Hef Noord-Atlantische verdrag in de Tweede Kamer „Ik zal Nederland legen een aanval verdedigen" WEERBERICHT Compromisvoorstel van Sukarno goedgekeurd Inter-Indonesische conferentie deels te Djokja en Batavia „Wij staan aan de vooravond van grote gebeurtenissen" Nederlandse bijstand wordt gaarne aangeboden Een komende oorlog zal totaal zijn 88ste Jaargang ZATERDAG 16 JULI 1949 No. 26744 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Twee doodsvijanden tegenover elkaar Hetgeen langzamerhand steeds duide lijker was geworden als onvermijdelijk is nu werkelijkheid: tussen de R.K. kerk en het communisme is de strijd op leven en dood ingezet! Het moest er van komen, het was op de duur onafwendbaar. Wilde de R.K. kerk in Europa's Oosten zich niet laten afslachten in een tempo, waarbij zij zelf de maat niet meer kon aangeven, dan moest worden ingegrepen op hardhan dige wijze. En dit is nu dan geschied: alle R.K., die erkennen tevens communist te zijn, worden buiten de kerk gestoten en kun nen van haar genade-middelen niet meer profiteren. Zo is bij Pauselijk de creet bepaald In alle satelliet-landen van Moskou hebben we in opvolgende reeks de actie tegen de R.K. kerk kunnen volgen. Al les natuurlijk onder het mom van: de godsdienst blijft volkomen vrij, is ech ter geheel gescheiden van het maat schappelijk leven, dat zij niet betreden mag. En waar getracht werd, de kerk- hierachie te handhaven, werd ingegre pen met rigoureuse hand. Eerst in Zuid- Slavië, toen het bewind van maarschalk Tito nog in de genade van Moskou stond, toen in Hongarije, toen in Roemenië en Bulgarije en ten slotte in Tsjecho-Slo- wakije, al heeft men daar nog niet tot het uiterste durven overgaan, zodat mgr Beran en de andere bisschoppen ten minste nog niet in de gevangenis zijn geworpen. Uit Polen hoort men nog weinig, doch uit de jongste berichten over enkele arrestaties van priesters schijnt te mogen worden opgemaakt, dat ook daar een aanvang is gemaakt met de overal elders doorgezette actie. Rome was wel gedwongen om de hand schoen op te nemen, wanneer het niet zonder meer zich wilde laten vernieti gen. Millioenen gelovigen komen intussen door deze gang van zaken in een zeer moeilijk parket. In de eerste plaats na tuurlijk zij, die, al voelen zij voor het communisme, toch nog RJK. zijn geble ven en nu voor de zware taak worden gesteld te kiezen, daar beide niet lan ger verenigbaar zijn. En in de tweede plaats komen ook zij, die beslist R.K. zijn, in benarde positie, want men mag veilig aannemen, dat Moskou het er niet bij zal laten zitten, doch zal antwoor den op felle wijze, al is nog niet te voor spellen, in welke vorm de tegen-aanval zal worden geblazen. Dit staat voor ons echter al wel vast, dat, waar tot dusver nog slechts natio naal werd opgetreden, ook al trok Mos kou uit de aard der zaak aan de touw- Les, nu regelrecht van Moskou uit ver der zal worden geageerd tegen het Va ticaan: en zijn belijders over de schijn- regeringen in de satelliet-landen heen. Hoog zullen de golven van deze strijd oplaaien! En de gevolgen laten zich slechts zeer moeilijk overzien. Als van zelf dringen zich evenwel reeds enkele punten naar voren, waar op direct de aandacht valt. In de z.g. „volksdemocratieën" o, welk 'n wan klank bevat deze naam reeds op zich zelf leven de kerken voor het grootste deel van subsidies, haar door de rege ringen verstrekt. Verbazen zou