K.L.M. gaat morgen via Karatsji vliegen Tegenspraak geruchten over sabotage Rumoer in de Gemeenteraad Amsterdamse Hevige vechtpartij met de communisten WEERBERICHT Truman tegen bezuinigingen op zijn program 88ste Jaargang DONDERDAG 14 JULI 1949 00 No. 26742 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per Week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 67055 Laatste eer bewezen In verband met het feit, dat Pa kistan met ingang van heden 'het vliegverbod voor de K.L.M. en andere Nederlandse vliegtuigen heeft opge heven, zal de K.L.M. met ingang van morgen haar tot dusverre gevolgde noodroute AmsterdamCairo—Aden —MauritiusBatavia v.v. verlaten, teneinde Indonesië met Nederland te verbinden over de route: Amsterdam —Cairo—KaratsjiBangkokBatavia v.v., daarbij India, dat het vliegver bod nog niet heeft opgeheven, vermij dende. Een woordvoerder van het Pakistanse Dep. van Buit. Zaken heeft, aldus Reu ter, een bericht uit India, dat Pakistan geweigerd had de „Franeker" te Ka ratsji te laten landen, tegengesproken. Volgens dit bericht moest de „Frane ker" op het Bombayse vliegveld lan den, omdat Pakistan het -sinds de tweede politionele actie in Indonesië ingestelde landingsverbod voor Neder landse vliegtuigen niet voor de „Frane ker" had willen opheffen. De woordvoerder verklaarde, dat de K.L.M. de Pakistaanse regering offi cieus had verzocht om toestemming tot het landen van de Franeker" te Karat sji. en dat de regering van Pakistan hierop had geantwoord, dat de nodige toestemming zeker gegeven zou worden. Dit verzoek is hierop echter niet offi cieel herhaald, aldus de woordvoerder. Naar wij van de züde van de K.L.M. vernemen, is er geen sprake geweest van een weigering om het landings verbod voor de „Franeker" op te heffen omdat de K.L.M. géén desbetreffend verzoek aan de regering van Pakistan had gedaan. De route over Bombay was geko zen door de Amerikaanse journalis ten, die ook het oponthoud te New Delhi hadden gewenst. Het antwoord van de Indiase rege ring, waarbij deze toestond op Indiaas gebied te landen, was dan ook in eer ste aanleg aan de Amerikaanse jour nalisten gericht. Reuter meldt uit Bombay, dat A. G. T. Hardy, de pers- en pubiiciteits- chef van de K.L.M. voor India en het Verre Oosten, gisteren tegenover verslaggevers verklaard heeft, dat er „in het geheel geen grond is voor het vermoeden, dat de „Franeker" ten gevolge van sabotage verongelukt is. Mevrouw Brandon van de „New York Herald Tribune" heeft zelf een eind gemaakt aan de geruchten, dat zij geweigerd zou hebben verder dan Singapore te vliegen, omdat zjj het voorgevoel had, dat er iets zou gebeu ren, door te Hongkong te verklaren dat zjj geen sabotage vermoed had en niet het plan had de gehele terug reis met het gezelschap te maken, daar zij gebonden was door een te voren vastgelegd verblijf van drie maanden in het verre oosten. In een gestage regen zijn gisteren de stoffelijke overschotten van vijf der met ae .Franeker" omgekomen Amerikaanse journalisten op een Hindoese lijkver brandingsplaats gecremeerd. De eerste kist was die van mej. Elsie Dick, de kisten van Nat Barrows, New ton. Hulen en Branyon volgden. Geestelijken van de R.K. Methodisti sche en Presbyteriaanse kerken ver richtten de rouwdiensten, omdat het niet mogelijk was de godsdienst van elk der verongelukten vast te stellen. De dienst werd door vele Amerikaan se en Indiase functionnarissen bijge woond. Vandaag is het officiële onderzoek naar de oorzaak van de