouding: ziin in het gewest Leiden 5 cn in de gehele pro vincie Zuid-Holland 8 van de 1000 mannelijke inwoners werkloos, voor de provincies Noord-Holland en Noord- Brabant bedragen deze cijfers resp. 9 en 15, terwijl Groningen met 18 werk lozen op de 1000 mannelijke inwoners hier nog bovenuit gaat en Drente met een cijfer van 26 de kroon spant. De werkloosheid in het rayon Leiden (Leiden—Leiderdorp-Zoeterwoude-Alke- made. Voorschoten en Oegstgeest) om vat plm. 640 personen, waarvan uiteraard Evenals op alle afdelingen van het- Gewestelijk Arbeidsbureau heeft ook de afdeling Vrouwenbemiddelinc gebroken met het verouderde „loketten-systeem". In de z.g.n. bemiddelingskamers wordt met- de werkzoekenden in een prettige sfeer van gedachten gewisseld en worden mogeliik- en moeilijkheden onder het oog gezien. Deze afdeling wordt per week door gemiddeld 100 vrouwelijke werkzoekenden bezocht. Momenteel staan circa 175 gegadigden ingeschreven; de leeftijd varieert van 16 tot 60 jaar Het wnd. hoofd. mei. H v. d. Meij, dient van advies. Welke richting zal de aspirant-werkneemster opgaan9 Er is een keus uit tal van beroepen! iFoto Leidsch Dagblad/Van Vliet) Hoewel deze geboortedatum aan het grootste deel^ afkomstig uit de ge- het begin der bezetting voor niet- Üizewijden aan „boze bedoelingen" doet denken, verzekerde ons de heer Hazelhoff, die ook zelf door de bezet ters is „weggewerkt", nadrukkelijk dat dit lichaam, waarvan reeds vóór 1940 de grondslag was gelegd, door goede vaderlanders in het leven is geroepen cn zo lang mogelijk geleid. Toen het eenmaal fout ging, was Wen een heel enkele uitzondering daargelaten zijn vaderlandse plicht bewust en werd er onder het oog van de bezetter, grotelijks gesaboteerd. Frappante staaltjes, die aan vier em- Ployé's van het Leidse kantoor het leven kostten, zouden daarvan te ver tellen zijn. Ofschoon de arbeidsbemiddeling wel is J'aar tot de centrale taak van het Ar beidsbureau moet worden gerekend. Kikt zi'n invl°ed zich thans over vele gebieden uit, waarvan wii in de aan vang van dit artikel reeds een summiere bbgave gaven. den daarbij de volledige medewerking van het bedrijfsleven, dat noe onlangs op een oproep hartelijk reageerde. Ik kan dan ook niet anders zeggen dan dat de bemiddeling van gedcmO' biliseerde militairen vlot verloopt en niets te wensen overlaat. Sinds het begin der demobilisatie werden 810 ge- demobiliseerden ingeschreven. van wie er nog slechts 40 aan werk moeten worden geholpen. En ook voor hen draait de bemiddeling op volle toeren! Iedere week passeren de ingeschreven militairen de revue en komt er een plaatsje vrij. dan gaan zii onherroe pelijk voor! KAN GROTE STROOM VAN GEDEMOBILISEERDEN WOR DEN OPGEVANGEN? En denkt u straks de grote stroom van gedemobiliseerden te kunnen op vangen? .Indien wii verzekerd blijven van de reeds ondervonden spontane medewerking van de zijde van het bedrijfsleven, zal dit zeker wel gelukken", is het ant woord. Bovendien wordt op de Rijks werkplaats. waar momenteel circa 100 personen ter scholing, om- of her- scholine ziin geplaatst, een aantal plaatsen opengehouden voor gedemobi liseerden. Dank zij een gunstige regeling waardoor aan werkgevers, die een gede mobiliseerde een opleiding in hun be drijf willen geven, een tegemoetkoming van f. 300.