Nieuwe brandwekkerinstailatie te Katwijk Met een enkel woord WOENSDAG 13 JULI Berlijnse commandanten bijeen KRACHTIG BRITS PROTEST. De vier geallieerde commandanten van Berlijn zijn gisteren in het gebouw *an de geallieerde bestuursraad in ge- fcelme vergadering bijeengekomen ter bespreking vm maatregelen om de toestand in Berlijn te „normaliseren". Ook de plaatsvervangers en politieke adviseurs waren aanwezig. De Britse militaire bevelhebber te Berlijn, generaal-majoor Bourne, heeft later medegedeeld, dat het Britse mi litaire bestuur opnieuw een „krachtig protest" bij de Sovjet-Russische auto riteiten heeft ingediend tegen de ge deeltelijke blokkade van het wegver keer naar Berlijn. „De toestand wordt volkomen onhoudbaar", verklaarde ge neraal-majoor Bourne tijdens een pers conferentie, die na de bijeenkomst van de vier geallieerde commandanten te Eerlijn is gehouden. Bourne deelde nog mede, dat hij ook tijdens de bijeenkomst, evenals zijn Franse en Amerikaanse collega's, krachtig bij de Sovjet-Russische bevel hebber van Berlijn, generaal Kotikof. had geprotesteerd. Zij waren er ge drieën echter niet in geslaagd tot een bespreking van de vervoersmoeilijkhe- den met hun Sovjet-Russische collega te komen. Generaal Kotikof had n l verklaard dat. voor zover hem bekend was, alles normaal verliep. Daar bo vendien het ophouden van vrachtauto's buiten Berlijn geschiedde, kon deze aangelegenheid niet tijdens een bijeen komst van de Berlünse commandanten worden besproken. Hij verklaarde zich echter bereid, deze aangelegenheid met zijn meerderen op te nemen. Tezijnertijd zal een nieuwe bijeen komst worden gehouden. Hot officieel orgaan van het Russi sche bestuur te Berlijn de „Taegliche Rundschau" zeet o.m.: .Men heeft "dezer dagen vastgesteld, dat een groot aantal Duitse auto's op de wegen van de Westelijke zones naar Berlijn in de Russische zone van de gewone weg ziln afgeweken. Hoewel de Westelijke mark verboden is. ziln de autobestuurders zich te buiten ge<raan aan muntsppculaties en hebben zii op onwettige wijze getraoht levensmidde len te konen, die bestemd waren voor Berlijn. Hierom werd besloten alle voertuigen uitsluitend de weg Berlijn Helmstedt te doen volgen". DE NIEUWE BELGISCHE SENAAT. De 46 senatoren, die in België door de provinciale raden moeten worden geko zen ziin thans aangewezen. Gekozen zijn: 24 leden van de CVP. 13 socialisten. 7 liberalen. 1 communist en de onafhankelijke Dorlodot. De laatste faze in de samenstelling van de nieuwe Senaat is de aanwijzing van de 23 leden door coöptatie door de senatoren. Indien de linkse partijen zich zouden verbinden, zou de CVP waar schijnlijk 12 gecoöpteerde senatoren krijgen, de socialisten 7. de liberalen 3 en de communisten 1. De senaat zou dan bestaan uit 90 leden van de CVP, 24 liberalen. 53 socialisten. 7 communis ten en 1 onafhankelijke. Indien de linkse partiien zich niet zouden verbinden, zou de CVP een zetel meer krijgen en de communisten een minder. SOUVEREINITEIT VAN VIETNAM GEPROCLAMEERD. Keizer Bao Dai heeft de souvereini- teit van Vietnarr» geproclameerd te Hue in Annam. Na de proclamatie werden 21 saluutschoten afgevuurd. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de navolgende verliezen in Indonesië ziin gerap porteerd Kon. Landmacht: Sold. Ie kl. R. de Groot. Zwaag (N.