het niet, wanneer, althans wat de RK. kerk be treft, deze nu worden ingehouden, waar door deze kerk terstond in grote benau wenis zou geraken. Onder welke leus is duidelijk, want reeds nu doet de Sovjet-pers in allerlei toonaard op bijzonder heftige wijze blij- ken van haar gevoelens. Godsdienst is I opium voor het volk en de kerk doet I zich thans openlijk gelden als aarts- L vijand van elk waarachtig socialisme en I iedere vooruitgang en van het de mens- I heid bevorderend begrip der „volksde- mocratie". Dus weg met haar Ziedaar de ondergrond der commu nistische propaganda. Daarnevens mag worden aangenomen, dat Moskou zal trachten, gelijk het dat in Tsjecho-Slowakije reeds deed, eigen kerkelijke parochies te stichten, die be reid zullen zijn om zich van Rome los te maken. Tegen opium onder toezicht van „vadertje staat" heeft Moskou na tuurlijk niet het minste bezwaar. In hoeverre dit resultaat zal kunnen opleveren, is moeilijk te taxeren. Globaal bekeken, lijkt ons de positie van Rome in Europa's Oosten voorlopig weinig rooskleurig, want met behulp van de middelen, waarover een totali taire staat beschikt, waarbij bovendien te werk wordt gegaan zonder enig men selijk gevoel, is er weinig kans op mas- verzet en de enkeling wordt, he- te gemakkelijk onder de voet ge lopen. Maar toch, aan de andere kant, m een geloofsstrijd komen ook andere facetten te pas, waarvan de intrensieke waarde uiterst moeilijk is te schatten. Niet voor niets geldt nog steeds: het geloof kan bergen verzetten Anders staan de zaken in het Westen, waar de strijd thans evenzeer is inge zet. Daar zal het communisme ongetwij feld een nieuwe klap worden toege bracht, vooral in zuiver katholieke lan den als Frankrijk, Italië en ook België. In ieder geval, twee doodsvijanden staan nu tegenover elkaar en hard zal hun strijd zijn! Het moest eens zover komen. ENKELE BUIEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht hier en daar tijdelijk mist, overigens wisselende bewolking met Plaatselijk enkele regen of onweers buien. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur) 17 JULI. Zon op: 439 uur: onder: 20-52 uur. v!la? °P; 23.35 uur: onder: 12.32 uur :<18/7 L.K.) Hoogwater te Katwijk te 7.43 en 20 08 our 118'7 te 8.26 en 20.52 uur). t nummer bestaat uit 10 pagina': R.T.C. wordt uitgesteld De BFO heeft vanochtend een com promis-voorstel van Sukarno aanvaard om de Inter-Indonesische conferentie deels te Djokja en deels te Batavia te voeren. Blijkens een uiteenzetting van de voorzitter van de BFO. Sultan Hamid II. heeft mr Kosasin, die gisteren naar Djokja was vertrokken, het volgende compromis-voorstel van Sukarno ont vangen: „Aanvang van de inter-Indone- slsche conferentie od 20 Juli. Na enige onderbreking om gelegenheid te hebben de Lebaranfeesten (emde van de Mo hammedaanse vasten) thuis te vieren, hervatting der conferentie te Batavia. Na debat in besloten vergadering heeft de BFO de uitnodiging aanvaard en het volgende program opgesteld: 19 Juli vertrek naar Djokja. 