QÜ33I MAPLE LEAF Leiden opnieuw gedupeerd bij de woningbouw Merrie-premiekeuring te Alphen EEN VAGE HERINNERING Panda en meesterwereldverbeteraar Radio-programma ööste Jaargang LE1DSCH DAGBLAD Dinsdag 12 Juli 1949 Tweede Blad No. 26740 B. en W. willen het er niet bij laten zitten Agenda van 39 punten afgedaan In een zitting, die 's middags duurde van 2 uur tot 5.20 uur en 's avonds van 8 uur tot even voor elf, heeft de Raad een 39-tal agenda-punten afge daan. Het belangrijkste ging buiten de 3genda om: opnieuw is Leiden geducht cedupeerd inzake de woningbouw. Het was de voorzitter, die deze kwestie thans persoonlijk entameerde! 's Middags bleef het debat beperkt tot wat LOSSE OPMERKINGEN. Bij het voorstel tot aanschaffing van 2 ketels voor de centrale verwarming in de O.L.S. Kernstraat, ontwikkelt de hepr Knol (Prot Chr. P.) enige bezwa ren, waarop hij bij de begroting zal terugkomen. Hij wil geacht worden te hebben tegengestemd. Bij het voorstel inzake verbetering van een tweetal sportvelden voor de Sportstiohting zegt de heer Knetsoh (Prot. Ohr. P.), dat allerwege op ver sobering wordt aangedrongen,,en nu dit voorstel. Tooh zou hij geen bezwaren hebben tegen deze gelden, zo het was in het werkelijk belang der sport, doch zo is het niet, en daarom oordeelt hij deze uitgaven niet gerechtvaardigd. De heer A. van Dijk (KVP) oordeelt deze uitgaven tooh nodig, maar stelt neg enige vragen over uitvoering etc. Wethouder Jongeleen betreurt het verzet van de heer Knetsch, daar het voorgestelde slechts zeer sober en be scheiden voldoet aan normaal door de sport te stellen eisen. Leiden zal nog altijd een pover figuur blijven slaan, zelfs met dit voorstel. Spr. beantwoordt de vragen van de heer A. van Dijk. Het voorstel wordt aangenomen met de stem van de heer Knetsch tegen. Bij het voorstel tot verbeteringen aan de Bostelbrug oordeelt de heer Riedel (PvdA) de afschrijvingen op te lange termijn, waartegen hij waarschuwt. Wethouder Jongeleen meent de tijd van afschrijving verantwoord, opdat niet te veel wordt gelegd op de schou ders van het huidige geslacht. De voorzitter richt enige hartelijke woorden van welkom tot dr Key, als deze na zijn ziekte weer in de Raad verschijnt Waarvoor deze dankt. Bij het afwijzend praeadvies van B. en W. op 't voorstel Van Iterson inzake doortrekking van de Wassenaarse Weg 'betreurt de heer v. Iterson (Prot. Chr. Pdeze afwijzing, waarbij geen enkele instantie nader is gekend. 1949 is geen 1935! Doch hij wil thans zijn voorstel terugnemen. Bij het voorstel tot vaststelling van nieuwe brandweer-salarissen dient de 'heer v. Welzen (CPN) een voorstel In tot verhoging der salarissen van het lagere personeel met f. 80, mede ook gelet op het grotere gevaar voor het lagere personeel (spr. wijst terloops op geruchten over onoordeelkundig optre den der brandweer bij de brand bij de firma Kat) en op het feit, dat het salaris zo lang te laag is geweest, zo dat er ook nog iets valt goed te ma ken, nu de gemeente weer vry is. De heer v. Oyen (KVP) wijst er op, hoe nooh in het G.O., noch in de com missie voor personeelszaken dit voorstel to berde is gebracht, of daar is aange roerd. Integendeel, men is daar zeer tevreden. Ook de heer Knetsch be strijdt het voorstel v. Weizen. Met ge varen-risico dient men al heel voor zichtig te zijn! Wethouder Menken oordeelt, dat de algemene lijn ook hier niet verbroken dient te worden, want dan komen an dere salarissen ook als vanzelf op de helling. Het G.O. heeft ziah geheel met 't voorstel van B. en W. verenigd. Ernstig ontraadt hij het voorstel v. Weizen. De voorzitter stelt het op prijs in het openbaar te kunnen verklaren, dat van onoordeelkundig optreden van de brandweer bij de firma Kat geen spra ke is geweest. Haar treft geen enkele blaam. Het verhaal is afkomstig ge weest van een verdachte in deze kwes tie. wiens optreden spr. fel afkeurt. Het voorstel v. Weizen wordt verwor pen met 225 