-H.). Huzaar le kl. H. J. van der San- den. Breda. Sold, le kl J. Celie. Amsterdam-Z. Sold. P. H. Llnssen, Hevthuysen. Sold. J. L. van Neuland, Eindhoven. Sold, le kl, J. Donkers, Someren. Stakingen te Londen duren voort Vleessjouwers van de grote Londen- se vleesmarkt Smlthfield hebben met algemene stemmen besloten geen I vlees, dat door troepen in de havens is gelost in het kader van de „noodtoe- stand", te vervoeren. Gistermiddag waren 13.296 havenar- I beiders, ongeveer de helft van het to- taal aantal arbeiders, dat in de havens I van Londen werkt, in staking, 126 schepen kunnen niet gelost worden. Negen schepen worden gedeeltelijk ge lost Tot nog toe zijn er slechts 3.000 zeelieden en soldaten voor het lossen van aan bederf onderderhevige goede ren aan boord van 15 schepen inge schakeld. Rivierbootpersoneel in de haven van Londen heeft van zijn bond opdracht gekregen dienst te weigeren op ieder schip, werk of kade, waar troepen of „geïmporteerde arbeidskrachten" wor den gebruikt. Het onder communistische leiding staande Franse vakverbond van haven arbeiders, heeft een oproep tot zijn Je den gericht om over te gaan tot een sympathiebetuiging met de Londense stakers. Het heeft zijn leden „in over weging gegeven een vorm te vinden van striid tegen Britse schepen, welke door stakingsbrekers en troepen zijn geladen". Het verbond, dat 80 procent van de Franse havenarbeiders onder ziin leden telt, weigerde bijzonderhe den over de voorgestelde actie bekend te maken. De gedelegeerden van de bijna ander half millioen leden tellende Britse Transport and General Workers Union hebben te Scarborough met applaus geantwoord op de rede van hun secre taris-generaal. Arthur Deakin, die hen waarschuwde, dat Engeland eisen tot loonsverhoging niet kan inwilligen. Met 12 tegenstemmers van de 760 ge delegeerden werd een door Deakin in gediende resolutie aangenomen, waarin bezorgdheid werd uitgedrukt over de gestegen kosten van levensonderhoud en het ontbreken van belastingverlich ting in de onlangs ingediende begro ting. Met 493 tegen 128 stemmen keurde de conferentie het besluit van de T.U.C. om uit het wereldverbond van vakver enigingen te treden, goed. DE VER. ST. EN HET ATLANTISCH PACT. Het debat in de Amerikaanse Senaat over de voorgestelde bekrachtiging van het Atlantisch verdrag werd gisteren ge opend door de republikeinse Senator George Malone. die zich tegen ratifica tie uitsprak, op grond van de overweging dat de financiële lasten, die het verdrag met zich brengt de economie der Ver enigde Staten zullen ontwrichten. Daarna werd het woord gevoerd door de vooraanstaande republikeinse senator John Foster Dulles, specialist, op het ge bied der buitenlandse politiek, die er bii de Senaat op aandrong het Noord-At lantisch verdrag dat hil een nood zakelijke bestanddeel noemde van de wereld-strategie tot het behoud van de vrede te bekrachtigen. PROCES TEGEN VOORMALIGE DUITSE AMBASSADEUR IN FRANKRIJK. Te Parijs is het proces begonnen tegen Otto Abetz, vroeger Hitiers ambassa deur in Frankrijk. Hij wordt beschul digd van medeplichtigheid aan moord, roof. massa-deportatie en het martelen van gevangenen. De acte van beschuldiging telt. 84 pa gina's. Naar verwachting zal het. proces twee weken duren. Drie vroegere Franse premiers Da ladler. Revnaud en Flandin zullen waarschijnlijk getuigen. ONDERZOEK NAAR MARS. De Russische professor Tikhof, die al 40 jaar de planeet Mars bestudeert, heeft meegedeeld, dat Mars een vlakte bezit, die elk iaar gedurende een bepaalde pe riode rood wordt. Ziin theorie is. dat elk voorjaar bloemen bloeien, die mogelijk eeliiken op papavers, viooltjes en ver- geetmljnietjes. Normaal Is volgens Je professor de vegetatie od Mars licht- en donkerblauw Hij zei dat Russische ge leerden voorbereidingen treffen om in Maart van het volgend jaar wanneer de planeet dicht bil de aarde komt., een I diepgaande studie van Mars te maken. Heden Regeringsverklaring in Tweede, Dinsdag in Eerste Kamer Na heropening van de openbare zit- I ting van de Tweede Kamer na verga- i dering in comité-generaal deelde de I voorzitter mede. dat hedenmiddag om 1 uur een regeringsverklaring over In- j donesië zou worden afgelegd in comité- generaal. In de Eerste Kamer deelde de voorzitter mede, dat de regering Dins dag a.s. in comité-generaal een verkla ring over Indonesië zal afleggen. Sjafruddin over de mandaats- overdracht REPUBLIKEINSE STRIJDGROEPEN NIET UIT BEZET GEBIED. Od