23 Juli terugkeer naar Batavia vanwaar de deelnemers voor enkele dagen naar huis zullen gaan. 30 Juli eind bespre kingen te Batavia, na afloop waarvan men onmiddellijk naar Den Haag kan gaan voor de Ronde Tafel-conferentie. De aanvangsdatum van de R.T.C. zal dus dienen te worden uitgesteld. Nog heden zal Sukarno per brief en per telegram op de hoogte worden ge steld. terwijl de BFO vandaag contact op zal nemen met de te Batavia vertoe vende voorzitter van het te Djokja ge vormde ontvangst-comité, mr Tadjud- din Noor. TUSSEN TWEE GEVAREN De „Christian Science Monitor" schrijft dat door de ramp met de ..Franeker" de Westelijke wereld de kans is ontnomen od het verkrijgen van een riike bron van inlichtingen, die zii zo dringend nodig heeft. Het is zegt het blad uit de reeds van deze journalisten ontvangen arti kelen duidelijk, dat zii onder de indruk waren van de omvang en de betekenis van de taak, waarvoor de onervaren Re publikeinse leiders zullen staan, n.l. om orde en gezag te handhaven gedurende de interimperiode. In de ogen van de man in het Westen zijn deze mensen oeenschiinliik niet gereed voor zelfbe stuur. zoals ook de Philippijnen in het begin daarvoor in de ogen van vele Ame rikanen niet klaar waren. Maar vech ten tegen het Aziatische nationalismé komt er in dit tijdsgericht oü neer. dat de inheemse volkeren in Azië stevig in de armen van Rusland zouden worden gedreven. Aan de andere kant zou een politiek, die hen, door hen los te laten, aan de rand van de chaos zou brengen, slechts een uitnodiging ziin voor communisti sche infiltratie en tussenkomst. Aan het verlangen naar onafhankeliikheid dient te worden voldaan, maar slechts met de bijstand, de raad en een nauwe samenwerking van het Westen kan worden voorkomen dat de nationalisti sche triomf kort van duur en hoogst kostbaar zal ziin. AMERIKAANSE SENAAT BESLUIT VOORLOPIG TOT VERMINDERING MILITAIRE UITGAVEN. De Amerikaanse senatoren hebben voorlopig besloten de voorgestelde mili taire uitgaven in het huidige belasting jaar met 1.250 millioen dollar te ver minderen. Volgens een senator heeft de toewijzingscommissie van de Senaat de door het Huis van Afgevaardigden aan de luchtmacht toegekende gelden met 799 millioen dollar verlaagd. Het doel van deze bezuinigingen is de begroting in evenwicht te brengen. Het is echter alles nog voorlopig! Waarschuwing aan Mgr. Beran Premier Zapotocky van Tsjecho- Slowakjje heeft een waarschuwing uitgegeven aan het adres van de aartsbisschop van Praag, dr Josef Beran, dat hy „zich er van bewust moest zjjn uit het land gezet te kun nen worden als een verrader". Zapotocky zeide, dat men vernomen had van vrees in het buitenland voor arrestatie van de aartsbisschop „Als deze verhalen van Beran zelf afkom stig zijn, bewijst het alleen, dat hij weet wat hem toekomt", aldus Zapotocky. Minister Cepicka heeft nog een „don- der"-rede tegen de R.K. Kerk gehou den en haar nog eens fel beschuldigd van „samenwerking met de vijand". In antwoord op het Pauselijke de creet zeide minister Cepicka, dat „iedereen, die tracht het bevel van het Vaticaan uit te voeren, verraad pleegt". Een derde van de Tsjechoslowaakse ■katholieken waren volgens de minister communisten, terwijl meer dan vier vijfden van de katholieken lid waren van de nationaal-frontorganisaties. Cepicka noemde het decreet van het Vaticaan „een uiting van onmacht." BESPREKINGEN OVER BRITS NEDERLANDSE CULTURELE SAMENWERKING. De permanente gemengde commissie ter ui7/oering van het BritsNeder lands cultureel accoord was te Den Haag in vergadering bijeen. Besproken werd o.m. plannen voor uitwisseling van een zestal hoogleraren gedurende korte tijd en wederzijdse bezoeken van inspec teurs bij het onderwijs. Men zal trach ten het contact tussen Nederlandse en de Engelse