stemmen. (Voor de communisten en de heren Hendriks en v. Weerlee). Bij het voorstel inzake een verorde ning inzake gesubsidieerde verenigingen, stelt de heer De Hosson (KVP) voor, om het voorstel terug te verwijzen en daarvoor in de plaats te stellen een interne instructie voor de Gemeente lijke Accountantsdienst. Z.i. zullen zich vele, jaren lang goed werkende bestuursleden geblameerd ge voelen over deze voorgestelde verorde ning. Hij ziet er als het ware een mo tie van wantrouwen in. Voor contróle is echter wat te zeggen en vandaar zijn voorstel, al is het mis- sohien ook niet elegant. De heer Knol (Prot. Chr. P.) be treurt, dat het voorstel-De Hosson niet is behandeld in de Commissie voor de Financiën. Controle is z.i. echter nooit een bele diging. Bij inschakeling van de accoun tantsdienst, als de heer De Hosson voorstelt, zou de raad uitgeschakeld zijn. De heer Woudstra (Prot. Chr. P.) heeft deze verordening ook met ge mengde gevoelens ontvangen, want het kan leiden tot directe curatele. Spr. wil in dit opzicht soepelheid en de raad inschakelen. Bij enkele arti kelen zal hij daarom amendementen indienen. De heer D. v. Dijk (P. v. d. A.) juicht de verordening van ganser harte toe, die z.i. alle betrokken partijen bevredi ging schenkt. De heer A. van Dijk (K.V.P.) be grijpt niet. waarom deze verordening nodig is. waar een geval van subsidie toch altijd nauwgezet onder ogen wordt gezien in ieder opzicht. Hy ziet geen reden om in te grijpen in de be stuursaangelegenheden. los van gelde lijke controle. Wethouder v, d. Kwaak oordeelt de verordening nodig, mede gelet op een paar minder prettige ervaringen na in gesteld accountantsdienst-onderzoek. Trouwens elders Is zo'n verordening ook in gebruik. Waarom zou de ge meente niet controleren .waar zij zelf toch aan het Rijk verantwoording schuldig is? In brede kring is advies ingewonnen en dit is het resultaat. Bij vele vereni gingen, die met subsidie werken, be staat neiging tot fondsvorming en dat gaat ten koste der gemeenschap. Deze verordening wil juist een prettige sa menwerking bevorderen. Naast de sub sidie op zichzelf gelden ook de voor waarden. By het voorstel-De Hosson zou de raad er geheel buiten sta,an. Ook mevr. Braggaar (P. v. d. A.) ver dedigt het voorstel uit jarenlange erva ring. Men stelt juist prijs op contact met de raad, als alles In orde is. De heer De Hosson trekt zijn voor stel in. By behandeling der artikelen zou de heer A. v. Dyk (K.V.P.) art. 17 willen laten vervallen. Daartegen is het verzet algemeen. De heer Woudstra (Prot. Chr. P.) stelt voor, dat tot benoeming van een stedelijke vertegenwoordiger niet zal worden overgegaan, tenzij de raad daar toe besluit. Dit amendement wordt overgenomen door B. en W. onder aan tekening, dat 4 leden der P. v. d. A er tegen zijn. Een amendement-Woudstra om art. 18 te wijzigen wordt verworpen met 187 stemmen. De verordening wordt aangenomen. Tegen de heer A. v. Dijk en Lombert. Hierna om 5.20 uur schorsing tot 's avonds 8 uur. Avondzitting Nieuwe teleurstelling op woningbouwgebied De voorzitter wil enige mededelingen doen over het woningjiouwvraagstuk en de raad in verband daarmede enige machtigingen vragen. Voor 1949 is aan Leiden toegewezen een bouwvolume van 295 woningen, waarvan 175 in normale bouw (gedeel telijk in uitvoering in plan Noord, ge deeltelijk in plan ontworpen ln de Meerburgerpolder) en 120 in montage- bouw. Voor de 2de helft van dit jaar is een totaal extra-bouwcontingent afgekomen van 825 woningen. Na het adres aan de minister van 28 April, onderhoud met de Prov. Woning- commissie en het bezoek van de minis ter aan Leiden alles benut om te wijzen op de bijzondere noden der stad heerste er bij B. en W. enig optimis me, doch dit maakte plaats voor grote I teleurstelling en verwondering, toen bleek, dat aan Leiden waren toegekend zes woningen voor normale bouw! En dit terwijl er ook voor de industrie zo hard huizen nodig