ramp begon nen. Dr Pattabhi Sitaramajja. de voorzit ter van het Indiase Congres, heeft te Madras uitdrukking gegeven aan zijn diepe bedroefdheid over de ramp. Hij betuigde zijn „diepste medeleven met de Nederlandse en Amerikaanse rege ring". De „Madras Hindu" schreef: „Het is des te tragischer, dat de ramp ge schiedt. nu de vooruitzichtenop een Nederlands-Indonesische overeenstem ming beter zijn dan vele maanden te voren het geval is geweest". „HET LAATSTE CONTACT". J. C. Pigott. een beambte van de controletoren te Santa Cruz, aldus UP. heeft verteld dat hij voor de eer ste maal contact kreeg met het toestel toen het zeven minuten van het vlieg veld was en op een hoogte van 7000 voet vloog. „Ik vertelde dat op de radio straal gedaald moest worden tot 3000 voet" zei de hij. Piloot Van der Vaart daalde tot die hoogte trwi.U de toren hem de te sturen koers opgaf. Van der Vaart sprak per fect Engels en de radio-ontvangst was uitstekend. Toen het vliegtuig boven het vlieg veld was. aldus Pigott, zeide hij de pi loot om een draai van 325 graden te maken en die koers vier minuten aan te houden, totdat hij gedaald zou zijn tot 1500 voet. De piloot bevestigde de ontvangst van deze instructies. Pigott vertelde de piloot vervolgens om een koers te nemen welke hem bo ven zse zou brengen en terug naar de startbaan. Koningin Juliana heeft het volgende telegram gezonden aan de familieleden van de Amerikaanse journalistendie bij de vliegramp van de Frane ker zijn omgekomen: „Ik zend u dit blijk van mijn diepstgevoeld medeleven met uw groot verlies. Uw echtge noot en zijn kameraden zijn ge storven bij de uitvoering van de nobele taak om voorlichting te geven aan een verwarde wereld. Zijn en hun heengaan betekent een ernstig verlies voor hun beroep en voor de gehele wereld. JULIANA". „Ik vroeg de piloot om te rapporteren wanneer hij op 500 voet was. hetgeen hij deed. Hij vloog contact hij kon de grond zien". Pigott vertelde dan dat het vliegtuig op 500 voet over het veld kwam. Men zeide de piloot te stijgen tot 800 voet, na hem gewaarschuwd te hebben om trent de heuvels ten N O. van het veld. „We konden hem duidelijk zien en de piloot zeide dat hij bezig was tot 800 voet te stijgen. Dat was het laatste wat wij hoorden. Het was toen 9.19 uur 's morgens Bombay tijd". Pigott en andere functionarissen van de controletoren, zeiden dat toen het vliegtuig het veld voor de laatste maal passeerde, de positie voor een normale landing goed was. Zij zeiden dat, indien de piloot een normale draai naar links had ge maakt om de startbaan te naderen, hij voor een vrije landing boven moe rassen en het Pawai meer zou zijn gekomen. Doch de piloot maakte blijkbaar een bocht naar rechts, zei den zij, welke hem in heuvelachtig terrein bracht. De linkervleugel van het toestel raakte blijkbaar een heu veltop, terwijl het vliegtuig schuin in de bocht lag. Volgens de „New York Times" wordt de oorzaak van het ongeval met de „Franeker" toegeschreven aan onbe kendheid van de Nederlandse gezag voerder met de streek om Bombay, fc Dean Acheson ,de Amerikaanse mi nister van Buit. Zaken, heeft aan het begin van zijn gebruikelijke persconfe rentie de omgekomen journalisten eer biedig herdacht. EEN GEWAARSCHUWD MAN Een Lancaster" van de Boac, die op het vliegveld Santa Cruz te Bombay moest landen, is in verband met de zware moessonregens en het slechte zicht, na even boven het vliegveld ge cirkeld te hebben, naar Karatsji terug gekeerd. Het toestel was met 13 pas