steden te bevorderen. Uit voerig werden besproken de activiteiten van de British Counsil in Nederland en van de Nederlandse attaché voor O., K. en W. in Engeland. Instemming, zij het met critiek (Van onze parlementaire redacteur) Gistermiddag begonnen in de Tweede Kamer de beraadslagingen over het wetsontwerp tot goedkeuring van het Noord-Atlantisch verdrag dat 4 April j.l. te Washington, ook namens Ne derland, is getekend. Alle sprekers, behalve de communistische, betuigden hun instemming met het pact, al werd menig woord van critiek ver nomen. Critische instemming èn bestrijding berustten op bekende argumenten, die al vaak zijn gehoord. De Engelse geleerde dr William J. Lambart Sladen heeft een hoge onder scheiding (de M»B.Eontvangen, voor zijn moedig gedrag tijdens een brand op de Falkland eilanden in November 1948. De geleerde deed daar tezamen met twee collega's onderzoekingen, toen er plotseling in de barak, waarin zij verblijf hielden, brand uitbrak. Dr Lambart Sladen zetten zijn eigen le ven op het spel om zijn collega's te redden, hetgeen echter niet mocht luk ken. Behalve zijn collega's verloor de geleerde de tastbare resultaten van jarenlange proefnemingen. Desondanks zette hij zijn onderzoekingen voort. Thans is dr William Lambart Sladen weer in Southampton aangekomen, in gezelschap van een Falklandse gier. Onmiddellijk na aankomst verzorg de hij een maaltijd, bestaande uit baars, voor de gier. Het publiek in de Londense straten kon genieten van een ongewoon schouw spel. Het oude eerwaardige wijnkopersgilde had zijn nieuwe Meester geko zen en liep met hem in optocht naar St. James' Gerlickhythe. Vooraf gin gen twee wijndragers, die het pad voor de Meester met bezems schoon veegden. Dit gebruik dateert uit de veertiende eeuw, toen de staat, waarin de wegen zich bevonden, zo'n schoonmaakbeurt noodzakelijk maakte. De heer Weiter (Nat. Kath.) noemde het pact een uitvloeisel van het falen der Ver. Naties. Hij kon er zich in be ginsel mee verenigen. Het getuigt van werkelijkheidszin, maar juist daarom vraagt spreker zich af waarom Spanje is buitengesloten. Spr. gispte de houding onzer bondge noten: Engeland en Amerika, inzake Indonesië, met name wat betreft het wapen-embargo. Hij vreest dat' zij straks, na ons Indonesië te hebben af genomen, een vloot voor ons niet meer nodig'zullen achten. De heer Schmal (CH) acht Nederland weerloos op een kwetsbare plek van Europa. Wil men hulp van anderen verwachten, dan moet men eerst zelf doen wat men kan. Doch hebben wij wel een voldoende prijs weten te bedin gen voor ons deelnemen aan het pact? De heer Burger (Arbeid) betoogt dat het Pact ons op democratische grond slag verenigt. Zijn fractie zegt onom wonden „ja" op het voorstel. Spanje zou spreker niet A priori afwijzen. De heer Kadt (Arbeid) acht het pact, als democratische vrucht, gekant tegen communisme en kapitalisme. Hij ziet landen als Joego-Slavië wel niet als toe komstig lid, maar zeker als „meeloper" van het Atlantisch pact, Amerika heeft onze hulp niet nodig en wij kunnen dus geen prijs voor onze deelneming bedin gen. Onze belangen vallen eenvoudig met de Amerikaanse samen. De heer Bruins Slot (AR) zegt dat zijn partij het pact met instemming begroet. Zij ziet de noodzaak in deze tijd van toenade- ring der Westerse landen, belooft zich geen gouden bergen er van, doch gelooft wel in zijn resultaat. Het wapenembargo