zijn. Natuurlijk heeft het college getracht tc weten te komen, waarom Leiden zo'n klein getal kreeg toegewezen. Gebleken is, dat we ons zullen moe ten toeleggen op montagebouw, daar kleinere plaatsen eerder in aanmer king komen voor normale bouw. We zullen meer achter elkaar moeten bou wen. B. en W. willen zich echter niet neer leggen bij deze gang van zaken, gelet op de toewijzingen aan andere plaatsen, als b.v. Vlaardingen 34 woningen, Delft 50. Schiedam 54. Dordrecht 100! Aan de Morsweg is reeds begonnen aan montagebouw, doch men was aan vankelijk van oordeel, dat niet kon worden voortgegaan, daar het type woningen was afgekeurd. De firma Pont (omgezet in N.V. Montalbouw Utrecht) is echter bereid met monta gebouw van een nieuw type voort te gaan (inhoud 260 M3) tot een getal van 74 zulks op terrein, gelegen aan het. woonwagenkamp. B. en W. vragen de raad nu: 1. Machtiging om met de montage bouw voort te gaan. 2. Machtiging tot verwijdering van het woonwagenkamp waarvoor elders ruimte gevonden zal moeten worden. 3. Machtiging om zich per adres te richten tot de Minister en Ged. Sta ten tot goedkeuring, dat na 1 Nov. met montagebouw kan worden voort gegaan. Wethouder Jongeleen noemt dit dra ma een raadsel, kort licht hü de ver klaring van de voorzitter nog enigszins toe. De heer Wilmer is overtuigd van de grote relatieve achterstand op woning bouwgebied in Leiden, die op onmis kenbare en onloochenbare wijze is aan te tonen. De KVP is verheugd, dat de raad thans gekend wordt en dat B. en W. machtiging vragen per adres aan te dringen op grotere toewijzing. Spr. hoopt, dat de autoriteiten gevolg zul len geven aan deze gerechtvaardigde wensen. De KVP geeft vol vertrouwen B. en W de machtigingen. De heer Van Iterson (Prot. Chr. P.) is van oordeel, dat we dankbaar moe ten zijn dat de voorzitter wil ingrijpen in wat de wethouder zelf noemde een drama. De achterstand hier is groot en daarom steunt hij volledig elke po ging zich te wenden tot betrokken in stanties voor verbetering. Spr. is ver heugd, dat een ander type mogelijk blijkt, zodat gezinsspreiding mogelijk wordt. Spr. vraagt de vooreitter echter wat betreft het adresseren: doe het niet te stug doch soepel. Dan gelooft hij, dat het wel lukken zal. De heer D. van Dijk (P. v. d. A.) verklaart zich geheel accoord met de waardige uiteenzetting door het college en met de voorgestelde machtigingen. Namens de WD-fractie sluit de heer Frohwein zich daarbij aan. Hij wenst het college succes toe in de strijd tegen de bureaucratie. Ook de heer v. Weizen geeft namens de C P.N. toestemming tot de gevraag- 'de machtigingen. De voorzitter zegt dank voor het vertrouwen en zege toe de raad op de hoogte te zullen houden. b De Raad gaat dan in geheime zitting, waar de heer ir Ikema toelichting gaf op de voorstellen betreffende de uit breiding der Electriciteitsfabriek, kosten f. 20 700.000. Uitbreiding electriciteitsfabriek Na heropening der openbare zitting, vraagt de heer Riedel (PvdA) naar de financiële consequenties. Hij ziet het grote belang van de uitbreiding in, maar acht het financieel risico groot, wat hij nader uiteenzet. Winstuitkerin gen van de bedrijven hebben invloed op de bijzondere uitkeringen van het Rijk. Als de winst terugloopt, dan ontvangt de gemeente niet direct een verhoogde uitkering. En de mogelijkheid van winstdaling bestaat inderdaad. De ge meente zal zich tegen wmst-sohomme- lingen moeten dekken door winst-re serves te vormen. De heer A. v. Dijk (KVP) is het niet eens met B. en W., waar deze zeg gen, dat het voor Leiden onverschillig is, waar het nieuwe productie-apparaat wordt geplaatst. Voor Leiden als indus trie-stad is de uitbreiding van de elee Leiden zal 20 mil hoen moeten four- daan op de kapitaalmarkt in E.Z.H.- rnoet investeren. Ook als de uitbreiding elders zou plaats hebben, zou Leiden dat bedrag moeten betalen. Met een verhoging van 1 cent per K.W. zullen de meerdere uitgaven bestreden kun nen worden, als de kolenprijs niet daalt, wat echter verwacht mag worden. Ais wij niet in E.Z.H.