foor alles moet het Nederlandse leger weg Totalitaire methoden brengen geen gerechtigheid in menselijke samenleving Bloementenfoonifelling in „Keukenhoi' EEN VAGE HERINNERING Kerkelijk Leven Panda en Radio-programma Böste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 15 Juli 1949 Tweede Blad No. 26743 3e Republikeinse poliep: Republiek voelt zich overwinnaar [(Van onze correspondent te Batavia). Wie lanS genoeg de ontwikkeling hier heeft gevolgd, kan zich moeilijk over de gang van zaken verbazen. De Republiek voelt zich overwinnaar en gaat Nederland nu zijn gedragslijn decreteren. Moh. Rum verklaarde, dat I de Republikeinse troepen onder geen beding hun huidige posities op Java en Sumatra zullen ontruimen. Hij sprak bovendien de hoop uit, dat het vraagstuk der terugtrekking van de Nederlandse troepen ter hand zal worden genomen voor de Ronde Ta fel-Conferentie en verklaarde ten overvloede nog eens, dat het Repu blikeinse leger zich niet zal terug trekken uit de door Nederlanders be zette gebieden. Het lijkt er nauwelijks op na deze krerklaringen. dat het hoofddoel, waar voor wij ons de narigheden van de laat- |ste overeenkomst op de hals haalden: het herstel van orde en veiligheid, iets dichterbij is gekomen dan vier jaar ge ileden. Wanneer mn leest, wat voor ter- te ur de laatste tijd weer de kop heeft ■opgestoken ln de Fedêrale gebieden wie de gebieden waar het sinds lange doodgelopen zijn en acties moesten komen, juist in verband met het kar dinale punt). HET LAATSTE PRESTIGE.... Om erin te slagen het leger weg te werken, zet men als stok achter dc deur het niet deelnemen aan de Ronde Tafel-Conferentie, de kapstok, waaraan Nederland zijn laatste beet je prestige wil ophangen. Wel spreekt men dat nog niet zo duidelijk uit. maar men begint deze conferentie reeds aan condities te bin den: eerst moet overeen gekomen wor den. wanneer Nederland zijn troepen zal terugtrekken, hoewel het voor de hand ligt, dat dit een der hoofdpun ten van bespreking aan de R.T.C. be hoort te zijn. Men praat wel over af kondiging van „staakt het vuren", maar vertelt er meteen maar bij. dat deze wel erg moeilijk zal zijn door te voeren, daar in eenzelfde gebied Ne derlandse en Republikeinse troepen naast elkaar liggen. En de Republikein se troepen lees terroristenbenden trekt men onder geen beding terug. Maar wel moeten de Nederlanders hun troepen terugtrekken Met verbazing vernemen wij uit Djokja, dat er geen grenzen bestaan. Borneo als mede-deelstaten worden erkend. Dit bepaalt de republikeinse grenzen op ondubbelzinnige wijze, zoals we hiervoor beschreven. Door Oost-Indonesië en Borneo te erkennen als mede-deelstaten en broe ders in de strijd heeft Djokja Sultan Hamid II. staatshoofd van West-Bor neo en Anak Agung Gedeh Agung, premier van Oost-Indonesië, resp. voor zitter en vice-voorzitter van de B.F.O. op zijn hand weten te krijgen, terwijl Pasundan met zijn Republikeinse mi nisters en met zijn angstige volksver tegenwoordigers, die de terreur van Djokja reeds lang naast de deur heb ben, een gewillige prooi ls van de Re publiek. Daarnaast heeft het voor ter reur openliggende Oost-Java weinig in de melk te brokken. ZWENKING DER B.F.O. En zo zien we, dat de veelgeprezen BJF.O. een volledige zwenking heeft gemaakt, waaraan echter Sumatra niet wenst mee te doen. Of het zich op den duur dit isolement zal kun nen permitteren, moet de toekomst uitwijzen. Zeker is. dat noch Oost- Sumatra, noch Zuid-Sumatra. noch Tapanuli, zich zonder slag of stoot door de Republikeinse poliep zullen laten absorberen. Maar hoogstwaar schijnlijk is het, dat straks hun enige steun en toeverlaat, de Nederlandse troepen, deze Archipel gaan verlaten, en dat dan alleen terreurbenden communisten, Republikeinen en ge wone rovers als enige gewapende macht zullen achterblijven. En dan zal wellicht ook Sumatra genoodzaakt zijn onder de naakte vleugels van de hoewel die toch zeer duidelijk waren :ijd rustig is geweest als