- of f500 - wordt verstrekt, I liggen ook hier nog vele mogelijkheden, „De luiste man op de juiste plaats". Dit voor het- Rijksarbeidsbureau leidende beginsel is de grondgedachte geweest om dé Gewestelijke Arbeidsbureaus mede in te schakelen bii de beroepskeuzevoorlichting. Een beroepeninventarisatie wees uit dat de Nederlandse werknemer ziin keus kan bepalen uit...... plm. 4200 beroepen! A11ecn de ^etaalinc^stne kent er al700 a 800! in het eerste halfjaar van 1949 werd oe afdeling beroepskeuze bezocht door 640 mannehjke en 30 vrouwelijke personen. Er vonden 520 psychotechnische onderzoeken plaats Verstrekt werden o.a. 380 beroepsaa- viezen en 20 studie-adviezen. 160 adviezen werden verstrekt aan personen boven de 21 Jaar Onze foto werd genomen op het moment, dat enkele jongeren worden „getest". (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) kenen en over de schouders van de heer Hazelhoff de wijzers van de klok (waaronder het waarschuwend op schrift „Beidt uw tijd") uur na uur zien nemen, begrijpen wij, dat aan dit onderhoud een einde moet komen. Nog vertelt de directeur van de ad viezen, welke reeds menigmaal met het oog op industrievestiging werden ge geven, van de afdeling beroepskeuze voorlichting, welke afdeling in het eeTste half jaar van 1949 door 670 per sonen werd bezocht; over 427 van hen werd na grondig onderzoek een advies verstrekt (vorig jaar 484) en de jeugd- bemiddeling. waarbii de heer Hazelhoff nog eens nadrukkelijk de Am bachtsschoolopleiding en het leerlin genstelsel In de bedrijven onderstreept, om ten slotte te belanden bij de emi- Nog slechts 40 van de ruim 800 gedemobiliseerden wachten op plaatsing meentfi Lelden. Ofschoon te betreuren, acht de heer Hazelhoff ook dit cijfer niet verontrustend. Abnormaal was het aantal werklozen dat in Leiden stad) tijdens de crisisjaren 19361939 stond ingeschreven en dat zich bewoog tussen dé 4000 a 5000! EERSTE HALFJAAR 1949 WERDEN 8600 PERSONEN AAN WERK GEHOLPEN. Teneinde enigszins een inzicht te ver krijgen in de omvangrijke taak der arbeidsbemiddeling, geven wii: hier de cijlers van hen, die in het eerste half jaar van 1949 via het Gewestelijk Ar beidsbureau aan werk werden geholpen. In het gewest Leiden waren dit in to taal ruim 8600 personen, o.w. 800 vrou wen. van wie er plm 2900 (500 vrou wen) in het rayon Leiden werden ge plaatst. Het aantal ingeschreven werklozen, waarop de wet minder valide arbeids krachten van toepassing is. bedraagt momenteel 160. van wie 100 afkomstig Samenvattend, zie ik de terugkeer van de uit Indonesië repatriërende militair in de burgermaatschappij, dan ook niet zx> somber in, aldus eindigde de directeur dit onderdeel van ons gesprek. Gezien de grote belangstelling, welke in brede kring voor dit onderwerp be staat, hebben wij gemeend hierop wat uitvoerig te moeten ingaan. Ook met het vreemdelingenvraagstuk heeft het G.A.B. zijn bemoeiingen. Zo werden door het bureau in 1948 675 nieuwe werkvergunningen (w.o. staat lozen) afgegeven, terwijl 310 werkver- gunnl'^en werden verlengd. Momen teel zijn in het gewest plm. 550 man nelijke en ongeveer 200 vrouwelijke vreemdelingen werkzaam. Hieronder bevinden zich ongeveer 300 personen die door hun houding tijdens de bezettings tijd hun .Nederlandse nationaliteit heb ben verloren. „WIJ MOETEN ARBEIDERS BESCHERMEN TEGEN ON REDELIJK ONTSLAG". Een uitermate ingrijpende materie is die der ontslagvergunningen, waarbij het G.AB. zich op het standpunt stelt, dat de arbeider moet, worden beschermd tegen onredelijk ontslag. Voor de be handeling van deze aanvragen zijn voor een aantal bedrijfstakken z g.n. vertrou- wensinstanties, bestaande uit vertegen woordigers van werkgevers- en werk nemersorganisaties, ingesteld. Het aan tal leden-adviseurs van de verschillen de commissies bedraagt in het gewest ruim 80. Ofschoon wij