-verband waren toe getreden. zouden wij reeds veel eerder tot uitbreiding hebben moeten beslui ten. Een beroep zal moeten worden ge daan op de kapitalenmarkt in E.Z.H.- verband. Spr. is er van overtuigd, dat de re gering bij haar bijzondere uitkeringen rekening zal houden met het grote be lang der uibbreiding van de electrici teitsfabriek. Spr. is voorstander van 'n reserve-fonds voor de schommelende winst. Het college heeft er prijs op gesteld, de rapporten van de verschillende diensten aizonderlijk te ontvangen. Allen verenigen zich tenslotte met het voor stel. De heer Riedel dient een motie in, waarbij de Raad zich uitspreekt voor de vorming van een reservefonds voor winstschommelingen. De heer A. v. Dijk blijft by zijn me ning, dat de advisefende diensten met elkaar overleg hadden moeten plegen. De heer D. J. v. Dijk ondersteunt de motie-Riedel, waarna de heer v. Weizen (C'.P.) twijfel uitspreekt over het effect van deze motie. De heer Frohwein (WD) is tegen de motie, omdat zij zich bezig houdt met interne bedrijfspolitiek. De heren Wilmer en Woudstra heb- triciteitsfabriek van groot belang. Hij ben §een tezwaar tegen aanvaarding brengt hulde aan directie en voorgaan- ,troolr aj,ricA«rt de directies, die deze vernieuwing m:- Wetaouaer v- d. waak adviseert de gelijk hebben gemaakt. Het bevreemdt ™°tleQ ilJn» spr., dat er geen overleg is geweest tus- Dlt ges?hledt en het voorstel wordt in sen afd. financiën, de gemeentelijke Preadvies genomen. accountants-dienst en de directie der Lichtfabrieken. Vandaar dat het rap port van de accountants-dienst nogal somber en onvolledig is. De heer D. v. Dijk (PvdA) is er ver wonderd over dat er zo weinig over de consequenties van een lening van 20 millioen is gezegd. Hij vraagt nadere inlichtingen. De heer Hendriks (Prot. Ohr.) wijst er op, dat het hier betreft investering in een zaak, die geld opbrengt. De heer Knetsoh (Prot. Chr.) acht de voorbereiding van dit grote plan erg summder. Webhouder v. d. Kwaak herinnert aan de koppeling van de electriciteitsfa- brieken in 1940 in de E.ZH. Na deze koppeling moest in 1946 Noord-Brabant nog te hulp komen. Het beschikbare vermogen in Zuid-Holland is nu zeker veel te gering, wat spr. in cijfers aan toont. Als er maar één machine in Rotterdam zou uitvallen, loopt de leve ring spaak. Spr. onderstreept de op merking van de heer A. v. Dijk, dat het voor Leiden van groot belang is, dat hier de Centrale wordt vernieuwd. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Vervolgens werden zonder debat of hoofdelijke stemming aangenomen het voorstel inzake de bouw en inrichting van een zuiverhuis voor de reiniging van het watergas van de Gasfabriek en het voorstel inzake het vernieuwen van een oven der koolgasstokerU van de Gasfabriek. RONDVRAAG. De heer A. v. Dijk (KVP) dringt_aan op een spcedlg praeadvies op het ver zoek van de heer Feld om nu eens eindelijk tot een sohade-regeling voor zijn pand naast het stadhuis over te gaan. Webhouder Jongeleen zegt dit toe. De heer v. Dijk merkt nog op, dat het nu al zo véél Jaren duurt, eer er naast het stadhuis wordt gebouiwd. De heer v. Iterson (Prot. Chr.) wijst er op, dat de huizen in plan Noord, die nog gebouwd moeten worden, een betere bekapping kunnen krijgen. Wet houder Jongeleen zegt overweging toe. Hierna sluiting. y -Huiju. koMwyou*.' Alleen-verkoop voor Nederland E. G. BOUWER's Handeljvereeniging Amslerdam-Z (Adv.) DE WIJZIGING HOGER- ONDERW1JSWET. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer betreffende het ont werp van wet tot wijziging van de Hoger-Onderwijswet. Hieraan ontlenen wU, dat het de be doeling is aan de algemeen beheerder der Technische Hogeschool een jaar wedde van f. 12 000 toe te kennen, der halve een bezoldiging als van een hoog leraar. De minister heeft voorts aanleiding gevonden in het onderhavige ontwerp van wet alsnog een regeling voor te stellén voor de studie in Verenigde Fa culteiten. LUCHTVAARTTERREINEN ONDER DE LOUPE. In de raadsvergadering te Eindhoven deelde burgemeester Kolfschoten mee, dat op 7 Juli by het gemeentebestuur een schrifteiyk verzoek van de mi nister van Verkeer en Waterstaat is binnengekomen, om de discussies in zake de bestemming van het vliegveld Welschap voorlopig uit te stellen. De minister beriep zich op omstandighe den, die zich in de laatste weken heb ben voorgedaan. Het licht nJ. in het voornemen der regering, om alle lucht vaartterreinen ln ons land geheel op nieuw onder de loupe te nemen. INGENIEUR STAL UIT TENNISPARK Eindeiyk gegrepen! Toen een instructeur na een par tijtje tennis in het park Plaswyck te Rotterdam in de kleedkamer kwam en zyn geld nakeek, miste hy f. 175.—. Van deze diefstal werd de 41-jarige in genieur C. W. M. A. D. uit Rotterdam verdacht, tegen wie men reeds lang in verband met andere soortgeiyke dief stallen verdenking koesterde. De politie vond het geld terug in de cantine. Niet temin werd D. aan de tand gevoeld en ten slotte bekende hy. Zo eigende hU zich ln hetzelfde tennispark in Juni van het vorige jaar f. 2.000 uit de zak van een bezoeker. Van ver schillende kleinere geldsbedragen die eveneens werden ontvreemd, werd niet eens aangifte gedaan. Ook ln het ten nispark Kralingen heeft D. zyn prak- tyken uitgeoefend. DE „C. A. BANCK" KOMT MAAR NIET VLOT.... Vele honderden, die gisterochtend voor dag en dauw naar het Bloemen- daalse strand waren getogen om ge tuige te zyn van het vlot slepen van de „C. A. Banck", waren tevergeefs ge komen. Het schip week geen centime ter van zyn plaats. De springvloed bracht het water niet hoger dan het by normale vloed komt. De Noordoosten wind was de schuldige; bovendien hing er een dichte mist. Toen men uitgeke ken raakte op het onwrikbare silhouet van de stomer, aanvaardden steeds meer kijkers de terugtocht. Om vyf uur lag de Banck weer even verlaten als tevoren MR VAN KLEFFENS SPRAK MET DEAN RUSK. Ambassadeur Van Kleffens heeft gisteravond gedurende een uur de In donesische kwestie en een aantal ande re vraagstukken besproken met Dean Rusk, een van de assistenten van mi nister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson. Na afloop weigerde mr Van Kleffens commentaar te leveren (UP Goede belangstelling voor de fokkerij (Van onze deskundige medewerker). De afdeling Zuid-Holland van de Vereniging tot bevordering van de Landbouwtuigpaard fokkery in Neder land (V.L.N heeft te Alphen haar premiekeuring gehouden van warm- bloed-merriën tot 7-jarige leeftijd. Wel iswaar neemt ook in de landbouwbe drijven de mechanisohe trekkracht toe, maar paarden zullen er steeds biyven en van een verminderde belangstelling FEUILLETON door NATALIE SHIPMAN 8) zy was een bepaald type, dat was alles een type, dat zowel in Connecticut als in Illinois te vinden was. Maar hy antwoordde zichzelf koppig: ,,zy is geen type. Zy is verschillend van leder an der. Het is niet alleen een kwestie van uiterlyk het zijn eigenschappen, die zy al had, toen zij nog maar acht jaar was. Ik voelde dat vandaag in dat meisje dat weet ik zeker. En als zy alleen cp de wereld was en werken meest, is het best mogelijk, dat zy naar het Oosten gekomen is, speciaal als zy zo ver mogelyk van dat oude schandaal verwyderd wilde zyn. Zijn. voorhoofd voelde klam van het zweet, ofschoon het in de kamer keel genoeg was. Hoe zou hy dat kunnen uitvinden? Hy kon Reed niet opbellen, om hem te vragen, of zyn secretaresse iti werkelijkheid Honora Brayle was; dat kind, dat in 1926 in die moordzaak in Chicago betrokken was geweest.... Dat bracht hem met een ruk tot zichzelf. Als zy het werkelyk was, zou zy toch lierver niet herkend willen wor den. Zy had haar naam gewijzigd; zy had het Westen verlaten en een nieuw leven voor zichzelf geschapen en was een andere persooniykheid geworden. Neen, dat