sagiers van Londen over Bombay en Colombo op weg naar Singapore. Scherpe maatregelen van Vaticaan tegen communisme KATHOLIEK- EN COMMUNIST-ZIJN ONMOGELIJK. Het Valicaan heefi een Pauselijk de creet uitgevaardigd, dat door 'n hoge dignitaris van de kerk werd uitgelegd in de zin, dat alle katholieken, die willige communisten zijn, automa tisch geëxcommuniceerd z\jn. Het decreet opende echter onmiddel lijk weer de deur voor terugkeer tot de kerk door te verklaren, dat degenen, die hun meningen herzagen, weer zou den worden toegelaten. Het Vaticaan heeft ook gedreigd alle katholieken, die het communisme trachten te rechtvaardigen of die zjjn literatuur drukken, verspreiden of lezen, de heilige sacramenten te ont houden. Dsze drastische maatregel werd ge nomen door het hoogste kerkelijke or gaan voor geloofszaken, de heilige con gregatie van het heilig officie. De congregatie ovei*woog vier kwes ties: 1. Is het katholieken geoorloofd communist te zijn of het communisme door de vingers te zien? 2. Is het hun toegestaan communistisohe literatuur te drukken, te verspreiden of te lezen? 3. Indien katholieken schuldig zijn aan de eerste twee daden, kunnen zij dan tot de sacramenten worden toegelaten? 4. Kunnen katholieken, die willige com munisten zijn, in de ban gedaan wor den? Het antwoord op de eerste drie vra gen, zo werd verklaard, was „neen", op de vierde „ja". Wat de excommunicatie betreft ver klaar®- de congregatie, dat werkelijke communisten „ketters zijn tegen het katholieke geloof en aan excommunica tie bloot staan, waartoe de Heilige Stoel I ziah het recht voorbehoudt." In de motivering van de besluiten zegt de congregatie, dat het communis- me materialistisoh en anti-christelijk is I en communisten of met hen sympathi- serenden geen katholieken kunnen zijn, daar het communisme God en Zijn kerk vijandig is. Van Italiaanse communistische zijde is het decreet bestempeld als „een po ging cm de katholieken in hun zin voor sociale rechtvaardigheid te intimideren door oplegging van een dogma van bij geloof." Terugkerende militairen PASSAGIERSLIJST „ZUIDERKRUIS". Met het troepentransportschip „Zui derkruis", dat op 2 Juli uit Tandjong Priok is vertrokken en op 26 Juli a-s. in Rotterdam wordt verwacht, keren de na volgende militairen uit Leiden en naaste omgeving naar huis: D. Been, Heemskerkstraat 61; W. de Romijn, Driftstraat 63; L. H. van der Vos. Kanaalstraat 57; F. H, Gubler, Haarlemmerstraat, 274a; Korp. P. van der Mcy. Molenstraat 15; Korp. M. Kouw, Pieterskerkkoorsteeg 5;A. Faas, hoofdvliegtuigmonteur. Kanaalstraat 61; J. M. Labruyère, vliegtuigmonteur. Evertsenstraat 88. allen te Leiden; luit- kolonel H. Belgraver, W. de Zwiigerlaan 41 te Oegstgeest; Stuurman le kl. G. Burgwal, Leidsestraatweg 200 en H. A. van der Schrier, v. Vlietstraat 4U. beiden te Hillegom; S. Schalkers, Ruigekade 1 te Leiderdorp. W. Berkheij, Hoogstraat 2f; C. Haas noot, Jan Tooropstraat 11; Sergt J.Her bert, De Waal Malefijtstr. 99; J. Boc- zaard, Cattenstraat 45; L. van der Bent, Secr. Varkevisserstr. 183 en D. Hoek, Secr. Varkevisserstr. 284, allen te Kat wijk aan Zee. W. A. Boef, Wassenaarseweg 6 te Kat wijk aan den Rijn. A. G. van Dam, Kerkstraat 102 te Noordwijkerhout. C. van Egmond, P. v. Saxenstr. 