bv. Oost-Su- afgebakend. Maar daarnaast vernemen ïatra dan voelt men reeds, waar ^at aiieen maar Oost-Indonesië en Republiek bescherming te zoeken, „ijokja heen wil. En het wordt nog (duidelijker, wanneer men Hatta hoort verkondigen, dat de Republiek zich ac- Jcoord kan verklaren met ten hoogste (drie deelstaten, zijnde Oost-Indonesië, iBorneo, en de rest, die dan door Djokja (zal worden opgeslokt. Dit leeuwenaan- Ideel bevat Java. Sumatra en Madoera. ■Voorts horen we nog Republikeinse stemmen, die zeggen, dat het wel zeer (moeilijk zal zijn orde te bewaren in leen gebied, waarin Nederlandse troe- jjpen zich bevinden naast de republi keinse guerillas. I Dit is het sluitstuk van de legpuzzle van de Republikeinse aspiraties. Wan- tfneer we alles naar behoren in elkaar I leggen, dan zien we boven alles de po- Iging ons leger op korte termijn weg te f politiseren. Men vergete niet, dat reeds I twee keer onderhandelingen volkomen Ned. Herv. Kerk Bedankt: voor Woerden (vac.-J. W. v. Bameveld) A. M. Z. Franken te Heukelum. Beroepen: te Scheemde (toez.) C. A. Schenk te 's-Heerenberg; te Ermelo 1 (toez.) L. Blok te Kampen: te Ede (4de I pred.pl.) J. J. Boot te Barneveld; te 1 Harkstede-Scharnier (als Evangelist Jeugdl.) de heer J. G. Mulder te Am- I sterdam: te Zetten-Andelst J. Koele te I Dlrksland. Aangenomen: naar Zonnemaire M. J. v. W(Jck, cand. en hulppred. te Kats. Geref. Kerken Beroepen: te Bun schoten-Spakenburg (vac.-H. Torenbeek) C. Stam te Goes. Aangenomen- naar Drachten (vac.-B. Sllngenberg) H. v. Twlllert te Wilder- I rank. Clir. Geref. Kerken Beroepen: te Opperdoes en Noordeloos P. op den Velde, car.U. te Wormer; te Tholen P. v. d. Bijl te Katwijk aan Zee. Bedankt: voor Thesinge A. C. v. Noort te Nleuwe-Pekela. Boodschap en taak van het Vrijzinnig Christendom Van 19 tot en met 24 Juli zal ln Am- sterdam het 13de congres van het Inter national Verbond voer Vrijzinnig Chrls- tendom worden gehouden. Het alge- I meen thema van dit congres zal lulden: De boodschap en de taak van het vrij zinnig christendom". Niet minder dan 170 buitenlanders komen naar Amster dam. De groots Ge groepen hiervan ko men uit de Verenigde Staten. Engeland en Zwitserland, maar er worden ook Duitsers. Oostenrijkers, Scandlnaviërs en Australiërs verwacht. Het congres wordt gevolgd door een Jeugdcongres, dat besluit met een Jeugd kamp ln de omgeving van Soesterberg. Weieldiaad van Keiken „Godsdienstige vrijheid voorwaarde en hoeder van alle ware vrijheid" Het centrale comité van de Wereld- I standvastig te blijven in hun geloof, de raad van Kerken, die 55 kerken in 44 christelijke beginselen in het leven hoog te houden en het godsdienstonderwijs voor hun kinderen te verzekeren". Afgevaardigden ter conferentie pro testeerden gisteren tegen wat zij noem de „de overheersing van een minder heidsreligie door een meerderheids religie in Spanje en Latijns Amerika". Het centrale comité van de raad be sloot een boodschap te zenden aan het aanstaande Inter-Amerikaanse Evange lische congres in Buenos Aires, waarin bezorgdheid wordt geuit over de toe stand, die in vele delen der wereld werd geschapen „doordat een overheersende religieuze gemeenschap volledige gods dienstvrijheid aan leden van andere religieuze gemeenschappen ontzegde". Voorts nam het comité een resolutie aan, die de gevoelens van diep mede leven met de Grieks Orthodoxe Kerk en alle christenen in Griekenland „in hun langdurige en wreed lijden" vertolkte. Het comité wenste in het bijzonder „zijn bezorgdheid te uiten over de wreede en onmenselijke ontvoering van vele dui zenden Griekse kinderen van hun haardsteden en vaderland, de medogen- loze afslachting van vele burgers en geestelijken door tuchtloze benden en het langdurig lijden van tienduizenden onschuldigen, die vele troosteloze jaren geen vrede gekend hebben". Besloten werd het volgend jaar in Canada in of bij Toronto bijeen te ko men. In 1951 zal het comité in het Verre Oosten vergaderen, indien dit dan