een persconferentie te Djokja heeft Sjafruddin verklaard, „dat het mandaat van de Republikeinse nood- regering niet zal worden overgedragen alvorens mr Susanto in de eerste ka binetszitting aanwezig kan ziin." Su santo fungeert in de noodregering als commissaris van de noodregering op Java. Sjafruddin verklaarde voorts, dat de noodreserinc eeen standpunt innam ten aanzien van de Van RoyenRum-over eenkomst om een breuk in de eenheid van het volk te voorkomen. „De nood- regpring staat achter Sukarno en Hatta. hoewel zij haar eigen striidprogram heeft gebaseerd op Linggadiati. Over de uitvoering van de overeenkomst voor de stakine van het vuren heeft de nood- reeering een absolute voorwaarde ge steld namelijk het niet doen terugtrekken van de Republikeinse strijdgroepen uit door die groepen bezette gebieden. Na de overdracht van 't mandaat zal het kabinet van de noodregering als zo danig aftreden, doch het apparaat 7«? blijven functioneren", aldus Sjafrud din. Terroristische aanvallen op ondernemingen HET MOORDEN HOUDT NIET OP Zondagnacht hebben terroristen de rubberonderneming Marbau Zuid nabij Rantauprapat op Noord Sumatra aan gevallen. De employé B. Hillner en een sergeant van de K.L.. die op de onder neming logeerde, werden vermo^--3 ter wijl de administrateur Ch. A. Kleingeld werd ontvoerd. De rookhuizen en de Gu- dang (opslagplaats) werden in brand ge stoken en het kantoor leeggeroofd. Militairen en politie verdreven de bende. Een bewapende behde van 40 man heeft ook de tabaksonderneming Namu Ukur nabii Bind.iei aangevallen. Een .ieep van het Indonesische rode kruis- team werd in brand gestoken, de leden van het team ontvoerd en de medicijnen geroofd. Zaterdagnacht werd een Chinese auto bus nabii Bekasi in het Langkatse door terroristen beschoten, waarbij vier pas sagiers ernstig werden gewond Van de te hulDsnellende politie werden twee po litieagenten gedood en vier gewond. Za terdagavond werd op de hoofdweg te Siantur een wandelende Nederlander aangevallen en vermoord. In Zuid Tapanuli kreeg een Neder- 'andse patrouille contact met een sterke terroristenbende, waarbij een groot aan tal terroristen werd gedood en een aanzienlijke hoeveelheid wapens werd buitgemaakt", w.o. 17 geweren en een stengun. PALAR. SUMITRO EN MARAMIS NAAR DJOKJA ONTBODEN. De Republikeinse handelsvertegen woordiger in de V S„ dr Sumitro. en de Republikeinse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad. Palar ziin naar Djokja ontboden door de Republikeinse rege ring. evenals de .minister van buiten landse zaken der noodregering Maramis. zo verneemt het Republikeinse blad „Pe- doman". De Rep. commandant op Su matra. Hldayat. wordt deze week ln Djokja verwacht. Canadese Zeeliedenboni doet nieuwe voorstellen LOON-EISEN TERUGGENOMEN. De vakvereniging van Canadese zee lieden, welker staking geleid heeft tot de .sympathiestakingen in de Londense havens, heeft minister-president Attlee telegrafisch om tussenkomst verzocht. De vak vereniging bood aan de eisen, welke de aanleiding tot de staking vorm den, te laten vallen wanneer Attlee zijn invloedzou willen aanwenden bij de Canadese reders om een oplossing van de kwestie tot stand te brengen op ba sis van het contract van vorig jaar. Dit betekent, dat de vakvereniging de eisen om loonsverhoging heeft laten vallen, welke bij de onderhandelingen waarbij de werkgevers loonsverlaging voorstelden werden gesteld. De vakvereniging heeft aan het Ca nadese ministerie van Arbeid vier voor waarden voorgelegd voor de bescher ming van de zeelieden, die sedert Maart j.l. gestaakt hebben in havens over de gehele wereld. Deze voorwaarden zijn: 1. Dat aan de stakers in buitenlandse havens zal worden toegestaan, hun sohepen thuis te brengen. 2. Dat tegen hen ge^n discrimineren de maatregelen worden genomen. 3. Dat alle lonen, die zijn ingehou den, met de minst mogelijke vertra ging zullen worden uitbetaald. 