bij het nemen van een beslissing op een door werknemers ge daan verzoek tot ontslag, ons steeds op het standpunt stellen, dat de per soonlijke vrijheid moet worden gewaar borgd, kan het in sommige gevallen noodzakelijk'zijn, dat een des betref fend verzoek met het oog op het alge meen belang niet kan worden ingewil ligd. Tegen 600 aanvragen van werkge verszijde in het eerste kwartaal 1948, werden in het eerste kwartaal 1949 930 aanvragen ingediend, v.n.l. voort vloeiend uit reorganisatie-maatregelen. De aanvragen afkomstig van werkne mers voor positieverbetering e.d. nemen gratie, een onderwerp, waarover wfj nog even wat uitvoeriger worden inge licht. VELE MOEILIJKHEDEN EN HINDERNISSEN BIJ EMIGRATIE. Hoewel vele moeilijkheden en hinder nissen bij emigratie moeten worden „genomen", blijkt uit de ons verstrek te gegevens, dat de emigratie van Nederlanders in de laatste drie jaren een steeds groter omvang heeft ge kregen. Vertrokken er in 1946 (uit geheel Nederland) ongeveer 700 Nederlanders, in 1947 was dit aantal vertienvoudigd, terwijl in 1948 16.000 Nederlanders een nieuw vader land kozen. Ofschoon het dus langzaam aan iets gemakkelijker wordt tc emigreren, moet men toch vooral niet denken, dat iedereen zonder meer vertrekken kan. Er zijn tal van omstandigheden, hoofdzakelijk gevolgen van de jongste oorlog, welke het emigreren bemoei lijken. Zo is daar ook elders het woning probleem, waardoor een kinderrijk ge zin vaak heel moeilijk valt onder te brengen. Een tweede moeilijkheid vloeit voort- uit het nog steeds grote passagegebrek. Hoewel de toestand niet- meer zo hopeloos is als enige jaren ge leden, moet men er toch rekening mede houden, dat het nog verscheidene jaren duren kan, voordat men weer normaal passage kan boeken. GELD MOET ACHTERBLIJVEN. Een derde moeilijkheid is, dat men zijn geld nog niet in buitenlandse valu ta kan omzetten en meenemen. Dit brengt mee, dat men nooit dadelijk na aankomst een zaak of bedrijf kan vesti gen en men aangewezen is om in loon dienst te gaan werken Dit heeft weer iot gevolg, dat men al vóór zijn ver trek een contract in zijn zak moet heb ben. Vandaar dat op het ogenblik al leen zij kunnen emigreren, die er zeker van zijn bij aankomst een werkgever te hebben. Wie geen behoorlijke vak bekwaamheid bezit, heeft weinig of geen kans. (Van onze financiële medewerker) Het dollarprobleem "blijft de wereld bezighouden. President Truman heeft in zijn halfjaarlijks rapport over de econo mische toestand van Amerika nog eens gewezen op de wenselijkheid eeen aan zienlijke vermindering te brengen in de dollarstroom naar het buitenland. Dit zou niet alleen de betrokken landen dwingen ongewenste en onvoordelige handelsovereenkomsten te sluiten, maar tevens de huidige exportmogelijkheden van Amerika verminderen. Juist nu allerwegen een oplossing ge zocht wordt voor het probleem een lager prijspeil vast te stellen zonder een ge- liiktiidige verdere daling van de produc tie of een toeneming van de werkloos heid te veroorzaken, en eep overgang te bewerkstelligen naar meer evenwichtige toestanden, moet elk land. Amerika in cluis. ziin export handhaven of uitbrei den. Het voorstel van een der Senaats leden de Marshall-hulp met 10% te ver minderen z^ daarom van de ziide der Amerikaans? zakenlieden veel tegenkan ting ondervinden. Overigeas moet het no<r t.o veel stations passeren om'er zich nu reeds druk over te maken. ren cn die dus de deviezen verschaf fen, nodig voor de wederopbouw en de ontwikkeling van de binnenlandse economie. Men kan niet tot in het oneindige doorgaan