mogelijk zal zijn. Zo niet, dan werd aan bevolen de conferentie in een orthodox land, zoals Griekenland te beleggen. Voor 1952 voorziet het comité in een conferentie in Scandinavië. Het comité besloot een commissie in te stellen, met twee derden der leden vrouwen, die bestudering en daadwerke lijke actie zal moeten stimuleren in zaken betreffende de plaats en de werkzaamheid van vrouwen in de kerk. landen vertegenwoordigt, heeft alle christenen opgeroepen standvastig te zijn tegenover totalitaire doctrines. Een dooj* een speciale commissie van voor aanstaande religieuze leiders opgestelde en door het comité goedgekeurde ver klaring zegt, dat „het centrale comité zeer verontrust is door de toenemende moeilijkheden, die vele van zijn leden- kerken ontmoeten." Voorts wordt ver klaard, dat revolutionnaire bewegingen op til zijn waarvan het einde niet over zien kan worden. De kerken zelf moeten geen gering deel dragen van de schuld voor de gevoelens van wrok onder de minder bevoorrechte massa van de we reld, daar haar eigen pogingen om de broederschap onder de mensen te ver wezenlijken zo zwak geweest zijn. Gerechtigheid in de menselijke sa menleving kan echter niet verkre gen worden door totalitaire metho den. De totalitaire doctrine is een valse doctrine. Zij predikt, dat alles geoorloofd is om sociale of politieke doeleinden te bereiken. Zij stelt po litieke macht in de plaats van God. Zij ontkent het bestaan van abso lute morele maatstaven. Zij kneedt de mening van de jeugd in een vorm, die in tegenstelling is tot de boodschap van het evangelie. Zij sanctionneert het gebruik van alle middelen ter omverwerping van alle andere ziens- en levenswijzen. Slechts de erkenning, dat het streven en het geloof van de mens verder gaan dan de staat zou ware gerechtigheid voor de mensen verzekeren, „Godsdien stige vrijheid is de voorwaarde en de hoeder van alle ware vrijheid", zo luidt de verklaring. „Wij waarschuwen de kerken in alle landen tegen het gevaar, misbruikt te worden voor wereldse doel einden. Wij sporen alle christenen aan WIELRENNEN. Ronde van Frankrijk De 13e etappe van de Ronde van Frankrijk, ToulouseNimes, over een afstand van 289 km werd gewonnen door Idee (lie de France) in 8 uur 29 min. 04 sec.; 2. Lambrecht (België) op een halve lengte: 3. Dupont (België b); 4. Ausenda (Italië b)5. Teisselre (Frankrijk). Desbats gaf tijdens deze étappe op. Er werd gereden in een moordende hitte, waardoor alle deelnemers het kalm aan deden. Alleen op de laatste 50 KM. was van strijd sprake. Idee. die op het laatste traject voort durend de kop had gehad, won in de sprint. Na deze étappe luidt het algemeen klassement: 1. Magni (Italië b) 84.30.23 2. Fachleitner (Z.O. Fr.) 84.32 33; 3. Marinelli (lie de France) 84.33.04; 4. Dupont (België b) 84.37.34; 5. Kubler (Zwitserland 84.40.37; 6. Ockers (België a) 84.41.52; 7. Cogan (WH. Fr.) 84.42.25; 8. Bartali (Italië a) 84.42.57; 9. Coppl (Italië a) 84.44.39; 10. Robic (N.N Fr.) 84.45.46; 11. Tacca (lie de France) 84.47.48; 12. Lambrecht (België a) 84.52.20. NEDERLAND WINT OMNIUM VAN BELGIË. Enige duizenden toeschouwers in het Olympisch Stadion te Amsterdam za gen een Nederlandse wielerploeg een Belgisch team in een omniumwedstrijd verslaan. De Nederlandse ploeg was samengesteld uit Van Vliet, Peters, Lakeinan en Blankenauw en bleek veel te sterk te zijn voor de Belgen: So- mers. Deboevere, Verschuuren' en Cools. Onze landgenoten wonnen alle onder delen van de omnium met groot ver schil en in de totaalstand met 18 tegen 24 punten. SWIFT-COMBINATIE. Zondag rijden de A en B-klasse een trainingsrit over 50 KJV1. Voor de C- klasse is de afstand 25 K.M. Vertrek 9.30 uur. De sportcommissie der N.W.U. heeft een twaalftal amateurs aangewezen voor een laatste selectie, wie uitge zonden zullen worden naar de wereld kampioenschappen te Kopenhagen. On der hen bevindt zich onze stadgenoot Jac. de Groot. ROEIEN. INSCHRIJVINGEN NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN. De