nu niet helemaal, maar zy was toch een meisje geworden, wier aolitergrond zo ver verwyderd scheen van Rita en Lelghclif Brayle. Het ver leden was afgesloten; 't zou misschien v.reed zyn, om het weer te openen. Het zou misschien zelfs onmogelijk zijn Hy stond plotseling op en zette zyn' glas neer. Ik haal me hersenschimmen in het hoofd, zei hy hardop. Zy kan Ho nora niet zyn. Dit is New England en niet het Midden-Westen, waar ik ver wachten mocht haaj aan te treffen. En bovendien, waar zit haar moeder dan. Rita Brayle was nog jong en waarsohynlyk is zy nog in leven. Haar dochter. Is misschien by haar in het een of andere paleis in San Francisco of Seattle, of in het een of andere ul tra-moderne appartement. Of mis schien is zy getrouwd en leeit zy net als haar ouders vroeger Maar hij wist, dat dat niet waar was. Dat kind zou nooit het leven kunnen leiden, zoals haar ouders dat gedaan hadden. Dat was een van de dingen, waar hy absoluut zeker van was. En toch, toen hy de lichten uit deed en de hond naar buiten liet en een ogen- b.ik onder de sterren van April bleef staan, voelde hy ziLh van niets zeker. Zyn eigen leven, dat zo geregeld was geweest, zo prettig verzekerd, scheen nu zonderling verward. En later, toen hij de ogen sloot, zag hij Honora Brayle zoals hy haar de laatste maal in het ziekenhuis gezien had, met haar bleke gezichtje naar het kussen gekeerd, haar donkere wimpers op haar wangen en voelde hij weer de vertrouwende druk van haar handje in de zijne De woonkamer van de Haskeths een lange kamer met diepe stoelen en gordynen van verschoten cretonne was nog verlaten, toen Jim er kwam binnen lopen. Hij was vroeg voor het diner, want hy was regelrecht van kantoor hierheen gekomen. Een ogen blik later gingen de openslaande deu ren, die naar de tuin veerden open en kwam zyn schoonmoeder binnen. Een oude tweed cape was om haar schou ders geslagen en zy had haar handen vol met gele tulpen. De wind sloeg ze eenvoudig tegen de grond, zei zij. Steek de haard aan, Jim, terwyl ik ze in het water zet. Zy kwam terug en stond voor 't vuur haar handen te wry ven sterke han den, die een beetje ruw waren van het tuinwerk en van de arthritis. Hy was nooit in staat geweest, om ook maar de geringste gelijkenis te ontdekken tussen haar en haar dochter. Helen was lang en slank en blond geweest; Emily Hasketh was kort en gezet. Haar ogen waren bruin en met haar 'n beet je verwarde grijze haar, had zij net het uiterlyk van een Airedale terrier, verstandig en schrander en vriendelyk. Na Helens dood had Jim zich afge vraagd, of hy en haar ouders uit elkaar zouden geraken; maar het was juist andersom geweest. Op volkomen na tuurlijke wytze en zonder enige senti mentaliteit schenen zy hem meer te zien dan vroeger. Hy vond dat prettig, want hy mocht hen beiden heel graag, maar het verbaasde hem een beetje, net als hun genegenheid voor hem, hem altijd verbaasd had. Hy was zo geheel en al de man, waarmee zy nooit ge dacht hadden, dat hun dochter trouwen zou. Veeleer zou dat een van die pret tige ryke Jongelui van de Yale-Univer- siteit geweest moeten zyn, waarmee zy naar partytjes en voetbalmatches ging en die al verliefd op haar waren, toen zij nog maar dertien jaar was. Hy was de zoon van een winkelier uit een klei ne stad en voor hen, was hij iemand uit het Westen; hy was niet naar Yale of naar Princeton geweest, of naar Harvard, maar naar een Staats-Uni- versibeit. Hy was als een vreemdeling naar Craigford gekomen en was ver liefd geworden op hun enige dochter en zy hadden hem geaccepteerd met een warmte en een edelmoedigheid, die alles, wat hij wel eens over New Eng land gehoord had, volkomen te niet deed. Wat een wind! Mrs, Hasketh streek haar haar glad. Moeders haar regent, placht Helen te zeggen. Het valt niet, of raakt niet los, maar het regent eenvoudig naar beneden en zij wil maar geen perma nent nemen, zodat er niets aan te doen is Nu glimlachte