52; P. J. van der Meij, Voorhouterweg 7; D. H. Heemskerk, Burg. Meyboomscraat 23; A. Brussee, Langwaart 31 en C. van Iterson, Voorhouterweg 23, alleen te Rijnsburg. G. Melissen, Lijnderdijk 182, M. de Vreede, Iepenlaan 49; A. Beeren- donk, Eilandstraat 14 en H. J. van der Bor, Bennebroekerweg 85 D, allen te Haarlemmermeer. J. van Harskamp, Hogewaard 75; J. van de Berg, Lage- waard 70 en J. Cok, A 35. allen te Koude kerk aan den Rijn. Luit. 2de kl. K. A. La Bree, Ligusterweg 3 te Noord wijk aan Zee, Serg H. D. Boom, Zuidkade 21; C. L. Bras, Noordeinde 51; A. N. Toor, Noordeinde 52 en A. de Jong, Kleikade 29, allen te Waddinxveen. J. W. Jansen, Hlllegommerdijk 291 te Nieuw-Vennep, Sergt J. J. v, d. Klaauw, Stationsweg 124; Korp. C. J. van der Voet, Gladio- lenstraat 32 en J. P. W. Kleihorst, He- reweg 362, allen te Lisse. H. Knctsch, Zandslootkade 43 en J. Koolman, Kerk- laan 39. beiden te Sassenheim. Korp. T. Kranenburg, Zuideinde A 134 en kapt.-aalmoezenier P. C. Groenen dijk, A 227, beiden te Nieuwkoop; S. P. Langeveld, Huis Defensie te Voorhout; Th. Oomen, Spoorstraat 62 te Roelof- arendsveen; J. Broer, Korteaarseweg 15 en J. C. Vuijk. A^rdamse""?? 01 te Ter Aar; J. L. van der Nagel, K. Coramandeurstr. 5, te V<nx.^ou.rg, j. A. Tacx, Oostdorperweg 12&a en J. Moes, Louisestraat 9, belden te Wasse naar; J. J. Pijpers, Wassenaarseweg 15 te de Zilk; Korp. II. J. van Rijn, Hoorn 448 en L. Jesse, Emmalaan 90 E, bei den te Alphen aan den Rijn; S. van Gemeren, Laag Boskocp 65 a te Bos koop; J. C. M. Grossat, Zuidibuurtse- weg 57; B. de Jeu, Ommedijkseweg 4, C. J. van Hartevelt, H. Rijndijk 313, en G. P. Mulder, vliegtuigmonteur, Water tje 15. allen te Zceterwoude. De volledige passagierslijst ligt voor belangstellenden ter inzage aan onze Bureaux, Witte Singel 1 te Leiden en Wilhelminastraat 15 te Katwijk aan Zee. De gerestaureerde gebouwen van de Koninklijke Militaire Academie te Breda zijn vandaag door Z.K.H. Prins Bernhard officieel heropend. Bond het „IJzeren Gordijn" OVERWEGEND DROOG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht op verschillende plaatsen Uidelük mist. Morgen overdag wisselen de bewolking. Overwegend droog weer. ^wakke tot matige wind tussen West en z.uid. Weinig verandering van tempera tuur. (Opgemaakt te 10 uur). 15 JULI Zon op: 4.37 uur; onder; 20.54 uur. Maan op: 23.16 uur; onder: 10.11 uur. (V.M.). Hoog water te Katwijk te 6.26 en 18.55 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Zit- slaapkamer met aangebouwde douche. - Met het stoomschip „Gaasterkerk" kwam te Amsterdam een lading dieren aan. die bestemd ziin voor Artis. Het zwaarste transport, n.l. een vracht van 216 ton, vormde het krat, waarin een nijlpaard was opgeborgen. Bovenop het krat, is een vat aangebracht, waaruit tiidens de reis het nijlpaard om de paar uur een douche kreeg. Het krat wordt uitgeladen. Geen Amerikaanse lening aan Spanje De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Acheson. verklaarde naar aanleiding van een voorstel dit het congres voor een lening aan Spanje, dat hii een betere bestemming wist voor 50 millioen dollar. De toewiizingscommissie van de Se naat kende deze week 50 millioen dollar van de Marshall-gelden van het vol- eende iaar toe voor een lening aan Spanje. Acheson ze:de dat het aan de Euro pese deelnemers aan het Marshall-plan was om uit te maken of Spanje zou mogen deelnemen. De administrateur van de ECA Paul Hoffman, had op het ogenblik geen bevoegdheid Marshall- gelden aan Spanje toe te wijzen aldus Acheson. Het ministerie van buitenland se zaken had er politiek gesproken geen bezwaar tegen, dat Spanie geld leende van de Amerikaanse export-import bank. Amerikaanse autoriteiten hadden echter reeds verklaard, dat