werd o.a. door spr. gehekeld. De heer Gortzak (Comm.) polemiseert tegen alle overige sprekers en betoogt, dat het pact tegen Rusland is gericht. Mej. Klompé (Kath.) staat achter het Pact, wijl het de Westerse waarden ver dedigt. Het is een mijlpaal in de ge schiedenis. De heer Korthals (WD) constateert het falen van de Uno en hekelt even eens het wapen-embargo. Spr. zou Spanje niet in het pact opgenomen wil len zien. Hij dringt er op aan, dat de leiding in het pact in handen van de staatslieden blijft, en vraagt wat de Ne derlandse invloed is op de uitwerking der militaire plannen, vooral inzake ons maritiem aandeel. De heer Korthals be slist met te verzekeren, dat wij onze plicht zouden verzaken, indien wij niet meededen aan dit verdrag. Dr Lovink zegt: Startbaan te Mandai officieel geopend De H. V. K. de heer Lovink, die Oost- Indoncsië bezocht heeft als eerste in de reeks voorgenomen bezoeken aan de deelstaten, zeide gisteren op een officiële lunch ten paleize van President Suka- wati o.a.: „Wij staan thans aan de vooravond van grote gebeurtenissen. Na de terug keer van de Republikeinse leiders in .Djokja, waarmee de Nederlandse re gering van haar kant opnieuw de eerste bijdrage heeft geleverd voor een oplos sing van het Indonesische geschil, is thans het woord aan de Republikeinse regering. Een spoedige totstandkoming van de .staakt het vuren"-overeenkomst en ra tificatie van hetgeen door de Republi keinse leiders voorlopig is aanvaard, zal ons spoedig om de Ronde Tafel bren gen en leiden tot souvereiniteitsover- dracht op korte termijn. Het inter-In- donesische gesprek staat thans voor Veldmaarschalk Montgomery: (Van onze Haagse redacteur), ,Dc schitterende Ridderzaal te 's-Gra- venhage was gisteravond geheel ge vuld met een illuster gezelschap uit de hoogste kringen van maatschap pij, bestuur en defensie-apparaat, toen maarschalk Montgomery een rede hield over de eisen, die de mo derne oorlog aan een natie stelt. En wel de oorlog, die ons bedreigt als w(j niet sterk zijn, van de zijde van het communisme. Deze oorlog zal totaal zijn, d.w.z. nie mand zal zich er aan kunnen ont trekken. en de hele natie vormt een strijdende gemeenschap. Spr. onder scheidde hierbij een thuisfront, waar van de moraal sterk moet staan on der de hevigste ontberingen en lucht aanvallen en een militair front. Boven plannen voor een snelle en effectieve mobilisatie, het omzetten van de vredes- in een oorlogsindustrie, het wetenschappelijk werk enz gaat de aanwezigheid van een welgeoefend staand leger. En hier gaan de mannen vóór de wapenen. Spr. weidde uit over de grote emotio nele krachten die in de mens zijn op getast en die tezamen het nationale karakter vormen. De menselijke factor is allesbeheersend in een oorlog en spr, schat het Nederlandse karakter zeer hoog. Het moet geschraagd worden door het vertrouwen, dat wij onze taak aan kunnen, dat wij een zijn met onze bondgenoten, dat wij goed zijn voorbe reid, en dat wij goed worden geleid. Spr. sloot onder daverend applaus zijn rede met te verzekeren dat Enge land niet veiliger was dan Frankrijk, België en Nederland, doch dat als de aanvaller uit het Oosten mocht komen, hij ons vereend zal vinden in een ware internationale geest van onderlinge trouw. „Mocht er ooit oorlog komen, dan zal ik Nederland tegen een aanvaller verdedigen en verhinderen, dat we derom een vijand uit liet Ooïten uw land