nationale roeikampioenschappen zullen dit jaar op Zondagmiddag 24 Juli op de Bosbaan te Amsterdam wor den gehouden met voorwedstrijden in de double scull en skif op Zaterdag avond 23 Juli. De inschrijvingen lui den: Vier met stuurman: Nereus, Laga, Amstel en Njord. Dames dubbel vier: Hunze. de Vliet en Willem III. Twee zonder stuurmanLaga en Wil lem III. Dames skif: De Maas, D.D.S., Amstel en Willem III Jacoba van Beyeren's „keukenbos" wordt toneel van bloemenfestijn (Van een speciale medewerker). Toen de roemruchte Jacoba van Beye- ren nog zetelde op de Teylingerburcht, welke massieve steenklomp zich nog ln Sassenheim verheft, stichtte ze ergens in de buurt van Lisse, waar het bos wemelde van wild, een soort Jachthuis. Het daar rondom gelegen woud werd gepromoveerd tot „keukenbos"; daar haalden de jagers het wild vandaan,, dat straks op de grafelijke tafel zou prijken. Op de plaats van dit jachthuis ls, nu bijna tweehonderd jaar geleden het trotse buiten „Keukenhof" verrezen, dat in zijn naam nog de herinnering be waart aan die voorbije tijden, en dat thans in eigendom toebehoort aan J. E. K. Graal van Lynden. Daar ook zal, in het voorjaar van 1950, de grote pennanente Nationale Bloemententoonstelling „Keukenhoi" worden geopend. Dit bijna ongerept stuk natuurschoon, waar eeuwenoude bomen roerloos hun kruinen heffen tegen de diepblauwe hemel, waar blanke waterlelies dromen op het spiegelend vlak van de vijver, is thans uit zijn rust opgeschrikt door arbeiders, die druk doende zijn met net uitzetten van wandelpaden, met het omspitten van de voor bloembedden bestemde grond, met het vellen van enkele bomen die in de weg staan bij de verwezenlijking van het groots pro ject, ontsproten aan het brein van en kele zakenmensen uit het bloembollen- EEN IDEAAL WERD WERKELIJKHEID. Jaren geleden, reeds lang voor de oorlog, stelde men zich als ideaal het inrichten van een permanente volle- gronds-tentoonstelling in een daarvoor geschikte omgeving. Hoe men ook WATERPOLO. L.Z.C. II—R.Z.C. III 2—0. In een gelijk opgaande strijd heeft LZC verdiend gewonnen. Nadat belde doelen om beurten in gevaar zijn ge weest, komt Van Wijngaarden even vrij en is de stand 1—0. De tweede helft doet een sterk aanvallend L.Z.C. zien en nadat enkele kansen zijn gemist, doelpunt Cannoo voor de tweede maal 20. Door slecht schieten van R.Z.C. blijft de stand ongewijzigd. L.Z.C. I—DE GOUWE I 1—2. Na vier overwinningen, de eerste ne derlaag in eigen huis en zeker niet te gen een tegenstander die sterker was. Met Brak in de plaats van Lut, wordt spoedig een corner geforceerd, die even vlug wordt weggewerkt. L.Z.C. begaat i de fout te veel te willen opzwemmen en Skif: Nautilus. Corn. Tromp. Maas. j Juist in zulk een periode wordt in de Amstel, Willem III (I) en Willem III (II). Dames vier met stuurman: De Hoop, Nautilus. Spaarne en Die Leythe. Twee met stuurman: Spaarne, Triton en Die Leythe. Dames dubbel twee: Willem III. Vier zonder stuurman: Laga, Nereus, Njord en Willem III. Dames acht A: Nereus, De Hoop en De Vliet. v Dubbel twee: Triton, Nautilus, Spaarne. Willem III en combina tie Willem III met Poseidon. Acht: D.D.S., Laga en Njord. FUSIE VAN JAVAANSE KERKEN IN MIDDEN-JAVA. Op de Synode van Javaanse Kerken in Midden-Java, welke te Salatigawerd o___„ gehouden en waarbij vertegenwoordi- staan en "de opening van haar terrein gers van de kerken in Zuid-Midden- aan de Haverstraat organiseert de achterhoede verkerd overgenomen en is de stand 0—1. Hoe de thuisclub zich ook inspant, de Gouwe weet van geen wijken en ondanks een L.Z.C.-meerder- heid komt de rust onveranderd. Nog groter was wellicht het overwicht in de tweede helft, maar reeds na het uitzwemmen wordt Heek door een ver schot verrast 02. Diverse schoten van Tegelaar en Brak gaan rakelings naast en over, totdat eindelijk Butselaar na opzwemmen de achterstand weet te verkleinen. 