Spanje eerst zekere maatregelen zou moeten nemen aleer het credietwaardig zou ziin. Deze maat regelen had Spanje niet genomen, zo zei Acheson. De Belgische crisis De Belgische informateur Van Cau- we'aert heeft de ioudnalsten medege deeld dat ziin bemoeiingen in een nieu we faze ziin getreden, doordat hii nu voorstellen heeft eedaan aan de socia listen die hii heden ook aan de liberalen zal doen. Van Cauwelaert verwacht geen ant woord van socialisten en liberalen vóór het einde van deze week. I Zij verlieten de zitting uit protest Kcrt na de opening van de raads vergadering van Amsterdam, deed gistermiddag de voorzitter, mr Arn. J. d' Ailly mededeling van een ingeko men stuk van tien CPN-raadsleden „over het beestachtig optreden van de politie in verband met de verto ning van de film: „Het geval Gou- zenko" en waarin de Raad wordt voorgesteld „tegen dit optreden te protesteren en er bij de burgemeester op aan te dringen, het verder verto nen van genoemde film te verbieden." De voorzitter zeide hierover geen dis cussie toe te laten en over te gaan tot de orde van de dag. De heer Seegers (CPN) riep luid, daarby hard op tafel slaande: „Daar toe hebt u niet het reoht. U over schrijdt Uw bevoegdheid." De voorzitter hamerde, trachtte de heer Seegers het woord te ontnemen, schorste na enkele minuten de zitting en liet de tribune sluiten. Na heropening wilde de voorzitter voortgaan met de agenda, doch de heer Seegers en de overige CPN-afgevaar- digclen riepen opnieuw: „We laten ons als raadslid het recht niet ontnemen: is buiten de orde." De voorzitter: „Hierover wordt niet beraadslaagd. Ik breng het voorstel in stemming het stuk niet in behandeling te nemen." De CPN-leden: „Wij wensen onze stem te motiveren." „Fascistische methoden", „Ik eis het woord." De heer Seegers (CPN)„Deze stem ming is ongeldig." Tijdens de stemming bleven de CPN-leden luide roepen. De voorzitter "deelde hierop mede dat zijn voorstel met 23 tegen 12 stemmen was aangenomen. Toen het rumoer daarna niet bedaarde, schorste de voorzitter de zitting voor de tweede maal. Toen deze opnieuw werd heropend, kwamen een tiental rechercheurs in de zaal om op order van de voorzitter de heer See gers uit de zaal te verwijderen. De heer Brandenburg ^CPN): „Maar jullie blijven er af." „Heaoen jullie nonden bij je? Schalkhaarmethodes". Toen aan de order van de burge meester geen gevolg werd gegeven, ontstond een hevige vechtpartij. Er werd met stoelen gegooid, de recher cheurs sloegen met gummiknuppels en dreigden met revolvers. Minuten- lang duin ue dit gevecht, waaraan ook enkele vrouwelijae GPiN-leden deel- namen. Na heropening bleek de heer beegers te zyn verwyuerü. De CPN-leden begonnen opnieuw luiae te roepen om net woord. Voor de vierde (oijna een uur duurde het rumoer) maal scnorste de voorzit ter ae zitting tot 4 uur, na de ieaen j van het Seniorenconvent oy zien te nessen genoaiga. ue communiSLoeiie raaasiraotie wao Uumüaejs in c<jn aer zalen van net gemeenoenuLs aiz^uaei- i lijk in vergadering oy<en gekomen. Te vier uur hei opende ae voorzitter de zitting en gat de heer Van Wijk (CPN) geiegenheid een verklaring ai te leggen. De communistische woordvoer- I der g-af uit<irukking aan de scherpe veroordeling zijner fractie van de „sohending der reohten van de Raad, welke rechten de voorzitter zich toe eigende." Daar het optreden en de aard van het optreden der politie niet door de overige raadsleden werden ver oordeeld, zal, zo verklaarde sprekpr, de