zal bezetten. Slechts door ge boorte ben ik Engelsman, maar thans Socialisten achten Cauwelaerts voorstellen onaanvaardbaar Gistermiddag is het bestuur van de Belgische socialistische partij onder voor zitterschap van Buset bijeengekomen. Het heeft kennis genomen van de voorstellen, die van Cauwelaert aan de vertegenwoordigers der partij gedaan heeft, doch acht deze voorstellen, zoals zii gedaan zijn niet aanvaardbaar. Het bestuur heeft de partij vertegen woordigers opgedragen deze conclusie aan de informateur Van Cauwelaert mee te delen. Na de bespreking heeft Buset zich naar het parlemetnsgebouw begeven om Van Cauwelaert te spreken. Van liberale zijde is nog geen ant woord ingekomen. De verwachting is evenwel, dat zii toeschietelijker zullen zijn en zodoende wordt de mogelijkheid onder ogen eezien van een katholiek- liberale regering. Maar beslist is er nog niets. ben ik een internationaal soldaat, net zo veel Nederlander als Brit, net zo veel in uw verdediging als in die van Engeland geïnteresseerd" aldus Mont gomery. Generaal b.d." Oudendijk en generaal Kruis hebben spr. ingeleid. Eerstge noemde sprak ook het dankwoord en overhandigde de maarschalk een fraaie legpenning. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen in Indonesië zijn gerappor teerd: Kon. Landmacht: Korp. J. Bolt, 't Zandt (Gr.) Sold. Ie kl. J. F. H. van Es. Elsloo Sold. Ie kl. F. Boeren, Oosterhout (N^Br.) Sold. Ie kl. H. P. Swinkels, Some ren. Ie It. P A. Havik, Haren (Gr.) Sold. W, J. Maas, Someren. Serg. A. J. M. Nijland, A'dam O. Korp. C, B. Wilderbeek, Venlo. Serg. M. W. van de Nicuwenhof, Gilles Waes (België). Sold. J. A. de Bruijn, Apeldoorn. Sold. K. Nieuwenhuis, Wijmbrit- seradecL Sold. J. Wienen, Heino. Sold. Ie kl. A. Bouwens, Nieuw Ginneken. Sold. J. van Dingenen, Hoogeloon. Korp. D. Uittenbogaard, Drieber genRijsenburg. Sold'. A. Huijgen, Bunschoten. Vaandrig M. van Eek, Arnhem. Sold. Ie kl. P. H. J. van Encke- vort, Sevenum (L.) Sold. H. H. Hermans, Sevenum (L) Sold. Ie kl. P. H. Scholten, Budel. Sold. H. J. Boerboom, Westervoort Sold. Ie kl. J. de Boer, Geleen. Serg. A. L, Teuns, Geleen. Sold, Eibrink, Oldebroek. Kon. Ned.-Ind. leger: Sold 2e kl. Soetarmin Martodikromo, Indonesië Man.sold. 2e kl. infie. H. Kairu- pan, id, Jav. sold. 2e kl. genie Madsa- roen, id. Jav, sold. Ie kl. infie. Parian, id. Jav. sold. Ie kl. infie. Santmin.id. Jav. sold. 2e kl. infie. Slamet, id. Jav. sold. 2e kl. infie. Toekimin, id. Amb. sold. Ie 1. infie. A. Patty, id. Amb. sold. 2e kl. infie. E. Koe- noe, id. Soen. sold. Ie kl. infie. Moehamed Bin Madje Daoed, id. Amb. sold. 2e kl. infie. L. Mai- pauw. id. Sold. 2e kl. infie. Moenasih. id. Tim. sold. 2e 1. Tiusnama. ld. Men. sold. Ie kl. infie. M. F. Wa- kulu, id. EBERT KONDIGT OPBOUWPLAN VOOR BERLIJN AAN. De burgemeester van Oost-Berliin. Ebert. heeft aangekondigd dat het aan staande voorjaar begonnen zal worden aan het bouwen Van een ..nieuw en mooi Berlijn" dat o.m gekenmerkt zal ziin door de afscheiding van de woonwijken van de industrie-districten. Ebert verklaarde, dat de zwaar bescha digde hoofdstad van Duitsland" volgens een door ..bekende architecten" ontwor- Den tienjarenplan .een van de mooiste steden van Europa" -ou worden. de deur. Hiermede zijn grote belangen gemoeid, daar immers op de inter-In- donesische conferentie in feite zal wor den beslist hoe de Ver. Staten van Indo nesië zullen