4. Dat ln de toekomst alle vervan gingen geregeld zullen worden door nul doe1 van het nationaal arbeidsbureau zonder discriminatie vanwege stakings activiteit en waaifolj aan ervaren zee lleden de voorkeur wordt gegeven. Vliegongevallen Een Spitfire van de Italiaanse lucht- maoht is brandend neergestort op een militair vliegveld nabij Brescia. De pi loot kwam om het leven. Een vliegtuig, dat de Ronde van Frankrijk volgde, is neergestort op de pas van de Tourmalet. De bestuurder werd hierbij levensgevaarlijk gewond, de en<ige Inzittende passagier was op slag dood. Uit Los Angeles wordt gemeld, dat een vliegtuig van de Standard Airlines komend uit New York, nabij .de top van de bergpas Santa Susanna bran dend is neergestort. 34 personen von den de dood en 12 anderen werden ge wond, Even voor het ongeluk had de gezagvoerder per radio verzocht om de aanwezigheid van de politie op een vliegveld ln de buurt in verband met hevige ruzie aan boord van het vlieg tuig. HJj wilde een der passagiers doen arresteren. Overlevenden verklaarden, dat de vechtpartij begon toen een. mannelijke passagier hysterisch werd omdat het vliegtuig door een storm vloog. VOEDSELPRODUCTIE KAN NOG AANZIENLIJK WORDEN UITGEBREID. De voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) heeft een rapport gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat met behulp van de moder ne technologie de voedselproductie der wereld spoedig met 10 tot 100% ver- groet kan worden. Er zijn nog zeege bieden. waar tot dusverre de visvangst nog niet werd uitgeoefend, waar men met toepassing van moderne visserij methoden nieuwe voedselbronnen kan ontsluiten. De wereldveestapel zou bin nen tien jaren met minstens 25% kun nen worden uitgebreid door algemene toepassing van moderne fokmebhoden. Het zou mogelijk zijn om in vijf tot tien jaar de runderpest, de voornaam ste veeziekte in Afrika, Azië en het Verre Oosten, die Jaarlijks minstens twee millioen stuks vee verloren doet gaan, uit te roeien. TRUMAN VERZOEKT OM UITSTEL STAKING STAALARBEIDERS. De president van de Amerikaanse bond van arbeiders in de staalindustrie, Murray, maakte bekend, dat president Truman de leden van de bond had verzocht hun voorgenomen staking welke Zaterdag as. zou beginnen 60 dagen uit te stellen. In die tijd zou een raad van onderzoek de gerezen geschillen bestuderen. De „U.S. Steel Corporation" heeft echter dit. voorstel verworpen. De maat schappij heeft verklaard dat dit voor stel niet overeenkomstig de wet Taft Hartley is. Volgens deze wet mogen dergelijke commissies geen aanbevelin gen doen. Bij een staking zouden een millioen arbeiders zijn betrokken. Een unicum voor Nederland In het politiebureau alhier werd gis termiddag, in bijzijn van vele brand weerautoriteiten uit het gehele land, de nieuwe brandwekker-installatie, systeem Durepaire-Parlat, officieel in bedrijf gesteld. Dit systeem is geheel nieuw voor Nederland. Onder meer was er aanwezig burge meester mr W. J. Woldringh van der Hoop. tevens voorzitter van de Prov. Z. H. Brandweervereniging en vice-voor- zitter van de Koninkl. Brandweervereni- diger van de Franse firma, de heer Zim- merman, gaf vervolgens een technische I verklaring van het alarmsysteem. I Na deze uiteenzetting zette de heer Zimmerman het toestel in werking. De heer De Graaff was de tolk van allen om de burgemeester geluk te wen sen met het nieuwe systeem. HULDIGING VAN DE JUBI LARISSEN. Allen verzamelden zich vervolgens in Casa Cara om tegenwoordig te zijn bh de huldiging van de commandant J. Ge- een grote evolutie meegemaakt. De heer Gesink is als het ware als brandweer man opgegroeid. Als kind overhandigde hij reeds de sleutel, die in zijn vaders huis hing van het brandweerhuisje. Op buitengewone wijze is hjj er in geslaagd I zijn mannen goed aen te voeren. De heer Haasnoot is de rechterhand j van de heer