1—2. Geheel L.Z.C. valt aan, maar met de moed der wanhoop weet de Gouwe stand te houden en verliest L.Z.C. on verdiend. KORFBAL. ADSPIKANTENTOURNOOI VAN „DE DEMPING". Ter gelegenheid van haar 1-Jarig be- Java, Noord-Midden-Java en rondom de Muria aanwezig waren, werd met algemene stemmen besloten om esn fusie te vormen van alle Javaanse ker ken in Midden-Java. FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN 11) Hij deed een stap terug van de rand van het trottoir, om de bus te laten stoppen nodeloos, want zij stopte niet. Zij was geheel vol: zelfs in de doorloop stonden de passagiers opgepakt en de chauffeur reed door. Er klonken uitroepen van ontsteltenis. Dat is de laatste en we moeten een half uur wachten zei een man. Toen verspreidde de groep zich aarzelend en Hingen de mensen maar lopen. Maar het meisja in het grijs wachtte en Jim wachtte ook Ten laatste met een kort schouderophalen gaf zij het op en haar schrijfmachine In de andere hand over nemend. begon zii de lange straat af te j lopen. die over de brug naar de buiten wijken van de stad voerde. Jim aarzelde enige ogenblikken: toen keerde hii zich om en volgde haar. Als de situatie eerst al absurd was ge weest. dacht hij, dan was zij 't nu wel dubbel. Hij veelde zioh als een dwaas, zoals hii daar tien stappen achter haar nep, maar hij zei bü zichzelf, dat nu hij haar gevonden had, hij niet van plan was, om haar op te geven. De wa gens, die hen voorbij reden schenen een grote snelheid te hebben. Het was lang geleden, dat hij die gehele straat afgelopen had. Hij hoopte alleen maar, dat geen van zijn vrienden hem zou zien en hem zou aanbieden om mee te rijden. Dus wendde hij zich af en gaf voor, dat hij de winkeletalage bestu deerde en keek even later weer snel raar het meisje, dat voor hem uitliep. Zij was niet erg lang, maar zij leek langer door haar slankheid. Haar schouders in het grijze jasje waren vierkant en fijn; haar donkere haar was netjes onder de grijze hoed opge rold. Zij liep gemakkelijk en gracieus op schoenen met lage hakken en er was geen spoor van enig hinken te be- Trer^en. Maar de dokter had dan ook gfzegd, dat zij dat niet doen zou itoen zij de zijstraat overstaken, keerde zij zich half om, om naar het aanko mende verkeer te kijken en hij dacht: r Als ze mij ziet, wordt het nog be lachelijker Zonder zijn gedachte eigenlijk af te maken, versnelde hij zijn pas en kwam haar opzij. Miss Blanshaw u is toch Miss Elanshaw. nietwaar? Ik ben Jim Thur- mar, een vriend van Reed Warlon. We hebben elkaar op zijn kantoor ontmoet. Oh, ja. Zij keek even vragend op, maar bleef met staan en hij bleef naast haar lo- pn, zich onbeschrijfelijk dwaas voe lend, toen hij uitlegde: We hebben beiden de bus gemist en als we nu dit hele eind over de brug moeten lopen, wilt u mij wel uw schrijfmachine laten dragen, nietwaar? De ogen onder de grijze hoedrand keken niet uitdagend, maar alleen maar nadenkend. Zij is helemaal niet zwaar. Geeft u haar aan mij, alstublieft, zei hij. Het kan wel lang duren voor de volgende bus ons inhaalt. Met een ernstige glimlach gaf zü de machine over. Dank u, zei zij en zij liepen door naar de brug en de rivier, die glinster de in het zonlicht. Zij sprak niet en hij kon maar niets bedenken om te zeggen. Hij was even sprakeloos en ver legen, alsof hij een jongen van achttien was het was zelfs nog erger, want hij was geen achttien meer. Hij voelde zioh oud en belachelijk. Maar zij scheen zijn zwijgen niet erg te vinden. Zij was blijkbaar volkomen op haar gemak en Liep in een koele onafhankelijke hou ding naast hem. Hij kon nog juist de uiterste rand van haar haar onder haar hoed .zien, evenals de tekening van haar fijne profiel en hij dacht: Ik moet iets zeggen ik moet.... Hij wendde zich tot haar. Is Reed niet Zij was op hetzelfde ogenblik begin nen te spreken en zweeg plotseling met een lichte glimlach. Neen, zei zij. Gaat u door. Ik wilde alleen vragen, of u ook niet meent, dat Reed het type van de perfecte Connecticut-Yankee is? Ja. maar hij ziet er niet naar