v/orden georganiseerd en met welke staatsvorm zij haar intrede zullen doen in de rij der volkeren". De H. V. K. schetste het grote be lang, dat op dc inter-Indonesische conferentie de federale idee hoog zal worden gehouden, hetgeen ertoe zal bijdragen, dat een staatsvorm zal wor den gekozen, welke dc V.S.I. zal ma ken tof een waarlijk democratische rechtsstaat op federale grondslag, waarin Nederlandse bijstand, welke „gaarne zal worden aangeboden en naar wjj hopen en vertrouwen gaarne zal worden aanvaard, kan medchelpen om dit land te maken tot een krach tige natie, waarin de democratische wereld van het Wetsen, zowel als van Azië met vreugde een bondgenoot kan begroeten". Dg heer Lovink hield deze rede pre cies drie jaar, nadat dr Van Mook te Makassar was ter opening van de Ma- lino-conferentie, op welk feit president Sukawati in een redevoering de aan dacht vestigde. Het gezelschap uit Batavia, bestaan de o.a. uit dr Van Royen, was gistermid dag precies om twaalf uur op het vlieg veld Maindai geland, waarna mevrouw Sukawati de nieuwe startbaan van het vliegveld Mandai officieel voor geopend verklaarde. Door deze nieuwe startbaan wordt Mandai geschikt voor internationaal luchtverkeer. Met Kemajoran, Medan en Mandai zal de V.S.I. in de toe komst over drie internationale vlieg velden beschikken. De H. V. K. en de rest van het ge zelschap zijn hedenochtend om 11 uur weer te Batavia teruggekeerd. Geslaagde proeftocht met stoomtrawler „Abraham" VOORZIEN VAN DE NIEUWSTE SNUFJES. Gisteren werd te Vlaardingen de officiële proeftocht gemaakt met de stoomtrawler „Abraham" Sch. 91, de voormalige Duitse trawler Thetis van de Holland-klasse. Dit was dc eer ste van de drie trawlers, welke zover was gereed gekomen. De twee andere schepen volgen resp. Maandag en Woensdag a.s. Tal van vertegenwoordigers der re gering waren aan boord, o.a. de heren ir G. J. Lienesch. directeur der Visse rijen, H. Schuringa, inspecteur voor de Scheepvaart Inspectie: H. S. Drost, inspecteur voor de Visserij in het te district: P. A. de Boer. adjunct-inspec teur bij de Vissèrij en A. Turmer, vis serij-consulent. welke laatste vel opspo ringswerk in Duitsland in het belang van de visserij heeft verricht en naar wie dit schip is genoemd. De voortstuwing van deze nieuwe aanwinst voor de trawvisserij geschiedt door een combinatie van een triple-ex- pansie machine en een lagedruk stoom turbine. systeem WauerBach, met een vermogen van 850 p.k„ fabrikaat Stork Hengelo. Deze installatie is zo gecon strueerd, dat genoemde turbine uitge schakeld kan worden, zo dat de voort stuwing dan gewoon doorgang vindt met de expansie machine. Tussen visruim en stookrulm bevin den zich drie waterdichte deuren. Ver der zagen wij enige nieuwe snufjes, daar zowel in de machinekamer als op de brug een electrische snelheidsmeter en slagenteller zijn aangebracht. Ook zijn er twee signaal-echoloden gemonteerd en is er een zendapparaat met een ver mogen van 75 Watt aan boord, geschikt voor telegraaf- en telefoonverkeer. Te vens bevindt zich aan boord een traan- kokerii en een installatie voor de fabri catie van grondstoffen voir veekoeken. Tijdens de proeftocht werd een snel heid bereikt van ruim 13 mijlen per uur. De „Abraham" zal reeds a.s. Woens dag onder commando van schipper En gel Zwart de trawlvisser» er» Noord zee gaan uitoefenen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1