Gesink- Wat tot de eerste jubilaris gezegd werd. betreft ook de onder-commandant. Namens de Koninklijke Brandweer vereniging overhandigde de burgemees ter aan beiden de zilveren medaille er- het bijbehorend diploma. De heer Gesink dankte mede namens de heer Haasnoot. De heer Hagedoorn overhandigde de De jubilarissen achter de feesttafel. Van links naar rechts de heer Gesink. burge Haasnoot, diens echtgenote en wethouder Bloot. ging; enkele bestuursleden van deze verenigingen, de hoofdinspecteur van het brandweerwezen, de heer P. L. van Boven, de heer Tilbusscher, vertegen woordiger van het ministerie van Bin nenlandse Zaken, de voorzitter en secre taris van de Ned. ver. van brandweer commandanten, de heren Felix en Pries ter. de heer S. W. Hagedoorn. inspecteur van het brandweerwezen in Z.-H. en cómmandant van de brandweer in Lel den, de heer Kaaijk, commandant van Voorschoten en de commandanten uit Warmond en HUlegom. De Katwijkse wethouders H. P. Bloot en D. J. Kleen, de gemeente-secretaris D. C. O. Boek- hoven en enige raadsleden, de directeur van de gemeentebedrijven de heer J. A. Blom en de hoofdopzichter de heer C. Boot waren eveneens aanwezig. Van de Katwijkse brandweer waren aanwezig de commandant J. Gesink en de onder- commandant J. Haasnoot, die deze dag juist 30 jaar bij de brandweer waren en die later in de middag gehuldigd wer den en de commandant van Katwijk a. d. Rijn de heer C. J. de Jong. De burgemeester heette allen hartelijk welkom bij deze demonstratie. Spreker hoopte, dat het systeem zal werken ten gunste van Katwijk en het gehele brand- wezen in Nederland. De vertegenwoor- sink en de onder-commandant J. Haas noot, die gisteren 30 jaar bij de Katwijk se brandweer in dienst waren. Hierbij waren eveneens aanwezig de referenda ris J. C. T#'eman, de directeur van gemeentewerken G. Reus, de hoofdin specteur van politie P. Brasser, de ge meente-ontvanger F. M. M. Fornara, de brandweercommandant uit Katwijk en vertegenwoordigers van het Vliegveld Valkenburg. De burgemeester nam als eerste spre ker het woord. Hij verheugde zich er over dat men in zo'n grote getale ge komen was. De twee jubilarissen hebben meester Woldringh v. d. Hoop. de heer (Foto Van Rijn—Katwijk) heer Gesink namens de commandanten uit de kring Leiden een portefeuille, aan mevr. Gesink bloemen. De heren Van Boven, De Graaff en Nieuwenhuizen, voerden eveneens het woord. Namens de commandant van het I vliegveld Valkenberg bood de adj on- 1 derofficier Mathlenen gelukwensen en bloemen aan. Namens het personeel van de Kat wijkse brandweer bood de heer De Jong uit Katwjjk aan den RJjn bloemen aan. De heer Gesink dankte iedere spreker met een passend woord. Dr Van Royen Zaterdag naar Djokja? Uit Djokja ontvangen berichten mel den. dat aldaar verwacht wordt, dat dr Van Royen Zaterdag naar Djokja zal reizen. Kringen van de Nederlandse delega tie te Batavia konden dit bericht niet bevestigen. Opzienbarende diefstal te Londen Londen is in opschudding gebracht door een van de grootste juwelendlef- stallen die Engeland ooit gekend heeft. Sir Bernard en Lady Docker ontdek ten na een weekend buiten de stad te hebben doorgebracht dat hun juwelen ter waarde van 52.400 pond sterling ge stolen waren. De diefstal die gepleegd werd terwijl het personeel in het huis aanwezig was. was de grootste sinds 1924 toen een aantal dieven zich meester maakten van een aantal juwelen ter waarde van 100.000 pond van wijlen sir Julius Wernher. Scotland Yard vond uit dat de dief als 'n kat door een verwoest huis naar boven was geklauterd, vervolgens twintig voet naar beneden was gesprongen zich door een raam aan de achterzijde van het huis naar binnen had begeven en ver volgens regelrecht naar de bewaar plaats van de juwelen was gegaan, die naar de mening van het echtpaar al leen aan henzelf bekend was geweest. Onder de gestolen juwelen bevindt zich een