uit, wel? Toen lk klein was, stelde ik mij Yankees altijd voor als jongere broers van Uncle Samnatuurlijk zonder de bakkebaarden. Na een minuut zei ze: Ik mag ze graag. Toen ik klein was, dacht hij. En hardop zei hij: Dus bent u niet uit New England afkomstig? Oh, neen. Er was even een kleine pauze voor zij er aan toevoegde: Ik kom uit het Westen. Voor net ogenblik liet hy het daarbij I Vindt u het hier prettig? Zij knikte. De mensen zijn vriendelijk. Een voudig enen vriendelijk. Niet zoals de mensen uit New-York en de andere grote steden. Ik weet het. Na een ogenblik zei hij. Ik kom ook uit het Westen tenminste zo noemen de mensen 't hier. Wisconsin. Zij denken er aan, als aan die staac, die tussen Chicago en de kust ligt en niet Kansas ls. Haar lach was een beetje verlegen, aarzelend, maar volkomen betoverend. Zij liepen nu op de brug; de bries van de rivier greep de rand van haar hoed en zij moest die met beide handen vast houden. De wind had een beetje kleur op haar wangen gebracht en zij zag er jong en erg knap uit. Hij dacht plotse ling; Misschien zal ik me op zekere dag dit moment nog herinneren Toen woei zijn eigen hoed bijna af en zij lachten samen om de wind. Daarna scheen de spanning geweken. Hij praatte nu gemakkelijk; vertelde haar over zijn eerste maanden in Craigford, toen hij in een pension in Sycamore Street woonde en iedere dag over de brug gelopen had. Hij sprak van het wonen buiten de stad en de problemen, die daar uit voortkwamen, nu met de benzinerantsoenering en het vervoer van de kinderen. Toen hij de kinderen noemde, voelde hij haar snelle blik meer dan hij hem zag en hij ging luchtig voort: Zij zijn op zichzelf ook problemen. Ziet u, hun moeder is overleden en hun grootouders bederven hen.... Zacht vroeg zij: Hce oud zijn zü? Zes en een half en bijna negen. (Wordt vervolgd) korfbalclub „De Demping" morgenmid dag een adspirantentournooi, waaraan behalve door de organiserende vereni ging deelgenomen wordt door: De Al gemene, Zuiderkwartier, Fluks. Ons Eiland A en B en K.N.S. A en B. Er wordt volgens afvalsysteem ge speeld. De winnende ploeg ontvangt een medaille. VOETBAL. A.S.C.-VETERAN EN STARTTEN GOED. De eerste wedstrijd in de veteranen- competitie leverde rood-zwart een ver dienstelijke overwinning tegen een on volledige scheidsrechtersploeg op. De 62 uitslag werd verkregen door doel punten van Ad Zegers (2x), v .d. Weerd Mooten, Stuivenberg en Brussée, ter wijl voor de gasten Hlllebrand en Coert scoorden. SERIEWEDSTRIJDEN L.D.W.S. Voor de demifinale van de L.D.W.S.- Seriewedstrijden speelt U.V.S. Zaterdag om 7 uur tegen DH.C U.V.S. komt met het volgende elftal: Doel: Breijer; achter: v. Duyl en Den Daas; midden; Regeer, Erades en Kool haas; voor: v. Beek, v. d. Leer, Heems kerk. Laurier en Mazurel. D.H.C. verschijnt met een zser sterk elftal dat er als volgt uitziet: Doel: v. d. Beek; achter: De Ruijter en Vermeulen; midden: De Jong. Fraa- se Storm en Nieuwland; voor: Dijkman Rychard, Sinke, De Wit en v. d. Kloos ter. GYMNASTIEK. D.O.K. (LISSE). Bij de gehouden vaardigheldsproeven, afgenomen door de Turnkring Leiden, slaagden van de 25 meisjes er 14. Een drietal meisjes Marry de Kooker, Joke Wevers en Nelly Kersbergen, dat het hoogst aantal punten behaalde mocht een prijsje in ontvangst nemen. Bij de adsp. dames slaagden 12, afgewezen 5, van de dames slaagden er 7, afgewezen 9 terwijl van de 9 heren er 2 slaagden. zocht, nergens vond men een meer ge schikt terrein dan het Ideaal gelegen bos van Keukenhof. Maar de eigenaar had met deze gronden andere plannen en was niet te bewegen, ze voor ten toonstellingsdoeleinden af te staan Tot zowel ln de plannen als ln de houding van Graaf van Lynden een alleszins gelukkige verandering kwam. Ongeveei een jaar geleden werd de initiatiefnemers plotseling de mogelijk heid geboden hun deaal te verwezenlij ken en wel in de door hen gedroomde omgeving. Een stichting werd gevormd, het gemeentebestuur van Lisse onder