met het teren op reserves (van anderen) cn waar het reeds moeilijk is om bij ordelijke toe standen het hoofd boven water te houden, hoeveel temeer moet dit het geval zijn bii de ongeregelde toestan den die in cn om de Republiek heer sen cn waar van wederopbouw nog geen sprake kan ziin. Misschien dat geldnood en volkomen •~>is aan. credietwaardigheid in het buitenland de republikeinse leiders uit eindelijk dwingen tot redelijkheid. neem een Het stemt tot gerustselling. dat men over Amerika's toekomstige eco nomische ontwikkeling minder pessi mistisch is dan enige tijd geleden. De drie hoge economische autoriteiten die zitting hebben in de Presidentiële Raad van Economische Adviseurs, achten de economische vooruitzichten niet on gunstig. Het aanpassingsproces ver- loont tot dusver minder schokkend dan gevreesd werd, niet het minst doordat geen grote en gevaarlijke speculaties EERSTE INTERNATIONALE „ROOKWEDSTRIJD" TE ZWOLLE. Zelfs de dames deden mee! Tot laat in de nacht van Donderdag op Vrijdag heeft de eerste internatio nale rook wedstrijd, welke ooit gehouden werd. te Zwolle geduurd. 25 Denen, een vacantiereis door Europa makend, bon den de strijd aan met de reeds ervaren wedstrijd-rokers uit Zwolle en zeer wüde omgeving. De gasten konden het niet bolwerken tegen de Overijsselse ..cracks", zijn opgebouwd; men had de huidige I beste L^en. Ejnar Klause uit F*ede gang van zaken voorzien en er zich op ingesteld. Intussen sluit men de ogen niet voor de duidelijke teruggang ili de conjunc tuur. evenmin als men dat Sn ons land doet. Uit de tot dusver verschenen jaar verslagen spreekt algemeen een, grote voorzichtigheid ten aanzien van het be oordelen van de toekomst en de winsten 7worden. voorzover zii "iet aan belastin gen heengaan, grotendeels gebruikt tot extra-afschrijving oo eigendommen en voorraden of voor het vormen van con- iunctuurreserves. Een voortgaande prijsdaline en wel speciaal in die van exportproducten verontrust ook de president der Java- sche Bank Uit dit weinig opwekkende verslag kan men deze posit'eve gedachte opdienen: het deel van Indonesië, dat tot dusver leeft van onregelmatige inkomsten om j bet niet sterker uit te drukken zal straks, gedwongen door financieel-eco- nomische omstandigheden, eieren voor ziin eeld moeten kiezen. Het drijft op de activiteit der Wester se ondernemingen, die het leeuwen deel van de uitvocrproducten lcvc- ricla. had op het moment, dat ziin as- kolom het begaf, een peukje over van 19 mm en wanneer we dan de beste Ne derlanders met 11 mm daarnaast zetten, dan bliikt wel het klasse-verschil. De 47-jarige huishoudster Anna Joft uit uit Vejte zorgde voor een verrassende prestatie door een peuklengte van 14 mm tP bereiken, waarmede zii dus de beste mannelijke Deense deelnemer ver achter zich liet. En toch was dit voor haar de eerste maal. dat zii een sigaar rookte. Zii ontving een medaille van VVV- Zwolle. MEISJE TE HAARLEM DODELIJK AANGEREDEN. Twee meisjes, de 22-j. J. E. M. G. uit Blocmendaal en de 13-j. B. K. uit Haar lem fietsten gistermiddag naast elkaar op de Leidsevaart te Haarlem, toen een Trote vrachtauto met aanhangwagen, geladen met bloembollen Dasseerde. De sturen van de fietsen raakten in elkaar en het oudste meisie viel naar links op de weg. geraakte daarbij onder het rech ter achterwiel van de aanhangwagen en werd op slag gedood - Het meisje uit Haarlem viel met hét hoofd tegen de trottoirband en moest met een zware hersenschudding tiaar het St Elisabeth gasthuis worden vervoerd.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5