Helens meed er tegen Jim en wees naar een blad op de tafel. Maak eens een cocktail voor ons, wil je? Henry is laat. Ik zag vanmid dag je spruiten, ging zy voort. (Wordt vervolgd) 19). Nu waren zy dus in het winkel tje van Loetje de Heler. Daar stonden oude lampetkannen en porceleinen beeldjes, olielampen, matrassen, gebro ken borden, voeten-stoven, kapotte klok ken en allerlei andere dingen die men meestal in uitdragerijen aantreft. Panda vond het 'n ontmoedigend gezicht, maar Joris Goedbloed, Fokko Flopke en Je roen de Blaet begonnen onverwijld te zoeken of ze soms ook ergens het dure horloge vonden, waar het loterij-briefje in verborgen zat. Panda deed niet mee. Hy kon zich niet voorstellen, dat Loetje de Heler iets van zóveel waarde tussen al deze rommel zou bewaren en boven dien vond hij het nogal bedenkelyk om zomaar in de eigendommen van een an der te snuffelen. „Meneer de Heler vindt het misschien helemaal niet goed!" dacht hij. Maar terwyi de anderen over al aan het zoeken waren keek hy toch eens goed rond en toen zag hydat er onder de toonbank iets bewoog! „Kyk daar eens!" riep hy. „Daar zit iemand!" „Wé.t zegt ge. kameraadje?" riep Jo ris verschrikt. Hy liet uit zyn handen vallen wat hy er in had en keek ook eens onder de toonbank. „Wel wel wel!" riep hij toen verrast. „Ge hebt gelijk! De jeugd heeft toch maar scherpe ogen! Wij zijn hier niet alleen!" Toen bukte hy zich onder de toonbank en trok eensen wié denk je dat er te voor- schyn kwam? Nu ja, dat zie je op de tekening wel; niemand minder dan Kas- sus, de ongewassen huisbaas! „Goede avond, waarde heer!"riep Jo ris verrast. „Wat is de wereld toch klein, nietwaar? Wie zou dat nu gedacht heb ben dat wij elkaar hier zouden treffen! Hoe vaart ge?" in de fokkery was in Alphen niets te mei'ken. By het gemeentehuis was een unieke keuringsbaan in gereedheid ge maakt. waar de dieren op vrywel ideale wyze konden worden beoordeeld. Het weer was ideaal en de belangstelling goed. Maar de Alöhense naardenstapel is nog wel voor enige verbetering vat baar Wel eigenaardig was het dat hier, by de stamboekkeuring, die de premde- keuring vooraf ging, dieren werden ge presenteerd die waren ze voor de oremiekeuring aangegeven ongetwij feld voor een premie in aanmerking zouden zyn gekomen. Maar waar ze niet aangegeven waren konden ze niet naar een premie meedingen. De hengstveulens waren niet van een zodanig gehalte dat een of meer dezer jongelingen geprimeerd werden. De merrieveulens waren talryker en beter: Drie eerste, drie tweede en vier derde premies. Aan de kop bruin witv, Nola (d. Herman u. een dochter van Noblesse) f.-e. H. Blyleven te Nieuw koop. goed veulen van een zeer goede moeder. Dan volgden de br. witv. Nellie (d Huibert) f.-e. Gebr Omzigt te Lei- muiden en een voskol d. Graaf v. Wit- fenstein. f.-e J. Peters te Koudekerk, die wel het Gelders tvpe vertegenwoor digt. Van de 10 geDrimeerden zyn drie d. Herman en drie d. Huibert, de 4 overige zyn d. Graaf Erwin, Aklno en Ernst. De één jarigen werden gesplitst ln Gelders en Gronings type. De eersten waren niet zo bijzonder: geen eerste, geen tweede premie, drie derde pre mies. De Groningsen telden als goede eerste de bruin-kol-witvoet Mies (d. Herman t f -e. H. Angenent te Wou- brugge, een goed type met nog even tjes eenvoudige gangen. Eén tweede premie en één derde. Wel opvallend dat in alle drie genoemde rubrieken een jonge Herman op de eerste plaats stond. De éénjarigen waren overigens van diverse vaderdieren. De twee jarigen van 't Gronings type telden als eerste de bruinkol-witvoet Lia (d. Ar- jolus) f.-e H. Angenent te Woubrugge. een goed diep foktype met voldoende onderdanen en gangen. Een jonge Her man kreeg een 2de pr. De Geldersen telden geen le premie-winnaars; één kreeg een tweede, twee kregen een derde premie. De drie-Jarigen waren in geen van beide typen overweldigend: van de Geldersen kregen drie een derde pre mie: van de Groningsen twee maar hier kreeg ook nog één een 2e premie, wel een goed typische sohim- mel deze Friese Kerma (d. Robinson) van W. Vonk te Leimuiden, maar ndet daverend in haar gang. De 4- en 5-jarigen waren goed met in Ieder type één eerste-premiewinna- res die tevens tot stermerrie gepromo veerd werd. Het waren de Gelderse Ilona 'd. David II) f.