leiding van burgemeester Lambooy, die zich een enthousiast promotor toonde, steunde krachtig; men vond in de per soon van de heer J. v. d. Lee, die reeds als ontwerper van vele tentoonstellin gen, met name die in „Bloemiust" te Lisse, naam had gemaakt, de man die hier dé taak van zijn leven zou vinden en die dan ook met enthousiasme en met de inzet van al zijn gaven en krachten aanpakte. Men startte in hoog tempo, en daaraan is het te dan ken. dat men ons reeds met beslistheid zeggen kon: Wanneer in het voorjaar van 1950 de crocussen en narcissen beginnen te kleuren, zal de Nationale Bloementen toonstelling „Keukenhof" officieel voor het pubiek worden opengesteld. Men is niet van plan, van dit onge repte bos een wandelpark ln de tra ditionele stijl te maken; grind- of as faltpaden zal men er tevergeefs zoe ken. Het natuurlijke, ongesohonden ka rakter zal, waar het maar enigszins mogelijk is, worden gehandhaafd. Sleohts een gedeelte van het 25 H.A. grote tentoonstellingsterrein zal dit eerste Jaar in gebruik genomen wor den. Lering trekkend uit de lessen van. dit eerste seizoen, zal men zijn plannen voor de verdere uitbreiding opmaken. Vast staat echter wel, dat een groot aantal firma's uit de Bloembollen streek, waaronder verscheidene van de grootste, zullen deelnemen. HET VERSCHIL MET TRESLONG. Het kenmerkend onderscheid tussen deze tentoonstelling en de permanente demonstratletuin voor het Bloembollen vak, die eveneens dit voorjaar op „Treslong" te Hillegom zal worden ge opend, ligt niet alleen in de geheel ver schillende aanleg, die in Tresong uit gesproken een park-karakter draagt. In Hillegom toch voert men „onpersoonlij ke reclame" en in Lisse maken de in zenders reclame voor hun „eigen stand je". Om die reden is dan ook een sub sidie door het Centraal Bloembollen comité, dat ae Onpersoonlijke Reclame voor het Vak financiert, afgewezen. Hetgeen echter de initiatiefnemers niet belet, met de verwezenlijking van hun plannen ln hetzelfde tempo door te gaan. Voor de ontvangst van het publiek zal een restaurant worden opgericht nabij de ingang, enkele minuten ver wijderd van het thans gesloten Lisser station, dat naar men hoopt (in ieder geval tijdens het seizoen) weer zal worden opengesteld. Voorts wordt op de tentoonstelling een theehuis inge richt, terwijl op de grens van het bos een uitkijktoren zal verrijzen, vanwaar men een onbelemmerd uitzicht heeft over de bloelende bloembollen-velden tussen Lisse en Hillegom. Een groot parkeerterrein zal gelegenheid bieden tot 't bergen van ongeveer 1000 auto's. Op de 1950-tentoonstelllng zal men voorlopig slechts narcissen, tulpen, hya cinthen en bijgoed exposeren. Over de mogelijkheden t.a.v. andere bolgewas sen heeft men zich thans nog geen oordeel gevormd. De Nationale Tentoonstelling „Keu kenhof" zal tijdens het bloembollensei zoen ongetwijfeld van heinde en verre duizenden bezoekers trekken 1 22). Vóór in de winkel ging het meningsverschil nog steeds voort. „Jul lie hebbe hier ingebroke", zei Loetje boos. En Joris Goedbloed antwoordde: „Wees voorzichtig met uw woorden, on verlaat!" En intussen schreeuwden alle anderen maar steeds: „Het horloge! Het horloge!" Maar intussen zag Panda, die eens achter de toonbank was gaan kijken, een briefje op de grond liggen. En aan gezien zelfs Panda nieuwsgierig ls, nam hij het op om te lezen wat er opstond. Hij las: „Hiermede verklaar ik onder getekende, Ch. Stoffer, Directeur van het Museum van Oudheden alhier, te hebben ontvangen van de heer L. de Heler, een gouden horloge, met juwelen bezet, zijnde het oorspronkelijke zak uurwerk van Nimrod de Grote uit de tweede eeuw onzer jaartelling". En daar onder stond een handtekening. „Wel heb lk ooit!" dacht Panda.