communistische raadsfractie de zitting uit protest verlaten. Hierna begon de Raad met de be handeling van de agenda. Koninklijk Paar dankt Nederlandse bevolking Het secretariaat van H.M. de Koninging deelt ons mede: Zeer getroffen door het harte lijk medeleven met het 12',6-jarig huwelijksfeest betuigen H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hun diepgevoelde dank aan allen, die hier te lande, overzee en elders hebben bijgedra gen tot het Nationale geschenk, alsmede aan allen, die hebben deelgenomen aan de beide defilé's, die op hen zulk een onvergete lijke indruk hebben gemaakt. Ook hen, die door het zenden van brieven of telegrammen met gelukwensen of op andere wijze een blijk van medeleven hebben gegeven danken zij langs deze weg zeer hartelijk. illlFÏÏIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII De heer H. Oosterhuis nieuwe N.V.V.-voorzitter AFSCHEID VAN DE HEREN KUPERS EN VAN DER LENDE. Gistermiddag werd op het NVV- congres te Amsterdam tot nieuwe voor zitter met algemene stemmen benoemd de heer H. Oosterhuis. de huidige vice- voorzitler van het NVV. terwijl het dagelijks bestuur als volgt werd sa mengesteld: J. G. Suurhoff. 2e voor zitter-redacteur; K. Korte Jr. alg. se cretaris; J. Landman, penningmeester; A. Vermeulen, P. de Vries en J. Berger, secretarissen. Nadat de heèr Kupers de voorzitters hamer met een warmgestemde toespraak aan zijn opvolger had overgedragen en deze laatste ook nog door verschillende afgevaardigden was toegesproken, heeft de heer Oosterhuis met een korte toe spraak de werkzittingen van het NVV- coneres besloten. Vanmorgen hebben de heren Kupers en Van der Lende (alg. secretaris) in een speciale zitting afscheid genomen van het NVV en de daarbij aangeslo ten bonden, terwiil vanmiddag een of ficiële afscheidsreceptie plaats vond. In verband met het afscheid van bo vengenoemde heren werd gisteravond in de Apollohal te Amsterdam een grote demonstratieve bijeenkomst gehouden, welke door Dim. 6000 afgevaardigden en leden van de bil het NW aangesloten bonden werd bijgewoond. ..DOLLARKONING KEES" IN DE VAL. Hoe kwam hij aan „dollarchèques"? In Augustus 1948 zette een Ameri kaanse toerist in Amsterdam de bloe metjes bulten. Hij ging met enkele „da mes" uit de Amsterdamsp onderwereld uit. en het gevolg was. dat de man tot de onaangename ontdekking kwam. dat hii ziin travellerchèques kwiit was. Ge lukkig had hij de nummers genoteerd en deze werden onmiddellijk doorgege ven. Niet lang geleden werden de chè- iues in Amerika aan'Vjoden en wel door een piloot van de KLM De politie werd gewaarschuwd en het onderzoek bracht uit. dat deze piloot de chèques gekocht had van „Kees" de dollarkoning van pet Rembrandtplein en ziin vriend G. De pi loot was geheel ter goeder trouw ge weest en niet od de hoogte van de her komst. der chèques. Hij had voor onge veer 150 dollar gekocht en een prijs van f4.75 per dollar betaald. Kees en ziin vriend werden gearres teerd en zullen binnenkort voor de rech ter moeten vertellen hoe zi1 in het bezit van de chèques ziin gekomen. Depressie kan vermeden worden President Truman heeft in een radio rede „bij de haard" tot hot Ameri kaanse volk verklaard, dat het Ame rikaans internationaal hulpprogram „West-Europa uit de handen van de communisten heeft eehouden". Truman gaf een verdediging van zijn economische binnen en buitenlandse po litiek De internationale Amerikaanse hu DDrogramma's zullen, aldus Truman, dit iaar ongeveer zeven milliard dollar