driedubbel paarlen halssnoer, een emerald en een diamanten brace let. een diamanten halssnoer en bro che en verschillende saphyren. diaman ten oorringen, ringen en broches. (United Press). BINNENLAND. In verband met een groot tekort aan melk, dat ls geconstateerd ln een te Vlaardlngen gevestigde melkcentrale, zijn neger) arrestaties verricht. Met de melk werd een eigen handel gedreven. Verschenen ls een wetsontwerp hou dende de lnterlm-regellng voor Suri name. Dit Jaar organiseert de vliegclub Teuge (waarin zowel sport- als zweef vliegers zijn verenigd) onder auspiciën van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart een vllegfeest onder de naam „dag van de Nederlandse Luchtvaart" en wel op 17 Juli a.s. Gisteren is te Wolvega door de Com missaris der Koningin ln de provincie Friesland, mr H. P Linthorst Horaan, de tentoonstelling „Scheppend Ambacht" officieel geopend. De staatssecretaris van Econ Zaken, mr W. C. L. van der Grinten, heeft ln een buitengewone bijeenkomst van de Mijnlndustrleraad afscheid genomen van de tegenwoordige M.I.R. en de nieuwe raad geïnstalleerd. H.M. de Koningin heeft gister avond de eerste opvoering door de Am sterdamse Kunstkring van „Het Hoog lied", gecomponeerd en gedirigeerd door Bertus van Lier ln de Oude Kerk te Amsterdam bijgewoond. Gisteravond werd de 11-jarige jon gen G. A van der Heuvel uit Amsterdam ln de Bllderditkstraat te Amsterdam door een 6-wlelige vrachtauto overreden en op slag gedood. Te Arnhem ls overleden de heer L. Thleme. secretaris van de Gelderse In dustriële Club HU bereikte de leeftUd van bijna 73 jaar. Verschenen ls de Memorie van Ant woord op het voorlopig verslag der Twee de Kamer over het ontwerp van wet. houdende een nadere voorziening aan gaande ln de wet op het Nederlander schap en het Ingezetenschap gestelde termijnen. De Plantenziektekundlge Dienst heeft nogmaals grondige inspectie van het aardappelgewas aanbevolen in ver band met het gevaar voor de colorado kever, BUITENLAND. Te Trlëst werd officieel bekend ge maakt, dat een Britse soldaat Zondag avond 11. door een Joegoslavische grens- patroullle 1? gedood. Koning George van Engeland heeft In Buckingham Palace. tijdens 'n plech tigheid. welke een uur duurde, en waar bij hij stond op een estrade, aan een aantal persoonlijkheden de ridderslag gegeven. (Bil de vorige gelegenheid van deze aard. ln Maart j 1 nadat de ko ning een operatie aan de voet had on dergaan. zat hij gedurende de gehele plechtigheid). Bij bespreking door het parlement van Zuld-Rhodeslë van de kwestie van net huwelijk, dat Tslekedl Kjama. de re gent van de Bamangwato-stam ln Beets- loeanaland (Brits protectoraat ln Zuid- Af rika tussen Moloppo en Zambezi) m°t de Londense blanke typiste Ruth Wil liams heeft gesloten, werd men het er van regerlngs- en oonor*tl«z1ide over eens. dat de Britse regering de b°trokken regent niet ln zijn ambt behoorde te be vestigen. Dr Albert Schweitzer, de bekende Duitse medicus, musicus, theoloog, phi- losooph en zendeling, ls tot doctor ho noris causa van de universiteit van Chicago benoemd. Tijdens een bezoek tc Wiesbaden heeft de Amerikaanse militaire gouver neur Mc-Cloy, aan de pers verklaard, dat hU over een maand ongeveer naar de Verenigde Staten zou terugkeren om aan president Truman verslag uit te brengen over de indrukken van zUn reis door Duitsland. Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft het bericht, dat een groep Franse banken Spanje een credlet van 16 milliard franc zou verstrekken tegengesproken. .Er ls aan Spanje geen credlet verleend", zo verklaarde men. Te Lissabon zijn 15 personen ver oordeeld tot gevangenisstraffen van an derhalf tot vier Jaar. ln drie gevallen ge volgd door 8 Jaar deportatie, beschuldigd van communistische activiteit op Ma deira en de Azoren. Dertien personen werden vrijgesproken. Na een langdurig debat heeft het tweede Jaarlijkse congres van de liberale Internationale te Deauvllie met alge mene stemmen een resolutie aangenomen waarin wordt aangedrongen op een diepgaande studie van de economische betrekkingen tussen Oost- en West- Europa. In Italië zijn een millioen bouw en metaalarbeiders ln staking gegaan Zij eisen hoger loon. Gisteravond werden te Calcutta 2 bommen geworpen naar jen politie-pa- troullle op straat, enkel» uren nadat de premier Nehroe per vliegtuig was gear riveerd. De daders bleven onbekend. De monstranten. die naar men zegt. aan gevoerd werden door leden van de on der communistische leiding staande Pan- Indiase studentenfederaties. wierpen enige stenen en schoenen naar de auto van Nehroe zonder haar te raken. De politie voerde charges uit en arresteerde 25 personen. Officiersopleiding moet worden uitgebreid AANPASSING AAN BUITENLANDSE SYSTEMEN NOODZAKELIJK. (Speciale berichtgeving) De K M.A., die morgen in tegenwoor digheid van Prins Bernhard officieel wordt heropend, is feitelijk al weer een maand of acht in functie. Tot nu toe evenwel op kleine schaal. Nu zijn er een honderdtal cadetten. Verwacht wordt dat er in September, voor de nieuwe cursus, een 100 a 150 bil zullen komen en in totaal zal men er i t.z.t. ongeveer 400 cursisten kunnen heb ben. Zij worden alle gelegerd ln de kasteel gebouwen rond het binnenplein, waar elke dag de kleur van de wapperende vlag (naar Amerikaans voorbeeld) aan duidt hoe zii gekleed moeten gaan. Zij hebben er bovendien prachtige biblio theken cantlnes en recreatiezalen Tijdelijk worden er ook een vijftigtal officieren ondergebracht, die van reser ve- tot beroepsofficier worden opgeleid, maar als het te vol wordt, zullen die naar particuliere verblijven in de stad moeten verhuizen. Ook de grote meer derheid van het onderwnzend personeel woont trouwens in Breda De cadetten-opleiding kan in twee groepen worden verdeeldde tactische en de technische (resp. 2 en 314 jaar in Breda). De kosten ziin over het algemeen tot f.400.- per jaar beperkt, terwijl er bo vendien nog beurzen ziin die voor hen, wier ouders het bedrag niet kunnen op brengen. de mogelijkheid openen om of ficier te worden. In leidende legerkringen is nien intussen van oordeel dat de opleiding een andere basis moet kriigen. Zii is van te korte duur om de moderne krijgskunst, die steeds ingewikkelder wordt, volledig te kunnen onderwij zen. Als men in verschillende andere lan den vier jaar nodig acht voor de tac tische opleiding dan is het duidelijk, dat Nederland niet met twee jaar kan volstaan. Vooral met het oog op de huidige sa menwerking is het gewenst dat wii ons aanpassen. In grote liinen d'enen wij het buitenland na te volgen omdat onze officieren anders od de duur zonder twijfel achterop zouden geraken Smokkel in „tien-tonners" GOEDE SLAG DER A'DAMSE RIJKSPOLITIE. De rijkspolitie Amsterdam heeft we derom een grote smokkelaffaire aan het licht gebracht. Ditmaal betrof het vrachtwagens en aanhangwagens van het zware internationale wegverkeer, zg. „tien-tonners". Deze wagens wer den illegaal in ons land ingevoerd en ten dele van diefstal in het buitenland af- komtig. De hoofdschuldigen bleven veilig achter de schermen en lieten het gevaarlijke werk door chauffeurs ver richten. Eenmaal hier in het land aan gekomen werden de wagens voorzien van een nieuve bak en verder onher kenbaar gemaakt. Dan werden zii inge schakeld in het internationale weg verkeer. Soms werden goederen waarmede de wagens bevfacht waren, gestolen en ver kocht. Uit de opbrengst bestreed men dan de kosten der reparaties, terwijl bii de politie ln het buitenland teneinde zichzelf schoon te Draten en tegenover de bevrachter gedekt te zijn aangifte van diefstal werd eedaan. Op deze wijze verdwenen o.a. een grote oartü choco laderepen en een aantal balen suiker. De suikerzakken werden later met zout opgevuM. Dezer dagen koflden 7 arrestaf'es wor den verricht Sommigen van de od illegale wijze ons land binnengebrachte wagens ziin reeds doorverkocht en thans in het bezit van bona-fine expediteurs. Ambtenaren ziin opnieuw naar het buitenland vertrokken om nieuwe naspo ringen te doen. Industrialisatiepolitiek tegen moeilijkheden KUPERS ACHT INTERNATIONALE ORDENING NOODZAKELIJK. Op het N.V.V.