„Een horlogezou dat misschien óns hor loge zijn? Maar óns horloge was het zak-uurwerk van Jeroen de Blaet en niet van een Nimrod de Grotemaar tochje kunt nooit weten Terwijl hij zo dacht had hij nog niet in de gaten, dat Kassus, het schrandere huisbaasje, bij de anderen was wegge lopen en over zijn schouder stond mee to lezen Marktberichten KATWIJK AAN DEN RIJN, 14 Juli. - Groentenveillng. Bospeen f 1019. was- peen f. 816; sla f. 1,604,80; aardappe len bonken f. 77.80. Idem groten f. 7 9; Idem drielingen f 4,606,20, Idem kriel f. 3.603,80; spinazie f. 36; tuin bonen f. 68; kroten f. 6,5010; rabar ber f. 6,807; aardbeien f. 5698; selde rie f. 7,507.60; peterselie f. 6,106,20; doperwten f. 1849; bonenkruid I. 4.20 —1.30. LEIDEN, 15 Juli. Ter Veemarkt aan gevoerd: 12 fokstieren, 27 slachtdieren, 72 kalf- en melkkoeien. 450800. tam; 53 varekoelen e.a. f. 350550, vlug; 300 vette koelen; 6 pinken; 1 vet kalf. 119 nuchtere kalveren, 450 vette schapen. 494 lammeren, f. 3543 matig; 20 zeugen; 322 mestvarkens f. 5090; 592 biggen, f. 3648; 10 paarden, marlg; 6 veulens; 31 bokken en gelten. f 2055. matig. Aan de kaasmarkt aangevoerd 94 par tijen. waarvan 83 Goudse en 11 Leldsche. Prijzen: zware 178, 1ste soort Goudse 168 174, 2de soort 163167. matig; Leldse I 160—168. Alles per 100 kg. voor ZATERDAG 16 JULI. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30. Portugese Rhapsodle: 7,45: morgengebed; 8.00: nieuws; 8.15: pluk de dag; 9.00: voor de vrouw; 9.05' ochtendconcert; 10.10: Klein Klein Kleutertje; 10.15: mu ziek houdt fit; 11.00: de Zonnebloem: 11.45: nog niet vergetenmaar Iets versletent: 12.00: angelus; 12.03: plano duo; 12.30: mededelingen voor land- en tuinbouw; 12.33 KRO amusementsork 12.55: zonnewijzer: 1.00- voor de strijd krachten: 1.30- gedeelten ultdeopcra „Llbussa". Smetana: 1.50: film en to neel; 2.10: Metropole-orkest: 2.50- boe kennieuws: 3.00: naar het /wonderland der muziek: 3.30: Septet Johnny Om- bach; 4.00: Sobrletas en de militair. 4.10: ..De Mastreechter Staar 4 30. De schoonheid van het Gregoriaans; 5.00: De Wigwam; 6.00: Hooray for love; 8.05. actualiteiten; 6.15: Journalistiek week overzicht; 6.30: voor de strijdkrachten. 7 00: nieuws: 7.15: Katholiek Thuisfront overal!; 7.25: Guus Jansen. P)*no; 7.45. voor de Nederlanders ln Duiteland. 8.00. nieuws: 8.05: Walsen: 8.20: lichtbaken door Henrl de Greeve; 8 45^ Symphonle- orkest van IndianaDOlls: 9.00: zomer sproeten- 9.45: KRO-Krulsklankpuzzle. 10.00' Promenade-orkest: 10.30: wij lui- den de Zondag ln!". 1100: nieuws. 1120 het Residentie-Orkest. Hilversum II (415 MA -r" ^ARA 7^00 nieuws 7.18: het London Palladium or kest' 8 00: nieuws: 8.15: Eddy Duchln. fi35: oreelanel; 9.00: Boston Promenade orkest: VPRO 1000- til del lik uitgescha keld: 10.05: morgenwijding door ds hr J, C Metier; VARA 10.20: radlof eullleton Claudia"; 10.35: ufltzendlng voor de arbeiders ln de continubedrijven: 11.35 Wandy Tworek. viool; Esther Vagnlng. plano: 12 00 Jan Vogel en zijn accordeon orkest; 12.30: mededelingen voor land en tuinbouw: 12.33 Vincentino olv. Frans PoDtie: 1 00: nieuws: 1.15: kalender: 1.20: Malando en zlln tango-ruraba-orkest; 1.50: het Milt Herth Trio: 2 00: als een bonte vogelvlucht. 2.20* Marlnlerskapel der Kon. Marine; 2.50: onze oude liedles en boerendansen; 3.15: omroepkamerork.; 4.00: komt u binnen: 4.15: amateurs zet ten hun beste beentje voor: 4.15: sport- praatje; 5.00' de Top-Hits van 1949; 5.30: om en nabij de twintig; 6.00: nieuws: 6.15: Tour de France; 6.30: populaire liedjes en melodietjes: 7.00: artistieke staalkaart; VPRO 7.30 bouwen en restau reren"; 7.45: „Passepartout"; VARA 8.00: nieuws: 8.05: dingen van de dag; 8.12: VARA-Varla; 8.15: omroep-orkest; 8.45: VW-VARA. een zomerreis door eigen land; 9.45: socialistisch commen taar; 10.00: Stradlva-sexter. 10.25: men sen, die wij wel eens ontmoeten: 10.40: Marcel Thlelemans; lx.00: nieuws; 11.15: Louis Levy speelt filmselecties. AGENDA VRIJDAG: Schevenlngen (Casino): Ballet Carmen Amaya. 8 uur nam. ZATERDAG: Schevenlngen (Casino): Ballet Carmen Amaya. 8 uur nam. DAGELIJKS: Schevenlngen (Casino): Cabartt Joss Wtet, i uur nam. (t/m 23 Juli).

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5