-e. A. A. Bredius te Woerden, welke vijfjarige zich de laatste jaren goed ontwikkeld heeft: in '47 een 3e premie, is het nu toch een heel aardige fokmerrie geworden. Eerst zou ze een 2e premie hebben maar by nader inzien werd het toch een eerste. En dan wordt ze automa- :isch tevens ster. Van de Groningsen werd eerste en ster de zwarte Dora (d. Gruson) een in Groningen gefok te van H. Angenent te Woubrugge, een heel goed type fokmerrie, niet helemaal onberispelijk ln haar voorbeen, met een niet zo byzonder hengstveulen d. Voorman. Bij de Groningsen verder 1 2de pre mie, by de Geldersen geen verdere be kroningen. Verder was er de 7-j. zwarte Giola (d. Noblesse) in Drembhe gefokt, eig. H. Biyieven te Boskoop, een goede merrie met goede vlotte gang, die het van de 6- en 7-jarigen tot 'n le premie plus ster wist te brengen. Ze was de enige in deze rubriek. Ten slotte werden nog een paar acht jarige merries gepresenteerd, die op grond van vroegere primeringen voor het stersohap konden worden aangebo den. Het praedicaat werd verleend aan de bruine Fuliana (d. Burchtheer) van W. Vonk te Leimuiden, terwyi de an dere voor het examen werd afgewezen. Puur geneeskracht voor Uw huid (Adv.) VOOR WOENSDAG 13 JULI. Hilversum I (301 M NCRV 7.00: nieuws, 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: fram.pl.; 7.45: een woord voor de dag; .00: nieuws; 8.15: Te Deum Laudamu6; 8.45. gram.muzlok; 9.00: ziekenbezoek; 9.30: piano viool en cello; 10.00: Sympho- nlsche werken; 10.30: morgendienst door ds D, W. Veldkamp; 11.00: de weg tot God en de naaste; 12.00: harmonlemuzlek; 12.30: mededelingen; 12.33: trio Fantasia; 1.00: nieuws; 1.15: vry en blij1.45: muziek van Anton Bruckner; 3.10: sextet Jonny Kroon; 3.50: strijktrio; 4.15: voor onze meisjes en Jongens; 5.30: ensemble Lachman; 6.00: Nederlandse koren en korpsen; 6.30: Ned. strijdkrachten; 7.00; nieuws; 7.15: Reginald Foort, orgel; 7.30: actueel geluld; 7.45: gram.muzlek; 7.55: een goed woord voor een goede zaak: 8 00: nieuws: 8.05: proloog; 8.10; oratorium Samson; 10.45: avondoverdenking; 11.00: nieuws; 11.1512.00: populair avond concert. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.18 selecties; 8.00* nieuws; 8.15 symphonle-orkest; 8.50: voor de buls vrouw; 9.00 Minneapolis Symphonle Or kest; 9.30: waterstanden: VPRO 10.00: moeder en kind; 10.05: morgenwydlng door ds H. A. Enklaar; VARA 10.20: onze keuken; 10.35: als de stofzuiger zwijgt; 11.00: populair nonstop-progr; 12.00: accordeola; 12.30: mededelingen ten be hoeve van land- en tuinbouw; 12.33 voor het platteland; 12.38- Hammond klanken; 1.00: nleuwB; 1.15: kalender; 1.20- gevarieerd programma; 2.00: ge sproken portretten; 2.15 kamermuziek programma; 3.00: de Regenboog; 3.30: de Roodborstjes; 3.50: waar zitten we?; 4.00: het orkest van de week; 4.15: voor de kleuters; 4.30: vragen staat vryi; 4.55: zo de ouden zongen piepen de Jongen; 5.15: Mlller-sextet; 5.45: exotische klan ken; 6.00- nieuws; 6.15: VARA-Varla; 6.20 plano-duo; 6.40: uit het land van Bel Canto; 7.00: plan en socialisme na de oorlog; 7.15: het nieuws uit Indonesië; VPRO 7.30: voor de Jeugd; VARA 8.00: nieuws ln 't kort; 8.05: dingen van de dag; 8.15: socialistisch nieuws; 8.30: Promenade-orkest; 9.00: reportage van de demonstratieve bijeenkomst van het NVV; 10.00: King Cole Trio: 10.15: Cor Steyns orgel-ensemble; 10.45 er zijn maar weinle11.00- nieuws; 11.15: gram. muzlek. AGENDA Pieterskerk uur nam. DINSDAG: Lelds A Cappella-koor. 8 Mare 1Jaarvergadering N.V. Leldscba Broodfabriek, 8 »ur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5