-congres te Amsterdam hield drs G. M. Nederhorst een inlei ding over „Industrialisatie". Aan het slot van een uitvoerig betoog waarin 'hij nadrukkelijk 'n industrialisatiepoli tiek voor Nederland bepleitte als enig middel om tegemoet te komen aan de vele moeilijkheden, ontstaan als gevolg van de economische structuurverande ringen, volgde een discussie. „Willen wy Europa voor de onder gang behoeden." aldus bondsvoorzitter Kupers, „dan moeten wy komen tot internationale ordening, tot de Ver. Staten van Europa." Spr. meende dafc zonder internationaal overleg geen Europees herstel mogeiyk is. Mede als gevolg van het Marshall plan wordt, volgens de heer Kupers, de textielindustrie in vele landen op on aanvaardbare wijze uitgebreid, hetgeen over enkele jaren ongetwijfeld uiterst funeste gevolgen zal hebben; grote werkloosheid in de textiel en kapitaal vernietiging. Hetzelfde is volgens spr. het geval met de scheepvaartindustrie, die in al te snel tempo heeft gewerkt. Het wereldtonnage is op het ogenblik groter dan het voor de oorlog was en dit moet t.z.t. bot een catastrophe lei den. Spr. bepleitte herstel van de contac ten met Oost-Europa. Hierin zag hij een der eerste taken van het nieuw op te riahten Wereld/vakverbond. 's Middags verklaarde het congres zioh o.a. accoord met het jaarverslag. HEVIGE BRAND IN V.M. ZAANDAMSE RIJSTPELLERU. Schade van f. 40.000. In de voormalige rijstpellerli .Feniks" te Zaandam, woedde gisteravond een felle brand. Dit gebouw is door de gemeente Zaan dam aangekocht en was bestemd om in gericht te worden tot industrieflat. Deze plannen konden echter voorlopie geen doorgang vinden en dus werden gedeel ten verhuurd. In de afdeling, die aan de Zaanlandse Bussenhandel is verhuurd en waar deze firma duizenden carton- nen en houten vaten had opgeslagen, brak om halfacht brand uit. Met 9 stra len ging de brandweer het vuur te lijf en slaagde er ln de brand te beperken tot de opslagplaats van de Zaanlandse BussenhandeL Deze opslagplaats, die ge deeltelijk van hout was. is echter totaal uitgebmnd. De opgeslagen vaten ziin of verbrand of kregen een dergelijke waterschade, dat zij niet meer voor ge bruik geschikt ziin. De totale schade aan gebouw en inhoud wordt geschat op on geveer f. 40.000 -, Vermoedelijk ls onvoorzichtigheid met een brandende sigaret de oorzaak van de brand. AANSPRAKELIJKHEID VOOR HANDELINGEN TIJDENS BEZETTING. Aan het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp „Aansprakelijk heid van de overheid voor handelingen, verricht tijdens of ten gevolge van de bezetting" ontlenen wii, dat de ministers gaarne toezeggen het ontwerp in dier voege te wijzigen, dat aan diegenen, wie een tegemoetkoming ingevolge het wets ontwerp betreffende ten onrechte gede tineerden zal worden toegekend en van wie eoederen ziin gevorderd, ter zake daarvan een vergoeding od de voet van het algemeen vorderingsbeslult 1940 ver leend zal worden HERDENKING SLAG OM ARNHEM. Op 27 September a.s. zal het 5 jaar geleden zijn. dat de Slag om Arnhem ontbrandde. Weer zullen dit jaar Brit se ouders en oorlogsweduwen zomede oud-strijders van de eerste Airborne- divisie de reis naar Arnhem en Ooster beek ondernemen om samen met de bevolking de nagedachtenis der dap- rren te eren. Gerekend wordt op 270 280 officiële deelnemers uit Enge- land waarbij zich dan nog 30 Airborne» I van het bezettingsleger in Duitsland zullen voegen. De bezoekers worden verwacht tegen de middag van Donder- I dag 15 September.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2