kosten ..eh zij zijn het tot od de laatste .cent tee waard". In de genoemde som 'zijn begrepen de kosten van het Euro pees herstelprogram en van de Ameri kaanse bezettingsverantwoordeliikheden. Wanneer opdeze programs bezuinigd zou worden, zou dit de pogingen om vrede te vestigen verzwakken. .Dat is een ri sico. dat we niet mogen nemen." aldus Truman. Truman zeide verder, echter niet te verwachten, dat de Amerikaanse uitga ven aan verdediging en od internatio naal gebied steeds maar op het huidige peil zouden moeten blijven. „Ik hoop. dat zij verminderd kunnen worden wanneer ons program voor de vrede effect, be- sint te sorteren". i Truman wees od het toenemen van de verk oosheid in de Verenigde taten. van iets meer dan twee millioen personen een iaar geleden tot bijna vier millioen i od heden. Hij zei ook. dat de productie van eoederen en diensten in de Iood van I de eerste helft van dit iaar enigszins was afgenomen. Hii verklaarde echter met nadruk: „Wli bevinden ops niet in een deures- I sle. Waar we thans voor staan is geen I depressie, en wanneer wii de juiste 1 koers volgen zal het eeen deorcssle worden" Het zakenleven de arbei ders. de landbouw en de regering moe ten allen nositieve biidraeen leveren om de ooeaande liin in het Ameri- aanse zakenleven te herste'len. Truman waarschuwde tegen pogingen om de reeerinesuitgaven drast'sch te verlagen, daar dit voleen* hem nov meer werkloosheid zou veroorzaken en daar het „gekkenwerk" zou ziin de produc tieve regerings-investeringen in natio nale hulpbronnen en openbare werken te verminderen op een ogenblik, waarop juist meer investeringen nodig ziin." Truman deed de volgende voorstellen voor het vermilden van een depressie in de Verenigde Staten en voortzetting van de economische expansie. 1 De zakenlieden moeten voordeel trekken uit de gelegenheid tot moder nisering van hun fabrieken, voor nieuwe investeringen, hogere productie en ter werkstelling. 2. De landbouwproductie moet od hoog opil bliiven. 3. Natuurlijke hulpbronnen moeten geëxploiteerd worden door grondconser- vering. ontginning van rivierdalen en andere openbare werken. 4 De programma's van sociale verze kering. onderwijs, gezondheid en huis vesting moeten uitgebreid worden. Truman besloot met te zeggen: „Ik hen vol vertrouwen, omdat ik geloof dat de Almachtige God deze natie de groot ste taak m de geschiedenis van de mens heid heeft opgelegd en dat Hii ons de wiisheid en de kracht zal vertenen om die taak ten uitvoer te brengen." GEEN AMNESTIE VOOR OOSTENRIJKSE NATIONAAL. SOCIALISTEN. Door de coaUtie-regerine onder leiding I van Leopold Figl was besloten amnestie te verlenen aan de voormalige Oasten- riikse nationaal-socialisten. Ook de so- cialist'sche ministers hadden zich met dit besluit verenigd. Er rees echter ver- I zet. met eevolg dat de socialistische mi nisters overstag gingen en zich tegen het amnestie-beslu't uitspraken dat thans niet zal worden uitgevaardigd. STAKING IN AMERIKAANSE STAALINDUSTRIE UITGESTELD. Philip Murray, de voorzitter van het verbond der verenigde arbeiders in de j -taa^ndustrie. dat is aangesloten bli het Amer kaanse vakverbond CIO. heeft be- 'eend gemaakt, dat het bestuur van ziin vakverbond ..unaniem" nrerident Tru man's voorstel om de «taking in de staa1- industrie 60 dagen uit te stellen, heeft aanvaard. Vrijdagnacht zal echter een partiële •-takin" ingaan, jn alle bedrijven, die Truman's voorstel verwerpen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1